Monsieur GEMENGD NIEUWS liet Leven van UILENSPIEGEL Uit de Vafika@gis@he Stad TI E l. KING KOLONIALE LOTERIJ Oe incidenten aan de Onitsch-BeS- gisefse grens Bedrog bij een Pronostiekwedstrijd 24 November. H. H. Joannes van het Kruis. Geboren in Spanje, deed hij schitterende s,tudiën en trad in de orde der Karmelieten. Zijn mystieke schriften maken hem op onze dagen nog zeer beroemd.' (XVIe eeuw.) De afschaffing van het station Oosten- de-stad zal 35 miUioen fr. kosten. Op de Buitengewone Begrooting is een krediet van 11 millioen uitgetrokken voor het afschaffen van het station Oostende-Stad en de concentratie van de twee huidige - stations- té Oostende- Kaai. Dit krediet van 1 1 millioen fr. is het 3de gedeelte van een uitgave geraamd op 35 millioen frank. Goed nieuws voor zij die lijden Indien gij lijdt aan Rheumatiek, Len denjicht, Rugpijn, Pijn en Stijfheid in. de Gewrichten, Verrekkingen, Kneu-; zingen, of Verkoudheden op de Borst,1 ziet de aankondiging van Liniment Sloan bp de 3 pagina van dit blad. Zij toont U aan hoe gij U kunt bevrijden van Uwe pijnen .en ongemakken'" door de zekerste en doeltreffendste methode toe te passen en zonder U te bedwel men door verdoovingsmiddelen.- Vlaamsche kunst in Amerika. Het museum te Worcester (Massachusetts) kondigt aan, dat het in het komend voorjaar, in samenwerking met het mu seum te Philadelphia, een tentoonstel ling van Vlaamsche kunst zal houden. Zij zal 75 schilderijen omvatten en sa mengesteld worden uit werken in par^- tikulier Amerikaansch bezit, aangevuld met eenige doeken uit Belgische mu seums. Prof. Leo Van Puyvelde, zal als gast der beide genoemde Amerikaan- sche museums, eenige lezingen, houden over Vlaamsche kunst. Televisiepost te Rijsel. -Naar ver luidt zal in Rijsel een televisie-zendsta tion gebouwd worden. De uitzendingen zullen beginnen op 15 Mei 1939, den dag waarop de tentoonstelling geopend zal worden. Rijsel is.de eerste Fransche provinciestad, die over een televisiesta tion zal beschikken. Het Terra Santa College te Jerusalem niet gesloten. In verschillende bui- tenlandsche bladen werden geruchten verspreid dat het College van de Fran- ciscaansche Custodio in Jerusalem ge sloten zou zijn; Dit; is' echter geenszins het geval. \Vë! heeft een ondergeschik te leider van dp opstandelingen een schrijven -gericht-aan de overste Pater Pascalis Kinsel'O. F. M. waarin hij hèm vroeg alle Jöodsche studenten weg të sturen. De Overste stelde zich echter in ver binding met den hoofdleider der op standelingen, die in èen persoonlijk schrijven alle actie tegen het klooster en het college.veroordeeld heeft, en de Paters aanspoorde hun zegenrijk werk voort te zetten. De Koninklijke Eerewacht. In het verslag van Senator Demets over de be grooting van de Rijkswacht vindt men eenige bijzonderheden over de konink lijke eerewacht die dient gewijzigd se dert de lanciers werden gemotoriseerd. Het staat nu vast, dat de koninklijke escorte voortaan zal worden geleverd door de mobiele groep van de rijks wacht te Brussel. Dit eskadron krijgt de uitrusting en het paardengetuig, dat bij 'door AUCTOR 188ste Vervolg. Maar ik heb nog de gelegenheid niet gehad" een enkele maal mijn... Uwe wedde werd' u regelmatig uitbetaald - r Zekér. Onderbreek mij dan niet,' als ik u. bidden mag. De minister héeft-dltn öok besloten u te verzoeken in een ander vak uwe bekwaamheden té benuttigen en heeft u aangesteld als hoofdtpezich- ter der kunstschatten van het departe ment der Beide-Nethen... Ik wensch u oprecht geluk met deze vereerende on derscheiding... Uilehspiegel's bloed begon te koken. Hét steeg naar zijn hoofd. Dat was het gevolg van zijn schrijven aan den consul Hij bedwong zijne woede en vroeg uiterst kalm: -Dan zal ik onmiddellijk naar Pa rijs moéten vertrekken. - Waarom Om er mijn toezicht uit te oefe nen. Ik zei u: de kunstschatten van het departement der Beide-Nethen. Ik had u goed begrepen, maar vérmits uwe Voorgangers hier geen 'en kel kunststuk gelaten hebben en alles naar Parijs gevoerd werd, is daar toch mijne plaats, als ik deze kunstschatten moet bewaken. Hoe minder er hier zijn, hoe ge makkelijker uwe taak zal wezen, ant- de rijkswacht in zwang was voor 1934. Wat echter het hoofddeksel betreft is nog geen keuze getroffen tusschen de harenmuts en den helm die tot in 1 863 door de twee regimenten kurassiers werd gedragen. De verslaggever vindt dezen helm zeer mooi en acht het bo vendien zeer gepast op een tijdstip dat de helm het militair hoofddeksel bij uit stek is geworden. Opzienbarende aanhouding in Rus land. Sholokhov, de schrijver van het veel besproken eh in vele talen ver taalde boek En rustig stroomt de Dob Js.aangéhouden. Zijn aanhouding; volgde kort na de uitsluiting uit den bond van Sovjetschrijvers en uit de Communistische Partij. De aanhouding van déze zeer "popu laire schrijver was het gevolg van het feit, dat hij de maatregelen van'het Kremlin tegen de Kozakken niet goed keurde. In zijn laatste novelle had Sho lokhov een triest beeld gegeven over de collectivisatie der boeren. Zijn boeken zijn nu qp de Sovjet- Index geplaatst en uit alle bibliotheken verwijderd. -'Mi"-" Prof. Bayens Laureaat. E. H. Prof. Baeyens, hoogleeraar aan de Universi teit te Leuven, en directeur5 van het Bo- demkundig Instituut aldaar, werd tot laureaat uitgeroepen van den Simon- Daniel Barmanprijskamp, uitgeschreven door het ministerie van 'Koloniën, met het oog op de bekroning van de meest baanbrekende opzoekingen op koloni aal gebied der laatste jaren. Prins Boudewijn bezoekt Damme. Vergezeld van mgr. Colle, hofaalmoe- zenier, heeft prins Boudewijn een be zoek aar^J~)amme gebracht. Met veel belangstelling luisterde hij naar den uit leg van een plaatselijken gids betreffen de de kerk, het gemeentehuis, het Sint Jansgasthuis en andere merkwaardig heden van wat eeuwen geleden een be roemde Vlaamsche stad was. Drie plechtige gelukzaligverklarin gen, hebben te Rome plaats gehad. Dui zenden pelgrims zijn te dier gelegen heid naar Rome gekomen. Na afloop van de plechtigheid van de gelukzalig verklaring van Zuster Maria Mazarel- lo, heeft de-'Paus een toespraak gehou den waarin Hij weès op de hooge be- téekenis van dergéiijke plechtigheden die betoogingen-rijn van vroomheid en. kinderlijkje aanhankelijkheid. De Paus heeft te dier gelegenheid •blijk gegeven van groot weerstandsver mogen. Hij heeft de plechtigheid van de drie gelukzaligverklaringen van het begin tot het einde bijgewoond. Nieuwe gelukzaligverklaringen zul len eerlang plaats hebben. Het aantal gelukzaligverklaringen en heiligverkla ringen is bijzonder groot. Weldra zal de heiligverklaring plaats hebben van de gelukzalige Gemma Gal- gana de Lucques, gestorven in 1903 Reeds werden twee mirakelen door hare voorspraak verkregen, goedgekeurd. De eerbiedwaardige Moeder Emilia De Vialar, die de congregatie van de Zusters van den H Jozef van de Ver schijning stichtte en die te Marseille in 1856 overleed, zal eerlang worden ge lukzalig verklaard. wóordde de prefect... Uwe wedde blijft dezelfde. De minister rekent er op, dat gij de republiek met toewijding zult dienen. Dat wel, zei Tij!,- groette den ambtenaar en verliet de prefecture. Als hij in de woning van Lamme was teruggekeerd, die nu iri de Kioosterstr. woonde en daar eefte herberg had geo pend, die In Uilenspiegel als uit hangbord droeg, en aan Goedzak ver telde wat-de prefect hem had' gezegd, sprak zijn makker Beste Tijl, ge hebt ongelijk u zoo kwaad te maken... Gij zijt niet in de wieg gelegd, om ambtenaar der repu bliek "~te Wezen... r —..Dat weet ik nu opk, .tn^ar ik zal den consul een brief schrijven, die he.rn aardig zal doen opkijken. Als ge dat doet, zult ge weer hoofdopziener van iets anders worden benoemd. Het bijzonderste is, dat uwe wedde steeds dezelfde blijft. Uilenspiegel kreeg geen antwoord...; schreef nogmaals, en in bewoordingen die de consul zeker niet gewoon was te lezen schreef eene derde maal, en na verloop van drie maanden ontving hij eenen brief van den minister, die we gens ambtelijke redenen Tijl Claas uit zijn ambt ontsloeg. Ik had bet gedacht, zei Lamme... Ge hebt nu evenmin toezicht uit te oefe nen en ge zijt op den koop toe uwe wedde kwijt. Bonaparte is een deugniet. Die heeft wat anders te doen en zijne ambtenaars spelen baas in 't mi nisterie. Als. ge ernstig werken wilt, open dan eene herberg, hang er uit In Lamme Goedzak» en als ge daarmee uwe medeburgers geene groote diensten 't Was over een veertig jaar. Een groep franschmans» trok te voet,want ze hadden geert oenten, naar Frankrijk, om er den oPggt |e helpen pikken. Ein delijk kwamen ze aan eene groote land bouwinrichting dip er szoo wat op voor zien was tijdelijk een groept werkvojk onder te brengén, Zéwérden er aange nomen. 't Ging,'er gelijk gekend.Zwoe gen Van 's morgends, tot 's avonds on verlet de soms brandende zon. Maar 's Zondags Rusten en de kerkelijke plicht vervullen Ah neen Daar wilde «Monsieur» 1 't hóqf<L der inrichting, niét van weten' 's'Morgends moesten zc werken, 's nhmiddags móchten ze hun vermoeide ledértJfiten in de kroegen laten uitrusten. Ah die Monsieur», die -niet wist wat hij deed en niet wist wat hij was Hier hebben wé een beginschakel" van maatschappelijke, \yanorde. Monsieur houdt er geen ingewik kelde theorie pp-ma. Alles bjj machte zijn te regelen- vo.qr zijn (stoffelijk) voordeel, ;qf w,at,.hij daardoor verstaat, want duren zaL'ft niet. Simpele theprieu.dat is ten andere een kpnrnerk van eenzijdige, .onkriste- lijke politiek, J)rtarom juist schieten de aanhangers ervan zoo goed vooruit. Te goed zelfs, want hun dwaling brengt na jaren zPo'n béroëriiïj* mee, dat de theo rie eene onmojgplijkhèid blijkt, en he vige reakties intreden die de simpele theorie den genadeslag gaan toebrengen Wat verlies en "wélke onmacht laat dit niét vermoeden T Wordt hij nu aangepakt, zoo vervalt «Monsieur» in tegéhstrijdigheid.Om zijn doel te kunnen bereiken, moest alles kunnen gaan. 'Van i^at zijn tegenstre vers willen kan rh'ëts gaan. 't Is al ver keerd of onmogelijk wat ze volhouden. Want Monsieur» zijn oogen zijn maar half geopënd doör de reaktie. Hij ziet deze, maar gelooft aan de onmoge lijkheid van zijn stelsel niet. Hij zou 't land laten ten onder gaan, alhoewel hij denkt het te, kunnen besturen. Een mirakel ware noódig om hem te bekee- ren. Zoo werkt de dwaling in de politiek; zoo wordt er gestreden en geleden. Er zijn nog andere typen benevens deze van Monsieur)). Kent ge den rrian niet die in zekere kwestie vroegere wantoestanden be kent, zelfs betreurt, terwijl hij bezig is eene stelling te veïdedigen, die, nog be staande, wantoestanden zou bevestigen, en dus achteruitgang in de kwestie zou beteekenen De eene soort van typen is meer ge vaarlijk, zooals die der schrijvers van verderfelijke bpekeft. Anderen bewe gen zich op een tóny.»-van minder be lang, doch hunne werking is daarom niet te onderschatten. Want men moet beducht zijn tegen .aanvallen van toe standen. Als de peak ties dan niet meer verstand gebruiken dan deze die ze te weeg brachten en dat is niet zeker, ten ware misschien er iets tusschen kwam, zou het aardig kunnen afloo- pen. X. MORGEN 25 NOVEMBER van de 11de SNEDE 1938 van de VOLGENS HET NIEUW PLAN LOOP UW BILJET HALEN Het brengt u wellicht EÈN FORTUIN kunt bewijzen, dart kunt ge ze toch la ven, en dat is eene goede daad Dt was de lijkrede op het graf van Uilenspiegels ambtenaarschap... HOE GOEDZAK DE GEBROKEN POTTEN BETAALDE Uilenspiegel, die consul Bonaparte bewonderd had, én daardoor min of meer met dé Franschen was verzoend geraakt, voelde door de onrechtvaardi ge daad, die meri tegenover hem pleeg de, zijn .sympathie, voor den meester van Frankrijk alsf sneeuw voor de zon wegsmelten, .en dat terzelfder tijd weer zijn haat voor al wat Fransch was wak ker schoot, hoéft niet gezegd... Hij had ongelijk, Bonaparte verant woordelijk te maken, want hij had moeten gissen dat de consul duizenden brieven per dag ontving, de meeste za ken aan zijn ambtenaars moest overla ten en, als hij een oogslag had gewor pen op Tij Is aanklacht, het niet te ver wonderen was, dat hij zich niet meer herinnerd had wie die Claes wel zijn kon. Maar groote gèesten worden nog al dikwijls door de gevoelens van het eer ste oogenblik medegenomen en dat ook het geval bij Uilenspiegel. Ze maken zoodanig staat op hun vlug begrip en op de' onfeilbaarheid van hun genie, dat ze niet lang nadenken, wei nig overwegen, niet wikken alvorens te schikken. Het gevolg is, dat ze ondanks hunne bekwaamheid, nog al eens dén bal mis slaan En zoo kwam het dat Uilenspiegel, die met Nele bij Lamme inwoonde, wiens herberg de meest bezochte der Bijzondere maatregelen getroffen om den terugkeer er van te vermijden De laatste incidenten aan de Bel- gisch-Duitsche grens, namelijk te Kal- terherberg en te Kelmis, hebben de Bel gische overheid er toe aangezet een uit gebreid onderzoek in te stellen en bij zondere maatregelen te treffen. De arrondissementskommissaris van Eupen, Malmedy en St. Vith, de h. de Grand Ry, heeft zich naar Elsenborn begeven, waar hij samen met de rijks wacht beraadslaagde. Twee nieuwe lui tenanten werden naar Henri Chapel le en Amblève gestuurd om den versterk ten dienst aan de grens te leiden. Deze verscherpte maatregelen blijken overigens gënszins overbodig te zijn daar in de laatste dagen, in de streek van Eupen en St. Vith, talrijke pogin gen vanwege Duitsche Joden plaats hadden om de' grens in het gèheim te óVérschrijden:- ppn -dpn terugkeer van incidenten te vermijden, zou een samenkomst van Duitsche en Belgische beambten heb ben..plaats gehad, mede met het oog op het duidelijk afbakenen der grens. Dit zou yrij veel tijd in beslag hemen. Een Poolsche mijnwerker uit Vive- gnies bij Luik won een paar weken ge leden bij een pronostiekwedstrijd uit gaande van een firma te Doornik, een som van 450.000 frank. Het duurde niet lang eer het uitlekte dat er hier be drog in het spel was. De vork zat aldus aan den steel Zaterdagmorgen had de Pool in het postkantoor te Luik een brief gepost, bestemd voor Brussel en waarop zijn naam als die van den geadresseerde voorkwam Zondagmorgen kwam hij in het bezit van dien brief, trok er den ze gel af en plakte dien op een anderen omslag. Hij wachtte tot de voetbaluit slagen bekend waren, vulde dan de prónostieken in, stak ze in den klaarge- maakten brief en reisde persoonlijk naar Doornik waar hij den brief in de bus stak van een bank, gelegen vlak naast het gebouw der pronostiekrirma. Toen een bankbediende 's Maandags den brief in de bus vond ging hij hem afgegevéh op het kantoor der pronostie- ken. Daar de brief een stempel van Za terdag droeg-, betaalden de inrichters den prijs van 450.000 fr. uit en dienden tévens een klacht in bij het postkan toor wegens laattijdige afgifte. De truk was dus uitstekend geslaagd. Toen de kerel het échter'eert ïwv^de maal riskeerde werd hij gesnapt en op het droge gezet. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO TE ASSCHE Dinsdag, rond 8 uur 35, heeft er een botsing plaats gehad tusschen den buurtram en een auto, juist aan de sta tie, te Assche, waar de tram van links naar rechts den steenweg oversteekt, als men in de richting van Brussel rijdt. Op gezegd uur, na het binnenkomen aan de statie van den tram van 8 uur 02 uit Brussel-Noord, reed er een tram met twee wagens aarde geladen naar den stad was geworden, op eene gelegen heid wachtte om aan de Franschen zijn wedervaren als hoofdopziener betaald te zetten. De herberg werd zoo druk bezocht, wijl ieder er kwam om Tijl te zien en te hooren. Hij scheen weer de oude guit van vroeger te zijn geworden en verlustigde het gezelschap met kwinkslagen en re devoeringen, die echte lachbuien deden ontstaan, of zong kluchtliederen, die door een verloopen muzikant op een soort even verloopen piano werden be geleid. In het begin had men Uilenspiegel die de Franschen meer dan eens wist té hekelen, in zijne vertelseltjes of liedjes, last willen aandoen, maar als de prefect- met de zaak was bemoeid geweest en wellicht had doen verstaan dat het een oud beschermeling van Bonaparte gold. had de overheid hem met vrede gelaten Op enkele maanden was onze guit, en de herberg van Lamme deelde in die sympathie, de lieveling der Antwerpe naars, die, niet wetende wie hij eigen lijk was, beweerden dat hij den echten Uilenspiegel waard was. Het gevolg was dat Lamme's her berg de klanten niet meer kon bevatten en hij zijn uithangbord «InUilenspiegel» naar eene ruime woning verplaatste, waar eene groote gelagzaal plaats ge noeg opleverde, om de bewonderaars van onzen held te bevatten... Van Dop, zoo heette de man, die de versjes van Tijl een muzikaal kleedje aanpaste, was een zonderlinge kerel. Hij was bijna twee meter lang en zoo dik als eene stopnaald, met een zeer lang gelaat waarop een zéér lange neus tusschen twee groote blauwe oogen, viadukt, om deze te versterken. Er ia maar enkel spoor, en juist op 't oogen blik dat die tram met zijn twee wagens grond, vóór de machien, dus achter waarts reed, maar met 'n werkman aan den frein, kwam de kamionnette van M. J. Bloem, ondernemer van Custho- ven, te St.v Pieters-Woluwe, van Br-:- sel gereden en een andere auto volgen de, heeft hij niet tijdig kunnen stoppen, en botste op 't voorste gedeelte van-den eersten wagen van een vrachttram. De auto werd gansch verbrijzeld en, wat erger is, vrouw J. Bloem werd erg gékwetst door de glasscherven' eri door den slag. Haar echtgenoot is ook ge kwetst, -maar minder erg en beiden zijn door een geneesheer verzorgd geweest. Proces-verbaal werd opgemaakt door den veldwachter Robbe, die ooggetuige was van de botsing. BRAND TE MEENEN In de Moorséelestraat, .121, te Mee- nen, woont de heer Ernest Valcke, 5.3 jaar öud, welke in zijne bijgebouwen eene .vlasfabriek én eene suikerijdrogë- ripiiitbaat. 'Toén denachtwaker Maandag nacht z'fjhfe rónde dééd, werd hij iëp vóöi één u'pr èen ongewoné geur gewaar in de sürk'errjdrogerij. Seffens ging hij zich overtuigen wat er scheelde en zag dat de suikerijboonen aan hét branden wa ren. Séfïens gaf de man het alarm. Toen de brandweer ter plaats kwam, werd er seffens ingegrepen, doch niet tegenstaande het hard werken, gingen 20 tót 30.000 kgr. suikerijboonen in de vlammen op. De schade wordt op 250.000 fr. geschat. GEVAARLIJKE INBREKERS AANGEHOUDEN De speurpolitie van het Brusselsche parket hield zekeren André Walter, 25 jaar oud, afkomstig uit Gent, wonende Kazernelaan te Etterbeek en den 28- jarigen Albert Belfroid, geboren te Morlanwelz wonende Linausstraat te St Joost ten Noode, aan. Z.ij stonden bekend als gevaarlijke inbrekers en werden aangehouden toen zij zich in gezelschap bevonden van Raphael Raigneux, uit Schaarbeek, die echter werd vrijgelaten. Het drietal bevond zich in den auto die op 1 8 November ten nadeèle van den h. Hannoir in de Markiesstraat te Brussel gestolen werd. Belfroid was in het bezit van een geladen revolver. De auto was voorzien van een valsche nummerplaat. Op de kusséns ontdekte men' sporen van gebroken glas, evenals andere overblijfselen die er op wijzen dat de aangehoudenen niet vreemd zijn ,aan de inbraak in den nacht van 1 8 tot 19 November teh nadeèle van'den oogmèester Raymond Marteaux, Sou- danplein te Etterbeek. Aldaar werd na melijk de winkelruit met een hefboom van een auto stuk geslagen en talrijke voorwerpen werden uit het uitstalraam geroofd. Het schijnt dat de dieven met clen gestolen auto op strooptocht gingen. Tijdens het verder onderzoek heeft de rechterlijke politie te St Joost ten Noode zekeren Marcel Lebège aange houden, die in het bezit werd bevonden van talrijke voorwerpen, voortkomen de van voornoemden diefstal. Anderzijds werd een wisselwiel van den gestolen auto teruggevonden bij ze keren Charles Juvelle, uit Etterbeek, die eveneens werd aangehouden. De vier betrokken personen werden ten gerechtshove voor den onderzoeks rechter gebracht. met zeer lange wimpers, en boven een kleinen mond stond, en waar de zeer groote ooren luiken geleken. Hij had een zeer hoog voorhoofd, en daarboven groeide lichtblond haar, dat in lange vlechten totop zijn rug neerhing. Aan zeer lange armen, echte staken, stonden banden met zeer lange vingeren, een voordeel om de toetsen aan te raken. Als hij enkele oogenblikken speelde, dan geraakte hij in vervoering, en zijn lange hals scheen dan langer te worden, uit zijri kraag op te schieten en zijn hóófd op de maat der muziek te dansen ^aan dien langen nek... Wat Van Dop gedaan had om aan iaën kost te komen, vooraleer hij bij Tamme.en Tijl aanlandde,wist niemand te zeggen, en hij zweeg als èen graf. Goèdzak had hem daarover al eens gepolst, getracht hem met eene zinspe ling aan het .woord te krijgen, maar de muzikant had hem geantwoord Gedwaald, gespeeld, gegeten, ge dronken, geslapen en niets overgehou den dan jicht en armoede. Dat was zjin gansche levensloop, naar het scheen. Ik geloof er niets van, had Uilen spiegel tot Lamme gezegd, maar. het gaat ons niet aan. Hij speelt goed en wij betalen hem. Misschien is hij ook hoofdopziener van het geldwezen ge weest 1... Eenen avond was de herberg van Goedzak met lustige gasten gevuld en Tijl, die op een stoel achter de piano stond, dreunde, begeleid door Van Dop, een liedje op, waarvan, het refrein door de aanwezigen werd medegezon gen. *t Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2