Het stoffelijk overschot vau Koningin Maud op weg naar Noorwegen Het werk der Vlaamsche Inwijke lingen te Brussel Hel lot v. oud-Kanselier Schusehnigg Vssedt lÈm huid 's nachts snet Psar>©i S1ESEN0B NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL PLAATSING VAN DIENSTMEISJES Een der bijzonderste takken van het Werk der Vlaamsche dienstmeisjes te Brussel is wel het plaatsirigsbureel. Voor enkele dagen wees het Katho liek Vlaamfech" Sekretariarit er op dat het grootste gevaar voor. het meisje be staat bij de plaatsing indien deze niet geschiedt mét óverleg en met den bes ten waarborg op godsdienstig en zede lijk gebied.'De. mees.te private plaat- singsbureelen bekommeren zich slechts om den geldelijken kant van het zaakje. De propagandiste van het Werk der Vlaamsche meiden, die tevens dienst meisjes plaatst, vergezelt het meisje bij de patroons, na zich langs de Geeste lijkheid of de parochiesekretariaten te hebben verzekert dat hét meisje in goe de handen zal zijn. VERDERE WERKING Bij de plaatsing wórdt het meisje in gelicht over de verschillende diensten ingericht ten hare voordeele spaarkas, mutualiteit, Zondagmiddagbij eenkom sten, feestvergaderingen, uitstappen, enz.. - De reeds' in dienst zijnde meisjes en deze dié buiten het plaatsingsbureel om een dienst aannemen, en wier adres aan het Werk der Vlaamsche meiden,Spoor makersstraat 44, te Brussel, worden overgemaakt, ontvangen het bezoek van de propagandiste of een van haar help sters, om het Werk te leeren kennen. Het meisje wordt een eerste maal aan haar dienst afgehaald om haar den weg te toonen naar de bijeenkomsten, waar zij in deftig vermaak haar Zondagna middag kan doorbrengen. Uitstappen in groep, bijwonen van tooneelfeesten, feestvergaderingen enz. worden niet vergeten. Niets, dat het meisje aangenaam kan zijn wordt er verwaarloosd. VERHEUGENDE UITSLAGEN Pas werd het Werk der Vlaamsche Dienstmeisjes ingericht en reeds mag het op aanmoedigende uitslagen bogen. Een dertigtal dienstmeisjes wonen re gelmatig de Zondagbijeénkomsten bij, en voor niets ter wereld zouden zij de- aangename uurtjes,in hun midden door gebracht willen missen. 23 werden als lid bij de V. K.A.J. ingelijfd, een 20 tal brengen wekelijks hun spaarcenten naar de spaarkas, 16 sloten reeds aan bij de mutualiteit. Voorwaar een. prachtig werk dat steun verdient. BESLUIT Niet genoeg kunnen we de roekcloo- ze handelwijze van sommige ouders af keuren, die hun meisjes in de eerste de beste plaats verhuren zonder den min sten waarborg... als zij maar genoeg geld verdienen.. Ook zij die hun 14 jari ge kinderen, zonder kennis noch onder vinding, de onbekende hoofdstad instu ren, begaan een gróve fout. Katholieke ouders, bezorgd om het welzijn van uw kind, als uw meisje toch moet gaan dienen, vertrouwt het toe aan het Werk der Vlaamsche Dienst meisjes. Is uw meisje reeds in dienst maakt haar adres over, en zet hot aan de Zondagnamiddagbijeenkomstea bij te wonen. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182, Koninklijke straat 182, Brussel. Londen, 23 Nov. -Koning Haakon van Noorwegen, prins Olaf, koning George VI van Engeland, koningin Eli sabeth, koningin Mary en verscheidene andere leden van dé koninklijke fami lie hebben in de kapel van Marlborough House, den kerkelijkén dienst bijge woond, die werd opgedragen voor de zielerust van koningin Maud van Noor wegen. Onder de aanwezigen waren ook het hooger personeel van het Noorsche ge zantschap en van het konsulaat. Na den dienst werd het stoffelijk cverschot van de vorstin op een kanon affuit geplaatst, die voortgetrokken werd door zes paarden. Langzaam verliet de rouwstoet de verblijfplaats van koningin Mary -om zich naar het Victoriastation te bege ven.-* - tjfb j|pi - Koningin -Elisabeth, noch de konnv-' gin-moeder en de andere vrouwelijke leden van de koninklijke familie volg den den optocht. Bij de aankomst aan het station stonden aldaar duizenden personen opgesteld die ontroerd het hoofd bogen wanriee» de kist voorbijge- voerd werd. De extra-trein,- waarin koning Haa kon en de kroonprins hebben plaats ge nomen, heeft de Engelsche hoofdstad te 10 uur verlaten met bestemming naar Portsmouth, waar het stoffelijk over schot van koningin Maud aan boord van het oorlogsschip- Royal Oak» ge bracht wordt, dat onmiddellijk koers naar Noorwegen zal zetten. Londen, 23 Nov. Wegens het stormweder dat thans langs de Engel sche kust huishoudt, kon het oorlogs schip «Royal Oak» dat het stoffelijk overschot van koriingin Maud sedert Woensdagmiddag aari boord heeft, de haven van Portsmouth niet verlaten. Het schip moet voorloopig in de haven blijven, terwijl koning Haakon en de kroonprins tot bij het vertrek van de «Royal Oak» te stad: niet zullen verla ten. Parijs, 22 Nov. r'Volgens een kor- respondent van een Parijsch blad uit Londen meldt, zou men in de Engelsche hoofdstad de meei^g tpegedaan zijn dat de oud-kanselier van Oostenrijk, Schusehnigg, die zopa is men weet se dert den Anschluss aangehouden is, de zer dagen nog niet in vrijheid zal wor den gesteld. Duitsche overheidspersonen werken aan de samenstelling van een dossier, in verband met het gebruik dat de oud- Oostenrijksche regeering heeft gemaakt van zekere staatsfondsen. Hiervoor wordt Schusehnigg verantwoordelijk gesteld en hij zou dan ook voor een rechtbank verschijnen zoodra het voor melde dossier zal klaar zijn. De oud-kanselier lijdt thans aan de maag. Deze ongesteldheid is vooral te wijten aan de uiterste zenuwachtigheid waarin de gevangene zich bevindt. Me vrouw Schusehnigg heeft ten overstaan van drie getuigen een kwartier in de te genwoordigheid van haar man mogen doorbrengen. Het Internationaal Eucliaristiscli Congres te 3Vice Te Parijs is het bestendige comiteit van de intèrnationale eucharistische congressen bijeengekomen om de plan nen goed te keuren van de organisatie van het 35ste Internationale Eucharisti sche Congres, dat van 1 tot 3 Septem ber 1 940 te Nice zal worden gehouden Alvorens de besprekingen aan te vangen, die plaats hadden onder leiding van den president van het bestendig comiteit Mgr Heylen, bisschop van Na men, werd door Mgr Chaptal, hulpbis schop van Parijs, in de kerk der vreem delingen in de Rue de Sèvre het H. Misoffer opgedragen, waarbij door Z. H. Em. kardinaal Baudrillart een predi ctie werd-gehouden. r -De bijeenkomst van Jiet bestendig comtieit weyd ook bijgewoond door3Z. Em. kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs. Mgr. Rémond, bisschop van Nice, heeft ter vergadering de plannen ont vouwd, die voor het aanstaande con gres ontworpen zijn en welke grooté in stemming hebben verworven. Professor Steger smaakte de voldoe ning, dat het voorstel van het Neder- landsche comité, waarvoor hij zoozeer eijverd heeft en dat ten doel heeft, ook de zieken aan het congres te doen deel nemen, is aangenomen. Aldus zal ook een groot aantal zieken aan het congres kunnen deelnemen. Na afloop van de vergadering moch ten we Mgr Heylen ontmoeten, die groote verwachtingen over het welsla gen van het congres van Nice koester de, welk congres het «sint unum» de Eucharistie, Sacrament der Eenheid tot thema zal hebben. Mgr. Heylen vergezelt thans Mgr. Rémond naar Nice, om ter plaatse de plannen voor den opzet van het con gres te bestudeeren. CICHOREI F- C- GEBRUIKT ER MINDER. - JACOBS 'T IS DE STRAFSTE in Henegouwen, 69.940 tori in Luik, 1 1.940 ton in andere provincies. Aan afgewerkt ijzer ten slotte 2.950 ton tegen 2.790 ton en wel 410 ton in Henegouwen en 2.540 ton in andere, proviricies. In de tien eerste maanden Van 1938 werd voortgebracht Gietijzer 2.010,630 ton tegen 3.244.770 ton in hetzelfde tijdperk van 1937,ruw staal: 1.786.070 (3.211,390), gemoeleerde stukken 60.980 ton (76.030) afgewerkt staal 1.370.690 ton tegen 2.384.630. ton (2.384.630) afgewerkt ijzer 24.440 ton (30,380). Al staan wij verre beneden de pro ductie van verleden jaar ,toch valt er een aanzienlijke verbetering te bespeu ren tegen de vorige rnaanden. DE KOLENVOORRAAD IN BELGIE ;c Op '1 -November bedroeg de kolen- voorraad der mijnen 2.204,1^)0.ton te gen 2.350.680. ton op 10- October. Er is duS ëen vermindering van 146.570 ton. i". Ziehier de verdeeling pér provincie Bekken van Charleroi 5 71.810 ton, 'i zij 12,770 ton minder. Bekken van het Centrum 396,260 ton, 't zij 10.640 ton minder. Borinage 415.800 ton, 't zij 6.840 ton minder. Kempen 557.010 ton, 't zij 89.180 ton minder. Luiksche 221.770 ton, 't zij 30.330 ton minder. Neder Samber 41.460 ton, *t zij 3,190 ton minder. IJZER- EN STAALPRODUCTIE IN BELGIE Volgens gegevens van het Ministerie van Economische Zaken, waren er in Belgie in October 36 hoogovens in wer king tegen 35 in de vorige maand, en wel 1 7 in Henegouwen, 1 2 in Luik en 7 in de andere provincies. Er werden 215,990 ton gietijzer voortgebracht tegen 197.490 ton in de vorige maand. Hiervan vielen 100.900 ton op Henegouwen, 7.990 ton op Luik 37.100 ton op de andere proviiy ":^s. .'"V Aan ruw staal (in vorm gegoten stuk ken uitgezonderd) werden voortge bracht 200.95 CL ton tegen 180,360 ton in September, hiervan 93,100 ton in Henegouwen, 76.430 ton in Luik en 31,420 ton in de andere provincies. De voortbrengst gemoeleerde stuk ken uit staal bedroeg in October 6,320 ton tegen 6.630 ton in September 3.490 ton in Henegouwen, 930 ton in Luik en 1.900 ton in de andere provin- :s. Aan afgewerkt staal werd voortge bracht 179.100 ton tegen 155.980 ton in September en wel 97.130 ton BRAND TE LEOPOLDSBURG Woensdagavond rond halfnegen is brand ontstaan op de wijk «Olmendijk» te Leopoldsburg in de woning van ze kere G., soldaat bij de gemotoriseerde jagers. De bewoners waren reeds te bed. Geburen van het aanpalende huis gingen ze spoedig wekken terwijl de pompiers werden verwittigd. Deze was spoedig ter plaatse, maar wegens gebrek aan water bleven zij onmachtig. De meubelen van het gezin G.-kon den worden gered, terwijl alle pogin gen werden gedaan om de aanpalende woning te vrijwaren. TRAGISCH ONGEVAL TE BOOM Gisteren namiddag, rond 1 uur 30, als gevolg van een vrij sterken wind stortte een 5.50-meter hoogen muur van de Ste-Catharinakerk in. De genaamde Bal Gustaaf, 44 jaar oud, vader van 5 kinderen, Boschstr., 74, had zijn 4-jarig zooptje naar .de school gebracht-en kwam naast de om heining der werken voobij, toen de in storting zich voordeed. De ongelukkige werd onder de steenen bedolven. Toe- gesnèlde voorbijgangers wisten het slachtoffer uit zijn neteligen toestand t; redden en droegen hem binnen in de woning zijner schoonzuster. E. P. Coenraad de Witte van de ab dij van Tongerloo (die in de parochie juist dienst deed, werd onmiddellijk bijgeroepen en kon slechts het H. Olie sel toedienen. Dr Somers werd ook in der haast geroepen. Medische hulp ech- tei kon niet baten. Rond 4 uur stierf de ongelukkige. want zij wordt er zoo zacht en schoon, zuiveren gezond door.Doet dit 1 of 2 x per week. Ook alle huidonzuiverheden, zooals vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uit slag verdwijnen er door. Tube 12 fr. Doos 7.50 fr. en 4 fr. In alle Apotheken. 25 November. H. Catharina. Deze Egyptische- riiaagd, van konink lijken bloede was begaafd met uitzon derlijke hoedanigheden. Zij bezégelde haar trouw aan Jezus met den martel dood. Zij werd óp een wiek gebonden waaraan scherpe puntige ijzers waren vastgemaakt. Als bij wonder sprong dit foltertuig in stukken en toen werd Catharina onthoofd. Meteoor boven Duitschland waarge nomen. Een meteoor, die een helder blauw, licht uitstraalde, en van een ko- meetaichtigen staart vergezeld was, werd te Frankford a/d. Main, Zondagavond waargenomen. Het natuurverschijnsel werd ook te Munchert en Karlsruhe,als mede in de omgeving van Heidelberg en Freiburg waargenomen. Graaf Witte en de Jodenvervolging. De Jodenvervolging in. Duitschland geeft een zeeï actueel karakter aan een bekend historisch woord van graaf'Wit te, toen minister van Geldwezen~ van .Tsaar Nicolas II. Het oude Rusland had, zooare men weet heftige aanvallen van anti-semitis- me.Op een keer dat de hovelingen weer aandrongen op het nemen van maatre gelen tegen de Joden, vroeg de Tsaar aan graaf Witte welke maatregelen rrien zou kunnen nemen. Sire, antwoordde Witte, als Uwe Majesteit beveelt van alle Joden in de Zwarte Zee te werpen, dat is nog te doen. Maar indien men voor dezen uitersten maatregel terugdeinst, dan moet men hen de mogelijkheid geven om te leven. De Vredespiloot verongelukt. De piloot, die den h. Chamberlain naar Berchtesgaden, Godesberg en Munchen voerde, is tijdens een oefenvlucht nabij Clevcdon verongelukt. Hij bleef op slag dood evenals een ander piloot die hem vergezelde. Hitler, waterverfschilder. In de Hongaarsche stad Szegedin zijn twee aquarellen ontdekt, die de Fuhrer 26 jaar geleden in Weenen maakte. Zij dragen de onderteekening Adolf Hitler en waren in het bezit van een ingenieur die ze in 1912 verwierf en ze nu ter be schikking stelde van, het partij-Museum te Munchen. En wie die dachten dat Hitier enkel huisschilder was geweest. Pierre l'Ermite 75 jaar oud. Giste ren heeft Mgr Edmond Loutil, de alom gekende priester-journalist van Parijs, meer bekend onder den schuilnaam Pierre l'Ermite, Peter de Kluizenaar, zijn 75e verjaardag herdacht. Mgr. Loutil werd geboren in het 'dorpje Mohon in de Fransche Arden nen. Zijn moeder was afkomstig uit den Elzas, Edmond Loutil studeerde eerst voör onderwijzer, maar Gods roeping verwekte in hem het verlangen naar het priesterschap. Vijftig jaar geleden in 1 888, werd hij priester gewijd.Reeds mee? dan 40 jaar lang schrijft hij iedere week een hoofdartikel in het Fransche katholiek dagblad La Croix». Storm op de Noordzee. Woens dag namidag is plots een hevige ctorm opgestoken langs de kust en over de Noordzee. De wind waait uit het West- Zuid-West met een snelheid van 1 4 me ter per seconde. Al de reddingsposten zijn gereed om in te grijpen. tfoor AUCTOR 1 89e Vervolg. Het lustige lied van De koperen plaat.» Een welbékénd lied. De toeschouwers hadden in de han den geklapt, om hunne voldoening te kennen te geven en Uilenspiegel had met luide stemme eerst het refrein aan geheven vc - Laïtjoe la la Ia i Laïtjoe Ta la la Laïtjoe, tjoe, tjoe lala Laïtjoe la la la Laïtjoe Ia la la Laïtjoe la Ia la Allemaal meezingen als ik teeken 'doe riep hij en hief de eerste stroof aan In den tijd der patriotten, Toen er oorlog was ontstaan, Moest het mansvolk zónder lotten Meerendeels ten strijde gaan. Uit aller mond klonk het nü eigen aardige refrein, dat telkens, na de vier regels zang, herhaald werd. En Uilenspiegel vervolgde Bange Tist moest ook vertrekken, Schoon hij in het oorlogsvuur Nooit een sabel had zién trekken, En dat scheen hem nog al zuur Derde koepiet, zei Lamme, als het refrein uit was en Tijl zong voort Hij kon er niet afgeraken, En na lang en groot beraad, Liet hij zich zeer spoedig maken, Eene sterke koopren plaat. Jan de snijder werd geroepen Man, zei Tist, het gaat er wreed: 'k Moet vertrekken met de troe lpen, Maak maar gauw *n plaat gereed Op het hart en er niet neven Moet die plaat bevestigd zijn...» Jan zag wel aan Tist zijn beven, Waar hij moest geharnast zijn Jan voorziende Tist zijn daden. Naait hem volgens zijn verzoek Deze plaat met sterke draden, Maar... van achter in zijn broek. Tist vertrekt... Na Jange dagéP, Komt dé vijand op herri af. Tist kroop achter struik en hagen, Als hij. 't hoorde pif, poef, paf I Bang op 't laatste als een vogel, Loopt hij henen snel en vlug, Maar bij 't loopen treft een kogel Hem wat lager dan zijn rug. Hemel roept hij. Wondre stukken !jj Dat wil nu precies toch lukken, Dat mijn harnas daar nu staat Waarlijk,» sprak hij op het leste, Toen hij wat bedaarder werd, Jan de snijder wist het beste; Waar de plaats was van mijn hert! Het lied werd op geestdriftige .toe juichingen, bravogeroep en handgeklap onthaald en de menigte herhaalde ver scheidene malen het refrein Laïtjoe la Ia Ia Laïtjoe.Ia la la Laïtjoe, tjoe, tjoe lala Uilenspiegel had rriet Van Dop aan eene tafel, tegen l)et muziektuig plaats genomen, waar Lamme hun een paar potten schuimend bier bracht. Goedzak's gelaat straalde van vreug de op zijn dik, glimmend aanschijn speelde een lach van tevredenheid. Hij had met zijne vrouw en twee dienders de grootste moeite om. de tal rijke klanten te lavén en het geld stroomde zijne kas binnen. Op dit oogenblik; stond een man recht die rijk was uitgedost en aan de andere zijde van de gelagzaal! met een paai lie den zich had neergezet, en stapte naar de tafel van Uilenspiegel. Gij zijt een leutige zangei. zoo sprak hij, maar er is iets dat mij ver veelt. M, In mijn lied Sluit uwe ooren, als ik zing Toch niet, maar ik heb u vroeger nog ontmoet en hét verveelt me dat ik u niet kan thuis brengen. Ik ben thuis Tijl keek nu den man aan en kreet: -— Wel, wel, zijt -gij het... Ik zou u te; Brussel gemakkelijk thuis brengen... Slechts éénmaal kreeg ik u nochtans te zien en te hooreri ook..; Zit neer,schat meester, en drink met ons een beker. Ik dank u, want mijne vrienden wachten ginds op me. Maar wie zijt ge? Wat een geheugen voor 'n schat meester... Nu, 't is waar ook dat ge niets uitricht en dus geen geheugen noodig hebt... Herinnert ge u Claes niet den hoofdopziener van het geldwezen voor de Beide-Nethen Och, nu ben ik er... Ja, ge zijt het. Hoe heb ik toch den ambtenaar kunnen vergeten, die werken wilde als ambte naar... Een eenig exemplaar Ge hebt het niet lang vol gehouden in ons be stuur. Neen, men vond dat ik mij zou overwerkt hebben, en men verplaatste mij naar de kunstschatten. Daar ook vreesde men voor overwerk, en ik werd buiten alles geplaatst. Ik had het u voorspeld... En zoö zijt ge dan hier verzeild en... En hoofd toeziener van de herberg van mijn vriend Lamme Goedzak ge worden, voleindde Tijl... Dat brengt wat meer op dan in uw bestuur en het kost me niets dan des avonds een paar liederen en eenige kwinkslagen... Maar ik werk toch... - Ik ook, zei de schatmeester, want ik ben te Antwerpen om alles te rége len voor de ontvangst van generaal Lefevre. Komt die naar de Scheldestad Ja, want Bonaparte heeft het ver langen uitgedrukt Antwerpen weder te zien... De generaal moet nagaan wat de consul hier kan doen en hoe mén hem zal ontvangen. Ik bedoel het volk.* Opperbest. Dat denk ik ook. En wanneer komt de generaal. Binnen een viertal dagen. Tijl zweeg een oogenblik. Een guitige trek speelde rond zijne oogen. Hij vroeg den schatmeester Kent ge generaal Lefevre Neen. Ik wel. Blijft gij hier om hem te ontvangen Ja. Waarom Wel dan zullen wij u hier nog te zien krijgen, naar ik hoop. Zeker... En nu ga ik weer bij mij ne vrienden... Het doet me genoegen. dat mijne oude beambten hun weg we ten te banen in de samenleving. Mij ook, zei Tijl. Als de schatmeester hem verlaten had, sprak Uilenspiegel tot den muzi kant Er zit een ontwerp in mijn hoofd, dat kan uitgevoerd worden en ons veel plezier zal verschaffen... Maar ge moet mij helpen. Ik ben uw man als er plezier te rapen is. Lamme moet ook meedoen. Hij wenkte Goedzak. Zit even bij ons, sprak hij. Ik héb u jets mede té deëlen:.. Dié vént daar heeft me gezegd dat^generaal Le fevre naar Antwerpen feorint, binnen vier dagen. Zal me dat een beker meer doen verkoópen Dat is de kwestie niet... Die gene raal moet een dag vroeger.komen. Waarom Voor ons vermaak... Morgen zet ik onzen muziekmeester eene pruik op, versier zijn akelig wezen met een baard steek hem in een bodenpak en zend hem naar het stadhuis, om te melden dat de generaal een dag vroeger zal te Antwerpen wezen... Gaat u dat Ik ben gereed, antwoordde Van Dop. Ik begrijp het al, lachte Lamme. A! de overheden ijlen hem tegemoet en de man verschijnt niet. En als hij komt een dag later, is er niemand om hem te ontvangen. Daar zal in de Scheldestad om gelachen worden. Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2