Het vliegtuig Condor in zse gevallen GEffiENOB JSÊUWS Een kostbare toren te New-York Nieuws u!S,eRze Kolonie Uit de Vatikaonsehe Stad Het Leven van UILENSPIEGEL RHEUMATISCHE PIJNEN 8 December.- O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen. Op dit feest, een der schoonste Ier eere van O. L. Vrouw is de Kerk vol "lof over Maria wegens haar groote voorrecht buiten alle men schen bevrijd te zijn van de erfzonde en dezer gevolgen. Koningin Elisabeth te Luxemburg. De groothertogin, prins Jean en konin gin Elisabeth van Belgie, hebben in een cinemazaal te Luxemburg de vertoo ning bijgewoond van een film over -de entvangst van Koning- Leopold in Ne derland. - Een tweede Panamakanaal. - Of- ficieele kringen en leden van het Con gres interesseeren zich volgens de «New York Times» voor den aanleg van een nieuw kanaal, dat den Stillen^ en den Atlantischen Oceaan zou verbinden dwars door Nicaragua heen. Het Ame- rikaansche ;eger steunt dit plan, want het Panamakanaal alleen kan te ge makkelijk vernield wordén in geval van een oorlog. - De kosten zouden ko men op 725 miilioen dollar. De: lengte van het kanaal zou 276 kim. zijn. Nationale inteekening Eskadrilje der negen Provinciën. De bijdragen voor het Eskadrilje der negen Pro vinciën» kunnen gestort worden op postchecknummer 372.05 van het na tionaal werk dat tot doel heeft, aan het ministerie van Landsverdediging toe te laten, met het gezamentlijk bedrag der ingezamelde sommen jachtvliegtuigen aan te koopen die den naam zullen dragen van Antwerpen, Brabant, Hai- naut, Liége, Limburg, Luxembourg, Na- mur, Oost Vlaanderen en W. Vlaander. In de verschillende provinciën Wer den komiteiten opgericht, die feesten geven om op deze wijze het werk te steunen. Russische walvischvangst. De Sovjet-Russische walvischvloot is te Wladivostock binnengeloopen en heeft in den loop van vier maanden 300 walvisschen gevangen, waaruit 1522 ton traan is verkregen. Het Schoolschip. Een ontvangen radiotelegram meldt dat het opleidings schip «Mercator» zich op 2 December 1938 op 39 graden Noorderbreedte en 14 graden Westerlengte bevond (on geveer op de hoogte van Lissabon). Alles v/el aan boord. Uit Zuid Afrika wordt gemeld, dat i verschillende firma's, zooals De Beers, de Diamond Corporation, e.a. thans ten behoeve van het Juweelenhuis op de wereldtentoonstelling te New York, een dér grootste inzendingen van ruwe diamanten voorbereiden, die ooit voor 't pubiek tentoongesteld zijn. Het bezienswaardigste van deze stand zal een 5 meter hooge spiraal-' vormige toren van edelsteenen zijn, dié^ op een groot blok steen uit de beroem-' de Kimberley-mijnen zal rusten. Boven op dezen toren zal een globe van oh} geveer 40 centimeter middellijn rusten, waarop de voornaamste diamantvoort brengende centra zullen zijn aangege ven. In het gesteente uit" de Kimberley mijn', zal men "duidelijk zien hoe de steenen in de «kanalen» voorkomen. Bovendien is een ingewikkeld verlich tingssysteem aangebracht, waardpor de steenen met eeri zóódanig ëffe.c^- worden beschenen,- dat zij. buitenge woon mooi uitkomen. Verder zullen er kopieën van beroemde diamanten zooals de Kóh-I-Noor (de Cullinan, de Hope en de Jonker,) tentoongesteld zijn. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen om het tentoongestelde te bewaken, zullen worden getroffen. De bezoekers van dit gedeelte van de tentoonstelling zul len de vertrekken enkel door deuren, die door middel van electriciteit geo pend en gesloten worden, kunnen be treden. Een systeem vaningenieuze veilig heidsmaatregelen zou het tentoonge stelde zoo veilig bewaken, alsof het in de Engelsche Bank ware opgeborgen. Goed nieuws voor zij die lijden Indien gij lijdt aan Rheumatiek, Len denjicht, Rugpijn, Pijn en Stijfheid in de Gewrichten, Verrekkingen, Kneu zingen, of Verkoudheden op de lBorst, ziet de aankondiging van Liniment Sloan op de 2 pagina van dit blad. Zij toont U aan hoe gij U kunt bevrijden van Uwe pijnen en ongemakken door de zekerste en doeltreffendste methode toe te passen en zonder U te bedwel men door verdoovingsmiddelen. De nieuwe Spoorwegtarieven. De bijzondere commissie voor de spoor wegtarieven van het departement van Verkeerswezen heeft het voorstel van den Beheerraad der N. M. B. S. tot ver hooging van de bestaande spoorwegta rieven met algemeene stemmen, min een goedgekeurd. De nieuwe spoorwegtarieven zullen vermoedelijk van af 1 Januari e.k. wor den ingevoerd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z. H. DEN PAUS Uit Rome wordt gemeld dat de Paus Zijn normale bezigheden hervat heeft. Op Zaterdag heeft de Paus negen au diënties verleend. Ook woonde Hij een bijeenkomst bij van 1.000 pelgrims en hield Hij een toespraak. Op Zondagnamiddag heeft de Paus een rijtoertje gemaakt in de hovingen van het Vatikaan. De Paus verdraagt niet dat men Hem nieuws vraagt no pens Zijn gezondheid. Op Dinsdag heeft de Paus het eerste sermoen van den Advent bijgewoond. Ook ontving Hij de kardinalen Maglio- r.e, la Puma en Mercati. EEN NIEUWE HEILIGVERKLARING Uit Vatikaanstad wordt gemeld dat na het vlugge vooruitgaan der zaak van de heiligverklaring van de gelukzali; Gemma Galgani, die zaligverklaard werd in 1933, er nu het decreet valt te melden van de Congregatie der Riten, v^aarbij de invoering van het proces oor heiligverklaring van een andere elukzalige wordt goedgekeurd na- ielijk den Spaansche Bisschop Antonio Maria Claret, stichter der Congregatie der Zonen van het Onbevlekte Hart van Maria die gelukzalig verklaard erd op 25 Januari 1934. Een der bijzonderheden van zijn le ven was zijne katholieke propaganda door de pers. De verschillende werken die hij hierover uitgaf werden getrok ken op miljoenen exemplaren. Hoor AUCTOR 200ste Vervolg. Wat verlangt ge, burger Zijt gij de waardin Ja. - Is uw man thuis Ik ben weduwe. Waart gij gisteren morgen in vwe herberg 7 Ik ben hier alleen, den ganschen dag, want mijn ZQon gaat 's morgens vroeg naar zijn werk en komt 's avonds Iaat thuis. Is er hier geen bedelaar geweest zoo omstreeks dezen tijd Een oude deugniet En Tijl gaf de beschrijving van zich zelf den vorigen dag, met de grootste nauwkeurigheid. Ja, die is hier geweest. Veel geld verteerd Wie De bedelaar Denkt ge soms dat ik den consul Bonaparte bedoel Hij bezat nog niet genoeg om twee potten te betalen. Ik heb hem kaas en boter gegeven, omdat hij ciroog brood aan 't eten was. Dan heeft hij u ook beetgenomen. Wat wilt ge zeggen De schobbejak had genoeg in zijn bedelzak om heel de straat hier te koopen, de gevangenis er nog al bij... Hij is een dief. Wat zegt ge Ik ben van de politie, van het gerecht. Ik moet den kerel opzoeken. JL' de aanvoerder eener bende in- Stipt te 9 uur, zooals een bloktrein J binneloopt, is oök de Belgische stoom- boot «Leopoldvillc» van de Compagnie Maritime Beige, onder bevel van com mandant R. Bosquet, van Congo in on ze haven toegekomen. Aan boord bevonden zich 130 pas sagiers, verdeeld als volgt komende van Matadi en Boma, 43 reizigers in 1ste klas, 40 in 2de en 1 passagier in tusschertklas; ingescheept te Lobito, 21 eerste, 22 in tweede en 3 in tusschen- klas. Onder de .terugkeerenden bevonden zich de volgende missionarissen E. E. Z.Z. Carlé A e"n Engels, der Dochters van O.. L. Vrouw van 't H. Hart; E. Z. Ruythooren, van Si. Vincentius a Pau lo; E.E. P.P. Cprrinx L., der Witte Pa ters van Afrika'^E. Lefebvre, idem E. Br. De Smit L-^b-E. P. herain A., Re demptoristen; El ÏP. Cortebeeck J., dei- Missionarissen van hef H". Hart; de E.E. Z.Z. Moris L.,.J^colas Z., Olivier M., van de Zusters van Liefdadigheid; E.E. P.P. Claes T., ö-ilol C. -en E. Br. Geir- .c^ert, der Franejfekgmen, en E- P- Per- si jn,. van de Wit té" Paters van Afrika. De lading bestond uit,4254 ton ver deeld als volgt 360 ton koper, 760 ton cathodëhi' 300 ton koper-matte, 30 ton tin, 1209-tón suiker, 55 ton olie noten, l ton hout, 50 ton cacao, 33 ton katoengraan, 324 ton koffie, 30 ton ca outchouc, 2 ton was, 118 ton copal, 88 ton cassitérite, 13 ton ivoor 16 ton houtvezels, 16 palmolie, 794 ton palm- noten, 3 ton huiden en het overige be stond uit «general cargo». 4 De passagiers brengen de volgende tijdingen mee Voor de rechtbank van Libenge werd een zaak opgeroepen, welke zich voordeed aan boord van de «Baliseur IV» op den Stroom. Een weinig voorbij Lisala, op de reis Coquilhatville-Lisala, heeft een inboor ling gepoogd den kapitein van de boot te vermoorden met een kapmes. Het slachtoffer werd gelukkig slechts ge kwetst. De dader werd tot 20 jaar dwang arbeid gestraft. Niettegenstaande die straf werd de kapitein nog aangevallen door een an der lid van de bemanning van zijn schip. De dader werd aangehouden. Te Jadotstad is een erg auto-on geluk overkomen aan de familie Clé ment van de Union. Minière, Mevr. Clé ment, die voerde^v/erd de knieschijf ge broken en hare T>as uit Europa aange komen dochter T/yerd op slag gedood. Op 1 4 NóX'eatrtber is te Elisabeth- slad overleed 3^'feV Edward Herma- nus- 'Li/'T Te Panda reed de motocyclist Bertrand boven óp eene auto en liep over heel het lichaam kneuzingen op. De district-commissaris Keyser, die tijdelijk het hoofd der provincie Katanga, M. Maron, komt vervangen, is uit Albertstad. via Manono te Elisa- bethstad aangekomen. Op 1 2 November werd in laatst genoemde stad door E. P. Lamoral, in de kathedraal het huwelijk ingezegend van den heer Arnold Lamoral, mede werker van het dagblad «Essor du Con go en Mej. Gilberte De Coene, die een paar dagen te voren via Lobito uit Europa was aangekomen en den dag van haar aankomst burgerlijk getrouwd was. Begin November was de weg van Sake naar Goma, in de provincie Cos- iermansstad, op 2 1/2 km. van Sake afgesneden door een 50 meter breeden lavastroom. Zijne Hoogw.Dom Nève, abt van St. Andries, te Lophem, is Maandag 7 November te Elisabethstad aangeko men. Dien dag had in de kathedrale kerk een uitvaart plaats van Mevr. Alexandre Docquier, overleden te Brus sel en wier beide dochters te Elisabeth stad wonen. Het Duitsche vliegtuig «Condor» dat Maandag Tokio had verlaten met be stemming naar de Philippijnen, moest Dinsdagmorgen landen, nog voor het de baai van Manilla had bereikt. Een defect aan de benzinegeleiding had een noodlanding noodzakelijk gemaakt. De passagiers van de «Condor» zijn ongedeerd daar de piloot er in geslaagd is netjes op hét water neer te strijken. Uit Tokio wordt gemeld dat luidèns een telegram uit Manila de ❖leügëls vSiïr het vliegtuig nog zichtbaar zijn van óp het land. Het vliegtuig streek neer op het water nabij de kust. Visschers kon den de bemanning redden. Deze was boven op het zinkend vliegtuig geklom men. Een Amerikaansch watervliegtuig be gaf zich ter plaatse. Uit Manilla wordt gemeld dat het misschien mogelijk zijn zal de «Con dor» te demonteeren en de stukken naar Duitschland over te brengen. Er werd gewacht op het lage tij om de machine vlot te brengen. Het voorschrift van Dokter Sloan zal nooit te kort schieten om verlichting te brengen. Vernietigt de pijn op de plok waar de pijn ontstaat zonder verdoovingsmiddelen te siikken. De reden waarom zooveel personen het moeilijk vinden duurzame vcriiehting te bekomen is dat zij er niet in gelukken zich te ontdoen van de congestie of hloed- aandraug die hunne spieren en gewrichten prikkelt. Verdoovingsmiddelen zullen mis- Bchien uw pijn voor eèn uurt je verlichten, maar zij hebben geen uitwerking op de oorzaak der pijn. Integen deel, liet Lini ment van Dok ter Sloan ver zekert goeden uitslag, omdat, bet den bloeds omloop op zulke wijze aanspoort, dat de .congestie of bloedaandrang snel uiteenge dreven wordt en totale verlichting natuur- r, lijk volgt.-Op het oogenblik waarop gij het Liniment Sloan toepast zult gij een aan genaam gevoel van welbehagen ondervin den hetwelk pijnlijke spieren 'en gewrich ten doordringt. Denk aan uw vreugde hij het gewaar worden dat de pijn lichter wordt en daarna gansch verdwijnt. Eenige toepassingen zijn voldoende om de stijfheid te doen ophouden en aan gemartelde ledematen hunne oorspronkelijke lenigheid terug te geven. Wacht nietKoop van daag een flesch Liniment Sloan onverschillig bij welken apotheker. Doet het vandaag. Prijsfr. 9.75ook groote economische fleschfr. 14.-. Eiseht het Liniment SLOAN. Verwerpt alle namaaksels brekers, die reeds verscheidene men- schen hebben gedood, om ze te be stelen. 't Is toch niet waar Dan had Jef Kloks toch gelijk En ik heb den ou den stumperd, want dat zag hij er uit, nog verdedigd Wie is Jef Kloks De portier van... Och ja, van de gevangenis. Ken de hij den deugniet - Hij was hier, als de bedelaar daar aan tafel zat. En daareven hebt ge mij gezegd clat ge hier alleen in huis waart, zei Tijl streng. Dat klopt niet. -Jef Kloks is later binnengekomen. Zoo... En wat wist hij te zeggen? Dat hij niet veel betrouwen in dien oude zou durven stellen hebben. Ja, die kent iets van galgenaas, hij gaat er lang genoeg mede om. Ik kan hier dus over mijn man geen lichtingen bekomen. Hij heeft hier twee potten gedronken, brood kaas en boter op uwe kosten binnengedaan en is heengegaan, onder het oog van den gevangenbewaarder. Had die geweten wien hij voor zich had, hij zou hem wel den weg hebben versperd En zeker, voegde hij er in zijn ge dacht bij, als hij geweten had, dat het Uilenspiegel was. Hij keek door de kleine raampjes,of de portier nog niet naar de herberg kwam. Tijl wilde er blijven tot de man verschijnen zou. Hem in mijne hoedanigheid van politiebediende in de gevangenis gaan vinden, dat zou gevaarlijk zijn, zoo overwoog hij. DRAMA ONDER WILDSTROOPERS TE WICHELEN Te Wichelen heeft 's nachts een bloe dig drama plaats gehad onder wild- stroopers. Twee groepen pensjagers die elkaar op hun strooptocht ontmoetten, hebben op elkaar gevuurd, daar zij beide waar schijnlijk in overtuiging waren door jachtwachters verrast te zijn. De genaamde Benoit Baeyens werd zoo erg getroffen door het schroot, dat hij weldra aan zijne wonden bezweek. Twee andere stroopers Emiel Bibaut en August De Troch liepen zeer erge verwondingen op. Een hunner is er erg aan toe. Een vierde strooper liep even eens schotwonden op. De rijkswacht van Lede stelde een eerste onderzoek in en verwittigde het parket van Dendermonde dat Dinsdag ter plaats afstapte. Twee verdachten werden in hechte nis genomen en met den trein van 10 uur uit Lede naar Dendermonde over gebracht. BRAND TE VEURNE Dinsdag namiddag, rond 3 ure, is er brand uitgebroken in het modehuis Ramboer, Noordstraat, te Veurne. Seffens werden de pompiers verwit tigd, die spoedig ter plaatse kwamen. De brand, welke uitgebroken was in het werkhuis, werd spoedig gebluscht De schade is niettemin aanzienlijk. Een onderzoek werd ingesteld. TE MOLENSTEDE WORDT EEN LIJK ONTDEKT Een jager was in den namiddag doorgedrongen tot op het Zand, een afgelegen en boschrijke plaats, toebe- hoorend aan den h. Paul Jacobs, burge meester te Molenstede-bij-Diest en deel uitmakend van het grondgebied dezer gemeente. De man had het kreupelhout be reikt palend aan den steenweg Diest- Turnhout en kreeg daar een water hoen in de gaten dat ijverig te pikken zat aan den oever van een daar voor bij vlietende beek. Toen de man nieuws gierig naderbij kwam vloog het hoen óp maar hij was reeds dicht genoeg nabij om in de zwarte massa waar het waterwild op geaasd had het lijk te herkennen van een man. De politie werd verwittigd en stelde vast dat het lijk dit van een vermoede lijk 20-jarigen jongen man was die. te oordeelen naar den vergevorderden staat van ontbinding waarin het lijk verkeerde, waarschijnlijk reeds 2 of 3 maand in de modder lag. Nopens de identiteit van den docde tast men voor- loopig nog in het duister. Dat het zoo lang heeft geduurd alvo rens het lichaam werd ontdekt, wordt verklaard door de afgelegen ligging van het Zand. Rijkswacht en parket werden verwit tigd. Vermoed wordt dat het slachtoffer een krankzinnige uit Geel is. CICHOREI F. C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. 'T IS DE STRAFSTE De kerel zou mij ophelderingen kun nen vragen en als hij aan mijne woor den twijfelde, mij misschien in betrek king stellen met' echte gerechtsdienaars en dat zou mij minder lief wezen. Maar de poort der gevangenis bleef gesloten... Tap mij maar een pot bier, zei Tijl. Als ge zoo den ganschen morgen rondloopt, krijgt ge dorst. Dat gelpof ik, sprak de waardin en zette Uilenspiegel een schuimenden kroes voor, ja, nam deze het woord, die ou de bedelaar heeft ons al wat spel gele verd, met zijne kornuiten. Ge hebt toch hooren vertellen hoe ze op 't Lin- denhofje hebben huis gehouden. Op 't Lindenhof je... Toch niet... Waar is dat Een heel eind buiten de Roode poort. Er woont daar een oude heer met zijne meid. Links als ge van de haar lichaam de tafel geplaatst. Iemand die langs het raam zou bin nengekeken hebben, zou de meid niet eens hebben zien liggen. Dan zijn de schurken naar boveri geklommen en in de kamer van den ouden heer gedrongen. Deze was reeds te bed en sliep. De waardin luisterde met beide ooren en met ingehouden adem. Uilenspiegel hield de poort der ge vangenis in het oog, die maar niet ge opend werd. Ik moet mijn verhaal wat rekken zoo dacht hij, want zoo dadelijk isrde oude heer dood, het Lindenhof gepjuft- aerd, de meid op den vloer gestikt, j mijn pot tot op den bodem ledig éri die verwenschte Jef Kloks nog niet hier... Zou die vent nu vandaag niet komen En hij vervolgde zijn verl5».al. Hij droomde luidop en dat deed stad komt. Eene gracht met eene brug j de dieven schrikken, zoodat ze een en eene ijzeren deur. Ge ziet van hier. i stond besluiteloos bleven zonder te Ja, zei de vrouw, die niets zag enJ durven vooruitkomen en het bed na- zich geen buitengoed herinnerde. 'j deren. Uilenspiegel wist trouwens zelf niet Het was de oude bedelaar, die hier of er een hofje .was, dat 't Lindenhof je t twee potten heeft gedronken en uwen heette, maar grachten met brugjes wa-ikaas cn uwe boter heeft binnenge- ren er buiten in overvloed en hij ver-speeld onder het oog van Jef Kloks,die telde dan ook maar door... het eerst op den slapende toesprong Eenen avond zijn de bandieten er binnengedrongen, langs den achter kant, waar de keuken gelegen is. en hem bij de keel vatte. Op ditzelfde oogenblik... De deur v/erd geopend en de por- De meid zat bij de tafel te werken, tier van de gevangenis trad binnen. Ze hebben het meisje vastgegrepen, een doek in haren mond geduwd, om haar het roepen-te beletten en dan ha- re armen en beenen gekoord. Daarna hebben ze haar aan den poot Ivan de stoof vastgebonden en over dig Mij een potteken, moedertje. Zeker,.. Dat is nu Jef Kloks. De gevangenbewaarder keek Tijl 3n. - Ja, die ben ik. Hebt ge mij noo- i Toch niet, maar we spraken van u, omdat ge gisteren zoo goed hebt ge zien dat die bedelaar een deugniet was sprak de waardin. Ik moet hem aanhouden, zei Tijl. Zijt ge van de politie Ja. Ik kan de menschen schatten op het eerste gezicht, en bijzonderlijk als het schurken zijn. Ik heb ze leeren ken nen hierover, dat kunt ge wel denken. Zoo zoo, die oude is een bandiet. En een moordenaar, voegde de vrouw er bij. Dat heb ik niet gezegd, deed Tijf opmerken. Hij heeft toch dien ouden heer verwurgd Neen, hem bij de keel gegrepen. Maar er is toen volk uit de buurt ge komen op 't geroep der meid, die zich van haren monddoek had weten te ont maken. En dan zijn de dieven 'ge vlucht. Waar was dat Op 't Lindenhofje, zei Tijl. Ha ja, dat herinner ik mij. Eene erge zaak De gevangenbewaarder herinnerde zich niets, maar de meeste menschen willen den schijn hebben van alles op de hoogte te wezen, en ge hebt maar een naam te noemen om hun te doen zeggen dat ze er alles van weten. Hoe moet ik nu 't gesprek op de gevangenis brengen en trachten iets over Lamme te vernemen vroeg Uilenspiegel zich af. Ik moet vooral vermijden bij dien snorbos argwaan te verwekken. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2