Automobilisten, De MooMt va Jee M Voor U zijn er bijzondere zaken le doen. De rijtuigen IMPERIA 7 R K, van het model 1938, worden van heden at aan BIJZONDER GUNSTIGE voorwaar den te koop gesteld. Het zijn de zuinigste, de sterkste en de aangenaamste onder al de kleine rijtuigen die er bollen. KAPUCIENENLAAN 8, AALST. Tel. 155. Laatste Berichten PLAATSELIJK NIEUWS Spoedt U van deze gelegenlieid nog gebruik te maken want het getal ervan is ten zeerste beperkt. Deze zijn te zien en te beproeven in de Groot gemak van betalen. DE BRANDRAMP TE MARSEILLE Marseille, 3 1 Oct. Dezen ochtend werd in het puin van de Galeries Nou- velles een nieuw slachtoffer aangetroffen. BEKEND FRANSCH GENERAAL OVERLEDEN Lyon, 31 Oct. Generaal de Goutte, gewezen bevelhebber der Fransche troepen in Belgie en geallieerde troepen in Rijland is op 72-jarigen ouder dom overleden. ZONDAG RUST - De Apotheken zijn allen epen lot 's middags. Zal alleen open zijn van 's middags tot 20 u, heden Dinsdag. 1 Nov, de Apotheek van den heer De!b:cq Werf. VOOR. DE MUTUALITEITEN. - Heden Dinsdag 1 Nov. zal alleen open blijven van 's middags tot 20 u. Apcth.-ek Vooruit zicht Kerkslraat. Kerk der Paters Capucijnen Feest van Allerheiligen. Onder de Hoogmis te 9 u., voert het D-O-zangkoor de Missa «Gloria in Ex- celsis. Deo» van Josef Gruber uit, m vier gemengde stemmen. 's Avonds onder het Lof te 5,30 u. worden de volgende motetten met or kestbegeleiding, in vier gemengde stem men gezongen Domine Deus van J. Gruber. Ave Maris stella van Max Filke. Tantum Ergo van Jef van Hoof. Na het Lof «Pie'Jesu» van Stolle- Het Sermoen wordt gepredikt door P. Simon. Liefdadigheidsbal voor het Tehuis der Invalide Soldaten Het jaariijksch bal ten bate van het asyl voor invaliden, of kortweg, het bal der invaliden, beteekent telkenmale een hoogtepunt in de vermakelijkheden van het winterseizoen.Deze maal zal het niet minder zijn. Het dansfeest dat eerst aangemeld voor 26 November, thans bepaald vast gesteld is op 19 November, zal in niets tegen voorgaande onderdoen, ja, de bals van vorige jaren in luister nog overtreffen. Wat eert bijzonder karakter aan dit feest -eeft is zijn liefdadigheidsdoel. De opbrengst komt immers ten goede aan die we nooit genoeg hen kunnen ver gelden om wat zij deden; die hun leven fang aan den lijve moeten ervaren de onmenschelijke afschuwelijkheid^ en brutaliteitvan den oorlogdie op het nippertje af aan den vreeselijken dood in de wereldmoord zijn ontsnapt: de groote invaliden. De dansliefhebbers stellen een ver dienstelijke daad aanwezig te zijn op 't bal en aldus geldelijken steun te ver schaffen aan het werk der invaliden. FEESTDAG der VIER GEKROONDE Zondag, 6 November, viert het Syn- dikaat der Vereenigde Aannemers van het Arrondissement Aalst, zijn feest dag. Om 9 1/2 ure zeer stipt, vergadering in het lokaal Nieuwstraat, bij Dame We De Saedeleer, alhier om vandaar met muziek en vaandel aan het hoofd, stoetgewijze naar St. Martinuskerk te begeven om er de plechtige Mis bij te wonen welke zal beginnen om 10 uur zeer stipt. Des Maandags, 7 Nov., om 10 ure plechtige Mis voor de afgestorvene le den. Het Bestuur. Nationale Bond der Verminkte en In va- Heden Soldaten van den Oorlog 1914- 1918. Af deeling Aalst. Het bestuur heeft de droevige plicht al zijne leden uit te noodigen om zoo talrijk deel te nemen tot de Begrafe nis van hun makker Odilon PODEVIJN op Donderdag 3 November, te 9 uur in de dekenale kerk van St. Martinus. Men zal om 8 1/2 uur vergaderen n. 36 Na- zarethstraat. Namens het Bestuur. Nationaal Militair Verbond der Oud- Krijgsgevangenen in Duitschland Afdeeling Aast. Het bestuur brengt ter kennis van al zijne leden, dat wij op Dinsdag 1 No vember, Allerheiligen, vergaderen om 9 u. 's morgens. Bijwonen rouwbetoo- ging aan onze overleden strijdmak kers en onzen diepbetreurden Eere- Vóbrzitter Prosper D'Hoir. 4 Allen op post De Voorzitter, A. Van Langenhove. EK, TENTOONSTELLING LEO VANDERSMISSEN De getrouwe bezoekers van de ten toonstellingen in het Belfort te Aa'st zullen daar, van 29 October tot 7 No vember a.s. het werk aantreffen van kunstschilder Leo Vandersmissen van A.ssebroek bij Brugge. Wat mag men met reden verwachten van een museum- of tentoonstellingbe zoeker Daar zijn, ten eerste, de kunstcritici. Van hen wordt gevraagd dat ze het werk zouden beoordeelen naar vaste beginselen, belangloos en buiten eiken clubgeest. Wanneer artisticiteit en knapheid aanwezig zijn in het werk van een schilder, dan zijn er tevens andere te waardeeren elementen en het is de taak van den criticus daarop te wijzen ge breken mag en moet hij eveneens aan stippen en een goedbedoelde vinger wijzing is niet misplaatst. Knoei- e'n prutswerk waar elke vaar digheid ontbreekt mag hij gerust radi- kaal afkeuren Daar zijn, ten tweede, de z.g. kunst liefhebbers, die kunstkenners zijn of zich graag als kunstkenners laten door gaan. Hun standpunt kan ietwat vrijer gekozen worden, ze mogen zeker hun voorkeur, ook in zake onderwerpen, hebben, vooral wanneer ze ook feitelijk daarvan blijk geven. Een derde categorie bezoekers zijn de zoekers d. z. degenen, die .des schil ders'kwaliteiten trachten te onderken nen, te génieten en als kultuurwaarde in hen op te nemen. Laat ik het werk van Vandersmissen thans voorsteilen.Het is de tweede maal dat hij in onze stad komt. Zijn werk was sedert 1924 herhaaldelijk te zien te Brugge, Gent, Kortrijk, Mechelen en in andere Vlaamsche steden en de pers beoordeelde het telkens zeer gunstig. .Ze wees op dc bijzondere kwaliteiten van den schilder zijn stevige teeke- ning, zijn geweldige kleur, zijn krachti ge borstelstreek. De zelfde hoedanigheden vindt men nog steeds in het tentoongestelde werk terug. Leo Vandersmissen bekwam in 1927 den le prijs der Provincie West-Vlaan deren. Leo Vandersmissen, geboren te Den- dermonde.in 1900,genoot zijn schilder- academische opleiding aldaar en later te Brugge en te Gent. Een tijd lang lie ten zich Dendermondsche invloeden gelden docr de keuze zijner onder werpen is hij thans een Brugsch schilder Niet het melancholieke Brugge schildert hij, maar een Brugge dat lacht onder zon en herfstkleuren Brugge met zijn reien, bruggen, oude straatjes, zijn be gijnhof en zijn prachtige boomen. Hij kan ook malsche sneeuw schilderen en bonte herfstdreven en oude roodbe- daakte hoeven en bonkige torens der kuststreek en kan het anders voor ierhand die de kleur, aanbidt -r- heer lijk^ bloemen Wie Brugge liefheeft, ^aat zekfr eens naar de tentoonstelling yö«vf-eo Vandersmissen. 15de Vervolg. Verschrikt sprong hij recht. De ko- kendë moor polverde zoo woest in de heete asch, dat de oude man zijne réde vergat te eindigen. Met haast schakelde hij den moor op en bereidde daarna sprakeloos en mij merend den koffie. Uit de schuurachtige schaprade, die eerder een magazijn van lompen dan eene bergplaats van eetwaren scheen te zijn nam hij een half versneden zwart brood, een aarden panneken met siroop en een groot dun mes, met ingeloopen snee. Daarna begon hij met gejaagdheid te' ontbijten, werk, dat niettegenstaande zijn ongeduld, slechts langzaam vor derde, ter oorzake van zijn vërhaperd gebit. Nadat hij gegeten en gedronken had, schikte hij alles weer op zijne -~ keerde. de afgevallen assche bij den haard, en nam zijne oude kennissen eens even in oogenschouw, om zich te verzekeren dat er geen ontbrak of zijne plaats had verlaten. Maar het verroest vuurroer en de cude Hollandsche schako waren nog steeds in gezelschap van het spinnewiel en den bundel verdorde palmtakken,op de verratelde kleerkas. Aan den zolder hingen nog al de genutste en geblutste pannen en ketels, die Simen, sinds vijf en twintig jaar langs de straten had bij eengezocht, neven het koperen keu- kengërief, zoo groen als gras uitgesla gen, dat hij van zijne ouders had ge- erfd. Op de schaprade stonden de besto ven en ontkleurde bloemtakjes,nog van weerszijden het vermolmd kruis, waar op een eenarmige Christus met een koordje was vastgebonden. Ja, zijne woonkamer, waar alles in overvloed was, behalve datgene wat gerief en ge mak daarstelt, was nog steeds een sta- D Groote GARAGE MODERN! GEZONDHEIDSKRUISTOCHT Sluitingsvergadering van Dinsdag 8 November te 19,30 in de zaal «Feestpaleis)), met ingang kosteloos Programma van het Kunstgedeelte 1. Oxford Symfonie J. Haydn 2. Vier Liederen van Aug. De Boeck a) Avondlied b) Lentelied. c) Wat zegt de wind d)Het Kerkske van te Lande. te zingen door Me juffer Marie-José Hogmout, laureate van het Conserva torium van Mechelen. 3. Soli voor Klat/ir a) Arabesque De Bussy b) Studie Chopin c) Schets C. Mare. uit te voeren door jonge heer Carlos Callebaut, Laureaat der Muziekakade- mie van Aaist. 4. Drie Liederen a) 't Avondt L. Mortelmans. b) Aria uit «Xerxeso (Largo) Haendel c) Aria uit «Orpheüs»' von Gluck Soliste: Mejuffer Marie-José Hogmout. 5. Suite uit Muzikale onderlijning voor het Massaspel «Legende van O. L. V. van Hanswyck». Tekst Anton Michel. Muziek Gaston Feremans. Uit het le bedrijf I. a) Voorspel. b) Het Liedeken van den Dood (solo voor Engelschen hoorn). c) Dans van den Duivel en de Ze ven Hoofdzonden. II. «Morgenhymnej) voor Koor en or kest. III. Gebed. IV. Orkestrale Onderlijnnig voor het «Onze Vader» Uit het tweede bedrij'f V. «Bootliedenkoor», VI. «Eed van Trou\y» voor Koor en Orkest. Uit het derde bedrijf VII «Koor der Wereldschen». VIII. «Ballet),. IX. Optocht en Slqikoor. Nan-en-het inrichtend Comité der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. pelplaats. van beuzelarijen, waartus- schen men zich ternauwernood keeren of draaien kon.Wie zou gedacht hebben dat er onder den vloer die verachtelijke, kamer, zooveel zilver- en goudstukken te beschimmelen lagen. Na dit onderzoek, opende en sloot Simen voorzichtig eene achterdeur, en stapte met groote schreden, door het smalle pad des tuins, naar eenhouten poortje, dat op het veld uitzag. De zon was juist opgekomen en stortte den overvloed harer milddadig heid op velden en weiden. De vogelen kwetterden en schetterden in 't jeugdig groen en in de verte weerklonk het vreedzaam lied der boerenmeid, die haar vee naar den beemd vergezelde. Doch Simen was blind voor de schoonheden der natuur, doof voor de stemme van lust en leven. Nelleken alleen vervulde zijn hart het beeld van Kobe slechts, kon natuurlijke ge- voejens in zijne ijskoude ziel verwek ken Een kwartier later opende hij de DAVIDSFONDSNIEUWS Een schitterende filmavond in 't verschiet. Het Davidsfonds, afdeeling Aalst en Omstreken, zet zijn Win teractie in met een kinemafeest van allereerste gehal te. Dit feest heeft plaats op Zondag 13 November in de stemmige feestzaal van St.-Jozefs- college, Pontstraat. Als hoofdfilm wordt afgerold Pygmalion de suksesfilm die in gansch het land bomvolle zalen lokt. Het gaat hier om een Nederlandsch- sprekende film, het monument der Ne- derlandsche filmproductie. De toe schouwers zullen het genoegen hebben eerste rangspelers als Johan de Meester, Lili Bouwmeester en Edward Verkade te kunnen bewonderen. Voegen we er aan toe dat deze prachtfilm voor de eerste maal in Aalst op het doek komt. Geen enkel liefheb ber van degelijke filmkunst zal willen ontbreken. De schitterende klankmon tage, de uiterst geslaagde associatie van woord en beeld, maken van «Pygma lion» een unicum. Vertooningen te 14 en 17,30 uur. Ingangsprijzen 2 fr. voor Davids- fondsers. 4 fr. voor niet-leden. De kaarten worden enkel afgeleverd den dag der vertooningen, aan den in gang der zaal. Wie nog niet aangesloten is bij het Davidsfonds, kan zich ter plaats laten inschrijven. SPORT Voetbal R. BRUSSEL—EENDRACHT AAIST SCHRIJF OP Bal van 't Land van Riem opop Zaterdag 12 November. Eén Land Eén Bal "V TE HUREN schoon Burgershuis, ge legen Eug. Bosteelsstraat. Te bevragen Desiré De Wolfstraat, n. 1. TE KOOP moteur en feu contenu, zoo goed als nieuw Desiré De Wolf straat, n. I, Aaht. 814 deur van Bethjes hut. De vrouw was juist haren koffie aan 't doorgieten en liet haren moor bijkans uit de handen vallen, toen zij eensklaps Simen goe den morgen achter haren rug hoorde zeggen. Simen kreet zij, zich omkeerende. In persoon, was 't bondig ant woord. -Wat moet ik daarvan denken, 't Schijnt dat gij gelast zijt de hanen te wekken 1 De morgenstond heeft goud in den mond Gelijk hebt ge. Maar neem eenen stoel gij komt juist van pas om eene tas koffie mee te drinken. Wel bedankt ik ga nooit uit zon der mijn ontbijt genomen te hebben. Stoor u niet aan mij en doe volgens gewoonte. Ik zal toch eerst het doel uwer komst mogen kennen Daar is geen haast bij 1 Maar Beth, die hare nieuwsgierig heid niet langer meester was, liet haar Heer Delchevalerie heeft de leiding. Volgende elftallen komen uit R. C. Brussel Hendrick, Bové en Dua; Sadones, Francois en Swaelens; Quia kels, Hopkinson, Bauwens, Voussure en Petit. Eendracht Aalst De Munter; Peel- man en Cocreman; Petit Willems en Do Buck; Verhulst, De Bilde, De Block, Roelandt en Cornelis. De lokalen winnen den toss. In vlug tempo golft het spel op en neer. De ver dedigingen blijven echter meester. Met de 40e min zal Bauwens op corner den stand openen. Even voor de rust wordt Francois gekwetst en moet het veld ver laten. Na de herneming is Racing weer vol tallig, maar wordt Sadonès gekwetst en zal met Quickels van plaats verwisselen. Met de 4e min. doelt Voussure en het is 2-0. Eendracht geeft goed de repliek, maar kan niet beletten wanneer de lo calen aanvallen dat Hopkinson den stand op 3-0 brengt. Zelfde speler zal 3 min. later op hoekschop weer doe len. Eendracht speelt moedig door en eindelijk met de 35e min. kan De Bil de de eer redden. EERSTE AFDEELING A. A*S. Oostende Ukk«I Sp, VorstF.Ci Ronse Kappellen Lyra Tubanlia l e. cliem Sp, R.C. Brusse'Eendracht Charleroi F.G Wiirijck A.Si Ronse U.S. Centre 2-1 6 1 1—2 1-2 4—1 5-2 2—1 ALGEMEKNE RANGSCHIKKING 1 Lyra 2 Herckem •1 Tubantia 4 R. C. Brussel 5 A. S. Ronse 6 Vorst 7 Eendracht Aalst 8 Charleroi tin. Centre 10 Ükkel A. S. Oostende fflC. Ronse 1.1 Wilrijk IC Kapellen 1 19 4 11 1 22 12 11 2 14 7 12 2 21 11 12 2 18 17 10 2 19 11 K 0 17 18 8 0 15 13 8 1 19 13 7 2 14 19 1 10 15 5. 1 9 17 5 2 14 52 2 1 0 24 1 werk staan, en kwam recht tegenover Simen zitten. Uwe komst heeft toch geene be trekking met het avontuur van gisteren avond vroeg ze schalksch. Juist niet, doch het is er evenwel de oorzaak van antwoordde Simen zonder de minste gemoedsbeweging te laten blijken. Ik ben hoogstens verheugd, dat gij er zonder u te bezeeren van afge komen zijt. Waar een mensch toch al een brekebeen zou vinden. Simen schoot in een zwaren hoest,ert de weduwe bemerkte, dat zij den man in zijne gevoeligste deelen getroffen had. O, die booze wereld zuchtte Beth. Zij durft zelfs eenen grijsaard strikken leggen I Die woorden bedaarden Simen's hoestbui. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1938 | | pagina 3