Eendracht I - Berchem Sport Aaislersclie GescliieJenis VAN IB P0ELE-STAE5 Laatste Berichten TEMMERMAN PLMTSEUJ1C MiEUWS DE LEPROZENKUS n i Zondag 9 Oktober 1938, te jLE» uur Sportmannen, de strijd om de eerste plaats. Komt ons elftal aanmoedigen Prijzen der plaatsen Tribunen 9,50 fr. Omheining 6 fr. tfolkspl. 4 fr. Werkloozen 3 fr. Kinderen min dan 12 jaar l,oo fr. BIJ DEN KONING. Brussel, 5 Oct. Koning Leopold heeft audiëntie verleend aan den heer P. E. Janson, minister van State. DE DUITSCHÉ BEZETTING VAN HET SUDETENGEBIED Berlijn,. 5 Oct. ->De troepen van generaal von Reichenau hebben heden de rest van den derden sector in Sudetengebied bezet. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Burgos, 5 Oct. De troepen van generaal Franco hebben zes nieuwe stellingen in den sector van den Ebro overmeesterd. t Men verzoekt ons het overlijden te melden van Mijnheer JEAN-GILBERT zoontje van Mijnheer en Mevrouw EmerieTEMMERMAN-LEDEGHEN geboren te Aalst den 31 Januari 1932 en aldaar overleden den 4 October 1938 Versterkt door de HH. Sacramenten, Plechtige Lijkdienst gevolgd van bij zetting in familiekelder, Vrijdag 7 Ok tober 1938, onj 8,30 u. in de kerk v«yi ft Jozef. Vergadering tens'.erfhuize, Welvaart- straat 152, (langs de Ledebaan) om 8 ui vrienden cn kennissen die bij vergetelheid geen doodsbericht zouden ontvangen Jichbeo worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. Barones Charles de BETHUNE Mijnheer en Mevrouw Dpquesne de la VINELLE Baron en Barones Louis de BETHU- NE Zeer getroffen door de talrijke blij ken van oprechte belangstelling hun gegeven .bij gelegenheid van het over lijden van hun echtgenoot, vader, schoonvader, broeder en schoonbroe der, Mijnheer Charles de BETHUNE verzoeken hunne vrienden en kennis sen, om hierbij, van hun innige dankbe tuiging kennis te willen nemen. Een zesjarig jongetje door een auto-camion overreden Dinsdag namiddag, rond half vijf, heeft er zich een vreeselijk autó-onge- luk voorgedaan, dat eene algemeene ontroering heeft verwekt en louter aan het noodlot moet worden toegeschre ven. De kleine Temmerman Jan, oud 6 jaar, en zoontje van Emery, taxivoer der op de Ledebaan, was met zijn vela, een ritje jjaan doen en kwam moedig van uit een zijstraat gebold, toen daar op hetzelfde oogenblik de zware auto- camion van een brouwerij kwam San- bollen. Niettegenstaande alle krachtinspan ningen van den voerder, die het uiter ste deed om een zoo schrikkelijk onge luk te voorkomen, was het hem niet mogelijk het ongelukkige schepseltje te vermijden. Het werd met vreeselijke kracht overreden en op slag gedood. Oogenblikkelijk snelde men toe om eilaas, niets anders meer te kunnen doen dan het arme kindje ergens on der dak te brengen en zijne ouders op voorzichtige wijze op de hoogte te stellen van het ongeluk dat hun getrof fen had. De politie die ook aanstonds daar ter plaatse van het ongeluk was, verwit tigde het Parket, terwijl zij zelve zich met de eerste vaststellingen bezig hield GEMEENTERAADZITTING van Dinsdag 4 October 1938 De raadsleden zijn bijeengekomen om dertien punten af te handelen die haast geen of weinig bespreking uitlok ken. Grondafstanden op het kerkhof en de begrooting van de kerkfabriek van het H. Hart, van St. Martinus en O. L. Vrouw Bijstand werden goedgekeurd. Een 7e klas in dè vrije school der Spaarzaamheidstraat en een 1 1 e in de ze van de Ste Gudulastraat werden aan genomen. Woor" den doorsteek van den MeL bóm is grondaankoop in de KafiFstrhat noodzakelijk. De raad stemt in met een bedrag van 27,200 fr. dat te dien ein de zal besteed worden. Door den h. Burgemeester wordt ter kennis gebracht dat de vergoeding der werkloozen voor de Kermisdagen toe gestaan wordt. Op aanwijzing van den h. Gouver neur wordt een wijziging gebracht aan het bediendenreglement. Naar Mevr. Gravez, schepene van O. W. meedeelt beloopt de tusschen- komst van de stad in de uit te voeren werken aan de centrale meisjesschool: 337.000 fr. aan de Siesegembeek 410.479 fr.voor den doorsteek aan den Meibaam moet een leening van 900.000 fr. gedaan worden. Wat de oprichting van een nieuwe gemeenteschool op den rechteroever van de Dender betreft oordeelde Dr. Schelfhout, schepen van Onderwijs, dat het best ware de discussie te verdagen. De schepen herinnerde aan den om zendbrief van den minister van Binnen- landsche Zaken waarbij deze de tegen woordige gemeenteraadsleden op het hart drukt geen financieele verbintenis sen aan te gaan die door de nieuwe besturen zouden moeten gedragen wor den. De socialisten en de liberalen ziende dat zij in meerderheid aanwezig waren eischten een principieele stemming die dan ook doorging. Nieuws Jiit A.alst-MÏj lbeek Davidsfondss-Tponeel. Nog drie maanden scheiden ons van de eerste .opvoeringen van «De Koning der Joden het prachtige evangelisch spel van E. P Mortier. Immers de vertooningen zullen doorgaan op 18, 25 en 26 December. En reeds zit vlam en vuur in de toe bereidselen tot de machtige prestatie welke men op 't óog heeft. Liefhebbers van Aalst en omstreken, te Mijlbeek wordt iets voorbereid, waar druk zal van gesproken worden. Tuinbouwschool van Aalst De opening der school zal plaats heb ben op Zondag 1 6 October, te 9 uur. De lessen worden gegeven alle Zonda gen van 9 tot 11 ..uur, aisook alle Don derdagen van 17,30 tot 19,30 uur uur 's avonds, in de lokalen van het Koninklijk Atheneum, Graanmarkt. De inschrijvingen worden genomen tijdens de eerste lessen. De waarnemende Bestuurder, Frans D'Haese. Bericht. De Burgemeester der stad Aalst brengfr-ter kennis van de ei genaars dat ze ht\»ne ppgeeischte paar den en autovoertuigen kunnen terugbe komen mits er de aanvraag van te doen aan de commissies die ze opgeeischt hebben. De Burgemeester, A. Nichels. Lokaal «Alost Sports deelt mede dat het in tegenstelling met zekere ge ruchten,zijn verbruikstarief in niets ge wijzigd heeft tijdens de inkwartiering 'der soldaten in onze stad. 751 Lokaal «Alost Sports Koninklijk Gezelschap «'t Land van Riem. De opvoeringen van Czardasvorstin zullen doorgaan op Dinsdag 18 en Woensdag 19 October e.k. in den Schouwburg «Feestpaleis», Aalst, te 19.30 u. zeer stipt. De plaatsbewijzen genomen voor de opvoeringen van 12 October die moest verdaagd worden zijn 'geldig op 18 October; deze genomen voor 19 October blijven geldig voor dien da tum. Alle dagen kan men degelijke plaats bewijzen bekomen ten lokale van «'t Land van. Riem» Groofe Markt. t 5 de Vervolg Een ontelbare samenloop van geloo vigen kwam daarna, op de wijze eener processie en onder het zingen van den Libera. Na door de voornaamste straten der stad getrokken te zijn, richtte zich de stoet veldwaarts. Hij raakte in eenen weg, omgeven met doornhagen, wier takken begonnen te botten, en waaruit eene menigte vogels opvlogen, die men in hun gezang en hun vroolijk gekweel kwarrf storen. Men bleef bij eene plaats stil, die na genoeg aan Stuivenberg's kerkhof ge leek. Daar stond, aan het uiteinde eener weide, eene hut met strooien dak, met leemen wanden, en die den vooravond gebouwd scheen. Van binnen was zij gemeubeld met een bed, eene tafel, eene bank, een kommeken en eene kruik. De priester begon met al de voor werpen waarvan de leproos zich in zij ne eenzaamheid bedienen moest, één BURGERLIJKE STAND Geboorten van den 28 September tot den 4 Oktober 1938 Mannelijk 1 2,/Vrouwelijk 10, To taal 22. Huwelijken vèm den 29 September tot den 5 Oktober 1938 Maurits De Saedeleer, plekkersgast, Nieuwbeekstraat, 71, met Josephina Corthals, breister, Bergemeerschen- straat, 69. Desiré Goethals, velomaker, Koolstr. 13 met Rachel Van de Meersche, dienstmeid, wonende te Meire. Albert Carael, werktuigkundige, Borlutstraat, 2 3. -ipet., Yvonna De Moor, breister, Geeraardsbergschestr. 122. Marcel Martin, Geneesheer, wonende te. St. Gillis-bij-Brussel met Maria De Bruyn, zonder bër. Capucienenl., 64. Overlijdens van den 28 September tot den 4 October 1938 Firminus Mahieu, wr Amelia De Meester, echtg. JVJalvina Corten, z. b. 11 jaar, Van Wambekekaai, 9. Frans D'Haese, schrijnwerker, onge huwd, 1 8 jaar, wonende te Impe. Jeanne Van der Biest, z. b. onge huwd, 77 jaar Nfltearethstraat, 5 1 Leonia Geylens, dienstmeid, onge huwd, 73 jaar, Vrijheidstraat, 35. Amandina Mertens, echtg. Prosper De Smedt, z.b. 5 I jaar. H. Hartl. 28. 1 kind onder de zeven jaren. Nu het ((Vrede» is Dinsdag, 4 October, werden velen aanzocht hun rijwiel op het Stadhuis te gaan afhalen. Toen de genaamde C. Beeckman on zer stad hetzijne wou in ontvangst ne men, stelde hij vast, tot zijn groote verwondering, dat een oneerlijke (zijn) het rijwiel had verwisseld, deze had er evenwel voor gezorgd de gou vernementsplaat van den h. Beeckman aan te hechten. De schoone toeristenvelo is verdwe nen.... een «oude kfir» staat op de koer van 't stadhuis «te wachten»... WEGGELOOPEN langharige witte hond met rosachtige plekken naam "Tony,,. Te.ug te brengen Van Wam bekekaai, 9, mits goede belooning. 751 DUIZEND FRANK BELOONING, aan de personen die kunnen bewijzen dat Café ((Eendracht» Staticplein, tij dens de mobilisatiedagen zijn gewoon tarief zou overschreden hebben, zooals in zekere geruchten die de ronde doen, beweerd wordt. 750 Isidoor De Lombaert. Au Bon Marché» geeft een reuzen- reclame op onze vierde bladzijde. Lezen Lezen voor één te wijden; vervolgens wierp hij aarde van het kerkhof op diens voeten, en liet er in zijne kruik vallen, terwijl hij de woorden van den bur gerlijken ban uitsprak en nog driemaal herhaalde «Sis mortuus mundo, vivens iterum Deo. Dan poogde hij den rampzaligen banneling te troosten met hem te ver wittigen dat hij, alle jaren op Paasch- zondag, uit zijn voorbarig graf zou mo gen komen, en van den opgang tot den ondergang der zon in stad en dorpen verschijnen. Daarna gaf hij hem een bijzonder kleedsel en eenen ratel of klepper, dien hij moest doen rinkelen, in stede van te spreken, wanneer een onvoorzichtige hem zou willen naderen. De plechtigheid werd geëindigd met het planten van een kruis tegen den dorpel zijner hut teeken van droef heid en hoop welk hem de gelatenheid moest voorhouden. De menigte trok stilzwijgend en ten uiterste bedroefd naar huis. BURGERSHUIS TE HUUR te Erondegem. Voorwaarden te bevragen bij Gustaaf Uyttendaele, Barreel, Eron degem. 749 NOG OVER OUDE HUIZEN (Vervolg en Slot.) De oprichting van het huis ver dwijnt in den nacht der eeuwen.Edoch, een steen, nog te zien in den achterge vel van oen koer, dragende het op-r schrift ANNO 1749, getuigt van eene herbouwing, wellicht door kanunnik de Dier voornoemd. Op den zolder lig gen brokstukken gelijkaardig aan de kardoezen in Renaissancestijl, die men bemerkt in den voorgevel van de daar- naastaandc herberg het Baasken. Zulks zo.i bewijzen, dat de oude ge vonden kardoezen met deze van het Baasken een geheel vormden. In het midden dezer twee voorgevels staat een O.-L. Vrouwbeeld, ook in Herboring- stijl met onderschrift AVE MARIA de Moeder Gods is gekroond, de schepter in de hand, rechtstaande, het Goddelijk Kind op den rechterarm.. Dergelijke beelden trof men aan op meestal de hoeken der straten van Aalst. Qat vroeger de twee woningen een enkel huis vormden is onbetwistbaar :de kelder van den heer Van Nuffel loopt onder het Baasken, en verscheidene, kamers en een zolder zijn boven deze) laatste he'berg. Het «huys groot ende. schoon, gelegen rechtover de kerk; bevatte dus ruimte genoeg om meer dan één kanunnik te huisvesten... En de benaming het Wit Cruysken is ook beteekeni.'-vol.. Het gebouw rust op één pijler, waar van de k.apiteelen den bouwtrant ver raden der XIIe eeuw. (Zie de pilaren in de krocht van Sint-Baafs te Gent deze onder het Gebied van ons oud Schepeneahuis en der woning van den goudsmid Baeten-De Meersman). Er zijn twee kelders, van dewelken de grootste later veranderd is in wijnkel der. Er bestaat insgelijks nóg een ge heime bergplaats ofte «secreet)) zonder deur of venster, tot dewelke men, langs een ingemaakte kas, toegang heeft, geen uitzondering in patriarkale huizen, ten tijde van oorlog of bestorming der stad. Het was «eene secure berghplaetse,» een «secrete ganghe», aan den omdraai van eenen trap, achter een schouwstuk, in de kamerwand, in eene kas, in een koffer, achter eene schilderij, de bewo ners toelatende, op geheimzinnige wij bliksemsnel te verdwijnen en zich, langs den tuin, of door een zijstraatje, uit de voeten te maken. Zoo kennen wij te Aalst menige oude woning. Ter Nieuwstraat, in het oude huis Leo van den Hende. liep een geheime gang, die in de Kattestraat, in den suikers bakkerswinkel Vlierbergh uitkwam den Besloten Tijd ging de bewoner aangehouden worden; welnu, terwijl de Marechaussee in de Nieuwstraat naar hem zocht, liép hij, in een katoe nen mantel, in de Kattestraat Een dergelijk te koopgesteld pand was al tijd zeer gegeerd en ging de dubbele waarde van een ander huis. De eige naar bepaalde in de huurceel inzon derheid deze die buiten de versterking woonde dat hij ten allen tijde zich bij zijnen huurder moch komen verber- BEDIENDE GEVRAAGD ter Re gistratie Nieuwstraat 10, omtrent 17 jaar oud, zeer goede studiën vereischt, minstens lagère middelbare, 600 frank maandwedde mits klein exaam. Schrifte lijk aanvragen met aanduiding van ouderdom en uitslagen op school. 750 OOSTENDSCH VISCHIIUIS. Sohermeldstraai, 45, Aalil Van heden af t» bebomen Ton gen, rog, kabeljauw, mooia meiden, pladijs, roobaard. Alle dagen vërsche gepelde- en on gepelde garnalen. De kwaliteit is onza reklame. Spoedige bediening. Ttl, 963. Men bestelt ten -huias- 752 Onder haar bevonden zich verschei dene speelgenooten van Robrecht; niet één nochtans verhief zijne stem om hem toe te roepen: Schep moed Al leen de kerk had den paria niet veria ten zij had hem vergezeld tot op den drempel zijner ballingschap; zij had de taal des geloofs en der hoop in zijne ooren doen klinken... Al den tijd dat deze plechtigheid ge duurd had, was Robrecht als vreemd gebleven aan de schrikkelijke en zon derlinge tooneelen, waarin hij zelf de voornaamste rol speelde; zijn lichaam alleen'scheen de aarde toe te behooren; deszelfs bewegingen waren niet dan werktuigelijk. Slechts toen hij alleen was, toen zij ne herinneringen terugkwamen, toen hij al wat hem omringde ter dege on derzocht had, bood zich de afgrijselij ke en noodlottige wezenlijkheid voor zijne oogen en gee3t aan. Maar eensklaps verheiderde zijn dof fe blik, zijn gebogen hoofd steeg om hoog gelijk een verslenste stengel zich onder den invloed eens zachte zomej- gen. (Schepenboek 1666, register n. 752). De geheime» bergplaatsen waren vaak zeer konfortabel ingericht en der wijze geschikt, dat er niets ontbrak, en dat zij voor geruimen tijd konden be woond worden. Maar zij verborgen soms ook het geheim van schrikkelijke misdaden, het ontdekken van perso nen, die men uit de samenleving ge weerd had. In de Nieuwstraat vonden de werk lieden, bii het afbreken van een huis, op twee meter diepte, eene secrete» kamer. Op de planken eener boekerij stonden verscheidene flesschen met eti ketten, luidende Elixir de Mesmer, Li queur des amis de la Nation, enz.. Op de knieën zat een geraamte, het hoofd bedekt met een vilten hoed in de hand hield het een degen met kunstig gedre ven gevest; aan een der vingers prijkte een zwaren gouden ring; op den vloer lag een lederen geldbeurs, met zilveren en gouden munten, die den beeldenaar droegen van Lodewijk XVI. In den Besloten Tijd miste men lang den pastoor van Onkerzele. Hij werd bij toeval gevonden gansch uitge put, maar nog levend in een onder- aardsch kamertje van een woning, in de Gentschestraat. Eene ontdekking» die wij bijwoon den, den 26 Augustus 1930, in de Ka- pellestraat onzer stad aldaar, in een «secreet», ontdekten de metsers, in het huis, nu bij de Zwarte Zusters inge lijfd. een volledig geraamte; het was dat van een hoogstaltig persoon; de tanden waren nog in besten staat er ontbrak geen enkelen. Wanneer de Beeldstorrriers, in den nacht van 22 op 23 April 1582, de stad Aalst overrompelden, het Magi straat vermoordden, in kerken en ka pellen alles kort en klein sloegen, dan: zat in het voormalig huis Van Nuffel een grijsaard Pater-Karmeliet verbor gen. Hij had hier een schuilplaats ge zocht, bij zijne zuster, wiens echtge- noote en oudste zoon, met het schutt- tersgilde van Sint Sebastiaan, ter ver dediging der Pontstraatpoort, warer* ipgetrokken.Bij de moeder bleven drie kinderen, een 12-jarig zoontje en twee kleine meisjes deze zaten op den zol der, terwijl buiten, in de straat, het ge vecht werd voortgezet. Daar vond de Pater Karmeliet zijn gewonden en ster venden schoonbroeder, wien hij nog de Heilige Sacramenten kon toedienen. Hij zelf werd door de Beeldstormer» gegrepen en, met zes Paters van Affli- gem, aan de kerkdeur opgehangen. De lijken dezer martelaars liggen begraven ter Sint Martenskerk, in de kapel van den Zoeten Naam. Het gewelf van het salon droeg eer tijds schildering, door plakwerk ver borgen. Op raad van den heer Felix De Hert, burgemeester van Aalst.heeft de huidige eigenaar het gewelf laten afkappen en in zijn primitieven staat doen herstellen. Dit is een prachtwerk van een onzer beste versieringschildero M. Jozef Van Cauwenbergh, zoon van Thomas, die leerling was van den be- faamden beeldhouwer Guillaume van. Buscum, en diens standbeeld van Sint Joannes Nepomucenus, aan de Hout markt, restaureerde. Aalst, 10 September 1938. IN LABORE V1RTUTIS. K-B.V.B- - TERREIN S-C. EENDRACHT BREEDESTRAAT, AALST. Voetbalmatch voor het kampioenschap Eerste Afd. Kaarten te bekomen ten lokale Eendracht Statieplein en in het Calé "Stadion'' H. Hartlaan 36 Aalst regens weder overeind zet... Eene enkele bedenking had deze verandering te weeg gebracht: de pries ter had hem gezegd dat hij op Paschen weder in de stad zou mogen verschij nen en er eenen ganschen dag blijven. Nu het was juist Woensdag der goe de week. Hij moest dus maar weinige dagen wachten om zijne onderwerpen te kun nen uitvoeren. XX. Openbaring Witten-Donderdag avond, dat is, den dag na de uitvaart van Lieven de Gottignies en de afzondering van Ro brecht. den leproos, begaf zich God fried van Hinsdael naar zijnen neef Herman toe Hem niet aan huis treffen de, besloot hij op hem te wachten, en ging in eene der benedenzalen waar de jongeling zich gewoonlijk ophield. Wie Godfried eenige dagen te voren gezien had, zou hem thans met moeit- herkend hebben, zoozeer had het ver driet zijne oogen uitgehold zijn voor- j hoofd berimpeld en zijne wangen ver bleekt. De treurige gebeurtenissen die de stad in neerslachtigheid gestort had den men kan het licht begrijpen hadden in zijn hart eene wonde ver oorzaakt die hem meer dan doodelijke smarten deed lijden. De gedachtenis aan Elisabeth, die hij met de vurigste liefde beminde, ging in zijnen geest met de zwarste denk beelden gepaard. Nu stond zij levend voor hem, maar blootgesteld aan de geweldenarijen eener bende roovers. dan zag hij ze, gelijk haren vader, dood liggen; ja, haar doorstoken lijk op de waters der Schelde drijven, of in eene diepte geworpen en bestemd om tot aas aan de roofvogels te dienen. Ook had hij alles nagezocht wat hem. op het spoor der plichtigen kon bren gen, en hij had weldra eene bemerking gemaakt die tot dan teenemaal aan het gerecht ontsnapt was Gottignies' woning, dacht hij, is wel van onder tot boven uitgeplunderd, maar is de diefstal de eenigste drijfveer der misdaad geweest 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 3