OEKENGB NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Gratis Oe honing dankt het Leger LANDBOUWBELANGEN liet officieel bezoek van Koning A eopold aan Amsterdam 25 jaar geleden ver dween Rudolf Diesel 8 October. H. Brigitta. Ge boren in 1302 in Zweden leidde Bri gitta van jongsaf een zeer godvruchtig leven. Ook in haar huwelijk wae zij die levenswijze getrouw en beoefende zij strenge boetvaardigheid. Een duurzame haat. Meri f)eef t sinds enkelen tijd vastgesteld djit de pyramiden in Egypte beschadigd ^wor den door allerlei opschriften. Doch de ze zijn alle niet van onschuldigen aard of, zooals men meenen zou, het werk van toeristen die denken dat zij overal een spoor van hun doortocht moeten achterlaten. Men treft er ook hatelijke uitlatingen aan, waarmede de fellans nog steeds willen betoogen tegen de Pharao s die hun slaven zwaren arbeid, als het bou wen dezer graven, oplegden. De haat tegen een regiem blijkt dus wel heel duurzaam te zijn vermits hij in dit geval na 4000 jaar nog niet ge luwd is. Duurrecord ballons verbeterd. Dc Russische ballonvaarders Zykow en Jegorow hebben het duurrecord voor vrije ballons van le, 2êj,3e en 4c klas se verbeterd door met een waterstof ballon van 43 7 m.v. inhoud, een vaart te ondernemen van Mcecow naar Sjepe towka, van 29 uur en 45 minuten duur. De Russische luchtsportvereeniging Osowiachim heeft erkenning van dit re cord bij de Federation Aéronautique Internationale aangevraagd. Maatregelen ten gunste van de sol daten. Aan den minister van Lands verdediging is de vraag gesteld of er geen aanleiding bestaat om de officie ren, onder-officieren en soldaten die nog gehouden zijn tot wederoproepin- gen in 1938, van deze te ontslaan, en of er geen mogelijkheid bestaat om de onder de wapens zijnde klassen van 1937 en 1938 een of twee maanden vroeger met onbepaald verlof te zen den. Deze zouden aldus 16 of 15 maanden dienst hebben gedaan in de plaats van 1 7 maanden, zooals vastge steld door de wet. Aan den minister werd er op gewe zen dat deze maatregel zou kunnen worden opgevat als een blijk van er kentelijkheid tegenover het leger dat op de hoogte is geweest van zijn taak in de moeilijke uren die we hebben be leefd, en tevens aanzienlijke besparin gen zou toelaten. Het aantal Indianen vermeerdert. Het aantal Indianen in de Vereenigde Staten van Noord Amerika is voor het eerst sedert dc 16e eeuw toegenomen. Ten tijde van Colomhus moeten er 850,U(JU Indianen geleerd nebben. Door oorlog en ziekten is hun aantal ver teruggeloopen. Eerst nu het gelukt is de Indianen vaste woonplaatsen te geven, is hun aantal sinds 1900 geste gen van 270.000 tot 340.000. De duurte in het Groot Hertogdom Luxemburg. Uit de statistieken,wel ke dienen voor het opmaken van de index-cijfers blijkt, dat het leven in het Groot-Hertogdom voor verschiriende artikelen veel duurder is dan in Bel- gie. Zoo is het brood 56 t.h. duurder Voor melk betaalt men 24 t. h. meer, Voor aardappelen 38 t.h., voor koffie 28 t.h. voor kolen 34 t.h., voor gas 35 t.h. voor heerenkleeding 39 t.h. en voor schoenen 59 t.h. Daarentegen is het spek 24 t.h. goed- kooper in het Groot-Hertogdom dan in België, terwijl reuzel 10 t.h. goedkoo- per is. door AUCTOR 150ste Vervolg Integendeel Misschien zie ik er kans bij voor de vrijheid van ons land weer op te treden. Men noemde den generaal reeds een tweeden Timoleon en een schitte rend feest werd te" fijner eere gegeven in de Basiliek van -St-Sulpice... Hij beeft er geen half uur vertoefd. Hij had ander werk af te doen, zei hij, in het belang van het vaderland. Dat is heerlijk gesproken Dat was frond half October van 1799 en in November ging het spel aan den gang. De raad der ouden vergaderde te Saint Cloud, eene gemeente tegen Pa rijs, en gelastte Bonaparte het vader land te redden. Hij nam die taak op zich en besloot de regeering om te werpen. De hoofden van het Directoire, een driemanschap met Barras aan het hoofd, zoódfra ze vernamen wat er gebeurd was, wilden zich van de soldaten hunner lijfwacht omringen en tegenstand bieden, maar hunne soldeniers hadden zich reeds on der de bevelen van Bonaparte ge plaatst. Barras zond dan zijn secretaris naar den generaal, die hij in de raadzaal vond, met zijnen staf, en die h^m toe riep «'Zeg aan Barras, dat ik van hem niet meer verlang te hooren spreken. Wat heeft het Directoire gedaan met mijn land, dat ik in zulken prachtigen Geen maneuvers meer dit jaar. De maneuvers van het tweede leger korps die in Oktober in het Beverloo- sche moesten plaats hebben, zijn afge last. Ook de elfde infanteriedievisie wordt dit jaar niet opgeroepen. De minister van Landsverdediging heeft verder besloten dit jaar geen te rugroepingen van jaarklassen te doen geschieden. Evenwicht in de voeding... is een eerste vereischte voor goede gezond heid. Kies zorgvuldig uw menu voor eiken dag... en vergeet daarbij Solo margarine niet, die het organisme van vetstoffen en vitaminen D. en A voor- Ziet. Om ook kennis te maken met onze Dampo.het voortreffelijke middel tegen elke verkoudheid, ontvangt U bij koop van een groote doos Purol van 7.50 fr. tijdelijk een doosje Dampo gratis. Purol en Dampo in alle Apotheken. Wij gaven in onze laatste berichten van. gisteren melding van het feit dat onze Koning een schrijven gericht heeft tot den minister van Landsverdediging en waarin de vorst zijn erkentelijkheid uitsprak aan onze soldaten. Dit schrijven in zijn geheel luidt als volgt Mijn Waarde Minister, Het brengen van het leger op ver sterkten vredesvoet werd verwezenlijkt met een orde, een kalmte en een vader landlievende geestdrift welke de le vendige bewondering hebben afge dwongen van de publieke opinie. In de bange uren die wij hebben doorgemaakt, beantwoordde die maat regel aan het verlangen van het land, want gelet op de ontplooiing van de strijdmachten der naburige landen, was hij het bewijs van den vasten wil van België om zijn grondgebied tegen den oorlog te vrijwaren ei zijn onafhanke lijkheid te doen eerbiedigen. De voorzorg van staven, de ijver van de officieren, de goede wil van de gegradeerden en soldaten, de vader landlievende geest van eenieder, heb ben, zoowel in het binnen- als in het buitenland, aangetoond dat het leger gereed en vast besloten was het hoofd te bieden aan al hetgeen de omstan digheden hadden kunnen vergen. Ik verzoete U, Waarde minister, mijn gevoelens te willfen vertolken bij de of ficieren en soldaten zoowel van het re ceive- ms~van ~net~ aKner leger, Hun in mijn naam te willen betuigen de er kentelijkheid van de Natie en het ver trouwen dat wij in ons flink leger stel len. Met mijn steeds Verkleefde gevoe lens. (Get.) LEOPOLD. Extra-verlof voor de militairen De minister van Landsverdediging richtte volgende dagorder aan de mili taire overheden - De dagorder Nr. 52/927 M.5 van 5 Oktober 1938 zal voor de troe- den afgelezen. Aïs blijk van voldoening hef ik, voor het gansch leger, alle op datum van 5 Oct. loopende straffen op. Boven dien verleen ik aan het gansche perso neel een dag extra-verlof, waarvan de toekénning door d korpskommandan- len volgens de behoeften van den dienst zal worden geregeld. toestand liet, als ik naar den vreemde vertrok Er heerschte vrede, en nu vind ik oorlog; ik schonk het zegepralen, en nu gaat het slechts tegenslag te gemoet; ik had hier de millioenen gelaten, in Italië vergaard, en ik vind nu enkel el- lendq. Waar zijn de honderdduizend makkers, die met mij de overwinning behaalden Zij zijn niet meer Hek Directoire werd afgeschaft en een yoorloopig bewind, consulaat ge- heete'p, werd ingesteld, met Bonaparte aan het hoofd. j Gd moet toch met mij bekemj.en, dat die Kerel geen gewoon mensch is. Hij wofdt generaal op den ouderdom, dat een tfrider pas officier van. laagsten rang is, behaalt zegepraal op zegepraal, daar waar ieder ander zou overwon nen geworden zijn, en 't is voldoende dat hij te Parijs verschijnt om als een redder te worden onthaald, de be staande regeering om te werpen, en zelf aan het hoofd van Frankrijks be stuur gesteld te worden. Dat bewijst inderdaad dat het een verstandig man is, met veel wils kracht maar bijzonderlijk met veel doorzicht begaafd. Op onzen tijd. Lamme, is de groot ste gaaf en het eenig middel om te sla gen, van de omstandigheden weten gebruik te maken. En die gaaf schijnt uw Bonaparte in groote mate te bezit ten, anders zou hij niet zoo .spoedig op den hoogsten trap der republiek ge raakt zijn. Maar ik zie nog altijd niet in, wat ons land daarmede winnen kan Zullen we onze kinderen mogen be houden, instede van ze als dieren ter slachtbank te zien voeren Zal men ons van de vreemde soldaten verlossen, Een en ander over tarwetcelt Alhoewel de graanteelt weinig winst gevend is, indien zij niet naar de nieu we doenwijze word. uitgevoerd blijft zij niet te min de belangrijkste. Trou wens, de granen maken een zeer voor naam voeder uit voor merischen en die ren cn in de nijverheid vooral in brou werijen en stokerijen, worden zij aan gewend. Ook beslaan de graanakkers in Belgie nog altoos de grootste opper vlakte, ofscnoon w>j. voor wat de tar we betreft, i echts voor eèn derde in de behoefte van de bevolking kunnen voorzien. Tarwe geeft da beste opbrengsten in zware gronden met diepe bouwlaag. Over 't a!gemee zaait: men ze na aardappels, beeten of klaver, zonder aanwending van stalmest; doch alsdan dient er gez »rgd voor een volledige be mesting met scheikundige meststoffen. Volgens de ontledingeif van Wolff, Joulie, Marchand. Muntz, Girard en anderen, bevatten Ó(b kgr. tarwe ge middeld Tarwegraan 1,89; stikstof, 0,79 fos foorzuur, 0,83 polasch'en 0.40 kalk. Tarwestroo 0-.94'stikstóf 0.28 fos- foorzuur, 0,65 jaotasfh ciyK).45 kalk. De volledige tarweplaijt houdt dus een aanzienlijke hoeveelheid stikstof in, en ook veel fosfoorzuur en potasch. Opdat de jonge plantèp voor den winter zouden behoorlijk ontwikkeld, en dus meest bestand zijn tegen de vorst is het wenschelijk de stikstofhou- dende meststof, 't is te zeggen het am- moniaksulfaat, bij het zaaien aan te wenden. Daar fosfoorzuur en potasch voor- deeligen invloed uitoefenen op het vor men en het rijpen van het'graan, en te vens stevigheid geven aari de halmen, zal men deze elementen bij de bemes ting niet verwaarloozen. Derhalve raden wij aan- per hectare te gebruiken Aan tarwe na klaver 100 kgr. am- moniaksulfaat, 500 kgr. superfosfaat en 700 kgr. sylvinite-kaïnite.. Aan tarwe na aardappelen of bee ten 150 tot 200 kgr. ammoniaksul- laat, 600 kgr. superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-kaïnite. De minerale meststoffen worden vóór het zaaien ondergcploegd, en het ctmmoniaksulfaat wordf óp den omge- werkten grond eenige dagen vóór het zaaien regelmatig uitgestrooid en on- dergeëgd. Wie deze teeltwijze stipt volgt kan hoopvol een goeden uitslag afwachten. DIXI. Zooals wij reeds hebben meege deeld, zal Koning Leopold op Maan dag 2 1 November een, .bezoek brengen aan Amsterdam. Thans wordt door het Alg. Neder- landschc persbureau gemeld dat Ko ning Leopold per spoor in officieel be zoek te Amsterdam Zal toekomen op Maandag 2 1 November in den namid- dag. De vorst zal in het Centraal Station ontvangen worden door Koningin Wilhelmina en zal zich in feestelijken stoet naar het Koninklijk paleis op den Dam begeven. Het officieel bezoek zal twee dagen in beslag nemen. Op Woensdag 23 November zal Ko ning Leopold Amsterdam verlaten, en na een kort bezoek aan Den Haag naar Brussel weerkeeren. die ons plunderen en op den koop toe mishandelen Zal men ons toelaten te leven zooals wij willen, vrij en broe derlijk, zonder ons voor te schrijven, hoe zij de vrijheid verstaan en de broe derlijkheid. begrijpen, om ons te dwin gen ze te beoefenen volgens hun stel sel Zullen wij... Houd nu maar op, Tijl... Ik kan op dat alles niet antwoorden... Alleen weet ik dat consul Bonaparte met de beste inzichten bezield is. jegens... De hel is geplaveid piet goede in zichten - Ge zijt moedwillig, Tijl, en ik zal niet trachten u te overhalen... Maar, doe mij het plezier en léés dat boekje eens... Mijn rentmeester heeft er uit voorgelezen en er staat in wie generaal Bonaparte is, wat hij als" consul wenscht te doen en nog een heele boel dingen, die u misschien met andere oogen naar. Parijs zullen doen kijken... -Er io maar één middel om met de Franschen overeen te komen dat ze ons land verlaten en ons zelf onze za ken laten beredderen Wij zullen ook wel een Bonaparte vinden, om Belgie te regeeren 't Is niet! noodig, dat het een vreemde is, die hier de baas speelt. Neen, zei Lamme, 't is beter dat ge van uw eigen ongediert gevreten wordt Zet zoo geene groote, woe dende oogen op, Tijl Ieder zijne meening Ik geloof dat gij zooveel Fran schen wijn gedronken hebt, dat uw bloed Fransch geworden is Lees dat boekje eens, Tijl. en laat er ons niet verder over spreken. Maak er kennis in met Bonaparte, en ge zult ook voor hem ?ijn. Denk dat niet I HET CONGRES VAN HET BLOK DER KATHOLIEKEN VAN BELGIE Zooals vroeger reeds werd medege deeld gaat het jaarlijksch Congres der Katholieke Partij door op Zaterdag 22 en Zondag 23 Oktober. De afzonderlijke vergaderingen der Katholieke Vlaamsche Volkspartij en van de Parti Catholique Social zullen plaats hebben in de zaal «PatriaeBroek straat 23 te Brussel. Ziehier het programma van Zater dag te 1 0.1 5 u. en te 1 4 u. 1De landbouwbelangen aan de landbouwpordukten een voldoende ren dabiliteit verzekeren. Verslaggevers HH. Gaston Mullie, senator Maurits Piette, landbouwinge nieur. 2. De Middenstandsbelangen a) De bedrijfsorganisatie van am bachten en neringen. Verslaggevers HH. Van Coiilie en Janssens. b) De reglementeering van den kleinhandel/Verslaggevers HH. Sie- ben en Baillon. c) Het krediet aan den Midden stand. Verslaggevers HH. Hotiberi eri> Sody. d) De gelijkheid tegenover de be lastingen. Verslaggevers HH. Ducha- leau en Challe. 's Zondags zal éen uiteenzetting wor den gegeven over de aktueele familie- politiek (familiewoningen) en zal de vergadering zich voornamelijk bezig houden met een grondig onderzoek van den "politieken toestand, voorna melijk op ekonomisch en financieel ge bied. Het volledig programma van dezen tweeden Congresdag zal eerstdaags worden gepubliceerd. Het geheim werd nooit opgehelderd Iedereen kent den naam Diesel van de motors met zware olie. Rudolf Diesel, van Duitsche afkomst werd te Parijs geboren in 1858. Hij koos als beroep ingenieur. Zijn vader bezat niet de middelen, om hem ver der te laten studeeren en zond den knaap naar zijn broeder te Augsburg. Maar na het einde van zijn studiën keerde Rudolf toch naar Parijs weer. In 1893 schreef hij daar een werk over een nieuwen motor, bestemd om de stoommachienen met vuur te ver vangen. Dit geschrift beieekendé voor hem den eersten roem inderdaad riep de Duitsche nijveraar Krupp hem naar zijn fabriek. Krupp had het voordeel begrepen van motors met zware olie. Hij stelde een laboratorium ter beschikking van Diesel. Enkele jaren later was de eerste motor klaar. Thans moest een brevet behaald worden. Maanden gingen er voorbij. Eindelijk na heftige tooneelen met Krupp kreeg Diesel gedaan, dat de motor zijn naam zou dragen, maar het geldelijk voordeel bleef voor Krup. Diesel maakte een nieuwen motor. Deze werd onderzocht door de Duit sche vlootoverheid. Maar alles werd op de lange baan geschoven. Men bestelde hem enkele motors maar dat was niet voldoende om zijn fortuin te maken. Door al de tegenslagen verbitterd, bood Diesel zijn motor aan de Britsche admiraliteit aan. De City stelde er veel belang in en Diesel werd naar Enge land ontboden. Op 29 September 1913 stapte hij te Antwerpen aan boord van de Dres den» die naar Harwich vertrok. Nooit Ze spraken over iets anders en 't was eerst 's anderdaags dat Uilenspiegel het schrift las, waarin met veel talent de toestanden binnen en buiten het Fran- sche rijk, tijdens het Directoire waren uiteengezet, eene beknopte levensbe schrijving van generaal Bonaparte werd gegeven en eindelijk de plannen van den jongen consul werden blootge- legd. Het was wellicht Napoleon zelf die. het boekje had geschreven, want klaar erT duidelijk blonk er. zijne geniale op-t vatting der tijdsnoodwendigheden in door. Had hij het.njft geschreven, dan had hij het inieder geval toch ingege ven. Twee, driemaal herlas Tijl het werk*.' j"e- Een helder licht ging in zijnen geest op en hij gevoelde dat ons vaderland veel te verwachten had van den nieu wen meester van Frankrijk. Dat stond wel niet te lezen in het proza dat Lamme had medegebracht, maar Uilenspiegel raadde, voelde dat de regeering van den consul voor ons land voorspoed en rust zou medebren gen... Die twee geniale geesten, alhoewel ze zich op grooten afstand van elkaar bevonden, malkander nooit hadden ge zien of gesproken, begrepen elkaar... In andere omstandigheden, in een vrij land, zou Tijl misschien de Bona parte van ons land geweest zijn... Lang dacht hij na,-, meerdere uren overwoog hij, en eindelijk had hij zich een vast denkbeeld gevormd over den toestand... Hij kwam bij Lamme en zei Beste vriend, ge hebt gelijk- ge had en ik had ongelijk uwe zienswij- is Diesel echter in Engeland toegeko men. Al de opzoekingen op het schip lieten niets ontdekken. Eerst veertien dagen latei vonden Nederlandsche vis- schers het lijk van den ingenieur niet ver van de kust nabij de monding der Schelde. EEN REDE VAN DEN EERSTE-Ml NISTER CHAMBERLAIN Ik word beschuldigd van lafheid, zwakheid, vooringenomenheid en van dwaasheid ik word er van beschul digd het land op een slap van den oorlog te hebben geleid en men betwist mij de verdienste het zijn veiligheid te hebben teruggeschonken. Deze beschuldigingen gaan uit van deze groepen der Kamer die heel spoe dig de gebeurtenissen van verleden week vergeten hebben. Degene, die de beproevingen heeft gekend, die dagelijks die mijne wa ren, van aangezicht tot aangezicht met het denkbeeld dat hét in de Taatste in stantie ik en ik alleen aou zijn die icon. ja of een neen moest •Zeggeri, 'dat-óvèr :he^,lot van miljoenen landgenooten van 'hipi echtgenooten en i hun families zou .bellissen, zou dit alles ni^t zoo licht .ye^gpten. - L ii j Daarom ligt het niet in mijn bedoe ling 'iedere kritiek te beantwoorden, waarvan ik het voorwerp ben geweest. Qp mijn leeftijd en in mijn positie is men de meening 'toegedaan dat kritiek -zelfs ongewettigde van weinig belang is en laat men zich leiden door de stem van zijn geweten». WERKONGELUK TE WICHELEN 's Namiddags deed zich te Wichelen een erg werkongeval voor. In een maatschappij waren werklie den bezig aan het hernieuwen der da ken. Op zeker oogenblik verloor Ver eeten Achiel wonende te Wichelen het evenwicht en viel van de stelling. De ongelukkige kwam op de steenen te recht en werd met erge verwondingen aan het hoofd opgenomen. Het slachtoffer werd naar de kliniek van Wetteren overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. WERKONGEVAL TE GENT Donderdagnamiddag was de 33-jari- ge ruitenkuischer Geo De Schrijver, wonende Maisstraat 33 te Gent, .aan het werk op een balkon van de Henlei- laan. Op zeker oogenblik is een der staven van de leuning welke aan den muur vastzit, losgekomen en dat heeft voor gevolg gehad dat de man naar berieden stuikte en zich ergbezeerde. Voorbijgangers troffen den man be wusteloos aan. Politie en geneesheer weiden verwittigd. De ongelukkige werd ter verpleging naar een nabije kliniek overgebracht. DE SAKRISTIJ VAM DE KERK VAN PERWEZ (WALL.) DOOR BRAND VERNIELD De inwoners van Perwez bemerkten Woensdagavond rond 8 u. dat vlam men opsloegen uit de sakristij van de Sint Martinuskerk. Men snelde dadelijk langs alle kanten, toe, doch de sakristij stond reeds in lichte laaie en vermoede lijk was het vuur reeds ettelijke minu ten voordien ontstaan. Niet minder dan 200 dorpelingen gingen den vuurhaard met emmers wa ter te keer, zoodat het vuur bij de aan komst der pompiers van Namen reeds omschreven was. De kerk zelf bleef ongedeerd. Een katafalk van zekere waarde en verschei dene heiligenbeelden werden vernield, terwijl de sakristij gansch afbrandde. ze niet te deelen. Uw generaal Bonaparte is een groot man en er is veel tc verwachten van dien regeerder. De opstand in Belgie is den kop in gedrukt en het zou gek zijn, eene ho- pelooze daad, te trachten een nieuw op roer te doen losbarsten... Niemand zal de wapens nog- willen opnemen tegen de overheerschers, die machtiger zijn dan wij en het overal klinkend hebben bewezen. - I Wij moeten dus het hóófd buigen en kunnen alleen nog beroep doen op de goedertierenheid de* tegenwoordige n^esters;.van ons. la©d, oiö_alzoo - onze vnjhéid, onze zeden en gebruiken, on zen godsdienst niet tc, zien! wurgen. De consul Bonaparte/schijnt in dien zin te willen handelen, tegenover de 'overwonnen landen, en daarom stel ik in hem al mijne hoop. Heb ik het u niet gezegd- dat gij ook zoudt eindigen met dien dapperèn kerel toe te juichen I Tóe te juichen, dat is wat veel gezegd Ik denk dat wij veel van hem zouden mogen verwachten, als men hem inlicht over de toestanden in ons land. Regeerders worden echter bijna al tijd verkeerdelijk ingelicht, omdat de genen die hen omringen er belang bij hebben leugens te verkoopèn... Dat zal hoogstwaarschijnlijk ook het geval zijn met Bonaparte, daar de ke rels die ons land hebben uitgezogen en in eèn bloedbad herschapen, zich bij den nieuwen meester zullen trachten wit te wasschen. i Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2