PSM0JL §rnimjsêmi vmschomé Jgjüiki DAKiPC ËiiENÊB 1IEIJWS Het Leven van UILENSPIEGEL Het leuren met Roerende waarden Bij het Leger 10 Dec. H. Melchiades. Hij regeerde als Paus over de Kerk, naar het einde der IVe eeuw, toen de bloe dige vervolgingen der Romeinsche kei zers begonnen te luwen. St Augustinus noemt hem een waren zoon van den vrede .en een echten vader der christe nen. De elektrificatiè der Spoorwegen. Begin 1937 bestonden er in Europa slechts 18.134 km. elektrische spoor baan. Italië komt hierbij aan het hoofd met 3800 kim.daarop volgt Frank rijk met 3414 kim. Wat ons landje be treft, laat er ons niet over praten. Er zijn twee redenen voor. Wij hebben geen stortrivieren of zoo goed als geen, dank waardoor men ge raken kan aan goedkoope drijfkracht, zooals het in de eerste plaats het geval is voor Zwitserland. Anderzijds hebben wij wel heel rijke koolmijnen. Als men dan nagaat dat het electrificeeren van het spoor in Frankrijk heeft uitgemaakt dat er 150.000 ton aan kolen minder werd verbruikt én men slaat dan een oogslag op den reusachtigen stock ko len waarmede ónze mijnen zitten, te houden. Ja, wat dient er alsdan te wór den gezegd over de electrifikatie dei- spoorwegen Vorig jaar waren er 61 millionnairs in Amerika. Naar Reuter meldt heb ben vorig jaar 61 Amerikanen een in komen opgegeven van 1 millioen dol lar of meer. Dit aantal beteekent een vermeerdering met 20 ten opzichte van 1936, doch haalt het niet bij het re cord van 1929, toen er 1513 million nairs waren. De gemiddelde belasting, die de mil lionnairs het vorig jaar betaalden be droeg 71,66 t.h. Het grootste inkomen werd opgegeven door een bewoner van New York, wiens naam niet wordt ver meld en inkomsten tusschen de 4 en 5 millioen dollar bedroegen. In het totaal waren er 5 inkomens van meer dan 3 millioen dollar. Het schoonmaken van schilderijen. Op verzoek van de Diffusion Artistique zal de heer Leo Van Puyvelde, hoofd conservator van de Koninklijke Mu seums te Brussel, eene voordracht hou den over het jongste schoonmaken van een aantal schilderijen uit onze Mu seums. Deze voordracht zal gegeven worden voor de schilderijen zelf op Zondag a. s. 1 1 December 1938, te LQ.30 u. Engelsche Kerstboemen. Koning; George van Engeland heeft, evenals i»«Jtn.olöBincil ICl plaatsing aan het bestuur- van St Pauls kathedraal aangeboden. De eene boom komt buiten te staan bij het standbeeld van koningin Victoria, en de andere komt in de kerk zelf, en zal .spéciaal dienen voor de inzameling van giften voor arme Löndehsche kinderen en Joodsche vluchtelingen.' Ministerie van Koloniën. De han delaars welke verlangen ingelicht te worden nopens het bedrijvigheidsver mogen van Belgisch Congo, kunnen zich aanbieden op het Koloniaal Bu reau, 15, Augustijnenstraat te Brussel De heer Simon, Districtcommissaris der Residentie van Ruanda, zal er zich te hunner beschikking houden op Maandag 12December 1938,van 10,30 tot 1 2 uur. De heer Absil Districtcommissaris van het district Kivu zal er zich te hun ner beschikking houden op Dinsdag 1 3 i Ofl forflllCl fo&F© V^0rf Dec. 1938, van 10 tot 12 uur. j Ter bescherming tegen brandbommen Het Britsche ministerie van binnen- landsche zaken laat proefnèmingen doen met een nieuwe soort verf, welke een afdoende bescherming zou geven tegen brandbommen bij luchtaanvallen. De proeven hebben aangetoond, dat niet alleen de vloeren, doch ook de houten balken der woningen onbrand baar worden, indien zij met de verf zijn bestreken. De brandbommen veroor zaakten slechts zeer geringe schade. Een groot voordeel van de nieuwe uitvinding is, dat 2?j zoo goedkoop kan worden toegepast., De verf, een mine raal product, kan voor een penny per pond gekocht worden en de ((beschil dering)) van-.de vloeren van een mid delmatig groot huis zou slechts onge veer 20 a 30 shilling (150 tot 220 fr.) kosten. Burgemeester Huysmans naar Keulen Op uitnoodiging van de stad Keulen zal de burgemeester van Antwerpen, de h. Huysmans, heden te Keulen eene rede uitspreken over de economische betrek kingen van de Hansa. De Düitsche minister van verkeers wezen Dorpmueller en staatssecretaris Brinkmann zullen deze bijeenkomst bijwonen: Ook burggraaf Davignon, Belgisch ambassadeur te Berlijn zal aanwezig zijn. Toen Sneeuwwitje uit haar langen slaap ontwaakte... deed zij zich vooral te goed aan een boterham rijkelijk met SOLO bestre ken. Soio margarine is een uitstekend versterkend voedsel, dat energie geeft en de verbruikte krachten weer op peil brengt. Bovendien is zij rijk aan vitami nen D en A, die rachitis voorkomen, den gróëi bevorderen en het weer standsvermogen tegen ziekte verhoo- gèn. Voor allen, voor alles, veel SOLO margarine, rijk aan vitamine. bij groot en klein. Want Dampo geneest hoofdverstop ping, neusverstopping, vastzittende kou, hoesten, griep, keelpijn/snel en radicaal door inwrijving en inademing Groote doos 'door AUCTOR 202de Vervolg. Nu echter vroegen zijne verwarde hersenen zich niets af en hij antwoord de op al de vragen van Uilenspiegel, alsof hij voor een rechter gezeten ware Eerlijk, dat lijdt geen twijfel. En onberispelijk van gedrag Van'gedrag He, he, he.'! De portier lachte, half ingehouden, als wilde hij door dien lach-veel .doen verstaan, zonder iets te zeggen. Niet in den haak vroeg Tij 1 be langstellend. Toch wel, maar de bestuurder is een groot kenner van wijnsoorten en ik geloof dat er in garisch de stad geen kelder bestaat, die zoo goed gevuld is als die van hem. En hij kraakt nu en dan een fleschje Natuurlijk. Maar toch nooit dronken Hij proeft soms wel wat te veel. Maar, zeg eens, ge zijt niet nieuwsgie rig, maar weet gaarne veel he We moeten toch over iets praten. Bazin breng ons nog twee pottekens. Als ge me niets zeggen wilt over uwe belangen, laat ons dan van iets anders spreken Neen, toch niet. Ik zei dat zoo maar. En halfluid op vertrouwelijken toon Onze bestuurder is 's avonds rond tien uur, zoo dronken, als een heel re giment van den consul, en dan zingt De regeering. heeft bij dén Senaat het wetsontwerp ingediend tot beteugeling van het leuren met en-de makelarij in roerende goederen of eetwaren. Door dit ontwerp worden verboden het leuren met en de makelarij in roe rende .waarden van allerlei, aard, zelfs genoteerd in de publieke fondsen- en wisselbeurzen, tenzij, zulks bij banken of bankiers, wisselagenten of wisselagen- fen-korrespoildenten wordt gedaan. De minister mag echter uitzonderin gen, die steeds herroepelijk zijn, toe staan ten gunste van door hem erkende personen of instellingen of van hun aan- gcstelden, voor het,plaatsen van de uit giften gedaan door- de instellingen van Makelarij-bestaat in het zich:gewoon lijk bij anderen begeven om aankoop, verkoop,., inschrijving op of ruiling nean bedoelde waaraèn aan te raden, adrrte bieden of te'vragen of om deelneming in -vemch'tihgen op deze waarden aan te jadeh, aan te bieden of te vragen. Het leuren bestaat in het zich ge woonlijk bij anderen begeven om de bedoelde waarden te koopen, te ver- koopen, te ruilen, aanbod te doen om die te koopen, te vferkoopen, of te rui len, met dadelijke levering tegen ge- reede betaling of tegen uitstel van be taling. Het ontwerp verbiedt ook de make larij inzake orders betreffende termijn- handel in goederen of eetwaren, be houdens als het geschiedt bij orderge vers voör wie die verrichtingen aan de behoeften van een bedrijf beantwoor den. en roept en tiert hij,tot zijn knecht hem in zijn bed krijgt. Hij is niet gehuwd Neen... Maar hij gaat toch bin nenkort in het huwelijk treden met e.ene dochter van weiingezeten burgers. Het arm schaap zal er plezier aan be leven. In den dag, de braafste kerel van de wereld, maar eens zijne vijf, zes ftéschjes bourgogne gekraakt, een echte wildé - Die inlichtingen beginnen op iets t'^-gelijken*. overwoog Uilenspiegel. Er begint zoo stilaan een plan zich af te lijnen. Die ezel is goud waard. En tot den ezel Met wie gaat hij trouwen Kent ge Het lieve kind Nog een jong meis je Ik weet alleen dat ze de dochter i-> van Dokmans, den juwelier uit de Kammenstraat. Het schijnt dat er veel geld zit. Zoo, zoo,.. Veel geluk en zegen! Er. op uwe gezondheid... De potten botsten tegen elkaar en met veel moeite kreeg de gevangenbe waarder nog een paar slokken naar binnen. Hoe krijg ik de samenspraak nu weer terug op Lamme, dacht Uilen spiegel, want ik moet er toch wat meer van weten, ik wil mijn plan ten uit voer brengen. Het'stond reeds vast op dit oogen- blik hoe hij beproeven zou Goedzak te verlossen. Wilt ge gelooven, sprak hij tot den portier, dat ik soms veel medelij den gevoel voor de arme sukkelaars, die in uwe gesticht opgesloten zitten. Spitsboeven en galgenaas, dieven Onder het voorzitterschap van luite nant-generaal Denjs,minister van lands verdediging is het hqoger comité van het leger, Donderdag voormiddag ver gaderd met het oog op de voorstellen die aan den Koning zullen voorgelegd worden, in verband met de drie-maan- delijksche bevorderingenin de actieve kaders. Tijdens de zitting werd onder meer de bevordering besloten van drie gene- raal-majoors tot luitenant-generaal. Het zijn gen.-maj. Deffontaine, be velhebber van de 5 de Infanterie-Divi sie te Mons, gen.-maj'. Kèyaerts, bevel hebber van de 1 e divisie ruiterij, te Brussel, en gen.-maj. Dithoit, bevelheb ber van de 4de divisie Inbfnterie te Hasselt. Ook de kwestie van het opper-com- mando bij de gendarmerie werd onder zocht daar luitenant-generaal Ketelle einde Maart 1 939 in pensioen gaat. HET STROOFERSDRAMA TE WICHELEN Donderdag morgen had te Schoon- aarde de begrafenis plaats van den on gelukkiger. Baeyer.s, die bij een stroo- persdrama om het leven is gekomen. Woensdag is de fotografische dienst van het parket ter plaats afgestapt, om de noodige opnamen té doen terwijl de heer onderzoeksrechter opnieuw is overgegaan tot de ondervraging van de twee gekwetsten, Emiel Biebaut en Troch. Dezen blijven beweren dat zij niet eens zijn aangeroepen géworden door de jachtwachters, dat dezen op geen enkele wijze eene veivvittiging hebben gegeven alvorens te sefcieteh. L7e öeï<3e~ge KweTST^^êwëFen dat zij geën schot op; dé jachtwachters gelost hebben dóch dadelijk rechtsom keer hebben gemaakt en gevlucht zijn. Troch het minst gewonde slachtoffer werd getroffen in hét1 opg door een kor reltje. Ook hij bezocht geen dokter tot op het oogenblik dat alles uitlekte. Thans is gebleken dat de verwonding aan zijn oog zoo ernstig was dat on middellijke heelkundig ingrijpen nood zakelijk werd geacht. Dadelijk werd Troch naar een kliniek te Dendermon- de overgebracht. Hier vreest men dat hij een oog zal verliezen. Met Biebaut die verwondingen van zaadkorrels bekwam op de dijen, in Tiet onderlijf en zelfs één op het voorhoofd juist in het begin van het haar, gaat het goed. Zijn toestand wordt voorloopig niet als erg aanzien. De man is gehuwd en vader van 7 kinderen. DE MOORD TE VIANE-MOERBEKE Treutens viel als slachtoffer eener tragische vergissing Naar we vernemen is Treutens al.9 slachtoffer gevallen eener tragische ver gissing. De eigenaar van de dichtbij ge legen hoeve had Treutens bemerkt toen hij over de afsluiting klom om aan een natuurlijke behoefte te voldoen. Mee- nende dat het een boosdoener was, greep hij zijn jachtgeweer en schoot in de richting van den indringer. Treutens werd getroffen en op slag gedood. DE SNELTREIN VERVIERS-BRUS- SEL BOTST OP EEN HYDRAULI SCHE KRAAN NABIJ LUIK Donderdagnamiddag, te 14 u. 50, heeft zich op de spoorlijn L'üik-Ver- viers, op het grondgebied van Anglèur, tusschen het station en deze laatste ge-' meente en de spoorwegbrug van Chènée een vrij ernstig ongeval voorgedaan. Een groote kraan, die met stoom ge dreven wordt, was op een van de spo- ■BaaÉMBÉMiw JI jj Van vier van de gewonden is de toe stand vrij ernstig. De gewonden werden overgebracht naar het Beiersch ziekenhuis te Luik. Trein 373 ontspoorde niet. Hij kon zijn reis voortzetten met een uur vertra ging. De kraanwagen ontspoorde, waar door hij het baanvak in de richting Verviers-Luik versperde. Alle hulpmid delen zijn ter plaatse. AUTOBOTSING TE ZILLEBEKE Donderdagmorgen, omstreeks 10 u. 30 kwam de auto gemend door den genaamde R. D., uit Wervik, uit de richting van Meenen naar leper toe ge reden. Ter hoogte van de herberg «Het Kanon» stopte de autovoerder, denke lijk om een glas te gaan drinken. Deze auto werd echter gevolgd van een an dere gemend door den h. Vandem. 48 jaar, gehuwd,- bandagist, wonende te Gent. Deze had niet tijdig het stoppen bemerkt van zijn voorganger, zoodat hij met volle geweld tegen den andere aanliep, waardoor de. eerste wagen een .2 5-tal meter verder geslingerd werd om tep slotte in de sloot terecht te komen. De^chpk was vrij hevig en beide voer tuigen liepen erge avarij op. In den tweeden wagen werd de H. Vandem... gekwetst door glasscherven, zoodat dokters hulp noodzakelijk bleek ren opgesteldmen was namelijk bezig^en anderen auto was als bij won met het oplichten van een wagon van j derniemand gekwetst. Met den schrik een goederentrein, die Woensdag al- Qp Kët lijf kwamen zij er vanaf.Dr Cou- daar ontspoord was. Op het oogenblik dat de sneltrein Yerviers-Brussel, tegen 90 km. per uur zou voorbijkomen, stond de arm de kraan naar den kant van het andere spoor gekeerd. Het toeval heeft gewild dat juist op het oogenblik waarop de reizigerstrein voorbijkwam, het tegen- gewicht van de kraan heeft begeven, zoodat het voorste gedeelte van den arm over het andere spoor sloeg. De Iokomotief van den sneltrein bot ste er met geweld tegen en vervolgens haperde de eerste derde-klassewagen aan het toestel. De machinist kon sef fens den trein tot stilstand brengen, zonder dat men een ontsporing te be treuren had. Weldra evenwel stegen kreten op uit den gehavenden wagon. Niet minder dan 27 personen liepen verwondingen op en werden daarenbo ven verbrand door den stoom, die ont snapte uit een toevoerbuis van den ketel der kraan. Naar verluidt zijn enkelen van de ge wonden er vrij ernstig aan toe. Eenigen werden overgebracht naar een zieken huis, terwijl de anderen in het station van Angleur, waar spoedig, een hulpT dienst was ingericht, verzorgd wer- den. E.6n iritJcJccUng va» Jv Dclgüv!>«; Spoorwegmaatschappij De Belgische Spoorwegmaatschappij deelt mede Donderdagnamiddag, omstreeks 15 u. 50 heeft de bloktrein n. 373, die van Verviers naar Brussel reed, tusschen de stations van Angleur en Chénée den vuurhaard gegrepen van een kraan, waarmede men ter plaatse bezig was de spoorwagens, die gisteren ontspoorden, op de spoorstaven te plaatsen. De stoom van den ketel van de kiaan verspreidde zich over den eersten wagen van trein 373, waarbij een vijf tiental reizigers brandwonden opliepen. sein verscheen spoedig ter plaats die den gekwetste naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper ter verzorging overbracht, daar de h. Vandem... een groote wonde bekomen had aan het hoofd. Zijn toestand is echter gerust stellend. Onderzoek werd ingesteld Aanstonds verdrong zich een groot ge tal nieuwsgierigen op de plaats van het ongeluk. ONTZETTEND AUTO-ONGELUK BIJ BERGEN-OP-ZOOM Breda, 8 Dec. In den nacht heeft langs den steenweg Bergen op Zoom, Antwerpen, een ontzettend auto-onge luk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan drie personen. Een wagen, komend uit Antwerpen, is op het grondgebied van de gemeente Woensdrecht, nabij Hoogèrheide, met zooveel geweld tegen een boom'te recht gekomen, dat hij heelemaal ver nield werd. De drie inzittenden, de 28- jarige mejuffer R. Melsert, dochter van een hotelhouder te Bergen op Zoom.de 30 jarige architekt Vriens uit Dintel- oord en de 33-jarige C. Waasbergh.die iu den wagen zaten werden bijna op sjag gedood. De h. Waasbergh had de auto gehuurd in een gerage te Bergen, zonder bfestuurder, en geleidde den auiu Vermoedelijk <sdf. Hoé hét ongeluk is gebeurd kan evenwel niemand met zekerheid zeg gen, want er waren geen getuigen en de personen die in de nabijheid van de plaats van de botsing wonen schijnen niets gehoord te hebben. De auto werd i.r vernielden staat gevonden door rijksveldwachters. Uit zekere verklaringen zou blijken, dat de steenweg op de plaats van het ongeluk te veel helt naar links, zoodat wagens, die met een tamelijk hooge snelheid rijden onvermijdelijk naar rechts trekken. Dat zoü hier ook het geval zijn geweest. en moordenaars, die uw medelijden niet waard zijn. Dat is zoo... Maar nu, bij voor beeld die valsche generaal. Hij heeft toch gèene misdaad begaan Dat gaat me. Tot morgen dan. Uilenspiegel had nu haast om weg te komen, Hij betaalde het gelag en ver liet de herberg er den gevangenbe- Neen, maar hij heeft zijn gezel j waard er achterlatend, die meer en geholpen, om er met de Staatskas van;meer dronken werd, bijzonderlijk nu door te gaan. Uilenspiegel zal hem in dat avon tuur hébben medegealeept. En hij wordt zoo streng bewaakt. Dat geloof ik. Het schijnt dat de kerel nog met andere "zonden beladen is, dat hij ons vroeger nog veel last heeft berokkend. Hij zit gelukkiglijk in eene afzonderlijke cel, ten einde van de gang, en men rhoet voorbij de wacht, om hem te naderen... En dat gaat niét. Ja, als men het wachtwoord kent. Dat de bestuurder alleen weet En ik zei de gevangenbewaar der trotsch. Iemand die goed op de hoogte is zou de gevangene kunnen verlossen Uit zijne cel halen ja, maar uit de gang brengen, neen, want daar aan het einde is ook een portier, en die heeft bevel alleen den portier door te laten. Dan is hij goed bewaakt en gé hebt niets te vreezen. Dat doet me ple zier, want koos hij het hazenpad, dan zouden wij, arme politiemannen, die nu reeds van vroeg tot laat te been zijn, er weeral jacht mogen op maken! Tusschen pot en pint... Een mensch mag wel wat uit spanning hebben. Maar nu wordt het toch tijd. Komt ge morgen hier een spelletje doen Ik zal trachten er te zijn. hij daar alleen zat, nog een pot bestel de en voor de waardin hem dien ge bracht had, de oogen sloot, zijn hoofd op de borst liet zakken en een paar stonden later snorkte. Dat was hem daar meer gebeurd en de herbergierster zorgde ér voor dat hij op tijd naar den overkant terugzeilde, om er zijnen dienst te hernemen. Nu zullen we eens naar de Kam menstraat afzakken, zei Tijl, om daar te vernemen hoe de toekomende van den bestuurder het stelt... Ik moet daar wat meer van weten. Hij wandelde naar dien kant uit, ging naar de toonkast van Dokmans* winkel kijken, zag eens naar alle kan ten uit en bemerkte een kleermaker, die op den drempel van zijn winkel,een paar huizen voorbij de woning van den juwelier, een luchtje schepte. Uilenspiegel slenterde tot daar en richtte den man het woord toe Geen fluweelen broeken Zwart fluweel Zeker, burger... Kom binnen. De koopman toonde Tijl het ge vraagde en deze laatste kocht eene broek. Ik was daar eens bij Dokmans gaan kijken of er geen mooi ringetje lag voor mijn verloofde. Eene prachti ge uitstalling. Ge zoudt zeggen dat er toch nog goud te Antwerpen is geble- al hebben er de sans-culotten zoo leelijk huis gehouden. Ja, de juwelier zit er goed voor. Ge moet er maar eens binnengaan, dan zult ge nog wat anders te zien krijgen. Hij moet rijk zijn. Dat wel. *r.En veel verdienen. Ja, er wordt tegenwoordig nog al wat-gekocht. Nu, om vrouw en kinderen het nopdige te geven, mag men tegen woordig nog al wat winnen. jTegen wien zegt gij het Bij Dqkmans is dat echter zoo erg niet. Zijhe vrouw is dood en hij heeft slechts éèrie dochter. -Ha, zoo... Neen, dan zal hij de eindjes zijner serviette op 't einde van het jaar wel weten samen te knoopen! Spijtig dat zijn Anneken niet al te gezond is. Wat scheelt er aan Bloedloos is ze, schijnt het. Ik j heb hooren zeggen dat eene flauwte 1 aan het hart voldoende zou wezen om haar te dooden. Zoo is een mensch nooit volkomen gelukkig. Dat zegt ge maar al te wel. Uilenspiegel betaalde en verliet met zijn pakje den winkel. - Nu kan ik terug naar huis, tot morgen vroeg. En dan weer opnieuw naar 't dobbelspel om 's avonds, als het meevalt, het groote spel te wagen. Zoodra hij in Pot's kelder verscheen vroeg moeder Goedzak die weer de tranen in de oogen had Weet ge iets over Lamme Pot heeft het ons reeds verteld. Wat moet ik toch gaan beginnen 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2