20 (Donderdag OCT. 1938 De bijeenroeping van Kamer en Senaat De Burgeroorlog in Spanje De geheimen der Magi- uot-linie in hel bezit der Duilschers De versterkte vredesvoet Radio-réde van Z. H. den Paus voor het Eucharist tisch Congres der Vereenigde-Staten W al de Kajollers van den Zondag willen Het bezoek van den koning aan Nederland Oud-President Benesj naar Chicago Belgische vrouw op geheimzinnige wijze vermoord maliën I XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER a 23 3 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon 114, Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, PAKIJS Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN. W. C, 4 IT. Joankhs-Cant. IZon op 6,19 aï 1 6,51 N. M. 23 E. K. 31 Waarschijnlijk op den 2en Dinsdag van November Na de dagen van internationale span ning en oorlogsbedreiging is het Parle ment bijeengekomen om een verklaring te aanhooren der Regeering die haar politiek van onafhankelijkheid tijdens die onrustige periode wilde toelichten. Met één zitting was de buitengewone zittijd afegsloten en men verwacRtte ër zich toen aan dat een nieuwe vergade ring Dinsdag 1 8 October zou gehouden worden. Dit is evenwel niet gebeurd en de bijeenroeping die naar men alge meen van gevoelen was, verschoven werd tot 25 October zou nu pas door gaan op den tweeden Dinsdag van No vember dag van heropening van het parlement door de Grondwet bepaald. Dit uitstel is hoofdzakelijk te wijten aan de laattijdige toezending der be grooting aan Kamerleden en Senato ren. De internationale gebeurtenissen hebben immers het begrootingswerk in den schoot der Regeering fel gehinderd Nu weet men dat deze begrooting eerst moet onderzocht worden door de verschillende afdeelingen en daarna door de commissie van financies. Deze kunnen echter bijeengeroepen worden zonder dat de parlementaire zittijd in openbare vergadering is geopend ge worden. Mits een extra prestatie in re cordtempo van afdeelingen en com missie zou dan de begrooting voor de Kamers kunnen komen op 8 November Nochtans kan men niet zeggen dat, moest het parlement voor 8 November in openbare vergadering bijeenkomen er geen werk op de planken zou te vin den zijn. Daar is b.v. nog een heele reeks interpellaties, voor het verlof aangevraagd, af te handelen en die veel tijd in beslag kunnen nemen. Maar mis schien voorziet de regeering dat er on der die interpelaties, voorkomen die haar in een moeilijk parket zouden brengen en die voor gevolg zouden hebben dat deze regeering haar eigen begrooting voor het parlement niet zou kunnen voordragen en verdedigen en dat zij dienvolgens al dat moeizame werk voor anderen zou gedaan hebben. Van uit den regeeringshoek gezien schijnt dit zoo onlogisch niet te zijn. De schrik voor den Winter Bittere nood klopt aan de deur Londen, 1 7 Oct. De Praagsche medewerker van de «News Cronicle» schrijft aan zijn blad, dat een kolonel Het Roode Spanje wordt op dit! van het Tchecho-Slowaaksche leger oogenbhk bedreigd door een vijand, hem verklaarde waartegen men zich met geen enkel Fransche regeenng kan voor soort van middelen kan verzetten. n.l.,tafn ,p™st uitstapjes inrichten voor de Winter, die voor de deur staat. Zoo- schoolkinderen, die wenschen de Magi- wel in Madrid als Barcelona heerscht IO* bezichtigen groot gebrek aan kleeding. Zelfs in de De Tchechische kolonel rrklaarde Roode Pers wordt deze noodtoestand verde,r, niet onder stoelen of banken gestoken "AII<= belangrijke militaire geheimen en geeft men uiting aan zijn groote be-jwanm ook' door Fransche militaire des- zorgdheid. Volgens het verhaal vankondigen, m de Tchechische linies ver ooggetuigen worden thans alle moge- werkt, en liggen thans bloot voor den lijke maatregelen genomen om het volk Duitschen legerstaf. de uiterste beperkingen op te leggen. De voornaamste geheimen betreffen: Het verbruik van electriciteit is zeerl K De weerstandskracht van de mu- streng gerantsoeneerd, zoodat de mees- ren in beton versterkt met staal, die op DE BEKOSTIGING VAN DE MOBÏLISATiEMAATREGELEN De nationale federatie van kamers van koophandel en nijverheid heeft een verzoekschrift gericht tot den eerste- minister in verband met de maatregelen die genomen zullen worden om de kos ten te dekken van de militaire voor zorgsmaatregelen in September. In dit verzoekschrift wordt verklaard dat de handels- en nijverheidslieden bereid zijn hun aandeel in dien last te dragen op voorwaarde van een recht vaardige verdeeling ervan onder alle ingezetenen. Evenwel dringen zij aan opdat het tijdelijk en uitzonderlijk karakter van de voorgenomen maatregelen duidelijk zou aangeduid worden. Die buitenge wone belastingen moeten duidelijk ge scheiden worden van de andere, door aangifte onder een bijzondere bena ming op de belastingbrieven. Indien ook de overdrachtstaks ver hoogd werd, zouden zegels met een bijzondere vermelding in omloop moe ten gebracht worden die gebruikt zou den worden ter aanvulling van de ge wone zegels. OFFICIEEL TOEZICHT OP HET VERVAARDIGEN VAN GEKONDENSEERDE MELK In het Staatsblad van 19 Oktober verscheen een ministerieel besluit van 24 September 1 938, betreffende de in richting van een officieel toezicht op de gekondenseerde melk. Er wordt een officieel toezicht inge steld op het vervaardigen van gekon denseerde melk, om de kwaliteit en de Belgische herkomst van dit produkt te waarborgen. Het besluit zal worden toegepast op de volle, gekondenseerde melk en op de volle, gesuikerde gekondenseerde melk, vervaardigd uit inlandsche, ver- sche volle melk. De aansluiting bij dit toezicht is niet verplichtend en uitsluitend aan de aan genomen zuivelfabrieken voorbehou den. Zij geeft recht op het gebruik van een officieel toezichtswerk. NA DE LUCHTVAART RAMP TE SOEST Naar verluidt, heeft de jongste lucht vaartramp te Soest heel wat opschud ding verwekt onder het personeel der Sabena. Het gerucht loopt zelfs dat een stakingsbeweging zou kunnen uitbreken onder de loodsen, werktuigkundigen en radio-telegrafisten indien de maat schappij hen verplichte zich nog aan boord te begeven van een toestel, be- hoorende tot de kategorie van deze die in den laatsten tijd op zulke ge heimzinnige wijze zijn verongelukt. Het is niet onmogelijk dat de Kabi netsraad, die heden kennis zal nemen van het verslag van den minister van Verkeerswezen, zich insgelijks met de ongerustheid van het personeel zal be zighouden.: *7 Eerbiedwaardige Broeders, Beminde Zonen, Terwijl Christus, de Heer, die Hij alleen, voor allen het leven en de Waar heid is, onder U het voorwerp is van een prachtigen triomf en terwijl de stad New Orleans door uw Eucharistisch Kongres als het altaar werd gemaakt van heel de natie, komen Wij, die ons grootelijks verheugen over de gelukkige gebeurtenissen voor uwe stad en over uwe godsvrucht, Ons met groot genoe gen bij U voegen door het woord, de hoop en het gebed. De redenen voor vrees en ongerust heid zijn niet klein in getal, bijzonder wanneer wij door zoovele menschen zien verwaarloozen, minachten en ver werpen de goddelijke voorschriften van het Evangelie die alleen de redding van het menschdom kunnen verzekeren. Maar bijzonder kunnen wij onze tranen niet weerhouden wanneer wij zien hoe God,de Eeuwige,zelfs misprezen en ver loochend wordt en wij tegenover Hem beleedigingen en godslasteringen hoo- ren uitspreken. Maar waarom zouden wij in geen be tere tijden Kopen voor de Universeele Kerk, wanneer wij bij U en bij schier alle volkeren en godsvrucht zien herle ven en meer en meer de vereering zien aangroeien voor het Allerheiligste Sa crament der Autaars De Goddelijke Voorzienigheid, om met de woorden van onzen zeer wijzen voorganger te spreken, moet aanzien worden als het centrum van alle Chris ten leven, zoodat men mag zeggen dat zij de ziel is der Kerk, en daarom is het dat overal waar zij aanbeden wordt in plechtige vereering en door een god vruchtig gebruik van de Heilige Com munie, zij de menschelijke zwakheden herstelt door het versterken der Christe lijke deugden. Daar waar Christus zich bevindt, is het Paradijs. Ook is het grootste goed van de maatschappij on afwendbaar daar waar de eucharisti sche eeredienst levendig is en den geest der menschen richt. Eerbiedwaardige broeders, beminde zonen, het is dus met een vaderlijke liefde dat wij U aanzetten te volharden in uwen zeer heiligen iever en dat Wij den Goddelijken Verlosser smeeken dat Uw jonge en kloekmoedige natie moge schitteren als een voorbeeld van Katholiek geloof en eenvoudig christe lijk leven zooals zij overvloeit van stof felijke goederen. En dat de zegen des Almachtigen over U allen neerdale. te huizen in Madrid slechts vellicht sonln'L*e Patsen 20 meter diep .n den worden met zeer primitieve vetkaarsen Srond '"gebouwd zijn. Door zulke mu- die een ontzaggelijken walm versprei-ren, te bouwen en dan door artillerie jen stuk te schieten, kon de Duitsche leger- De burgerlijke gouverneur van Ma-met de grootste nauwkeurigheid drid heeft de burgerbevolking aange-ket van kanonnen en granaten spoord om de kleeding en dekking, die bepalen die op het westelijk front moe zij niet absoluut noodig heeft, vrij- ten ingezet worden. willig af te staan voor de soldaten aan ,2' ,Het zear belangrijk verlucht,ngs- het front. De opperste legerleiding stelseI' daardoor gasaanvallen moeten heeft beslag gelegd op alle voorraden geneutraliseerd worden. Versche lucht schoenen in de maten 39 tot 42, zoodat moet gedurig onder den grond aange- voor de overige mannelijke bevolking f? worden' ,Thans zal hf »et slechts heel groote of kindermaten zijn'"^buizen en luchtputten als bloot hg- overgebleven 1 ^en' en de Duitsche artillerie zal het Het Marxistische blad „Castilla Li-kunnen stukschieten, vooraleer tot een fere,, schrijft in dit verband Gedu- Sas?a?yal overgegaan. rende de maanden die thans gaan aan-' 3. Het kaliber de kanonnen en breken, moeter wij vechten tegen den het aa"'al schoten per minuut. Deze ge vijand in de loopgraven, tegen het ge- pve,ns zuII<:n Lde Uuitschers m staat stel brek aan levensmiddelen en tegen de J.™ UZTftt tl defaitisten die den strijd moede zijn en die in de schaduw dezer omstandighe den die voor hen gunstig zijn, een groo te activiteit zullen ontwikkelen». De algemeene commissaris voor het Spaansche Roode leger, heeft naar de Spaansche bladen uit het Roode gebied- melden,een vergadering belegd voor al- le vertegenv/«,vf d:gers van het volks-1 Leopold een bezoek gebracht aan ue front, om te komen tot de organisatie tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche van een Winterhulpactie ten bate van produkten, in het Paleis voor Schoone de soldaten aan het front. De Rooden Kunsten. Hij werd ontvangen door den zelf koesteren echter geen groote ver- Minister van de Zuid-Afrikaansche wachtingen van deze onderneming. Zij i Unie voor Belgie en Luxemburg en Me- vreezen zelfs het ergste, indien de kou- j vrouw van Broekhuizen, en de hh. de geruimen tijd onafgebroken zou Jooste en Woodword, van de Legatie. fen,"om tot den aanval op een bepaal den sektor te kunnen overgaan. DE KONIwToFdË TENTOON STELLING VAN ZUID- AFRIKAANSCHE PRODUKTEN Dindagvoormiddag heeft Koning Het leger gaf 132 millioen uit Uit Brussel wordt vernomen dat de 165 millioen uitgaven voor het op ver sterkten vredesvoet brengen van het leger 1 32 millioen omvatten, die door het ministerie van Landsverdediging zelf werden uitbetaald. Daarin zijn begrepen 5 millioen voor het vervoer per spoorweg en 50 mil lioen voor soldij, bezoldigingen en toelagen. De prestaties van de opgeroepen Reserve Officieren Voor de opgeroepen officieren bij de laatste gedeeltelijke mobilisatie, zal met deze oproeping rekening gehouden worden voor de prestaties welke zij in de drie komende jaren te leveren had den. Zij die meer dan 8 dagen onder de wapens gehouden werden zullen in de drie komende jaren geen prestaties meer te leveren hebben. Zij die minder dan 8 dagen opge roepen werden, zullen ontheven wor den van één van de prestaties die zij in de drie komende jaren te leveren heb ben. blijven voortduren. Bombardement van Denia De nationalistische luchtvaart heeft Dinsdagochtend Denia gebombardeerd ™n.de ^°<=P«=rlnS en verscheidene huizen vernield. Fr Afnkaansche toenadering, zijn dooden en gewonden. Kerkelijke begraving te Barcelona Ministers De Vleeschauwer en Hey- mans, en staatsministers Forthomme en Max waren eveneens aanwezig, alsme de de hh. Hess-Delilez en Graux, leden van de Groepeering voor Belgie-Zuid- Voor de eerste maal sedert den bur geroorlog heeft te Barcelona een kerke lijke begraving plaats gehad, namelijk van kapitein Cagarduy, een Baskisch militair die op het Ebro-front gesneu veld is. De regeering was vertegenwoordigd door Alvarez del Vayo en de ministers Paulino, Gomez en Bilbao. Het recht van oorlogvoerende Te Burgos wordt verwacht dat gene raal Franco of een der leden van de nationalistische regeering, weldra een verklaring zal afleggen betreffende de toekenning van het récht van oorlog voerende aan de nationalistische regee- Hij zal voordrachten houden aan de de Universiteit aldaar Chicago, 18 Okt. De voorzitter van de universiteit van Chicago heeft medegedeeld, dat de h. Benesj aan vaard heeft, als voordrachthouder ou te treden aan de universiteit. De datum van de komst van oud president Benesj is nog niet vastgesteld. Naar onze bijzondere medewerker in Den Haag meldt, ziet men in Neder land met vreugde het bezoek van Ko ning Leopold tegemoet. De Koning heeft reeds jaren geleden veler harten in Nederland door zijn in nemende eigenschappen veroverd. Men is er van bewust, hoezeer hij op een vriendschappelijke verstandhouding tus schen beide buurlanden gesteld is, en herinnert zich tevens zijn buitengewoon gewaardeerde daadwerkelijke belang stelling voor Nederlandsch-Indië. Dat het buitengewoon toegejuicht zou worden, als de Koning ook nog een dag in den Haag zal doorbrengen, is onbetwistbaar. Het is te hopen, dat het daartoe ko men zal. Reeds nu valt het te voorspel len, dat de ^oxst een zeer hartelijke be- groeting vifh heel de bevolking ten deel zal vallen. Meer dan ooit is het besef sterk, dat Nederland en Belgie bij ver- i sterking der goede betrekkingen alleen maar baat kunnen vinden. Uit Londen, 1 8 Oct. Gister heeft de Londensche politie al de politieposten van Engeland gewaar schuwd, dat men een man zocht, waar van men de persoonsbeschrijving gaf: Hij scheen 30 tot 35 jaar oud te zijn. Het is waarschijnlijk dat deze be schrijving ook werd overgeseind aan de Belgisch, Nederlandsche en Fransche politiediensten. Deze persoon wordt na melijk verdacht een vrouw te hebben vermoord. De misdaad werd Zondagmorgen bedreven te Ruislip (Middlesex), waar ongeveer negen maanden Sidney G. Paul, dien men Australiër heet, en zijn vrouw Claire, van Belgische afkomst, 39 jaar oud, en hun twee kinderen wonen. Het gezin, dat tamelijk welstellend scheen, heeft nog twee dochters, Nan cy en Marie, op school in een Belgisch klooster. Naar het schijnt zou mevr. Paul haar kinderen zeer vroeg hebben gewekt en onmiddellijk na het ontbijt hebben weggestuurd. Kort nadien kwam haar man in de serre, die aan het huis paalt en vond zijn vrouw zwaar gewond uitgestrekt. Hij zelf werd door een onbekende ge stoken en snelde buiten om ter hulp te roepen. Buren telefoneerden naar de politie die weldra ter plaatse was. De aanrander was verdwenen. Mevr. Paul werd naar het gasthuis overgebracht en overleed Zondag avond. Men meent niet dat zij aan de agenten, die met de verplegers gansch den dag aan haar bed bleven, iets kun nen mededeelen heeft. Waarschijnlijk werd de persoonsbe schrijving van den dader door den echtgenoot medegedeeld. Bij een onderzoek in de serre werden vingerafdrukken en het wapen der mis daad gevonden.. Het meest bedreigde punt, op dit oogenblik in het godsdienstig leven, dat is de heiliging van den Zondag. Wie oogen in den kop draagt ziet met ontzetting dat de massa van de menschen, van den Zondag maken, een dag van brutaal heidensch vermaak een dag van sport, van dans, van ki- nema, van trektochten, van zinsgenot. Kortom ze maken er tegenwoordig van, een dag van zedelijke verwildering en van menschelijke verlaging I Hoe komt dat Omdat de massa de christelijke en goddelijke beteekenis heeft verloren van den Zondag. De massa heeft zelfs alle notie van God en van Christus vergeten en over boord gegooid. Begrijpen we wel goed dat zooiets het grootste gevaar en de grootste ramp voor een beschaafde we reld daartstelt I Wanneer de ware notie over God erj Christus verloren gaat, dan wordt de wereld gedoemd tot slavernij en tot barbaarschheid. Dat wil nu juist de K.A.J. de ware beteekenis van den Zondag doen be grijpen en langs die beteekenis het volk, de arbeidersjeugd terug te brengen tot God en tot Christus. Voortdurend komt de K.A.J. er»op terug dat God is, het begin en het einde, de belooning en de bekroning van ieder menschelijk leven. Door die gedachte vast te ankeren in de koppen en in de harten van de men schen, wordt het natuurlijk voor de menschen dat ze één dag op de week aan God toewijden. Er gebeurt dan een mooie wisselwer king tusschen de Zondagviering en de ware opvatting over God. De Zondagmis wordt dan de plech tige offerdaad, waardoor gansch de Katholieke Kerk hulde brengt aan het Koningschap van Christus, maar ook zich met Christus vereenigt om aan God te geven de aanbidding.de dank zegging, de smeeking en de boetedoe ning die Hem 'toekomt. Met welke fierheid en welke blijd schap zou gansch de massa van het volk er aan moeten deelnemen. In plaats van een karwei te zijn, zou het de vreugde, de blijdschap, de zang van hun leven moeten zijn. Dan ook zouden ze vatten het rede lijke van slafelijke werken te moeten la ten. Het recht op de Zondagrust is weer een groote eeretitel van een vrije volksgemeenschap. Het verbannen van alle Zondagsar- beid, uit eerbied voor den Zondag en voor God, is ook een groot en sterk teeken van eerbied voor de menschelij ke waardigheid, die niet mag verzin ken in stoffelijke goederen, maar dor sten moet naar hoogere eeuwigheids rijkdommen. Wanneer we dat konden bereiken dan konden wij aan alle menschen doen beleven: de hoogste, reinste, zui verste vreugde de Zondagsvreugde fl K. As J<

De Volksstem | 1938 | | pagina 1