Ouderdomspensioenen GEMENGD NIEUWS THJIfSS S^ERÜEL ü@^iE het Parïemeal Het Leven van UILENSPIEGEL Een bezoek van Baron Henry aan Breda President Roosevelt in een radiorede geneest alle werkffiMslisedleira 29 October. H. Narcissus. Ge boren itn jare 96 werd hij op 80 jari gen ouderdom bisschop van Jerusalem. Onder zijn leiding werd een concilie gehouden waarbij besloten we'fd Pa- schen steeds op een Zondag te vieren. Maurice Sempels ter eere. Zondag aanstaande. 30 dezer, zal te Diegem, te 10 u. voormiddag de onthullings plechtigheid doorgaan van het monu ment en borstbeeld van den heer Mau rice Sempels. M. Sempels was de secretaris-stichter van het Narionaal verbond der Veld wachters van Belgie en ieder veldwach ter weet wat dit verbond voor hem be- ♦eekends en nog beteekent. Zullen eveneens op deze plechtig heid vertegenwoordigd zijn, de Natio nale verborden der Gemeentesecreta rissen, der Gemeenteontvangers, der politiecommissarissen, der Ontvangers i'an den openbaren onderstand,dèr Ge meenteambtenaren en beambten en der politieagenten. Oplichterij van 't bijzondere soort. Een nieuwe soort oplichterij werd ge pleegd door handige kerels te Holly wood. De kerels huurden de appartemen ten van gescheiden of overleden beken de filmsterren. Daarna verkochten zij zoogezegd de juweelen, meubelen en andere bezittin gen der filmster aan bewonderaars, die de zaken natuurlijk een hoogen prijs betaalden en ze als een soort relikwie aanzagen. Talrijke toeristen en zelfs menschen van aanzien te Hollywood hebben zich laten vangen aan deze zoogezegde souvenirs» die links of rechts waren aangekocht. Om verwarring te vermijden. In den internationalen dienst is het verbo den op de adreszijde der poststukken zegels te plakken die niet door de post werden uitgegeven alsook liefdadig heidsbeeldjes of andere, die met post zegels zouden kunnen worden verward. Hetzelfde geldt voor de stempelaf drukken, die moeilijk van frankeermer- ken te onderscheiden zijn. Het bestuur der Posterijen heeft be sloten deze bepalingen tot den binnen- landschen dienst uit te breiden. Belgische Socialistische partij va re- noncer a son rólé prépondérant dans le ocialisme beige et dans l'Internationa- le et se fixer a Paris», Zijn rol van overwegend belang in het Belgisch so cialisme en in de Internationale gaat erzaken en zich vestigen te Parijs. Le boir is er als de kippen bij om dit te logenstraffen het blad deelt mer de dat in de omgeving van den heer Vandervelde verklaard wordt dat dit bericht van allen grond ontbloot is. De inlichtingen van L'oeuvre» over wat er in Belgische socialistische kringen gaande is, zijn anderzijds over het algemeen niet van allen grond ontbloot». Wij meenen dat het socialistisch Congres, dat dezer dagen plaats heeft, beslissend zal zijn, wat betreft de in zichten van den heer Vandervelde, die thans nog vooizitter is van de socialis tische partij. Ook sneeuwstormen in Bulgarie. In het gehcele land, woeden sneeuw stormen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tot 30 centimeter hoog. Belgie op de Wereldtentoonstelling van New York. De meestér-schoen makers en do schoenfabrikanten van Belgie, hebben een vergadering gehou den om hunne deelname te bespreken in de Belgische afdeeling op de We reldtentoonstelling van New York 1939 Zij hebben tot deze deelname besloten en onmiddellijk de hiervoor beschikba re bouwplaats voorbehouden. De werkloosheid vermindert in ons land. De Nationale Dienst voor Werkloosheid en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat voor de week van 1 7 tot 22 Oktober het gemiddelde aantal dagelijks gekontroleerde werklieden 139.527 bedroeg tegen 162.385 voor de vorige week. Er is dus een vermin dering met 2.858 eenheden of 1.8 t.h. Maarschalk Graziani schrijft een boek. Na de boeken van de maar schalken Badoglio en de Bono over de krijgsverrichtingen aan het Noord-front in Abessir.ic, zal een boek verschijnen van de hand van maarschalk Graziani, getiteld Zuid-front betreffende de operaties aan het front in Somali-land. Het boek zal voorzien zijn van een 'door Mussolini geschreven voorwoord. Er waren twaalf Apostelen- Er zijn zeven wereldwonderen, Alle goede dingen bestaan uit drie, Maar SOLO, margarine met vitami nen, is éénig Zal de hr Vandervelde zich te Parijs vestigen In het Fransche blad L'OEuvre» werd een artikel gewijd aan den heer Vandervelde en er werd medegedeeld dat de voorzitter van de De Nazi's in het Memelgebied zouden de Litausche regeering verregaande eischen willen voorleggen De verklaring van Hitier, dat Duitsch- land geen territoriale eischen meer heeft in Europa, moet, volgens een der autoriteiten te Berlijn, door de Litau sche regering niet verkeerd worden :itgelegd Hij verklaarde, dat de Fuhrer nooit gezegd heeft, dat de Duitsche regee ring geen belangstelling meer heeft in de builen het rijk wonende Duitschers. integendeel zal alles worden gedaan om te ziert, dat hun leven en bestaan vorden gewaarborgd. De Lcndensche Daily Herald» meldt uit Danzig, dat de nationaal-socialisten in het Memelgebied op aanraden van Berlijn besloten hebben, de Litausche regeering een aantal verregaande eischen voor te leggen. Het is te vree zen, aldus het blad, dat dit de eerste stap zal zijn van een campagne voor de overdracht van het Memèlgebied aan Duitschinr.d. Deze eischen zijn 1 Benoeming van een Duitscher tot hoofd der regeering van Memel. 2) invoering der Duitsche wetgeving met inbegrip van de Neurenbergsche wetten. 3) Waarborg van volkomen vrij heid 'vau organisatie voor Duitsche po litieke organisaties. 4) Zelfbestuur van de Duitsche be volking. Het verluidt dat de Litausche regee ring reeds maatregelen bestudeert om den toestand te regelen. Het Memelgebied heeft een opper vlakte van 2447 vierkante Km. en een bevolking van 140.000 zielen. Op grond van het verdrag van Versailles werd dit gebied aan Duitsch'and ont nomen en in 1923 door de Litauers bezet. Sedert 1 934, toen de nationaal- socialisten de regeering wilden omver werpen, hcerscht er de staat van beleg. De personen die stortingen verrich ten voor het ouderdomspensioen, wor den er aan herinnerd dat het Ministerie van Arbeid en Sociale, Voorzorg op 1 Juli 1938 een nieuw model van stor tingskaart in omloop Heeft gebracht. Aan dit nieuw model van stortingskaart is een dienstkaart gehecht die door het toedoen van het Postbeheer den verze kerde wordt toegestuurd. De stortings kaart vermeldt het bedrag der storting die op de Lijf renterekening van den verzekerde wordt overgeschreven en den datum waarop de stortingskaart is overgemaakt. Aangezien de stortingskaart vóór den 26sten der maand die volgt op de verjaarmaand aan de Lijfrentekas dient overgemaakt moet .de dienstkaart den verzekerde geworden ongeveer den 27sten der maand die;volgt op zijn ver jaarmaand. Mocht de verzekerde de dienstkaart einde van bedoelde maand niet hebben ontvangen pan dient hij, onverwijld zich te wenden tot den per soon of instelling -f werkgever of mu tualiteit belast met het overmaken der stórtingskaart. Ingeval van vastgest«tde nalatigheid of indien de inlichtingen die hém wer dén gegeven niet voldoende mochten blijken, kan de verzekerde zich-met nut wenden 't zij tot het sj^idikaat of ver- eeniging waarbij hij is aangesloten. De verzekerden inOctober geboren moeten in het bezit zijn van de dienst kaart uiterlijk dén 30sten November aangezien hun stortingskaart voor den 26stén November aan dc Lijfrentekas moest worden overgemaakt. De taks op de voetbalpronostieken Minister Max-Leo Gérard heeft Don derdag namiddag op het buréel der Ka mer de wetsontwerpen neergelegd die Woensdag door, den Kabinetsraad wer den goedgekeurd, namelijk betreffende de verhooging van de taks op de gel den belegd in proriostieken op voetbal wedstrijden en betreffende de oprich ting van eeri bijzonder fonds voor dek king van de uitgaven voortspruitend uit het op versterkten vredesvoet stellen van het leger. Beide wetsontwerpen werden naar de commissie van Financiën verzonden. door AUCTOR 1 68ste Vervolg. Generaal -Lefevre heeft mij namens 'den consul bevel gegeven den meester of den knecht dood of levend weder te vinden... De consul wil weten wie er in j de huid van dén koordendanser zat... En als de consul iets wil, dan moet het gebeuren. Ik zal mijn best doen om den man te ontmoeten... Hij weet alles. Zeg hem dat, hoe meer hij weet hoe meer hij van mij zal ontvangen. Opperbest, zei Fayette... Hij zal het weten. Maar hij dacht bij zich zelf Nu Uilenspiegel verdronken is, zal Lamme u niets komen vertellen... En dat is nog het beste ook, als hij aan zijn vel houdt... V. Uilenspiegel en Bonaparte De operazanger had onmiddellijk de tribune verlaten, waar Bobedruche met slecht verbeten woede en de wanhoop in het hart tot het einde van het feest moest blijven. Dat hij bij den cousul in ongenade was gevallen, dat leed niet den minsten twijfel, en dat die ongenade op zijn ongelukkig hoofd zou blijven wegen,in dien hij Bonaparte geen inlichtingen kon bezorgen omtrent den koorden danser, dien hij zoo lichtzinnig op het feestprogramma had gebracht, dat was evenmin te betwijfelen. Fayette begaf zich naar de herberg van moeder Lamme. Is Goedzak te huis Breda, 27 Okt. T De Belgische ge zant in Nederland, baron Herry, heeft een bezoek gebracht aap Breda, waar hij de gait is geweest van den Belgi schen konsul, den TL* Smits. Per auto kwam de bezoeker met zijn gevolg te Breda aan waar op .ide Groote Markt een eere-afdeeling van de burgerwacht was opgeste'd. In de trouwzaal fvan het stadhuis werden de bezoekers welkom geheeten door den burgemeester van Breda, den h. B. Van Slobbe. Verscheidene andere personaliteiten waren mede aanwezig. In zijn verwelkoming wees burge meester Slobbe op de vriendschappelij ke betrekkingen tusschen Nederland en Belgie en hij eindigde met een woord van hulde aan het Belgisch koningshuis, Baron Herry dankte in het Neder- landsch. Het politiemuziekkorps, dat op het stadserf stond opgesteld, speelde de volksliederen van beide landen. Vervolgens werd, een bezoek ge bracht aan de beroemde Grootë Kerk van Breda, waar de bezoekers het gas tenboek teekeriden. Baron Herry toon de vooral veel belangstelling voor het mausoleum van de Nassau's. Nadat de maaltijd gebruikt was ten huize van den Belgischen konsul den h. Smits, volgde in den namiddag nog een bezoek aan een chocoladefabriek, de koninklijke- militaire akademie en een bierbrouwerij President Roosevelt heeft een rede uitgesproken voor de radio. Daarin zei hij, dat zij die de ernstige uren van de vorige maand hebben.mee geleefd, niet kunnen twijfelen aan den vurigen wensch van de meeste volkeren om een duurzamen vrede tot stand te zien komen. Ons doel is thans dezen wensch te benuttigen voor het vastleg gen van de grondslagen, waarop deze vrede moet berusten. Roosevelt verklaarde, dat er geen vrede kan zijn, indien het bewind van het recht vervangen moet worden door een nieuwe vereering van de zuivere macht, indien de menschen niet vrij kunnen denken, hun gevoelens uitdruk ken of tot Godjbidden. Hij voegde er aan toe: «Wij beoogen niets anders dan goede betrekkingen met onze buren. Wij erkennen thans, dat de geheele wereld onze buur ge worden is. Het beginsel van goede nabuurschap houdt echter verschillende wederzijd- sche verplichtingen in, namelijk het eerbiedigen van verdragen en het voor komen van een politiek, welke angst en nood tot gevolg heeft. De president verzette zich verder te gen de herbewapening, maar zoolang er geen ontwapening komt, zullen de Ver- eenigde Staten wel verplicht zijn door te gaan met bewapening. «Wij moeten er toe voorbereid zijn met succes te kunnen antwoorden op elke poging tot dwang, welke tegen ons zou worden uitgeoefend», voegde de president er aan toe. Ten slotte deed Roosevelt een beroep op de eensgezindheid van alle Ameri- kaansche onderdanen. Indien de be proeving zou komen, kan de demokra- tiè slechts men succes het hoofd bieden aan zijn vijanden, indien het over deze eensgezindheid beschikt. WACHTMEESTER GEDOOD TE BRUSSEL Woensdag heeft er zich op de baan van Overij-sche een vreeselijke botsing voorgedaan, waarbij een menschenle- ven verloren ging. De gendarmen had den aldaar een auto tegengehouden die zender lichten reed. En terwijl de man nen der wet bezig waren proces-verbaal op te maken, kwam de eerste wacht meester, hoofd van'de baanpolitie daar per moto van uit een anderen weg ge reden. De man ging met vreeselijk geweld tegen den stilstaanden auto aanbeuken en werd daarbij zoo schrikkelijk ge wond dat hij kort daarop aan zijne wonden overleed. VERKEERSONGEVAL TE NINOVE Donderdagavond was de 50-jarige Jan-Baptist Heymans, vader van zes minderjarige kinderen en wonende Korte St. Jorisstraat, te Ninove het slachtoffer van een verkeersongeval aan den Aalsterschen steenweg. De man was in den namiddag eikels gaan rapen langs den steenweg. Toen hij 's avonds huiswaarts keerde en den steenweg "wilde oversteken werd hij aangereden door den auto van den h. Felix Roosse uit Okegem. Heymans werd met erge verwondin gen over het gansche lichaam opgeno men en in een naburige woning binnen gedragen. De ongelukkige werd per auto naar zijn woning overgebracht waar Dr Achtergael hem heeft ver pleegd en eveneens vaststelde dat ver schillende ribben gebroken waren. ERGE STOÖMKETELONTPLOF- FING TE LOPPEM-BIJ-BRUGGE Donderdag rond het middaguur heeft zich in de knoopenfabriek Caes- tecker teLoppem een geweldige stoom ketelontploffing voorgedaan. Drie jon ge werklieden werden door de ontplof fing gekwetst. Valere Mortier, 15 jaar oud, liep een schedelbreuk op en is den linkerarm gebroken. Daarenboven is hij over gansch het lichaam verbrand. Mi chel Van Eeghem, oud 14 jaar, is den rechtervoet verbrand, terwijl Adiel Werbroeck de twee beenen erg ver brand werd door den stoom. De drie jongelingen die van Rudderyoorde af komstig zijn werden in allerijl naar het St-Jans-Gasthuis te Brugge overge bracht, Alleen Mortier ..verkeertin. doodsgevaar. Donderdagnamiddag is het parket van Brugge ter plaats afgestapt om het onderzoek in te stellen. Het was sa mengesteld uit de hh. Moeneclaey, on derzoeksrechter, Haezaert, Griffier Mathys, substituut, bijgestaan door den h. Brondeel, deskundige. Naar het onderzoek uitwijst was de stoker met verlof wegens een sterfgeval in zijne familie. Aan een werkman werd er gevraagd den stoomketel aan te ste ken. In de zaal waren er twee ketels maar de vannen van een der ketels wa ren gesloten. Ongelukkiglijk werd juist die ketel aangestoken. Het noodlottig ongeval kon niet achterblijven. De ont ploffing was zoo geweldig dat muren en betonnen zoldering er door gesplitst werden. Benevens de persoonsongeval len is de stoffelijke schade ook aanzien lijk. EEN FORT CHABROL TE SERAING Met uitdrijving bedreigde echtgenoo- ten bestoken de politie met ledige flesschen Donderdag rond 10 uur meldde de deurwaarder Collard, uit Seraing zich aldaar aan in de rue Fanny, bii de ech telingen Delcominette-Gilles. Hij had een uitdrijvingsbevel bij zich en was vergezeld door twee helpers. Delcominette stampte den deurwaar der de deur uit. De .man verwittigde de politie. Inmiddels hadden Delcominette en zijn vrouw zich gebarricadeerd. Ze hielden, zich schuil op de verdieping en bestookten de mannen der wet met le dige- flesschen. De politie riep de gen darmen ter hulp en verwittigde het par ket van Luik. De onderzoeksrechter probeerde te vergeefs de echtelingen tot rede te bren gen. De vrouw schold haar man uit om dat deze lust gevoelde toe te geven. Er werd dan beroep gedaan op Mr Lebeau de advokaat der echtelingen. Deze had al evenmin succes. Om 1 uur 30 kwam de bakker. De vrouw ging naar beneden om open te doen en het brood aan te pakken. Doch toen zij den sleutel omdraaide sprongen drie agenten de deur binnen en over meesterden de vrouw. De man liet zich zonder weerstand te bieiïen opleiden. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 5 frank. In alle Apotheken Hij is met Uilenspiegel op het Ge weet nog niet wat er gebeurd j is. De vróuw schrok geweldig. Is er iets gebeurd Tijk heeft de gezellen van den consul en de republiek er bij, van op zijne koord bloedig gehoond en het volk heeft hem willen neerhalen... Uw man heeft dan de koord doorgesneden en Uilenspiegel is clé Seine in geduikeld zonder weer boven te komen... Hij is erdronken. ij,, Lamme is op denop ge gaan X - Zooals ge zegt. Dan zullen wij hem niet meer wederzien. Waarom dat Twee dikke tranen rolden over de wangen van moeder Lamme, en als de krop, dié haar in de keel schoot, ge slikt was, zei ze op droevigen toon Dat is weer eene reden om van mij af te geraken, en die zal hij niet laten ontsnappen. Denkt ge dat Ik ben er zeker van De vrouw zonk op een stoel en weende bitter. Ik zou Lamme moeten zien en spreken, zei Fayette, na een poos. Loop hem dan na. Waar 7 Dat zal hij hier niet komen zeg- gen. Ik keer hier straks weer, en komt hij terug, zeg hem dan dat hij niet he- nengaat, zonder met mij gesproken te hebben. Als hij komt zal ik wel maken dat hij niet weggaat, maar juist daarom zal hij niet ferügkeeren. Fayette verliet de herberg, stapte haastig naar het feestterrein en daar over de brug, die de twee oevers der Seine verbond. 1 Daar, op den andéren boord der ri vier, bevonden ziclj nog honderden toeschouwers. j De zanger richtte zich tot de meerde re lieden die hij kende, om er naar te vernemen wat de knecht van den koor dendanser gedaan had, nadat zijn meester in het water was gevallen. Allen gaven hem hetzelfde antwoord Dat hebben reeds twintig politie dienaars ons konjen vragen... De knecht heeft zelf de'koord doorgesne den, dat hebben wij duidelijk gezien... en dan is hij plots'! verdwenen... Hij heeft van het eerste pogenblik, als wij hier geslagen door Verbazing stonden, gebruik gemaakt omj weg te sluipen!...' Meer kon Fayette niet te weten ko men. Mistroostig keerde hij naar de wo ning van Lamme Goedzak terug. Daar had men evenmin iets over Uilenspiegel's makkqr vernomen. Het was nacht en de straat lag in de diepste duisternis gedompeld, als moe der Lamme, die den avond in wanhoop en tranen had doorgebracht, plots uit den slaaap werd opgeschrikt, die zich eindelijk over haar had ontfermd. Ze rees overeind in haar bed. Hoorde ze niet kloppen Ze luisterde aandachtig toe en ver nam nu duidelijk een zacht getok op de straatdeur. Zij sprong uit hare ruststede e opende het venster harer slaapkamer. Beneden voor de deur stonden twee mannen. Wie is daar vroeg zij. j Sst Doe open. het, Lamme Zijt gij Ja. Spoed u. De vrouw ijlde naar beneden en ontsloot de deur. Goedzak trad binnen, gevolgd door een man, die de deur achter hem sloot. Moeder Lamme wierp hare armen om den hals van haren echtgenoot en drukte een aantal zoenen op zijne wan- gep. -Lieve, brave, beste Lamme Hewel, zei deze, wat zijt ge nu an plan. Ge hebt me dezen namiddag 'och nog gezien brik dacht dat ge niet m^er weder zoijdt keeren Wel bedankt. Ze kent u, Lamme. De vrouw, die vuur wilde slaan,, om eene kaars op te steken, liet het gerief uit de handen vallen en kreet Tijl Zijt ge nu heel en gansch aan het gek worden, wijf i snauwde Goedzak haar toe... Uilenspiegel riep zijne gade.Het is Uilenspiegel Is dat nu zoo wonderlijk, dat Tijl met mij hier binnentreedt Hij is dood Wat raaskalt ge Verdronken Ze weet dat ik in de Seine den dood heb gevonden, sprak Tijl en mijn geest heeft haar doen verschieten. Sieek nu eene kaars op. De vrouw gehoorzaamde en als het licht brandde, keek ze met groote oogen Lamme's makker aan. Ge weet toch wel, zei Tijl, dat ik riet sterven kan... Een bewijs dat ik niet dood ben, is dat ik grooten honger heb. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2