Vliegdienst Bslgie-Congo Tragische brand te Marseille GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL 24e Verjaring van den Ijzerslag KOLONIALE LOTERIJ Het tienjarigbestaan der Prov. Kamers van Ambachten en Neringen Een plechtigheid bij de Minderbroeders-raission. Italiaansche kroonprins te Muenchen 31 October. H. Quintijn. Een der talrijke geloofsboden die uit Rome naar Gallie kwamen om het Evangelie te prediken. Na tallooze folteringen v erd hij in 261 te Soissons onthoofd. 1 November. Allerheiligen.Op dit heerlijke feest viert de Kerk alle hei ligen, al dezen,dié .na een leven van strijd, de glorie van den triomf kennen bij God. De plechtige Communie van Prins Boudewijn. Z. K. H. Prins Böude- wijn zal Donderdag e.k. in het konink lijk paleis te Brussel zijn eerste Com munie doen. Het knapenkoor van St Rombouts ontving het vereerend aanzoek deze plechtigheid met gewijde zangen op te luisteren. De Pauselijke audiënties op Castel Gandolfo. Van Mei tot en met Octo ber heeft de H. Vader die heden naar Rome terugkeert, 1 2.5 1 7 jonge echtpa ren in audiëntie ontvangen op zijn bui tengoed, het Castel Gandolfo». Al deze echtparen werden kosteloos met door den H. Stoel beschikbaar ge stelde autobussen van het Vaticaan naar Castel Gandolfo gevoerd. De maand waarin de meeste jongge huwden een bezoek aan den H- Vader hébben gebracht, is Oktober geweest met 3549 echtparen. Aardbeien die viermaal bloeien en vrucht dragen. Een Duitsche boer in het district Haldensleben, is er na 10 jaren, onvermoeid experimenteeren in geslaagd, een aardbeienplant te kwee ken, die viermaal per jaar vruchten draagt. Zijn aardbeien bloeien reeds begin i\lei en met Pinksteren künnen de eerste vruchten worden geplukt. Einde Juli bloeien-ze opnieuw en van medio juli af kan voor den tweeden keer ge oogst worden. Begin October was de derde oogst rijp en nadat de aardbeien in een broeikas zijn gebracht, bloeien ze in dén laten herfst nogmaals, zoodat ook met Kerstmis versche aardbeien op tafel gebracht kunnen worden. De 12 millioenste bezoekster in de Tentoonstelling te Glasgow. Gister middag tegen 4 uur is de 1 2 millioen- tfe bezoekster van de tentoonstelling te Glasgow die 1 November gesloten wordt, de tourniquets gepasseerd. Het was een dame die van het be stuur een gouden armbandhorloge kreeg cn een cheque van 10 pond om ook haar huisgenooten te doen deelen in de vreugd. Het bestuur had in zijn meest opti mistische verwachtingen slechts op een bezoek van ten hoogste 10 millio^n jvciauiibii gcicKciiO /.uoütii «Je icmuuil- stelling wel een groot succes geworden Adolphe en Adolphine treden van avond te 2 1 u. 1 5 op in het Paleis van Schoonc Kunsten te Brussel voor Solo Luister naar de heruitzending door Ra dio Luxemburg. Rome krijgt een gevangeniswijk. De Duce heeft in de buitenwijken van Rome eene plaats uitgezocht, waar de nieuwe gevangenissen van de hoofdstad gebouwd zullen worden.Deze zullen uit omstreeks honderd gebouwen bestaan, die niet slechts gevangenissen in den eigenlijken zin van het woord zullen omvatten, rraar ook preventieve in richtingen, wetenschappelijke institu ten, enz. De werkzaamheden zullen ter stond een aanvang nemen. 'door AUCTOR 1 70ste Vervolg Het zijn brave menschen die op recht meenen wat ze zeggen, zoo sprak hij, en als gij hier niet dadelijk ver klaart, dat gij er hoegenaamd niets van meent, dan treed ik hier buiten en zelfs met geen koppel paarden hebt ge de macht mij er nog terug binnen te krij gen Denk daar eens goed over nA, want ik meen ten volle wat ik zeg En tot Fayette ~j~ Hewel, wat nieuws r De zanger deelde hem mede hetgeen hij reeds tot Tijl had gezegd, en deze herhaalde nog eens de woorden die hij tot Fayette had gesproken. En zoover waren wij, besloot hij, als uwe vrouw is opgetreden om u te beschermen. 1 Ik zal hel niet meer doen 1 kreet deze. Als Lamme zijn ongeluk wil zoe ken, moet hij het weten. Wie zijne hespen verbrandt, moet op de blaren zitten. En de pijn is voor hem... Haal cene flesch op. Terwijl Tijl zich kleedt kunnen we ons het hart verwarmen. Als Uilenspiegel met zijn beste plun je aan naar beneden kwam, sprak hij tot Lamme Als ge liever hier blijft, ik zal zonder moejte dat werk wel afdoen. Dan ziet ge mij nooit meer Het is eene onbeduidende rol, die ge zult te spelen hebben, Lamme. Als ik maar mag meedoen. Ge moet op mij wachten buiten Zondag had te Ramskapelle een plechtigheid plaats, bij gelegenheid van de 24e verjaring van den Ijzerslag. Op de plechtigheid waren uitgenoo- digd geworden een afdeeling soldaten van het Belgische zesde Linieregiment en een afdeeling van het zesde bataljon Fransche onbereden jagers. Burgemeester Broucke ontving kolo nel Jolly, vertegenwoordiger van den Koning en de Fransche afvaardiging. Kolonel Godeau, kommandant van het 6e limeregiment, legde bloemen neder aan den voet van het oorlogsmo nument. t" Nadien brachten beide afdeelingen slodaten den groet aan de vaandels,ter wijl de muziekkapel de nationale liede ren van beide landen uitvoerden. Het kanon bulderde. Bloemen bedekten den gedenksteen,de muziek speelde een gelegenheidslied Veteranen en kinderen brachten op hun beurt bloemen, meisjes in het wit hieven een lied aan. Na afloop der plechtigheid werd éen bezoek aan het oud slagveld gebracht. Fransche en Belgische hoornblazers de den over de wijde vlakte den veld- marsch weergalmen, als een groet aan hen, die in den Vlaamschen grond de eeuwige rust genieten. Mogelijkheid van uitbreiding tot Zuid-Afrika Van 6 November af zal de Belgische luchtlijn op Congo verdubbeld worden. Wekelijks zal er aldus tweemaal een vertrek en een aankomst van passagiers en post verzekerd worden. De Bèlgische luchtvaart zal van dien datum af nieuwe en snelle vliegtuigen op deze lijn in gebruik nemen. De ge middelde snelheid van 360 km. per uur zal toelaten een dag op de dienstrege ling te winnen. Anderzijds zou er door de Belgische luchtvaart onderhandeld worden over de mogelijkheid tot uitbreiding van de ze lijn tot Zuid-Afrika. Trekking van de 10e schijf 1938 Zaterdagavond had te Leuven de trekking van de Koloniale Loterij, 10e schijf 1938 plaats. Hierna de uitslagen der trekkingen Winnen 100 frank al de biljetten ein digend met 51, 31, 38, 09, 62, 47, 93, 52 en 88. Winnen 200 frank al de biljetten eindigend met 52. lOOO frcink al Je Inljcticn eindigend met 790. Winnen 2000 frank al de biljetten eindiegena met 527. Winnen 5000 frank al de biljetten eindigend met 839. Winnen 10.000 frank al de biljetten eindigend met 3617, 2904, 9514, 5713 en 9164. Winnen 20.000 frank al de biljetten eindigend met 28979, 78870, 58453, 34967, 41591, 76244 en 17859. Winnen 50.000 frank al de biljetten eindigend met 56069 en 5626G. Winnen 100.000 frank de acht bil jetten die de volgende nummers dragen: 457083, 364176, 521331 226186, 248725, 463988* 392888 en 151920. Het biljet dragend nummer 219832 wint het groot lot van één miljoen. BERICHT BIJ GELEGENHEID VAN DEN HOOGDAG VAN ALLERHEILIGEN ZULLEN ONZE- BUREELEN EN REDACTIE MORGEN DINSDAG GESLOTEN ZIJN. Plechtige herdenking in aanwe zigheid van Z. M. den Koning De Kamers van Ambachten en Ne ringen herdachten Zondag voormiddag de tiende verjaring van hun oprichting met een plechtige zitting in het Akade- -miepaleis. - De Koning werd bij den ingang van het paleis verwelkomd door JVfj-Hey- raans, minister van Ekonomische Zaken Middenstand en Landbouw M. Mar- chal voorzitter van het bestendig komi- teit van de kamers van ambachten en neringen, en door ,andere leden van dit komiteit. Wanneer de Vorst in de zaal ver schijnt, staan alle ■aanwezigeneerbiedig op. De Brabanconne wordt uitgevoerd, waarna de Koidij^. geestdriftig wordt toegejuicht. M. MARCHAL neemt dan het woord. Hij dankt den Koning om de hooge belangstelling die hij den Middenstand heeft toegezegd eg herinnert eraan hoe M. Baels, die in zijn toenmalige hoeda nigheid van minister tot de oprichting van de Kamers van Ambachten en Ne-' ringen overging, de bevoegdheid van die nieuwe organismen aangaf vrijwa-' ring van de middenStandsbelangèn,be vordering van dén .geest van samen werking en van dé beroepsvorming, be vestiging van tucht en loyauteit bij de uitoefening van-' liét béd rijf, enz. Thans zijn vercenigingen aangesloten, die meer dan 230.000 leden groepeeren. Minister HEYMANS, brengt vervol gens hulde aan de pioniers van de mid denstandsbeweging, en doet beroep op de K amers van Ambachten en Neringen voor medewerking bij de oplossing van de middenstandsvraagstukken, waar toe de regeering zich ernstig inspant. M. VAN GOETHEM, hoogleeraar en JANSSENS, advokaat, beiden be voegdheden op gebied van de midden standsvraagstukken, brengen op hun beurt hulde aan den Koning en wijzen vervolgens op den nood van den mid denstand en op de ontevredenheid wel ke in de rangen van ambachten en ne ringen heerscht. Deze verschillende toespraken wer den alle langdurig tcjege juicht. Wanneer de Vorsjt opstaat om de zaal te verlaten, weejkliokt andermaal de kreet Leve de Kbni'ng Hiermede veïl^öfcc- pïSEIUlge zit ting ten einde. ZWARE AANRIJDING TE PETEGEM-DEINZE Zondag namiddag rond 5 ure, stak de doofstomme Nachtergaele Astere, 2 8 jaar oud en wonende aldaar op de Mo lenhoek, de straat over. Hij had zijn rijwiel aan de hand. Door de motocy- clist Vermast Marcel, slagersgast te Gent en die uit de richting van Olsene kwam, werd Nachtergaele met volle ge weld aangereden. Voetganger en mo torrijder ploften zwaar ten gronde. Dokter Delmeiren bestatigde dat Nachtergaele het rechter scheenbeen werd gebroken wijl heer Vermast ver wondingen opliep aan hoofd en schou ders. De gendarmerie van Deinze leidde het onderzoek. de Tuileries, en als ik niet terugkom, dan beduidt zulks dat men mij gevan gen heeft genomen. Daar bestaat geene vrees voor, zei Fayette. Dat kunt ge niet weten. En als ge gevangen zijt, vroeg Lamme, wat dan Dan tracht ge te weten, wat men met mij doet. Betaal ik het met <ïen dood of met eene zware gevangenis straf, dan moet gij voor Nele; zorgen* Dat zal ik, maar terzelfder tijd u trachten te verlossen ook. Laat ons daarpyer niet sprplcejpi sprak de operazanger, want als he^po- ver Komen moest, zou ik invloed ge.- noeg hebben om u uit de handen te ha len van 'dé deugnieten die den consul omringen... Laat ons dan maar tot hem gaan, stelde Tijl voor, want als wij wachten, verandert hij misschien van gedacht en ik heb nutteloos op de koord gedanst en in de Seine geplonst... Groote man nen hebben soms zes verschillende gé- dachten op een enkelen minuut. Zij begaven zich op weg en gingen snél door de straten... laat ons nergens stil blijven en goed doorstappen, had Fayette gezegd want als de mannen die u zoeken u mochten herkennen, zouden ze u bij de lurven grijpen en de omgeving van den consul zou dan wel weten te beletten dat hij u nog te zien zou krijgen... Zonder ongevallen kwamen zij in het paleis van den consul. Bonaparte bevond zich in zijn' werk- kabinet, en wandelde, de armen over de borst gekruist, een paar malen heen en weder door het vertrek. Dan bleef hij voor maarschalk Lefe- vre staan en snauwde hem toe Ge moet dus bekennen dat al de speurhonden van Parijs niet in staat zijn een man terug te vinden, die iedereen, ge hebt het mij zelf gezegd, op het eer st? zicht moet herkennen. Hij is diklij vig lijk er nooit eeti Bacchusdienaar in do stad rondliep en heeft een bollig gelaat dat men nimmer vergeet als men het eens gezien heeft. Zoo sprak de potuil van een Bobbedruche. En die uitzonderlijke kérel, die alleen vlaamsch spreekt, slechts enkele woor den slecht Fransch kan uitbrabbelen, en dus ook door zijne taal dc aandacht moet trekken, is ,^e Parijs niet te ont dekken... Gé moet'mét mij bekennen dat ik goed gediend wordt Ik heb er geene schuld aan. De politie staat niet onder mijn bevel. Het doet mé' genoegen voor u! Er wordt beweerd dat de knecht van dén kunstenmaker zich ook ver dronken heeft. En gij gelooft dat praatje -Het is toch mogelijk dat... Bonaparte haalde uit zijn giletzak met duim en wijsvinger eenige korrels tabjak en snoof ze met wellust op. Neen, kreet hij, dat is niet moge lijk... Een knecht verdrinkt zich niet, omdat zijn meester in 't water den dood vindt Dat is onzin... Als ik morgen in de Seine naar onder ga en niet meer boven kom, zullen mijne vrienden en bedienden een anderen consul toejuichen en niet een zal op dé gedachte komen ook eens naar den bo dem der Seine te gaan kijken 1 En het lijk van den koordendanser Niet gevonden. Die is niet dood Hij is onder onze oogen... De consul onderbrak weer den maar schalk De slachtoffers. Marseille, 30 October. Hét zoe ken naar de lijken in het puin van het afgebrande warenhuis aan de Canebière is nog steeds niet geëindigd. In het geheel zijn thans 1 5 verkoolde lijken gevonden, hetgeen met de zes overleden gewonden tot nu toe 2 1 doo- den maakt. Er worden echter nog bij de 70 per sonen vermist, die helaas hoogstwaar schijnlijk gedood zullen zijn op ver scheidene plaatsen hebben de redders verkoolde lijken zien liggen, welke zij tot nu toe echter nog niet konden be reiken. Wat het personeel betreft, dat in het gebouw is omgekomen, kan, na de naamafroeping, die op grond van de loonlijsten gehouden is, het aanfal s/aehtoffers op 58 worden gesteld, zoo dat men thans reeds de zekerheid heeft dat van het personeel 62 man het leven hebben verloren. Maar bovendien worden werklieden vermist van de onderneming die met de werkzaamheden in het gebouw bezig waren, waarbij nog komen de vele per sonen die vermist worden en van wie men vermoedt, dat zij tot de bezoekers yan het warenhuis behoorden. De leden van het personeel hadden families of betrekkingen, die zich on middellijk ongerust hebben gemaakt en zich tot de politie wendden, doch tal van andere vermissingen komen eerst thans vast te staan. Plunderaars ingerekend Intusschen zijn door de politie ver schillende plunderaars ingerekend, die hun slag trachtten te slaan in de verla ten huizen en gebouwen. Zoo werd in het Hotel de Noail- les een 26-jarige Italiaan aangehou den, die in het bezit bleek te zijn van aan minister Bennet gerichte brieven. Verder zegt men dat een gangster in de hall van het Plotel de Noailles, met spadeslagen neergeploft werd door een politieagent die hem op heeterdaad van roof had betrapt. Er is reeds aangifte gedaan van 60 (Vervolg van eerste bladzijde.) plunderingen in de winkels van de Ca nebière, de grootste straat der stad. Deze straat biedt nog slechts een zie lig beeld. Van de trotsche gebouwen van het groote warenhuis blijft nog slechts een reusachtige hoop verwron gen ijzer en puin over. De laatste over blijfselen worden door dé genie tot springen gébracht, terwijl zelfs reeds een kanon gebruikt is om een pilaar omver te schieten. De straat is geheel bezaaid met allerlei mogelijke brok stukken. Voortdurend rijden auto's weg, met als droeven last de verkoolde lijken van de slachtoffers. De totale schade wordt geschat op ruim 100 millioen De Fransche regeering heeft een be drag van 100.000 frank ter beschik king gesteld van den prefect van het cSepartement' Bouches du Rhone, tot le niging van den eïgstèn nood van--dé gezinnen der personen, die in den brand om het leven zijn gekomen. Zal men wel ooit het juist aantal slachtoffers kennén De droeve lijst der slachtoffers van de ramp van Marseille wordt nog voortdurend erger en het is de vraag of het juiste getal omgekomenen wel ooit bekend zal worden. Terwijl men vrijwel nauwkeurig kan weten, welk deel van het personeel in het gebouw aanwezig was, en thans vermist wordt, tast men volkomen in het duister betreffende de bezoekers temeer daer het groote warenhuis, e?n zeer weelderig en modern gebouw, steeds het bezoek trok van talrijke vreemdelingen die de wereldhavenstad Marseille bezochten. De hoop dat men de lijken zal vin den in een staat, die herkenning moge lijk maakt, heeft men al aanstonds moe ten opgeven. De eerste lijken welke men gevonden heeft, bleken geheel verkoold te zijn en het laat zich aan zien, dat de lijken, die dieper onder de puinen verborgen liggen, zoodanig ver minkt zullen zijn, of verbrand dat zelfs het aantal niet nauwkeurig zal zijn vast te stellen. Zondag namiddag werd te Turnhout tijdens het lof opgedragen door den ogróex-vv.P- Px-oviricidal, mét assisten tie van Mgr Stappers, op plechtige wij- afscheid genomen van tien Paters en een Broeder-Missionaris, die binnen kort naar hun missiepost moeten ver trekken. We noemen voor China P. Hermes Peeters (Turnhout)P. Ru- pertus Goossens (Turnhout)P. Bea- tus Theunissen (Vroenhoven) P. Jo ris Mensaert (Tienen)P. Ganditus Van Noppen (Gruitroode) voor Con go P. Marcel Van In (Lier); P. Ti- burtius Schepers (Houthalen) P. One- simus Doemen (Molenbeek)Voor Chili Felix Van de Cotte (Evergem) P. Amandus Sas (Antwerpen)en Broeder Ludovicus Raes (Wilrijk). De Z. E. P. Norbertus sprak een in drukwekkend gelegenheidssermoen. Dé Hoog Eerw. Pater Provinciaal overhan digde de gehoorzaamheidsbrieven met het gewijde missiekruis en gaf hun den afscheidskus.Hartroerend was het voet kussen door de religieuzen en de fami lieleden. Menig traantje ontvlood de oogen. Munchen, 30 Okt. De 16e ver jaring van de march op Rome werd te Munchen gevierd in tegenwoordigheid van prins Umberto, de gezant van Ita lië te Berlijn en van gansch de Italiaan sche kolonie. In de villa van O'oersalzberg Na een thee in den auto van den Huhrer naar Munchen teruggekeerd Munchen, 30 Okt. Prins Umberto van Italië is door Rijkskanselier Hitier ontvangen. Hij is van 1 3 tot 1 5 uur in de villa van Obersalzberg gebleven.De Italiaansche militaire attaché te Berlijn vergezelde hem. De Fuhrer heeft een thee aangeboden waarna omstreeks 1 5 uur, de piins in den wagen van den rijkskanselier naar Munchen is teruggekeerd. In 't water gevallen, of eerder gesprongen, m< dat wil niet zeggen dat hij niet ergens aan wal gedreven is en zich wist te redden... Men weet evenmin te zeggen wie de kerel is Niemand kent hem... Ook dat pennevarken van een Bobbedruche niet en die andere uilen dié het Seinefeest op touw hebben ge zet en den koordendanser aanwierven om zijne kunsten te vertoónen - Niemand. Als die man nu eens eene pistool had te voorschijn gehaald en mij om ver geblazen... Men is voorzichtig te Parijs Het;za! nog lang duren, L<e- feyre, eer ik nog op eene openbare' vermakelijkheid zal te zien wezen. In ieder geval wil ik over den toestand in Bélgie nauwkeurig ingelicht wórden. Er is iets dat mij aanhoudend zegt dat de koordendanser de zuivere waarheid op het feest heeft gesproken Op dit oogen'blik werd er nauw hoor baar geklopt op eene deur, die uitgaf achter de werktafel van den consul. Bonaparte spoedde zich naar deze dèur en opende ze op een kier. Een man, het gelaat hevig gebruind, en in een bontkleurig pak gestoken, sprak eenige woorden tot den consul. Neen, Roustan, ik heb over ern stige zaken te onderhandelen met ge neraal Lefevre... De opera boezemt mij vandaag niet het minste belang in... Later... Het is hoogst gewichtig... Dring niet verder aan. De koordendanser vergezelt hem. De man die in de Seine verdron ken is Dezelfde. Zeg dat Fayette hier komt... Vijf minuten, en geen minuut meer heb ik \oor hem over. Roustan verdween. Lefevre wilde zich verwijderen. Neen, blijf... Ge zult u kunnen overtuigen dat een operazanger meer weet te doen dan al mijne dienaa sa men, dan minister Fouché en heel de politie van gansch Parijs Fayette trad binnen, door Roustan geleid, en boog zich diep voor den consul. Deze trad op hem toe. Wélnu Waarom komt gij me 'storen Vergeef het mij, burger-consul riiaar net is mij bekend dat ge Tijl, dén koordendanser wenscht te zien en ik breng hem tot bij u. Wie is die kerel 7 Dat weet ik niet. Wat verlangt hij 7 Dat ook is mij onbekend. Wat komt ge hier dan doen Hem u voorstellen. De consul trok de wenkbrauwen sa men, dacht een oogenbtik na, snoof en zei dan Breng hem hier. Fayette verwijderde zich. Bonaparte ging in eenen zetel zitten en staarde een paar stonden strak voor zich uit. Dan zei hij tot Lefevre Wie mag hij zijn 7 Vertrouwt gij hem Ja. De woorden die hij... Het zijn die woorden, welke mijn vertrouwen hebben doen ontstaan...Wie zoo kan en durft spreken tot Bonapar te, dat is een mensch... En ge weet dat Diogeaes er vruchteloos een gezocht heeft, 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2