mmmm mmm RHEUMATIEK 71 Jaar oud ea gezeild als een vrouw van 50 Het Leven van UILENSPIEGEL ©ver» Fensioagïeei Baesge oagessblïk- kere esp Zee Be 3° grootste dia mant fer> wereld De anti Joodsche ter reur in Duitschland Slaap Uw veB*k©Bs«ihaSsS wegil Uaroagao -,f| 17 NOVEMBER. H. GREGO- RIUS. Bijgenaamd de Wonderdoener werd in 240 bisschop van Neocesarea. Hij bewerkte tal van bekeeringen op echt wonderbare wijze. Sinte-Elisabethfeest. Zaterdag 19 November, viert Koningin Elisabeth haar naamfeest.' Bij deze gelegenheid, zal dien dag ten paleize, een register ter ondertee- kening liggen. Gouverneur Ryckmans vertoeft da gelij ks op het ministerie van koloniën- waar hij talrijke gesprekken heeft met den minister en de ambtenaren. Hij neemt de gelegenheid te baat om een reeks kwesties die Kongo aanbe langen, te regelen. Het veftrek van den goeverneur-gs-. r.eraal werd vastgesteld op 2 Decem ber (met de Thysville) of mogelijk op 16 December (met de Leopoldville) Prinselijke verlooving. Officiéél, wordt te Rome de verloving aangekon digd van prinses-Maria van Savooie, dochter van den Koning en de Konin gin van Italië, met prins Louis de Bour- bon-Parma. Mw. G. baat een kleine zaak uit in een buitengemeente en verbaast haar klanten wanneer zij hun haar ouderdom bekend maakt «71 jaar. Dit is niet mo gelijk meenen zij, wanneer zij haar zoo frisch, zoo wel.te pas en zoo vlug zien. En 'f i"s nochtans waar. Maar Kru- schen is er yoor veel bijNa haar van de rheumatiek bevrijd te hebben en van haar zwaarlijvigheid, laat de «klei ne dagelijksche dosis» Mw G. thans toe ondanks haar hoogen ouderdom, hare gezondheid, hare opgewektheid te be waren. «Ik ben een levende reklaam voor Kruschen» schrijft zij. Indien gij ook verlangt er niet zoo oud uit te zien als ge werkelijk zijt en altijd «jong» te blijven door de gezond heid, de opgewektheid, de levenslust, reem dan eiken morgen uw «kleine do- rëis» .Kruschen, daardoor wordt uw in nerlijk mecanisme opgewekt: lever, nie ren, darmen en het laat u toe de jaren te tarten; het geeft u een jonge ziel in gen verjongd, lichaam. Alle apotheken: aan 7'tri, 12,75 en 22 frank. Chrysanten. Deze weelderige bloemen werden in de XVIIIe eeux in Frankrijk ingevoerd door den scheeps- vaarder kapitein P. Blancard. Deze was geboren te Marseille in 1741 en stierf te Aubagne in 1821. Al daar betrok hij eene kleine woning wel ke lag te midden een grooten tuin, waarin hij de eerste crysanten had ge plant door hem uit China medege- bracht. De eenige Jezuiet van Noorwegen overleden. De eenigste Jezuiet van Noorsche afkomst, Pater A. Fillinger, S. J., is in New-Orleans overleden. Hij kwam uit Oslo en zijn ouders waren niet-katholiek. Tijdens zijn verblijf als jonge man in Frankrijk, werd hij be keerd op het zien van een wonder bij een Mariaheiligdom. Na hern was ook zijn moeder in de Katholieke Kerk getreden. Engelsche bedevaart naar Spanje. In Engeland worden voorbereidingen getroffen om in Mei van Jret volgend jaar, een bedevaart van Engelsche ka tholieken naar Spanje te houden. Door de bedevaartgangers zullen twee beel den van de HH. John Fisher en Thomas More, worden meergenomen, om ge-; plaatst te worden in een van de geres taureerde Spaansche kathedralen. Zij mogen in hun woonsteden Êerug- keeren. De hertog van Aosta, on der-koning van Ethiopië, heeft de ge nade onderteekend van een aantal Ethiopische stamhoofden, die tot dus ver gewapend weerstonden aan de Ita- liaansche verovering. Aan de stamhoofden in kwestie is de toelating verleend om met hun gezinnen naar hun woonsteden in de bezette ge bieden terug te keeren. door AUCTOR 1 82e Vervolg. Den 24en December. Binnen een paar dagen Zooals ge zegt. Weet ge ook waar Op uw weg naar de Opera. Ik moet er inderdaad La Crea tion du Monde» gaan hooren zingen. Dan zal ik dat oratorio niet te slikken krijgen Tenzij gij de noodige maatregelen neemt. - De samenzweerders doen gevan gen nemen Ge zult er niet in slagen, al kent gij hen. r— Waarom niet Omdat uwe politie hen niet vin den zal, Gij kent kunne schuilplaats -Ja. Maak ze mij bekend. -Ik ben geen graaf de Chateau- Mostel. - Wat komt ge hier dan doen - U toeroepen wees op uwe hoede. En begeef u niet naar de Opera Of wijzigt op 't laatste oogenblik uwen weg. Bonaparte, de armen over de borst gekruist, wandelde eenige oogenblikken zenuwachtig heen en weer in hét ver trek. Plotseling bleef hij vóór Uilenspiegel staan; Kent gij den man, die mij treffen moet met het tuig Ja. Carbon Tijl antwoordde niet. Met eene bom Neen, want die kan haar doel missen... Eene ton poeder, gevuld met kogels, die uw rijtuig tot splinters zal slaan De lont is berekend volgens den tijd dien uw rijtuig noodig heeft om Men weet dat de Staat nog niet zoo lang geleden de pensioenkassen van het Rijkspersoneel en ook die van het on derwijzend personeel heeft overgeno men. De kassen van het onderwijzend personeel waren goed voorzien en de pensioenen werden aan oude leerkrach ten, weduwen en weezen geregeld uit gekeerd. Maar sinds de overname is het reken hof gaan napluizen of de pensioenbe dragen wel juist berekend waren gewor den door de bestuurders van de vroeger zelfstandige kassen. En het schijnt dat vergissingen aan het licht gekomen zijn: de sommen, die aan de gepensionneer- den zoogenaamd te veel werden uitge keerd, moeten nu terugbetaald worden. Soms gaat het maar omeen klein be drag, maar in andere gevallen zijn de teruggeeischte sommen zeer aanzienlijk: het gaat er om duizenden. Voor som mige vergissingen klimt men op tot 15 jaar terug Bij zoover dat er betrok kenen zijn, die door deze terugvorde ringen in de grootste verlegenheid zit ten. En wegens de ingewikkeldheid van de pensioenberekeningen is het den be trokkene praktisch nagenoeg onmoge lijk na te gaan in hoever de terugvor dering gerechtvaardigd is. En van de te ruggave van de taksen, die ,de recht hebbenden op de zoogenaamd te veel ontvangen sommen hebben betaald is natuurlijk geen spraak. Daarbij komt dan nog dat dadelijk vervolgingen wor gden ingespannen tegen wie niet betalen wil of kan. Mérk op dat de fisküs beweert dat pas np dertig jaar. verjaring kan intre den, terwijl ten. vo'ordeele van den Staat de verjaring reeds na vijf jaar in treedt. Bladen wijzen op de onrechtvaardig heid van dergelijke toestanden en drin gen er terecht op aan opdat onverwijld de wetgeving zou worden herzien en cpdat althans intusschen alle vervol gingen zouden worden stopgezet. van uw paleis naar de Opera te rijden. Alle voorzorgen zijn door de samen zweerders genomen. Ik zal hen trotseeren. Ge zult dat met uw leven betalen. - Ik wil aan het Fransche volk too- nen, dat ik den dood niet vrees. Men zal er u voor bewonderen en u plechtig begraven. Ik zal aan den dood ontsnappen en men zal mij dan huldigen, zonder mij te begraven. Ge wilt grof spél spélen. Als het gelukt, zal het u eene groote populari teit bijzetten; als het mislukt... Dan ben ik dood... Ik zal al doen wat in mijne macht is om, zonder de mannen te vérrhdéri," dié vertrouwen in mij stelden, den aan- slag te verijdelen. Dat verbied ik u Gij verbiedt me dat Zeker. I - Waarom Als ge de menschen, als ge een \jolk zoo goed kendet als ik. het ken, clan zoudt ge mij die vraag niet stelTen. Wie het gevaar trotseert, wint de hulde van de massa. Op voorwaarde dat hij het slacht offer niet wordt van dit gevaar. -Natuurlijk, maar een verwittigd man is er twee waard, zegt het spreek woord, en hij kan dan ook het gevaar weren, zonder het te vluchten. Als de aanslag mislukt, omdat ik een anderen weg heb genomen, dan zal men zeggen dat ik vrees heb gekoesterd. Wie zou u dat euyel kunnen op-? nemen Niemand en iedereen. Men zal van de omstandigheid gebruik maken om het volk op te ruien tegen mij, en wijl het niet nadenkt en niet overweegt zooals gij, zal zulks niét moeilijk we zen Ge hebt niets te weerleggen, want ik weet te goed wat ik zeg, ik ken te goed de Parijzenaars... Ik zeg u hartelijk dank voor hetgeen gij heden hebt gedaan; ik heb zelfs een oogenblik van geluk aan u te danken, De visschersboot O. 277 schipper Laplasse was uitgevaren ter bestemming van de Witte Bank voor vischvangst. Plots deed er zich braak voor aan de pomp die het water regelmatig uit het schip hield. Na enkele uren moest de handpomp gebruikt worden maar deze was weldra ook onbruikbaar. Door den schipper werd bevel geg'eVen de motor stil te leggen, om toe te laten aan de manschappen het water uit het schip te scheppen daar het vaartuig reeds veel water maakte. Schipper Laplasse vroeg Maandag avond radiophonische onderrichtingen aan zijn vader die te Oostende vertoeft en deze beval hem zoó'_ spoedig moge lijk terug naar Oostende te komen daar er gevaar bestond voor manschappen en schip in geval storm opstak zooals te verwachten was. Dinsdag is de 0. 277 op eigen kracht binnengeloopen te Oostende om er de noodige herstellingen te ondergaan. De manschappen zijn er met den schrik vanaf gekomen. AANKOMST TE AMSTERDAM Eergisteren is een van de kostbaarste diamanten ter weréld, die onlangs §e" vonden werd in de provintie Minas Ge- raes in Brazilië en die genoemd is naar president Vargas, in Amsterdam aange komen. Men kan zeggen dat deze dia mant bij zijn aankomst in Amsterdam mét meer zorg is omgeven dan ooit een mensch is ten deel gevallen. «President Vargas» is dan ook éeh groot bedrag waard en aangezien een diamant, ook al is hij op twee na de grootste ter wereld, toch altijd maar een kléin voorwerp is, valt het te begrijpen, dét men hem met zulk een bijzondere zorg heert omringd. Vrijdag morgen werd het kistje, dat per trein van Bordeaux naar Amster dam was overgebracht én waarin Presi dent Vargas zijn verre reis over den Oceaan heeft gemaakt,met eenige plech tigheid de douanezaal óp het Centraal Station binnengedragen. Daar waren vérschillende autoritei ten van de posterijen, de douane en de politie aanwezig om getuige te zijn van de opening van het kistje door de direc- tie Van de Hollandsche Bank Unie, aan wie de diamant in consignatie is gege ven. De directie der feank werd hier ver- fegenv/oordigd dooFdc heeren W. Ma- rang, onder-directeur en Mr. G. v. Oordt, chef dér juridls.che afdeeling, die de zégels van het kittieï nakeken, in or de bevonden eh opdracht gaven het kistje te openen. Het bleek, dat «Presi dent Vargas» de reife goed had dóór staan en dat hij nog in eigen persoon aanwezig was in de kist. Toen dit officiéél?' was vastgesteld, werd het kistje wéér verzegeld en per auto overgebracht nfiar Het kantoor van de Hollandsche Bank Unie aan de Hee rengracht bij de Leidschestraat, waar de diamant met de noodige plechtigheid in de kluis is bijgezet. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE Ket voorschrift van Dokter Sloan vernietigt pijnen en smarten. Vernietigt de pijn op de plek waar de pijn ontstaat zonder verdoovingsmiddelen te slikken. Eén enkele toepassing van het voorschrift van Dokter Sloan zal altijd de hevigste rheumatische pijn verlichtenen volharding in het gebruik ervan drijft de congestie of bloedaandrahg uiteen die de pijn veroor- Kaakt. Niets is gemakkelijker dan uw vinger op de pijnlijke plek te plaatsen, eveneens is niéts eenvoudiger dan eenige drup pels Liniment Sloaii op die i plek toe te pas sen en aldus oogenblikkelijke verwarming aan het gè- martelde lid toe te brengen. Terstond wordt de pijn verlicht en alleen de herinnering eraan blijft over. Nooit hebt gij zulk eene. verbazende verlichting bekomen nooit zijt gjj zoo volledig overtuigt geweest van de krachtdadigheid van een geneesmiddel. Het Liniment van Dokter Sloan vernietigt met even merkwaardige afdoendheid het lijden veroorzaakt door verkoudheden op de borst, heupjicht, lendenpijn, verstuikin gen en alle spier- en zenuwpijnen. Koop een flesch Liniment van Dokter Sloan en bevrijdt U van uw pijn en stijfheid nog vandaag. Bij alle Apothekers. Prijsfr. 9.75ook groote economische flesch fr. 14.—. Eischt het Liniment SLOAN. Ver werpt alle -W\'- Het buitenland uit voort zijn veront waardiging. De Amerikaansche gezant te Berlijn naar Washington ontboden Washington, 15 Nov. Het staats- departement heeft den h. Wilson, am bassadeur te Berlijn, teruggeroepen,om hem een omstandig verslag te vragen over den toestand in Duitschland. In diplomatieke kringen beschouwt men dit besluit als een ernstige waar schuwing, bestemd om Duitschland te doen inzien, dat, indien de Duitsche Joden voort behandeld worden als thans, de betrekkingen met Amerika in gevaar zouden kunnen gebracht worden Men weet nog niet., wanneer de heer Wilson zal vertrekken en hoelang hij in Amerika zal verblijven. In officieele kringen weigert men eenige verklaring af te leggen, alhoewel sommigen verwachten dat de regee ring onder een of anderen vorm haar standpunt zal doen kennen. JAMMERLIJK GEVAL TE ZOTTEGEM De enhtgenooten C., te Zottegem be gingen de onvoorzidhtigheid een gela den karabijn in hun keuken te laten staan terwijl hun kinderen alleen er met hun vriendjes speelden. Plots greep de 10 jarige knaap A. het wapen en wilde eené toonen hoe de soldaten in den oorlog deden. Het schot knalde en de lading kwam in het hoofd van de 1 2 jarige B. terecht. Op Het hulpgeroep kwamen de ouders toegesneld die in allerijl het meisje paar de kliniek overbrachten. Er be staat kans om de kleine te kunnen red- den. KNAAPJE VERONGELUKT TE GENT Dinsdag avond, na 4 uur, waren en kele knapen aan het spelen op hooge stapels hout, ondergebracht in een der hangaars van loods 26 der Gëhtsche ha ven. Toen de twaalfjarige Marcel Wul- gaerts, wonend Kerkdries 9, te Won- delgem, zich op een der stapels bevond op een hoogte van ongeveer drie meter, verloor hij plots het evenwicht. Hij plofte ten gronde en bleef be wusteloos liggen. Het bloed stroomde hem uit neus en ooren. Een. bijgeroepen dokter stelde een zware schedelbreuk vast. De knaap werd naar een kliniek te Gent overgebracht, waar zijn toestand als zeer zorgwekkend werd beschouwd. TREINBOTSING TE ATH Dinsdagmorgen had in het station te Ath een botsing plaats tusschen een rei zigerstrein en een lokomotief. Dank zij de koelbloedigheid van den machinist van den reizigerstrein kon een ramp vermeden worden. Toen de trein, die om 9 u. 4 uit Ber gen vertrekt, om 9 u. 42 het station te Ath binnenstoomde, bemerkte de ma chinist plots een maneuvreerende loko motief voor zich. De man remde uit al le geweld maar de aanrijding kon niet Vermeden worden. Intusschen waren de machinist en de stoker van de ma- neuvieérende lókorhotièf op den grond gesprongen. De botsing was geweldig. Een tiental reizigers liepen lichte verwondingen op, zij; konden evenwel op eigen krachten huiswaarts keeren. Na verscheidene uren werken waren de spo'orlijnen vrij gemaakt. Een onderzoek werd ingesteld Avonds eargewerd 's Morgens rccc's opgeknapt. Pet 10 fr. Doos 5 fr In alle Apotheken. omdat ge mij hebt bewezen dat er nog menschen zijn die eén Kart bezitten en weldaden weten te vergelden. Beloof mij nu echter, dat ge de sa menzweerders hun gang zult laten gaan en gij zult mij een 'overgrooten dienst bewijzen. Maar dat is u zelf... Bonaparte onderbrak, hem Dat is uit de omstandigheden, uit de gebeurtenissen profijt trekken en mets anders. Beloof me maar op uw eerewoord dat ge u niet tegen den aanslag zult ver zetten. Ik laat u hier niet henen gaan, zoolang ge die belofte piet hebt afge legd. Uilenspiegel keek den consul aan. Hij begreep hem niet op dat oogen blik, nu hij zich als een vvaaghals en niet als een groot man voordeed. Maar, hij gaf toe, zonder,te ;W,eten waarom, als gedwongendoor een ge heimen invloed, die Bonaparte op hem uitoefende." Ik belopf het-u,. zei; hij. De consul stak. hem de hand toe. Ik dank u;„- Gij; zult binnen enke le dagen zien dat ik gelijk heb en mijne handelswijze waardeeren... Tot- weer ziens. Hij verliet het vertrek. Tijl keek hem een stond na. Zonderling, mompelde hij... Hij moet het weten... Ik heb gedaan wat de plicht mij gebood.... En hij verliet de Tuileries... Den dag dat Bonaparte de vertolking van «La Creation du Monde» moest bij wonen, kwam een man ten huize van amme een pakje bestellen, waarop ge schreven stond V-OQ.r Tijl Claes». Er zaten twee uitnoodigingen in om de vertooning bij te wonen en een kaartje dat den volgenden volzin droeg - «Voor den koordendanser en zijn knecht, vanwege den consul Bonaparte De bondgenooten hadden alles ge reed gemaakt, om den «onderkruiper», zooals zij hem noemden, van kant te maken en den zoon van Lodcv/i:k XVI terug op den troon zijner vaderen te plaatsen. Uilenspiegel, door het verpande eere woord gedwongen, liet hen begaan. Rond halfzeven s avonds hield eene kar stil voor de herberg van Lamme. Carbon was de voerman. Een vaatje, met buskruit en kogels gevuld, werd op den wagen geladen. Saint-Régent vergezelde het voertuig. In de rue Saint-Nicaise hield de kar stil en omtrent zeven uur stak Carbon de lont aan het kruit. Alles was juist berekend en op het oogenblik dat het rijtuig van den con sul naast den wagen zou rijden, zou de- ,ze in de lucht vliegen en al wat in de nabijheid stond met hem. Een paar honderd meter verder stonden de twee samenzweerders, om den uitslag te zien. Daar ontwaarden zij de koets van Bonaparte, maar de paarden kwamen niet stapvoets vooruit, zooals naar ge woonte. Ze reden in lichten galop. En het rijtuig was voorbij, enkele meters, als het vat met den wagen in de lucht vloog en een aantal lieden ten gronde slingerde. De koetsier van Bonaparte's koets legde zijne zweep op de paarden en dé ze schoten vooruit... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2