fik7fiilfln (BACHEN) G. VAN AUTRÈVE ILiaiea/tst;© Bericliten PLAATSELMK NIEÜWS Fessi bij de Gatharlnisten f SCHILDERSTUK LIJDT NIET LANCER AAN HEUPJICHT MSP autos, wagens, paarden en andere nijverheden DE SOCIALISTEN EN BELGIE'S VERTEGENWOORDIGING TE BURGOS Brussel, 30 Nov. De algemeene raad der B. W. P. vergaderde onder voorzitterschap van h. Bouchery en besloot dat het congres dat zich met de Spaansche kwestie zal bezig houden Maandag 5 December zal plaats hebben. De h. Buset verweet de regeering dat zij de socialistische partij voor een vol dongen feit stelt en betoogde dat de h. Spaak geen afdoende argumenten heeft aangehaald om een vertegenwoordiging te Burgos te verrechtvaardigen. Namen nog het woord hh. Delbrouck en Vandervelde waarna minister Bal thazar de verdediging van h. Spaak op zich nam. De minister was van meening dat dc h. Spaak gelijk had het parlement te laten beslissen en dat een ontslag der socialistische ministers noodzakelijk zou zijn moest het congres een ongun stige stemming uitbrengen. Wanneer de h. Spaak valt zult gij de democratie tenadeeligd hebben, zei h. Balthazar. DE STAKING IN FRANKRIJK. Parijs, 30 Nov. De Fransche hoofdstad heeft een kalm uitzicht meld het agentschap Havas. De diensten van gas electriciteit en water zijn in functie. Ook de metro en de autobussen doen haast regelmatig hun dagelijkschen dienst. De meeste treins kunnen op het normaal uur vertrekken doordat de toe stand op het spoor omzeggens normaal is. 's Vöormiddags Werden te Parijs 290 personen aangehouden. Marseille, 30 Nov. Het personeel dér trams én taxis heeft het werk stil gelegd; de gas en electriciteitsdienstén werken normaal. Er is een sterke orde dienst. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Praag, 30 Nov. Dr Haska werd, met 272 stemmen op 30,8 .stemgerech tigden tot president van Tsjecho SïoWakije verkozen. ZONNÈGEM. (Burst) Onder scheiding. Wij vernemen dat aan Mevrouw De Boeck-Rotthiers, bij Ko ninklijk Besluit van 19 November 1938 de Burgerlijke Medaille van Iste Klas werd verleend voor haar diensten be wezen in het Onderwijs. Wij wenschen deze leerkracht van harte geluk Opdat niemand het zou vergeten, herinneren we aan de GEESTELIJKE VOORDRACHTEN ingericht door de zorgen van het Da- v.dsfonds, afdeeling Aalst en Omstre ken, in het Nieuw Parochiehuis, Dr De Moorstraal, parochie van het H. Hart. In de reeks der Moderne Groot machten gaat het Donderdag a.s. over Mode door E. P. Janssens. Aanvang te 8 uur 's avonds stipt. Toeg ang vrij voor iedereen, t Was een verheugend feit te mogen bestaligen dat de laatste voordracht bijgewoond werd door ruim vierhon derd aanwezigen. Ditmaal wordt de ruime en welverwarmde zaal te klein. LANDBOUWKOMITEIT STAD AALST. DER Tuinbouwbericht. Plet Landbouwkomiteit der stad Aalst, richt op Vrijdag 2e December eerstkomende een filmavond in ovèr De bestrijding van ziekten en insectén in den fruitteelt: De film wordt afge rold te 7 uur 's avonds in de zaal van de gewone zittingen op 't stadhuis. *t Is een heel belangwekkende film; men ziet de insecten hun vernielingswerk verrich ten; de vogels insecten vangen; de sproeituigen werken, enz. Mogen we U dan vragen. Mevrou wen, Mijnheeren om dezen filmavond met uw aanwezigheid te \yillen vereeren. Dit zal ons oprecht genoegen doen. Namens het Landbouwkomiteit De Secretaris, De Voorzitter, L. Haems. O. Caudron. Zondag 27 November 1.1. werd het Sc. Catharinafeest door de Catharinis- ten op waardige wijze gevierd. Met hunne prachtige vlag aan 't hoofd trok een groote schaar werkende leden kerkewaarts waar aan het Altaar der H. Catharina een plechtige Mis ge^ celebreerd werd, gezongen door het Koor der Kamer. Te 4 uur waren allen weer terug in de St. Martinuskerk om het Solemneel Lof bij te wonen. Door Eerw. Heer Im- pens werd tijdens zijn sermoen, hulde gebracht aan de Catharinisten om de ingetogen wijze waarop zij hun St. Ca tharinafeest vieren, om de heerlijke en stichtende kunst welke zij aan het pu bliek bieden op hunne vertooningen. Terzelfdertijd sloot hij zich aan bij de hulde gebracht aan de twee leden-jubi larissen. Daarna greep de processie plaats rond tie kerk, waarin alle Catharinisten uiting konden geven aan hun kristélijke overtuiging. Flambeeuwdragers, beeld dragers, lantaarndragers, allen waren werkende leden der Kamer. Het was waarlijk ontroerend, die prachtige man- nenschaar, voorafgegaan door hun vaandel, ingetogen te zien voortschrij den door de statige beuken onzer Hoofdkerk. Catharinisten dat is telken- jare het hoogtepunt, zet die traditie voort, het strekt u tot eer. Gedurende het Banket dat volgde op de kerkelijke plechtigheid, greep de hul diging plaats der Jubilarissen Paul en Leon Eelbode. In een mooie rede schet ste de Voorzitter de hooge verdiensten der beide vrienden gedurende hun 25- jarig lidmaatschap. Advokaat Ludovic Moyersoen, Florel Van Molle, Emiel Backaert (namens de jonge leden), slo ten zich in warme bewoordingen bij de rede van de Voorzitter aan. Aan de beide Jubilarissen werd namens de Ka mer, elk een prachtige schilderij aange boden v. onzen Aalsterschen talentvol len kunstschilder Jan Van Campenhaut. Vanwege 't Land van Riem werd ook een mooi aandenken geoffreerd aan de beide gevierden. Een schoone geste die door al de aanwezigen zeer op prijs ge steld werd. Na lezing van de talrijke te legrammen en huldebrieven was het of ficieel programma afgeloopen, en kon het vermakelijke dan ook een aanvang nemen. En of het plezier en het gezel lige hoogtij vieren, hoeft niet gezegd, dat bewijzen de kleine uurtjes waarin er kunstzanger Piet Verhegge, die op besloten werd afscheid te nemen. Een woord van dank aan den vriend prachtige en machtige wijze het kunst gedeelte van den avond verzorgde. Catharinisten laat mij too u te zeg gen: Gij hebt op waardige wijze een waardig feest gevierd. Doet zoo voort, onze Stad Aalst, de Kunst, uwe Kamer ten bate. Amor Vincit. -v'sT ZATERDAG 10 DECEMBER a. s. te half negen uur he£^t in den Rink het Gala-Katrienenbal plaats. De Bals der Catharinisten zijn telkens hoogte punten in het Balseizoen onzér Stad, en zullen dit NU terug zijn, vooral daar het be roemd orkest The Piccadilly Boy's, het grootste succes onzer kust het Bal op luistert. Het voorbehouden der tafeltjes en het afleveren der ingangskaarten zal ge schieden op Donderdag 8 en Vrijdag 9 December telkens van 8 tot 10 uur in het lokaal Het Paviljoen Groote Markb 1 STEDELIJKE MUZIEK-ACADEMIE De plaats van portier-boodschapper aan de Stedelijke Muziek-Academie komt open op 1 Januari 1 939. Aanvragen dienen schriftelijk ge stuurd voor 10 December 1938 aan het adres van den Secretaris der Besturende Commissie, M. Schouppe, Watertoren straat 24, te Aalst. BURGERLIJKE STAND. Geboorten van 23 tot 29 Nov. 1938 Mannelijk 14 Vrouwelijk 11 Totaal: 25 Huwelijken van 24 tot 30 Nov. 1938 Hector Fransaert, postbode, Biniienr straat 15, met Maria-De Wolf, bréister, Gustaaf Papestraat 42. Lodewijk Meuleman, echtgescheiden van Clemenüia Fransaert, meubelm. wonende te Hofstade met Leontiria De Smedt, zb. Oud. Denderm.stw. 274. Edgard Steenhaut, Wr Alphonsina Van Extergem, schrijnwerker, Oud.Ab dijstraat met Barbara Bauwens, zb. Langestraat 78. Petrus Fosseile, bouwwerker, Klein Begijnhof 13 met JoSephina Hebbelinck katoenbew. Doolhofstraat 375. Overlijdens van 23 tot 29 Nov. 1938 Desiré Van Eygem, wr Elodie De Saedeleer, z. b. 69 j. Groenstraat 81. Hubert De Smèt, echtg. Juliana Broodhuys, remmer a/ sp. 48 j. Groen straat. Robert Coppens, tap. ongeh. 22 j. Albert Liénartslraat 6. Leon De Boom, èchtg. Maria Meers man, zijdebew. 48 j. Bolleweg 129. Marcellina Van E^sche, echtg. Edw. De Schrijver, zb. 5 1 j. Groenstr. 28. Joanna Luycx, echtg. Gustaaf Schol- laerc, zb. 53 j. Schoolstraat 23. Achiei De Muynck, pastoor, 66 jaar, wonende te Lede. Anïonius Dumoulin, echtg. Virginia Vinck, zb. 74 j. Gentschestraat 98. Catharina De Smet, we Benedictus Van Goethem, zb. 79 j. Hospitaal. Alphonsius De Smet, wr Josephina De Wael, en van Rosalia Claus, rust. bareelw. 84 j. Botèrmelkstraat 1 13. Joseph Vanderdonck, echtg. Louise Beckand, rust. onderV/. 68 j. won. Et terbeek. Maria Hicquet, qe Joannes De Neef, zbc I jaar, Hóveniersstraat 60. Odila Hofman, eéhtf. Luciaan Baert, zb. 64 j. Capucienenlaan 41. WÏNTERKONFEFXNTIES A. V. A. Dinsdag, 6 Decqmfer, te 8 uur 's avonds, houdt de zeer bekende Ir. De- meyere, uit Kortrijk in de Konferentie- Izaal der Technische Scholen, Vak- schoolstraat een voordr&cht over «Het demografisch onderzoek en zijn belang j voor de ekonomie». Iedereen, die be- j lang stelt in de toestand van onze be- ivolking, in de toekomst van onze eko nomie, zal eraan houden deze konferen- tie bij te wonen. Toegang gratis voor iedereen. OUD-STUDENTENVERBOND A.V.A. Technische Scholen, Aalst. Op Dinsdag 13 December 1938, om 8 ure 's avonds, in CINEMA PALACE Film- en Ontwikkelingsavond met bui tengewoon gevarieerd programma. 1. Film-Journaal, Actualiteiten. 2. Brieven vliegen over den Oceaan. Documentaire over de organisatie van den Luchtpostdienst. 3. Roentgenstralen. Door een speciale techniek worden inwendige onzichtbare bewegingen ge- filmeerd. 4. Kleur- Klank- Teekenfilm. 5. HELDEN DER ZEE (Capitaines Courageux). Een der schoonste en beste films van de laatste jaren. Prachtig spel .van den kleinen Freddy Bartholomew en Spen cer Tracy. Kaarten te bekomen in 't Paviljoen en bij den Portier der School 6 fr. en 4 fr. ZWEMCLU3 NEPTUNUS AALST Bericht. Zooals de vorige jaren richt Zwemclub Neptunus gedurende het winterseizoen cursussen in van lichamelijke opvoeding. De lessen hebben plaats in de welin gerichte Turnzaal van de Stadsjongens- chool, Nieuwbeekstraat. Inschrijvingsrecht 1 0 fr. Afzonderlijke reeksen voor Dames en Heeren. Voor de Dames alle Dinsdagen van 7 tot 8 uur. Voor de Heeren alle Vrijdagen van 7 tot 8 uur. De cursussen vangen aan Voor de Heeren op Vrijdag 2 De cember a.s. te 7 uur. Voor de Dames op Dinsdag 6 December a. .s te 7 uur. Nieuwe inschrijvingen worden nog aanvaard bij den aanvang der lessen. Ook niet-leden van Z.N.A. zijn wel kom. De Secretaris, F. Van den Bossche. OOSTENDSCH VISCHHUIS Van de Poeie-Sias, Scherreveldstraat, 46, Aalst, Telef.988 Tarbot, tongen, rog, kabeljauw, groo te schelvisch, zeepaling, roobaard, pla dijs, witting, witte zalm. Alle dagen, versche gepelde en onge pelde garnalen. Opgelegde rog, gebak ken visch. De kwaliteit is onze reclame. Spoedige bediening. Men bestelt ten huize. 89 7 25 JARIG MEISJE, Vlaamsch en Fransch sprekend, Zoekt plaats als werkvrouw. Schrijven bureel van 't blad onder de letters H. B. S. 896 KERSTMISSTEMMING. Er zijn van die weken, van die maan den in het jaar gedurende dewelke de menschen in een niet te bepalen atmos feer leven... Zoo hebben wij thans No vember, de maand onzer geliefde Doo- den... Daarna volgt December, die, in vele steden en dorpen de St. Niklaas- feeststemming brengt... en in diezelfde maand komt over geheel de wereld de Kerstmisstemming... Wie versterkt hier in onze stad de Kerstmisstemming... Wie 't Zal 't Land van Riem zijn; dat j Kunstgezelschap voert immers op, ge durende de Kerstweek, het stemmig Kerstspel Scrooge en Maerley... het j mooiste stuk, wellicht, dat het ooit op [zijn repertorium had j Plaatsbewijzen voor deze vertoonmg in het lokaal van 't Gezelschap van 'Zondag 1 1 December af én volgende dagen. HET EERSTE 6de Vervolg Nooit riep hij vastberaden. Mijn geloof, mijne menschelijke waardigheid en mijn geweten zijn boven al die men schelijke dingen verheven. Wat ik wil is, eenigen tijd dien schijn van armoe de afleggen, welke in Parijs slechts min achting en spotlust verwekt. Als mijn talent niet meer enkel als broodwinning beschouwd wordt, zal men er acht op gaan slaan en mij recht doen wederva ren. En zouden drie duizend frank met het kleine jaargeld dat ik u geven kan, daarvoor voldoende zijn Ja, moeder dat jaargeld alleen is nu toereikend. Ik weet wel dat mijn onderhoud te Parijs uwe spaarpennin gen verzwolgen heeft, maar het jaar, waarin ik mijne intrede in de kunstwe- eld doen moet, is zoo gewichtig dat ik het wat het ook koste moge, te Parijs moet kunnen doorbrengen. Als gij raar mij hadt willen luis teren, kind, zoudt gij die 3000 frank nu, in den zak hebben, en zoudt gij daaromtrent volkomen gerustgesteld kunnen afreizen. Het is nog niet te laat; dc notaris van Plouden is vandaag ter huis. Wat beteekent een hypotheek van 3000 franken op mijn huis Het is wel 1 2000 waard. - Daarmede kan ik niet instemmen moeder ik zal slagen, daar ben ik stel lig van overtuigd, maar in het tegen overgesteld geval wil ik het huis niet belasten want volgens het strengste recht moet het Louisa toebehooren. Als ik, het geld zonder hypotheek niet krij gen kan, zal ik zonder doen. Maurits, smeekte Louisa, laat ma ma dan toch doen wat zij het beste oor deelt. En als ik arm blijf, Louisa, wie zal dan in uw onderhoud voorzien we dervoer Maurits driftig. O, aan mij behoeft gij niet te den ken, antwoordde zij levendig op het K. A. J.. Op Zondag 11 December j 1938, te 1 7 u. in de zaal Khiro, Sl. Jo zefcollege, Brusselschestr. Grootsche Filmavond. Op het programma Twee hoofdfil men 1. Zingende Jeugd (Die 80 Wiener Zangerknaben), op algemeene aan vraag voor de tweede maal in onze stad. Een prachtband, die de moeilijksten be vredigen zal. Heerlijke muziek 2. Een arm rijk meisje met Shirley Temple. Muzikale comedie die de Shir ley Temple bewonderaars zal voldoen. 'In een woord een buitenkansje. Wie Zingende Jeugd eens zag wil hem een tweede maal zien. Wie hem niet gezien heeft late zich nu de gele genheid niet-ontglippen..- Wacht niet tot 's avonds om Uw plaatsen voor te behouden want het zal er spannen. Komt hiervoor dus in den voormiddag van 1 1 December van 10 tot 12 u. in het St. Jozefcollege. Voor de kinderen gaat een vertoo ning door te 13,30 u. aan 2 fr. en aan 3 fr. Allen hartelijk welkom De Kaj otters van het H. Hart. TE HUREN twee gerieflijke Burgers huizen, gansch in orde, gelegen in de Eugeen Bosteelsstraat, Park, Inlichtin gen Désiré De Wolfstraat, 1, Aalst. 894 Het voorschrift van Dokter Sloan vernietigt de pijn door do oorzaak ervan te verdrijven. Vernietigt de pijn op de plek waar de pijn onstaat zonder verdoovingsir.iddclen to 6likken. Het Liniment, van Dokter Sloan Btelt zich voor als een snel en onfeilbaar middel tegen deze onverdraaglijke zenuw pijn. Enkele druppels van Sloan op do gevoelige plek toegepast-, zullen de pijn veel sneller doen verdwijnen dan verdoovings- middelen en ook zonder liet gestel te be dwelmen en bovendiende verlichting door Sloan verschaft is volledig en duurzaam. Ken aangenaam cn verkwikkend gevoel van wel zijn doordringt do gemartelde weefsels op het oogenbük waarop Sloan het lijdende lid aanraakt. Het lijden wordt verzacht en daarna ver dwijnt het met tooveraehtige snelheid. Het Llpirhent van Dokter Sloan brengt, deze ongeloofelijk snelle verlichting omdat het do- congestie of bloedaandrang uileen drijit.dio de heup-zenuw prikkelt en de pijn veroor zaakt. Geen angstige dagen meer geen gefolterde slapeloozc nachten Koop een flesch Liniment van Dokter Sloan, onver- Bchiilig bij welken apotheker, en vernietigt de pijn aanstonds. Prijs: fr. 9.75; ook groote economische flesch: fr. 14.-. Eischt het Lini ment SLOAN. Verwerpt alle namaaksels. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG BRUSSEL. De aanpassing, door Jan Poot gele verd van De Leeuw van Vlaanderen» den beroemden roman van Hendrik Conscience, kent den overweldigenden bijval, die voorzien was. Conscience is en blijft een van onze grootste en ge liefdste Vlaamsche figuren en nu men de honderdste verjaring viert van zijn geestdriftigen roman, kan het niet an- ciers of ook de Vlaamsche Brusselaars zouden zich in massa aansluiten bij de hulde welke hem thans wordt gebracht. Heeft Conscience niet jaren lang in Brussel vertoefd De reeks van schitterende voorstel lingen van Poots tooneelbewerking wordt deze week voortgezet voc.r uit verkochte zalen. De avondvoorstellin gen (alle dagen, behalve Dinsdag en Vrijdag) hebben plaats telkens om 20 uur. Zondag 4 December, is er nog een middagvoorstelling. Dienzelfden dag om 20 uur offi- cieele feestvoorstelling van De Leeuw van Vlaanderen Van Zaterdag 10 December af Elizabeth, de vrouw zonder Man vijf bedrijven door André Joset, naar het uiterst bewogen leven van Konin gin Elisabeth van Engeland 1 7e eeuw); UIT TER HAND TE KOOP. Schoon burgershuis, gelegen Kluyskensstraat, 5, omvattende, salon, eetplaats, groote woonplaats, keuken, koer en hof, kelder zolder, drie slaapkamers, badplaats op lste verdiep. Onmiddellijk ingebruik- treding. Zich wenden Gentschestraat. 48 of Boterstraat, 3. Aalst. 893 platteland heeft eene vrouw zoo weinig fVoodig. Dat staat gelijk; dat laatste over schot van ons fortuin moet tot mijne eigen gerustheid ongedeerd blijven, en ik verklaar u, dat ik veel. liever uithang bord-kladder wordt, dan er aan te ra ken Er volgde eene wij! stilte. Gij zeidet onlangs, moeder, zoo begon Maurits eindelijk weder, dat gij een ander middel wist om u die onge lukkige 3000 franken;- te verschaffen... Mevrouw Davenant nam een toege- lakten brief van de schrijftafel en reikte hem Maurits over. Daar is het, sprak zij; maar het is minder zeker; de menschen zijn te genwoordig zoo vergeetachtig en on dankbaar. Deze brief is gericht aan Lu- cile de Dangeard. Zij is eene verre bloedverwante en met een der aanzien lijkste Parijsche bankiers gehuwd ge weest. Mijn vader heeft.den hare inder tijd een van die dienstel* bewezen, wel ke nimmer moesten vergeten worden. I3IÉ11 enkel in warirauwen in hei oud gekend Huis HOUT KAAI, 3. AALST TEL- 1004 Gespecialiseerd in hei vak. CIrootsle keus in eerste kiealileit doeken in rins en katoen. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIÊN 895 Ik herinner haar daaraan met het ver zoek u die som te willen leenen, wel- ke voor haar niets is. Men zegt dat zij zich met kunsten en letteren bezighoudt en kunstenaars beschermt en voorthelpt Ik hoop dat« zij mij dien dienst niet wei geren zal, weike gering is in vergelij- king met dien welke haar bewezen is. I Zij was toen nog wel zeer jong, maar moet het toch weten. Indien mijn vader zich niet voor den hare borg gesteld en diens belangen zoo ijverig behartigd had, zou hij eer en fortuin verloren en zij thans geen mevrouw Bretagny we zen. Ik geloof niet dat zij weigeren zal. j Maurits legde den brief in zijne por- I tefeuille en het gesprek werd eenigen tijd voortgezet. Aandachtig en eerbie- dig luisterde Maurits naar de wijze raad gevingen zijner moeder. Nog nooit had zij hem met zulke teedere bezorgdheid j toegesproken, nog nooit had zij hare vermaningen zulk een klem en plech tigheid bijgezet. De uitspraak des ge- neesheeren en de oogenschijnlijke ge wondheid zijner moeder deden hem ge heel gerust zijn aangaande haren toe stand anders zou hij zich bezorgd heb ben afgevraagd of dit afscheid geene verschrikkelijke gebeurtenis voorspelde. Was het een voorgevoel, dat haar tot haren zoon deed spreken alsof zij hem nimmermeer zou wederzien Was het 't bewustzijn van de ernstigheid harer ziekte welke zij met zooveel geduld leed zonder zelfs hare bekommering dienaangaande te laten merken Het viel moeilijk beide raadsels op te lossen; Maurits was er aan gewoon zijn moeder ziekelijk te zien en zag dus in hare taal niets anders dan de uitdruk king van hare, in den altijd smartelijken afscheidsstond overprikkelde moeder liefde. Toen de gebarsten klok van den kerktoren tien uur sloeg, verliet Louisa, die haren broeder uitgeleide wilde doen het vertrek om haren hoed te gaan halen. ('t Vervolgt.).

De Volksstem | 1938 | | pagina 3