%mmm nieuws Een MeailiiiG-ientoan' stelling te Brugge Het Leven van UILENSPIEGEL ür>ama in het Eébepgtê Verjaag deze maagkwalen -De Werkstakingen in Frankrijk tCGLONIALE LOTERIJ *S55ZX 30 November. H. Andreas. Hij was met zijn broeder Simon-Petrus een der eersle apostelen van Jezus. Hij predikte na de komst van den H. Geest in Klein-Azie en Griekenland waar hij der marteldood aan een kruis stierf. Een nieuw contingent van 100.000 kilo boter. De Minister van Econo mische Zaken, Middenstand en Land bouw heeft een nieuw contingent van 3 00.000 kgr. boter vastgesteld. De in- voervergunnings-taxe is onveranderd gebleven. - V Een Rembrandt voor het Rijksmu seum te Amsterdam. Het Rijksmu seum te Amsterdam is voornemens het schilderij van Rembrandt aan te koopèn dat onlangs in de Fransche stad Vannes teruggevonden werd. Het doek stelt Ti tus voor, den eenigen zoon van Rem brandt, dien hij uitermate liefhad. Het schilderij, waarvan de schilder in de grootste armoede zijner laatste levens jaren niet wilde scheiden, was onmid dellijk na zijn dood spoorloos verdwe nen. Thans weet men dat het achter eenvolgens :n Zweden, in Pommerep* in Bretagne en in Normandië heeft vér* bleven. Internationaal Eucharistisch Congres te Nice. In verband met het Interna tionaal Eucharistisch Congres dat in 3 940 te Nice zal plaats hebben, is de bisschop der Congresstad Mgr Remond door den President der Fransche Re publiek, Albert Lebrun, in audiëntie ontvangen. Namens de Fransche regee ring heeft de President der Republiek alle mogelijke medewerking voor het welslagen van het congres toegezegd. De teelt van windrozen in Enge land. Even na den oorlog kwam een inwoner van het graafschap Cornwall in Frankrijk; hij werd er bekoord door de schoonheid van een variëteit van reus achtige windrozen, die gansch het jaar bloeien. Hij verschafte zich zaad én bracht windrozen voort in zijn geboor testreek. Heden ten dage ziet men al daar uitgestrekte velden, waar niets dan windrozen gedijen en meer dan duizend tuinbouwers leven van den verkoop. En kele dagen geleden kwamen zes ton van deze bloemen aan het station van Pad- dington aaneen uur later waren zij ver kocht Aldus heeft een Fransche bloem een nijverheid gesticht in Engeland. Een gift aan de stad Bergen. De familie van wijlen baron Thomas Vin- cotte heeft aan de stad Bergen een twintigtal werken van den grooten beeldhouwer geschonken, die ten stad- huize in een mooi kader tentoongesteld zijn. Bergen bezat tot nog toe slechts twee werken van den meester, en wel bronzen borstbeelden van.de Koninklij ke familie, die in, de Louis XV-zaal staan. Na de tentoonstelling zullen de werken, die deel uitmaken van de milde gift van de familie Vincotte, overge bracht w-orden naar het stedelijk mu seum van Schoone Kunsten. Een Rogier van der Weyden ont dekt Naar men uit Brussel meldt, heeft de Brugsche kunstkenner Emiel Renders, schrijver van verscheidene werken over de kunst van de Van Eyck's en van Rogier van der Weyden, een in het stadsmuseum te Leuven be waard schilderij, de Heilige Drievuldig heid voorstellend, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De heer Ren ders zou tot de conclusie zijn gekomen, door AUCTOR 193ste Vervolg. Dè arme kerel begint te vervallen Ik geloof dat ik best zal doen hem voortaan bij moeder Goedzak, in zijne herberg te laten... Als hij zich daaf eefjv stuk in den kraag drinkt, kan 't voöt niemand kwaad dan voor zich zelf..; Als Tijl terug aan den feestdisch plaats nam, zei bif :tbt de genoodigdenj Ge moet mijn makker verórïf^ schuldigen. Hiplijdf nu en dan aan eene zonderlinge kwa'al, - die hem als eert" slaapwandelaar doet handelen. Hij is nu weer kalm en 'slaapt rustig door tot morgen vroeg. Het is recht zonderling, Er wordt hier aan tafel beweerd, zei de meier, dat uw gezel daar straks Vlaamsch tot de knechten heeft gespro ken. Ik heb geantwoord dat het wel licht het een of ander Fransch dialect moet géweest zijn. Uilenspiegel verloor zijne tegenwoor digheid van geest niet en hij sprak Toch niet. Generaal Mars is inder daad in uw land, in Vlaanderen gebo ren. Hij nam echter dienst in het Fran sche leger, als vrijwillig strijder, en wist door zijn grootèn moed spoedig in rang op te klimmen. Hij heeft met Bo naparte al wat mede gemaakt. Veel weet hij niet buiten oorlog voeren, maar op het slagveld is hij een echte leeuw. Zes vijandelijke vlaggen wist hij alleen te veroveren en tweemaal moést men hem ontzetten, als hij alleen te midden van een groep vijanden aan *t vechten was. dat bedoeld werk, tot dusver tpege- schreven aan een onbekenden Vlaam- schen meester, van de hand moet zijn van Rogier van der Weyden. Het schil derij, dat geen handteekening of ander kenteeken draagt, wordt thans zorgvul dig schoongemaakt. Nizza, 28 Nov.Eén vreeselijk dra ma, dat drie slachtoffers eischte, heeft zich afgespeeld in de Zuid-Fransche AL pen, namelijk in het gebergte van Au- thion. Aldaar zijn verscheidene militaire wachtposten verspreid, waarvan de v-oornaamste, deze van A<Plan-Caval», onder het bevel stond van een 27-jarige luitenant, met name Jacques Sabatier. Luitenant Sabatier en een afdeeling ski-rijders van.het Alpijnsche Vesting bataljon, waartoe hij behoorde, bega ven zich voor een verkenningstocht op weg naar de vestingwerken nabij Bais- se-e-SaintVéran, op een hoogte van 1.800 meter, wat zij zonder ongevallen bereikten. Een korporaal, zekere Jeén Chareau, Vaégde zich echter tot aan den uitersten rand van den bergtop om het besneeuw de berglandschap te bewonderen. Hij verloor hierbij het evenwicht en viel te pletter in een diepen afgrond. De reddingsploeg Luitenant Sabatier telefoneerde om hulp naar den hoofd wachtpost te Plan- Caval. In de gedachte dat de korpo raal misschien nog leefde en hulpeloos op den bodem van den afgrond lag, ging luitenant Sabatier een van zijn vrienden roepen, den meestergast De- malherbe, die een betrekking gekregen had in de vestingwerken en nog rnaar sedert twee dagen ter plaatse was aan gekomen. Samen waagden zij op een slede langs de scherpe en gladde berg helling naar beneden, waar zij den kor poraal dood aantroffen. Zij legden het lijk op hun slede, en vingen den gevaarlijken terugtocht aan Toen zij reeds een groote hoogte be reikt hadden, verloren zij op hun beurt het evenwicht en rolden langs de berg helling in de diepte. De militaire reddingploeg uit «Plan Caval», die op dat oogenblik ter plaat se verscheen, moest drie lijken naar bo ven brengen. Men is een Memlinc-tentoonstelling aan het voorbereiden, die toekomend jaar te Brugge zou plaats hebben, in het stedelijk museum. Naast de beroem de relikwiekast van de H. Ursula en het mystiek huwelijk van St. Katelijne, zou den de vermaardste werken van de mu sea van Brussel en Antwerpen er ver- eenigd worden. De medewerking van het Louvre-museum, van de musea van Berlijn, Rotterdam, van Italiaansche musea alsook van groote verzamelaars uit Engeland, de Vereenigde Staten en Parijs, zou reeds toegezegd zijn. De h. Lambotte, die deze tentoonstel ling voorbereidt met medewerking van het Brugsche stadsbestuur, hoopt zelfs het bekende drieluik «Het Laatste Oor deel», dat zich te Danzig bevindt, naar Brugge te zien overbrengen. De tentoonstelling zou geopend wor den op 24 Juni en haar poorten sluiten op 30 December. De tot heden gesloten verzekeringen slaan reeds op een som van 150 millioen frank. Zoo werd de aandacht van Lamme s domme daad en zijn Vlaamschspreken afgeleid en men vergat geheel en al ge neraal Mars, als de meier weer recht stond en opnieuw zijne redevoering be gon. Deze maal kon hij ze gansch loslaten, en in ronkende volzinnen, gevuld met bombast, maakte hij den lof én van den consul Bonaparte, én van generaal Lefe- vre, om te eindigen met een grootsche hulde aan de republiek, de'bron van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid. Óp zijne beurt stond Tijl Uilenspie- ■gei .recht en zijne réde was een meëster- stuk van fijnen spot alhoewel eene op- 'henjieling van de republiek schijnende. De Franschen, die mede aan tafel za- tëfi, konden er niéts euvel in opnemen en moesten aan 't einde geestdriftig.toe juichen, omdat zij niet nadachten en trouwens overtuigd waren dat ze zich tegenover een Franschen generaal, een helper van Bonaparte bevonden. De Antwerpenaars echter, zonder te gissen wie er tot hen sprak, voelden de oude wonden wéér openrijten en hun haat tegen de Franschen, die ingeslui merd was, weer ontwaken. Zij juichten vooral toe, omdat de spreker die snaar had doen trillen. Waarom zij zich niet afvroegen, hoe het kwam dat een Fransch krijgsoverste dat deed Wel, ze zaten immers aan den feest disch, zalig gestemd onder den invloed van den wijn, en dan denkt een mensch niet verder na. De .woorden komen, maken hun in druk, doch die verdwijnt als zij ver zwinden, en ze laten niet het minste spoor. Zoo sprak Tijl Uilenspiegel Ik dank den meier voor zijne Het eerste teeken van een gebrekkige spijsvertering is dikwijls een gevoel van hinder of van slaperigheid na de maal- ti'den. Dan volgen zuren,, oprispingen b.and en al de ancfqrè kenteekens van een overtollig zuur dat de teere maag wanden- prikkelt-én: dié spijzen doet gis ten. Deze troébelcn kunnen, wanneer zij verwaarloosd- worden, in maagont- steking of chronische- slechte spijsver tering ontaarden. Vanaf de eerste tee- kens van -kwaleni der spijsvertering moet men het overtollig zuur onschadelijk maken dat er-dé eigenlijke oorzaak van is, door na eiken' maaltijd een kleine dosis Magnésie Bismuyée te nemen. Drie minuten na de eerè%; dosis Magnésie Bisraurée verdwijnen alle pijnen en de spijsvertering wordt in korten tijd we der gezond en normaal. De kwalen der spijsvertering zijn juist als een nare droom. In alle apotheken, in- poeder en ta bletten frs. 7,50 en frs 13,50 het groot vóordeelig formaat.. Een beroep van Daladier op het Slaatspersörceei Iedere bediende en arbeider in openbaren dienst die staakt zal worden afgezet Parijs, 28 Nov. De h. Daladier heeft een rondschrijven gericht aan alle prefecten en alle.dienstoversten. De eerste minister 'doet beroep op hun rede en hun geweten en hij ver wacht dat alle bedienden en arbeiders in openbare diensten óp Woensdag op hun post zullen blijven. Het stopzetten van den arbeid zou een zware fout zijn. Degene die staakt zal worden afgezet, Er zal geen toelating worden gegeven om dien dag afwezig te zijn. Een lijst van de bedienden "en arbeiders, die zul len afwezig zijn, zal worden opgemaakt r.et het oog op de toepassing van de si rafmaatregelen. Die iijst zal wordèn overgemaakt aan den eerste minister telegrafisch te acht uur in den morgen. Iedere propaganda om den arbeid te staken moet eveneens worden bekend gemaakt en strafmaatregelen zullen worden genomen tégen den schuldige. Staking in de haven van Duinkerke Duinkerke, .28 Nby.- De havenar beiders hadden op V Vrijdag de staking a£gekohékgd. Op K/^i.apdagmorgen werd de arbeid hernomerj. Doch een uur na- ftien. w-erd de .a^$ypt§ifeelegd op bevel van de afgevaardigden van het syndi- kaat. De slaking omvat enkele duizen den metaalbewerkers. Het personeel van de werkhuizen aan de haven heeft eveneens het werk .stilgelegd. Parijs, 28 Nov. Het uitvoerend komiteit van de Alliance démocrati- que vergaderd onder voorzitterschap van oud-minister -Flandin, heeft een motie goedgekeurd; waarbij de arbei ders worden aangezet geen rekening te houden met de onderrichtingen van het vakverbond en den arbeid niet neer te leggen op Woensdag 30 November. Parijs, 28 Nov. rj— De parti popu laire Francais» heeft een oproep gericht tot de arbeiders, waarin zij hen aanzet krachtdadig te weigeren deel te nemen aan een algemeene i staking die uitge sproken politiek is. schoone woorden, met zorg gekozen en bijeengebracht, als een ruiker bontge kleurde en welgeurende bloemen, waar van de stengels hem in het hart zijn ge plant. Het is mij niet mogelijk u zulken schitterenden en glansrijken praalstoet van woorden te laten bewonderen, daar ik slechts veldheer ben en alleen weet mede te praten als kanongebulder en gëweervuur aan het woord zijn; Toch zal ik trachten u mijnen dank te bewijzen, voor de hartelijke ont vangst die mij hreri te beurt valt en de hulde die er onzen geliefden consul Bo naparte is gebracht geworden. Mijne landfjènooten, hier tegenwoor dig, zullen mij ten volle begrijpen. Ik zeg, mijne landgenooten, omdat zij steeds dë: vöordeelèn der eenige en onverdeèlbare republiek hebben mogen genieten. De Belgen, die hier aan tafel zitten, zijn niet altijd de vrienden der republiek geweest, omdat zij in den beginne voor ■hen een kwaad was, maar, laat mij er bijvoegen, een noodzakelijk kwaad. Zij hebben de vrijheid moeten beta len met hun havé en goed, omdat de vrijheid hier naakt is toegekomen, en, gekleed moest worden om het hier vol te houden. Ze hebben'de broederlijkheid moeten betalen met hun havé en goed, omdat eenen broeder niets mag geweigerd wor den, als hij minder bezit dan zijn ande re broeders. Maar, als de republiek hier alles had weggenomen, ten bate van allen, heeft ze niets meer gevraagd, en de Belgen hebben ongestoord kunnen leven, als een vrij volk. Meer nog, de republiek heeft hun de heiligste rechten geschonken, en zelfa -é' - - - DE BRUTALE MOORDPOGING TE OUDEGEM De verdachte houdt zijn onschuld staande Zooals wij gemeld hebben, wegen zware verdenkingen op den leurder Jo zef C., uit Aalst, in verband met den brutalen moordaanslag op de 25-jarige echtgenoote Alida Van Eetvelde en haar éénjarig dochtertje te Oudegem. Bedoelde persoon, een bekende van het gerecht, dien men zou hebben zién ïondzwerven nabij de plaats van de misdaad, is aangehouden op bevel van het parket van Dendermonde.Niet temin zijn nog verscheidene andere ver dachte personen ondervraagd. C. houdt hardnekkig zijn onschuld staande. Hij betoogt, dat hij niet in den omtrek van de woning van het echtpaar Van Eetvelde geweest is, op het oogen blik van de misdaad. Volgens de vaststellingen van de renéesheeren in de kliniek te Dender monde, moet vrouw Van Eetvelde 12 zware slagen van' een stomp vóorwërp op het hoofd gekregen hebben. De her senen van het slachtoffer zijn gedeelte lijk ingedrukt, zoodat het ergste té vreezen is. Een tragische bijzonderheid vrouw Van Eetvelde verwacht^haar1 tweéde kindje. v?! Voor haar dochtertje, dat nauwe lijks veertien maanden oud is, bestaat nief het minste gevaar. Het meisje wordt overigens thuis verpleegd. In het huis van de misdaad is niets gestolen, zoodat de vraag rijst, of de dader in zijn vreeselijk werk gestoord is of enkel uit wraak gehandeld heeft. JONGE VROUW AANGEREDEN DOOR EEN BUURTTRAM TE WANNEGEM-LEDE Op den weg Oudenaarde-Kruishou- tem werd door de buurttram Oudenaar- de-Deinze, die te 4 uur uit Oudenaarde vertrekt, vrouw De Clercq Madeleine aangereden en doodelijk gewond. Het gebeurde op het grondgebied van Wan- negem-Lede, dichtbij de herberg Het Vliegend Paard.» De jonge vrouw is 33 jaar oud en moeder van 4 kinderen, afkomstig van Kruishoutem en wonende te Celles- Scholafie. Zij werd door den stuik van het tramrijtuig de ruggegraat gebroken en gevat door een wiel van het tramrij tuig en aldus den grooten teen afgere den en nog een ander vermorzeld. Dokter De Noze uit Kruishouten,was spoedig ter plaatse en heeft de ongeluk kige vrouw naar het hospitaal te Oude naarde overgebracht. Madeleine De Clercq was met val avond op weg per fiets naar Kruishou tem om een bezoek te brengen aan haar moeder. De weg tusschen Het Strop)) en Het Kruisken» is voor het, oogen blik onderbroken en in herstelling. De vrouw meende dat een auto ach ter haar kwam aangereden en reed dan heel dicht de kantsteenen van de tram lijn. Ongelukkiglijk was het de tram die kwam aangereden.. De vrouw kreeg een geweldigen stomp in den rug, het wiel raakte eventjes haar voet. Haar schoen lag op straat geslingerd en haar fiets nog veel verder en heelemaal aan stuk ken. Seffens werd de vrouw binnengedra gen bij Arthur Vindevogel in Het Vliegende Paard De ongelukkige bloedde een weinig en kon maar met moeite en onsamenhangend spreken. Ze bleef daar ongeveer twee uren. Ondertusschen waren de kommandant uit Kruishouten en dokter De Nose ter plaatse gekomen. De vrouw kloeg ge weldig van inwendige pijnen. aan de Belgische jeugd toegelaten mede de wapens op te nemen, om met ge weld de andere volkeren, die niet be grepen wat hun gebracht werd en te genstribbelden, de vrijheid te schen ken... Daarom begrijp ik dat de meier van Antwerpen de republiek zoo welspre kend hulde heeft gebracht en al de Ant werpenaren zullen het met mij begrij pen en hém toejuichen. Wat de hulde betreft, die hij zoo gloedvol onzen grooten consul heeft Toegezwaaid, en het kleine ruikertje dat hij naast dien berg bloemen voor rpij neerlegde, daarover zal ik niet uitwei-j den. Wanneer er van de republiek ge sproken wordt, moet zelfs dé consöl; dié slechts een harer dienaars is, in haren glans verdwijnen, en 't is zeker dat men dan een gewoon soldaat als ik ben, niet mëer bespeuren kan Na nog eenigen tijd met verschillen de genoodigden gepraat te hebben, die allen verlangden ingelicht te worden over de plannen van Bonaparte en het gaan én keeren van den grooten man, en aan zijne fantazie bij het antwoor den den vrijen teugel te hebben gela ten, verliet Uilenspiegel de tafel. Ik ben doodvermoeid, zoo sprak hij, en ik heb morgen veel af te doen, zoodat de rust mij alle*welkomst zal we zen. Hij nam afscheid van de genoodig den, en deed dat met zooveel zwierig heid en hoffelijkheid, als ware hij in de edelste kringen opgevoed geworden. Uilenspiegel bezat in ruime maat den geest van zich alles eigen te maken en dat is meer in het leven dan het de- gelijkste onderricht. Hij ging nog even zijn gezel bezoe ken, die nog immer snorkte dat het een DE MOORDZAAK TE OQRDEGEM De bekentenis van de aangehouden persoon In verband met het overlijden van een zekeren Danckaert, te Oordegem, die Zondag 20 November gekwetst op den Brusselscheri steenweg werd gevon den, en 's anderdaags aan een sche delbreuk stierf, heeft de aangehouden persoon, Use Leo, uit de Klinkkaartstr. Oordegem, volgende verklaring af gelegd aan den onderzoeksrechter ik had met Danckaert verscheidene drankgelegenheden bezocht. Huis waarts keerende, omstreeks 6 uur des avonds,, kregen wij twist onderweg.Ik heb, in een oogenblik van groote woede een geweldigen slag aan Danckaert toe gebracht. Hij is op den boordsteen van het voetpad gevallen. Vervolgens heb ik mijn weg vervolgd. Het is slechts 's anderendaags.dat ik vernomen heb dat hij overleden was. Ik had het voornemen niet hem te dooden. Ik heb mij Verdedigd óp een mogelijk wel te heftige wijze». Use zal vervolgd worden wegens on- vrijwilligen doodslag. ERGE ONTPLOFFING EN BRAND TEZELE Zes peisonen bekomen brandwonden Maandag avond, rond 8 uur, is op de Lokersche Baan, te Zele, brand ont staan tengevolge van de ontploffing van naphte, bij den voerman Godfried Dé Beule. Een stalling palende aan het huis \vaar de naphte en olie bewaard wordt, vverd door brand erg beschadigd, doch kon zonder tusschenkomst der pompiers gcbluscht worden. Erger was het gesteld met Godfried Ce Beule, diens vrouw en kinderen, v/elke erge brandwonden opliepen over gansch het lichaam. Geneeskundige hulp vanwege Dr Vercauteren moest ingeroepen worden. De oorzaak van de ontploffing is toe te schrijven aan het feit dat de kleine Mathilde. dochtertje van Godfried, stond te lichten met een petroollantaarn terwijl haar broeder Louis, oud 1 3 jaar naphte uit een emmer stond te vergieten in een bidon. Een onderzoek is door de rijkswacht ingesteld. 11e SNEDE 1938 Trekking van 25 November 1938 EERSTE BESTEMMING DER WINNENDE BILJETTEN Groot lot van één millioen Verdeeld in vijfden door het N.W.O.I. Drie loten van 250.000 £r.: Twee verdeeld in vijfden door het N.W.O.I. Een Willebroeck (Posterijen.) Tien loten van 100.000 fr.: Vijf verdeeld in vijfden door het N. W. O. I. Een Beurs van Brussel. Een Beurs van Luik. Een Chatelineau (Posterijen). Een correspondent. Een winket der Loterij. Tien loten van 50.000 fr. Vier verdeeld in vijfden door het N.W.O.I. Twee Beurs van Antwerpen. Een Beurs van Brussel. Een Beurs van Luik. Een Diest (Posterijen) Een winket der Loterij. N. B. Er wordt herinnerd dat de Koloniale Loterij, volgens haar regle ment, geen enkele inlichting mag geven aangaande de identiteit der winnaars. aard had, en legde zich dan ter ruste... Des anderdaags was hij reeds vroeg te been, om, volgens afspraak met den meier, het stadhuis te bezoeken en er over verschillende belangrijke zaken te spreken, die bij het bezoek van den con sul te berde moesten komen. Ook had hij den wensch te kennen gegeven, een onderhoud te hebben met den opperschatmeester, om over het be heer der financiën te redekavelen. Als hij de zalen van het stadhuis -even doorloopen had, hield hij een kort gesprek met den meier, in hét ka- ,binet van dezen iaatste. Lang duurde het niet, omdat de meeste, zaken van den dag te voreiv aan ^Kgfel waren aangeraakt geworden en het er bij Uilenspiegel omte doen Was «Jen schatmeester beet te nemen. Het was met dat doel, dat hij gansch dit gewaagd spel had ondernomen. De meier verwijderde zich en de schatmeester werd bij den valschéri ge neraal Lefevre binnengeleid. Deze sloeg een gansch anderen toon 0£m, dan den dag te voren. Met een stuursch gelaat en gefronste wenkbrauwen, in afgebeten woorden, sprak hij den schatmeester toe Ik heb u onder handen te nemén. Mij I Men kloeg over u te Parijs. Waarom Niet omdat ge de financiën slecht beheert. Dat maakt me gelukkig. Niet te snel. Men klaagt omdat go de financiën in 't geheel niet beheert! 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2