Belgie en ffëPlanneii van den heer Pirow Ghamkrlaio naar slen Paus Schrikkelijke ramp in Amerika yg trein Bnisssi-Parïjs 6EMEN6D NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL 3 December. H. Franciscus Xave- rius. Geboren in Spanje, trad hij in' de pas gestichte orde der Jezuiëten. I Hij voelde een brandend verlangen J naar het missieleven en scheepte in voor Indie en Japan waar hij talrijke bekeë- ringen bewerkte. In 1552 stierf hij op het eiland Sancian. Prins Boude wijn te Knokke-aan-zee. Prins Boudewijn vertoeft sedert een paar dagen in de Koninklijke Villa te Knokke-aan-'ee. Het bezoek, dat de jeugdige prins bracht aan Damme ge schiedde ook van uit KnoUke. De prins laat zich niet afschrikken door het kou de winterweer maar doet flinke uitstap- pen. De duur van het verblijf is niet ge kend. Na de mis, welke de prins ge woonlijk bijwoont in de kerk van het H. Hart, wordt hij steeds hartelijk door de kinderen begroet. De stand van de werkloosheid. Tijdens de week van 21 tot 26 Novem ber bedroeg het gemiddelde dagelijks gekontroleerae werkloozen 189.811 te gen 1 77.377 in de vorige week, hetzij een vermeerdering met 12.434 eenhe den of 7.01 t.h. Deze verhooging is "in hoofdzaak te wijten aan het seizoen en werd bijna uitsluitend veroorzaakt door de werk loosheid in het bouwbedrijf. tenis van Z. K. H. den Prins van Luik, welke aangekondigd was voor den Isten December tot den 1 Oden December a. s. verschoven worden. Gelijk naar gewoonfe zullen deze ze gels geldig blijven voor de frankeering tot 30 September 1939. Zij worden tot 31 sten Januari 1939 in de postkantoren te koop aangeboden. Vein boom tot gazet in twee uren en half. 't Is een verbazende proefne ming die genomen werd in een buiten- landsche papierfabriek men heeft wil len vaststellen in welk minimum tijds men een boom veranderen kon in een gedrukt dagblad. Ziehier wat de Re vue du Bureau» er over vertelt. In een bosch, afhankelijk van de fa briek, werden zekeren morgen drie masten boomen afgekapt. Men vervoer de ze onmiddellijk naar het vermorze lingswerkhuis en om 9 uur 34 waren de boomen reeds van papierpap in papier veranderd. Vergezeld van een huissier, gelast met het opmaken van het proces-ver baal dezer proefneming, brachten de ei genaars der fabriek het versch gefabri- keerd papier per motorwagen naar eene op 4 kilometers verder gelegen drukke rij. En om 1 0 uur klokslag kwamen de eerste gazetten, op dit papier gedrukt van de pers. De Maharadja bestelt eèn Limousine. Een van de groote Amerikaansche automobielfabrieken heeft een order voor een auto ontvangen van een Britsch-lndischen maharadja, waarbij de volgende toelichting was gevoegd «De maharadja weegt 127 kgr. Hij heeft twee broers, die altijd met hem mee op reis gaan en die 1 36 en 159 kgr. wegen. De maharadja heeft zijn auto noodig voor het heen- en weer reizen tusschen zijn hoofdstad en Bombay. Er rijden hier geen andere auto's en er zijn geen wegen. De maharadja rijdt voor het meerendeel door olifantpaden of uoor open terrein. Vergeleken met dit laatste kunnen de olifantpaden als goe de wegen worden aangemerkt. De ma haradja rijdt met een snelheid van 1 1 5 tot 1 35 km. per uur De autofabriek heeft thans een li mousine voor acht personen vervaar digd, die naar Britsch-Indie zal worden gezonden. Belgische Syndicale Kamer van Pu bliciteit. -De jaarlijksche algemeene vergadering der Belgische Syndicale Kamer van Publiciteit heeft tot voorzit ter aangesteld h. Jozef Sarter, herkozen tot ondervoorzitter h. William Middle- ton, als schatbewaarder h. Louis Bras- sel en tot commissaris h. Jozef Declercq. Bij handgeklap werd h. Paul Lebe- gue tot eerevoorzitter van het organis me benoemd. De geboorten in ons land. Tijdens de maand September 1938 worden 10.520 levende geboorte aangegeven, waarvan 5.373 jongens en 5.147 meisjes. Gedurende hetzelfde tijdvak werden 7.825 sterfgevallen geboekt, waarvan 4.148 van het mannelijk en 3.677 van het vrouwelijk geslacht. Er werden anderdeels gedurende ge noemde maand 5.971 huwelijken ge sloten. Vergeleken met dat der maand Sep tember 1937, is het aantal geboorten toegenomen met 3,62 t.h. en dat der sterfgevalen met 4,1 8 t.h. En zoo zijn ze overal. Kamerlid Zyromski, hoog ambtenaar bij de pre fectuur der Seine en actief militant van de socialistische partij in Frankrijk, is sedert eenige dagen in ziekverlof ge gaan. Mevr. Zyromska, ambtenares bij de zelfde prefectuur en niet minder actieve militante van dezelfde partij heeft op hare beurt verlof wegens ziekte. Hoort ge dat gezin op zijn sokken af komen Als militanten hadden ze Woensdag moeten staken. Als vetbetaalde ambtenaren vreesden ze sancties. De ziekte verzoent de stem van hun geweten met de stem van hunnen por- te monnaie. Maar de arme duivels, die men op stookt om op te rukken jusqu'au bout», missen misschien een tempera ment dat zoo gevoelig is aan opportu nistische ziekten. Als 't gevaar voorbij is zal het ge zin Zyromski-Zyromska gauw terug ge zond zijn. M. Pirow, minister van Landsverde diging voor Zuid-Afrika, is Donderdag voormiddag uit Rome te Brussel toege komen. Hij werd bij zijn aankomst in het Noordstation verwelkomd door M. M. Van Broeckhuyzen, minister van Zuid-Afrika te Brussel, Joosse, sekreta- ris van de legatie, kolonel Louis, M. Bo- gaerts, statieoverste van Brussel-Noord. De trein welke met lichte vertraging uit Keulen kwam, bolde te 1 1 uur 1 8 het Noordstation binnen.. De begroeting was bijzonder hartelijk, waarna de voorstellingen plaats hadden. Kolonel Louis wenschte M. Pirow wel kom terwijl de fotografen den hoogen gast bestormden met magnesium- flitsen. Vervolgens verliet de kleine groep de statie teneinde zich naar het centrum der stad te begeven, waar Mr Pirow zijn hotel betrok. Vervolgens begaf M, Pirow zich naar het departement yari den Eerste-Minisr ter. Hij werd verwelkomd door de hee- ren Spaak, Marck en De Vleeixhauwer, waarna besprekingen werden gevoerd. Na het onderhoud ^verd M. Pirow een diner aangeboden. Antiteringszegels. ((Ingevolge on voorziene omstandigheden, zal den ver koop der anti-teringzegels met de beel- 'door AUCTOR 1 96e Vervolg De vogel is gaan vliegen kreet hij. Men heeft hem verwittigd of hij heeft lont geroken Op dit oogenblik kwam de stad- huisbediende, met eenige papieren in de hand, en vroeg Waar is de generaal Op den loop. Hij heeft niet op me gewacht Dat ziet ge wel. En het koffertje Wat bedoelt ge Het koffertje van den ontvanger. Hij heeft mij bevel gegeven het te dra gen en hier een stond neer te zetten. Nu begreep de schatmeester er alles van. De valsche Lefevre had den knecht verzocht in het kabinet van den burge meester papieren te halen, om er onge stoord met het kistje van onder te kun nen trekken. Wij zijn gefopt, zei hij en wie weet of we nog ooit den kerel weder zien. En de lieve duiten van den ont vanger zullen we ook niet meer te aan schouwen krijgen. Waar is de meier Deze bevond zich in eene andere zaal van het stadhuis, en hij kwam da delijk in zijn kabinet, waar hij met den ambtenaar van het geldwezen en de drie officiers van Lefevre beraadslaagde, om na te gaan wat er te doen was. De burgervader was van oordeel dat er dadelijk aan het gerecht kennis moest gegeven worden van het voorgevallene, en alles diende in het werk gesteld om dén dief te vangen. BIJ ZIJN BEZOEK AAN ROME Uit Londen, 1 Dec.De mogelijk heid bestaat, dat minister-president Chamberlain gedurende zijn a.s. bezoek aan Rome, een privé-bezoek aan den Heiligen Vader zal brengen, aldus Reu- ter's diplomatieke correspondent. Deze zegt verder Terwijl verluidt dat er tot nu toe geen definitieve schikkingen getroffen zijn voor zulk een bezoek, zoo is het toch gebruikelijk voor hoofden van Staten en andere hooggeplaatste personen, wanneer zij Rome bezoeken om ook den Paus te gaan begroeten. De schatmeester doelde zijn gevoe len niet. Hij dacht dat het beter was ever het gebeurde niet meer te spreken, te maken dat er zoo weinig mogelijk van uitlekte, om te voorkomen dat de overheden het mikpunt zouden worden van den spot der burgers. Wat het verdwenen geld betrof, zou hij wel zorgen dat er niemand te Parijs iets van bespeurde. Desnoods zou hij er van het zijne bijvoegen om den dief stal niet laten merken. Twee der officieren waren de mee ning van den meier toegedaan, terwijl de derde het met den ambtenaar hield. Als er vijf menschen te zamén over iets té beslissen hebben, zijn zij het zei- dën èens, of komen er toch niet gemak kelijk toe het eens te worden. Ieder deed het gegronde zijner mee ning uitschijnen, toen er op de deur ge klopt werd en de bode met den kettin; buigend binnentrad. Generaal Mars is hier, zei hij. Ha Laat hem binnen komen. Lamme, die eindelijk ontwaakt was, had zich spoedig aangekleed en was den man gevolgd, dien Uilenspiegel had afgezonden, om zijnen gezel te ver ken dadelijk naar het stadhuis te ko men. Goedzak trad in het kabinet van den meier. Hij groette de aanwezigen en vroeg: Waar is generaal Lefevre Het was de schatmeester die ant woordde In het gevang. Waar In de gevangenis, waar de plaats is van bedriegers van zijn soort. Lamme begreep dat allés ontdekt was. Alleen de vlucht bleef nog over. En zonder nog een woord te spréken, sprong, hij naar de deur, om buiten te Gisteren is dus de Zuid-Afrikaansche minister onzen Minister van Buitenland- sche Zaken komen spreken. Officieel heet het dat de bespreking zou gegaan zijn over de moge lijkheid eener luchtvërbifiding tusschen Belgisch Congo en de Zuid-Afrikaan sche Unie. i Tegen die bedoelingen van den zon derlingen heer Pirow kan weinig of niets aangebracht worden. Maar hij heeft er zekernog andere en men kent die voldoende om het eerste komisch te vinden dat men ze nog ge heim zou willen houden. De heer Pirow heeft inderdaad in het hoofd gestoken de Duitsche koloniale eiscnen in te willigen met 'n klein plan netje van zijn vinding een stuk van Kameroen, een stuk van. Angola en een stuk van Belgisch Kongo zouden den heer Hitier op een schoteltje aangebo den worden, wellicht als nieuwjaarsge-- schenk. We hebben niets tegen een bezoek van den heer Pirow. En we hebben er feitelijk ook niets tegen dat hij met den heer Spaak komt praten over koloniale aangelegenheden. Immers, dit is een uit stekende gelegenheid ;.vo.\v. onzen eerste- minister om zijn £^^\frikaanschen kollega eens even'aan het verstand te brengen hoe Belgie de koloniale kwes tie beschouwt. De heer Spaak hoéfP den zonderlin gen onderhandelaar énkel te herhalen wat hij aan de Kamer verklaarde in zijne jongste redevoering over den in ternationalen toestand. Wat het koloniale vraagstuk betreft, zegde de heer Spaak toen We hoeven dat niet iederen dag op te rakelen. Wa kunnen toch niet elk uur aan Londen gaan vragen of men van on ze kolonie zal afblijven of niet. De Duitsche regeering hééft ten tijde der reis van Lord Halifax verklaard en na dien herhaald dat géén aankoopven nootschap voor Duitsc^land in Belgisch Congo was opgericht. Congo is van ons en we zullen, indien het noodig mocht blijken, alle beschik bare middelen ten dienste onzer kolo nie stellen. 1 ot zoover (*j heer Spaak. Méér hoefde hij aan den heer Pirow iiiet te zeggen. Maar ook niet minder. Of misschien kon hij er aan toevoe gen dat hij het plan Pirow héél interes sant zou vinden als het stuk van Bel gisch Congo vervangen werd door een stuk van de Zuid-Afrikaansche Unie. Anderzijds wordt op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken formeel ver klaard dat van een afstand van ons mandaat over Roeanda-Oeroendi aan Duitschland, geen sprake is. Het lot van dit gewest is, luidens verklaringen ge daan door personen uit de onmiddel lijke omgeving van den heer Spaak ver bonden aan dat van de omliggende Ko lonies en voornamelijk aan de Engel- sche mandaatgebieden. ZES EN TWINTIG SCHOOLKNAPEN H OP SLAG GEDOOD EEN TIEN- - TAL LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Salt-Lake-City, (Vereenigde Staten,) 1 Dec. Een koopwarentrein heeft aan een onbewaakten overweg, op 15 mijl te Noorden van Salt-Lake-City, een autocar verrast die een veertigtal kinde ren naar school bracht. Zes en twintig werden op slag ge dood een tiental levensgevaarlijk ge kwetst. De slachtoffers van .1 4 tot 1 8 jaar oud, werden verschrikkelijk ver minkt. Vele ouders, door de politie verwittigd, snelden ter plaatse en moes ten langs de spoorbaan langen tijd op zoekingen doen om de verminkte lijken te herkennen. Volgens het eerste onderzoek zou de bestuurder van de autocar, wegens de heerschende sneeuwvlaag, den aanrij den trein niet hebben bemerkt. Hij zelf is overigens ook zwaar gewond en men heeft hem tot nog toe niet kunnen on dervragen. Parijs, 1 Dec. Tijdens een incident ..i de Louvroil-fabrieken te Maubeuge werden vijf leden van de mobiele garde gewond, evenals vijf arbeiders, die niet aan de staking deelnamen. Te Sous-le-Bois hebben betoogers steenen geworpen naar een trein van de lijn Brussel-Parijs en den machinist.den stoker, twee bedienden en een reiziger getroffen.De rijkswacht kwam tusséhen- beide en werd met kasseisteenen en flesschen bekogeld. Achttien gendar men werden gewond. Verscheidene be toogers werden aangehouden. ijlen. Een der officieren was hem echter voor en versperde hem den weg. Hij gelijkt niet eens op generaal Mars, zei een der andere krijgslieden. Lamme zonk op een^n stoel en in het zuiverste Vlaamsch riep hij uit Ik had het gepeinsd zei de puit. Wie zijt gij vrQeg de meier. DE ERNSTIGE ZAAK TE GENT ln verband met de ernstige zaak van vruchtafdrijving te Gent, waarvoor Eli- se. T., wonende Onderbergen te Gent, werd aangehouden, werd door de rech terlijke politie het onderzoek voortge zet, met het gevolg dat een tweede aan houding plaats had, namelijk deze van Irma Van C., wonende St Amandsberg. Deze vrouw werd langdurig in on- hoor genomen door onderzoeksrechter Jacquart, die haar vervolgens onder aanhoudingsbevel heeft geplaatst. De zaak zou nog verdere uitbreiding Goedzak antwoordde niet. De schatmeester was hem genaderd en greep hem bij het haar. Eene pruik bleef hem in de hand. Terzelfdertijd rukte hij aan den zwa- ren knevel van generaal Mars, en die haren scheidden zich even gemakkelijk van het gelaat van den veldheer. Ik ken hem I kreet de ambtenaar. DE BRUTALE MOORD TE OUDEGEM Uitslag van de lijkschouwing Uit de lijkschouwing door Dr Thomas uitgevoerd, is gebleken dat het slachtof fer niet minder dan 15 slagen op het hoofd werden toegebracht, welke 4 tot 5 schedelbreuken hebben veroorzaakt. Het wapen der misdaad en dc klee deren werden aangeslagen in het huis van het slachtoffer en voor verder on derzoek naar het laboratorium voor rechterlijke geneeskunde van Gent overgebracht. TWEE BRANDKASTBOORDER3 VERRAST TE BRUSSEL Dinsdag is de politie van de 4de af- deeling te Brussel overgegaan tot de aanhouding van twee Italianen die werden betrapt op heeterdaad van in braak, in de kantoren van de N. V. Rey, 28, Wolvengracht. Omstreeks 2 1 uur had de huisbewaar der een verdacht gerucht gehoord. Hij belde de politie op, die twee motor agenten ter-plaats zond. Deze agenten ^rongen in het kantoor en ontdekten dé twee Italianen, bezig met hun in- brekerswerk op de brandkast. Zij wa ren reeds heel wat gevorderd. De agen ten overvielen hen met de wapens in de hand, zoodat de twee bandieten geen egenheid hadden gebruik te maken hun eigen geladen revolvers die zij op zak droegen. De eene kerel is de 26-jarige Guisep- pe Butte en de andere heeft papieren op naam van Arrigo Torrigiani, geboren te Milaan, op 4 Augustus 1902. De twee kerels hebben verklaard dat zij hun inbrekerstuig van een onbeken de hebben gekregen. OPLICHTER AAN HET WERK De politie waarschuwt tegen de han delingen van een man, die er een spe cialiteit heeft van gemaakt oplichterijen te plegen.Hij heeft reeds talrijke slacht offers gemaakt te Brussel en omliggen de, onder meer op den Leuvenschen steenweg, Waterlooschen steenweg,Ant. Dansaertstraat, Jourdanstraat, enz. De oplichter begeeft zich bij pastei bakkers, bloemisten of winkeliers en doet een bestelling, zeggende dat de be stelde koopwaar op een bepaald adres in de buurt moet worden afgeleverd. Hij geeft den raad het wisselgeld op een biljet van 100 fr. mee te brengen. Wanneer de bestelling wordt gedaan bevindt hij zich aan den ingang, neemt het wisselgeld in ontvangst en vraagt de waar op de verdieping af te leveren, waar het biljet van 100 fr. zal worden gegeven. Op de verdieping weet men natuurlijk van niets. Intusschen heeft de sluwe kerel de gelegenheid gevonden om te verdwijnen. BELANGRIJKE INBRAAK TE ANTWERPEN 's Nachts zijn totnogtoe onbekend gebleven dieven in een woning gedron gen aan de Mercatorstraat 6. Zij heb ben zich toegang verschaft tot de kel derkeukens van bedoeld huis en heb ben vervolgens een gat geboord in het gewelf, langswaar zij in een winkel zijn gedrongen die op het gelijkvloers is ge legen. De dieven ontvreemden er, ten na- deele van Aaron Cina, voor 60 tot 70.000 frank koepons kleerstoffen, en ten nadeele van Chil Cina, Simonsstr. 58, voor 8 tot 10.000 frank hemden, dassen en ondergoed. Uit de lade van de toonbank konden de dieven nog een som van ongeveer 200 fr. meenemen. En na onzen held nog eens goed te hebben aangestaard, die daar potsierlijk stond, met een halven knevel en dikke zweetdroppels op het voorhoofd, die afleekten en strepen vormden op de ge kleurde wangen, riep de schatmeester Hij is het De patroon uit de herberg der Kloosterstraat... Nu wordt mij alles klaar. De valsche generaal is de afgezette hoofdopziener Claez... Die zingt daar liedjes... Spoedig, politiebe- dienden... Ik zal hem doen vatten, spoe dig En laat dezen schurk niet ont vluchten... Dat is het... Ik dacht wel dat ik hem meer gezien had... Een generaal Léfevre ook... ^Mën begreep wel niet veel van het geen hij dooreen brabbelde, maar de meier stelde toch een drietal pakkeman- nën ter beschikking van den ambte naar, die den valschen generaal zou doen aanhouden. Ze ijlden naar de woning van Lam me. Deze was gesloten. De deur werd ingebeukt, nadat men vruchteloos verschillende keeren had aangeklopt. Er was geen levend wezen in het huis. De laden van verschillende kasten waren wijd opengetrokken en alles lag er overhoop in. Het was net alsof er dieven geweest waren. - Wij komen te laat, zuchtte de schatmeester. De kerel is hier geweest en heeft het een en ander van waarde m alle haast gezocht en medegenomen. Gelukkiglij k is er een van de schurken in onze handen... Op ditzelfde oogenblik zuchtte ook Lamme Goedzak die de grendels van de cleur zijner cel in het gemeentege vang hoorde toeschuiven. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2