GEMENGD NIEUWS I)e kwaal van het mond en klauwzeer Het Leven van UILENSPIEGEL Olio Strasser een der tegenstanders van iiitler naar Londen De Kerkvervolging in Oostenrijk KOLONIALE LOTERIJ Vrijwaring van het Begroot ingseven wicht De Priiises-kloosierli;jgc Nationale Maatschappij <ler Belgische Spo or wegen SbïïfaV 21 October. H. Ursula. Tij dens de rooftochten der Saksers in En geland, verliet zij haar vaderland in ge zelschap van een groot aantal vrouwen. Zij ontscheepten aan de uitmonding van den Rijn en langs dezes boorden kwamen zij te Keulen waar zij door de Hunnen in 454 vermoord werden. De Paus verlaat Castel Gandolfo. De Paus zal op Zaterdag de pauselijke villa van Castel Gandolfo verlaten en naar het Vatikaan terugkeeren. De Kroonjuweelen van Bohemen. Op 28 October moest het 20-jarig be staan van de Tchecho-Slowaaksche re publiek gevierd worden. Mogelijk zal aan deze plechtigheden worden ver zaakt, naar aanleiding van de interna tionale gebeurtenissen. Bij die gelegen heid moesten alle juweelen van de kroon van Bohemen in de kapel van St Wenceslas, in de Praagsche kathedraal, worden tentoongesteld. Een wensch van postzegelverzame laars. In het Internationaal Tijd schrift voor Postzegelkunde en Toeris me wordt bij den bevoegden minister aangedrongen om het uitgeven der örij telbare gelegensheidsreeksen van post zegels met al de hooge bij taks te doen verminderen en om de gelegenheidsaf stempelingen een artistiek en oorspron kelijk karakter te doen geven. Restauratie der Fresco's in de Six- tijnsche kapel. Reeds geruimen tijd is men zeer verontrust over het lot van de beroemde fresco's van Michel Ange- lo in de Sixtijnsche kapel. De fresco's schilferen af, en steeds moet er geres- taureerd worden, hetgeen groot gevaar meebrengt voor de origineele schilde ringen. De H. Vader heeft nu aan Pro fessor Biaggio Giagette de opdracht ge geven, de werken van Michelangelo ge heel te restaureeren. Deze moeilijke taak zal minstens drie jaar in beslag ne men. Misdadig en walgelijk Graaf Del- la Torre, bestuurder van de «Osserva- tore Romano» brandmerkt op felle wij ze in het Vatikaansch orgaan de be treurenswaardige incidenten tegen kar dinaal Innitzer, welke zich op 6 en 7 Oktober in Weenen voordeden en noemt deze wijze van optreden en te leurstellingen, welke daartoe leidden «misdadig, walgelijk en ondragelijk». Hittegolf. De Vereenigde Staten heeft op het oogenblik te lijden van een voor dezen tijd van het jaar ongewone hitte. ..a De temperatuur steeg hier tot 30 gra den C en op andere punten in het Oos ten en Midden-Westen tot meer dan 32 graden C. briek de Volkswagenwerke G.m.b.H.» is dezer dagen tot 50 millioen RM. ver hoogd. Het kapitaal blijkt geheel in het bezit te zijn van het Duitsche arbeids front. In de statuten lezen wij, dat het doel van de onderneming is, de vervaardi ging, verdere ontwikkeling en verkoop van de volksauto en van andere pro ducten, die voor Duitschland van ge meenschappelijk volksbelang zijn. De maatschappij is een onderneming van algemeenen nutte. In den raad van commissarissen heeft o.m. Dr. ir. Ferdinand Porsche, de con structeur van de Duitsche volksauto,zit ting. Uit de statistieken der week van 1 0 tot 1 6 October blijkt eens te meer dat de kwaal onverminderd blijft voort woekeren. Thans neemt zij meer toe in het Antwerpsche en in West Vlaande ren. Men mag zich afvragen of er wel dra nog een enkele hofstede overblij ver» zal die van de plaag gevrijwaard bleef. Hieronder het aantal nieuwe haar- déh in élke provincie met tusschen haakjes de getallen der vorige week Nieuwe Gemeen- haarden ten Antwerpen 86 (49) 26 (29) Brabant 20 (18) 14 (16) West Vlaanderen 16 9) 14 (16) Oost Vlaanderen 54 (49) 35 (23) Henegouwen 47 (64) 26 (38) Luik 420 (421) 104 (88) Limburg 60 (62) 38 (28) Luxemzurg 183 (243) 53 (5 7) Namen 38 (29) 17 (16) De heer Ryckmans, Gouverneur van Congo, door den Paus ontvangen De heer Ryckmans, gouverneur van Congo, werd op Woensdag door den Paus ontvangen op Castel Gandolfo. De zoon van Schuschnigg naar En geland. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen om den 1 2-jarigen zoon van den voormaligen Oostenrijk- schen Bondskanselier Schuschnigg naar een kostschool in Engeland te zenden, indien de noodige pasformaliteiten kun nen worden vervuld. Tot nog toe heeft hij zijn opleiding ontvangen op een col lege in Wiener Neustadt. De Volksauto-fabriek in Duitschland Het kapitaal van de volksauto-fa- door AUCTOR 1 61ste Vervolg. Het zal niet noodig zijn, hem vast te houden, sprak Tij-1, als ge er maar voor zorgt dat uw kelders steeds gevuld zijn en Lamme geene droge keel heeft.. Hij zal jaren noodig hebben, om alles wat in mijnen kelder is, droog te krijgen. Dan zal hij jaren bij u blijven Ook 1 r V'-T IV. Waar Tijl weer de oude Uilenspiegel wordt. Als Uilenspiegel 's anderdaags ont waakte, woog zijn achterhoofd zwaar als lood en deed ieder haarpijltje hem pijn. Ze hadden op het terugzien van moeder Lamme menigen beker gele digd en als Goedzak zijne rust had ge nomen en wakker was geworden, wa ren er opnieuw feestbekers op tafel ver schenen. De pluimen uit, zei Tijl tot zich zelf. Er is werk aan de natie. Ik moet trachten zoo spoedig mo gelijk tot bij den consul door te drin- gen. Naar mijn vriend Fayette mij verze kerde, zal dat niet veel last lijden, maar volgens inlichtingen die ik bij andere bezoekers van de herberg heb ingewon nen, zal dat niet gemakkelijk gaan. Ik geloof dat de oude ijzervreter, die een been en een arm op 't slagveld heeft- verloren en gister bij ons aan ta fel zat, de waarheid heeft gesproken. 924 (944) 326 (304) Londen, 1 8 October. Otto Stras ser, de hevigste bestrijder van Hitier, nadat deze zijn broer George tijdens het bloedbad van Juni 1934 had doen vermoorden en die de leiding heeft van het «zwarte front», is per vliegtuig van Praag naar Londen vertrokken. Hij zal trachten toelating te verkrijgen om in Engeland te verblijven. Hij zal echter onder een aangenomen naam in Enge land leven. In 1933 slaagde Strasser er in naar Tsjechoslowakije te vluchten. Hij werk te daar in het geheim om alle tegenstan ders van Hitler in "één partij onder te brengen. Gedurende vier jaar leefde hij in de voortdurende vrees ontvoerd te worden door de nationaal-socialisten, zooals dat het geval was geweest met zooveel tegenstanders van Hitier. Alleen de intieme medewerkers van Strasser wisten juist waar hij woonde. Bezoekers werden geblinddoekt en langs omwegen per auto naar zijn wo ning gebracht. Bovendien veranderde Strasser dik wijls van adres. Later kreeg hij meer vertrouwen en men kon hem bijna da gelijks in de Tsjechische socialistische club zien. Toen de Duitsche legers Tsjechoslo wakije binnenrukten, was Strasser plot seling verdwenen. Zijn vrienden dach ten reeds, dat hij het lot van zooveel tegenstanders van Hitler had gedeeld, toen zij vernamen, dat hij per vlieg tuig uit Praag vertrokken was. In een correspondentie van de Ti mes» uit Weenen, lezen wij Betoogers hebben de ruiten ingesla gen van het klooster van het Heilig Hart van Jezus, in het derde district, waar wijlen de Oostenrïjksche kanse lier, Dr Ignatz Seipl jaren lang heeft ge woond. Op Zaterdag zou een Jezuiet in de kathedraal een dienst houden, en Zondag zou kardinaal Innitzer den dienst houden, maar beidé diensten zijn afgelast. Intusschen schijnt het leven in het pa leis van den aartsbisschop weer nor maal te zijn geworden. Telefonisch con tact met het paleis is weer mogelijk, en kardinaal Innitzer komt en gaat blijk baar ongehinderd in en uit. De nazi's schijnen hun bedrijvigheid in de afgeloopen twee dagen te hebben samengetrokken op het aansporen van katholieken om de kerk den rug toe te draaien. De belangstelling van het publiek in het conflict tusschen Kerk. en Staat is thans gevestigd op geschillen in Salz burg. Hier heeft de gouverneur en gouwleider van Salzburg, Kr Ramer, op een vergadering van functionarissen van hét bestuur van Salzburg op Zater dag middag aangekondigd,' dat maatre gelen worden genomen om de Francis- kaner monniken uit het, klooster te zet ten, dat aan den Staat toebehoort, maar dat zij al honderd en vijftig jaar lang hebben bewoond. Hij maakte bekend dat de Franciskaner monniken tegen stand hadden geboden tegen de maat regelen van de regeering, die besloten had hét gebouw af te staan aan de Ges tapo. Arbeiders werden aangevoerd om het meubilair uit het gebouw te halen, iets waar de Franciskanén zich tegen verzet hebben. Volgens de laatste inlichtingen uit Salzburg hebben de Franciskaners nog altijd het grootste deel van het gebouw in hun macht. De aartsbisschop van Sialzburg, Dr. I Sigmund Waitz, mag niet meer per soonlijk zijn scholen bezoeken. In Wee- i nen mag pastoor Kravanik, die bij de recente relletjes bij de bisschoppelijk paleis beide beenen brak, geen bezoek meer bij zich in het hospitaal ontvan gen. Als reden wordt opgegeven dat journalisten onder zijn bezoekers wa ren, en dat hun berichten «.ongewensch- te sympathie» wekten onder de katho lieken in Weenen. De «Völkischer Beobachter» meldt dat betoogingen hebben plaats..gehad voor hét paleis van..«^ftn bisschop van Salzburg, Mgr Waitzy£ De betoogers riepen dat de bisschop moest aftreden. De vertegenwoordiger' van den gouw leider gaf ten slotte bevel 'aan dé betoo gers uiteen te gaan. Dezelfde correspondent meldt, dat betoogingen hebben plaats, gehad tegen dr. Joden te Weenen. Een Joodsche school werd kort en klein geslagen. In de synagoog zelf hebben de betoogers brand gesticht. Hoop beteekent reeds Geluk Koop Uw biljet van de 10e SNEDE 1938 van de Het lot kan U binnen kort een goede verrassing brengen Als hij zich in 't leger bevindt, zei de vent, is Bonaparte gerust, en ieder mag hem naderen. Daar vreest hij zijne vijanden niet, omdat hij door te veel vrienden, gereed om voor hem door 't vuur te. loopen, omringd is. Te Parijs echter, in zijn paleis, is het geheel anders met hem gesteld. Daèr neemt hij al de noodige maatregelen om zijne vijanden te weren, want hij vreest er den dolk van den sluipmoor denaar. Vooral sedert hij consul is en het ge tal naijverige vrienden heeft zien aan groeien, is hij bijzonder op zijne hoede.. De man heeft overschot van gelijk, zoo tewérandelen, want hoe hooger men klimt op de maatschappelijke ladder, hoe grooter het aantal benijdérs en be lagers wordt, en met honderden staan ze gereed om de ladder een stootje té geven, om den vriend die op den hoog- sten sport staat naar beneden te doen tuimelen. En slagen ze er in, dan zeggen ze met zelfvoldoening Hij heeft het gezocht Wie te hoog wil klimmen, loopt de kans zéér laag te vallen En ze zijn dan reeds vergeten dat die val aan hen, de vrienden, te wijten is Maar al die filosofie over de men- schen, zal mij niet tot bij den consul brengen. Hij kleedde zich en ging naar bene den, waar hij Lamme reeds aan de wel voorziene ontbijttafel vond. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, zei Goedzak, met de lippen smak kend, maar 's morgens een grooten be ker Spaanschen wijn, dat maakt van het leven een paradijs... Proef dat wijntje eens, Tijl... Een godendrank.. Had ik geen gelijk dag en nacht naar mijne lie ve vrouw te zoeken In zijn besluiten uit de algemeene toelichting bij de Rijksbegrooting voor 1939 schrijft minister M. L. Gérard on der meer Wil men dat de begrooting van j 1939 werkelijk, feitelijk wordt zooals zij op het papier staat, wil men dat zij wordt uitgevoerd zooals zij werd op- j gemaakt, dan moet de regeering van de wetgevende macht, van meet af aan, de noodige macht verkrijgen om de in de begrooting voorziene, bezuinigingen tei kunnen doen en op alle tijdstippen, ge-' durende het aanstaande dienstjaar, alle j maatregelen zelfs van wettelijken aard, J te kunnen nemen welke noodig zijn om de onder elk artikel van de begrooting uitgetrokken uitgave te handhaven bin- nen de perken die het Parlement zelf voor het bij dat artikel gestelde doel zal voorgeschreven hebben. De minister voegt er aan toe «Bezield met het verlangen de Ka mer, den Senaat en de openbare mee ning op de hoogte te houden van elke verandering die in de door allen te be talen uitgave mocht intreden, is de re geering voornemens onmiddellijk be- kepdheidrte geven aan de besluiten die, in omstandigheden welke overigens uit- j zondering moeten blijven, zouden moe ten getroffen worden om schatkistvoor schotten toe te laten tot dekking van1 niet in de parlementaire bescheiden opgenomen kasuitgaven. Beschermd door deze voorzorgmaat regelen, en onder het voorbehoud.dat in deze onzekere tijden van noode is, kan de begrooting voor 1939 in volle vertrouwen aan de Kamers ter behan deling worden voorgelegd. TWIST MET ERGE GEVOLGEN TE APPELTERRE Toen de vrouw van Jozef De Boeck te Appelterre uit haar woning kwam, bemerkte ze een kiesreklame op haar poort, hetgeen ze oogenblikkelijk ver wijderde. Dit viel niet in den smaak van een voorbijgaande buurvrouw die smaad woorden uitsprak. In den avond kwam de man der ru ziemakende vrouw zekere T. D. in het koffiehuis van De Boeck en herhaalde al wat zijn vrouw 's morgens aan vrouw De Boeck had gezegd. Het bleef niet bij woorden want op een zeker oogenblik gaf hij vrouw De Boeck een geweldigen'slag óp hét hoofd zoodat ze ten gronde viel, waar ze bewusteloos bleef liggen. Daarna ging de woeste man voort met alles in het koffiehuis kort en klein te slaan. Dr Blaton stelde vast dat de vröuw die in zwangeren toestand verkeerde, zeer ernstig gesteld was. De rijkswacht van Zandbergen w.erd verwittigd. ERG VERKEERSONGEVAL TE LAKEN Prinses Josephine van Belgie werd verleden Dinsdag 66 jaar oud. Zij is de derde dochter van den graaf van Vlaanderen en werd geboren in het paleis der Regentschapstraat op 18 October 1872. Prinses Josephine, die men slechts weinig in Belgie zag, en haar man ver loor in 1919, kwam de laatste maal te Brussel in 1934, om de begrafenis van haar broeder, Koning Albert bij te wo nen. j Zooals men weet is prinses Josephine die haar titels van Groot-Kruis in de i Orde van Malta en aan al de voorrech ten van haar geboorte verzaakte in 1936, in het klooster van Ste Lioba, van de Benediktijnerorde te Gunther- stal, nabij Freiburg in Brisgau,getreden. Sinds 23 November 1936 is zij.als kloosterlinge in de Congregatie der Be- nediktinersen van Ste Lioba te Namen, opgenomen. Ge moest haren keidér zien... Ik ben nu in de veilige haven aarigrfand en ik verlaat het huwelijksbootje niet meer... |\Ve hebben het stevig gemeerd en be sloten nooit meer in zee te steken... j Als ge zoo wat stormen hebt doorleefd, dan komt ge van zelfs tot Izulk besluit Op uwe gezondheid, Tijl Het doet mij'plezier te hooren, dat ge tot betere gedachten zijt geko- men. J -Wel, ik heb er noqit andere ge koesterd, Tijltje... Alléén, de gelegen- heid ontbrak me om ze ten uitvoer te brengen Waarom zou ik anders heel i de wereld doö?, 'mijne lieve gade heb ben opgezocht I Een spotlach verscheen op Uilen- spiegel's lippen. Lamme rimpelde zijri voorhoofd en keek zijn makker met bóoze blikken aan. Ge moet niet lachen, zei hij met klem... Ge zult toch niet zeggen, hoop ik, dat ik niet gedurig aan mijn bemin nelijk vrouwtje heb gedacht. Dat zal ik zeker niet beweren vermits ik uwe gedachteri'jniet kon ra- 'den j lk geloof hetgeen gê mij hebt ge zegd, sprak de echtgenoote van Goèd- zak, beste man, en wat de anderen mij komen vertellen, vooral als zij zich uwe j vrienden noemen, dat laat mij onver- jschillig... Laat uw vriend' Tijl nu maar lachen en mij willen dóen'gelooven dat gij niet aan mij hebt gedacht. Zeg eens, zei Uilenspiegel, zoo versta ik het niet... Als gij' den Spaanr (schen wijn boven mijne vriendschap verkiest, en uwe vrouw toelaat haar ou den haat jegens mij weer? te laten bo venkomen, salut dan, en de kost Leeft wel samen en dat de Lak met roet i nooit uw gezellig huishóuden kome sto- In de Marie, ChristinastraaUijS' een auto, gevperd door den heer D,, van Lake.q, wegens een onbekende oor zaak op het voetpad terecht gekpmen. Twee voorbijgangers h. B. uit de Ker- kenveidstraat en mevr. D., gehuisvest in de Koningschapstraat, werden d.oor het voertuig aangereden en gewond aan het hoofd en de ledematen. Beiden werden in het hospitaal der Van Ge huchtenplaats verzorgd. MOEDIGE REDDING TE. ANTWERPEN De 31 jarige vrouw Veranda De Backer, wonende aan de Vlaamsche Kaai, te Antwerpen, geraakte aldaar 's avonds in het Schippersdok. Een jongeling, de 18 jarige Fierre Augustus, uit de Diepestraat, die daar voorbijkwam, snelde op het hulpgeroep der vrouw toe. Hij sprong de drenke linge achterna en slaagde erin haar bo ven water te houden tot inmiddels een roeiboot kwam opdagen. De vrouw werd in haar woning bin nengedragen, waar ook de moedige redder van droge kleederen werd voorzien. September Bedrijfsontvangsten voor 1938 Be bedrijfsontvangsten voor Sep tember 1938 beloopen 227.9 millioen tegen 250 millioen voor September 1937 d. i. 23 miljoen minder. De bedrijfsuitgaven voor September 1938 bedragen 221.2 millioen tegen 227.1 millioen voor September 1937 j d. i. 5,9 millioen minder. Rekening houdend met de financiee- j le lasten bedraagt het overschot voor September 1938 ongeveer 2 millioen tegen 18,4 millioen voor Sept. 1937. DOOBELIJK VERKEERSONGELUK TE ROUX Een schepen op het voetpad doodgereden Dinsdag ^namiddag, op de- plaats Tont du Canal, te Roux, had er een doodelijk ongeluk plaats. M. Jozef Ch'arlotteaux, 50 jaar,sche pen van onderwijs.te Courcelles en se- kretaris vail. de kqoperatief La Con corde» te Roux, wachtte naar den tram om zich naar zijne woning te Courcelles te laten voerèn. De man stond op het gaanpad, toen plots een auto-camionnette, die naar Jumet reed, kwam aangehold. Een weinig voor den stilstand van den tram, sprong een band van de au to-camionnette, waardoor de chauffeur zijn stuur verloor en het voertuig het gaanpad opreed. M. Charlotteaux werd tegen den muur van een huis geduwd. Het slacht offer was de beide beenen gebroken en bij zijn aankomst in het gasthuis van Jumet was hij reeds bezweken. De gendarmerie opende een onder zoek en verwittigde het parket van Charleroi, dat ter plaatse afstapte. ren... Ik ken te goéd de menschen, om bazing hier nog een minuut langer te vertoe ven... Hij sprong recht onder het spreken Plotseling rees hij op en liep naar de deur. - Laat hem loopen kreet zijne dezer woorden, had zijne petgegre- vrouw, pen en was de gelagkamer uitgesneld. Maar Lamme luisterde niet, ijlde de Een oogenblik bleef Goedzak als straat op en Tijl na, zoo snel zijn dik door den bliksem getroffen beweeg- lichaam het hem toeliet, loos zitten. Zijn gelaat duidde de grootste ver- 1 Vervolgt. m

De Volksstem | 1938 | | pagina 2