Een rede van M. Daladier te Marseille 29 De Paus verlaat Gastel Gandelfo Het ontslag van den beer Heymans nüie Sint Hubert Een origineel middel van verkeersregeling Zaterdag OCT. 1938 Z. Em. Kardinaal Van Roey voor ds micro De Oorlog in Span]© br KAMER DE VOLKSST] XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER aso Drukker-Uitgever Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, A ALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adoll Mixlaan. 13, te BRUSSEL Rue do Racheleu, EAK1JS Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN, W, C, 4 Zou op 6,3-t af 16,35 V. KL 7 E. K. 31 H. NARCISSUS Slechts 'de (Communistische partij in Frankrijk wilde oorlog M. Daladier, voorzitter van den Franschen ministerraad, heeft Donder-, dag namiddag een belangrijke rede ge houden op het kongres der radikale partij te Marseille. Hij ving aan met zich te wenden niet alleen tot de partij, maar ok tot gansch Frankrijk. Eerst raakte hij de vraagstukken der interna tionale politiek aan. Op dit gebied, zeide hij, is het be langrijkst feit dat de vrede, die verloren scheen, gered werd. De krisis werd slechts opgelost na lange krachtinspan ningen en harde opofferingen. Maar M. Daladier bevestigde met klem dat én voor de Europeesche be schaving, én voor Frankrijk en zijn ideaal van vrijheid, én voor Tsjecho- slowakije zelf, de toestand, die uit de overeenkomsten van Munchen voort spruit, verkieslijker is dan degene, wel ke thans zou heerschen, zoo de oorlog niet vermeden werd. M. Daladier kan niet dulden dat men spreekt van een onderwerping van Frankrijk. Hij kent de gevolgen van Munchen, maar hij weet dat Frankrijk zich niet onderwierp aan dwang en dat zoo hij zich. te Munchen voor een ulti matum bevonden had, en niet kunnen onderhandelen had op een voet van ge lijkheid, bij onmiddellijk naar Parijs ware teruggekeerd om beroep te doen op den weerstand der natie. De daad van Munchen was een daad van gezond verstand. Ik begrijp maar niet een zekere veldtocht tegen een overeenkomst, die onmiddellijk na de onderteekening bekrachtigd werd, in al le landen, door de mannen en de vrou wen, die met hun bloed of met hun smart het beroep op het geweld zouden hebben betaald. Degenen, die op het kritisch ocgen- blik zoo onverbiddelijk waren dat ze zelfs niet voor een oorlog terugdeinsden hebben later slechts bewijs geleverd van wankelende besluiten. Wat een schijnheiligheid, zei de heer Daladier, als het gevaar voorbij is een houding aan te nemen en de les te spel len en te zwijgen en te beven als het er op aankomt tot het uiterste te gaan. Al leen de kommunistische partij kan zeg gen dat ze altijd onverbiddelijk en oor- logsgezind gebleven is. Het is die partij tiouwens die mijn aktie verlamde. Als die partij M. Chamberlain aanviel, was het de stelling van Frankrijk niet te ver zwakken. Alle dagen heeft de kommu nistische partij de regeering gedwars boomd. Wij hebben den vrede en de waar digheid van Frankrijk gehandhaafd. Wij zullen voortgaan. Het hoofdbelang van Frankrijk is zijn eigen veiligheid, veiligheid in het Westen, veiligheid van zijn verbindingen met het koloniaal rijk. Frankrijk zal trachten overal vriend schappen zoeken en met goeden wil alle vraagstukken onderzoeken. Overal kunnen vreedzame oplossingen komen, zelfs in de Fransche betrekkingen met Italië en Duitschland, zoo men weder zijds slechts de nationale belangen wil verdedigen. De basis van de Fransche diploma tie is de enge samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk. Geen enkele natie wordt echter uitgesloten. Ik meen dat ondanks de moeilijkheden zelfs Duitschland en Frankrijk eerlijk kun nen samen werken. Ten slotte besprak M. Daladier den financieelen toestand van het land. Hij besloot dat er geen andere uitkomst is om het verval van Frankrijk te verhin deren dan meer en beter voort te bren gen, ondanks de kommunistische dwarsdrijverijen. «Wij hebben werkers noodig. Het mirakel zal er komen, maar het art de vrucht zijn van zwoegen en geduld. Aan de «Maasbode» wordt uit Rome gemeld Uit de beste bron verluidt, dat dit jaar de H. Vader niet, zooals de afge- loopen jaren, eerst in den namiddag van zijn zomerresidentie, Castel Gan- dolfo naar het Vaticaan zal terugkee- ren, doch reeds in den middag. Naar thans vaststaat, zal Zijne Hei ligheid op Zaterdag 29 October kort vóór zijn vertrek om half 12, van de loggia van de pauselijke residentie uit het op het plein van Castel Gandolfo verzamelde volk zijn zegen schenken en vervolgnes naar Rome afreizen. Men verwacht dat de H. Vader reeds tegen 1 2 uur en niet later dan half één, in den Vaticaanschen Staat zal aanko men en derhalve is het zelfs mogelijk dat Zijne Heiligheid, de op Zaterdag gebruikelijke audiëntie voor de jongge huwden terstond na Zijn terugkeer in het Vaticaan zal houden. Intusschen maakt de H. Vader in het heerlijke herfstweer nog dagelijks lange tochten per auto door het park van de pauselijke zomerresidentie en houdt Hij zich ook vaak op in de loggia, welke uitzicht geeft op het meer van Castel Gandolfo: Steeds weder verzekert Zijne Heilig heid aan de personen uit Zijn omgeving dat het verblijf op Castel Gandolfo Hem dit jaar bijzonder goed heeft ge daan en dat Hij inderdaad gesterkt naar den Vaticaanschen Staat terug keert. Juridisch jaar in Vaticaanschen staat geopend Dinsdag is in den Vaticaanschen Staat het juridische jaar van het ge rechtshof geopend met een H. Mis ter eere van den H. Geest welke door den vicaris-generaal Mgr de Romanis werd gecelebreerd in de aan het paleis van den gouverneur gelegen kapel van San ta Maria. De H. Mis werd bijgewoond door den president van het tribuaal en alle juristen. Onmiddellijk na het einde van de H. Mis werd een gerechtzitting gehouden in den zetel van het Vaticaansche ge rechtshof waar een civiel proces werd behandeld^ De Basiliek van Koekelberg Donderdagavond heeft Z. Fm. Kar- dinaal Van Roey in de Vlaamsche taal een rede gehouden ten voordeele der basiliek van Koekelberg. Deze rede stemt overeen met deze die Zijne Eminentie verleden Dinsdag in de Fransche taal uitsprak. Zondag aanstaande, herhaalde Zijne Eminentie, op den feestdag van Chris tus-Koning, zullen duizenden leden on zer verschillende vrouwelijke arganisa- ties voor Katholieke Actie 't «Bloempje van de Basiliek» in al de parochies van het land te koop aanbieden. Die ijveri ge leden verleenen op die wijze, sedert eenige jaren een zeer nuttige medehulp aan het groote godsdienstige en vader- landsch opzet dat wordt ten uitvoer ge bracht. Ik kan haar niet genoeg zeggen hoezeer ik haar pogingen waardeer en hoe ik op haar reken, vooral nu dit jaar om den verkoop te doen gelukken. De Basiliek moet voltrokken wor den het spreekt vanzelf dat de uitvoe ring ervan niet het werk is van één dag of één jaar, daar is zij te aanzienlijk voor— maar hoofdzaak is het dat de opbouw zonder onderbreking wordt voortgezet. Welnu, daartoe is eenieders medewerking noodzakelijk. Deze daadwerkelijke deelneming, in ieders bereik, kan elk van u, dierbare toehoorders, gemakkelijk verleenen, door het aankoopen, aanstaanden Zon dag, van het Bloempje der Basiliek, en ik verhoop dat iedereen door dit vrien delijk gebaar, zijn genegenheid zal be- toonen voor de grootsche onderneming. Een andere wijze van medewerking is het gebruiken van de postzegels der Basiliek: de verkoop ervan op de post kantoren is verlengd tot op 3 Oen No vember en de zegels mogen nog een jaar lang gebruikt worden. Wilden al degenen die iets voelen voor het groot sche werk hun briefwisseling, een jaar lang, met den postzegel der Basiliek frankeeren en hun vrienden en kennis sen aanzetten hetzelfde te doen, dan ware de onmiddellijke voortzetting der werken verzekerd. Wij zijn zoo vrij ie dereen op dit kleine middel te wijzen: het zal niemand schade doen en groote- re uitslagen opleveren dan men ver moeden ZOUg Geen ontslag was Woensdag het leid motief, tot van eerste-minister Spaak Én toch ontslag was Donderdag weer het motto van de pers. In strijd met de officieele lezing be weert men in de pers te kunnen berich ten, dat zeer ernstige meeningsverschil- Ien zich hebben voorgedaan tusschen de meerderheid van de leden van den Ministerraad en M. Heymans. Over korten tijd zal, naar wij meenen, een oplossing intreden. Het grootste verzet tegen het behoud van M. Heymans schijnt uit te gaan van wege de katholieke ministers zelf. M. Heymans is, naar men weet, bestuurder van de S.N.C.I. en de regeering heeft hem aldaar een verlof van één jaar, met halve wedde, toegekend, om minister te kunnen worden. Thans wordt bericht dat deze toela ting niet meer zou worden vernieuwd en op die manier zou de zaak automatisch worden opgelost. Over de bewering dat het verzet schijnt uit te gaan van de katholieke collegas van M. Heymans heeft de par lementaire correspondent der Gazet van Antwerpen» enkele ministers on dervraagd. Op de vraag hoe dan, de geruchten over dit «ontslag» waren ontstaan, ver klaarden de ministers in volledige on wetendheid te verkeeren. We aanzien het echter als mogelijk dat M. Heymans deze onrechtstreeks zelf heeft uitgelokt. Zooals wij destijds hebben gemeld, heeft 't Directorium van 't Blok, vorige week Dinsdag, een vergadering gehou den in aanwezigheid van verschillende katholieke personaliteiten, zooals de ministers in functie, oud-ministers, mi nisters van Staat, enz. De vergadering was belegd gewor den om het Directorium in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de verklaringen vykjuakdo batKo1ï«k« minis ters zouden afleggen op de algemeene vergadering van het Blok. M. Heymans, zoo vernamen we na derhand, zou zien hierbij niet hebben bepaald, doch een uiteenzetting hebben gegeven over de plannen welke hij wenscht te verwezenlijken om in het land een ver doorgedreven economi sche coördinatie tot stand te brengen. Vooral aan conseivatieve zijde vonden de plannen van M. Heymans weinig in stemming en op bepaalde punten heb ben ze zelf krachtdadig verzet uitge lokt. Men heeft natuurlijk gewacht met het bewerken, tot na afloop van het congres van het Blok, doch nu dit ach ter den rug is, beginnen de eerste ge ruchten te looperj, die vermoedelijk al leen voor doel hebben de positie van M. Heymans in den ischoot van de Regee ring en tegenover de openbare opinie 40 Britsche soldaten van de Internationale Brigade, door de troepen van generaal Franco gevangen genomen, werden uitgewisseld tegen Italiaan- sche legioensoldaten. Men ziet hier de Britsche strijders bij hun ontscheping te Newhaven. te verzwakken op verwezenlijkii economische coo minderen. tegelijk de kansen van zijn plan tot dinatie sterk te ver- Vijf jaren gel :den werden op een Zondag bij een irevigen brand op de Marktplaats, te t. Hubert, zeven hui zen de prooi der dammen. Donderdag m< rgen werden opnieuw vijf huizen, geleg n St- Gilesstraat, door brand vernield. Een jongeling, op logement in een der geteisterde h ïizen, bij Mevr. Stoz, De openbare zitting wordt te 14 u. 8 door den h. Huysmans geopend. Op de regeeringsbank bemerken wij de H.H. Max-Leo GERARD, Minister van Financiën, Generaal DENIS, Mi nister van Landsverdediging, HEY MANS, Minister van Landbouw, Eco nomische Zaken eh Middenstand. Als eerste punt staat op de dagorde vermeld de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de wetten betreffende de renten verbonden aan de Nationale Orden, welke aan de mi litairen van lageren rang worden toege diend. De h. VAN HOECK (kath.) licht de draagkracht van dit ontwerp nader toe en houdt een warm pleidooi ten gunste der oud-strijders. De h. CARTON de WIART (kath.) vraagt zich af welke de financieele ge volgen in verband met de toepassing der wet, zullen zijn. Generaal DENIS, minister van lands verdediging. Voor de Rijkswacht zal deze wet een uitgave van 900.000 frank noodzakelijk maken. Na de tusschenkomst van generaal Denis wordt de algemeene bespreking gesloten en het éénige artikel van het ontwerp in eerste lezing door de Kamer aangenomen. Als volgende punt wordt behandeld het wetsontwerp, waarbij het de oud strijders, onder zekere voorwaarden en zonder termijnbeperking toegelaten wordt hun rechten op een pensioen wegens oorlogsinvaliditeit te doen gel- °eDe h. VAN HOECK (kath.); ver klaart dat het ontwerp bij velen een goed onthaal zal vinden, de zwaarge wonden die er de uiterlijke teekenen van dragen zullen hun rechten gemak kelijk verkrijgen, meent hij, maar do zieken zullen het heel wat lastiger heb ben. Welnu, deze laatste moeten met groote welwillendheid behandeld wor den. De commissie moet hen daarbij behulpzaam zijn. De h. FIEULLIEN (kath.) dringt aan op de spoedige stemming van het ontwerp. De h. JORIS (lib.) verklaart na mens zijn partij, dat zij het wetsont werp zullen goedstemmen. De h. DEBACKER legt uit naam van de Vlaamsche Nationalisten dezelfde verklaring af. Hij beknibbelt niettemin heftig zeke re bepalingen van hetzelve. Na een antwoord van den minister van Landsverdediging wordt de alge meene bespreking gesloten, en worden de artikelen van het ontwerp in eerste lezing goedgekeurd. Ten slotte worden de behandelde wetsontwerpen met groote meerderheid door de aanwezige kandidaten goedge keurd. Zitting op 3 November De heer voorzitter vooraleer de zit ting te heffen, kondigt aan dat de ka mer op Donderdag 3 November zal ver gaderen, voor bespreking der regee- ringsverklaring. De zitting wordt geheven om 18.05 Ur werd rond 5 ure dacht gerucht. H vast dat brand w het alarm en ko t brandweer ter pl kommandant Lej De vijf huizen en de toegesneld huisraad redden der meubelen wei den, daar mén vr nog aan andere gewekt door een ver sprong op en stelde uitgebroken. Hij gaf daarna kwam de »ats, onder bevel van une. stonden in volle vlam menigte hielp de loch het grootste deel d de prooi der vlam men. Om den bra id den weg af te snij- e^sde dat het vuur zich ibouwen zou kunnen mededeelen, beslc ot men een der da- leze maatregel droeg instorten van de zol- ken af te breken vruchten. Echter door het dering van het hu 5 van Mej. Tchoffen, werd de komman lant der pompiers door vallend mate jaal getroffen en ge kwetst. De drie midden|te huizen werden tot op den grond vermeld. In de woning van den veearts Tolbach werd een rij ke en zeer belangrijke verzameling van oudheden door h« vuur vernield. Op initiatief van den heer Adolf Max, burgemeester van Brussel, heeft de po litie thans een nieuw middel om het ver keer te regelen, op proef genomen. Alle dagen tusschen 16 en 18 uur, interpel- leert de agent, die zich op den hoek van de Naamsche straat en de Regentlaan bevindt, alle overtreders der reglemen ten. Niettegenstaande al het gerucht, dat op het oogenblik op dezen belang rijken kruisweg van de Naamsche Poort heerscht, hooren al de geïnterpelleerde voorbijgangers voetgangers, wielrij ders of automobilisten de opmerkin gen welke tot hen gericht worden, en regelen er zich onmiddellijk na. Velen schijnen verwonderd te zijn zich te hooren toespreken op grooten afstand en van een plaats waar vroeger een verkeersagent stond, die volgens hun meening -weerloos was. Dit komt doordat de agent thans voorzien is van een nieuw toestel, dat de draagwijdte zijner stem in de gewenschte richting aanzienlijk vermeerdert. Dit vindingrijk toestel, «Portaphone» genaamd, bestaat eenerzij ds uit een mi crofoon en een luidspreker met horen door den agent in hand gehouden, an derzijds uit een kleinen versterker met de noodige batterijen, in een leeren etui. Dit draagbaar toestel is geschikt om kostbare diensten te bewijzen in alle ge vallen, waar er bevelen op afstand moe- ten worden overgemaakt, en is nuttig» niet alleen voor de politie, doch even- i eens voor de brandweer, de gendarme- j rie, het Leger, enz. Voor hen die zich zouden wenschen rekenschap te geven van dit nieuw sys teem, berichten wij dat de proefnemin gen van de Brusselsche Politie tot op Zaterdag, 5 November zullen duren. NAAMSCHE PC f TE BRUSSEL. In zijn «Portaphone» sprekende, roept de verkeersagent de voorbijgangers, die in strijd zijn met de reglemen ten, tot de orde.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1