GEMSEIIGD NIEUWS Radio-rede van den minister van Financiën Een nieuw plan van Hitier Het Leven van UILENSPIEGEL Voor de Keuken 17 October. H. Hedwigis. De,- ze heiligt, van adellijken bloede, vond haar grootste génot in de beoefemng van boetvaardigheid en in het ter hulp komen van arme en verlaten menschen. Zij stiel 1 na een deugdenrijk leven in 1245. 18 October. H. Lucas, Genees heer van beroep, volgde hij St Paulus op zijn predikatietochten en schreef een Evangelie en de Handelingen der Apostelen. Nieuwe tarieven in de Nationale Maatschappij, van Spoorwegen De Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen vergaderde Vrijdag en heeft het onderzoek voortgezet van de maatrege len welke dienen getroffen om het bud get van de maatschappij in evenwicht te brengen, en onder meer beslist her vormingen in de tarieven voor de reizi gers en goederen in te voeren. Die her vormingen zullen aan den minister van verkeerswezen ter goedkeuring voor gelegd worden. De Raad heeft het programma van de in 1939 aan te vangen werken voor eersten aanleg goedgekeurd, dat aan dé wetgevende kamers zal medegedeeld worden. Hij heeft eveneens de balans goed gekeurd van de Maatschappelijke wer ken van de Nationale Maatschappij Pensioenfonds, kas der maatschappe lijke verzekeringen, kleedingsfonds) Verschillende tariefmaatregelen werden goedgekeurd. over de plaatsen Andenne, Eghezee,De Regeering richt een oproep tot Mouster, Godinne, Spontin en Ohey. i het publiek om haar, bij :de volvoering Vliegtuigen en luchtschepen die om van haar nationale taak te helpen. Zij de een of andere reden toch over deze heeft besloten van Maandag af, een zone mochten komen, moeten op het leening van één milliard frank uit te dichtslbij gelegen vliegveld landen en geven aldaar ter beschikking bevoegde overheden. blijven van de 23 December a. s. zal velen een heerlijke kerstvreugde brengen 94 loten voor een totaal van 6.250.000 frank, zullen worden verdeeld. Wil U er in deel hebben Schrijf in op de lecning. ZEG NIET Ik zal na de uitgifte titels der leening koopen Degenen die zullen hebben ingeschreven, zullen hun kansen op een lot van drie millioen voor geen koopje afstaan. Adolphe en Adolphine treden van avond te 2 1 u. 1 5 op in het paleis van Schoont Kunsten te Brussel voor Solo. Luister naar de heruitzending door Ra dio Luxemburg. Op zoek naar doeken van Leonardo da Vinei. Het comiteit dat het vol gend jaar te Milaan een groote Leonar do da Vinci-tentoonstèlling zal inrich ten, spant zich ten zeerste in om de 19 werken van dén meester, waarover do cumenten bestaan en die tot heden toe niet teruggevonden werden op het spoor te komen. Slechts.één dezer ver dwenen werken werd thans aan hel daglicht gebracht, namelijk het portret van Cecilia Callerani, in 1498 geschil derd. Goudader blootgelegd.De corres pondent van de Asahi Sjimboen heeft medegedeeld, dat een Chineesche gra naat in de heuvels van Wangitang, 17 km. ten Zuid-Westen van Jangsjin, een goudader heeft blootgelegd. Eeên Ja- pansch soldaat, die metallurgie heeft gestudeerd aan de universiteit van Foe- koeoka. ontdekte onmiddellijk dat de steens^ukken, welke van den rotswand afspatten, goud bevatten. DE LEENING VAN EEN MILLIARD Ziehier de rede van den minister van financien. Zaterdag avond voor de ra dio uitgesproken. Waarde landgenooten Pas twee weken geleden, heeft de Eerste minister ziqh tot .U gewend, en alle Belgische Burgers gevraagd, zich rond de regeering te scharen in dè~ ern-1 Hitier binnenkort stige internationale crisis die het land Frankrijk een nieuwe bedreigde. Kort nadien klaarde de hemel op en nu kunnen wij een nieuw tijdperk van vreedzamen arbeid te gemoet zien. De buitenlandsche gevaren zijn noch- Zij die over wat geld beschikken, zullen zich zonder uitzondering, beijve ren om den Staat het middel te ver schaffen tot verdere verzekering van de militaire bescherming en van den eco- nomischen en irrtellectueelen vooruit gang van Belgie. De Staat van zijn kant, heeft ten plicht, de hem door het land toever trouwde kapitalen voorzichtig en zuinig te gebruiken. Het huishouden van den Staat dient beheerd zooals het huishouden van om *t even welken burger, die slechts geld te leen neemt om voor zijn gezin nut tige uitgaven tc doen en die, zooals in onze wetboeken zoo mooi wordt ge zegd, goederen en inkomsten, groote en kleine, met de zorgvuldigheid van een goeden huisvader beheert. Die goede huisvader willen wij zijn. Aan u allen, ons daarin te helpen. Leden van de twee tegenoverelkaar staande partijen geraakten slaags. Op een gegeven oogenblik trok zekere Jef Van de Paus een mes, waarmede hij zijn buurman Johannes Van Woules acht steken toebracht. De ongelukkige was doodelijk getroffen. De dader werd aangehouden en opgesloten. Het drama gebeurde bij het verlaten van een herberg nabij de kerk. AUTOBOTSING^TELEUVEN Op het kruispunt van de Brusselsche en Parijsche straten te Leuven is des nachts een zwaar verkeersongeluk ge beurd. De taxi van Jan Collin, uit Korbeek- Loo, botste er tegen den auto van Loae vertongen, uit Hofstade. In dezen wa gen zaten nog Isidoor Van Deuren en Jan Lauwers. Tengevolge van den geweldigen schok kantelde Vertongen's auto. De drie inzittenden werden zwaar gewond opgenomen en in allerijl naar een zie kenhuis vervoerd. Van Deuren liep een schedelbreuk op. Ook Collin werd ge wond. VERKEERSONGEVAL TE GENT Zondag namiddag deed er zich te j Gent op het St Pietersplein een erg verkeersongeluk voor. Bij het overste- i ken van dit plein werd de 61 jarige •De Smet Eduard, in nummer 61 van j het plein wonend, door een tram gevat en den linkervoet afgereden. Het slachtoffer werd naar het bur gerlijk gasthuis overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. uuin-inmiuoi-iit gtvtiicu z. i j 1 j ÜUV.1I- tans niet geweken. Belgie moet zelf over zijn veiligheid blijven waken. Deze veiligheid eischt dat het land te allen tijde beschikke over de verde digingsmiddelen die bij zijn aardrijks kundige ligging passen. Belgie moet zijn leger en zijn bevoor rading voortdurend op peil houden. Anderzijds moet het land zijn uit rusting verstevigen, zijn onderwijsin stellingen verbeteren en waakzaam toe zicht houden over de gezondheid van de bevolking, voornamelijk op de jeugd op gebied van hygiene. Al die ondernemingen vergen uitga- Naar de diplomatieke medewerker van de «Sunday Despatch» meldt, zou aan Engeland en .lgemeene Euro- peesche regeling voorstellen. Het plan is reeds uiteengezet aan den Britschen ambassadeur te Berlijn, Sir Neville j Hendeïson en zou in de naaste toe komst formeel ter kennis worden ge bracht van de regeeringen te Londen en Parijs. j De voorstellen zouden, naar de di- j plomatieke medewerker van het blad verneemt, het volgende omvatten. Hitier zal alle grenzen van Frank rijk waarborgen. 2. Hitier zal verklaren dat het Brit-, sche rijk, zooals het thans is samenge steld en op zijn bestaande territoriale basis, in overeenstemming met de be langen van Duitschland. 3. Afsluiting van een verdrag ter beperking van de luchtbewapeningen tusschen Duitschland en Engeland ven. Deze komen jaarlijks voor in de tusschen Duitschland en Frankrijk. Een vliegverbod boven twee zones. Ingevolge een besluit van de militaire overheden zal het overvliegen van twee zones met de steden Luik en Namen als middelpunten voortaan verboden zijn. Een dergelijk verbod bestond tot dusver ir» Belgie nog nergens. De Luiksche zone wordt begrensd door den straatweg Maastricht-Tonge- ren-Amay, een lijn, loopende van Amay tot Rivage, de spoorlijn Remou- champs-Verviers, den spoorweg Ver- viers-Aken, de Duitsche grens en ver volgens de Nederlandsche grens tot bij den straatweg Maastricht-Tongeren. Voor de laatste zone loopt de grens buitengewone begrooting, dat wil gen in de begrooting van nieuwe wer ken die onze nationale uitrusting bij houden en volledigen. Een particulier die een huis bouwt, bekostigt het hetzij met zijn spaarpen ningen, hetzij met geleend geld. Ontleent hij geld, dan moet hij pro gressief terugbetalen ieder jaar moet hij op zijn inkomen, het noodigè be drag afnemen om intrest en afschrij ving van de hypotheek die zijn woning bezwaart, te vereffenen. Hetzelfde geldt voor aen Belgischen ter van den. Koning en.van prins Karei HlJ n,eemt S^ld op voor zijn bui- bevindt zich thans té Èrussel tengewone begrooting en rekent den Graaf de Henricourt de Grunne, jaarhjkschen last van de leemng op Grootmeester van hét Huis van Konin- zijn gev one begrootmg aan. j Elisabeth, en generaal Blampain j j Albertkar.aal b.v. dat dwars kwamen Zaterdagavond de prinses in' door de Kempen Antwerpen met Luik het Zuidstation afhalen, waar zij door za ver inden, zal een machtig instru-!vele personen gekend en eerbiedig ge- ment van economische ontwikkeling >roet werd. 4. Geen verdrag met Sowjet Rusland van de zijde van Duitschland, Frank- rijk, Italië of Engeland. 5. Algemeene vrijheid van actie voor, Duitschland in Oost Europa. 6. T eruggave aan Duitschland van zijn voormalige koloriieh, die thans door Er.geland etj Frankrijk als man- daatsgobied worden beheerd. Prinses 3VEarie»José Prinses Marie-Jt&é 'Vön. Pierpont,zus door AUCTOR 158ste Vervolg. Ik zou wellicht nog bij den graaf van Woelsteen wonen, want ik had me voorgenomen dit gelukkig huis en die 'doorbrave lieden niet meer te verlaten, zoolang ik bij hen mocht verblijven, had het noodlot er niet anders ovfer beschikt. Ge moet weten dat de graaf aan het hoofd stond van een groep invloed hebbende burgers, waaronder verschib lende edellieden, die van plan w^ren een opstand te verwekken, o.m a» Franschen uit de stad te verdrijven. Daarna zouden de Gentenaars ach bij de andere oproerlingen hebben aan gesloten, buiten de stad, om te trachten de vreemdelingen uit het land te verja- gen. Dagelijks kwamen onderscheiden mannen in de woning van mijn meester bijeen, om te beraadslagen en tot laat in den nacht soms duurden die 'verga deringen, die in den kelder van het huis plaats hadden. Ik heb dikwerf de poort geopend voor de samenzweerders en ze één voor éen in het holste van den nacht buiten gelaten. Men stelde in mij een volledig ver trouwen, en ik mag u verzekeren dat het goed geplaatst was. Op de pijnbank zou ik niets verraden hebben. Er gebeurden zonderlinge dingen in dien kelder. Maar, ik vertel u te veel, niet waar, en ge denkt bij u zelf, dat ge reeds het einde van mijn verhaal zoudt willen hooren. Geenszins, zei TijI. Nu wordt het zijn en, terzelfdertijd, een gepaste ver binding van verschillende deelen van het land verzekeren. De Staat moet dus, op dit oogenblik geld ontleenen inzonderheid om de werken van het Albertkanaal voort te zetten en dit in 1939 te voltooien. Dit groot werk en talrijke onderne mingen die eveneens voor vele streken van belang zijn, slorpen kapitalen op. voor mij allerbelangrijkst. Wij gaan nu tegen de Franschen opstaan.' Vertel maar voort en deel ons al mede wat ge gehooid en gezien hebt. Ik heb tijd ge noeg en Lamme zal nog zoo spoedig niet ontwaken Wat ging er zooal in dien samenzweerderskelder om Wel, ik moet bekennen dat ik door nieuwsgierigheid gedreven, meer dan eens heb afgespied wat er voor viel... Ik alleen mocht met de jonge gravin in den eersten kelder verblijven, waar de heeren hunne mantels en hoeden legden, en als ze iets noodig hadden trad de dochter van den meester in de vergaderzaal, om mij de bevelen over te brengen. Ik heb u daar straks gezegd, dat het kelders waren, waarin wij ons dan be vonden, maar ik moet er bijvoegen dat ze tot woonvertrekken waren ingericht. De kleinste kelder, waar wij ons be vonden. bezat slechts geverfde muren, eene tafel en een paar stoelen,en schab ben om de mantels en hoeden te ber gen, maar in den tweeden kelder wa ren de muren met houten beschotten bekleed en met goudleer behangen op den vloer lag eene dikke Doornik- sche tapijt en eene groote eikenhouten tafel en talrijke eiken zetels, met het wapen van den graaf op de lederen ruggen geprent, vulden dit sober maar rijk vertrek. Wanneer een nieuw lid werd aange nomen, kreeg de zaal een geheel ander uitzicht, want dan werd een gedeelte afgespannen met zwarte rouwdoeken die van het welfsel tot op den grond neerhingen. In die rouwkapel werd eene kleine tafel geplaatst, waarop een doodshoofd en een dolk werden neergelegd en twee brandende kaarsen geplaatst. De burger die in het verbond zou worden opgenomen, werd in de woning Prinses Marie-José verblijft in het kasteel te Laken. Zij reist echter inco gnito. VERKIEZÏNGSDRAMA TE ST KATHARINA-LOMBEEK Zaterdag nacht had, naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen te Sinte Katharina Lombeek, een bloedig drama SMARTELIJK GEVAL TE ST TRUIDEN (St Pieter) De negenjarige scholier Albert, zoon van de echtgenooten Henri Renaers Beys, wonende Naamschen steenweg, 156, te St Truiden, is op droevige wij ze aan zijn einde gekomen. Hij speelde Zaterdag namiddag op het speelplein zijner school, lustig als altijd. Op een gegeven oogenblik liep een zijner makkers tegen hem aan met het gevolg dat hij met hel hoofd tegen een ijzeren paal van de W. C. terecht kwam. Zijne makkers hielpen hem recht en door de zorgen van den on derwijzer werd de jongen gewasschen en getroost hij kloeg echter van pijn in het hoofd, maar het moest niet erg zijn vermits hij nog mee te biechten ging na de school met zijne makkers. Rond den avond begon nochtans zijn koppijn te verergeren hij moest te bed en kon het weldra niet meer houden. Zijn gezicht vertrok krampachtig, zoo dat de ouders het ergste vreesden en een dokter bijriepen deze zag dade lijk in dat de jongen er erg aan toe was. Twee andere geneesheeren werden nog bijgeroepen ondanks alle zorgen is het ventje rond twaalf uur 's nachts overleden. De droefheid der arme ouders is waarlijk hartverscheurend, in de school en op de wijk maakte het geval eveneens een zeer pijnlijken indruk. TWEE TRAMS TEGEN ELKAAR TE GOEFERDINGE 's Namiddags, omstreeks 4 u. zijn op de buurtspoorweglijn Geeraardsbergen Vloesberg, op het grondgebied van Goeferdinge, een goederen- en een rei zigerstram in botsing gekomen. De schok was geweldig en verscheidene reizigers liepen verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis te Geer aardsbergen overgebracht worden. De 43 jarige Dussaucoit, stoker op de goederentram, was er erg aan toe en verkeerde in zorgwekkenden toestand. De machinist Olivier kon nog op het nippertje wegspringen en komt er van af met lichte schrammen. De bestuurder en de ontvanger van de reizigerstram, zekere Meerschaert en Van Toest, waren vrij ernstig ge wond, evenals mevr. Van Dijcke, uit Overbeek, Anna Schamp en haar doch ter, uit Goeferdinge, Lcd.ie Deleide uit Zarlardingen, en mevr. Van der Roe ven, uit Geeraardsbergen. Kroketten Kroketten zijn delicatessen die nage noeg bij iedereen in den smaak vallen. En terecht, want, kundig samengesteld, goudgeel en knappend gefruit, smake lijk opgediend, zijn ze werkelijk een heerlijke tractatie. Groente, visch, ge- I hakt, eieren, enz. leenen zich uitstekend tot de bereiding van kroketten. Deze gerechten hebben echter een schaduw zijde, waarmede zij, die aan dyspepsie lijden geen géiioegen kunnen nemen, nl. hun tamelijk moeilijke verteerbaar heid. Weet U, dat dit euvel tegen te gaari is door het gebruik van een zeer lictëV zuiver, liefst honderd procent plantaardig frituurvet, zooals bijv. het nieuwe produkt Ozo. Inderdaad, een goed Tnluurvet mag niet aan de kro ketten kleven en mag deze niet door- weeken. Hoe minder vet de kroketten absorbeeren, hoe lichter verteerbaar ze zullen zijn. De inachtneming van onderstaande aanwijzingen zal veel bijdragen tot het gelukken van uitstekende, lichte, knap pende kroketten. 1 de kroketten isoleeren onder een dikke laag paneermeel. 2) genoeg frituurvet gebruiken, en er de kroketten pas indompelen als het vet kookt. 3) niet te veel kroketten ineens frui ten om het frituurvet niet te zeer af te koelen. Hier volgen enkele kroketten-recep ten. Vischkroketêen Maak een dikke beschamelsaus. Voeg daarbij het overschot van de visch, in kleine stukjes verdeeld (ook champignons mogen er bijgevoegd worden). Zet van het vuur en roer e»; 1 of 2 eierdooiers in. Laat heel koud worden. Maak er dan bollekens van, draai in geslagen eiwit en in paneer meel. Dompel de kroketten in kokend Ozo frituurvet. Laat verlekken en dien op mee stukjes citroen. Milaneesche kroketten Laat macaroni in water koken gedu rende 20 minutenongeveer Iaat ver lekken en snijd in stukjes. Maak een dikke beschamelsaus.Voeg daarbij 1 00 gram gehakte hesp, een weinig gema len gruyère, de macaroni en een eier dooier. Giet op een schotel en laat koud -vorden. Maak van dit deeg, eeni- ge ure.i nadien of nog liever 's ander daags, kleine kroketten, die gij in eiwit draait en in geraspte beschuit. Dompel de kroketten in kokend Ozo frituurvet Laat verlekken en dien onmiddellijk op. Kroketten van eieren Laat eieren koken gedurende 10 mi nuten. Pel ze, laat ze afkoelen en snijd ze in stukjes. Bereid een dikke bescha melsaus, draai er twee eierdooiers in en voeg er de gesneden harde eieren bij. Laat die bereiding afkoelen. Maak er dan kleine kroketjes van en draai ze in eiwit en paneermeel. Dompel de kro ketten in frituurvet. Laat ze verlekken en dien onmiddellijk op. van den graaf binnengelaten, na een wachtwoord te hebben gesproken tot de vrouw die de poort ontsloot. Niet zoodra had hij den voet in de donkeren gang gezet en was de poort achter hem toegevallen of hij werd vastgegrepen door twee mannen en een blinddoek werd jiem voor de oogen gebonden. Ik was die portieres. En hij hoorde de volgende woorden: De punt van onzen dolk bedreigt uwe borst. Gehoorzaam of gij zijt een man des doods. Men leidde hem naar de eerste ver dieping, daar langs een viertal kamers, dan naar de tweede verdieping, weer door een aantal vertrekken, daarna naar beneden, den tüin in, Jahgs al de wegels om hem dan naar den kelder, tot in het rouwkamertje te voeren. Dat die man niet op zijn gemak was gedurende die wandeling, hoeft niet gezegd. Men deed hem plaats nemen voor de tafel en van uit de verte klonk op be velenden toon Neem uw blinddoek weg. De bondgenoot zag niets dan zwart om zich heen, buiten het blinkend wa pen en het doodshoofd met de twee kaarsen. En op dit zelfde oogenblik drong het klagend zingen eener viool tot hem door Daarna werden er den man tal vra gen gesteld, die hij beantwoorden moest, waarna men hem beval dé han/J op het doqdshoofd te leggen en woord voor woord te herhalen wat men hem voorzegde. a Telkens dit plaats had, voelde ik hoe de jonge gravin naast me stond te sid deren en telkens fluisterde ze mij toe Een verschrikkelijke eed Hebt gij niet onthouden wat de man zweren moest vroeg Uilenspie gel. Neen, het was te lang. Ik weet al leen dat het voor God was en op het hoofd zijner ouders en naastbestaanden dat ide eed werd gedaan, en dat er werd gesproken van 't dooden van móéder en. vader, gade of geliefde en kind,eren-, als het heil van 't vaderland he£i;veygde. Iets verschrikkelijks, zoo- al&;cje jonge gravin zegde. En wat gebeurde er dan De man werd weder geblinddoekt én opnieuw overal rondgeleid, zaal in, zaal: uit, trap op, trap af, door den tuin en de gang, om opnieuw in de verga derzaal tè worden gebarcht. De rouwkamer was verdwenen en de nieuwe bondgenoot werd tusschen de andere burgers geplaatst. Weer klonk het bevel Neem den blinddoek weg. De man gehoorzaamde en verbaas der blikken heeft nooit iemand kunnen opzetten. Wees welkom in ons midden, sprak dan de graaf, en herinner u hoe gij verplieht zijt te handelen, als de vergadering iets beveelt. Gij zijt onze broeder. En zonder verder den nieuweling toe tc spreken, zonder andere pleegvormen met eene. eenvoudigheid die ten sterk ste afstak tegenover hetgeen eenige oogenblikken vroeger met den bondge noot werd afgespeeld, verklaarde den meester dat de zitting begon... 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2