KREBIETBAM i 333] 3 SPOORWEG «KT N i HEEL NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN WEKT DE ëJU VAN UWE LEVER OP- GEHEMD-NIEUWS Het bezoek van den Roemeenschen Koning aan Loiuien-Biussel en Parijs Keizerlijke Plaats, 14 De woeste anti- Joodsche tooneeSen in Duitschland Het Leven van UILENSPIEGEL DE VANDAAG AAN DEN BEZORGDE GOEDEREN WORDEN MORGEN AFGELEVERD Kurk uit Aardappelschillen De iurgerearlsg in Sjtanje ft 13 November. H. Bricius. Als discipel van den H. Martinus leerde hij van deze in hooge mate de beoefening van de schoonste deugden. Hij volgde zijn leermeester op als bisschop van Tours en stierf in 447. «De Paus heeft nog ten minste 10 jaar te leven». -Kardinnal Munde- lein, aartsbisschop van Chicago, die zich den laatsten tijd vooral deed opmerken door zijn scherpe aanvallen tegen het nationaal-socialisme, verblijft op het oogenblik in de Italiaansche hoofdstad. Na een bezoek aan den Paus werd hij door journalisten ondervraagd nopens dezes gezondheid. De Paus heeft nog ten minste 10 jaar te leven», luidde het optimistische antwoord. «Zijn gezondheid is veel be ter. Zooals men weet, is Pius XI een en tachtig jaar oud. De Koning van Italië is 70 jaar oud. De Koning van Italië is op Vrijdag 70 jaar geworden Een militaire plech tigheid heeft te Rome plaats gehad en dt Fuehrer zond een telegram van ge- 1 ikwenschen. Postzegels Nationale Basiliek van het H. Hart. Het Eestuur der Postèrijen deelt mede Ingevolge de wijzigingen gebracht aan de posttarieven zullen de postzegels van 35 c. plus 5 c., 70 c. plus 5 c. en 2.45 fr plus 2.55 fr. begrepen in de reeks bijzondere zegels Nationale Basiliek van het H. Hart van Koekelberg on derscheidenlijk 40 c. plus 5 c., 75 c. plus 5 c. en 2.50 fr. plus 2.50 fr". over drukt worden. Zij zullen in al de postkantoren ver kocht worden tot 30 November en voor frankeering geldig blijven tot 30 Sep tember 1939. Boekarest, 1 1 Nov. Koning Carol die een officieel bezoek brengt aan de Britsche vorsten, zal den 1 3 November uit Boekarest naar Kales vertrekken, en zich daar, den 15 November op een Britsch oorlogschip naar Engeland in schepen. Den I 8 November zal Koning Carol zich naar Brussel begeven, waar hij twee dagen zal verblijven en vandaar naar Parijs, waaar hij eveneens twee dagen, als partikulier, zal verblijven. Toch zal hij president Lebrun en ver scheidene politieke personaliteiten ont moeten. KAPITAAL FR. 150-000,000 Agentschap AALST Alle Bank- en beursverhandelingen onder de beste voorwaarden. De duinen van de Panne blijven be waard. De uitgestrekte duinen van De Panne, die op het punt stonden ver kaveld te worden, zullen dank zij de tusschenkomst van den Koning geheel bewaard blijven. Door de natuurbewon- cleraars zal dit bericht zeker met tevre denheid ontvangen worden. Bedrijvigheid der Belgische luchtha vens. De statistieken over de bedrij vigheid van de luchthavens van Brussel, Antwerpen, Oostende en Het Zoute voor de maand September toonen aan dat 689 handelsvliegtuigen aankwamen en vertrokken. I 884 reizigers vertrokken van d.e ha vens, 1930 kwamen er aan terwijl er 2115 doorvoeren. Voor het postvervoer Zijn de cijfers: vertrek 22.650; aankómst 20,103 doorvoer 20.65 7 en voor goederen on derscheidenlijk 64.415, 69,769 en 55.076. - 's Konings Naamfeest. Bij gèle- genheid van 's Konings naamfeest, zal in de St. Goedelekerk te Brussel, op 1 5 November a.s. een «Te Deum» worden gezongen. 'Uw tandarts raadt het dagelijksch gebruik van' Wrigloy's Kauwgom aan Uw tanden blijven v schoon en blank, want Wriqley's verwijdert de kleine etensresten tusschen de landen. Bevordert de spijsvertering. Zuivert den adem. Havas meldt op Vrijdagavond De oekase van den Duitschen minis ter van Propaganda, heeft de woede der jarenlang met Jodenhaat opge zweepte nazis niet kunnen bedwingen. Ondanks de dringende vermaning van minister Goebbels, worden de plunde ringen voortgezet. Langs den Kurfueis- tendamm en de aangrenzende straten trekker, groepen van vier tot vijf jonge lieden, gewapend met houten hamers of ijzeren staven. Zij voltooien de plunde ring der Joodsche winkels onder het ge roep van «Juda verrecke» en «Dood aan Joden». Een zwijgende menigte slaat de betoogers gade. Ook de Joodsche koffiehuizen zijn geplunderd. De synagoge te Spandau is in brand gestoken. Bij het vallen van den avond namen ae woeste betoogingen, nog in heftig heid toe. Er speelden zich tooneelen af, zooals men ze op den Kurfuersten- damm nimmer gezien heeft. Het cen trum der operaties is Overgebracht naar de wijk der confectiezaken. Heele troepen nazis dringen de huizen bin nen en vernielen er alle ramen. Rinke lend vallen de scherven op straat, som mige straten zijn er als het ware mede overdekt. Een menigte van honderden personen slaat het schouwspel onbewo gen gade. Niettemin kan men op menig gelaat een uitdrukking van nauw verho len afkeuring lezen. In de Markgrafenstrasse, in het cen trum van Berlijn, hebben in burger ge- kleede nationaal-socialisten de meest uiteenloopende voorwerpen uit de ven sters van Joodsche firma's op straat ge worpen. Een voorbijganger werd bijna getroffen door een schrijfmachine, die uit de tweede verdieping gesmeten werd In de naburige Kronenstrasse hebben de nazis bontwaren weggehaald. De uit hangborden van ritueele Joodsche res taurants zijn kapot geslagen. Meer dan een 12-tal autocamions met Joden werden naar het hoofdbu reau van politie op de Alexanderplatz gebracht, waar een wild tierende me nigte van meer dan 2000 menschen stond opgesteld en schreeuwde «Stuur ze naar Palestina, zet ze over de grens Terwijl de vrachtauto's met Joden aankwamen reden andere wagens, met joden beladen, onder politie-escorte van de Alexanderplatz weg naar een onbekende bestemming. 'door AUCTOR 1 79ste Vervolg. Na de lezing sprak Cadoudal tot Iva- lon Als die kerel niet rustig blijft zit ten, geef ik u het recht hem neer te vel len als een os. Dit bevel was overbodig. Chateau-Mostel zat daar geheel te neer geslagen, op het punt weer het be wustzijn te verliezen, en zou niet in staat zijn geweest eene poging tot ont vluchting te wagen... En dat zou trou wens eene hopelooze daad geweest zijn vermits Lamme nog steeds de deur be waakte en aan dit aantal mannen ont snappen niet mogelijk was... De voorzitter wendde zich nu tot de andere eedgenooten en stelde de vraag; Welke straf verdient Chateau- Mostel voor zijn verraad Saint-Régent beantwoordde de vraag: De dood... Onze statuten behel zen slechts zes artikels en zijn laatste zegt dat alle verraad onmiddellijk met Zonder calomel ërt s morgens zult gij monter en frisch uj^het bed springen. Da lever moet eiken 'dag'één liter gal m cie Ingewanden uitstorten.... Wanneer de gal met \rij toevloeit, kan uw'voëdsel niet verteren, het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen, U 'lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd'en1U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang, herevkt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien ..van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plnntcnuittreksels, die werkelijk op verrassende wijze hst toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Klemt Carters Pillen voor de Lever In alle apotheken fr. 1-1.50. DRIE BELGISCHE OFFICIEREN IN NEDERLANDSCHE MILITAIRE SCHOOL Op het oogenblik bevinden zich een drietal Belgische officieren, Kapitein- Commandant S.B.H.,Heirman, Kapitein E. B. H., Bingen en -Luitenant Godfrind leeraren aan de Militaire School van Brussel, te Breda in de Kon. Militaire Academie (School voor de opleiding der Nederlandsche officieren) aldaar. De legerleiding heeft deze Belgische Officieren naar j&e Militaire Academie te Breda gestuurd onzich te bekwamen in de Nederlandsche 'technische taal. Wat verder onze taal in het leger be treft, zullen naar gemeld wordt, eer lang op last van den minister van Landsverdediging, in het Brusselsche garnizoen, leergangen in de Nederland sche taal voor de Waalsche officieren en onderofficieren werden gegeven. den dood zaLgestraft worden, door een. bondgenoot, dien het lot zal aanwijzen. Er blijft ons dus nog alleen te loten. Ag Zijn wij het allen eens Allen antwoorden bevestigend. Saint Régent scheurde een papier tot kleine vierkantjes, waarop hij de, na mén der aanwezigen schreef. De terdood veroordeelde zat daar als wezenloos, strak voor zich uitsta rend, met lijkkleurig aanschijn. Hij verroerde zijqh niet. De papiertjes werden onder malkaar geschud en het was Cadoudal die er een uithaalde. Hij ontplooide het en las - Lahaie de Saipt-Hiïaire. Deze stond recht en sprak Ik zal hem in tweegevecht uitda gen... Ik kan toch geen weerloos man dooden 1 Neen, zei Cadoudal, dat moogt ge niet... Wij bevelen ingevolge onze statuten, dien kerel een kogel door het hoofd te jagen, en gij moet het doen. Wanneer Oogenblikkelijk. Waar Hier, in onze tegenwoordigheid. Laat den schurk loopen, zei Uilen spiegel, die zijn gevoel voelde in op- Het zoeken naar middelen om inge voerde stoffen te vervangen, schijnt in Duitschland aanleiding gegeven te heb ben tot een nieuwe ontdekking. Men zou er namelijk het middel gevonden hebben uit aardappelschillen eene stof af te zonderen die juist dezelfde zou zijn als wat de kurkbom ons levert. Zelfs zou de voederwaarde van de aar dappelschil er geenszins door verminde ren, want door een zeer eenvoudig pro cédé zou de onverteerbare kurkstof van de voedzame stijfselhoudende voeder- stoffen gescheiden worden. HET GEKNOEI MET PRONOSTIE- KEN TE WANDRE Wij meldden het proces, voor de Luiksche rechtbank, in verband met het pronostiekgeknoei, waarvoor de Ton- gersche drukker Fernand Grisard en de drukker Joseph Pirotte, uit Beyne- Heusay, zich hadden te verantwoorden. Men weet dat het werd voorgesteld dat een zeer hooge som was gewonnen, ter wijl zulks valsch was. Bovendien wer den gelden verduisterd die eigenlijk aan de pronostiekers toekwamen. De rechtbank heeft thans uitspraak 'geveld en heeft Grisard veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, zonder uitstel, terwijl Pirotte er af komt met 'een lichtere straf, namelijk een maand voorwaardelijk. Saragossa, 1 1 Nov. De gevechten die werden geleverd op het Ebrofront zijn uiterst bloedig geweest. De rooden die over de Ebro waren gekomen over noodbruggen werden teruggeworpen. Zij leden groote verliezen, 2000 hun- er werden gevangen genomen. De gevechten worden voortgezet op den Ebro en op de Segrerivier. De na- tionalen zetten hun opmarsch voort op de beide fronten. GOEDE VANGST TE ANTWERPEN Politieagenten der 2e wijk te Ant werpen, werden op hun nachtronde door een paar personen medegedeeld, dat ze door een groep personen waren lastig gevallen, die een verdacht uit zicht hadden. Op hetzelfde oogenblik kwam de bende aan den hoek der Ita- lielei en Vondelstraat. De agenten snel den dadelijk naar de verdachten, welke ze een lijf onderzoek deden ondergaan. Allerhande voorwerpen, vermoedelijk van diefstal voortkomende, kwamen te voorschijn. De groep bestaande uit Al- bert V., 18 jaar, uit de Erwtenstraat, Jan De L., 28 jaar, uit de Duinstraat, Frans M., 18 jaar, uit de Peerenstraat, Frans Van D., 18 jaar, uit de Korte Stuivenbergstraat, en Eugeen C., i 7 jaar, uit de Erwtenstraat, werden naar het politiebureel der 1 e wijk overge bracht, waar een onderzoek plaats had. De kerels bekenden de voorwerpen tij dens hun bezoek aan herbergen gesto len te hebben- De kei els werden voor nader onder zoek ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. stand kórhen, tegen het slachten van dien weerloozen mensch. Het is onze plicht hem onschade lijk te maken, sprak de voorzitter op koelen toon, en hèt^ rnjoef gebeuren. Als Saint Hilaire het met durft te doen, dan zal ik hém vervangen. Chateau Mostel, die alles moest hoo- ren, had niet de minste beweging ge maakt. Lamme deed zulks opmerken en kreet Hij heeft weer het bewustzijn ver loren. Uilenspiegel keek hu aandachtig den graaf in het gelaat en boog zich over hem... De schuldige is reeds gestraft, zei hij. Höedat Hij is dood... Dé ellendige verra der is van schrik gestorven. Zijne han den zijn reeds koud Zulke schurken hebben geen grein tje moed, zoo luidde de lijkrede van Cadoudal, als er geyaar dreigt... Neemt het lijk, draagt hét een paar straten ver en werpt het daar in eenen hoek. Dat is afgedaan... Men zou dien stoet'kunnen opmer ken, zei Tij 1, en 't is beter dat men nie mand van u met een lijk op straat vin- de... Brengt hem met stoel en al in dé gelagzaal... Straks zullen wij herif in dén kelder aan een graf helpen. Daar zal niemand den verrader komen zoeken. Gij hebt gelijk, sprak Cadoudal. Wij kunnen niet voorzichtig genoeg n. De doode Chateau-Mostel werd in de herbergzaal gebracht en de voorzitter nam het woord Dat is eene zaak die naar ieders wensch is afgedaan... Laat ons nu een besluit nemen, wat den consul betreft, want met dat doel zijn we toch heden samen gekomen. En vermits wij verraden zijn en ieder oogenblik bij de lurven kunnen gevat worden, moeten wij zoo spoedig moge lijk handelend optreden. Zooals wij het reeds vroeger beslo ten hebben, bestaat er slechts één af doende middel om Frankrijk te redden en ons schoone vaderland aan zijn vorst terug te schenken. Wij moeten Bonaparte dooden. Ik wensch heden nog te vragen aan u allen, die bereid zijt voor het geluk van Frankrijk uw leven op te offeren, of er anders te handelen is Niemand sprak. Gij bevestigt dus dat Bonaparte moet sterven, voor het welzijn van ons land 7 Allen knikte ja, behalve Tijl én Lam- ie. Het was nog al natuurlijk dat die twee, welke pas in het verbond waren opgenomen, op zulke vraag, die reeds vroeger door de samenzweerders na rijp beraad scheen beantwoord te zijn geweest, hun oordeel niet te kennen gaven. Dat was dan ook de meening van Cadoudal en hij vervolgde Er blijft ons dan nog enkel over te bepalen hoe de bloedhond moet ge dood worden en wie zich met deze zaak zal gèlasten. Hem trachten te naderen, om hem met, de pistool of den dolk te dooden, dat is niet mogelijk. Hij wordt te goed bewaakt en nu wij allen gekend zijn zouden we nog minder kans hebben tot bij hem door te dringen. Wij moeten hem van verre kunnen treffen en geheel onverwachts. Ik heb daarover rijp nagedacht, zei Carbon, en ik ben tot de slotsom gekomen, dat ér niets overblijft dan een ontploffingstuig. *t Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2