H tler te Weenen in zijn wieg ral gebeten door GEMENCQ K1EÖWS Het Leven van UILENSPIEGEL 1 December. H. Eligius. Ge boren in 588 werd hij in 641 bisschop van Noyon en Doornik. Hij evangeli seerde een groot deel van Vlaanderen en stierf in 660. Een krans van H. Missen rond de wereld. Door den Missiebond van Katholieke Vrouwen te Milwaukee is een speciale Noveen georganiseerd, ter voorbereiding van het Kerstfeest. Gedu rende heel deze periode van 1 6 Decem ber tot 25 December zullen over de gè- heele wereld onafgebroken H.H. Missen worden opgedragen. De eerste H. Mis begint op 1 De cember om 6 ure op het Fidji-eiland en de laatste H. Mis eindigt om 6,30 ure op het Samoa-eiland. In het geheel zul len tijdens deze Novene 432 H.H. Mis sen worden gecelebreerd. Nog geen tekort aan brandstof. - Een Engelsche vakkundige, kolonel Greenley, verklaarde onlangs op eene vergadering te Londen, dat de aarde nog bijna onuitputbare voorraden kool en petroöl inhoudt. Volgens kolonel Greenly heeft Enge land alleen neg voor 800 jaren vol doende kolen in zijn- eigen bodem. Dit is weinig in vergelijking met Rusland dat, zegt hij, nog 35.740 jaren kolenvoorraad bezit; Canada voor 25 duizend jaren; Duïtschland 1950 jaren. De bestaande petroolbronnen vol staan om 4 milliard ton op te brengen en daar komen we 18 jaar mee toe. Maar aangezien men alle jaren nieuwe bronnen ontdekt moeten we ons niet ongerust maken. wijls het vliegtuig om tijdig terug te zijn van zijn heelkundig werk. De mijnwerkersloonen en de kolen- prijzen. Van de zijde der mijnbe- sluren bestond het inzicht de loonsver- hooging van 5 t.h. welke destijds bui ten het kontrakt om werd toegestaan, in te trekken. Inmiddels is het indexcijfer met 3 punten gestegen wat meebrengt, dat volgens het kontrakt, de mijnwerkers recht hebben op een verhooging van 2.5 ten honderd. In die voorwaarden zijn de afge vaardigden van de, mijnbesturen aan den h. Spaak komen verklaren, dat zij van plan zijn de mijnwerkersloonen on veranderd te laten. Anderzijds ligt het in de bedoeling van de voortbrengers de ledenprijzen met 5 fr. per ton te verhoogen. IN H ET STATION BRUSSEL-NOORD Men is begonnen met het verhoogen van het perron gelegen tusschen de 6e en 7e sporen van' het station Brussel- Noord. Eens deze werken uitgevoerd •zullen de electrische treinen op voor melde sporen aankomen en vertrekken. Binnenkort zal aldus in verband met de Noord-Zuidverbinding kunnen worden aangevangen met het afbreken van dat deel van het station Brussel-Noord, thans voorbehouden aan de electrische treinen en gelegen langsheen de Bra- bancstraat waar eveneens reeds talrijke huizen gesloopt zijn." Canada's vijfling naar de Wereld tentoonstelling te New-York Er is kans, dat de beroem.de Canadeesche vijf ling op de komende wereld tentoon stelling te New-York te zien zal zijn. Vermoedelijk zal in de eerstvolgende weken het contract geteekend worden, dat het «optreden» van de vijfling vast legt. Dit zou dan tevens de eerste maal zijn, dat het beroemde vijftal de Cana deesche grenzen overschrijdt. Kongoleesche wapenen. Het Eth- nographisch Muzeum van Stockholm ontving een mooie verzameling van wa penen uit Belgisch Kongo. De verzame ling werd bijeengebracht door M. G. Lundgren, die 35 jaar geleden, officier was in het Belgisch koloniaal léger. De verzameling bestaat uit kostbare wape nen voortkomende van den stam Mang- beton en andere volksstammen, uit het Noord-Oosten van Kongo. Goed nieuws voor zij die lijden Indien gij lijdt aan Rheumatiek, Len denjicht, Rugpijn, Pijn en Stijfheid in de Gewrichtén, Verrekkingen', Kneu zingen, of Verkoudheden op de Bórst, ziet de aankondiging van Liniment Sloan op de 3 pagina van dit blad. Zij toont U aan hoe gij U kunt bevrijden van Uwe pijnen en ongemakken door de zekerste en doeltreffendste methode toe te passen en zonder U te bedwel men door verdoovingsmiddelen. Eerste-Minister en Operateur. De Eerste-Minister van Zuid-Rhodesia, die den gouverneur van Zuid-Afrika met welslagen opereerde, de heer Huggins, is een uitstekend heelkundige. Een zijner vaste regelen is, wanneer mogelijk, te opereeren vóór zijn ont bijt, om de rest van den dag vrij te hebben voor politieken arbeid. Hij cumuleert de leiding van den Staat met zijn beroep en gebruikt dik- De Times» meldt dat Hitier op Za-1 terdag te Weenen heeft vertoefd op het slot van Schoenbrunnen, en er den nacht heeft doorgebracht. Hij is op. Za terdagmorgen uit Weenen vertrókken. Aan Schuschnigg zou aangeboden zijn het land te verlaten samen met zijn vrouw en zoon. Doch Schuschuigg zou dit aanbod van de hand hebben gewe zen als niet tezelfdertijd de leden van zijn staf, die nog in de gevangenis zit ten, in vrijheid zouden worden gesteld. Men zou ook de gelederen van de nazi-partij in Oostenrijk hebben gezui verd. 135 nazi's zouden doodgeschoten zijn. Gemeld wordt dat Mevr. Schuschnigg naar Hongarie is vertrokken ten einde er een verblijf voor haar gemaal voor te bereiden. Schuschnigg zou van een Kerstmis amnestie genieten. Het Duitsche Nieuwsbu'reau meldt - zooals kon verwacht worden dat het bericht van de Times dat ook in de New York Times» is verschenen, vol komen valsch is. De Lokal Anzeiger» heet het ook een boos verzinsel het bericht dat Duitschland drie legerkorpsen zou heb ben saamgetrokken op de grens van Tsjechoslowakije. Dit bericht komt van de News Chronicle». WEDDEN EN PENSIOE- N EN VAN 'T STAATS- RERSON EEL 1939 Het Belga-agentschap heeft de vol gende mededeeling van den minister van Financiën aan de pers medege deeld Bij het Parlement zijn twee reeksen vanamendementen bij de begrootings- ontwerpen aanhangig gemaakt, de eene voor de Kamer (46 millioen) en de andere voor den Senaat (60 millioen), die ertoe strekken het gemiddelde grondslagprocent van de wedden en pensioenen van het staatspersoneel in 1939 van 105 op 107,5 t.h. te brengen. Het begróotingseven wicht wordt er echter niet door getroffen. Inderdaad werden deze amendemen ten aangekondigd, en er werd in de ba lans der ontvangsten en uitgaven mede rekening gehouden, door een vooruit zicht van 100 millioen in ronde cijfers. De nauwkeurige berekening werd zooeven voleindigd. Rekening gehouden met verscheidene andere amendementen blijft het netto overschot ongeveer op het in de alge- meene toelichting aangeduide cijfer van 1 7 millioen. 'door AUCTOR 1 94e Vervolg Ik heb steeds... Gij hebt steeds alles overgelaten aan uwe hoogere beambten, die. op hun ne beurt alles overlieten aan hunne on dergeschikten, en niet de helft van het geen er ontvangen werd kwam té Parijs. Men beschuldigt mij toch niet hét geld... Tót heden beschuldigt men tK aV- leen van nalatigheid. Of er eene andere beschuldiging mogelijk is, dat zal hét onderzoek uitwijzen. Het onderzoek Dat- ik heb te doen. Het bezoek van den consul is slechts een voorwend-; sel. Ik heb te Brussel, terwijl gij te Ant werpen waart, alles nagezien en uwe ambtenaars onderhoord. Gij hebt dat durven doen Ingevolge opdracht van den con sul. Ik heb niets te uwen laste gevonden. De schatmeester loosde een diepen zucht. Een zware steen viel van zijn hart. Gelukkig, zoo dacht hij, heeft men een generaal met het onderzoek gelast. Een man op de hoogte van het geldbe heer zou wel iets gevonden hebben. Ik hoop voor u, dat het hier te Antwerpen hetzelfde zal wezen, Uilenspiegel voort. Ik verlang hoofdopziener Claes te hooren. Wie De hoofdopziener Claes, de man van vertrouwen van den consul Bona parte;. gmg den -Die is niet meer in dienst. Wat zegt ge Alvorens ik Parijs verliet heeft de consul mij gelast inzon derlijk dien ambtenaar te hooren. Men heeft den consul dan niet in gelicht over dien kerel. Hij is verplaatst geworden naar het departement der Schoone Kunsten, omdat hij hoege naamd niets van financiën kende. Hij had alles in de war gebracht en het was hoog tijd,- dat hij uit zijn ambt werd ontslagen. - -T- En kende hij-iets van kunsfeep, Ik geloof het niet, want hij heeft het daar ook niet lang volgehouden, ,daar.hij korten tijd na zijne benoeming eenvoudig werd afgezet*'! t-./: -—-Zoo.'.-.-. - -• Géneraal Lefevre was rechtgestaan efi de armen over de borst gekruist,, als aapte hij Bonaparte na, wandelde hij een paar malen het vertrek op en neer. Zoo, zoo Plóts bleef hij voor den schatmeester staan, en hem vlak in de oogen starend, kreet hij En zonder een spier van uw ge laat te vertrekken, wringt ge zoo koel bloedig de waarheid den nek om Generaal Ja, doe er nu nog wat verontwaar diging bij... De waarheid is mij bekend. Welke waarheid De hoofdtoeziener Claes wilde zijne taak ernstig opnemen, toezicht uit oefenen en gij hebt het hem belet, en, het eens met de grijpgieren, die te Parijs het geld in hunne zakken doen verdwij nen, instede van het in de Staatskas te storten, hebt gij dien eerlijken man doen verplaatsen. Ik' teeken krachtdadig protest.... En ik teeken een mandaat om u dan rug en borst inwrijven met Oooi 5 fr: Pot lOfr./p alle Apotheke CICHOREI F- C- GEBRUIKT ER MINDER. - JACOBS 'T IS DE STRAFSTE VEROORDEELINGEN VOOR OVERTREDING OP SOCIALE WETTEN In den loop der niaancl October jl. heeft de arbeidspolitie 189 proces-ver balen opgesteld voor overtreding der- verschillende sociale wetten. Tijdens dezelfde maand hebben de rechtbanken van eersten aanleg 230 veroordeelingen uitgesproken ten laste van werkgevers welke voor inbreuk op deze wetten vervolgd werden. Onder deze uitspraken dienen aange- stipt 1. Het geval van een .werkgever die veroordeeld werd tot 10 maal 140 fr. om kinderen onder de 16 jaar en vrou wen onder de 21 jaar^ te hebben laten arbeiden zonder dat ze in het 'bezit wa ren van het werkboekje voorzien door de wet op den vrouwen- en kinderen- arbeid. 2. Het geval van eer? ondernemings- hoofd veroordeeld tot: een geldboete waarvan het totaal 546.fr. bedraagt om nagelaten te hebben een werkplaatsre glement in zijn onderneming te hebben opgehangen. 3. Het geval van een werkgever die veroordeeld werd tot een boete van 220 frank om een vreemdeling te hebben te werk gesteld zonder ,-cr een voorafgaan- delijke toelating voor, bekomen te heb ben. 4. Het geval van een werkgever wel ke tot 10 geldboete^ van. 350 fr. elk werd veroordeeld, orhtiat hij een ge deelte van zijn'persoitéel had laten wer ken, buiten de uren Vermeld op het werkplaatsenreglement. 5. Het geval van een bestuurder, veroordeeld tot een böéte van 350 fr. om reden dat hij hek toezicht voorge schreven door de wét óp den arbeids duur verhinderd had.- De dienst der arbeidspolitie herin nert er tevens aan dat hij een «memo randum» houdende Samenvatting der bijzonderste verplichtingen voor de be drijf shoo fd en heeft üitgegeven. Exem plaren daarvan worden gratis toegezon den aan hen welke ze schriftelijk aan vragen aan het adres van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, Con troledienst. Arbeidspolitie, Lambert- monstraat, 2, te Brussel. Tevens kunnen allé inlichtingen be treffende de arbeidspolitie aan hetzelf de adres worden ingezonden. DE BRUTALE MOORDAANSLAG TE OUDEGEM-BIJ-DENDERMONDE Het slachtoffer overleden Wij hebben in onze bladen van Zon dag en Maandag de omstandigheden uiteengezet, waarin de echtgenoote van Frans Van Eetvelde, en haar eenjarig kindje, beiden erg gewond, in hunne woning werden aangetroffen. Thans vernemen wij dat de echtge noote Van Eetvelde,Alida Justina Box- tael, Dinsdagmiddag te 1 uur aan de opgeloopen verwondingen is overleden in de St Blasius-kliniek te Dendermon- de. Zij heeft niet meer kunnen spreken. Alida Justina Boxtael werd geboren te Hofstade, den 8 Juni 1913. De be graving zal plaats hebben te Oudegem, Vrijdag a.s. te 8,30 u. Het parket zet zijn onderzoek voort en volgt nog - steeds hetzelfde spoór, namelijk dit van den leurder uit Aalst. DIEFSTAL TE ZOTTEGEM Gisteren namiddag terwijl de heer Gieles ontvanger van de rechtstreek- sche belastingen te Zottegem met zijn familie afwezig was, zijn onbekenden met valsche sleutels in zijn woning en in het kantoor gedrongen. E.en brand kast werd doorboord en 1 7.000 frank werden eruit gestolen. Een handkoffertje dat in een meubel op de slaapkamer was geborgen, en dat 5 7.000 frank in bankbiljetten inhield is insgelijks verdwenen. Speurders zijn aan het wérk om de daders te ontdekken. gevangen te nemen. Gij hebt het recht niet... Dat zal ik u toonen. Hij haalde een papier uit den zak en reikte het den schatmeester over. Deze las het en verbleekte. Het stuk was geteekend door den consul, en droeg al de overheden der republiek op generaal Lefevre, als Bij- zónderen commissaris der regeering, ge hoorzaam te wezen en al zijne bevelen uit te voeren. De schatmeestér gaf den generaal het papier terug, zonder een woord te spre^ ken. r - Hij voelde dat zSjn rijk ten einde was. Indien ik, u doe- aanbonden, sprak Tijj, dan zullen wij bewijzen genoeg vinden tegen u, oiii voor uw leven naar de galei, te zenden. De andere antwoordde met. Is het niet zoo De schatmeester bpog het hoofd: - Ge bekent, want dat stilzwijgen is wel eene bekenterlis, niet waar Welnu; ik wil me tegenover u grootmoe dig toonen... Ge zult onmiddellijk de stad verlaten, en zoo spoedig mogelijk naar Engeland uitwijken... En we spre ken over u niet meer... Geld zult ge wel genoeg verzameld hébben, om in den vreemde onbekommerd té kunnen le ven... Gé kunt gaan... De schatmeester verliet het vertrek. Hij 'was tevreden er zoo goedkoop van af te komen en spoedde zich naar zijne woning. Zoo geraakt dé républiek van dien key-l af, zonder veel moeite en zonder schandaal te verwekken. Hij zal wellicht niet vernemen dat een valsche Lefevre hem heeft weggejaagd, en, komt hij het té weten, dan zal hij toch niet meer VIER PERSONEN DOOR HET GAS BEDWELMD TE GENT In de Kerkhofstraat te Gent, werden Dinsdag namiddag vier personen in hunne woning nr 1 7 en I 9, tengevolge van gasontsnapping bedwelmd aange troffen. Het zijn vrouw Rotther Maria, wo nende in nr 1 9 en de echtgenoote Ca- ron, geboren Irma Hoste, en hare kinde ren Florimond en Zoe, wederkeerig 1 7 en 1 2 jaar oud, wonende in nr 1 7 der hoogervermelde straat. Het ongeluk is te wijten aan het sprin gen eener gasleiding op straat voor de vermelde woningen. Het gas dat zich tengevolge van den regen niet kon omhoog werken ver spreidde zich in de woningen. De slachtoffers werden in het Bur^ erlijk gasthuis opgenomen. l Y\ -L H' - INBRAAK TE RONSE 'Djnsqlag morgen werd vastgesteld dat er bij nacht was ingebroken in de bureel en der weverij N. VVan Damme, in de Opgeëischtenstraat te Ronse. L)e dieven verschaften zich een toegang -met over den omheiningsmuur te klauteren en sneden een ruit uit. Alle kasten en meubels werden doorsnuffeld. De schurken sloegen op de vlucht met 2500 frank en een hoeveelheid stoffen. Zij moeten onraad gewaar geworden hebben daar zij een deel van hun inbre- kersgerief ter plaatse achterlieten. Een streng onderzoek werd ingesteld. Men veïmoedt met bekenden te doen hebben. BRAND TE SCHAARBEEK Gisteren omstreeks 2 uur 's morgens stelden buren vast dat brand uitgebro ken was in een achtergebouw van de l'Olivierstraat te Schaarbeek in gebruik door den beeldjesmaker Carli. In de uitgestrekte werkplaats lag een groote hoeveelheid hout opgestapeld, Fenals vormen en plakgoed, en daar door nam het vuur in korten tijd een verontrustende uitbreiding. De brandweer, onder leiding van kommandant Paniels, moest zich bijna uitsluitend beperken tot het vrijwaren van de belendende woningen, alsook van een school, die met den achterge vel tegen het laaiende gebouw gelegen Na anderhalf uur hard werken was het gevaar geweken. De werkplaats mét den inboedel is heelerriaal vernield. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ANTWERPEN Ouderling door een auto verrast en bezweken Op nummer 28 cler dokken beeft een verkeersongeval plaats gehad, dat in den beginne van geen ergen aard scheen te zijn. De 70 jarige Willem Verhaert, wo nende Haageind, 125, te Stabroeck, werd door een auto verrast en ten gron de geslingerd. De ongelukkige werd bij hoogdrin gendheid naar het Stuyvenberggasthuis overgebracht, waar de geneesheeren eene schedelbreuk vaststelden. Het slachtoffer is aan de gevolgen van zijne verwondingen bezweken. De politie stelde het parket op de hoogte van dit noodlottig verioop. durven terugkeeren... Nu, de groote slag. Hij schelde en gebood dat men den ontvanger der belastingen zou binnen leiden, omdat hij het innen der gelden wenschte na te gaan. Twee mannen, de eenen met boeken en de andere met een koffertje geladen, traden in het vertrek. Wie van u is de ontvanger Hij is niet bij ons, was het ant woord. —4- Waarom niet Hij is niet op het bureel versche nen en;zijne wotting is gesloten. -— Zoo... Hij 'heeft lont geroken Is dé kas in regel Ja. - Leg de boeken hier op tafel. Open het koffertje. Hij wierp een blik in dit laatste. - Meest papieren geld en weinig goud... Ge leunt gaan. Als ik u noódig heb, zal ik u laten ontbieden. De mannen verwijderden zich. Uilenspiegel ging in den zetel van den meier zitten en dacht eenige oogenblik- ken na. Nu komt het moeilijkste van 't werk, murmelde hij... Hoe met dat kof fertje in Pot's kelder geraakt En Lamme blijft weg Het is geen Goed zak meer, het is een lamzak geworden! Hij schelde en zei tot den diep bui genden man met de ketting - Zend iemand naar de woning van den meier. Ik verlang dat generaal Mars onmiddellijk hier kome. Hij wandelde heen en weer door het vertrek. -Het is gewaagd En toch zie ik geen ander middel. Ik doe den meier hier komen en verzoek hem het koffert je, nadat een inventaris van den inhoud In de rue des Cyclistes, te La Louviè- re, in een eenvoudig arbeidershuisje, woont het gezin Arnold Calbert-Van Moesche.. Terwijl de man 's nachts in een ko lenmijn arbeidde, sliep de vrouw in de zelfde kamer met haar kindje. Om streeks, middernacht werd vrouw Cal- bert plots opgeschrikt door hartver- cheurende kreten van haar kindje. Zij stond ijlings op, maakte licht en week ontzet terug, terwijl zij luidkeels om hulp riep. Een afzichtelijke rat zat op het wiegje en had het kindje op ver scheidene plaatsen in het gelaat gebe ten. Het ondier, dat niettegenstaande de hulpk.ret.en van de moeder, niet wilde wijken, .slorpte liet bloed op dat uit de y/onden van het kleintje sijpelde. Ten slqtte sprong de rat op den grond en verschool zich onder een kast. De ongelukkige moeder nam het steeds schreiende kindje in de armen en ende ermee naar een dokter, die het onmiddellijk naar een ziekenhuis liet overbrengen. Hier werd het wichtje een puitihg toegediend tegen mogelijke bloedvergiftiging, en men hoopt het in leven te houden. Het kind droeg ver scheidene wonden in het gelaat en voor namelijk een diepe beet onder het rech teroog. Toen Arnold Calbert's ochtends thuiskwam en de kast wegtrok waaron der de rat zich had verscholen, sprong het ondier hem naar de keel en hij had slechts den tijd om het beest met een stokslag neer te vellen. is gemaakt, te verzegelen... Ik deel hem mede dat er niets in orde is... En dan beveel ik generaal Mars het kistje me de te dragen... Geraken we zonden den meier buiten dan naar Pot... Gaat dat niet, dan naar het huis van den meier en dezen nacht met den buit de gaten uit Als Bonaparte moest weten wat ik hier uitzet, hij zou me niet bewonde ren... Diefstal Neen, dat is geen diefstal De Franschen hebben hier genoeg'gestolen, opdat een burger zón der dief te worden wat terugneme... Hij stampte herhaalde malen met den voet op den vloer Zal die' Lamzak nu toch niet ko- mfèïU! "'Oat sfcllj ging naar het raam en liet den- blik óver de Groote Markt dwalen.., -4* Wat is dat kreet hij opeens. Hij bemerkte een driétal ruiters, die het "uniform van officier droegen, en naast hen, veel gebaren makende, den ópperschatmeester. 'Die groep kwam op hét stadhuis af. -'Onraad Er móet iets gebeurd zijn Wat Dat zal ik later weten. Hij schelde en zei kalm tot Ket- tings - Neem dat koffertje. De man gehoorzaamde. Volg me. En door 'den beambte gevolgd ver liet hij snel het kabinet van den meier en stapte haastig naar de binnenkoer, om langs daar een uitgang te bereiken die in de Gildenkamersstr'aat uitweeg* de. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2