EEN DRINGENDEBEDE Koningen en Staatshoof den voor de Radio Esn houten scliip voor magnetisch onderzoek SEKENSD ÜIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL 7 December. H. Ambrosius. Na zich eerst op de rechtswetenschap toegelegd te hebben werd Ambrosius priester en later bisschop van Milaan. Hij verwierfgrooten roem door zijn geleerdheid en deugdzaamheid (IVe eeuw). Prijskamp voor de Albert I Biblio theek. De Raad van Beheer van het Albert 1 Bibliotheekfonds brengt hier bij ter kennis van de architecten die deelnemen aan den prijskamp voor de oprichting van de Albert I Bibliotheek in den Kruidtuin dat hun ontwerpen te gen ontvangstbewijs moeten ingeleverd worden tusschen Maandag 12 en Don derdag 1 5 Decsmber te 1 7 uur, aan den hoofdingang van het derde paleis aan de rechterzijde (Paleis n. 8) op den Heizel. De raad trekt eveneens de aandacht der mededingers op het feit dat de ar chitect, die als hun afgevaardigde zal fungeeren, van Belgische nationaliteit moet zijn. Sint Wiübrordusfeesten te Echter- nach. Ter gelegenheid van het h2e eeuwfeest van 't overlijden van deh H. Willibrordus, zullen volgend jaar te Echternach, groote feestelijkheden plaats hebben. Kardinaals Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, Suhard, aartsbisschop van Reims en Liénart, aartsbisschop van Rijsel, hebben reeds toegezegd ge noemde feesten bij te wonen. Herstellings- en veranderingswerken hebben op het oogenblik plaats aan de basiliek van Sint Willibrordus, onder meer aan de krypte, waar het stoffelijk overschot van den heilige berust. Een nationale mutualiteitskas voor kinderbijslagen. In het Staatsblad van 4 December is een Koninklijk Be sluit afgekondigd van 19 November jl. dat de inrichting voorschrijft van een Nationale Mutualiteitskas voor Kinder bijslagen. Bij deze nationale kas zijn alle be staande mutualiteitskassen en mutuali- teitsafdeelingen van kompensatiekassen van rechtswege aangesloten, en van rechtswege onderworpen aan desbetref fende voorschriften uiteengezet in het Koninklijk Besluit. Nieuwe kerk te Glaston-Bury. Waar het bloed der Engelsche Marte laren vloeide. Te Glastonbury, waar vele geloofsbelijders in de 16e eeuw gedood werden en waar Hendrik VIII in 1539 de laatste abt van de beroem de abdij van Glastonbury, Richard Whitting, liet ophangen en vierendee- afva/hg te worden, ter herinnering aan de marteldood van vele geloofsbelij ders. In geheel Engeland zullen gelden bij een gezameld worden om op deze plaats een waardig kerkgebouw op te richten. - Geboorte in de uMaison de France>i -Op het slot van An jou te Stokkel is Zondagmorgen geboren prinses An- bij Brussel, in de «Maison de France», ne de France, dochter van den graaf en de gravin van Parijs. De graaf en garvin van Parijs heb ben nu vijf kinderen. De hertog de Guise, hoofd van de «Maison de France» is uit Marrokko te ruggekeerd waar zijn gade nog ver toeft. De graaf van Parijs is de pretendent op den troon van Frankrijk. Hij heeft onlangs op Franschen grond een bood schap tot de Franschen gericht. Hij was per vliegtuig naar Frankrijk gevlogen en keerde langs denzelfden weg terug. Men spreekt den laatsten tijd veel over het ongeluk dat de Joden in Duitschland komt te treffen, en van de Joodsche uitwijking; maar men vergeet daarbij dat er ook KATHOLIEKE uit wijkelingen zijn. Weliswaar zijn deze veel minder talrijk dan hun Joodsche lotgenooten, maar daarom zijn zij niet minder ongelukkig. Het zijn menschen die om hun christelijke overtuiging ver volgd worden, die zich in den strijd om hun. geloof en om hun christelijk ideaal bloot gesteld hebben en nu ver verwijderd van htm tehuis, van hun fa milie, het brood van vreemden moeten eten. Velen van hen hebben voor den dood gestaan, eenigen waren in hun koncentratiekampen opgesloten en al len dragen de sporen van lijden en nood pp hun wezen. De tijden zijn zwaar en het leven hard voor deze on gelukkige uitwijkelingen. Arbeiden dur ven zij niet, en zoo dwalen zij hier en daar hongerig rond en hopen op betere tijden. Het is droevig om te zeggen Er zijn er reeds velen die het hopen verleerd hebben. Sedert de uitbreiding der vervolging in Duitschland is het getal uitwijkelingen in alle landen ge stegen. Ook in Belgie treft men een groot aantal van hen aan. Helaas, wij moeten zeggen dat zij het dikwijls slechter hebben dan hun lotgenooten, die tot andere hulporganisaties behoo- ren. Terwijl de Joodsche socialistische hulporganisaties, die uitsluitend voor deze vluchtelingen werden opgericht, er toe komen ten minste hun zwaar- sten nood te lenigen, is er voor de ka tholieke vluchtelingen de laatste maan den bijna niets gebeurd. Dat is in hoofdzaak wel in het gebrek aan orga nisatie te zoeken. Intusschen werd er te Brussel een katholiek hulpwerk in het leven geroe pen dat zich tot doel gesteld- heeft den nood der katholieke vluchtelingen te le nigen. Het getal vluchtelingen is groot, maar veel grooter nog is hun nood die wij moeten wegnemen. Dag aan dag komen er bij het comité nieuwe toe die raad en ondersteuning zoeken. De Middelen van het comité echter zijn zeer beperkt, zoodat het niet mogelijk is ze allen ~te Keipen, zooals het zou moeten zijn. Het comité right dan ook tot alle ka tholieken, in den geest der katholieke door AUCTOR 1 99e Vervolg Zult ge hem uit het gevang hel pen Ik beloof het u... Hoe Dat zal ik u later zeggen... Voor t oogenblik zie ik er niet de minste kans toe... Ik dacht het wel Ge leunt gestolen worden, kreet Uilenspiegel, en als ge zoo voort .blijft zaniken en geen geloof hécht aan mij ne woorden, dan'trek ik er uit rifet Né- Je, en ge kunt dan zelf trachten uwen Lamme los te krijgen. Begin daar eens mede Dan Zult ge dra bij hem zitten, dat verzeker ik u. Wat zegt ge 1 Ik zou u aanklagen, u verraden u. Moeder Goedzak borst in tranen, los én snikte Och, vergeef mij die woorden... Ik ben toch zoo ongelukkig Ik houd zooveel van Lamme Zorg toch dat hij spoedig hier weze. Ik zal er van dood gaan. Uilenspiegel's verbolgenheid ging ©ver in oprecht medelijden, en hij sprak Ween nu maar niet meer, moe dertje.... Vandaag nog ga ik er op uit... Ik beloof hét u nogmaals ik zal Lam- ttie verlossen... Maar dat hangt nu toch "ivel wat van de omstandigheden af, en kan zoo maar niet gaan als wij het wil len I Verlossen doe ik hem, daar geef ik u mijn woord op. >roedérs hulp te brengen. Wie vlug helpt, helpt dubbel in de zen grooten nood. Wie bereid is een regelmatig offer te brengen, hetzij wekelijks, hetzij maan delijks, al ware het maar een offertje van enkele franken, helpt den grond steen leggen van een blijvende hulp. Tijdens de dagen van gelukkig intiem familieleven, met St-Niklaas Kerstmis, wanneer men het genot smaakt in den kring zijner geliefden een en ander te kunnen geven, dan we gen de eenzaamheid, den nood. en de zorgen dubbel zwaar op onze vluchte lingen. Helpt ons ook aan hen een aange naam oogenblik te bezorgen. Elke gift is ons welkom geld voedsel, kleeding. Stortingen kunnen gedaan worden op postcheck 1 1 14.05 Katholiek Ko miteit voor steun -aanit vluchtelingen, Brussel. -v>3 Giften worden dankbaar aanvaard op de permanentie, St Christoffelstr. 19, Brussel. Wij zijn bereid de giften thuis te doen afhalen, na verwittiging. Namens het Kath. Komiteit voor steun aan vluchtelingen, Renais- sancelaan, 14, Brussel. Ter gelegenheid der wereldtentoonstel ling van New-York. Parijs, -5 December. Ter gelegen heid der wereldt'entoostelling te Néw- York zullen verscheidene Staatshoof den om de week, van 1 Jan. tot 23 Juli, radio-boodschappèn richten tot de gan- sche wereld, ten "gunste der internatio nale vriendschap en soomhoorigheid. Op 1 Januari 1939 zal de eerste ra dioboodschap vóór de micro worden uitgesproken door M; Lebrun, prési dent der Fransche Republiek. In de orde zullen' daarna volgen de president van den lersche Vrij staat; -* de Koning van Denemarken; de Koningin van Nederland een hooge personaliteit van Sovjet- Rusland de gouverneur-generaal van Canada; de Koning van Rumenië de Koning van Noorwegen de Koning van België de Regent van Joego-Slavië de Koning van Italië de Regent van Hongarije de President der Poolsche Republiek; de Kroonprins van Japan de Koning van Zweden de President van Brazilië. De tentoonstelÜngs-commissaris voor Groot-Brittannië zal eveneens het woord voeren. De verscheidene boodschappen zul len uitgezonden worden uit het land, waartoe de spreker behoort, en over de gansche wereld verspreid worden. Een van de merkwaardigste schepen, die thans in aanbouw zij'n is het houten niet-magnestisch zeilschip R. R. S. (Royal Research Ship) «Research», dat de Britsche admiraliteit besteld heeft bij Philip and Son Ltd.1 te Dartmouth, om onderzoekingswerk te verrichten nopens magnetische afv.'i kingen. Scheepstimmerlieden yan 60 jaar en ouder die van kindsbee i) af op de werf arfc7ciad*Tiï-r:rr ~*üc: -ttibf hUn- vader in dë gansch houten scheepsbouw hebben ge- gewerkt, werdeh opgeroepen om onder de jonge krachten plaats te nemen, ten einde hen heen te helpen over de moei lijkheden van de ongewone werkwij zen, welke aan den bouw van dit schip verbonden zijn. De «Research» wórdt bijna volko men met niet-magnetisch materiaal ge bouwd zoodat het magnetisch onder zoekingswerk inderdaad op afdoende wijze hierop zal kunnen geschieden. De plans zijn feitelijk zoo uitge werkt, dat het te gebruiken metaal tot het uiterste beperkt werd; zelfs zullen er geen metalen knoopep en pennemes- sen bij de bemanning -mogen geduld worden. In het heele schip zal minder dan drie honderd kgr ijzer en staal aanwe zig zijn, en dit kan alleen voor essen- tieele gedeelten van machines en dyna- Hij werd zwaar gekwetst over gansch het lichaam opgenomen en bij de Zus- terkens binnengebracht waar hij de eer- ste zorgen bekwam. De tweede arbei der kon nog tijdig van de ladder sprin gen en werd minder erg gekwetst. Beiden werden naar het St. Camil- lusgasthuis te Antwerpen overgebracht. Het totaal scheepsbouwmateriaal zal ongeveer tot drie honderd ton beloo- pen, zoodat ijzer en staal slechts een duizendste gedeelte van al het gebruik materiaal zal uitmaken. Bijna 280 m3 teakhout is er noodig geweest om de romp te bouwen, en met het oog hierop moest er een specia le bestelling van zekere noodige hout stukken gedaan worden in Burma. De twee hoofdmasten zullen uit Co lumbian pine douglas fir- gemaakt wor, den en boogsprieten in pitch-pine. Gedurende het werk loopen er help- jongens rond om de kleinste stukjes ijzer of staal op te rapen, die toeval lig tijdens den aanbouw, zouden neerge vallen zijn. Zelfs roest nagelaten door ijzeren bouten, die in de scheepshuid gestoken hebben moet zorgvuldig af geschraapt worden, vooraleer de bij zondere niet- magnetische bouten wor den ingeklonken. De vergaarbakken voor versch water zullen in teakhout gemaakt worden do baden zullen waarschijnlijk even eens met teak worden opgericht. Het voedsel zal waar mogelijk glazen flesschen of in karton verpakt worden ten einde het gebruik va: jgespijkerde inpakkisten te vermijden; De «Research» zal wanneer het i: dienst zal gesteld worden, het eenige schip van zijn slag in de wereld zijn. DE MOORD TE OUDEGEM Een aanhouding In verband met deze vreeselijke moord werd Maandag, O. V. Z., een machinist, aangehouden en door het parket onderhoord. Nadat hij langdurig ondervraagd was, werd hij gevankelijk naar Den- dermonde overgebracht. Wij zullen den uitslag van het onder zoek afwachten. Hij sprak met overtuiging, alhoewel hij die in het minst niet bezat, want hij zag nog in de verste verte het middel niet om dat gegeven woord gestand te doen. Ik zal toch maar al beginnen met de plaats te verkennen, zoo dacht hij, en dan zal ik misschien wel tot het doel weten te geraken. Hij koos een armoedig plunje uit de groote verzameling van Pot, want deze dreef handel in alles en kocht ook oude kleeren op. Als Tijl te voorschijn kwam ge leek hij op een ouden bedelaar, met verwarden baard en haren, waarin vlasachtig-ros en grijs dooreengemeügd; waren. Zijn krijtwit gelaat was met rimpels als beploegd, en zijn neus was erg rood, met blauw dooraderd, als hij daarbij de oogen half toegeknepen hield en wat gebogen voortstrompelde, zou Nele zelfs in hem Uilenspiegel niet herkend hebben. Een gedeukte hoêd, een soort wei- tasch aan een riem over zijn schouder gehangen en een knoestige stok, maak ten het uitzicht volledig. En Tijl begaf zich op weg. Hij richtte zijne stappen naar het gevang, en daar gekomen, bemerkte hij rechtover den hoofdingang eene herberg. Hier zullen wij ons hoofdkwar tier opslaan, zoo besloot hij. Misschien is daar wel iets over Lamme en zijne huisbewaarders te vernemen. Hij nam aan een tafel plaats, in een hoekje, bestelde een pot bier, dien hij onmiddellijk betaalde, omdat hij be merkte dat de waardin htm wantrou wig aankeek, en haalde eene biok brood uit zijnen bedelzak te voor- BOTS1NG TE GENT Maandag voormiddag rond 1 0.45 ure werd aan de Palingshuizen te Gent, dicht de «Beerputten» de kar van den melkhandelaar Claus Maurice, 45 jaar oud, wonende te Lovendegem, Kerk- eindeken, aangereden door den perso nenauto van Muller Louis, handelaar, oud 49 jaar van Fransche nationali teit, gehuisvest te Elsene, Steenweg op Waver 182. De aanrijding was zeer hevig. De melkhandelaar werd over zijne kar ge slingerd en kwam op de straatsteenen terecht. Hij liep een lichte hersenschudding op benevens eene breuk van het sleu telbeen, werd gewond aan hef linker been en 'aan de borstkas. Hij werd vermoedelijk verscheidene ribben inge drukt. Het paard was door den schok uit gespannen en op hol geslagen, in de richting van Mariakerke, maar het kon worden tot staan gebracht zonder dat het schade veroorzaakte. Auto en kar werden erg gehavend. ARBEIDERS STUIKEN VAM EEN LADDER VAN 10 MET. HOOGTE TEN GRONDE TE N1EL Maandagnamiddag rond 1,30 ure stonden twee arbeiders aan de meisjes school der Zusters op een ladder van tien meter hoogte, in de Dorpstraat te Niel te werken aan de electrische lei ding. Plots sloeg de ladder om ten ge volge van welke oorzaak weet men niet. Een der arbeiders, Leemans, van Niel, was aan de ladder vastgemaakt en viel met het gevaarte ten gronde. schijn. Met zijn mes sneed hij het brood aan stukken en begon te eten. De herbergierster \yas reeds een paar malen voorbij hem geslenterd, had een oogslag op het brood geworpen, dat de man als met lange tanden scheen te verorberen en met tegenzin knauwde en daar zij een medelijdend hart bezat kon zij het niet langer aanzien, en voor Uilenspiegel staan blijvende, vroeg ze: Droog brood Is er ander ook. vroeg de bede laar. -Ik bedoel zonder boter. Jaren geleden heb ik eens gebo terd brood gegeten,- -maar 'ik ken ér nu de smaak zelfs niei.^R^er van.Ik heb betere tijden geleend, maar die zijn sinds lang voorbij En hij zuchtte diep. De vrouw had de tranen in de oogen Wacht een oogenblik, zei ze. Ik zal wat boter en kaas halen en nog een pot bier ook. Ik heb geen geld ïpeer. -Dat is geen erg, Ik leef niet van aalmoezen, vroywtje. Ge zult het piiLlater.betalen. Al les komt terecht hier op. de wereld.. Was Lamme dan maar al terecht, dacht Tijl. De waardin ging boter en kaas halen en zette Uilenspiegel idit voedsel voor. God zal het u loonen, sprak Tijl. En in zichzelf voegde Hij cv bij: Want gij zult mij niet alleen kaas en boter, maar ook eenige inlichtingen bezorgen, als ge ze geven kunt. Hij at nu met smaak en als zijn maal was afgeloopen, sprak hij Geld voor een pot bezit ik nog wel. Tap er mij nog eentje, want ik moet nog veel weg afleggen. Als de vrouw het bier bracht, vroeg hij Wat is dat voor een gebouw, hier rechtover De gevangenis. Ha t Is beter hier dan hierover! Telkens ik zoo'n gesticht zie, voel ik eene rilling door mijn lichaam voeren. Zitten er veel in En honderdtal, naar het schijnt. Veel onnoozele dutsen maar echte deugnieten ook. Zoo beweert Jef ten minste en, die, weet .er iets van. —7- Uw man Neen, die is dood en die heeft met het gevang nooit iets te maken ge had. Jef» dat is de portier van hierover. Jef Kloks. Als ge niet van Antwerpen zijt zult ge hem niet kennen. Ik maak liever zijne kennis niet. Dat zou anders niet veel last lij den, want rond dit uur wordt hij ge woonlijk afgelost, en dan komt hij hier een potje pakken. Er zijn twee portiers en die zijn op beurt in dienst. Zoo Als ge van den duivel spreekt zjet ge ziinen staart daar komt Jef afgestapt. Kloks trad in de gelagkamer. Hij was een kloeke kerel, hoog en struisch van bouw, met een hoogrood gelaat en een zware grijze snor. die als een dikke streep over zijn wezen lag, van het eene oor naar het andere. De bedelaar stond recht en na de waardin vurig dedankt en den gevan genbewaarder eerbiedig gegroet te heb ben, verliet hij de herberg. Dat is nu toch geen kleed om vertrouwen in te boezemen, 200 dacht VREESELIJKE BOTSING TUSSCHEN TWEE LUXEAUTO'S TE BAUTERSEM Op den grooten weg Leuven-Tienen deed zich Maandagnamiddag te Bau- tersem een erg verkeersongeval voor, waarbij twee personen zwaar gewond werden. De h. Emiel Fontaine, dagbladbe stuurder en woonachtig in de Konink lijkestraat te Brussel, kwam in gezel schap zijner echtgenoote per auto in de richting van Leuven gereden. Uit te genovergestelde richting daagde de auto van Mevr. Limelette uit Brussel op, waarin benevens de voerder Mevr. Librechts, een familielid van Mevr. Li melette, plaats genomen had. Wegens een - onbekende oorzaak kwamen beide voertuigen met ontzet tend! gewéld óp elkaar terecht, waar door de twee auto's totaal buiten ge bruik.gesteld werden. MëVr. Fontaine liep een beenbreuk en een erge hoofdwonde op, en moest bij hoogdringendheid naar de kliniek van dokter Appelmans te Leuven over gebracht worden. Haar toestand werd er zorgwekkend geoordeeld. Haar echtgenoot kwam er als bij wonder met lichte kneuzingen van af. De voerder van den tweeden auto had eveneens een been gebroken, ter wijl Mevr. Librechts enkele onbedui dende schrammen bekomen had. De rijkswacht van Bautersem deed de noodige vaststellingen en verwittig de het parket van Leuven. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE SCHELLE Maandag avond heeft zich te Schelle bij Niel een vreeselijke ontploffing voorgedaan die een menschenleven heeft gekost terwijl een vijftal werklie den min of meer erge wonden opliepen. Het was vijf minuten voor tien uur toen een vreeselijke slag de omgeving der fabriek «Air liquide» deed daveren terwijl in de omgeving der fabriek de menschen verschrikt buitenliepen daar de ruiten uit. hun vensters werden stuk- De werklieden waren volop aan den arbeid in de fabriek waar vloeibare lucht wordt voorbereid. Op zeker oogenblik zijn groote gasflesschen we gens een tot hiertoe ongekende oor zaak ontploft. De genaamde Charlier Albért. van Hemiksem, werd op slag- gedood. De kleederen werden hem met geweld van het lijf gerukt terwijl hij als door den bliksem werd neergeslagen en gedood. Een vijftal andere werklieden wer den gewond. Het zijn menschen van Schelle en van Hemiksem. Een hunner heeft zware wonden aan het hoofd op- geloopen en moest dringend genees kundig verzorgd worden. Een groote menigte nieuwsgierigen verdrong zich heel den avond rond de fabriek waar het gevaarlijk goedje wordt bereid. De ontploffing had met zulk geweld plaats dat binnenmuren werden uiteen- en de ruiten werden stukge slagen. Het parket werd dadelijk verwittigd en is nog gisternacht te Scheile afge stapt. hij. Een portier van het pakhuis gaat geen vertrouwen stellen in een be delaar Morgen moet ik hier terugko- komen, in een ordentelijker plunje,om kennis te maken met Jef Kloks... Ik ge loof dat ik op den goeden weg ben.... In ieder geval, zal ik hem volgen, en loopt het op nietsuit, dan keer ik terug en sla eene andere baan in. Als Hij terug in Pot's kelder kwam zei hij tot de vrouw van Lamme Goed zak rr— De eerste steen is reeds gelegd, en eer er,.veertien dagen verloopen zijn breng ik uwen man in uwe armen. T-j- Als ge dat doet, Tijl, dan... SZüIt ge me eenigen tijd later weer voor ongeluksvogel schelden, dat weet ik wiel Dés anderendaags verliet Uilen spiegel, op hetzelfde uur als den vori- gen dag, de woning van Pot. Van den bedelaar was er niets over geschoten. Tijl stapte nu flink over de straat, in een doodgewoon maar zindelijk bur- Zijn haar was nu ros geworden, of gerspak gestoken. beter gezegd steenrood, en een zware knevel van dezelfde kleur, zoo zwaar als deze van Jef Kloks, vormde nu ook een dikke streep onder zijn neus van het eene oor naar het andere. Een litteeken, als nagelaten door een sabelhouw, liep over het gansche rech tergedeelte van zijn voorhoofd en ver meerderde de strengheid van zijn uit zicht. Hij begaf zich naar de herberg, over de gevangenis, en trad er binnen, het hoofd in de lucht en de borst vooruit. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2