tsEMENGD NIEUWS Bewapeningsplan van President Roosevelt De Buiteniandsche Handel in cijfers Het Leven van UILENSPIEGEL De gevangen leider Codreaaoé doodge schoten bij een poging tot ontvluchting Hoidcmsugve^ltaedsirc, starts slipper;, wiekjes^ p&iisfjes en uitslag *^1 >V <-n4 2 December. H. Paulina. Be keerlinge die niet versaagde en haai ge loofsvastheid door den marteldood be vestigde (Ille eeuw). Onlangs, te Munchen.... hebben vier staatshoofden beslist over het lot van het met oorlog bedreigde Europa. Moe ders, gij kunt in groote mate over het lot uwer kinderen beslissen en den grondslag van hun toekomstig succes leggen. Geeft hun veel Solo margarine. Zij is rijk aan vitaminen D en A die ra chitis voorkomen, den groei bevorderen en het weerstandsvermogen van het or ganisme tegen ziekte verhoogen. Solo is een ideaal voedingsmiddel dat de kinderen tot flinke menschen doet op- Trekkingen gedurende de maand December 1 Verw. Gewesten 1921 4t.h. 500.000 1 Brussel 1902, 2,50 t.h. 10,000 1 Schaarbeek 1897, 2 t.h. 40.000 10 Verw. Gew. 1922 4 t.h. 500.000 10 Antwerpen 1903 2 t.h. 25.000 17 Lotenleening 1933 4 t.h. 1.000.000- 20 Verw. Gew. 1923 4 t.h. 500.000 20 Buurtspoorw. 1885 2.50 t.h. 10.000 20 Kongoloten 1888 10.000 24 Lotenleening 1932, 4 t.h. 250.000 ((Tom Sawyeroverleden. In een ziekenhuis te Cincinnati (Ohio) is op 82-jarigen leeftijd overleden Thomas Sawyer Spivey, de man, die volgens zeggen, tot hoofdpersoon heeft gediend voor het gelijknamige jongensboek van den bekenden auteur Mark Twain. De echtgenoote van den overledene heeft verteld, dat haar man het eerst met Mark Twain kennis maakte, toen hij, als kind, aan de oevers van de Missisi- pi speelde en de riviersvaartuigen be zocht, op welke de later zoo beroemde schrijver als loods werkzaam was. Een nieuwe Luxemburgsche vlag. In het groot hertogdom Luxemburg be staan plannen om de vlag, welke op het oogenblik volkomen gelijk is aan d< Nederlandsche vlag, te wijzigen. Een daartoe ingestelde studie-kommissie heeft voorgesteld een vlag van tien ba nen te maken, afwisselend blauw en wit, met in het midden een klimmende roo- de leeuw. Deze vlag zou vrijwel over eenkomen met het oude wapen van de graven van Luxemburg. Een weggeworpen schat. Terwijl kinderen te Keulen aan den Rijn aan het spelen waren, ontdekten ze een in het water liggend pakket. Toen zij dat viel er goud uit, dat later door een dui ker werd opgevischt. Toen deze dit werk volbracht, kwam een som van 30 duizend mark aan dollars, ponden, guldens, Zwitsersche en Fransche franks voor den dag. Op dezelfde plaats ging een der kinderen gisteren weer eens aan het snuffelen en vond nu voor 15 00 mark aan Deensche kronen. De eige naars hebben zich niet gemeld en men neemt aan dat een smokkelaar, die met zijn vrachtje verlegen zat dit daar had neergelegd tot een gunstiger oogenblik. Gedurende zijn laatste zitting keur de het- Congres, zooals bekend, ^en door president Roosevëlt ingediend vlootbouwprogramma goed, dat in aan vulling van de gewone credieten voor marinedoeleinden de som vaii ongeveer een milliard dollar voor, verdere bewa peningsdoeleinden tér zee ter beschik king stelt. Deze geweldige som stelde het Con gres wel is waar niet "ineens ter beschik king; veeleer bepaalt deze vlootwet, dat de voor de uitvoering van hét vloot bouwprogramma benoodigde bedragen van geval tot geval aangevraagd móe ten worden. Bij de indiening van hét wetsontwerp werd de indruk gewekt, dat deze uit voering geleidelijk zou plaats vinden en dat daarmede van te voren geenszins van een der grootste luchtvloten ter wereld, die tusschen de 7000 tot 10.000 vliegtuigen omvatten zal en het drie voud van het aantal gevechtsmachines vormt, dat het ministerie van oorlog voor 1940 wil aanschaffen. Naast de schepping van dit geweldig luchtwapen, die ondergeschikt aan de federale legers zal zijnn, wenscht de president ook de aanschaffing van alle noodzakelijke oorlogsmaterialen voor de uitrusting van een leger van 400.000 man. De president zou verder ook nog het plan hebben, voor het nieuwe defensie programma een buitengewone begroo ting te laten uitwerken. Het nieuwe be wapeningsprogramma zou, naar verluidt reeds-jn het komende jaar extra uitga ven ter hoogte van niet minder dan 300 millioen dollar eischen. Het nieuwe bewapeningsprogramma zóu.,iOpk in. de bespoediging der aan schaffing met rhateriaal-reserven voor dè uitrusting van een leger van onge veer 1 .millioen man voorzien, dat vol gens de plannen van het ministerie van oorlog het leger van 400.000 man, dat --- >,--4; 'als «aanvangsleger»is gedacht, binnen gezegd zou zijn, dat de vlóotürtbreidmg eenjge maanden in het veld zou kunnen den vóllen omvang zou plaats vinden. vojgen Verder zullen maatregelen ge- Bij de uitbreiding van de vloot zou nomen worden om aan de industrie in men zich veeleer laten leiden door de gevaJ van nooJ een spoediger overgang bewapening ter zee van andere mo- van normale productie tot de ver- gendheden. vaardiging van oorlogsmateriaal moge- Sinds de aanname van deze wet ver gaat echter nauwelijks een week, waar in niet over het plan, het tempo van de uitvoering van het vlootbouwprogram ma te bespoedigen, bericht wordt, zoo dat tfien bijna den indruk zou kunnen krijgen, dat de vijand reeds vóór de kusten der Vereenigde Staten op den loer ligt en zich gereed maakt het «weerlooze» land te overvallen. OOK HET LEGER WORDT VERSTERKT Maar de veiligheid van het land zal men bij alle vertrouwen in de kracht van de Amerikaansche vloot toch niet alleen aan haar toevertrouwen en aldus hoort men sinds eenigen tijd óók van plannen over een versterking van het federale leger. Hier oogst het ministerie van oorlog{nVoer echter de vruchten van het zaad, datjy^.Qej. lijk te maken. Door het ministerie van Financien worden de statistieken van onzen han del met de vreemde landen tijdens de eerste tien maanden van dit jaar be kend gemaakt. Zoowel voor den invoer als voor den uitvoer zijn de vergelijkende cijfers leerrijk. Voor de maand Oktober waren de uitkomsten October 1938 Hoeveelheden Waarde (met. cent.) (duiz. fr. 26.555.732 1.855.109 20.766.677 1.958.660 door de sinds jaar en dag door de Ame-j Qp te merken valt hier, dat wij tij rikaansche bladen en radio opgediende j óens de maand Oktober voor honderd sensationeele oorlogsnieuatjes en fan- millioen frank meer uitgevoerd dan in- tastische mededeelingen over Ameri- gevoerd hebben. Een vergeüjlöng. Ter vergelijking deelen wij hier de statistieken (in 1 0Ö0 frank) mede voor de maanden Oktober en! voor de eerste tien maanden Door het ministerie van Financiën C&Y- j»7 Okt. 1938 Invoer 2.4Q6»5f4. 1.055.109 Uitvoer 2,287,49.2 1.95 8.660 iOm. (1,93710 m. 1938 22.953.074 19,285,068 DE FACISTISCHE IJZEREN WACHT IN ROEMENIE ROERT ZICH kaansche bewapeningsplannen van het federale leger gezaaid werd, want aan het ministerie van oorlog worden voort durend de eigenaardigste vragen ge steld over de verhooging van de slag vaardigheid van hét leger, waarvan de desbetreffende jnstaniies-rtatnnriiiV Chamberlain's reis naar Rome. Chamberlain zal omstreeks 10 Januari uit Londen vertrekken. Het officieele bezoek te Rome zal vier dagen duren. Verwacht wordt, dat Chamberlain door den koning van Italië zal worden ont vangen. Ook zal een banket te zijner eere worden ingericht. Door deze reis komt het voorgeno men bezoek van graaf Ciano aan Lon den te vervallen. door AUCTOR 195e Vervolg Mijne papieren zei hij... Loop ze halen, ik wacht u hier... Geef mij' het koffertje... De knecht ijlde naar boven. Tijl stapte de straat op en met ver snelden pas de Gildekamersstraat door, om langs de Braderijstraat, het Vleesch- huis te bereiken. Er was niemand in den omtrek der helling, die naar Pot's woning leidde. Uilenspiegel vloog als het ware naar béneden en het huisje binnen. Berg dit koffertje kreet hij, en reikte het Pot over... Waar zijn mijne kleederen... Ik moet in vollen galop naar Lammes woning... Of, beter nog, loop gij er henen en zeg Nele en moe der Goedzak dat ze dadelijk naar uw huis moeten komen... Dat ze alles me debrengen, wat kostbaar en draagbaar is... Spoed u.... Pot was reeds de deur uit. Wat was er gebeurd Waarom kwam de opperschatmees- frer terug naar het stadhuis, door drie of ficieren te paard vergezeld Als de man, met het vaste voorne men alles wat niet te heet of te zwaar was bijeen te brengen en dadelijk de stad te verlaten, in zijne woning geko men was, vond hij er de drie ruiters, die er op hem wachtten. Wij zijn gezonden, zoo sprak een Deze vragen zijn nog sterk in aantal toegenomen sinds de radio-uitzending van het in tusschen beroemd geworden Invoer hoorspel, hetwelk een aanval van de Uitvoer planeet Mars af op den onschuldigen Amerikaanschen staat New Jersey schilderde en door de ongewilde ver wekking van een massapaniek het land op drastische wijze aantoonde, hoe sterk 21.602. de zenuwen van een groot deel het Amerikaansche volk door de sensatio neele berichten over een «aanslag van het buitenland op de Nieuwe Wereld» gespannen zijn. Wat nu de plannen van een verdere uitbreiding van de Amerikaansche weer macht betreft, kan gezegd worden, dat president Roosevelt definitief besloten Hieruit blijkt dat d> 1937, zoowel voor dei den uitvoer, eveneens van de vorige maande dit jaar is de invoer ti Oktober beneden het 81 17.738.937 maand Oktober invoer als voor het gemiddelde n overtrof, maar dens de maand emiddelde ge bleven, in tegenstelling met de cijfers van den uitvoer. Daarentegen dient opgemerkt, dat de maand Oktober 1938, zoowel in uitvoer als in invoer, ver beneden de cijfers van Oktober 1937 bleef. Kortom, onze uitvoer en onze invoer slonken dit jaar aanzienlijk, maar de van het Congres de benoodigde laatste maand was er voor den uitvoer jeldmiddelen te vragen voor den bouw opnieuw verbetering. Boekarest, 30 Nov. De leider van de IJzeren Wacht Codreanu, heeft Woensdagmorgen een poging gedaan om te ontvluchten. De bewakers open den echter het vuur op den vluchteling en schoten hem dood. HET DRAMA Boekarest, 30 Nov. In verband met het incident, tijdens hetwelk Co dreanu, leider van de IJzeren Wacht, werd doodgeschoten, meldt het offici eele Roemeensche persagentschap «Ra- dor wat volgt In den loop van den nacht van 29 op 30 November zijn een aarttal gé- vangenen overgebracht van de gevange nis van Ramnicu-Sarat, naar die van Jilava, nabij Boekarest. Om 5 u. 's morgens, op het oogenblik dat het transport nabij het woud pas seerde, werden-de auto's plotseling cp.J schoten onthaald door onbekenden, die dadelijk de vlucht namen. Op hetzelfde oogenblik sprongen de gevangenen, gebruikmakend van de duisternis en den mist uit de auto s die onbedekt waren, en vluchtten in de richting van het woud. Na de gebruikelijke waarschuwingen openden de begeleidende gendarmen het vuur op de vluchtelingen. Codreanu, de leider van de «IJzeren Wacht die tot tien jaar dwangarbeid was veroordeeld, werd hierbij gedood. De moordenaars van den vroegeren eerste minister Duca Nicolas Constanti- resco, Jan Caranica en Doru, werden eveneens gedood. Tien andere veroordeelden, die be schuldigd waren van den moord op Mi chael Stelesco, schoten er eveneens het leven bij in. Het militaire parket van het 2 e leger korps en het burgerlijk parket hebben zich dadelijk ter plaatse van het drama begeven. De dood van de veertien vluchtelingen werd vastgesteld in aan wezigheid van deze rechtspersoonlijk- heden. Door een geneesheer werd pro ces-verbaal opgesteld en vergunning tot het begraven van de dooden verleend. Op voorstel van het parket en om redenen van openbaren aard heeft de militaire bevelhebber toegelaten dat de doodgeschoten vluchtelingen begraven werden in het militaire centrum van Jilava. De teraardebestelling had in den voormiddag plaats door de zorgen van de militaire gevangenis te Jilava. DOODSBEDREIGINGEN Boekarest, 30 Nov. De koninklij ke resident te Cernauti, Alesianu, en het hoofd van het krijgsgerecht van deze rtad hebben twee dreigbrieven ontvan gen, onderteekend door het «hoofd van het bataljon van den dood» van de IJzeren Wacht en waarin hun wordt aangezegd dat zij tusschen 1 en 15 Ja nuari om het leven zullen worden ge bracht. AUTOBOTSING TE ZULTE Woensdagavond rond 7 uur had op de baan Gent-Kortrijk op de wijk Ka- pelhoek te Zulte, ter hoogte der herberg «De Klokke;» een erge botsing plaats. Daar stond de geladen auto-camion van de firma Corn. De Loddere, vervoer dienst te Harelbeke, om herstelling te doen. Uit de richting Gent kwam een auto snel aangehold en liep te pletter op den camion. De bestuurder van den auto, Schel- deman Omer, wonende 86, Wijngaard straat te Meenen, kwam er met enkele kneuzingen vanaf, maar met zijn mede reiziger was het slechter gesteld. Deze Biebuyck Jul. paardenkoopman, wo nende Grondwetstraat te Meenen, liep zware verwondingen op. De ongelukki ge werd letterlijk den neus en een ge deelte van de kaak afgerukt, beide bee- nen waren gebroken. Zekere Mattelaar Th. deurwaarder,' wonende De Bunnestraat 1 4 te Meenen was eveneens erg gekwetst aan 't hoofd en ruggegraat." Beiden werden in de herberg De Klokke» binnengedragen waar Dr Vanderschuren uit Zulte, huh de éérste zorgen kwam toedienen. Ze. werden vervolgens naar het gesticht' Békeland, te-Kortrijk overgebracht. De rijkswacht van Olsene kwam spoedig ter plaatse en stelde een onder zoek in. NOODLANDING TE DEURNE- TESSENDERLOO Woensdag even voor den middag cirkelde een militair vliegtuig van Schaffen, boven het grondgebied van Deurne-Tessenderloo. Talrijke perso nen merkten op dat de motor niet nor maal werkte. Men zag duidelijk dat de piloot zocht te landen en een geschikte plaats scheen te kiezen. De vlieger daalde in een wei kort bij de boerderij De Hoef, schoot over den grond in vol le snelheid door verscheidene prikkel draden tot aan den steenweg van Deur- ne-Zwarteringe. Een vleugel raakte hier een boom en stortte met gedruisch op de baan. Talrijke personen kwamen toegesneld en vreesden het ergste voor den piloot, doch deze zat kalm en on gedeerd achter het stuur. Het betreft een Waalsch soldaat. Het vliegtuig was erg gehavend, na melijk de vleugel verbrijzeld en een schroef verwrongen. Het hoofd van het vliegplein van Schaffen kwam ter plaat se en deed het wrak opruimen om het verkeer niet langer te belemmeren. VREESELIJK SPOORWEGONGE VAL TE HOBOKEN Een vrachtauto door een trein AANGEREDEN Woensdag namiddag rond half twee greep aan een barreel van den spoor weg, aan de Broydenborglaan te Hobo ken, een vreeselijk verkeersongeluk plaats, waarbij een man het leven liet. Deze barreel is wel onbewaakt, doch wordt automatisch van op een afstand bewogen. Hoe het gekomen is zal het verder onderzoek moeten uitwijzen, doch in elk geval werd er een vrachtau to, op het oogenblik dat zij den spoor weg wilde oversteken, door een trein verrast. De gevolgen ervan waren verschrik kelijk. De vrachtauto werd gansch ont redderd en de voerder werd op den slag gedood. De politie der spoorwegen welke dadelijk een onderzoek instelde, verwittigde het parket, dat deskundigen ter plaatse "stuurde. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Tube 12 fr. Doos 7,50 fr. en 4 fr. In alle Apotheken. hunner, door generaal Lefevre, die Antwerpen zal komen. reeds te Brussel is en een paar dagen De schatmeester keelt hen met groote vroeger dan hij u had geschreven te'oogen aan en op zijn gelaat lag de f trr-r /j grootste verbazing te lezen. Hij kon geen woord spreken. Alles zal dus moeten vervroegd worden, zoo ging de officier voort, en daarom deed hij ons onmiddellijk naar Antwerpen gaan, om met u alles te schikken en hier op zijne komst te wach ten. De ambtenaar begreep er al minder én minder van. Generaal Lefevre heeft u gezon den zoo kon hij eindelijk uitbrengen. Generaal Lefevre Ja-. Hij is te Brussel Sinds gister. - En als ik u nu eens zeg dat hij sinds gister hier is. Nu was het de beurt van de officie ren om den schatmeester verbaasd aan te staren. Wij zijn met hem te Brussel aan gekomen, zei een hunner. Hij is daar gebleven en wij hebben de reis voort gezet. Generaal Lefevre is op het stad huis. Niet mogelijk. Kort en bondig verhaalde de man hun hoe een bode het bericht was ko men brengen dat de veldheer vroeger te Antwerpen zou komèn, hoe het magis traat hem aan de Kipdorppoort had opgewacht en de generaal bij den meier had gegeten en geslapen, met zijn mak ker, generaal Mars... - Die heeft Parijs op dit oogenblik niet verlaten, deed een der officieren opmerken. Een licht ging in den geest van den schatmeester op. Dan werden wij beetgenomen door een behendigen bedrieger Komt spoedig mede naar het stadhuis. Had Uilenspiegel nu niet toevallig door het raam gekeken, dan hadden de mannen van Lefevre hem in het kabinet van den meier gevonden. De schatmeester liep de trappen van heF'stadhuis op en naar laatstgenoemd vertrek. Aan de deur ontmoette hij den bode métrden ketting, die de papieren van dendegeroverste kwam halen. Samen traden zij in het kabinet. Waar is de generaal .kreet cw ambtenaar.: "f Hij wacht beneden op mij. Hier op de tafel liggen papieren, die hij noo- dig heeft. Waar wacht hij Aan den ingang der Gildenka- mersstraat... Ik zie hier geene papieren... Kunt gij me niet... Hij richtte het woord tot den schat meester, maar bemerkte dat deze „ver- dwenen was. Door de officieren gevolgd, die er niet veel van begrepen, maar met ple zier den valschen generaal bij de lurven zouden gegrepen hebben, want zij wa ren hunnen bevelhebber ten zeerste ver knocht, liep de ambtenaar naar den aangeduiden uitgang. Er was niemand te zien. Een paar malen ijlde de schatmees ter van den eenen hoek der straat naar den anderen, om in de belendende stra ten te kijken, maar ontwaarde den ge zochte niet. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2