Het is no 20 Jaar geleden dag op dag dat de Wapenstilstand werd geteekend Sint-Maarten CE folstiekeTöëstanb gen* MOG M1ET OPGEKLAARD SintlVSarten Worden de Goif- iengten gewijzigd? Rond Hitler's nieuwe eischen 'De Koloniën XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER S3-4L C> T)rukker-Uitgever X Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. - DAGBLAD 25 CENTIEMEN fc—1 Telefoon HL Fvbliciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap HAVAS,» Adolf Maxi a an, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, EARIJS Bank Buiding-Kings way, 20 LONDEN, W, C. 2, Vrijdag 11 NOV, H. MARTIN US SZon op 6,56 Zon af 16,15 Zaterdag J2 NOV, 1938 H. LI VIN US SZon op 6, 56Zon af 16.13 L. h,. 14 N. M. 22 Zijt U ooit te Compiégne (Noord Frankrijk) geweest, in het bosch van den Wapenstilstand waar de Clarière de l'Armistice een gróót rustig open plein midden het dichte historische bosch, U herinnert aan deze eenige ge beurtenis Het is alsof men buiten de wereld staat en zijn adem inhoudt, als door een soort eerbiedige vrees bevan- Hier, op deze plaats viel de eindbe slissing. 1 1 November 1918. Reeds weken voelde men het einde komen. Voor de soldaat op het front was het echter een vreeselijke tijd, aan val op aanval Vooruitrukken in nieu we stellingen en nieuwe avonturen. Intusschen waren de grooten op 4 October met de besprekingen aange vangen. Prins Max von Baden had be roep gedaan op Wilson, de voorzitter der Vereenigde Staten. Minister Erz- berger werd enkele weken later met de zending gelast. Op 7 November verlieten de 5 autos met de Duitsche afvaardiging het groot hoofdkwartier te Spa. 's Avonds waren zij te Chimay; dat volgepropt zat met aftrekkende troepen. De eerste wagen droeg een groote witte vlag en een kla roen schalde onophoudend. Het vuur. werd enkele uren gestaakt op dit punt. - Te -La Chapelle op het Fransche front namen de Duitschers plaats in de Fran sche Stafauto's. Te Tergnier wachtte een fronttrein en met geblindeerde vensters kwam de trein op 8 November, te 7 uur 's morgens, in het bosch van Compiegne aan en hield stil voor deze van Maarschalk Foch. Te 9 uur 's morgens werden de Duit sche afgevaardigden in de Fransche spoorwagen binnengeleid. Maarschalk hoch groette militair, na de voorstelling der leden en overhandigde Erzberger zijn volmacht. Na onderzoek vroeg Foch het doel van hun bezoek en hier laten wij het kort historisch gesprek volgen Erzberger. Wij komen de voor stellen van de Verbondenen ontvangen. Foch. (koel). Ik heb U geen voorstellen te doen. Erzberger. -Nochtans, President Wilson... Foch. Ik ben hier alleen om U te antwoorden, wanneer U om Wapen stilstand vraagt. Vraagt U Wapenstil stand, zoo ja, dan kan ik u de voor waarden voorleggen. Erzberger. Ja. Generaal Weygand geeft lezing van den tekst. Erzberger. Kan ik die tekst aan mijn regeering mededeelen en kan het tijdstip voor antwoord, 72 uren, met 24 uren verlengd worden Foch. Het tijdstip van 72 uren werd door de Verbondenen vastgesteld Ik zal wachten tot 1 1 November, 1 1 u. (Fransche tijd.) Gedurende het onderhoud dat 45 minuten duurde, bleef Maarschalk Foch uiterst kalm, de Engelsche Admiraal speelde met zijn monocle, de Duitschers waren teneergedrukt. Een Duitsche afgevaardigde vertrok hierop naar Spa... In den nacht van 1 0 op 11 November had een nieuwe bijeenkomst plaats. Tot 5 uur 's morgens werd onderhandeld. Op dit uur was het lot der volkeren be slist... Maarschalk Foch en Admiraal Wemyss teekenden eerst, daarna de Duitsche gevolmachtigden. De voorwaarden waren zeer hard voor de Duitschers bezetting van den Rijn, niet vrijlating van de Duitsche j krijgsgevangenen, teruggave van Elzas- Lotaringen, onmiddellijke levering van 15000 kanons, 25.000 mitrailleuzen, 3000 mijnwerpers, 1.700 vliegtuigen, 5000 lokomotieven, 130.000 wagons, 5000 auto kami ons, alle schepen der AAN ONZE LEZERS. Ter gele genheid van de herdenking van den wa penstilstand, 1 1 November, zullen on ze bureelen en werkhuizen, dien dag gesloten zijn en zal ons blad Vrijdag avond niet verschijnen. vloot, terugtrekken van troepen in Oost Afrika, j ding allerhande de Duitsche zware vergoe- materiaal en j grondstoffen, enz. enz. De Duitsche afvaardiging verliet het I bosch van Compiegne op l 1 November te 1 1 uur... De Wapenstilstand duurde 36 dagen. Hij werd driemaal verlengd en op 28 Juni 1919 werd de vrede van Versailles onderteekend. -^WV- Heden Vrijdag 11 November zal er in de Sint Martinuskerk te 10 uur eene Plechtige Mis van Dankzegging, gevolgd van «TE DEUM» worden ge zongen ter gelegenheid van de herden king van den wapenstilstand. De Burgerlijke en Militaire Overhe den en de Stedelijke Maatschappijen zullen vergaderen ten stadhuize om 9 3/4 u. en zich stoetsgewijze naar de Kerk begeven. Na het TE DEUM gezamenlijke optocht naar de verschillende gedenk- teekens om er bloemen neer te leggen. De bevolking wordt vriendelijk ver zocht die plechtigheden bij te wonen en dien dag hunne huizen te bevlaggen. Het Stadsbestuur. NATIONALE OUDSTRIJDERSBOND De leden van den Nationalen Oud- Strijdersbond nemen deel aan de offi- cieele plechtigheden van 1 1 November. Zij vergaderen te 9 u. in hun lokaal, Arbeidstraat, begeven zich in groep naar het stadhuis en sluiten zich aldaar aan bij den stoet der officieele perso naliteiten en vaderlandlievende vereeni- gingen, om te 10 u. de plechtige mis van dankzegging in St. Martinuskerk bij te wonen. Nadien groet aan de ver schillende gedenksteenen en monumen ten der stad. OPROEP TOT DE OUD-GEDIENDEN VAN HET RIJNLEGER De leden van dezen bond, zullen, Vrijdag 1 1 November, a.s. ter gelegen heid der herdenking van den Wapen stilstand, het plechtig «Te Deum» bij wonen in de hoofdkerk van St. Marti nus. Vergadering ten lokale om 9,30 u. 'apt, om ons vandaar naar het stad- uis te begeven. Na het «Te Deum» ne men wij deel aan den optocht naar de verschillende gedenkteekens. HET ROODE KRUIS. Afd. Aalst Het Bestuur heeft het genoegen zijn leden,, ambulanciers en ambulancier- sters uit te ncodigen tot deelname aan den optocht en de plechtige Mis die op 1 1 November zal plaats hebben ter ge legenheid van den Nationalen Vredes- dag. Men vergadere te 9,30 u. op het voor plein van het Stadhuis. Uniform ge- wenscht. Het Bestuur. Vredemis op 11 November Ter kerke der Paters Capucienen heeft öp 1 1 November, te 9 uur, op aanvraag der Vlaamsche Oudstrijders, eene plechtige gezongen Mis plaats als dank voor het handhaven van den vrede 'n de laatste internationale conflicten. Gij, Oudstrijders, die in die dagen weer sterker dan ooit door de herinne ringen aan de doorstane oorlogsmize- ries werd aangegrepen, woont de Vre desmis bij. Gij, Oud soldaten, jongeren, die zich als gebeurlijke eerste slachtoffers zaagt oproepen, woont de Vredesmis bij. Gij, Vrouwen en Moeders, die in de ze angstige dagen zóó bang hebt ge weend, woont de Vredesmis bij. Gij, Vlamingen, die zooveel hebt ge ijverd voor Wereldvrede en Nooit meer Oorlog, woont de Vredesmis bij. Voor U zelf, voor het leven uwer kinderen, bidt met ons voor het behoud van den Vrede. Nooit meer oorlog Na de Mis optocht met muziek voor het neerleggen van een bloemtuil aan het standbeeld H. M. Koningin Astrid. Het Bestuur Vos-B-Vos. De nieuwe Egyptische Ambassadeur te Brussel die aan den Koning zijn geloofsbrieven overhandigde VERKLARING VAN EERSTE- MINISTER SPAAK Woensdagmorgen viel er in verband met den toestand van de regeering niet veel nieuws te vernemen. Weliswaar overwoog men steeds in politieke krin gen de kansen, die eerste-minister Spaak bezit om de moeilijkheden te bo ven te komen, maar niemand feitelijk durfde zich uit te spreken nopens de einduitkomst. Een vergadering- den Kabinets raad is voorzien voor Donderdagna middag, 1 5 uur. Het 'heet dat de regee ring zich in die bijéénkomst verder zal bezighouden met het; vraagstuk van de ekonomische reglementeeering. Maar dat ook de buitenlaüdsche politiek, en in het bijzonder het vraagstuk van onze vertegenwoordiging ie Burgos zal te berde komen lijkt wel onvermijdelijk. Woensdag, op het middaguur had eerste-minister Spaak een onderhoud met minister Marcl^, ondervoorzitter van den Raad, die riadien verzekerde dat de toestand zich5 in gunstigen zin ontwikkelt. Eerste-minister Spaak verklaarde kort nadien aan enkele journalisten De toestand evolueert normaal en zal niet lang onzeker blijven. Ik over woog enkele mogelijkheden die, naar het mij voorkomt, van aard zijn om naar een regeling te leiden. Ofwel zal ik er in slagen opnieuw overeenstemming onder de meerderheidspartijen te berei ken, ofwel zal elkeen zijn verantwoor delijkheden op te nemen hebben. Er zijn andere vraagstukken, die belang rijker zijn en de aandacht verdienen. Ik kan niet voortregeeren onder een be dreiging van ministerieele krisis. KOMT TE VERSCHIJNEN Kerstalbum voor de jeugd, met ver scheidene mooie platen en Kerstverha len. Prijs, 15 fr. Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 2 1Aalst. (Vervolg en Slot.) Verschillende onder hen werden later bisschop, want in het Westen meer nog dan in het Oosten was het de gewoonte priesters en bisschoppen onder de mon niken te zoeken. Uit het klooster van Marmouthier zijn gekomen Corentinus bisschop van Cornaille, Bricius, welke den H. Marti- nus later opvolgde op den zetel van Tours, Marvillus, bisschop van Angers, Victorius bisschop van Le Mans, een andere Martinus, bisschop van Lyon. De meesten van de zejidelingen die de bekeering van Gallië voortzetten en be ëindigden waren gevormd geweest in de kloosters van Martinus. Ligugé en Marmouthier waren ook rijke haarden van monnikenleven die ver uitstraalden en aanleiding gaven tot het stichten van vele andere kloos ters. Want Gallië onder het oogpunt van dén monnikenstand heeft voor een groot gedeelte geleefd van de overleve ringen van Martinus, tot de komst van den regel der Benedictijnen. Martinus deed veel mirakelen 't zij in zijn kloosters zelf, "t zij op de plaat sen waar hij preekte of welke hij be zocht. De aanvallen van Satan werden hem niet gespaard. Hij overwon zc echter door het teeken des kruis en door het gebed. Ter oorzake van de buitengewone gebeurtenissen en de wonderbare feiten gelijkt zijn bestaan op dat van de meest vermaarde Oostersche monniken. Het hoeft nauwelijks gezegd dat zijn invloed op de bewoners van Gallië alles over treft wat men er van zeggen kan. Treffend en stichtend is het tafereel van zijn afsterven door Sulpicius be schreven de heilige is stervend... neer gelegen op de asch en in een boete kleed, handen en oogen hemelwaarts gericht is hij in gebed verslonden. Zijn leerlingen weeklagen en smee- ken hen Joch niet te verlaten. De heilige man is bewogen door hun tranen... hij onderdrukt het verlangen om tot Chris tus te gaan en bidt als volgt Heer indien ik nog noodig ben voor uw die naren... weiger ik den arbeid niet. Dat uw wil geschiede F De dood deed haar werk, hoogst waarschijnlijk was het toen 't jaar 400. Zijn aangezicht straal de als een zon... de glorie bescheen hem Onvergelijkelijke man welke den dood niet vreest.en ook den arbeid niet, die evengoed bereid is om te sterven als om te blijven teneinde zich toe te wijden aan zijn broeders Op 83 jari gen ouderdom zijt ge nog *n felle ath- leet die kampend en strijdend het leven aflegt voor 'n beter Wat Martinus gedaan heeft in zake monnikenleven is meer het werk van een ontwerper dan van een organisator. Apostel met den alles verslindenden ijver, buitengewoon wonderdoener, strenge asceet een Antonius en Paconius waardig, had de bisschop van Tours de zending ontvangen de bekeering van Gallië tot Christus te voleindigen... en den geestdrift voor het monnikenle ven hoog te doen oplaaien. De vermaardheid van zijn naam, de (algemeenheid van zijn eeredienst in het Westen zijn de duidelijkste bewijzen dat hij schitterend geslaagd heeft... Martinus was de meest populaire hei lige vein Gallië. Vele kerken zijn hem toegewijd in ons land en buiten onze grenzen. Ook onze dierbare Aalstersche stede staat onder zijn bescherming. De Aa.lstenaars kenmerken zich door hun vrijgevigheid... daardoor doen ze eer aan hun grooten patroon. De milddadigheid van den H. Marti nus is legendarisch geworden De kinderen weten wat St Maarten betee- I kent..., nog deelt hij lekkernijen uit... nog is hij die ingoede... die medelijden de heilige man... op zijn feest ondervin den dat al de kleinen De volwassenen krijgen van den goe den Sint geen snoepgoed meer... dat is immers nie' góed voor hen... maar ze ontvangen iets veel beters zijn christe- ne goedj Mistigheid... zijn oprechte naastenliefde. Mochten alle Aalstenaars er nog wat meer krijgen met dezen feestdag van den lieven Sint... opdat eikendeen den Christus diene in zijn evenmensch. DENDERZOON. 11 NOVEMBER. O, 't is morgen Sinte-Marten, Moeke, komt hij weer dit jaar Komt hij weer, de goede Bisschop, Met zijn ziivren baard en haar Komt hij weer, heel hoog gezeten Op een wit en reuzig paard, Zwaar beladen met amandel, Peperkoek en suikertaart En de weduw pinkt een traan weg, Uit haar droef en donker oog. Neen, men keert vandaar niet weder Waar Sint-Marten henentoog. Neen, hij zal geen taart meer brengen,, Hij, (zij murmelt zacht een naam) En haar billeken vallen tranend Düor het kieine vensterraam. Daar lag, bij 't grijze kerkje, Onder het groene grastapeet, Haar man, de teerbeminde, Die eens 't blanke paard bereed. En in 't hoekje ginds der kamer Liggen kleed^ nog, pruik en baard, Oude herin'ring veler vreugde, Waar zij nu zoo droef op staart. Slaap, mijn kindje, nokt ze teeder, Morgen komt hij zeker weer... Slaap!» Zij zoent de bleeke wangen... T Kindje zinkt op 't kussen neer. Door de internationale radio-unie wordt te Brussel een belangrijke con ferentie samengeroepen met het oog op het veranderen der golflengten. Deze conferentie zal twee weken du ren en wordt gemotiveerd door het toenemend aantal radioposten 120 af gevaardigden, een dertigtal landen ver tegenwoordigend zullen er deel aan ne men. Volgens het thans in voege zijnde plan, dit van Luzern, heeft Belgie de beschikking over drie golflengten, ter wijl v/ij er slechts twee bezigen. Tij dens de ontworpen conferentie zal het benuttigen dezer derde golflengte be- sproken worden. De werkzaamheden dezer conferentie zijn uiterst kiesch want geen enkel land wil benadeeligd worden wat het toekennen of ontnemen van golflengte betreft. Het is mogelijk dat te treffen beslissingen veranderin- gen teweeg brengen in de aanduiding van de radio-posten op de thans be- 1 staande toestellen. Toen de zon haar morgenstralen Over de aarde nederzond, En in ieder schamel huisje Lust en leven spelend vond, Hult haar licht de jonge moeder, Ingesluimerd bij haar kind... Kind Ach mag het zoo wel heeten, Straks z'een lijk in d'armen vindt Stil in 't eng en donker muitje Zei m'een snakker vogelijn Dat opeens in tvolle duister, Alles brandde in 't huizekijn. En er uit een ziivren wolke Plots een Bisschop nederkwam, Die met engelzoeten glimlach 's Knapen zieltje medenam. Aalst. PETRUS V. Parijs, 9 November. De «Figaro» meldt het volgende Rijkskanselier Hitier heeft gister avond weer een heftige taal gesproken. Hij wil Duitschland doen doorgaan als of het alleen in Europa met een olijftak in de hand rondwandelt en bedreigt wordt door hen die «op oorlog aanstu ren Het is onmogelijk op meer cynische wijze de rollen om te keeren. Gaat Duitschland ook met den olijftak in de hand zijn koloniën «terugeischen» 7 Verder schrijft het blad dat de be woordingen der rede in feite geen vol strekte eischen bevatten en Hitler M. Chamberlain waarschijnlijk naderen uit leg heeft gegeven. De «Epoque» noemt de wijze waar op Hitier het vraagstuk voorhoudt zeer ernstig. Onlangs nog gaf hij Mr. Cham berlain de verzekering dat de koloniale kwestie geen oorzaak tot oorlog zou kunnen zijn en. thans zegt hij dat Duitschland zijn recht opeischt wanneer het dit niet langs den gewonen weg zal bekomen. Dit is een taal die hen welke de oogen nog gesloten hielden zal doen «De Jour-Echo de Paris» schrijft dat, ondanks de poging van M. Chamber- Iain te Munchen, alles ver van gesmeerd loopt tusschen het Reich en Groot Brit- tanie. Waarschijnlijk zal de Koloniale kwestie beide landen weer tegenover el kaar plaatsen. «L' Oeuvre» stelt vast dat Duitsch land zich op voorhand reeds aanstelt als onverbiddelijk opeischer en het erop aanlegt tweedracht te zaaien tusschen de regeeringen en de oppositie van die landen waarmede het zal moeten han delen. In alle geval heeft Hitier niet ver klaard geen oorlog te zullen voeren voor de koloniale aangelegenheden.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1