KREDIETBANK \R00S KRUIS KONINKLIJK BESLUIT WEKT DE 6U VAN UWE LEVER 0P- v^^kamSöeMl, OEiESee NIEUWS Keizerlijke Plaats, 14 De Joden vervolging in Duitschland C01Ë0 Het Leven van UILENSPIEGEL ^aflcnaia iaatsefesppij der Belgisehe Speorwegen AAAAAAAAAAA 20 NOVEMBER. H. FELIX. Samen met den H. Johannes de Matha ondernam hij de taak de door de Mu zelmannen gevangen genomen Christe nen te bevrijden. Beiden stichtten later de orde der Trinitariers (XÜIe eeuw.) De IJzertoren. Winter dienst. Zooals naar gewoonte is de IJzertoren gedurende de winterperiode vanaf 12 November tot Paschen gesloten. Noch tans kunnen de personen die binst den winter den toren wenschen te bezoeken zich wenden tot het sekretariaat der Ijzerbedevaart, Maria Doolaeghestraat, 39, Diksmuide (telefoon 240). Na 1 Januari zal echter het sekretariaat over gebracht zijn in de gebouwen rechts over de Hooge Brug te Kaaskerke- Diksmuide. Men kan zich ook vooraf gaande schriftelijk wenden tot het se kretariaat der Ijzerbedevaart en uur en dag van hetgéwènschte bezoek opge- Engeland koopt Radium in. - De Engélsche minister heeft Voor een be drag van 500.000 pond radium inge kocht ten behoeve van de gestichten voor 'kankerbestrijding. De radium werd ingekocht in Bel-' gisch 'Congo en in Canada. «Dit zijn mijn sieraden en mijn ju- weelen», zegde Cornelia, moeder der Gracchèn, trotsch haar zoontjes too- nend. Niets nieuws onder de zon; de moderne moeders zijn even fier op hun kinderen en verzorgen hun opvoeding even nauwgezet. Zij geven hun een ver sterkende en volkomen evenwichtige voeding, die natuurlijk veel Solo bevat. Solo margarine is rijk aan vitaminen D. en A, die rachitis voorkomen, den groei bevorderen en het weerstandsvermogen van het organisme tegen ziekte ver- hoogen. van de 1 2 kapellen op het graf van Christus. Deze Yoegoslaaf, Steve Baj- kowitsch, was twintig jaar lang een zeer geziene persoonlijkheid aan het hof van den Negus van Abessynie. De Ne gussen hadden reeds lang geleden van de Sultans van Constantinopel die sinds de 15e eeuw over Jeruzalem re geerden het eigendomsrecht van de twaalf kapellen op het Graf van Chris tus ontvangen. De negussen van Abessynie bezaten in totaal 7 oorkonden, door de Otto- maansche heerschers opgesteld, waarin het eigendomsrecht bevestigd was. Na de ineenstorting van het Abessy- nische rijk kwamen de documenten op onverklaarbare wijze in handen van den Yoegoslaaf, Steve Bajkowitsch, die nu zijn rechten op de 12 kapellen zou kun nen doen gelden. De koffiekwestie in Congo. Uit Leopoldstad wordt gemeld dat op een vergadering van koffieplanters in de Ueles de h. Moeller, voorzitter, aange toond heeft dat er middel was Arabi- cakoffie te verkoopen op de markt van Naimobi. De h. Sladden aginnoom, verklaarde dat een verbetering, yan den Robustakoffie op komst is die zal toe laten ook dezen koffie op die markt te Verkoopen. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één. liter gal in de ingewanden uitstorten. Wanneer de gal met vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga- wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantcnulttreksels, die werkelijk De Spoorwegen. Men bestudeert nog steeds op het departemènt van verkeerswezen de kwestie eener gebeur lijke verhooging der tarieven voor reizi gers en goederen. Het raadplegend komiteit vergader-- de verleden week en belastte eene sub commissie de argumenten te verza melen in den loop dier zitting voorge bracht ten einde er bij de eerstkomen de vergadering verslag uit te brengen. Deze subcommissie zal Dinsdag ver gaderen. Het raadplegend komiteit voorgezeten door M. Castiau, algemeen sekretaris bij het departement zal on middellijk daarna samengeroepen wor den. Men zal misschien op dat oogenblik weten in welke mate de regeering kan tusschenkomen om het deficiet onzer spoorwegen te dekken. Voor den leurhandel. De h. Hey- nians, Minister van Economische Zaken Middenstand en Landbouw, heeft Don derdagmorgen een afvaardiging ont vangen van de Belgische Beroepsver- eeniging voor de verdediging van den leurhandel, die hem de verschillende wenschen van dit beroep is komen uit eenzetten. De Minister beloofde dat deze wen schen zonder verwijl zouden worden onderzocht. Aan wie behooren de twaalf kapel len op het graf van Christus Naar het blad «Vreme» te Belgrado meldt, is een Y oegoslaaf de eigenlijke eigenaar op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen voor de Lever. Iu alle apotheken fr. 12.50., KAPITAAL. FR. 150 000.000 Agentschap AALST Alle Bank- en beursverhandelingen ondec de beste voorwaarden. Vertrek van de Albertviüe Vrijdag middag, om 1 2 uur, is de Albertville» van de Compagnie Mari time Beige naar onze Kolonie vertrok ken. Zooals gewoonte heerschte er een drukke beweging aan.de kade ondanks het gure weder. Voor de heele reis werden 102 per sonen in eerste klas ingeschreven,waar onder EE. PP. Brackeniers C. en Hens- bérge J. Premonstreit; EE. ZZ. Guilmin E. en A. Piette der Zusters Augustijnen, E. Z. V. Labeye, van de Zusters der Liefdadigheid de EE. PP. Dassen Bos J. en Broeder Mankman H. van Mill Hill Broeder A. Deschepper van de Christelijke Scholen EE. PP. Van den Broe.ck en Decapmaeker J. Re> demptoristen en als Broeders Maristen P. Thiers, J. Van Dorpe en M. Van Me- chelen. In tweede klas noteeren we 5 1 personen en in tusschendek 9. Voor de reis naar Lobito werden er 41 passagiers ingeschreven w. o. EE. ZZ. M. De Clercq en L. Belpaire, van de Onze Lieve Vrouw-missie in Afrika. In tweede klas waren er 26 personen en in tusschendek 30. Onder de lading bevonden zich tal rijke auto's naast 1 75 ton materiaal. 140 ton ijzerwerk, 55 ton platen en 80 ton allerhande scheepmateriaal in het totaal 3000 ton. Parijs, 1 8 November. - Het agent schap Havas verneemt üit Londen Volgens den diplomatieken mede werker van de Manchester Guardian» bedraagt het aantal ip Duitschland ver richte aanhoudingen., met inbegrip van Oostenrijk en het Südetëhgebied, dertig tot veertig duizend. De meeste Joden, die te Berlijn wer den in hechtenis genomen, zijn naar het koncentratiekamp van Sachsenhausen gestuurd, bij Oranienbürg, waar zich dominee Niemoeler bevindt. Verschei dene duizenden Israëlieten werden eveneens in de kampen van Buchen- wald, bij Weimar, ên van Dachau op gesloten. Te Buchenwald zouden 200 ongeluk- kigen zijn terechtgesteld, waarvan ze ventig in den nacht van 8 op 9 Novem ber, dus voor den dood van von Rath. In andere streken van Duitschland werden alle Jod<en aangehouden die men kon aantreffen zoodat velen onder hen een schuilplaats hebben gezocht in de bosschen. Anderen, die rijker waren reisden van stad tot stad om aan de aanhouding te ontsnappen. Duizenden vrouwen, waarvan de mannen werden opgesloten, trachten het Rijk te verlaten met hun kinderen. Zij dwalen of kampeeren in den omtrek van de grens, die zij pogen te over schrijden openlijk of in het geheim. Uit de gegevens door bovenvernoem- den medewerker verzameld, blijkt dat de pogrom reeds van lang te voren werd voorbereid. Te Essen bijvoor beeld werden de gewelddaden ingezet in den nacht van Maandag op Dinsdag terwijl von Rath slechts Woensdagna middag overleden is. Te Cassel-,werden de woningen en gendommen van nagenoeg alle Jo den vernield. Zijzelf - werden op de Groots Markt verzaiiï^nd 'en met lahsén door de pompiers bespoten, vooraleer men ze naar het kamp van Buchenwald bracht. Al de Joodsche inrichtingen en huizen wérden verwoest. Té Neuren berg moesten al de zieken van het Joodsche gasthuis op hét binnenplein samenkomen, terwijl .het binnenste van het gebouw werd geplunderd en ver nield. Te Ems moest liet tehuis voor oude lieden 's nachts-ontruimd worden. Hier ook werd niets geheel gelaten.Een der kostgangers, die op eigen krachten niet uit zijn bed kon, werd door hout splinters gewond, tërwijl het huisraad rnet de bijl aan stukken werd gehakt.De volgenden dag werd hij aangetroffen door een andere bende, die de kroon op het vernielingswerk kwam zetten. door AUCTOR 185 ste Vervolg. Moeder Goedzak had het pakje op haren schoot gelegd en begon de touwt jes los te maken. Eene mooie gravure, den consul voorstellende in uniform van generaal, met den arm op het affuit van een ka non leunend, kwam te voorschijn. Schat de waarde van dat bedde ken maar-zélf -morde Lamme. Er is nog een brief jé bij, zei moe der Goedzak. Uilenspiegel greep het papiertje en las het. Weet ge wat dat is vroeg hij. Hoe zou ik dat weten Het zal u betere gevoelens in boezemen tegenover Bonaparte. Te Antwerpen kunt ge er u mede begeven naar de schatkist en daar zal u in ruil eene beurs vol gpuden stukken worden ter hand gesteld. Het is een betalings bevel, om u schadeloos te stellen voor het verlies uwer woning... Zoo doet consul Bonaparte dat, Lamme Goed zak! Het gelaat van Tijl's makker helder de op. Is het waar Gelooft ge mij niet Toch wel... En hoeveel Duizend gouden Louis moet men u uitbetalen. Het staat er duidelijk in goud en geen andere munt. De con sul kent de vogels die in Belgie repu bliek houden Hij wil vermijden, dat men u papier in de hand stoppe, dat binnenkort geene waarde meer heeft. Wat een brave "kerel Had ik geen gelijk u te zeggen dat ge zoo niet wanhopig te brommen hadt Gij hebt altijd gelijk... ik ben een ezel Lamme borg het papiertje zorgvuldig in zijnen borstrok, greep zijne vrouw bij de schouders en drukte een flinken zoen op hare wangen, waarna hij luide kreet De raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen heeft op 1 8 November, vergaderd onder voorzitterschap van den h. Mi nister van Verkeerswezen. Hij heeft kennis genomen van het verloop van het verkeer dat een lichte verbetering aantoont. De vergadering werd in hoofdzaak gewijd aan het onderzoek van den hui- digen stand der verschillende maatrege len, welke overwogen werden om de begrooting van de maatschappij in evenwicht te brengen. De vereenvoudiging van de uitbating op bepaalde lijnen met deficitair ver keer, werd goedgekeurd. De raad heeft eveneens besloten dat sommige uitgaven voor eersten aanleg en voor vernieuwing voorzien op de programma's van 1939, slechts zullen gedaan worden zoo de financieele toe stand van de maatschappij het toelaat. Wrigley's Kauwgom houdt U op dreef reinigt Uw tanden bevordert de spijsvertering, ver- fnscht den adem en geeft U een prettig gevoel van gezondheid. Groot in waarde laag in prijs. Doe als iedereen kauw Wrigley's na eiken maal tijd Begin cr onmiddellijk mee. betreffende het opmaken van de statistiek der voortbrengst Het Staatsblad van heden bevat vol gend koninklijk besluit van 16 Nov. Artikel 1Er zullen door den Cen- tralen dienst voor de Statistiek, statis tieken mogen opgemaakt worden be treffende de economische bedrijvigheid der verschillende takken van Belgie's voortbrenging en handel. Art. 2. in elk geval zullen de aard en de periodiciteit der te verstrekken in lichtingen bepaald worden bij ministe rieel besluit, na de Centrale Commissie voor de Statistiek en de vertegenwoor digers van de betrokken kringen te heb ben gehoord. ,Art. 3. De Centrale Dienst voor de Statistiek zal zich rechtstreeks mogen wenden per aangeteekend schrijven, tot de personen, inrichtingen of exploitaties deze zijn er toe gehouden de gevraagde 'inlichtingen' te verstrekken binnen de gestelde termijnen. Art. 4. De publicatie van de uit komsten dezer statistische onderzoe kingen mag slechts geschieden op eens luidend advies van onzen Ministerraad na de Centrale Commissie voor de Sta tistiek en de vertegenwoordigers van de betrokken kringen te hebben geraad pleegd. In geen geval mogen individu- eele inlichtingen gepubliceerd worden. Arjt. 5. De ambtenaren, behoor-* lijk aangewezen door Onzen Minister ijn Binnenlandsche Zaken en Volksge- iridheid, zullen er mede belast worden de op de statistische formulieren aanger btkchte inlichtingen te conn oTëerën' met behulp van de stukken die hun op ver zoek zullen aangeboden worden over eenkomstig de eventueel bij bewuste formulieren gaande onderrichtingen. Art. 6. De belanghebbenden die elke der gevraagde inlichtingen niet nauwkeurig en volledig verstrekken, zullen krachtens de wet van 1 8 Dec. 1936 strafbaar zijn met een geldboete van 10 tot 25 frank en een gevangenis straf van één tot drie dagen of met slechts een dezer straffen. In geval van weigering door de be langhebbenden, zullen de inlichtingen op hun kosten mogen ingewonnen wor den door de overheid. Art. 7. De door de belanghebben den verstrekte gegevens zullen enkel tot een statistisch doeleinde, met uitsluiting van alle fiscaal doeleinde, mogen be nuttigd worden. Individueele inlichtin gen zullen in geen geval mogen rucht baar worden gemaakt. De met het in winnen van de inlichtingen of met de medewerking aan de statistische ver richtingen belaste ambtenaren zullen persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de stipte inachtneming van deze bepa ling overeenkomstig de wet van 1 8 December 1936 zal artikel 458 van het strafwetboek op hen toepasselijk zijn, onverminderd de eventueele disciplinai re bestraffingen. Leve Bonaparte Wie kwaad van hem zegt, zal het tegen mij te doen hebben Leve de consul De reis gebeurde ^zonder meldens waardige voorvallen en de reizigers kwamen gezond en wtel tevreden in de Scheldestad toe. Onderweg waren ze steeds met de grootste voorkomendheid behandeld geworden. .-SOLT. Waarom iedere maand lijden- Doe als ik, neem eenige der APOTHEEK DEPOORTERE St-NIklaas-Waes In alle apotheken - of recht streeks aan bovenvermeld! En al wat hadden niets te betalen, want vieren aan beginnen noodig hadden werd hun op veel bekers... Ge zoudt niet de kosten van den consul bezorgd. Te Antwerpen gekomen, besloot Tij 1 zich niet meer te verbergen. Als men hem nog lastig mocht vallen, dan zou een woord aan den consul wel voldoende zijn, zoo dacht hij, om aan de Fransche overheden den grootsten eerbied af te dwingen. Hij had nu van de Franschen niets meer te vreezen. Uilenspiegel begaf zich met Lamme de: twee vrouwen naar Pot, om dezen te gelasten eene woning voor hen te zoéken. Dat was - vpipr den man eene kléine hibeite, want daar hij zich mét alles ge moeide, wist Hij ook alles ter vinden./ji n Denzelfden dag nog namen Tijl, ep Goedzak met hunne vrouwen hun im trek in een klein huisje der Wisselstraat, tegen de Groote Markt. De vorige bewoner was aan een be roerte gestorven en Pot had niet alleen het huis gehuurd, maar ook de meubels overgenomen. Als we nu ook het geld van den vrek in zijne kasten vonden, zei Pot, Dan drink ik maar niet. De aarde drinkt, de hemel drinkt, waarom zou Lamme niet drinken. -Om een vriend te helpen. -Het zou niet lang duren... Maar, iaat ons daar niet over spreken. Mor gen ga ik eens kijken, of er te Antwer pen niet te verdienen is. Met de hulp van den consul, zal dat niet ver te zoe ken zijn. ^Des anderendaags was Uilenspiegel ,ft©g niet uit het bed, als er een bediende véft het stadhuis bij hem aanschelde eft Nele vroeg -TT .Hier woont Tijl Clnes ?-■ -r4- Ja. T>1 v dl.j-.H ,1-Ht Die gister uit Parijs te Antwerpen is aangekomen „HZooals ge zegt. - De meier laat hem beleefd ver zoeken, heden morgen tusschen tien uur en dén middag even bij hem óp de meierij te komen. Ik zal mijn echtgenoot verwitti gen. Als Nele hem dat bericht overmaak te, trok Tijl de wenkbrauwen samen en dan waren wij voor altijd binnen voor dacht'een paar oogenblikken na. Men den regen, want de kerel heeft een paar kon zeer wel bemerken dat het nieuws kisten met goud nagelaten... Men heeft hem onaangenaam verraste, altijd beweerd, dat hij een spion der j Men weet reeds dat ik hier ben, Franschen was, en dat moet wel de zei hij na eene poos. Dat moét ons ge- waarheid geweest zijn, want anders leide verklapt hebben. hadden de sansculotten zijn goud wel weten te ontdekken 't Is spijtig dat zijn geld er niet bij is, sprak Uilenspiegel, want ik zal het hier niet lang uithouden. Mijn beurs lijdt aan de tering en heeft het laatste stukje harer longen verloren Ben ik er dan niet vroeg Lam me gebelgd. Zeker, maar uw schat zal ook spoedig uitgeput zijn, als we er met ons toch geen kwaad Ze zullen willen kreet Nele. Ik geloof het niet. -Laat ons naar Pot's kelder vluch ten. Neen, wij hebben reeds misbruik genoeg gemaakt van 's mans goedheid. En ik was toch van plan naar het stad huis te gaan... 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2