4 DE POLITIEKE TOESTAND MIJNHEER VOLBRENGT ZIJN ZflNBAGPLICHT De Vreeslijke Ramp in Amerika Faar een hervorming van het Radiowezen Zondag DEC. 1938 De Belgische mededingers aan den Gcrdora-Bennett-wedstrijd K0L011ALE LOTERIJ Uit de Vatikaasssche Stad XXXXIIie JAARGANG NUMMER a S3 s Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, I 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. BARBARA IZcm op 7, 28 af 15,54 L. K. 14 V. AL 7 DE H. MAX LEO GERARD, MINISTER van FINANCIEN, AFGETREDEN DE MOEILIJKHEDEN NOG NIET UIT DEN WEG. M. SPAAK ZOEKT EEN OPVOLGER. De Vrijdag is voorbijgegaan in lang durige besprekingen ten Paleize, bij den eerste minister en vermoedelijk ook wel elders. Dit alles wees duidelijk uit hoe min zich inspande om het aftreden van de regeering te vermijden niettegenstaan de de meeningsverschillen die aan het licht waren gekomen onder ministers. Drie uur lang duurde de vergaderin; van den kabinetsraad, waaraan het grootste belang werd gehecht. Immeis uit de gedachtenwisseling, die er plaats had, zou blijken of het tot een onmid dellijke kabinetskrisis kwam ofwel of cf er nog moge.ijkheid was voor een verdere samenwerking en in welke voorwaarden. De officieele mededeeling van den kabinetsraad is duidelijk wat betreft ce uitkomst van al de beraadslagingen: men tracht een ministerieele krisis te voorkomen. Maar de verklaring die Dinsdag in de Kamer zal afgelegd wer den over de budgetaire en ekonomi- sche politiek, brengt het ontslag mede van den h. M. L. Gérard als minister van Financien. DE KONING ONTVANGT VER SCHEIDENE MINISTERS EN HOUDT DE ZAAK IN BERAAD De indruk was dat de eerste minister tijdens zijn onderhoud ten paleize den Koning het ontsiag van de regeering had aangeboden, maar dat de vorst ^e zaak nog in beraad hield. Vrijdag namiddag heeft de Konit g ten Paleize van Brussel, achtereenvol gens ontvangen heeren Gérard, minis ter van Financien Marck, minister van Verkeer, en Dierckx, minister van on derwijs. Tengevolge van deze beraadslaging werd de ministerraad, die voor 16 ure was aangezegd geworden, in den loop van den namiddag, tweemaal verlaat, eerst tot 1 7 u. en tenslotte tot 1 8 u. EERSTE MINISTER SPAAK VOERT ONDERHANDELINGEN IN Z'JN KABINET Heer Spaak die reeds 's voormicdags besprekingen had gevoerd met heer Van Acker, had 's namiddags een twee de onderhoud met dezen socialistischen volksvertegenwoordiger Na zijn onderhoud met hesr Van Acker, ontving heer Spaak op het mi nisterie van Builenlandsche Zaktn na hun terugkeer van het Paleis, acnte.een volgens ministers Gérard en Ma>*ck. I Het gaat beter, verklaar .e heer Marck, en de mogelijkheid besraat dat de regeering aanblijft, zonder vijziging in haar samenstelling. I Het was ha zijn onderhoud met den heer Marck, dat heer Spaak naar het Paleis terugkeerde, waar hij ongeveer een uur met den Koning in gesprek bleef. KABINETSRAAD Omstreeks 1 8 uur komen, een na een de ministers het ambtsgebouw va:, bui- tenlandsche zaken binnengestapt om er den beslissenden kabinetsraad bij te Weldra komt eerste minister zich bij de andere leden der regcerini voegen. De Ministerraad heeft om 21 u. een einde genomen. Daarna werd de vol gende mededeeling kenbaar gemaakt De Regeering heeft langdurig den politieken toestand onderzocht. Dins dag zal de Eerste Minister een verkla ring in de Kamers afleggen. Hij heeft den eenparigen wil medegedeeld der Regeering, om niet over te gaan tot een politiek van deflatie, de verplichte ver zekering tegen de werkloosheid te doen stemmen, een zoo werkzaam mogelijke economische politiek toe te passen, na melijk door alles in het werk te stellen om het verschil te verminderen tus- schen den groothandelsprijs en den ver koopprijs in het klein, en daardoor.zoo- als de ministerieele verklaring beves tigt, te komen lot een nijverheidstucht die noodig is voor het welzijn van allen. Heer Max Léo Gerard heeft zich bij deze verklaring niet willen neerleggen. DE MINISTER VAN FINANCIËN ZAL TEGEN DINSDAG VERVAN GEN ZIJN Toen eerste minister-Spaak kwart voor tien. het ambtsgebouw van Bui- tenlandsche zaken verliet, antwoordde hij bevestigend op de vraag of het in de bedoeling lag van den minister van Fi nancien af te treden. Zal hij tegen Dinsdag vervan- geen zijn Indien ik aan het hoofd der re geering blijf antwoordt de h. Spaak, zal ik den afgetreden minister van Fi nancien vervangen hebben met de vlug heid die mij kenmerkt. UIT HET LEVEN Zondag morgen half elf. Voor den met vergulde omlijsting bezetten spiegel staat mijnheer de laat ste zorgjes bestedende aan zijn elegant Zondagstoilet. Al is hij ook Mijnheer in de week. *s Zondags springt dat nog meer in het oog zoo fijn opgesmukt... echt chic I Madame is nerveus Reeds voor de derde maal vermaant ze haar geliefden wederhelft hoort, de klokken luiden reeds... en ge moet nog 'n kwartuur gaan. Straks komt ge te laat in de Mis!,) Bah 't is pas kwart voor elf... en van af het begin der mis tot aan het Evangelie verloopen op z'n minst vijf minuten... en zeker preekt de onderpas toor groote vijftien minuten, dat geeft me samen nog twintig minuten vrijen tijd... dat maakt alles bijeen nog een goeie half uur Kijk, ik ga eerst mijn corespondentie eens nazien... Elf uur vijf Mijnheer wipt naar buiten Tegen den muur van de vlak tegenoverstaande fabriek staan 'n tiental mannen te redekavelen. Foei, mompelt mijnheer binnensmonds, dat zijn modernen... moderne geuzen... die het Zondagvieren afgeleerd hebben... het misbijwonen van hun notaboekje geschrabt Nog 'n zure vrucht van de marxisti sche godsdiensthatende theorieën, Ja, 't is logisch... de mensch is 'n machine... en als de maag maar vol is... de ziel kan dan honger lijden... en ze trachten dan hun hemel hier beneden te hebben. k Dank God dat ik in dat donker s.ikkelstraatje niet verzeild geraakt ben! Elf uur twintig Het kerkplein is zoo goed als leeg Mijnheer verhaast zijn stap... die hem zoo ziet gaan moet wel denken dat zijn laat komen niet op zijn rekening valt! Ten 'n zenuwachtigen trek is de deur pen... Hij blijft achteraan staan den groep van de lijkdeur abonnés aanvullend. Perfect uitgerekend... de onderpas toor eindigt juist zijn Zondagpreek. Nu nog 'n kwartje en 't is weer effen. Sapperloot, mijn gebedenboek verge ten 't is niet zoo erg, 'n rozenhoedje volstaat ook... insgelijks vergeten dat komt er van wanneer men om de grillen van z'n vrouw in te volgen her haalde malen veranderen moet van cverjas Wat wacht de misdienaar lang van bellen... zou hij het vergeten zijn... of is het 'n andere celebrant,., misschien een nieuw gewijde die wat trager gaat dan de andere Ach... daar is 't het schel geklingel van het belletje klinkt tot driemaal toe door de ruimte. Mijnheer kijkt naar z'n uurwerk 11 u. 27 't Kan er nog al door,... om kwart voor twaalf móet ik me op de plaats bevinden... we waren zoo afgesproken Weerom klingelt de bel Die voor hem stonden, knielden bijna allemaal. Mijnheer bleef rechtstaan, hij was toch de laatste... en *t zou zonde Gods zijn, zoo maar lompweg met zijn fijn gestre ken fantaziebroek in het stof te gaan zitten Was het nu de fout niet van zijn da me, dat hij niets bij had om in of aan te bidden Daar moest ze hem toch atten; op gemaakt hebben... hij 'n zakenman kan daar allemaal niet op letten. Waaraan dacht hij nu weer Hij keek nu herhaalde malen rond.... zag nog twee, drie keer naar z'n horloge... haalde uit z'n zak 'n strooibriefje... de vette letters bovenaan kon men van verre lezen Groote match och ja, nu vertoefde hij reeds op het voetbal plein En nog eens klingelt het belletje Zie vervolg hiemeven. HET LICHTEKEN OP DEN TOREN EEN VERZOEK Heintje komt niet zoo gauw van zijn toren, maar dat gebeurt dan toch. En dat meestal, als er een filmvertooning van V. T. B., tak Aalst, doorgaat. Het moet dan ook gezegd worden dat, als er dit jaar al weinig goeds op filmge bied verwezenlijkt werd, daar nog steeds het beste vertoond wordt. Verleden Dinsdag dus had hij, uit hoofde van het natte weder, zijn jekker aangetrokken en was naar de Schoolstr. getogen. De vertooning ging om acht uur stipt door, en toch verdrongen zich om halt acht al een paar honderd men- schen aan den ingang der zaal. Het was nogal een lastig karweitje zijn toegangs kaart te bekomen, maar het scheen een reuzentaak binnen te geraken. Voor de beide toegangsdeuren ston den de geestdriftige V. T. B.ers opeen- gedrumd. Meisjes, jongens, onderwij zers, juffrouwen, menschen met bol-, en menschen met vilten hoed, V. T. B.ers in alle soorten eu verscheidenheid, de den hun uiterste best, toch maar geen duimbreed van hun stand- (misschien hangplaats), te wijken. Heintje kon zich buitengewoon goed inbeelden hoe gezellig en warm harin gen het moeten hebben in een van die bekende, withouten kistjes. Spoedig bleek ook de uitdrukking van een me nigte als een zee op deze massa toe passelijk. Men voelde een zachte dei ning, komend van de straat af, zoetjes doorloopen tot den ingang, van waar die heerlijke deining dan weer terug naar de straat toe keerde, enz. Spoedig daarop hielden de dijken geen stand meer, en werden een paar houten bor den omvergegooid en de menigte wou waarschijnlijk zoo te kennen geven dat het stilaan tijd werd de bakens te ver zetten. Eindelijk ging het signaal voor den ren. De deuren vlogen open, er werden kreten geslaakt die allesbehalve be schaafd klonken en daar stormde een menigte de trappen op en de zaal bin nen. De ordedj<ahst volstond nauwelijks, "cJé V. T. 'B.'-féiöérs kregen met moeite de kans de lidkaarten te kontroleeren, maar de geestdriftigen zaten allen bla zend en gelukkig op hun manhaftig ver overde plaatsen. Heintje vraagt zich af wat dat moet In de Aëro-Club van Belgie had de uitreiking plaats der prijzen aan de Bel gische mededingers aan den Gordon-Bennettwedstrijd. Men herkent gezeten van links naar rechts Ernest Demuyter, generaal Duvivier, graaf d'Oultremont, Jan Olieslagers. Rechtstaande, in het midden de Belgische militaire ploeg kapitein Thonnard en luitenant Van den Schueren. New York, 2 Dec. Het vreeselijk ongeluk met een autobus op een over weg nabij Salt Lake City, heeft een groote ontroering verwekt in de Ver. Staten. De kinderen die in den auto zaten werden eiken dag geregeld door den zelfden chauffeur naar school gebracht j en van school terug naar huis, zoodat de man den weg buitengewoon goed kende. Feitelijk heeft dit mede bijge dragen tot de ramp. Een hevige sneeuwstorm was plotse ling opgestoken, en de sneeuw plakte op de ruiten van den autobus, die lang zaam en met vele onderbrekingen zijn tocht voortzette. De bestuurder zag geen steek voor oogen. Hij wist welis- worden als diezelfde massa nog moest waar dat hlJ QVer een spoorweg moest aangroeien, en dat zal ze, en nog eens wat vroeger voor den ingang komt te staan. Doch hij weet dat de leiders van V. T. B. tak Aalst, flink kunnen organi- seeren, reeds heel wat verwezenlijkt hebben op kultureel gebied en nog veel meer zullen bereiken. Misschien zal het hun gelukken, met hun overtuiging, alle V. T. B.-filmenthousiasten aan het ver stand te brengen, dat hun gedrum en geduw kinderachtig is, onverantwoorde lijk en ondoelmatig. Kan op dat gebied niets gedaan worden om den toegang tot de zaal veilig en gemakkelijk te ma ken Ja Met besten dank. Heintje PIETERS. Gelieve uw biljetten te herzien Op 24 December a.s. worden de biljetten der 6de snede 1938 (blauw biljetten, groene cijfers) ongeldig ver klaard. Tot nu toe werden liet aangevraagd: 209 loten van 100 fr. eindigende cp 34, 49. 78, 63, 1 I 55, 02, 34, 43 6 loten van 200 fr. eindig, op 27 lot van 1000 fr. eindig, op 613 4 loten van 2000 fr. eindig, op 946 2 loten van 5000 fr. eindig, op 182 4 loten van 10.000 fr. eindigende op 9584, 0304 c riemaal kort achter mekaar. De meesten sloegen zich op de borst. Mijnheer niet waar was hij nu Twintig voor twaalf Hij richtte zich op z'n krakende schoentippen als om over de hoofden heen te kijken... d„' priester las reeds de laatste oraties van de H. Mis. 'n Wijl trok en gleed hij met z'n hand en vingeren aan jas en knevel... er kwam toen beweging en beroering in de menigte... het kruisje werd gegeven! Die d'eerste r.aar buiten stapte was Mijnheer De Zondagplicht was nog eens volbracht 1! maar was overtuigd dat er van dien kant geen gevaar bestond. Geen enkele trein moest op dat uur voorbijkomen. De man kon niets onderscheiden, maar hij wist dat hij den overweg be reikt had, omdat zijn voertuig over een paar rails geschokt was. Op dat oogen- blik daagde echter een vrachttrein op die een paar uren vertraging had, en juist reed met een groote snelheid om den verloren tijd in te halen. Er volgde een vreeselijk gekraak overstemd door het angstgeschreeuw en het gejammer van de 40 kinderen. De autobus werd ruim honderd meters meegesleurd. Na het ongeluk werden 26 lijken en 10 zwaargewonden van onder de sneeuw gehaald. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Tooneelen van angst en smart Er moest met bijlen en zagen ge werkt worden, om de overlevenden, en verscheidene dooden en gewonden uit het puin van den autobus te bevrijden. De meeste slachtoffers echter waren door het geweid van den schok door de ruiten geslingerd allen bijna waren overigens op slag dood. Onmiddellijk was alarm gemaakt en toen de ouders ter plaatse verschenen, speelden zich tragische tooneelen af. Men zag moeders en vaders radeloos in de sneeuw weg en weer hollen, en dan plotseling bewusteloos neervallen bij het lijk van hun kind. Anderen leken wel waanzinnig wanneer zij hun kinde- Ternauwernood een achttal dagen na de ernstige hartkrisis, waaraan hij gele den heeft, is de Paus weer aan het werk. Op het oogenblik echter is het werk nog niet zeer druk in het Vatikaan, aan- den de geestelijke oefeningen nog steeds aan den gang zijn. Maar Zater dag worden de gewone werkzaamheden hernomen, waaronder de vele plechtig© en private pauselijke audiënties, zoodat men zich in de omgeving van den Heili gen Vader, met eenige bekommering af vraag tT óTTïïj" "KÏ5 r d o örnrféiasn" zijn ge zondheid zal schaden. In aanwezigheid van minister Marck heeft de Kamercommissie van Pcsterij- Telegrafie en Telefonie, de voorstel len onderzocht van de hh. Philippart en Pierard in verband met het nationaal instituut voor radio-omroep. De organieke wet van 1930 voorziet dat de inkomens van dit instituut ge vormd worden door de negen tienden van de opbrengst van de taks op de ontvangtoestellen. De h. Philippart wenscht dit stelsel te wijzigen hij stelt voor dat jaarlijks in de begrooting een vast krediet voor: het radio-instituut zou uitgetrokken wor den en dat het overige in de Schatkist zou blijven. De h. Piérard integendeel stelt voof niet te raken aan het huidige stelsel, maar het verschil tusschen wat het ra dio-instituut voor zijn behoeften noodig heeft en de opbrengst van de taks te wijden aan bevordering van schoone -unsten, muziek, tooneel, letterkunde, znz. Minister Marck gaf een omstandige uiteenzetting over het radiovraagstuk in het land en wees er op hoe ook ande re kwesties, zooals dat van de particu liere zenders een oplossing vereischen. De regeering wenscht te komen tot een ren levend weervonden. De overleven- 0l©emeene hervorming van het radio- de kinderen zelf waren volledig over stuur, en velen gingen als krankzinnig te keer onder den invloed van den doorgestanen angst. Ouders die pas ter plaatse kwamen nadat de slachtoffers weggebracht wa ren, begaven zich in allerijl naar het naburige hospitaal, waar de lijken ge borgen waren. Zij werden echter niet toegelaten. Maar in de groote hal van de inrichting had men voorloopig op hoopjes gelegd, al wat. uit de zakken En wie vindt zich nu terug in de dom- i van de dooden gehaald was. De ouders me doenwijze van dien Heer in hun angst wierpen zich letterlijk op Ik hoopte niemand I!! Maar ik vrees! deze zaken, om ze met een benauwde En zoo iemand de gekke manier van en koortsachtige gejaagdheid te onder- mishooren van Mijnheer benadert., hij zoeken en zich te vergewissen of hun trekke de conclusie... en verbetere het!kinderen onder de slachtoffers waren of DENDERZOON. niet. wezen. Deze wordt voorbereid door een commissie, zetelend onder voorzitter schap van den h. Camu, koninklijk com missaris voor de bestuurshervorming. Men zou bij voorbeeld de technische en administratieve kant van het radiowe zen in de bevoegdheid van het ministe rie van Posterijen, Telegrafie en Tele fonie kunnen laten maar het cultureel vraagstuk toevertrouwen aan een ander departement of aan een zelfstandige commissie van bevoegdheden. Derhalve vroeg de minister aan de commissie zich vooralsnog niet uit te spreken over de vorstellen Philippart en Piérard. De commissie komt over veertien da gen opnieuw bijeen.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1