OEMENOO NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Het bezoek van Koning Leopold aan Nederland De JaaE*Bnaai*Itei ta Engeiselï Jezuïet ontgraven Êsn gewapende iCESsïwachteï* SCQL0NIALE LOTERIJ BE EENVOUDIGE OPLOSSING EENER ERNSTIGE KWESTIE ¥B°soselïj':e tflieg- ramp ist Heiland 16 November. H. Edmond. In 855, slechts 15 jaar oud zijnde, werd Edmond reeds tot koning gekroond, in alles was hij voorbeeld van deugdzaam heid. In 870 werd hij door zijn vijand met pijlen doorboord. Hij stierf met den naam Jezus op.de lippen. De ongesteldheid van onzen Koning. De griep waaraan onze Koning lijdt- is eenigszins geweken doch de Vorst blijft nog immer in zijn vertrekken. De dokters zijn de meening toege daan dat hij binnen 'n paar dagen her steld zal zijn. De Koning op het Eeuwfeest van Ernest Solvay. Op Donderdag 17 November, heeft in de Vrije Universi teit te Brussel een academische plech tigheid plaats, ter herdenking van den geboortedag van Ernest Solvay. De Koning zal deze plechtigheid met zijn aanwezigheid vereeren. lederen dag een H. Mis voor de ge sneuvelde soldaten. In de Sint Wal- burgisparochie te Brugge wordt iederen. dag een H. Mis gelezen voor alle katho^ lieke soldaten ter weréèd, die in den oorlog gesneuveld zijn. Deze eeuwigdurende dagelijksche H. Mis werd ingesteld op den 10 Novem ber 1 790. Een speciale katholieke Vereeniging zorgt voor het bijeenzamelen der gel den voor deze HH. Missen. Vanuit alle landen vooral uit Belgie, worden hier voor geldelijke offers ontvangen. Tot op heden werden hier 52,835 HH. Missen gelezen voor soldaten die voor hun land zijn gesneuveld. Zedenadel. Congres voor Chris- tene Gemeenteraadsleden. De hoofd- raad van Zedenadel besliste dezen Con gresdag te houden op tweeden Kerst dag aanstaande, te Antwerpen, onder werp luidt Gemeentebestuur en open bare zedelijkheid. De gemeenteraadsleden van het Vlaamsche land worden daar verwacht Nadere inlichtingen volgen. Geklasseerde monumenten en land schappen. Bij koninklijk besluit zijn geklasseerd geworden, om reden van hun oudheidkundige, artistieke of his torische waarde: de Sint-Pieterskerk te Ükkel; het huis van Erasmus, de Sint Pieterskerk te Anderlecht; de toren der Sinte-Reneldekerk, te Sint-Renelde; het begijnhof te Anderlecht; de oude kerk van den Heiligen-Stefanus, te Attert de Sint-Pieterskerk, te Beho. Wat een oorlog zou gekost hebben. Een leeraar in wiskunde aan een Pa- rijzer Lyceum heeft uitgerekend wat een oorlog zou gekost hebben, moesten de gebeurtenissen in September een tragi sche wending hebben genomen. Volgens hem zouden de fascistische Staten oyer 10.065.000 manschappen hebben beschikt, terwijl de niet-fascis tische Staten op 14.424.000 eenheden konden rekenen. Dit leger zou aan alle oorlogvoeren de landen 1 miljard goudfrank per dag hebben gekost en dagelijks zouden ten minste 1 0.000 soldaten zijn gesneuveld zonder te spreken van de burgers. Veronderstellende dat deze oorlog zooals de voorgaande 4 jaren zou ge duurd hebben, zou het aantal gesneu velden en gewonden ongeveer tien mil joen hebben bedragen. Aan militaire uitgaven zou in het ge heel 1900 miljard zijn besteed, de ver nielingen buiten beschouwing gelaten. De Parijsche leeraar besluit zijn be rekening met de mobilisatie-onkosten voor gansch Europa op 1 miljard goud- frank te schatten. door AUCTOR 181e Vervolg. Ik ben er zeker van. Een groep koningsgezinden wil me uit het leven helpen 3 Inderdaad. Om op den troon van Frankrijk eert' zoogezegden zoon van burger Ca pet te plaatsen. 4De kleine koningstelg, die door Barras uit den Tempel werd gered ert naar Duitschland overgebracht. Hecht gij ook geloof aan dat praatje Ik kan u de verzekering geven dat de Dauphin in den Tempel gestorven is, zoo dood is als een doode dauphin, en de rakkers, die het op mijn leven gemunt hebben, ergens een jon gen hebben ontdekt, die op den koning gelijkt, misschien wel een bastaard van Lodewijk XVI, en dezen strieber willen gebruiken om hunne belangen te die nen. En ze denken dat het Fransche volk hen maar zoo blindelings zou ge- looven Het is gewoonweg belache lijk En dat gij daar in bijt Ik kom u slechts melden, hetgeen ik heb vernomen. Het is toch zeker wel de groep vrienden, die ik voorheb, die gij be doelt. De lieve heer Cadoudal, hier al leen gekend onder zijn voornaam Ge orges en een mijner trouwste zeeoffi- De «Tromp., naar Amsterdam Naar gemeld wordt, zal het oorlogs schip ((Tromp» tijdens het verblijf van Koning Leopold in de Amsterdamsche haven ligplaats krjjgen. De Tromp zal bij de aankomst van den Koning de saluutschoten lossen De voorbereidselen Den Haag, 14 Nov. In de statie van Rosendaal zal de Koning op 21 November e.k. worden begroet door een eerewacht, samengesteld uit een ba taljon van het 3e regiment-geschut en door de muziekkapel van het 6e regi ment van Breda. Onder de overheden die den Vorst zullen opwachten vernoemt men reeds: generaal-majoor E. A. van Nynatten, bevelhebber der 3de divisie en luit.-ko lonel Van Acht, korpsoverste van het 3e regiment voetvolk. De Koning zal deze eerewacht in oogenschouw nemen. Baron Herry, Belgisch minister te Den JHaag, zal den Koning de overhe den: voorstellen. M. Prinsen, burgemeester van Roo sendaal, zal vervolgens namens de ge meente aan Koning Leopold een groot bord in Deltsch porcelein en speciaal voor de gelegenheid vervaardigd, aan bieden. Ook door de jeugd zal aan onzen Vorst eer worden bewezen duizenden scholieren, studenten der katholieke Lycea en de katholieke boy-scouts van Roosendaal zullen er aan deelnemen. Een gelijkaardige betooging zal bij den terugkeer worden ingericht. Een Kunstvaande! Koningin Wilhelmina heeft de werk huizen van Den Haag belast met het uitvoeren van een Kunstvaandel, in ge borduurde zijde, met den Belgischen Leeuw en de Koninklijke initialen in de vier hoeken, dat aan Koning Leopold zal worden aangeboden. ST-LIEVENS'HOUTEM Alhier werd de keuring voor paarden gehouden, waarvan de uitslag volgt Zuigelingen hengsten 1Mathijs De- nis, Aalst 2 Cleerbaut Cyriel, Ever beek 3 Matthijs Denis, Aalst 4 De Meyer Felix, Borsbeke. Zuigelingen merriën 1 .Van Melcke- beke. Viktor, Ninove; 2 Sterck Arthur, Voorde 3 Van der Kelen Jozef, Ni nove; 4 Temmerman Viktor, Borsbeke; 5 Matthijs Denis Aalst.- Achttienmaanders merrien 1 Heir- man A. Appelterre 2 Schouppe J. Aaigèm 3 Matthijs J. Nederboelare; 4 Matthijs D. Aalst; 5 Matthijs C. Oul- tre 6 Lemaire O. Westrem 7 Hoog- sloel V. Viane. Achttienmaanders hengsten 1 Matthijs C., Oultre; .2 Cobbaut R. Zo- mergem. Achttienmaanders ruins 1Bracke A., Kalken 2. Canaert A. St Lievens- Houtem 3. Van der Straetèn A. Let- terhoutem 4 Brei A. Avelgem; 5 Brac ke A. Kalken. De Jaarmarkt. Zaterdag had dan op het uitgestrek te marktplein de jaarmarkt plaats. Heel het plein stond vol met allerlei aantrek kelijkheden. Een macht van volk kwam de foor bezoeken, zoodat er goede za ken werden gedaan. Voor de paarden golden de volgen de prijzen jaarlingen 1800-2400 fr. achttienmaanders 2500-3500 fr.oude re paarden 3000-5500 fr. Op de veemarkt melkkoeien 2500- 4500 fi. Vaarzen 2500-4000 fr. ossen 1000-2000 fr. kalvers 800-1800 fr. De viggens tusschen 150 en 250 fr. eieren, de edele heer de Saint Régent,en Lahaie de Saint Hilaire, en Carbon, en Limoelon, en d'Assas, en dan nog een zekere Ivalon, dien ik eens het leven heb gered en die mij dat maar niet ver geven kan... Zijn ze dat Uilenspiegel antwoordde niet. Hadt ge ii neen gezegd,dan zou er een schijn bestaan hebben, dat er weer een andere vereeniging tot stand fa gekomen, om mij van plaats* tedoen Veranderen in de samenleving... Uw Stilzwijgen duidt echter ten klaarste aan, dat het die lieve jongens zijn, wel ke ge komt aanklagen. Ik kom u verwittigen dat een ge vaar u dreigt, zei Tijl, meer niet... Ver gis u niet in mijn bedoelingen, bid ik u! Ik weet, dat mij gedurig gevaar dreigt, mijn waarde vriend. Hoeveel hebben er niet reeds ge tracht mijn levenslicht uit te blazen, om zoogezegd de republiek te redden, maar eigenlijk om hun eigen belang te die nen. Mijn vriend Lodewijk, die niet eens het bestaan van den kleinen dauphin schijnt te kennen, schrijft mij allerlief ste brieven, waarin hij mij allerschoon ste voorstellen doet, als ik hem koning Vdl maken, maar dat belet hem niet moordenaars op mij af te zenden. Ge kunt nooit genoeg pogingen aan wenden, denkt hij, om den troon van Frankrijk te bemachtigen. Hij heeft echter weinig geluk in zij ne ondernemingen of deze zijner tra wanten. Uit «The Universe» van Londen. E. P. Lester, S. J., was in Engeland de inrichter van den Eucharistischen kruistocht, die 3 miljoen leden telt, gaande van schoolkinderen tot kardi naals. De apostel van het 'eerbewijs aan de Eucharistie en van den heropbloei der katholieke kerk in Engeland stierf den 24 October 1934 in geur van heiligheid. In het bijzijn van eenen afgevaardig den van het Ministerie van volksge zondheid en dé geestelijke overheden, alsook onder een toeloop van volk, ge beurde op het kerkhof van St Mary s Catholic Cemetery. .Kéhsal Green, Lon den N. W. de ontgréyfng op Vrijdag 21 October 1.1. Groot was de verwonde ring toen er. bij het' openen der doods kist bestadigd werd, dat het lichaam van den E. F. Lester, wonderwel be waard was. Na de officieele bestatigin- gen werd het lichaam met de oude lijk kist verzegeld in eene nieuwe zinken kist en dit alles geborgen in eenen zwa- ren eiken lichter. Het lichaam van de$ genialen werker werd nadien overgebracht naar het Campion house te Osterley, Middlesex. We gaan een gewapende kustwach ter krijgen. heel matig gewapend wel te verstaan, maar dan toch een oor logsschip. Van onze oorlogsvloot» na den oor log, bleef alleen nog' de gewezen En- gelsche mijnvegerover maar het schip, dat vroeger enkele kannonen aan boord had, was, voor dat de Engelschen het aan Belgie afleverde, van al zijn wa pentuig ontdaan. De «Zinnia», die der halve nog maar alleen: den groet kon brengen met de vlag, wanneer het door een vreemden bodem met de ge bruikelijke schoten werd gesalueerd, diende alleen als kustwachter. Maar ook deze zaak kon de oude ka- nonneer-boot niet méér naar behooren vervullen. Zij was in snelheid niet opge wassen tegen de mótortreilers. Om deze reden heeft de Belgische regeering aan de Cockeriil-werf te Ant werpen opdracht gaoven een nieuwen kustwachter te bcuweh, welke het eer ste, echte oorlogschip» van Belgie zal worden, want het ztddbewapend zijn en ook als lichte: kruiser dienst doen. De plannen van .dezen. ^orlogsbodem zijn geinspireerd door dei^ttaliaanschen tor pedojager «Grecale», -welke een paar jaar geleden een bezoek bracht aan de Belgische havens. Er wordt groote spoed gemaakt met den aanbouw. De Cockerill-werf werkt met dubbele ploegen om nog in den loop van het volgend jaar gereed te zijn met Belgie's eersten kruiser. De eerste trekking van het NIEUW PLAN van: de. zal plaats vinden VRIJDAG 25 NOVEMBER in het Koninklijk Cirkus te Brussel Wie zegt NIEUW PLAN zegt NIEUWE KANSEN Laat de gelegenheid niet voorbijgaan Zoomin als Engeland trouwens, dat ook al meer dan een sluipmoordenaar cp mij heeft losgelaten Ik heb er eenigen tijd geleden een bij de lurven doen grijpen, die in gendarm verkleed, mij in de Comédie frangai- se een paar centimeters 'staal in de borst zou gestooten hebben. De man heeft bekend dat hij voor re kening van Lodewijk XVIIT wérkte. Een oud dienaar vaö 'géneraal Hen- riot, een officier, heeft een twintigtal deugnieten bijeengekregen, die besloten hadden mij te Malmaison naar de an dere wereld te helpee, om zelf Frank rijk te besturen, met een man hunner keuze. Het is niet gegaan. En dan de twee Italianen, die. mij met hunnen dolk moesten laten kennis ma ken. r Het was waarschijnlijk uit zuiver kunstgenot dat ze mij wenschten te dooden, want er was een beeldhouwer bij. Misschien wilden ze Een gevallen consul» of zooiets indrukwekkends boetseeren En bij dien Ceracchi, ik geloof dat de tweede Diana heette, net als een ko- ningsgeliefde, voegde, zich de kunst schilder Topino Lebrun en Arena, wiens broeder mij op 1.9 Bruiriaire te Saint-Cloud, heeft bestreden. Den 1 Oen October, tijdens eene ver tooning van «Les Horaces», in de Ope ra, moest ik er aan Ik ben er niet minder gezond om, We herdrukken hier een artikel dat we over een drietal jaren lieten ver schijnen Ik hoor den Heer Aalmoezenier der Belgische vluchtelingen tijdens den grooten oorlog nog altijd uitroepen «Indien iederen man zijn plicht van de Zondagmis bij te wonen vervulde, ik twijfel niet of binnen veertien dagen vernamen we het verblijdend nieuws dat we naar onze haardsteden mogen terug keeren...» En zeg nu, lezer, of ge in den grond twijfelt aan die woorden. Nu weei is 't droeve tijd. In dwaling en verwarring streeft men vruchteloos, tot vervelens toe naar voorspoed en waren vrede. Zeventien jaar reeds bleek het failliet der zuiver menschelijke po gingen om dit doel te berijken Niemand kan nog loochenen dat het godsdienstig leven onontbeerlijk is. En toch dit is t eenigste wat velen niet wil len bekennen, alhoewel alles dreigt in te storten. Als men de massa gadeslaat, bezield dóór initiatief, maar achteloos tegen over de geweldige gebeurtenissen die ons drukken,of de gevaren die ons drei gen, dan rijst de vraag of ze wel bewust is van het feit dat de oplossing zoo dicht nabij ligt. Doch men moet ze grijpen X De Ijsvogel» van de K. L. M. stort neder nabij Schiphol. Negen personen gedood Een vreeselijke ramp heeft eens te meer de bekende Koninklijke Lucht vaart Maatschappij getroffen. Een harer groote vliegtuigen is ten gevolge van de mist naar beneden gestort met schrik kelijke gevolgen. Het geteisterde vliegtuig is ditmaal de «Ijsvogel». Het werd bestuurd door een der beste en meest betrouwbare piloten, den heer Duymelaar. Het vlieg tuig was van het bekende Douglastype D. C. 3. De reusachtige luchtvogel was op nog slechts drie kilometer afstand van «Schiphol», toen het noodlot hem trof en hij naar beneden stuikte en midden doorbrak. Het was een gewoon toestel van de lijn, dat op weg was van Berlijn naar Londen. Er heerschte een zeer dikke mist, welke het vliegen aan den piloot zeer moeilijk moet gemaakt hebben en dan ook oorzaak moet geworden zijn van het ongeluk. Ook meldden de eer ste berichten dat de radio-installatie van het vliegtuig onklaar geraakt was. Negen personen aan boord Het tragische bilan van dit schrikke lijk luchtvaartongeluk bedraagt tot nu toe reeds negen slachtoffers, die bij de ramp het leven inschoten, terwijl de overigen min of meer erg gekwetst wa ren en bij hoogdringendheid naar gast huizen werden gevoerd om verpleegd te worden. Naar onze eerste inlichtingen melden bevonden zich buiten de bemanning nog 1 6 passagiers aan boord. Het wa ren bijna allen ongelukkige vluchtelin gen, die de wijk uit Duitschland geno men hadden. Van de bemanning werd alleen de tweede piloot, heer Van Geemeren, ge dood. De eerste piloot, heer Duymelaar die het vliegtuig bestuurde, werd zwaar gewond. De acht andere slachtoffers waren allen passagiers. Elf der overblijvenden werden min of meer ernstig gewond en ter verple ging weggevoerd. beste vriend En behaaglijk een snuifje nemend, voegde hij er bij Zoo zal het ook gaan, als de vrienden, waarover gij mij komt spre ken, mij zullen gedood hebben. Laat mij u doen opmerken, zei Tij, dat die lieden u willen dooden, niet met dolk of pistool, maar er nu spraak is van een helsch tuig. Ik weet het... Iets dat springen moet, en mij méde de lucht inneemt? Ja- En Carbon is t ding aan t ver vaardigen De consul glimlachte, als hij bemerk te dat Tijl hem met verbazing aankeek. Deze zei na een oogenblik De graaf de Chateau-Mostel heeft geen enkele inlichting gespaard... Hij werd betaald om alles te zeg gen... Maar hoe weet gij dat die kerel zijne makkers heeft verraden... Dat is ook weer verwonderlijk Toch niet, en ik heb hem aange klaagd bij zijne gezellen en hij is van schrik gestorven, terwijl zij de dood straf tegen hem uitspraken. Zoo... Ja, moed dient er bij zulke laffe kerels niet gezocht... Hij heeft loon naar werken ontvangen... Gelukkiglijk kunt ge me nu... Uilenspiegel onderbrak hem Ik wil u wel op uwe hoede doen wezen, consul, maar iemand verraden, dat doe ik niet Bonaparte lachte hartelijk. Ik heb mij aan dien uitval ver- BMTOgae—w MOORDPOGING TE GENT Maandagnamiddag had tusschen Se- gers, wonende Leopoldlaan en Aug. Schellinck der Zandstraat, een twist plaats op den Kortrijksteenweg. De laatstgenoemde haalde een hamer te voorschijn en bracht er zijn tegenstre ver eenige slagen mede toe, zoodat de ze laatste bewusteloos bleef liggen,veel vloed verliezende. De politie werd ver wittigd en terwijl Segers geneeskundige zorgen ontving, werd de dader naar het politiebureel gebracht. Na ondervra ging bleef hij aangehouden. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL TE TORHOUT De voerder op slag gedood Maandag avond rond 8 u. 30 kwam de genaamde August Reylandt, koop man, wonende te Bergen-op-Zoom, met zijn auto uit Blankenberge huis waarts gereden. Gekomen aan de wijk Aalputje te Torhout, is hij plots door een nog on bekende oorzaak het stuur kwijtgeraakt en op een boom terecht gekomen. De auto kantelde om en de geleider W.erd op slag gedood. 3t Naar verluidt had nog een tweede persoon, zekere Ch. M. in de auto plaats genomen. Deze zou eenige meter van de plaats, waar de auto op den bpom te pletter liep, uit het voertuig geslingerd zijn, doch bekwam geen. letsel. BRAND TE VÏCHTE In den nacht van Zondag op Maan dag is een geweldige brand ontstaan in de woning van den juwelier Pol Ovaere wonende Station te Vichte. De zaak, met nagenoeg alles wat ze bevatte, is in de vlammen opgegaan. Het was omstreeks twee uur dat de bewoners uit hun slaap gewekt werden en in een ommezien stonden zij omge ven door een ware vuurzee. Aan het redden van den inboedel viel niet meer te denken, des te meer dat men het 1 1/2 jarig zoontje, Stefaan nog niet had kunnen bereiken. De moeder deed een uiterste poging om het wicht aan een gewissen dood te ontrukken,maar die poging mislukte. Later werd het ver koolde lijkje van het slachtoffertje on der het rookende puin gevonden. De woning is tot den grond afge brand veel kostbare juweelen werden vernield. De oorzaak van den brand is totnogtoe niet gekend. AUTO KOMT IN EEN GROEP MUZIKANTEN TERECHT Zondagnamiddag had de fanfare van Eppegem een koncert gespeeld te Houtem. Toen de muzikanten 's avonds huiswaarts keerden, den steenweg vol gend, kwam plots uit de richting van Vilvoorde een heerenauto gereden die aan de Zennebrug in volle vaart mid den in de groep terecht kwam. Verschillende muzikanten werden ter aarde geworpen en toen de eerste hulp opdaagde stelde men met ontzet ting vast dat de 14 jarige Emiel Ver- moesen, uit Eppegem, op slag was ge dood. Twee andere inwoners uit de zelfde gemeente, de 52 jarige Jan De- grijse en de 55-jarige August Deklein, werden met verwondingen opgenomen; zij werden bij hoogdringendheid naar een kliniek te Vilvoorde overgebracht, waar zij ter verpleging bleven. Deklein is er het ergst aan toe hij heeft een schedelbreuk opgeloopen de toestand van den tweede is eveneens zorgwek kend. Het stoffelijk overschot van het jeug dige slachtoffer werd overgebracht naar het gemeentelijk doodenhuisje te Ep pegem. Door de rijkswacht te Vilvoor de werd het eerste onderzoek ingesteld. Maandagochtend kwam het parket ter plaatse, om de gebruikelijke vaststellin gen te doen. wacht, zoo sprak hij... Ik ben u dank baar omdat ge mij komt verwittigen, maar ik denk dat het met dat helscne tuig zal vergaan zooals met dat van Chevalier. Kent ge die historie niet Tijl schudde ontkennend het hoofd. Wel, hij werkte voor het geschut, in het arsenaal van Meudon, en besloot een tuig te maken, een soort tonnetje qpet- poeder en schroot gevuld, dat in mijn paleis zou worden gebracht, om ondeT mijn bed te ontploffen... •fylet zijn kameraad Veysér besloot hij echter eerst eene proefneming te doen, achter de Salpétrière... De uitslag was verschrikkelijk en le verde het bewijs dat zoo'n tonnetje wel honderd consuls met één slag naar den duivel kon helpen Maar, het springtuig maakte een helsch lawijd ook dat tot in de ooren der politie doordrong. Zoo geraakte Chevalier in de litsen. Het was tijd dat de jongen bij de lur ven werd gegrepen, want op 't oogen blik dat zulks geschiedde, was hij een klein bommetje aan 't vervaardigen. Hij wilde dat in mijn rijtuig werpen en het zou wellicht zijn doel niet heb ben gemist. De mannen, die ik heb gehoord, zullen geene proefnemingen doen, dat kan ik u verzekeren, en daarom dient gij op uwe hoede te wezen. Dat zal ik, beste vriend, maar wellicht zullen zij wenschen mij onver-» wachts de lucht in te zenden. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2