Prins Bondewijn doet zijn Eerste Heilige Communie Het LicMeken op den Toren De nieuwe Concerten breken door lagrijpanda financieels maalregelsD in FraokrijK DE DÖSIEI WJtü DE PAÜÜE KilQiiALE LOTERIJ I@ Burgeroorlog In Spanje DE VOLKSSTEM XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER sa -4. E5 Drukker-Uitgevëf X Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, D en 21, AALST, DAGBLAD 25 'CENTIEMEN Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST S Agentschap HAVAS, Adolf .Manlaan, 13, te BRUSSEL - Rue de Rtchelen, PARIJS - Bank Bulding-Kingsway. 2» LONDEN. W, C. 2. Maand. 14 NOV. .a ALBERIC jZon op 6,59 Zon af 16,11 Dinsdag 15 NOV. 1938 n. LEOPOLn iZon op 7, OlZon af 16.10 E. iv, 30 h. M. 22 n. r/t..wr.,irrn Tr|dc uitvoering van een gelegenheids EEN INTIEME PLECHTIGHEID TE Eerste Communielied van J. S. Bach.De LAKEN, OPGELUISTERD DOOR HET ST ROMBOUTS KNAPENKOOR Zondagmorgen heeft Z. K. H. Prins Boudewijn, hertog van Brabant, zijn eerste H. Communie gedaan in de ka pel van het Koninklijk Paleis te Laken. De plechtigheid had in alle intimiteit plaats en werd ook bijgewoond door Prinses Marie-José van Piemont. De H. Mis werd door den hofaalmoe- zenier, Mgr Colle opgedragen. In den namiddag,om 5 ure, had nog een plech tigheid plaats die door het St Rombouts Knapenkoor onder de leiding van Z.E. H. Kanunnik Van Nuffel werd opgeluis terd, zooals dit trouwens bij alle fami lieplechtigheden aan het Hof het geval is. Het knapenkoor was tot deze aan grijpende plechtigheid dan ook door het Hof uitgenoodigd geworden. De heer Flor Peeters, organist van St Romboutskerk, bespeelde het orgel. Er waren voor deze plechtigheid spe ciale programma's gedrukt, die aan de genoodigden gegeven werden. Een drie tal exemplaren waren in leder gebon den en werden ter hand gesteld aan den Koning, aan Prinses Marie-José en aan Prinses Josephine-Charlottte. Op het programma kwam een La- tij nsch chronogram voor luidend Astrida tua Matre juvante proficias, princeps, ut filius regis electus in het Vlaamsch Met hulp van uwe Moeder A.strid moget Gij worden, Prins, een uitgelezen zoon van den Koning. Uitgevoerd werden door het St Rom- boutskoor werken van Vlaamsche toondichters, namelijk «Benedictus» van Arthur Meulemans, Domine non sum dignus» van Gustaaf Neefs, «Tota Pulchra» van Marinus de Jongh en Tantum Ergo van Kan. Van Nuffel. De Plechtigheid werd besloten m,et tekst ervan is de volgende O zoete smaak der Hemelspijze O mannadauw en honigraat, Zonnelicht waarin m'n ziele baadt O dageraad vol zaligheden Hiet rust ik aan uw zij, Hier bloeit de schoonste Mei, Jezus, in m'n harte blij. O zoete smaak der Hemelspijze, O Mannadauw en honigraat, Zonnelicht waarin m'n ziele baadt De God en Heer van al 't geschapen, Wien hoort aiieen de kroon Verkiest m'n schamele woonst, Jezus, en mijn hart tot troon.» Na afloop va.i de plechtigheid werden Kan. Van Nuf iel, Kan. Brosens, direc teur van het Sint Rombouts' College,die de zangertjes iijner school vergezelde, Flor Peeters, EE. HH. Braeckelmans en Eykans, repetitors van het Knapenkoor alsmede de zangertjes zelf aan Z. K. Hoogheid Prins Boudewijn, Hertog van Brabant en aan de leden van de Ko ninklijke Familie voorgesteld. Aan de zangertjes werden in een der zalen van het kasteel versnaperingen aangeboden. Tijdens deze ontvangst onderhielden H. M. Koningin Elisabeth en Prins Boude vijn zich op de meest hartelijke wijze met Kan. Van Nuffel, Kan. Brosens, de repetitors en de zan gertjes. Deze .aatsten waren bij hun terugkeer te Mechelen, waar ze door hun ouders werden opgewacht, ten zeerste opgetogen over de gulhartige ontvangst en de groote eer die aan het Knapenkoor en het Sint Rombouts' College werd aangedaan door dit pri vaat Koninklijk familiefeest te mogen cpluisteren. VAN HET EDELE VOETBALSPEL Van op mijn toren kijk ik op een Zondagnamiddag naar het groote, groe ne voetbalterrein, even buiten de stad. De kleuren van de spelende partijen wapperen en klapperen lustig in den kouden najaarswind. Tribunes en ruim ten rond het speelterrein zijn ingeno men door de van geestdrift gloeiende supportersclubs met de schilderachtige namen. Boven hun hoofden trillen hun hoeden, en daarboven de kleine, ge- voellooze, meetkundig-juiste clubvlag getjes. Want ook het fanion van een supportersclub moet in de glorie of in deel hebben. Over r r-1 TE AArST Wij begrijpen de opvallende stil zwijgendheid niet rond een feit als het optreden van Arsenieff», dat de serie opende van de herboren N. C. Dit recital immers ver van een mis lukking te worden is tot een heerlijk succes uitgegroeid een moreel en een artistiek-succes dan. Van 'buitenstaanders moet zooiets pa radoxaal schijnen een piano-recital zij het dan nog door een prima kracht dat een volle zaal lokt en een uitbundig succes ^kent, in een doodge wone provinciestad. Ons heeft dat niet zoozeer verwonderd. Wij voelden te voren iets als een zekerheid, een groot vertrouwen in de cultureele «elite» van de nederlaag zijn deel hebben. Over Aalst, ^ie ons «leidend artikel aan het terrein klaroent de fanfare haar j dit concert gewijd in deze kolonnen bombardongeluiden. De spelers komen las zal dit wel gemerkt hebben.) onder een regen van gejuich op het veld Het onverwoestbare geloof kleine, veterende gebarenduurzame waarde van de kunst, mzon de geloopen, met 1 net koorddansers in een circus. Daarna verschijnt de scheidsrechter, een mage re, onsportieve géstalte met rijbroek. Ik zie een geldstukje in het roode zonnelicht blikkeren, en denk even, o, zoo onwillekeurig aan een fameuze match, tusschen de veteranen der sup portersclubs uit een stad van befaamde lachers, waar hdtif twintig frankstuk van den scheidsrechter niet meer beneden kwam, en er moest opgegooid worden met een steentje. Het fluitje gilt, de match heeft een aanvang genomen. De bal flitst en rolt, botst en ketst al naar verlangen en be- j Riem om het mooie gebaar zoo spon faamheid van de sublieme voetbalvoe- taan gesteld. Een voorbeeld dat trou ten der spelers. wens op de cultureele kringen van de Ik zie dat er een enorme interesse I stad aanstekelijk zal werken. Dat ge- voor het spel aan den dag gelegd j tuigt voor hun diepgevoelde erkente- wordt, de stilte wordt ademklemmend, lijkheid alsmede van een juist begnp zelfs de vaandels hebben opgehouden omtrent de verheven taak van het te slaan en kijken, slap hangend, adem- prachtige werk dat de N.L. dient. tn derheid van de Muziek, door den stich ter van dit eertijds zoo bloeiend cul tuurwerk, met woord en daad verkon digd en uitgebeeld, leeft nog voort in de harten van de besten alhier. Wij onderschatten allerminst den materiee- len last van het voorbereidend werk, door vrome handen met zooveel be langloosheid en offervaardigheid ge daan, wij waardeeren ten volle den ze delijken en financieelen steun door tal van hoogstaande particulieren bijge bracht, en wij houden er speciaal aan een hartig woord van hulde te brengen aan Ca'charinisten» en Land van Het nieuws dat wij over eenige dagen meedeelden en dat aan een Fransch blad was ontleend, wordt bevestigd. Naar verluidt zullen de uitgestrekte duinen van De Panne, die op het punt stonden verkaveld te worden, dank zij de tusschenkomst van den Koning ge heel bewaard blijven. Door de natuurbewonderaars zal dit bericht zeker met tevredenheid ontvan gen worden. Een geschiedkundig woordje Dit vorstelijk gebaar is overigens slechts het natuurlijke uitvloeisel van de vorstelijke belangstelling voor dat weel- derig-wilde hoekje van onzen vader- grond De Panne was steeds de ge liefkoosde badplaats van wijlen Koning Albert en laatst nog vernamen wij dat ook Koning Leopold besloten had daar regelmatig eiken zomer een tijdje te gaan doorbrengen. Aan dat gewest zijn overigens ook zooveel belangrijke historische herinne ringen verbonden, welke destij'ds door bevoegde opzoekers werden gezant en bij eengegaard. Onder deze dokumenten die ten prijze van zooveel studie en inspannin gen werden verkregen en verzameld, zijn er die betrekking hebben op de ge schiedenis der duinen zoo wild ert^oo indrukwekkend, maar tevens zoo schil derachtig. Men zou de duinen, die zich uitstrekken van De Panne tot de Fran- sche grens, en die een der heerlijkste juweelen vormen op gebied van natuur lijke schoonheid van Belgie, dan ook wel als «historisch» mogen betitelen. Zij beslaan een oppervlakte van zoowat 600 hectaren. Dat uitgestrekte Domein werd door Napoleon Bonaparte in vol len eigendom geschonken aan generaal Dubois, als belooning voor zijne schit terende wapenfeiten. Maar de generaal scheen met die barre uitgestrektheid al niet danig veel opgezet, en hij verhaast te zich dan ook die te gelde te maken door ze voor 12.000 frank te verkoo- pen aan wijlen P. Bortier, den schep per van de «galerijen» ofte glazen straten te Brussel, die thans nog zijn naam dragen Galeries Bortier Langen tijd heeft die «zee van zand» haar zelfde verwilderd uitzicht behou den en haar zelfden indruk van verla tenheid geboden. Bortier heeft er even wel eene soort kweekerij aangelegd van boomen, en deze staan nog kloek en srruisch glanzend van levenslust, recht ondanks de kleine eeuw die zij torsen j en de menigvuldige stormen, welke van uit den zee-kolk tegen hen opbonkten. Nadien werden de kweekerij-pogingen voortgezet namelijk door den heer Maurice Calmeyn, welke die bekoorlij ke bosschen aanlegde langs weerszij den de baan. De Panne-Adinkerke- Duinhoek, over eene oppervlakte van 60 hectaren. Daar staan eiken, populie ren, berken en esschen, ook alle soor ten van dennen en sparreboomen. heesters van allen aard. Zooals we hooger zegden, dreigde dat indrukwekkend ensemble nu gansch versplinterd en verkaveld te worden, doordat de erfgenamen van den laatste bezitter, 07 in getal, hun toevlucht gin gen nemen tot een openbare verkoo- ping om «elk zijn paart te bekomen langs dezen weg, daar zelfs de hoogste rechtbanken van het land geen anderen uitweg tot verdeeling hadden gevonden. DE EERSTE^TtREKKING van het NIEUW PLAN van de zal plaats vinden VRIJDAG 25 NOVEMBER in het Koninklijk Circus te Brussel Wie zegt NIEUW PLAN zegt NIEUWE KANSEN Laat de gelegenheid Niet voorbijgaan De terugkeer der Belgische Vrijwilligers uit Spanje Een 250-tal Belgische vrijwilligers van de internationale brigade in Spanje zouden, ha de afschaffing van dit korps naar hun vaderland terugkeeren. Onze iandgenooten werden Zondag laat in den avond te Brussel verwacht. Naar het blad Le Peuple» echter meldt, bevinden onze Iandgenooten zich nog op Spaansch grondgebied. Het blijkt dat de Fransche overheid dc vrijwilligers niet op Fransch grond gebied heeft toegelaten, omdat ze van de Belgische legeering de uitdrukkelijke verzekering niet heeft ontvangen dat de ■vrijwilligers nie. zouden teruggedreven worden aan de Belgische grens. Het blad voegt er aan toe dat het oponthoud echter niet van langen duur zou zijn. loos toe, tot zij er rood en blauw van wordeï» Ook.—i tüii cle.ii dikker* beenhouwer met het grijze deukhoed- je, belachelijk op zijn bultige achter hoofd geplant is uitgegaan. De adams appel van de magere kantoorbediende dat is nog lang niet alles. Wij mee rsen in dit succes ook_ iets te zien dat van kapitaal belang is: de groeiende overtuiging in de ontzaglijke vormende waarde van de muziek voor het gemoed en het eênige-zuiver esthetisch genot dat met den bolhoed en de pince-nez, gaat j er uit voortvloeit. Hier hebben de intel- vervaarlijk op en neer. De erwten-si- j lectueelen van onzen tijd overheen ge- garetten Sint Michel-en droge sausissen- stapt. Muziekuitvoeringen werden ge vent heeft zijn korf neergezet, en lost' woonweg genegeerd zij het dan ook een vloek van bewondering met een nog gedeeltelijk veroorzaakt door ma- spuw van het meest smakelijke tabak-1 terieele beslommeringen. Men heert er sap_ I zich van ontdaan, zooals men een rr L 1 l J u «weelde artikel daar laat. Muziek, Dan opeens breekt de beklemming i i -i 1 kunst, werd als een «luxe» aanzien, en klinkt een gehuil ais m een los en er klinkt een Tarzan-film. De Aalstenaars, als echte Vlamingen, roepen Aloh Alost De tegenstrevers tieren voor hun eigen ploeg. Op het veld is er een snel heen- en weerdwarrelen van den bal en de spelers vlak voor de goal, het moment gaat beslissend worden, iedereen eerbiedig recht, het wordt een oogenblik net als het blazen van het Staakt het vuur er kikt iets, ik zie voor muzikale opleiding het was voorheen toch ook maar bijzaak» bleef er geen tijd meer. Bijwonen van sportdemonstraties en gemakkelijk tijdverdrijf vormden meestal de voornaamste afwisseling op de trouwens overdreven intellectueele jeugd. Men moet zijn om de treurige en rijst uu plechtig !»nsPannmS b'J de haast ziende blind consekwenties van die totaal verkeerde den keeper duikelen, een duizendje °Pva«ing een cadeau van het fa- van een seconde wordt de stilte beang-i materialisme- met m te zien. ij i ii i j Wat moet er van de zoo noodzakelijke stigend, dan brullen duizenden mon- vv a J den als op bevel Goal §emoedsvorming terecht komen .J De kantoorbediende omhelst den dikken beenhouwer die het niet heele- maal schijnt te begrijpen, ja, ja doet de adamsappel, in een vervaarlijk tempo, de dikkerd begrijpt, hoera schreeuwt hij. De wimpels aan de hooge masten klapperen hun triomflied, en 'spannen zich daarbij zoo, dat de masten kraken. Boven het plein, ver weg, en dan weer dichtbij, schalt de muziek van En laat de klokken luiden, en laat de klok ken slaan...» De match is uit, het volk stroomt traag van het plein, als vuil water in een bijna verstopte gootsteen. Iedereen is blij gelukkig. Tusschen twee gendarmen in, het hoofd treurig tusschen de beide schou ders hangend, verlaat een magere ge stalte het plein. Een paar discussieeren- de voetballiefhebbers zien hem ver baasd, minachtend aan. Hij is als een ongekende grootheid in den vergeet hoek geduwd, als een misdadiger tus schen twee gendarmen in, hij is de scheidsrechter van dezen kapitalen match geweest. Hij was in zijn oordeel nog rechtvaardiger dan Salamon zaliger gedachtenis. Maar hij wordt misprezen*. Dat, dat is nu eenmaal de macht der gewoonte. Heintje Pieterese. KOMT TE VERSCHIJNEN Kerstalbum voor de jeugd, met ver scheidene mooie platen en Kerstverha len. Prijs, 15 fr. Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 2 1Aalst. Het is toch klaar als pompwater dat elk mensch, afgezien van zijn verstandelij ke vermogens, nog andere functies te ontwikkelen heeft, de meer innerlijke» welke een bizonder cachet aan de per soonlijkheid geven, het schoonmen- schelijke in ons hooger opvoeren, dat wat de goden zien Wij hoeven er nog niet eens Plato of Luther, Rous seau noch Goethe bij te sleuren om elk gezond denkend en voelend mensch te overtuigen van de diep-vormende kracht welke van de muziek (de zuive- muziek althans) uitgaat. Wanneer wij zien hoe nauw het con tact geworden is tusschen ons en da muziek radio en fono brengen zij tot in dé achterbuurt stemt ons dit wel tot nadenken. Heeft de muziek wel die heilzame uitwerking op gemoed en geest, die we van haar mogen ver wachten. Zoolang het tachtig procent het zielig spel van zooveel machtige vertolkers uitschakelt voor het verleide lijk, stoopachrig genre van Tino Rossi en cn. zal er weinig van terecht komen. Een doortastende reactie is geboden. Wij. moeten leeren «luisteren» en dat luisteren op de eerste plaats, niet en kel (r kijken moet beginnen in de concertzaal. Zal dat nu met of zonder leiding gebeuren Het is een probleem. Hier komen wij op het glibberige terrein van het muzikaal commertaar. Theoretisch kunnen wij de voorwaar den formuleeren wars van literatuur die is hier uit den booze en over dreven analyse die werkt veelal doo- dend op het genieten. Het spreekt dat ik de bevoegde musici hier buiten be schouwing laat. Die hebben het land aan commentaar dat blijkt voor hen overbodig maar die vertegenwoordi gen hoogstens tien procent van ons con certpubliek. Daarnaast staat het negen tig procent menschen die ook ooren, hoofd en hart hebben, bij wicn den drang naar het populaire, het verlangen om den podium-held te zien optreden, plaats heeft geruimd voor meer verin nerlijking, verhoogde stemming, loute ring, in wiens gemoed een drang is ont staan naar meer comprehensie van de muziek zoo naar vorm als naar in houd. D,aar moet ernstig muzikaal com mentaar toe bijbrengen. Ligt hier nog een opvoedende taak voor de inrichters van de N. C.moeten zij de voor lichters worden van de intellectueelen- rnuziekliefhebbers Ver van ons de gedachte het hen nog wat lastiger te maken, en toch willen wij er hun aandacht voor vragen. Ccpn- cert organisators, wélke met de artis tieke nooden van hun publiek hoeven af te rekenen, zullen dit in de naaste toekomst moeten in het oog houden.— Het zal trouwens gedeéltelijk over hun eigen levenskansen beschikken, want, aldus zal de concertzaal een leerschool worden die het publiek niet enkel meer uit louter kunstgenot maar uit hoofdza kelijkheid zal bezoeken. Zou de or ganisatie als proef op de som het niet aandurven een van de 4 concerten bij voorkeur het bijgevoegd te laten commenteeren door een artiest die zijn zaak volledig meester is, en ze met bezieling kan voordragen Prof, Van der Mueren, misschien. Wij zijn ver weg van Arsenieff maar we meenden in gemoede dit eens te moeten vooruit zetten. Een paar indrukken over dien «meester van het klavier willen we toch nog geven. Wie dat briljant, uiterst geraffineerd, zielig spel heeft beluisterd, en... be leefd, zal in gemoede bekennen, Arse nieff is een pianist,in den vollen zin van 't woord. Voorzeker, men kan van opvatting over de interpretatie van sommige weiken verschillen B. V. B. Chopin) maar elk van ons moet de eer lijke, vaak sobere, spiritueele kwalitei ten van zijn stijl bewonderen», Want Arsenieff bezit een eigen «stijl» en dat zegt heel wat. Wie daar mocht aan twijfelen denke maar even aan zijn Liszt-vertolking.» Wij danken het comité voor dien uit- zonderlijk-mooien avond en wachten met veel ongeduld en groot vertrouwen op wat komen zal. Drs Marc. COPPEN5. Parijs, 1 3 Nov. In zijn toelichting tot de afgekondigde besluit-wetten heeft de minister van financien, Paul Reynaud, onder meer verklaard, dat er een te veel aan spoorwegpersoneel is. 40.000 spoorwegarbeiders zullen ont slagen worden. De minister voegde er aan toe, dat klankrijk behoefte heeft aan meer arbeiders in de vliegtuignij verheid en minder overwegwachters. Indien Frankrijk er weer bovenop wil komen, dient de productie met 30 tot 40 t. h. te worden verhoogd. Met de tewerkstelling van de werk- loozen zou de voortbrengst slechts 7 tot 8 t. h. toenemen, zoodat het nood zakelijk is aan iedereen te vragen meer te werken. Het is onmogelijk voor Frankrijk zijn levenspijl te behouden met twee lustdagen per week, terwijl 25 milliard uitgegeven moet worden voor de bewa pening. Het buitenland kan er nota van nemen, dat in Frankrijk de week met twee Zondagen opgehouden heeft. Werkgevers en arbeiders dienen tot overeenstemming te komen met betrek king tot verlenging van den arbeidstijd, tegen verhooging van de loonen. Het huidige plan bestrijkt een tijd vak van drie jaar. Parijs 1 3, Nov. Een dekreet ver hoogt den prijs van de benzine met 0,20 per liter. Parijs, 1 3 Nov. Ook de posttarie- ven in Frankrijk zullen belangrijk ver hoogd worden. Het briefport in bin- nenlandsch verkeer is gebracht van 65^ op 90 cent. Het tarief voor een tele foongesprek is gebracht van 65 op 851 centiem.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1