Het Stortpeder GEMEN60 NIEUWS Krijgen wij een strengen winter Het Leven van UILENSPIEGEL De Werkstakingen in Frankrijk 3 toreertjes es? 2 s^sjes Iiééi 26 November. H. Victovina Afrikaansche - martelares die ten prooi viel van den godsdiensthaat der Ro- meinsche keizers. De grendelwet op de groote waren huizen. Sinds het van kracht worden van de grendelwet op de groote waren huizen 1 April 19.38) werdén bij de administratie van ~h<5t midden stands we zen negen klachten ingediénd betrekke lijk de toepassing ervan. Het ministerie heeft geen kennis van klachten die eventueel bij de prcku- reurs des Konings zopden gedaan zijn. Een onderzoek'werd steeds ingesteld; geen enkel van de gewraakte gevallen viel onder toepassing van de grendel wet. H."" Geen enkel proces-verbaal "werd sinds 1 April 1938 opgemaakt, r De onbrandbare celluloid film heeft altijd, te kampen gehad met de moei lijkheid, dat de" prijs zeer hoog en de kwaliteit zelden onberispelijk was. De prijs van het metalen filmmateriaal, zal slechts een honderdste van den ptijs dér ontbrandbare celluloidfilm behoeven te bedragen. En bovendien heeft de nieu we substantie het voordeel, dat zij af- gewasschen en daarna opnieuw ge bruikt kan worden. Ezau verkocht zijn eerstgeboorte recht... voor een schotel linzen. Voorwaar eert slechte zaak voprjiem vermits de linzen miéfc eens mét- lekkere SOLO werden tosbéreid. SOLO margarine cgéeft alle gereéfetëri een heerlijken sma'ak. Boveiidien is zé voor het organisme dubbel héilzaam, door haar rijkdom aan calorieën, die energie geven eri aan vitaminen D en A, die rachitis voorkomen, den groei, be vorderen en hét - wéerstandsvernapgên tegen ziekte verhoogèn. SOLO is voor iedereen een smakelijk en heilzaam voedingsmiddel. De dochters van Kemal Ataturk. De onlangs overleden Turksche dictator Kemal Pasja, bijgenaamd Ataturk, had geen kinderen. In den loop der ja ren heeft hij echter eenige meisjes als zijne dochters geadopteerd. Een er van is ^vliegster, een andere professor jn de taalkunde. Dezegeleerde pleegdochter heet Afet. Ze is presidente van het Turksche Historisch Genootschap en zé was zijn voornaamste hulp bij het in voeren van het Eüropeesché alfabet. Kort geleden nam hij nog een meisje van vijf jaar aan, Uku geheeten. Het was een wees en zal nu vermoedelijk weer naar. het weeshuis terugmoeten. - Handelsbetrekkingen met de kolonie De handelaars en nijveraars welke ver langen ingelicht te worden nopens het bedrijvigheidsvermogen van Belgisch- Congo, kunnen zich aanbieden op het Koloniaal Bureau, 15, Augustijnenstr. te Brussel. De heer Simon, Districtkommissaris der Residentie van Ruanda, zal er zich te hunner beschikking houden op Za terdag, 3 December 1938, van 10 tot 1 2 ure. De oudste Universiteit van Italië. Met groote plechtigheid is het 85 0ste studiejaar van de Universiteit van Bo logna geopend. De oudste universiteit van Italië be leefde reeds in de 1 3e eeuw als school van rechtsgeleerdheid een bloeiperiode in de 1 4de eeuw werden aan deze uni versiteit van Bologna de eerste lessen in de. anatomie gegeven. Vlaming tot Senator verkozen in Amerika. - De Vlaming Charles Car- pentier. die reeds burgemeester was van East Moline, is thans gekozen tot sena tor. Hij behaalde eéne meerderheid van ruim 7000 stemmen op zijn tegenstre ver, een geboren Amerikaan. Metalen Films. Het vraagstuk van het brandgevaar in kinemas schijnt ein delijk te zijn opgelost door een uitvin ding van de Taylor-Sloane Corporation of America. De scheikundigen van deze corpora tie zijn er in geslaagd een nieuw film materiaal samen te stellen uit een bij zondere metaal-legeering, die onbrand baar en onverwoestbaar is en die aan beide kanten kan worden gebruikt.Daar het nieuwe materiaal ondoorzichtig vereischt het een overigens niet al te ingewikkelde verandering in de con structie der projectietoestellen door middel van een kleinen spiegel wordt de juiste positie van lichtpunt, filmbeeld en lenzen hersteld. De stand van de werkloosheid-—- De .tipnale dienst voor arbeidsbemfddé- ig en werkloosheid deelt mede Tijdens de week van ,14 tot 19 Nov. bedroég het gcmiddeldè aantal dage lijks gekontroleerde werkloozen .1.77. 377 tégen 17617-75 tijdens de vorige week; Dit beteekent een stijging Van 602 eenheden. In 1935, 1936 en 1937 waren de da- gelijksche gemiddelden tijdens de over eenstemmende weken onderscheiden lijk 180.128, 141,310 en 136.820. Het aantal werkloozen, gekentro- leerd tijdens de maand Oktober, beliep 323.925, waaronder 140.441 volledig en 183.484 gedeeltelijke werkloozen. In 1937 waren de cijfers onderschei denlijk 188.139, 93.293 en 94.846. Men voorspelt een strengen winter. Ook de twee vorige jaren werden over eenstemmende voorspellingen gedaan, maar ze gingen niet in vervulling. Dit maal evenwel gelooven de weerkundi gen dat er geen vergissing mogelijk is. Zij steunen thans op vaststellingen gedaan over een tijdperk van lange ja ren. Neemt men bijvoorbeeld de laatste dertig jaar, dan wijzen de opgemaakte grafieken uit, dat voor 1919 koüclë er minder koude winters elkaar ongere geld afwisselden. Maar na 191 9 valt er regelmaat in de afwisseling waar te ne men om de vijf jaar daalde de gemid delde wintertemperatuur. tot, vrij ver on der die van de omliggende jaren. Strenge winters deden zich namelijk voor in 1918-1919, 1923-1924, 1928 1929, 1 933-1 934. En nu zijn er veer precies vijf jaren na den laatsteii stren gen winter verstreken. Nu bestaat natuurlijk weer de moge lijkheid dat juist dit jaar weer van de waargenomen geregeldheid wordt af geweken. Maar daartegenover wordt aangevoerd, dat in de laatste 200 jaar er I 2 van de 1 5 koudste winters vielen in de nabijheid van een zonnevlekken- maximum. En in 1938 vertoonde de zon een zeer groot aantal vlekken, waarvan er sommigen zelfs met het blooto oog zichtbaar waren. Al heeft men dus geen volkomen ze kerheid, toch mogen de kansen op een strengen winter als zeer groot worden geacht. De stormi die is.oj§gestoken over de Noordzee en het - Kanaal, heeft vooral geweldig huisgehouden op de kusten van Engeland. Te Stroud zijn twee it^nnen door een vallenden schoorsteen gedood. Te Bar ry werd een zeeman door den wind van zijn schip geslingerd én. verdronk. In Leicester woei eéh glaz'enwasscher van zijn ladder en blééf op slag dood. Bij Lincoln werd een jong rneisje door een afknappenden lindeboom getroffen en verloor het leven. BijT. Port Marnock stortte een spoorwégbnig in toen een personentrein er jiauwéfijks over was. 1 e Aberystwith iseën af veerdijk, die nog in aanbouw" was,- vojledig vernield, terwijl te Cardiff ;ecn sportgebouw in stortte, waarbij-eép mali} om het leven kwam. -Alle telefoonverbindingen met Ier land werden verbrökeni'Jn het Noorden Van. Engeland waren, alle -wegen trou wens overstroomd éff onberijdbaar De storm die op.sornfnïge; oogenblik- ken een uürsnelheid bereikte van 130 _km. ,vbracht vele. sphépeafin gevaar, ter wijl andere niet konden -uitvaren. "Erstond •oyerig'e^;<g^- een zeer zwa re branding tóen eerste minister Cham berlain en. lord Halifax van Dover uit voeren naar Frankrijk;T en de storm huilde vervaarlijk, terwijl het stoffelijk overschot van Koningin Maud, aan boord gebracht werd van de Royal Oak.», 4e V Londen, 24 Nov. De storm in En geland heeft in de laatste uren een uur snelheid van 1 70 km.- bëreikt. In het geheel zijn hierbij 1 3 menschen omgekomen. De Queen Mary» kon Southampton niet bereiken en is binnengeloopen in de haven van Rydé. In het land van Wales zijn 650 tele foonlijnen verbroken. Ook in Nederland heeft de storm aanzienlijke schade gesticht, onder an dere te 's Gravenzan'deH De reddings- booten moesten een groot aanta! kee- ren uitvaren, terwijl verscheidene sche pen in de havens werden losgeslagen en op drift gingen. 1 Aan de haven van Terel, werd een 1 7-jarige scholier door den wind upge- licht en tegen een auto geslingerd, ten gevolge waarvan hij het leven verlr or. Te Coevorden, op, de spoorlijn naar Emraen, werd een wagen van een goe derentrein losgeslagen, -en kwam mere een snelheid van ruim 20 km! per uur in botsing met een rijdenden goederen trein. De aangerichte schade veroor zaakte een ernstige verkeersstremming. HACHELIJKE OOGENBLIKKEN VAN DRtÊ ®ÈELUI. Drie opvarenden van.de te Vlissingen gestationneerde loodsboot n. 8, hebben gistermiddag tijdens <het stormweer ha chelijke oogenblikken beleefd. Omstreeks 4 uur mo,estnabij de zwar te ton n. 1in de Wielingen het Engel- sche stoomschip Can.pen van een loods worden voorzien. Daartoe werd een jol uitgezet, waarin behalve, de loods Roe- dema, de matrozen Sf:roo en Oliemans plaats namen. Toen men bij het Engelsche schip was gekomen, is de jol door de ruwe golven omgeslagen, waardoor de drie inzittenden te water raakten. Direct wer- door AUCTOR 1 90ste Vervolg. Ge begrijpt er niets van... Do ge neraal Lefevre zal er wel zijn. -• Zoo e- En vergezeld van een dikken le geroverste... ik zal dé generaal wêzén en gij, Lamme, de andere veldheer. Nu borst Goedzak in een langen schaterlach uit. Dat is het... Ja, dat zal plezant wezen H. Kent niemand generaal Lefevre vroeg Van Dop. Ik zal morgén wel op hein gelij ken...Ik ga nog eén liedje zingen en dan verdwijn ik, om alles vóór 't spel ge reed te maken... Eindelijk zal ik die deugnieten eens kunnen bij de lurven grijpen. Uilenspiegel sprong weer op den stoel, Van Dop deed de snaren kreu nen en als er stilte heerschte zong Tijl de volgende parodie op het geker.d lied van het Iooze visschertje Des morgens als het regent, Dan zijn de straten nat, ja nat 5 Dan komt het sans-culotje, En wandelt door de stad, ja si ad! Met zijne knevels, Met zijne stevels, Met zijnen lapzak, Met zijnen kruitzak, Met zijne leeren van dirre dom [de ere, Met zijne leeren laarsjes aan En allen zongen het refrein, maar de jneesten kenden slechts Het looze visschertje» en ze keelden Met" zijnen rij fstok, Met zijnen strijkstok., Met zijnen lapzak, Met zijnen knapak. Met zijne leeren van dirre dom [deere, Met zijne leeren laarsjes aan i Dat verkeerde refrein zette hst lied echter nog iets allersappigst bij. - Uilenspiegel vervolgde Liet looze bakkersmeideken Kwam in 't deurtje staan, ja ft<,an. Om vaders laars te poetsen, v Als hij voorbij zou gaan, ja gaan! En weet dreunde het door de ge'ag- zaal Met zijne knevels»... en daar- fttsschen <r Met zijnen rijjstok»»... Het lied had nog de volgende twee kóepïetten Mag ik u nu eens zoenen Zoo 't sans-cülotje vroeg, ja "vroeg, Al aan dat lieve meideken Ik ben toch mooi, genoeg, ja noeg. Met mijne knevels, Met mijne stevels, Met mijnen lapzak, Met mijnen kruitzak, Met mijne leeren van dirre dom [deere, Met mijne leeren laarsjes aan De meid begon te lachen En riep Dat is iets raars, ja raars! Zeg, als gij iets wilt zoenen, Kus dan wat fijn mijn laars, ja [laars. Met uwe knevels, Met uwe stevels, Met uwen lapzak, Met uwen kroitzak, Met uwe leeren van dirre dom [deere, Met uwe leeren laarsjes aan 1 den van de Canben lijnen en ladders uitgeworpen, waaraan twee der drenke lingen aan boord konden worden ge trokken. De derde, die te uitgeput was om op eigen gelegenheid aan boord te klim men werd gered door een van de loods boot uitgezette tweede jol. De Canben'heeft zijn reis naar Ant werpen voortgezet. De jol is nog met de schroef van de Canben in aanraking gekomen en is hierbij beschadigd. Zij is vanochtend nabij Zoutelande aange spoeld. Parijs, 24 Nov.De socialistische syndikaten en natuurlijk ook de com munistische aanhang hadden het besluit genomen op Zaterdag een betooging te houden, tegen de wetsdecreten en te gen de regeering Daladier. Deze laatste heeft deze betooging verboden. De Parijsche syndikaten hebben on middellijk een vergadering gehouden, waarin zij protest hebben aangèteekend tegen de houding van de regeering. DÈ STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT Denain, 24 Nov. De lokómotief- geleiders van het 'station Denain heb ben een solidariteitsstaking uitgeroepen. Geen goederen worden vervoerd. Rei zigerstreinen rijden evenwel. Ook de mijnwerkers van Denain staken. Er deden zich geen incidenten voor. De hr Frachon, secretaris-generaal van het Vakverbond van Jouhaux heeft te Rouen gesproken. Hij heeft aangekondigd dat de sta king zich tot alle bedrijfstakken zal uit breiden. De staking is reeds begonnen in de olieziederijen van Rouen. In de Parijsche omgeving teekent zich een stakingsbeweging af. Valenciennes, 24 Nov. Heden hebben de gendarmen geholpen door de mobiele wachten, voortgedaan met de ontruiming van de bezette metaalfa- brieken in het Fransche Noorden. De ar beiders bieden overal tegenstand. De plaatselijke brigades moeten dan ook versterkt worden. Te Denain heerscht een zekere op winding. Hier hebben 50 stakers het station van de koolmijnen overrompeld. Zij dwongen een lokomotiefgeleider een trein met arbeiders te rangeeren. Na tus- schenkomst van de gendarmen kon de trein vertrekken. Te Vieux Condé heb ben de gendarmen een groep arbeiders verrast, die 't verkeer poogden te ver sperren door tonnen op de riggels te leggen ten einde een ontriggeling te ver oorzaken. Rijssel, 24 November. - Vanaf den morgen zijn de Fransche gendarmen doende om de staalfabrieken van De nain te doen ontruimen. Doch de sta kers hebben versperringen opgericht aan den overweg van Denain met twin tig spoorwagens en enkele ton kolen. 200 man staan op de versperringen en worden aangemoedigd door duizenden menschen. De mobiele wachten hebben er van moeten afzien die versperringen te be stormen daar anders bloed zou hebben 'gevloeid. Thans wordt er onderhandeld. Uit Rijssel en Valenciennes zijn ver sterkingen gekomen. HET INDEX NUMMER Het algemeen indexcijfer op 15 No vember voor gansch het Rijk Wordt voorgesteld door 772, tegenover 769 op 15 October 11. 't zij een vermeerde ring van 3 punten. Het bedraagt voor de provinciën Antwerpen, 792 Brabant 781 West-VIaanderen, 759; Oost-VIaande- ren, 760; Henegouwen 787; Luik, 775; Limburg, 774, Luxemburg, 755 Na men, 762. Voor de groote steden en agglome ratie Antwerpen, 813 Brussel, 838 Gent, 772 Luik 776. Algemeene stabilisatie-index, voor het Rijk 98,6. TWEE HONGAARSCHE VROUWEN TE ELSENE OVERVALLEN Gisteren avond omstreeks 23 u. stap ten Elisabeth Papai en Marguerite Bez- slia beiden van -Hóngaarsche nationali teit en aan de Troonstraat te Llséae wonend, door de Italiestraat, toen ver scheidene personen op haar-toespron gen en haar zware slaken op het hoofd toebrachten. Beide vrouwen die er vrij erg aan toe waren werden naar een ziekenhuis over gebracht, waar Marguerite Bezsiiiia in behandeling is gebleven. Na verpleging kon haar gezellin naar hare woning worden gevoerd. De politie spoort de laffe aanranders ijverig op. PIJNLIJK ONGEVAL TE SLEIDINGE Een pijnlijk ongeval heeft zich te Sleidinge voorgedaan. Omstreeks 1 1 uur 15 was de oud- renner Fred Verhaegen in de keuken zijn karabijn aan het schoonmaken. Daarna laadde hij het wapen en jegde het op de tafel om een of ander op den koer te gaan verrichten. Intusschen was de 1 8-jarige De Boe ver het vertrek binnengekomen. Hij wou het wapen even ter hand nemen, doch raakte den haan, waasop een schot weerklonk. De kleine Anny, een wicht van 7 maanden, dat op moeders schoot zat, werd in het hoofd getroffen. Niettegenstaande onmiddellijke bij gehaalde hulp, kon het kind niet meer gered worden en gaf te midden van de vreeselijkste pijnen en onder de oogen der ontzette ouders den geest. BRAND TE KORTRIJK Donderdagnamiddag heeft een ge wéldige brand gewoed te Kortrijk, die eeri matrassenfabriek gansch in de asch hééft" gelegd. Omstreeks 5 uur, toen de dochter van den eigenaar van de matrassenfabriek gelegen F. Van Elzaslaan, te Kortrijk, het elektrisch licht wou uitdraaien, sloeg een grootë vlam langs den muur, die het vuur stak aan een kapokmolen, Drie machines en 20.000 balen wol en kapok, alsmede waardevolle teeken kartons, werden vernield. Van de fabriek bleven slechts zwart- berookte muren rechtstaan. Een brandweerman, zekere George Blomme, werd tijdens de blusschings- werken door glasscherven aan de hand gewond. irirrn-ll'll 11 iiiib l ll ILWIDIMI».—WilIl mrar Iv'o eer w st rare. Zij hs?ldc 's avcncs <L doos Dampo voor den dag en den volgenten morgen waren '.lc 5 waer b:t r. D os 5 Fr De bijval, dien het liedeken wegdroeg man, en zou wenschen dat mijn paard toonde allerduidelijkst aan dat de Sin- j verzorgd werd en ik wat rust en wat joren, alhoewel ze nu beter door deeten zou bekomen. Franschen behandeld werden, toch del Paard en man werden naar de wo- knevelarijen der Sansculotten niet ning van den meier geleid, waar ze hun hadden vergeten. Uilenspiegel moest het nog eens her halen, eer hij weer zijn stoel kon verla ten en ditmaal ook. de gelagzaal. stof konden afschudden tijd later zat de knecht, gehéél opge knapt, zich te goed te doen aan eene lekkere schotel braadvleesch, in de keu- Hij had al zijn tijd ncodig, orn alles ken van den burgervader, en stond het voor de uitvoering van zijn plan in ge-i dier, gewasschen en geroskamd, bij reedheid te brengen. - eene gevulde krib het aardsche leed te Des anderdaags, in den vroegen mor- vergeten, gen kwam één zonderlinge ruiter langs De schatmeester werd verwittigd en de Kipdorppoort dé stad in'géve den,spoedde zich naar het stadhuis het op een even zonderling paard g'ëzetén.-; wa,s jaren; geleden ,fjat hij nog zgo vroeg De man droeg een soort livrei, waar1 in den morgen het licht had gezien, men échter niet veéfTcón van maken,Er moeten bevelen uit Parijs ge want zij was bedekt met slijk en stof. 'komen zijn, zoo sprak hij tot den meier. Het rijdier v/as eveneens mei: vuilIk begrijp er anders niets van... bedekt en dampte van het zweet. j tEr is niets gereed om den gezant De bode, want hij moest iets in dienvan den consul te ontvangen zuchtte aard wezen, was lang en mager als een de meier. dag zonder eten, en het paard, dat op De generaal zal dit wel begrijpi veel te hooge pooten stond, liet zijne Wij zullen hem aan de poort opwachten ribben tellen door zijne huid. en dadelijk naar het stadhuis leiden... Ruiter en dier schenen beiden honger Gij kunt hem verwelkomen en hem dan te hebben geleden. vragen wat hij verlangt te zien en te Op de Groote Markt, voor hel stad- weten. huis, stapte de ruite? af en drukte den Ik zal hem bij mij thuis een feest- wensch uit, in sierlijk Fransch, dadelijk maal aanbieden, den meier te spreken, en toen hij er bij- Opperbest, en blijft hij langer dan voegde dat hij in naam van generaal een dag, dan zullen wij wel iets weten Lefevre kwam, verhaastte men zir!» den te vinden, om hem zijn verblijf aange naam te maken... Wanneer zal hij hier zijn In den namiddag. Omtrent welk uur -7— Dat weet ik niet... De knecht zal het ons misschien kunnen zeggen. Maar de bode ondervraagd, wist al leen ie. vertellen dat zijn meester ge zegd had, des namiddags te Antwerpen stedevoogd te gaan verwittigen. Als de bode bij der? meier werd toe gelaten. maakte hij dezen Iaatrce be kend, dat hij in één vaart van Brussel naar Antwerpen was gekomen,in vo'len galop, om te melden dat zijn meester, de generaal, niet binnen vier dagen maar nog dienzelfden namiddag in de Scheldestad zou wezen. Ik blijf hem hier wachten, zei de te zullen komen. - Spijtig dat de prefect zich te Pa rijs bevindt, want die zou ons met raad en daad kunnen bijstaan. -Wij zullen het wel op zijn beste schikken, zei de schatmeester, zocdat de generaal zal tevreden zijn... Korts na den middag bevonden de erheden zich aan de Kipdorppoort, maar de generaal daagde niet op... De uren verstreken, het ongeduld maakte zich van allen meester, en ein delijk besloot de meier naar het -stad huis te gaan en daar den generaal op te wachten. De bode werd nog'eens geroepen en ei" werd hem gevraagd of hij zijne ijoodschap wel had afgelegd zooals het énoorde. t Zeker, zei de man. Vandaag komt mijn meester te Antwerpen, en als hij iets zegt, dan doet hij het.' Het zou de eerste maal zijn, dat het tegen overgestelde bij hem zou gebeuren. Deze woorden van den knecht deden den meier van gedacht veranderen en de overheden zouden dan maar blijven wachten. En ze keerden terug in de wachtka mer der soldaten, waar ze hun intrek hadden genomen. De burgèrs, dié aan de Kipdorppoort ware bijeengestroomd om de ontvangst van den afgevaardigde des consuls bij te wonen, oefenden meer geduld. Zij hadden geene kamer en geéne banken om hun het Wachten gemakke lijk te maken, zooals de overheden, en toch bleven zij. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2