GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Nieuws uit onze Kolonie Rend he! Parlement De aanslag op von Rath Ie Parijs De verkiezingen in de Ver* Staten 3 broertjes en 2 zusjes waren >1 er>§g verkouden, 11 November. H. Martinus. Martinus vereerd als de glorie van Gallie en het licht der Kerk» leefde in de lVe eeuw en werd van heidensche ouders geboren. Hij maakte eerst carriè re in de militaire wereld, en schonk als soldaat zijn mantel aan een armen krijgsgenoot. Martinus liet zich doopen, deed-boetplegingen en werd priester, ja zelfs bisschop van Tours. Zijn boet vaardigheid als dusdanig grenst aan het ongelooflijke. 12 November. H. Livinus. Een der geloofsverkondigers in Vlaan deren tijdens de Vile eeuw. Hij stierf den marteldood, zijn tong werd uit den mond gerukt. In ons bisdom wordt hij zeer vereerd. .V; Het Eeuwfeest van het Groot-Hertog dom Luxemburg. De regeering van het Groot Hertogdom Luxemburg nfe'ért een commissie ingesteld ter voorberei ding van de plechtige herdénking vafi' het sluiten van het verdrag van Londen van 19 April 1 839, waarbij Luxemburg als souvereine, neutrale en door de mo gendheden gegarandeerde staat, binnen- zijn fuidige territoriale 'grénzén tót' stand kwam. De langste autoweg voor snelverkeer ter wereld. De h. Johnson, staatson- dersekretaris van h^t oorlogsministerie te Washington, bestudeert het aanleg gen van een autoweg voor snelverkeer, die de Vereenigde Staten met Alaska zou verbinden, over Kanada. Alleen heeft de regeering van Kanada nog haar instemming met het ontwerp niet ber luigd. De autoweg zou de langste ter. wereld zijn en de onkosten zouden tot 1 3 millioen dollar, d.i. een half milliard frank beloopen. Toen Sneeuwwitje uit haar langen slaap ontwaakte... deed zij zich vooral te goed aan een boterham rijkelijk met SOLO bestreken. Solo margarine, is een uitstekend versterkend voedsel, dat energie geeft en de verbruikte krachten weer op peil brengt. Bovendien is zij rijk aan vitaminen D en A, die rachitis voorkomen, den groei bevorderen en het weerstandsvermorgen tegen ziekte verhoogen. Voor allen, voor alles, veel SOLO margarine, rijk aan vitamineri. Heer Spaak. Heer Spaak, ziende dat hij het onderspit ging delven, ein digde zijn-verdedigingsrede aldus Ik heb u gewaarschuwd voor de fouten en dwaasheden (folies) die gij tewege zijt te begaan. Zoo gij die be gaat, dan zal ik nog, ondanks uwe fou ten en dwaasheden, aan uwe zijde staan». Dat is heel pathetisch gezeid. En we bewondeien eenigszins de trouw en de tucht van heer Spaak ten overstaan zij ner partij. Maar hij weze verwittigd dat de meerderheid des lands weinig geneigd is te bukken voor de fouten en dwaas heden der socialistenpartij, die, werden ze ingevolgd, de bevolking al spoedig van bed op stroo zouden brengen. De Britsche Vorsten zullen toekomend jaar de Vereenigde Staten bezoeken. In zijn Troonrede heeft de Koning van Engeland bevestigd dat hij de uitnoodi- ging van President Roosevelt aanvaard heeft aanstaande jaar een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten. President Roosevelt heeft dit even eens bevestigd. door AUCTOR 1 78ste Vervolg. Deze ondervroeg met den blik den graaf,die met een bevestigenden hoofd knik antwoordde. -Ja, zei Cadoudal. —7— Dan begin ik met te zeggen,sprak Tijl, dat die kerel liegt, u met woorden vol bombast om den tuin wil leiden. Hij beweert dat hij zijne oprechte liefde heeft doen zwijgen, óm het va* derlsnd, de republiek te dienen. Dat zijn een paar mooie volzinnen voor een roman, maar in het werkelijke leven doet het de schouders ophalen. Als men oprechte liefde gevoelt, dan dient men nog alleen die liefde, en men sterft liever dan het geliefde wezen in het verderf te storten. Neen, die kerel is in de woning van den graaf binnengedrongen, om de ge heimen van den vader aan de dochter te ontfutselen, en hij heeft liefde ge veinsd om het meisje zoover te brengen Dat is de waarheid. En nogmaals beschuldig ik den graaf Eugène de Chateau-Mostel van die eu veldaad en ik voeg er bij dat de ellen deling die, spottend met het heiligste dat het hart der menschen kan gevoe len, den graaf van Woelsteen heeft ver raden, u ook aan de vrienden van den consul heeft verkocht Gij liegt kreet Chateau-Mostel. Eenige oogenblikken bewaarde Ca- doudal het stilzwijgen en allen volgden zijn voorbeeld. De leider der samenzweerders dacht .diep na. Het Fransche bagno niet opgeheven. Bij herhaling reeds is sprake geweest van de afschaffing van het Fransche bagno, op het Duivelseiland en op Guyana, maar totnogtoe zal daar niet veel.van terecht korrieni Het blijkt zeer moeilijk te zijn menschen die zich aan zware misdrijven hebben schuldig ge maakt, in dè bestaande gevangenissen op te sluiten. Op 25 November zal het transport schip La-Martinière» met zijn ijzeren kooien en zijn pijpen waardoor kokend water in de ruimen kan worden gespo ten in geval van oproer, het eiland St Martin de Ré verlaten, met een nieu we lading van 670 veroordeelden. Kapitein Gillard, repetitor aan de hoogere militaire school te Brussel, be last met eene studiereis in de streek van het Albert Park en, o.m. aan den Ru- wenzovi, wordt rond 12 November te Roetsj oer oe, aan Kivoe-meer verwacht. De talrijke personaliteiten die af gevaardigd waren bij het internationaal congres voor toerisme, dat te Gostër- mansville gehouden werd, verlieten na afloop der zittingen de stad,, om elkaar, nadien terug te vinden te Ëoma, waar de meesten zich heen begaven langs den •grooten weg, die langsheen hèP Kivoe- meer loopt, per boot ofwel per vlieg tuig. Vandaar gingen de congressisten naar den Vulkaan Nyamlagira, die zij bezochten, evenals het Nationaal Al- bertpark. Te Luebo werd door Mgr Demol- liet huwelijk ingezegend van Mej. Nico le Dawari, dochter van den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg aldaar met den heer Albert Wussiant, hoofd veearts der kolonie. -De héropening der scholen te Eli- sabethville heeft bewezen dat het on derwijs in de hoofdplaats van Katanga een groote uitbreiding genomen heeft. In de offjcieeie school voor Europee- sche meisjes, werden 450 leerlingen in geschreven, waarvan 2 1 6 voor het la ger onderwijs. De overigen zijn ver deeld over de middelbare studies, het beroepsonderwijs en het hooger onder wijs. De school die thans over een zwem- dok beschikt heeft nu ook zwemonder- richt op haar programma staan. In de jongensschool werden 300 leer lingen ingeschreven, waarvan 200 voor het lager onderwijs. Het beroepshof te Elisabethville bekrachtigde het doodvonnis uitgespro ken tegen den inboorling die in de ge vangenis een messteek toebracht aan denpolitiecommissaris Crespeyne. De onkosten der gedeeltelijke oproepingen In de bijzóndere commissie der Ka mer, belast met het onderzoek van het heffen vart bijgevoegde belastingen tot het dekken der onkosten voor het op versterkten vredesvoet brengen van het leger, hebben verschillende leden kri tiek uitgeoefend en gemeend dat deze onkosten op het budget van 1938 moe ten gebracht worden. Er werd geen be slissing getroffen. Taksen op de Pronostieken De commissie voor geldmiddelen heeft een amendement van M. Philip- part aangenomen, waardoor een taks van 10 t.h. wordt geheven op de prij zen in pronostiekwedstrijden gewon nen. Er moet hier voorzichtig gehan deld worden, zoo overpeinsde hij. Is mijn medewerker schuldig, dan moet hij de gevolgen dragen, maar ik had steeds het volste vertrouwen in hem, ik heb nooit iets van hem onder vonden dat mijn mistrouwen kon wekken. Mogen wij nu voortgaan op hetgeen die vreemdeling hier komt vertellen,als hij pas eenige minuten in ons midden verkeert Het is alsof hij alleen bij ons geko men is, om den jongen Chateau-Mostel te beschuldigen Ntf, langs een andéren kant, mogen wij niet uit het oog verliezen, dat deze laatste, komt te bekennen, dat hij te Gent die laffe daad, want een andere naam is er niet voor te vinden, bedre ven heeft Voorzichtig wezen is de boodschap. En het woord tot Uilenspiegel rich tend, vroeg hij Hebt ge bewijzen, dat Chateau Mostel ons zou verraden hebben Hetgeen ik u heb medegedeeld, moét u toch de overtuiging geven dat hij niet te vertrouwen is. Geen enkel tastbaar bewijs Neen. Niet de kleinste getuigenis. Ook niet. Ge moet bekennen dat gij, dien we enkele oogenblikken geleden niet eens kenden, een stout bedrijf aandurft. Laat me u doen opmerken dat wij ons met het verleden onzer bondgenoo- ten niet hebben in te laten. Uilenspiegel voelde dat Cadoudal den graaf de Chateau Mostel wilde redden en dat, als hij daarin slaagde, deze Tijl wel zou weten te vinden, om zijne wraak te koelen. Het slachtoffer? overleden Parijs, 9 NoyembeL Te half-vijf is de h. von Rath^ slachtoffer van de moordpoging overlèdpjp. Men had de milt uit het lichaanj v£n het slachtoffer verwijderd. Men heeft; twee operaties verricht aan de maags# Dit was te veel. Het slachtoffer had' ópk een zwak ge stel. De h. von Rath was 30 jaar oud. De vader en de móeder van het slachtoffer zijn ,te Parijs aangekomen. Hitier heeft den 'K? von Rath be noemd tot legatie-secretaris als beloo ning vpor zijn uitstekéjide diensten en vooT het offer daL hij heeft gebracht bij de uitoëféning^yajrirZ>jn ambt. Een be vordering dus,-enkele stonden vóór zijn dood. Hérsfèld, 9 Nov. Anti-Joodsche betoogingen hebben alhier plaats ge had. De Joodsche synagoge werd in brand gestoken. Wraak op de Joden De h. Baumgartner, die den h. von Rath verpleegd heeft, verklaarde na het overlijden van het slachtoffer, dat de wonden die werden toegebracht, onge neesbaar waren, daar het middelvlies was aangetast. Het overlijden van den h. von Rath heeft een diepe ontroering verwekt in Duitschland. De politieke en regeerings- kringen leggen een groote terughou dendheid aan den dag, 'doch men vreest dat de aanslag op den h. von Rath drastische gevolgen zal hebben voor de Joden in Duitschland. Zooals men weet werden Dinsdag in de Vereenigde Staten verkiezingen ge houden voor de geheele vernieuwing der Kamer van Volksvertegenwoordi gers, voor een derde der Senaatsleden en voor een aantal gouverneurs of hoof den der 48 Staten. De Kamer telde vroeger 330 demo craten, 90 republikeinen, 8 progressis ten en 5 socialisten. Volgens de tot nu toe gekende uitsla gen werden 243 democraten, 159 repu blikeinen en 2 progressisten, 1 5 9 repu- Er is dus een zeer aanzienlijke omme keer en gezien de kiezing gevoerd werd voor of tegen de politiek van den «New Deal» is die uitslag het bewijs van een groeiend verzet tegen .die politiek. De berichten die ons toekomen over de uitslagen der Senaatsverkiezing spre ken elkander tegen*. Vólgens de laatste berichten zouden 21 'dèmócraten, 1 1 republikeinen.verkozen zijn, terwijl nog 4 zetels tè begeven itlijveri. De Senaat zou op die 4 zetels na sa mengesteld zijn uit 65'democraten, 23 republikeinen, 2 landböuwarbeiders, 1 progressist, 1 onafhankelijk republikein. Een verrassend gropt aantal demo cratische gouverneurs zouden plaats ma ken voor republikeinen. Zoo zouden ge kozen zijn 8 democraten tegen vroe ger 19 en 15 republikeinen tegen vroe ger 3. De eenige progressistische gou verneur werd niet herkozen. Voor negen plaatsen zijn de uitslagen nog onbekend. maar Mo:der wist raid. Zij haalde 's avonds d Dat was een hachelijk oogenblik. Onze held gaf zich échter nooit ver loren, en in de lastigste of gevaarlijkste oogenblikken was zijn hoofd het hel derste, werkte zijn geest het beste. Ik versta, zegde hij, dat gij meer vertrouwen stelt in uwen vriend, dien ge wellicht reeds geruimen tijd kent, dan in een vreemdeling, dien ge de eer ste maal in uw midden ziet. Ik heb voor u borg gesproken, wierp de reus op, en da,t moet voldoen de zijn. En, w^t meer jjs, ik neem de door u uitgebrachte beschuldiging voor mijne rekening,, Laat ons- ni§tb langer. eep reesel woorden verkwisten, Hernam Uilenspie gel, die ons tot niets zullen leiden. Ik heb een voorstel te doen, dat wel licht alles ten spoedigste zal oplossen. Dat twee onzer naar de woning gaan van Chateau-Mostel en er eene huiszoe king doen... Ik denk wel dat daardoor klaarte in de zaak zal komen. Wellicht laat de man zich hiermede vangen, dacht Tijl, en dan heb ik schoon spél. - En het gebeurde zóóals hij'hét voor zien had. De graaf sprong recht en kreet Eene huiszoeking Dat zal ik niet dulden Ik wil niet mistrouwd worden Als mijne makkers daarin toestemmen, dan ga ik henen, om nooit meer in hun midden weder te keeren Neen, dat zal niet waar zijn Ge kunt kiezen, burgers, tusschen mij en dien vreemdeling Ge kunt nu reeds oordeelen, aan deze houding, burgers, of ik den nagel op den kop heb geslagen kreet Tijl. Carbon en d'Assas zullen onmid dellijk naar de woning van Chateau- Mostel gaan en al zijne papieren in be- EEN DOORTRAPTE AFTRUGGE LAARSTER AANGEHOUDEN TE ANTWERPEN Door het parket van Antwerpen werd een onderzoek ingesteld ten laste van zekere vrouw Marcelle T., 5 l jaar oud, wonende aan de Isabella-Brant- straat, te Antwerpen, wegens oplichte rij op groote schaal. Deze vrouw, die aangeschreven staat als een doortrapte zwendelaarster en reeds vroeger voor oplichterij werd veroordeeld, wordt thans beschuldigd van een uitgebreide zwendelarij, die reeds een drietal jaren duurt en waar mede ze talrijke welstellende lieden heeft weten op te lichten voor een ge zamenlijk bedrag dat," volgens de eer ste vaststellingen, meer dan vier mil lioen fr. beloopt. Marcelle T. had zich in betrekking weten te stellen met verscheidene be- goede families, wier vertrouwen zij wist te winnen. Zij deed deze lieden gelood- ven dat zij bij machte was om voorra den beschadigde koopwaren, die in een stapelhuis berustten, aan voordeelige voorwaarden op te koopen. Zij verzekerde daarbij dat zij zélf een bedreven personeel bezat om. dege: koopwaren fe schikken, om daarna aan winstgevende prijzen aan den man .té brengen.. Zij zelf beschikte echter over geen voldoende geldmiddelen om groote voorraden te koopen en wist alsdan, on der voorspiegeling van deelname in de winsten, geldsommen los te maken. Aanvankelijk vroeg zij slechts be trekkelijk geringe sommen en keerde zij ook winsten uit. Doch weldra volg den ruimere voorstellen tit voortzetting van haar zoogezegde zaken op grootere schaal. Marcelle T. werd steeds stoutmoedi ger in haar zwendelarij tot zij tenslotte een millioenenslag op touw zette, waar bij zij geweldige bedragen wist meester te worden, doch die haar eindelijk in de handen van het gerecht heeft ge bracht. Zij had namelijk haar kennissen belang weten in te boezemen voor een winstgevenden bonthandel. Om het noodige vertrouwen te winnen had zij kostbaar bontwerk aan haar geldschie ters voorgelegd, zoodat deze niet aar zelden haar bedragen toe te vertrou wen die afwisselden van honderd dui zend frank tot vijfhonderd duizend frank, een millioen tot twee millioen. Het voorgelegd bontwerk had de sluwe oplichtster weten los temaken van een plaatselijken bonthandel, waar zij klante was, onder voorwendsel van voortverkoop. Zij betaalde aan bedoel den bonthandel een som van vijf dui zend frank en het overige zou zij bij maandelijksche afbetalingen vereffenen waarmede men te goeder trouw vrede nam. - Het gerecht grijpt in Het gerecht geraakte echter op de hoogte van de zonderlinge praktijken van de oplichtster, en onderzoeksrech ter Desolre nam de zaak in handen met medewerking van de rechterlijke poli tie. Men kwam weldra tot de vaststelling dat de ongehoorde oplichterijen reeds zoowat drie jaar duren, en dat de aldus losgemaakte bedragen over de vier mil lioen frank bedragen. Het aantal beet genomen personen is echter niet volle dig bekend, en men heeft den indruk dat er nog vele slachtoffers zijn. doos Dampo voer den dag en den volgenden slag nemen, zei Cadoudal, op plechti- gen, bevelenden toon. Uilenspiegel had overwonnen. Dat is onnoodig, zei de graaf, op kalmen toon... Ik verlaat u, burgers, en ik hoop dat gij in mijne plaats een man zult vinden, die zoozeer uw vertrouwen waard is als ik het geweest ben...Vaart wel Hij trad naar de deur. Op een teeken van Uilenspiegel had Lamme zich voor den ingang geplaatst. Ik verlang henen te gaan, sprak Chateau-Mostel. - Als. de voorzitter het toelaat, zei Tijl; en hij wierp een ondervragenden blik op Cadoudal; Op ditzelfde oogenblik had de graaf eene pistool te voorschijn gehaald en den loop op Lamme's hóófd gericht; -■Uit den weg, kreet hij, of ik dood u als een hond. Maar hij had zonder den reus gére-> kend. Deze was met een sprong naast Cha- leau-Mostel, gaf hem eén hevigen slag op den arm, zoodat dit lichaamsdeel als verlamd naar omlaag zakte, beweeg- loos hangen bleef,de pistool uit de hand ontsnapte en op den grond viel, waar Ivalon ze opraapte. Ga nu zitten, zei de reus, en be weeg niet meer vooraleer het u gezegd wordt, anders brand ik u door den kop met uw eigen wapen Het laatste greintje moed ontschoot nu den graaf, die in bangen noöd bo- venmenschelijke pogingen had moeten aanwenden om zoolang zich zelf mees ter te blijven en zich niet ten onder te geven. Hij deed eenige stappen, met wan kelende schreden tot bij de tafel, waar hij op eenen stoel zonk en met bevende Marcelle T., werd. Woensdag op het gerechtshof ontboden en langdurig on- derhoord. Zij moest alsdan bekennen dat zij nooit eenige koopwaar uit het stapelhuis heeft gelost, en dat dit slechts het voorwendsel was om in het bezit te geraken van groote geldsommen. Zij beweert dit geld steeds gezonden te hebben aan iemand die in het buiten land zou verblijven, om aldaar een handel, als diegene die zij hier- bedoelde te voeren. Zij weigert echter dezen persoon ken baar te maken. De oplichtster werd on der aanhoudingsmandaat gesteld. BRAND TE HALLE Woensdagavond werd het brand weerkorps van de Van-Lintstraat te Anderlecht, opgeroepen door den bur gemeester van Halle. Er was inderdaad brand uitgebroken in de papierfabrie ken die zich bevinden nabijden over weg, op den Bergschen stéehweg, op hét grondgebied van Halle. Het vuur is ontstaan in een stapelhuis van oéd-papier, gelegen op de., tweede verdieping, boven de kantoren, De brand dreigde een grppte pitbrei- dirig té nemen, maar de reddingsploe gen waren met genoegzaam .materiaal ter plaatse om dadelijk het gevaar te omschrijven. Een halfuur later was het vuur dan ook overmeesterd,, maar voor zichtigheidshalve bleef men tót'2 l u. 30 naspuiten. Er vallen geen persoonlijke - ongeval len te betreuren; de aangerichte schade is ook niet zeer aanzienlijk. BLOEDIG DRAMA TE LUIK Woensdagnamiddag, omstreeks l 3 u. 30 heeft zich te Luik, in de rue de Bër- ghes, een bloedig drama afgespeeld. In bedoelde straat woont op de eer ste verdieping van een koffiehuis, de vrouw Marie Moisse, 55 jaar oud, sa men met zekeren Ernest Vandervelde, een schilder die sedert een paar maan den werkloos is. Een zestal maanden geleden had vrouw Moisse het 8-jarig'zoontje van een familielid bij zich genomen en hier over zou zij af én toe ruzie hebben ge kregen met haar vriend. Woensdagnamiddag kwam een doch ter van Marie Moisse haar moeder be- zóékéh.' Toen zij aanklopte, antwoord de eerst niemand, doch na enkele minu ten werd de deur geopend. In de deur opening verscheen Marie Moisse, het gelaat vreeselijk gekneusd en bebloed. Verschrikt liep de dochter de buren waarschuwen en toen men in de slaap kamer van vróuw Moisse drong, 'stond men voor een vreeselijk schouwspel. Op het bed. lag Marie Moisse met verbrij zeld kaaksbeen en afgerukte hoofdhuid: naast "haar lag'Ernest WaridèrVeldé', dié overvloedig bloed verloor uit een diepe snijwonde aan de keel. Op den grond lag een bebloed scheermes. Beiden werden naar een ziekenhuis gevoerd, waar bleek dat de vrouw één dubbele schedelbreuk had opgeloopen, die haar leven in gevaar brengt. De man is er eveneens erg aan toe. Het onmidellijk ingestelde onderzoek wéés uit dat beiden eens te meer ge twist hadden ovér het knaapje dat de vrouw bij zich had genomen, en dat Vandervelde gepoogd heeft de vrouw te dooden en vervolgens zelfmoord heeft willen plegen. morgen waren ze alle 5 weer beter. Dcos 5 Fr. stem murmelde Doet met mij wat ge wilt Is dat eene bekentenis vroeg Cadoudal. De graaf antwoordde niet. Zijn gelaat was aschkleurig gewor den. Hij sloot de oogen en zijn hoofd zakte op zijne borst. Hij had het bewustzijn verloren. Er is bijna geen twijfel meer mo gelijk, sprak Cadoudal. Hij moet de verrader zijn. Spoedig, burgers Carbon en d'Assas, naar zijne woning. We moe ten heden nacht die zaak nog beslech ten... En-we hebben nog veel ander werk af te doen. De twee burgers verlieten de wo ning van Lamme Goedzak en terwijl één paar ander zich met Chateau-Mos tel bezig hielden, om hem tot het be wustzijn terug te roepen, sprak Cadou dal met Tijl en ondervroèg hem over al wat er te Gent in het huis van den graaf van Woelsteen was voorgevallen. Als Carbon en d'Assac teruggekeerd was, was Cadoudal van de plichtigheid van Chateau-Mostel ten volle overtuigd zoo had Uilenspiegel hem weten te overreden. Het verwonderde hem dan ook niet als de twee uitgezonden samenzweer ders hem de papieren brachten, die aan het verraad van den graaf niet meer konden doen twijfelen. Cadoudal las die stukken één voor één aan de vergadering voor, en een brief van Fouché, den minister van po litie zelf, waarin het loon voor het ver raad werd besproken, toonde klaar en duidelijk, hoe ellendig zich de graaf te genover zijne makkers had aangesteld. 't Vervolgt.;

De Volksstem | 1938 | | pagina 2