Het werk der Vlaamsebe Inwijkelingen te Brnssel 16 SAMENZWERING TEGEN HITLER j Woensdag NOV. 1938 Internation ale Tenioonstslüng van Lull: 1330 De Politieke Toestand Rijden in den mist K&DPETSKMD Menals Haatse'tappij der Esfgisehe Spoorwegen Sm ©rasa iCath, filni^srsiSsiï In drie dagen van Leopoldstad naar Brussel Koning Carol van Rumen ië DE VOLKSSTEM XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER sa -4. -4= Drukker-Uitgever X Van Nuffel- {De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST, DAGBLAD 25 'CENTIEMEN Telefoon lli. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST 'j Agentschap HAVAS, Adolf .Maxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, PARIJS Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN, W, C. 2, H. EDMOND ÏZon op 7,02 af 16,02 E. K. 30 N. M. 28 Jaarlijks stappen honderde meisjes 'de onbekende hoofdstad in. Zonder overdrijven mag men zeggen dat, in al- gemeenen regel, de meisjes die naar de stad gaan dienen, vandaar minder goed terug keeren. Vele lijden er schipbreuk in hun geloof en zedelijk leven, en on telbaar zijn zij, die er geknakt worden in hun ziel en hun lichaam. Het grootste gevaar bestaat bij de plaatsing. Sommige meisjes gaan naar de stad om een dienst zoeken zonder te weten waarheen, wenden zich naar on betrouwbare plaatsingsbureelen, die slechts bezorgd zijn om den geldelijken kant van het zaakje. Andere laten zich een dienst bezorgen door een of ander vriendinnetje, zonder den minsten waarborg op godsdienstig en zedelijk gebied. In de meeste gevallen is het voor de ouders onbegonnen werk de godsdien stige en zedelijke waarde van de mees ters na te gaan. Nochtans is het van het grootste belang dat het meisje haar diensten aanbiedt in een katholiek ge zin. De meisjes missen den steun en het gezag hunner ouders. De opvattingen van de meesters op godsdienstig en ze delijk gebied, de slechte voorbeelden van man of vrouw, van de andere knechten en meiden, blijven voor het meisje een dreigend gevaar. Ook een te groote vrijheid, die haar toelaat, zelfs met vriendinnen, langs de straten te slenteren, cinema's en danszalen te be zoeken, is het meisje altijd noodlottig. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat heeft immer zijn beste krachten be steed aan de inrichting van een Vlaam- sche dienstmeisjesorganisatie in de Hoofdstad. Met den waardevollen steun van het Brusselsch verbond der V.K.A.J. werd onlangs het Werk der Vlaamsche meiden op vasten voet her ingericht. Sekretariaat Juffrouw J. Lammens, Spoormakerstraat, 44, te Brussel. Het werk omvat eerst en vooral, een plaatsingsbureel voor dienstmeisjes al leen. Vooraleer een meisje te plaatsen wordt nagegaan of de meesters in gods dienstig en zedelijk opzicht voldoende waarborg geven. Voorwaarden worden gesteld aangaande huur, vrijen tijd, bij wonen van vergaderingen, enz. Tevens wordt gezorgd voor even- tueele aansluiting bij de Spaarkas en Mutualiteit, voor vermaak gedurende den vrijen tijd, uitstappen in groep, feestvergaderingen, enz. enz. Zoo ko men de meisjes regelmatig in hun Vlaamsch midden, blijven zij in voe ling met hun Werk en hebben het lief. Reeds wonen een dertigtal meisjes, regelmatig de Zondagnamiddag bijeen komsten bij. Hoeft het gezegd dat dit Werk geroepen is om onnoemlijk veel goed te doen op dat terrein. Het grootste aantal dienstmeisjes knoopen kennis aan in de stad. Dat ook zij een christelijk en een Vlaamsch huisgezin stichten is onze vurige wensch en het doel van ons streven. Ouders, die bezorgd zijt om het be houd van uw kind, verlangt gij dat uw meisje in dienst gaat, richt U slechts naar de Hoofdstad als het niet anders zijn kan. Vertrouw dan uw meisje al leen toe aan het Werk der Vlaamsche meiden te Brussel. Het Kath. Vlaamsch Sekretariaat, 182, Koninklijkestr., Brussel. »v Beraadslagingen bij de socialisten over het vraagstuk van Burgos Het bureel van den socialistischen partijraad is Maandagvoormiddag in het Volkshuis te Brussel bijeengekomen Eerste-minister Spaak en de socialis tische ministers woonden de vergade ring bij, die drie uren duurde. De ministers, evenals de leden van den raad- schenen na afloop van de bespreking niet geneigd er eenige bij- onderheid over me? te deelen. Alleen werd door verscheidene aanwezigen be vestigd dat er niet werd gesproken over de kwestie van Burgos. Dit vraagstuk zou nochtans, luid ens anderen, den .rondslag van de bespreking hebben •evormd, zonder dat uit dit debat iets nieuws tot uiting kwam. Eerste minister Spaak zou heden Dinsdag antwoorden op de interpellatie in den Senaat en waarschijnlijk het oogenblik aanduiden waarop hij nader zal kunnen uiteenzet ten welke regeling van het vraagstuk de regeering beoogt. Het bureel heeft ook de beteekenis nagegaan van de Besluiten van het so cialistisch partijkongres en zou vastge steld hebben dat de goedkeuring van de algemeene buitenlandsche politiek enkel geldt voor wat de regeering tot dusver deed en geenszins bindend is voor wat zij in de toekomst doen zou. In sommige kringen te Brussel deden Maandag weer geruchten de ronde no pens de mogelijkheden van een minis- terieele crisis van Burgos. Deze geruch ten lieten voorzien dut, spoediger dan voorzien zou blijken de moeilijkheden niet te overwinnen zouden zijn. IJL-REN TOREN OP DE TERREINEN DER TENTOONSTELLING Een schoolbezoek aan de terreinen Op Zaterdag 's namiddags, zullen de 'leerlingen van het lyceum Léonie de aha de terreinen van de Internationa le Tentoonstelling van Luik 1939 be zoeken. De «Socialistische Jeugd)) bezoekt de terreinen Onder de leiding van den heer Geor ges Truffaut, Voorzitter van den Be heerraad der Internationale Tentoon- telling van Luik 1939, zal het Comi té der «Socialistische Jeugd» de terrei nen van de Luiksche World s Fair be zoeken, op Zondag 's namiddags. Een lezing over de Internationale tentoonstelling Onder de bescherming van de plaat selijke sectie van de Touring Club van Belgie zal de heer René Falkenau, Se cretaris van het Toerisme der Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939, cp Zondag 13 November, een lezin: houden over de Luiksche World's Fair. President Mosciki viert de verjaring der Poolsche onafhankelijkheid in de her wonnen stad Ciescin. Hij neemt een eere-detachement in oogenschouw. Sinds wij onze autowegen hebben, rijden de auto's zelfs bij mistig weder in vollen galop. Het stelsel der enkele richting heerscht op die wegen, en de autovoerders denken daarom onge- jèvaar dezer opvatting wordt thans gewezen. Rijdt een auto met een snel heid van 1 00 kilometer en is voor hem op de baan een ander voertuig dat met een mindere snelheid aan gang is, dan wordt een aanrijding bij mistig weder onvermijdelijk. Tijd om het voertuig nog te zien of nog te kunnen remmen, ontbreekt.Het- zelfde wanneer zich een stilstaand rij tuig op de baan bevindt. Autorijders zullen dus voorzichtig doen er bij mis- weder een gezellig vaartje op na te houden. Zelfs, en vooral op de auto straden. Het voorstel tot beroepsorganisatie afgewerkt. De verplichte verzekering tegen werkloosheid Brussel, 14 Nov. De leden der Regeering vergaderden heden van 15 tot 19 1/2 uur, onder voorzitterschap van M. Spaak, eerste minister. De Raad onderzocht de volgorde der parlementaire werkzaamheden en besloot aan te dringen bij de verslag gevers der begrooting alles in het werk te stellen om een spoedige bespreking ervan mogelijk te maken. De Raad voltooide het onderzoek van het wetsvoorstel inzake beroepsor ganisatie en der economische reglemen teering. M. Heymans, minister van Economi sche Zaken, werd belast dit voorstel neer te leggen op het bureel van den Senaat. M. Delattre bracht verslag uit over verzekering tegen werkloosheid. Hij zette een nieuw middel voorop waar door rekening wordt gehouden met de vrije aansluiting. De Regeering zal aan dringen op een stemming van het voor stel voor 1 Januari 1939. De Raad besloot, in afwachting voor de maanden November en December verschillende hulpverleeningen aan werkloozen in te richten, zooals dit ver leden jaar gebeurde. Eerstvolgende raad Vrijdag a.s. ELEKTRIFICATIE VAN HET SPOORWEGNET Maandagnamidcag had in het minis terie van Verkeerswezen een vergade ring plaats van de kommissie welke het vraagstuk van de verdere elektrificatie van het spoorwegnet te bestudeeren heeft. De vergadering werd voorgeze- ten d«"> »r minister Marck. die op het oogenb'ik dat hij vertrekken moest naar rien Kabinetsraad, hef; voorzitter schap afstond aan den h. Castiau, alge meen sekretaris van het departement. De vergadering was hoofdzakelijk belegd om de financieele mogelijkhe den van de elektriiicatie na te gaan van de voornaamste lijnen, die straalsge wijs van Brussel uitgaan. Het plan zelf van de lijnen die voor de modernisee- ring in aanmerking zouden komen, had men in drie partijen verdeeld. De eer ste omvat de lijnen Brussel-Charleroi, Brussel-Aalst-Gent, Brussel-Ottignies en Brussel -Leuven de tweede partij de lijnen Brussel-'s Gravenbrakel-Bergen en Brussel-Leuven-Luik de derde pa tij Brussel-Ottigmes-Namen en Brus sel—Gent-Oostende. De kommissie is Maandagnamiddag nog tot geen vaste besluiten kunnen tenzij dat alles afhangt van de finan cieele middelen waarover beschikt wordt. Indien men tot een praktische uitwer king van het plan komt, zou begonnen worden net de elektrificatie van de lijn Brussel-Charleroi en zoo mogelijk reeds in 1941. KOMT TE VERSCHIJNEN Kenlalbum voor de jeugd, met ver scheidene mooie platen en Kerstverha len. Prijs, 15 fr. Boekhandel J. Van Nuffei-De Gendt, Kerkstraat, 21Aalst. Algemeene vergadering van de vereeniging der oud-studenten van het Landbouwinstituut Zondag 1.1. had te Leuven de alge meene vergadering plaats van deze ver eeniging. Ten 10 ure werd in de kapel van het Amerikaansch College, op de Naamschestraat, een H. Mis opgedra gen ter nagedachtenis van de afgestor ven leden, waarna in het nieuw Land- bouwinstituut te Heverlee de Vergade ringen der Vlaamsche en Fransche af- deelingen doorgingen. In de Fransche afdeeling werd een zeer belangwekkende voordracht ge houden door heer Forget. In de Vlaamsche afdeeling gaf E. H. Prof. Baeyens, bestuurder van het Bo- demkundig station van de Universiteit «Enkele kijkjes op de moderne bodem kunde». Het besluit zijner uiteenzet ting was, dat er totnutoe maar zeer weinig afgeweten is van de bemesting der planten. De meeste formules die worden aangegeven zijn zeer empiris tisch, gesteund op de ondervinding in de landbouwpractijk, maar verschillend al naar gelang van den grond. Na de afzonderlijke zittingen, werd een algemeene vergadering gehouden waar, door de onderscheidenlijke voor- zitteis, aanspraken werden gehouden, het verslag over den kastoestand, voor gebracht en de ontwerpen meegedeeld voor het komende jaar. Om 1 4 ure, had in de zalen van La Royale» te Leuven, een gezamenlijke i feestmaal plaats, waar het woord werd gevoerd door de heeren Prof. Antoons, die de leden aanzette, propaganda te maken, opdat aankomende krachten zich tot de landbouwhoogeschool zou den wenden, Bastijn, voorzitter der j Fransche afdeeling, en Wauters, eere bestuurder-generaal van het Ministerie van Landbouw. TALRIJKE AANHOUDINGEN De Berlijnsche correspondent van de «Daily Telegraph and Morning Post seint aan zijn blad dat de volksrecht bank te Berlijn een onderzoek heeft in gesteld nopens een komplot tegen het leven van kanselier Hitier en andere nationaal-sociaUstische leiders. Ernst Niekisch, bekend dagblad schrijver, en twintig andere personen zouden in dit proces betrokken zijn, terwijl vijftig andere samenzweerders reeds zouden veroordeeld zijn doch voor mindere overtredingen van den zelfden aard. Er zouden twee honderd getuigen gehoord zijn. De leden van de Recht bank hebben gansch het land afgereisd om de vertakkingen van het komplot en de bergplaatsen van wapens en zweerders behooren tot de kringen van de ontbonden rechtsche en linksche partijen. Men verwacht er zich aan dat de meeste onder hen zullen worden ter dood veroordeeld. Intusschen worden zij in de gevangenis van Moabit van de andere gevangenen afgezonderd gehou den. Het zou de gevaarlijkste bende samenzweerders zijn, die ooit in het nationalistisch Duitschland werd ont maskerd. Volgens de «Figaro» zou het bestaan van deze terroristengroep ontdekt zijn door de veiligheidsdiensten van het Reich, welke meer dan 7000 leden tel len en verspreid zijn onder de nationaal socialistische garde en de Stosstruppen. Het snelle verkeersvliegtuig OO-AUC, bestuurd door hoofdpiloot P. Cocquyt, met als tweeden bestuurder Priem, mar conist Clauwaert en werktuigkundige Ersell, is Maandagavond om 6 uur uit Kongo te Brussel teruggekeerd. Het toestel was Zondag, 6 November te 8 u. 30, uit Brussel naar de kolonie vertrokken en landde Woensdag, 9 No vember, te 13 u. 50 te Leopoldstad^ Het ondernam zijn terugvlucht Zater dag 12 November, te 5 u. 05, en keer de dus in 3 dagen naar de Belgische hoofdstad terug, wat een dag minder is dan de voorziene uurregeling. Men weet, dat Cocquyt den versnel den en verdubbelden luchtdienst op de kolonie opende en dat Zondag 20 No- I vember de 100e vlucht naar Kongo zal j plaats hebben. De rekordvlucht van Cocquyt was een proefneming om wel- j dra de luchtdienst op Kongo in drie da- I gen te verwezenlijken. Den laatsten dag i legde de OO-AUC ongeveer 3000 km. af. zal Vrijdag a.s., om 1 7 uur uit Londen te Brussel aankomen. Hij zal vergezeld zijn van den kroonprins. Beiden zullen de gasten zijn van ko- nirïg Leopold en Zaterdag een ganschen dag te Brussel blijven. Het programma der ontvangsten is nog niet afgewerkt. Men verwacht dat koning Carol en prins Michael, Brussel tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag zullen verla ten met bestemming van Parijs.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1