Waar is de 8algioa en de posikoerisr gebleven 6EMEN0S NIEUWS HEI GROOTSTE VLIEGTUIG VAN OE WERELD IN REGEL- MATIGEN DIENST De zaligverklaring van een Journalist Inbraak in een wis selkantoor Het Leven van UILENSPIEGEL KOLONIALE LOTERIJ 4 November. H. Carolus Borro- meus. Hij was een kerkvoogd van hooge deugd en strenge boetepleging. Het beroemde Concilie van Trente dankt zijn welslagen aan Carolus. Toen de pest te Milaan uitbrak ging hij de zieken ten huize verzorgen (XVie eeuw) De opbrengst der cokescvens. - Voor de eerste acht maanden van het jaar bedraagt de totale voortbrengst van de cokesovens 3.176,430 ton, te gen 3.810.840 gedurende hetzelfde tijdvak in 1 93 7. Het verbruik van steenkool voor de- Prinses Marie-José zal heden ochtend over Antwerpen te Brussel aankomen. De prinses van Piemont is heden avond rnet de Harwichboot naar Brussel ver trokken. Zij werd aan Liverpoolstreet Station begroet dóór graaf en gravin Grandi en het personeel van de Italiaansche am bassade. Dè verjaardag van Vittorio Veneto. De'herdenking van de overwinning van - Italië op tiet Dostenrijksche en Duitsche den aangewend om lawaai en trillingen leger ini1 "9 V8 te Vittorio Veneto, is uit te schakelen. De opmerkelijk gestroomlijnde vorm heeft het mogeiljk gemaakt snelheid en afmeting te samen të werken en eene snelheid te ontwikkelen van meter dan 320 km. per uur. Tijdens gewone reizen vliegt men meestal met eene snelheid van 264 km. per uur. Het vliegtuig kan eene hoeveelheid brandstof met zich voeren voor een af stand van 1 366 km. De meest succesvolle pogingen wer- gisieren aangevangen met een plechtig heid te Vittorio Veneto. Mgr Batholo- masie, groot-aalmoezenier van het leger celebreerde een plechtige H. Mis, die werd bijgewoond door kroonprins Um- berto, de maarschalken Badoglio, Gra- jverheid beliep tot 4.524,710 ton ziani, de Bono, enz. Verscheidene hon- (3.124.580 ton Belgische en 1.400130 ton buitenlandsche brandstof). Er werd ook 1.155.480 ton kolenagglomeraten vervaardigd. derden vaandels van de ontbonden re- imenten waren nabij het altaar ge schaard," Kloosterzuster en Film. Toen de tachtigjarige zuster Perpetua van de Zusters Franciscanessen, te Buffalo* haar gouden jubileum van haar kloosterge lofte vierde, zag zij voor de eerste ïh&alj van haar leven een film, "n.. Boys Town waarin haar neef Spencer Tra- cy een groote rol speelde. Toen Tracy vernam, dat zijn tante haar jubileum zou vieren, zorgde hij er voor dat een draagbaar filmtoestel naar het klooster werd gebracht voor de vertooning van de film «Boys Town Splitsing van het Ministerie van On derwijs? De Vlaamsehe Kultureele Raad,die onlangs door minister Dierckx werd samengesteld', heeft "een ontwerp opgemaakt, dat aan de-, regeèring zal worden voorgelegd en ètrekt tot de splitsing van het ministerie vah open baar. onderwijs en schoone kunsten in een Vlaamsehe en Waalsche afdeeling, die elk zouden omvatten een sekre- taris-generaal, een administratie-direc teur en een administratie-secretaris, die beide landstalen moeten kennen. Het kartel van de onafhankelijke syndikaten der openbare diensten. Het kartel van de Onafhankelijke Syn dikaten der Openbare Diensten, dat meer dan 40.000 bedienden groepeert, is in beperkten raad bijeengekomen, om de uiteenzetting over de begrooting van 1939 te onderzoeken. De raad herinnert aan zijn vroegere verklaringen, inzake eiken maatregel tot verwezenlijking van het begrootings- evenwicht en de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Hij bevestigt niettemin, dat de aan geslotenen steeds bereid zijn, ieder vol gens vermogen, hun deel in de belas ting bij te dragen opdat het land het hoofd kunne bieden aan zijn veelvuldi ge behoeften en verplichtingen. Een merkwaardige Italiaansche uit- zendpost. Te Rome werd door Mus solini een nieuwe uitzendpost op korte golven ingehuldigd die als de machtig ste cn meest moderne van gansch de wereld wordt aangezien. Deze post, die ingericht is op 12 km. van de Italiaansche hoofdstad, kan vier programma's tegelijkertijd uitzenden en beschikt over 1 2 golflengten. Gewezen Kroonprinses bestolen. Toen prinses Wolete Israel, eens kroon prinses van Abyssinie, van een kort be zoek, aan Jeruzalem in Haar woning te Abbasia terugkeerde, bleek haar, dat een aantal juweelen en andere kostbaar heden ter waarde van ongeveer 600 duizend frank ontvreemd waren. Tot de vermiste sieraden behoort een gouden kroon, bezet met diamanten, welke het eigendom was van de ex- keizerin, benevens een gedenkpenning met het portret van de koningin Sheba. Het Jezuïetencollege te Shanghai. Het Sint Aloysiuscollege der Ameri- kaansche Jezuieten te Shapghai, heeft het nieuwe schooljaar geopend met 870 leerlingen, ten recordcijfer voor dit college. -De Ensign» welke het grootste vlieg tuig van de wereld is, dat regelmatigen dienst doet, heeft haar debuut gem; te Croydon, de bijzonderste luchthaven van Londen. Het is het eerste vliegtuig van „eene nieuwe vloot reusachtige vliegtuigen der Imperial Airways' Empire and Euro pean routes». Bij den eersten aanblik maakt de «Ensign» een overweldigenden indruk. De machine, is 144 voet lang (43,9 m.) en jneet 1 23, voet3 7,5 m.). van den eeiten vleugeltop tot den anderen. Het meest indrukwekkend zijn de landingswielen met hunne Dunlop ban den; zij hebben een diameter van 90 meter en eene breedte van 66 cmt. Tot hiertoe waren er nog nooit ban De motoren werden geisoleerd met buigbaar monteersel. Het geronk voort komend van de schroefbladen werd op heel doelmatige wijze sterk verminderd. Er werd zwaar spiegelglas aange wend vooï de vensters evenals specia- waterdichte schoften om het geronk zooveel mogelijk te dempen. Verder .en einde het binnenste zoo geluidloos mogelijk te maken werd het passagiers-salon zoover mogelijk van de motoren aangebracht. Het gedeelte bij dé* motoren bévat de keuken, de mail en""de plaats voor de vrachtevenals: de/lavatories. Dank al die voorzorgen is het moge lijk gewórden tijdens de vlucht een ge sprek te voeren zonder dat men hoeft té roepen. Bovendien is het vliegtuig zoo van trillingen dat men gerust een thee plaatsen kan opsket tafeltje zich voor iedere zetel bevindt. Niet minder dan veertien dezer groo te luchtvliegtuigen zullen worden ge- bouwd. Het zullen twee verschillende typen zijn een bestemd voor de Eu- ropeesche vliegdiensten het tweede type voor de luchtlijnen van het Bri- tisch Imperium. De «Ensign» is van het «Empire-ty- pe», maar wordt vdorloopig in dienst esteld der luchtvaartverbinding Lon- den-Parijs. Het vliegtuig kan 27 passagiers ver voeren plus 5 personen-voor de beman ning. Hel heeft 20 slaaphutten. Het Europeesch type zal echter reizigers kunnen vervoeren. In de afgeloopen week heeft Kardi naal Gerlier, Aartsbisschop van Lyon, een monument ingezegend op het graf van den katholieken journalist Marius Gonin, die het vorig jaar overleden is. In zijn toespraak zeide de Kardinaal c. m. de volgende merkwaardige woor den Hij is een voorbeeld voor alle leden van de Katholieke Actie, totdat Kerk zal toestaan, hem als patroon te vereeren en aan te roepen.» Katholieke politici, schrijvers en ad- ocaten uit alle provincies van Frank rijk waren bij deze plechtigheid tegen woordig, waarna een gedenksteen rd onthuld in het gebouw te Lyon, waar M. Gonin de Fransche Sociale Week oprichtte. Amsterdam, 2 Nov. In een wissel kantoor aan J>et: Damrak te Amsterdam heeft een inbraak plaats, gehad, waar bij de dadels bijzonder handige wijze tè werk zijiï gegaan. ""*v, Zij zijn een gang ingeloopen, welkejlzijnentwege te wijten is,zich heeft voor- vrij tas dat Duitsche bisschoppen in audiëntie bij Z. H. den Paus. De Heilige Va der heeft den aartsbisschop van Keulen en den bisschop van Urzburg in v hoor ontvangen. 40 Zooals men weet, had M. Demuyter, na deelgenomen ;te hebben aan den Gordon-Bennet-beker zijn ballon uit Roemenie naar Belgie verzonden. Tot hiertoe is het omhulsel nog niet aangekomen, evenmin als de koerier, die Demuyter uit Bejgié Had medege- Tnomen. Sedert 19 September laatst heeft men "èr geen niëuv/svernomen. 'De gezantschappen van Boekarest Praag en zelfs Beriljn;;werden vanaf 30 September verwittigd^ en' cle noódige opzoekingen tot hiertoe gedaan, hebben geen uitslag opgeleverd. De Duitsche SOLDAAT SCHIET EEN MAN NEER AAN DE GRENS BIJ AARLEN Gisteren morgen omstreeks halftwee heeft zich aan den grenspost op het ge hucht Sterpenich, te Autelbas, in de na bijheid van de Belgisch-Luxemburg- sche grens, een spijtig ongeluk voorge daan, dat een slachtoffer heeft gevergd. Een Belgisch schildwacht was aldaar op post toen hij iemand hoorde nade ren. Driemaal deed de soldaat de ge bruikelijke aanmaning terwijl hij intus- schen den postkommandant verwittig de. De betrokken persoon scheen zich echter aan de waarschuwingen van den schildwacht niet te storen. Toen hij ech ter tot op twee meter van den grens wacht Was genaderd, vuurde de soldaat en trof den man in volle borst de on gelukkige werd op slag gedood. Uit het eerste onderzoek van het Luiksche militair parket blijkt dat het lachtoffer de 50-jarige ongehuwde herbergier Henri Hoffman, wonende te .Garnich, in .het Groot-Hertogdom Luxemburg is. De man had s avonds zijn huis verlaten, om enkele her.berge.n -den omtrek^té bezoeken. Hèt is- tóén .Hoffman, langs een binnenweg huis- 'waarts keerde, dat hetongeval, d'at' 'iÊliarschijnlijk aari eeti'-rrffsverstand van den mét dergelijke afmetingen geleverd burgerlijke en rry.liïairc overheden heb- Gansch het onderstel kan automa-ben bevel ontvangen opzoekingen te tisch worden opgehaald. doen in de streken aan Duitschland af- Bij het stijgen worden de wielen op- gestaan. 1 gehaald onder de vleugels, (J^nk een Wat de koerier, betreft, deze werd hydroKsch mekanisme. door Demuyter zelf ^p 1 7 September De Imperia! Airways» was de pio-'op den Roemeenscjhen post van Zolau nier der vliegtuigen met 4 motors. De-besteld, die hem n&ar Tchecho-Slowa- ze bieden de meest mogelijke waarbor- 'kije heeft gestuurd, alwaar hij den 23 gen voor de veiligheid. September op het postbureel van Kosi- De «Ensign» is voorzien van 4 Am-ce is aangekomen, strong Siddeely «Tiger» motors met een M. Demuyter hoopt dat de opzoekin- totaal van 3400 paardenkracht. gen met sukses zullen bekroond worden Alle mogelijke technische verbete-doch men vreest dat zijn ballon erg zal ringen werden bij den bouw er van toe-te lijden gehad hebben door de voch- gepast. ligheid. naast het wisselkantoor loopt en vanb daar wisten zij in een kelder te komen, elke onder het wisselkantoor gelegen fs. In den kelder hebben zij een vierkant gat in de zoldering gezaagd, waardoor zij dus tevens den vloer van het wissel kantoor openbraken. Door dit gat kwa men de inbrekers in de achter het eigenlijke kantoor gelegen kamer te recht. Het moeilijkste werk begon toen maar eerst. De brandkast, waar het om doen was bevond zich namelijk in het aan de straatzijde gelegen kantoor. Er bovenop is een zoogenaamde banklamp geplaatst, zoodat de brandkast steeds dag en nacht van buiten uit te zien is. De inbrekers hadden hier rekening mee gehouden. Vlug werd de brandkast van haar plaats verwijderd en vervangen door een in dezelfde kleur als de weg genomen brandkast geschilderde thee kist. Door een paar boeken onder de kist te leggen bereikte men dezelfde hoogte. Op deze nagemaakte brandkast werd weer de banklamp geplaatst zoo dat van buiten uit niets te zien was. In 'de achterkamer begonnen de in brekers toen met het openmaken van de brandkast. Teneinde te voorkomen, dat er iets gehoord of gezien zou wor den, werd op de brandkast een stoel geplaatst en daarover het tapijt gelegd. Onder deze eigengemaakte tent, begon nen de inbrekers met een snijbrander de brandkast te openen. Hierin slaag- .den zij volkomen. Bankbiljetten bevonden zich echter niet in de brandkast. Dat wordt des avonds steeds door den eigenaar naar een veiliger plaats gebracht. Wel be vonden zich in de kast een groote hoe veelheid binnen- en buitenlandsche .gouden en zilveren munten, alsmede een aantal antieke munten. In het ge heel bedraagt de waarde van het gé- stolene ongeveer 7.000 gulden (ruim 110.000 fr.) Van de antieke munten bezit de bestuurder van het wisselkan toor een lijst, welke hij reeds bekend gemaakt heeft. De dieven zullen dus moeite hebben deze aan den man te brengen. Voor de andere gouden mun ten ter waarde van ongeveer 5.000 gul den, zal dat waarschijnlijk wel gemak kelijker gaan. Een op dergelijke wijze gepleegde inbraak is sedert eenige jaren niet meer te Amsterdam voorgekomen. gedaan. door AUCTOR 172e Vervolg Herinner u, wat Julius Cesar heeft gezegd de Belgen zijn de dappersten der Gallen Gij spreekt in proza, maar uit u toch weer als een dichter Eene om-' •wenteling brengt onvermijdelijk dit al les mede, maar ze is nu achter den tug, cok Frankrijk haakt naar een rechtvaar dig regeeringsstelsel, en ik b«en gekomen, om het dat te schenken. ...v En als mijn land het bekomen zal, dan zullen al de vreemde departemen ten die deel uitmaken van het Fransche rijk er van genieten. Ik wensch den vrede, ik wensch dat broederlijkheid op aarde heersche, dat nijverheid, handel, wetenschappen, kunsten bloeien en alle burgers vrij het leven als eene weldaad beschouwen, en Frankrijk dankbaar huldigen, omdat het hun die bron van voorspoed heeft geschonken. Zoo alleen kan mijn land groot wor den en groot blijven. Daarom wil ik niet rusten, en vooral eer al de volkeren van Europa vrij zijn en kunnen medewerken aan den strijd voor 't welzijn van het menschdom. Europa slechts één rijk, dat is mijn droom Een rijk, samengesteld uit de thans bestaande staten, in een verbond gesloten, dat het oppergezag van Frankrijk erkent 1 Frankrijk het hoofd van die veree- nigde staten, Parijs de hersenen die ge bieden aan dé zenuwen en de spieren van dat machtige rijk Dat wil ik verwezenlijken, en moet het offers vergen, moet de maatschap pij er nog onder lijden, moet ik er t bloed'van duizenden voor vergieten, ik zal nie deinzen, want uit dit lijden, uit dit bloed zal een tijdperk van eeuwigen vrede en steeds aangroeienden bloei voor de menschen ontspruiten Maar Frankrijk moet Juin dat schen ken, mijn land 'meet zoo hoog rijzen bo ven al de volkeren, dat geen menschen- BOODSCHAPPER STEELT 17.000 FRANK TE LUIK Toen de h. Clays, bestuurder van een grooten stoffenhandel, Woéftsdagmor- gen in zijn bureel kwam aan' de rue de l'Université te Luik, en zijn brandkast opende, stelde hij de verdwijning vast van een aanzienlijke som geld. Hij on derzocht het slot en bemerkte weldra dat dit in den nacht opengebroken was. Ondervraagd door de politie gaf de bestuurder de namen op van al de le den van zijn personeel. Verdenkingen vielen weldra op den 31 jarigen bood schapper Jean Otten, gehuwd, wonende rue Fuits en Soek. Deze man was des morgens niet op het werk verschenen. Na enkele opzoekingen vond men Otten in een drankgelegenheid. Hij verkeerde in dergelijken toestand van dronkenschap, dat hij niet kon worden ondervraagd. Toen hij eenige uren Ia- ter eenigszins ontnuchterd was, beken de hij den diefstal Hij verklaarde ver der den avond en den nacht in verschil lende gelegenheden doorgebracht te hebben en ai het geld 1 7.000 fr. te hebben opgekrast. Men vond inder daad geen geld meer in zijn bezit. Otten is opgesloten ter beschikking van het parket. NIEUW PLAN toepasselijk van af de 11e snede 193S Terugkeer tot het eenig cijfer voor het lot van 100 frank. 50.000 loten van 100 frank 5.000 loten van 500 frank 500 loten van 1.000 frank 500 loten van 2.500 frank 100 loten van 5.000 frank 100 loten van 10.000 frank 40 loten van 25.000 frank 10 loten van 50.000^ frank Tien loten van kondei'd duizend frank Drie loten van twee honderd vijftig duizend frank Groot lot EEN MILLIOEN Totaal: verdeeling van 15 millioen TREKKING IN NOVEMBER Een biljet op tien wint 100 frank en behoudt al de kansen op de andere loten macht het nog neerhalen kan. Bonaparte had met geestdrift gespro ken en Tijl weten mede te slepen. Deze trad op den ëonsul toe, greep de beide handen van Napoleon, drukte ze innig en kreet -Gij hebt uw land lief Gij zijt een oprecht vaderlander Spreek op die wijze tot de Vlamingen, en zij volgen u als één man, om dién strijd ie strijden! De consul zweeg een oogenblik. Waarom ik u dat alles zoo gezegd heb, weet ik niet.. Het is misschien een dwaze droom, want als men de men schen het geluk brengt, wijzen ze u af of vluchten u; Dat heb ik dikwerf ondervonden. Ik heb met mijne landgenooten tegen de Franschen gevochten, ik was op vele tijdstippen de ziel van den opstand, en zoo heb ik de menschen leeren kennen. En dat komt ge mij hier zoo, maar zeggen. Indien ik u deed gevangen ner men. Dat zult ge niet doen, omdat gij o°k tegen de Franschen opgestaan zijt, ter gen dezelfde tirannen, die ons verdrukt ten. s -Napoléon* zweeg weer. Die Vlaming kon in een paar wooi> den zoo vlijmend de waarheid spreken, dat er geen opwerping te maken was. De consul haalde de schouders .op en sprak nu weer op denzelfden koelen en afgebeten toon, dien hij had aangesla gen bij 't begin van het gesprek -Zeg nu, wat gij van mij verlangt.. Slechts dat ge u rekenschap geven laat van hetgeen er buiten de grenzen van uw rijk gebeurt hoe er in uw naam geregeerd wordt; hoe de menschen door uwe gezondenen worden uitgebuit, geplaagd, miskend, en zoo tegen Frank rijk opgeruid in één woord de Bel gen, die naar vrijheid snakten, ervan beroofd worden door degenen die hun vrijheid moeten brengen. Als ge welen zult, consul van Frank rijk, wat over de grenzen in uwen naam geplogen wordt, dan zult ge de zweep grijpen, de rakkers, die misbruik maken van uw naam om hun land in de vreem de gewesten hatelijk te maken, afranse len en op de vlucht jagen, en de eeu wige dankbaarheid verwerven van een volk, dat alleen wenscht oprecht vrij te wezen. Ik zal het doen... Eer er eene maand verloopen is, zal ik weten of gij waarheid hebt gesproken. En dan maatregelen nemen Die vraag is nutteloos. Wie Frank- rijk's faam krenkt, dient mij te duchten! Uilenspiegel boog diep en wilde zich verwijderen. Bonaparte trad op hem toe en reikte hem de hand. Gij hebt gedurfd, gij zijt een koe- rie kerel. -'t Was voor mijn land Als ik u noodig heb, om voor Bel gie iets te doen, mag ik dan op u reke^ nen Roep dan Tijl 'Uilenspiegel, en yifrar hij ook verblijve toege sneld komt hij Ik zal het niet vergeten... Tot we- derziens... Als ze buiten het paleis der Tuileries gekomen waren, zei Fayette tot Uilen spiegel -Ik heb nooit zoo hooren spreken! Ik heb u bewonderd, Tijl Zooals de consul u heeft gezegd gij durft -Ik ook heb nooit zoo hooren spreken mijn beste Fayette... Het is de eerste maal in mijn leven dat ik een evennaaste bewonder Ik heb den con sul Bonaparte bewonderd Die durft die zal Frankrijk brengen naar het toppunt van de glorie.. Als ik in Vlaan deren eens... Hij voleindde dien zin niet... Zonder nog een woord te spreken, stapte hij naast den operazanger voort, tot ze Lamme teruggevonden hadden, die in eene herberg op hun terugkeer had gewacht. *t Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2