H Ifi' DE POLITIEKE TOESTAND DE NIEUWE CONCERTEN E, P. Leo De Wilde in China overleden Zondag dec. Stadsbelangen Het akkoord is geteekend.» Geen uitvluchten I Het vliegtuigonge luk in Nederland De Ekoncmische Toestand DE VOLKSSTEM XXXXIIIe JAARGANG NUMMER sa es s Drakker-Uitgever J. Van Nnffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingssgay, 20 Londen,W.G2 H. DAMASüS ïZoa op 7,35 af 15,52 L. K. 14 N. M. 21 DE REGEERING BLIJFT AAN. ZIJ BESCHIKT OVER DEN STEUN VAN DEN KONING, DE KAMERS EN HET LAND, VERKLAART DE H. SPAAK Na den Kabinetsraad van gister staat in verband met de andere punten avond legde de eerste Minister volgen-j van het programma, de verklaring af aan de journalisten. Het Land heeft noodig bestuurd v... De Koning benoemt en ontslaat Zijn j geregeerd te worden. Vóór 3 1 Decem- Mimsters. ber dienen onder meer de begrooting De Ministers zijn verantwoordelijk van 's Lands Middelen, het Legercon- 'e®®?ovf.r Kamers. tingent, de Voorloopige Twaalfden Dit zijn twee essentieele principesgoedgekeurd. Er is waarlijk geen enke van ons grondwettelijk recht. Op 15 Mei j .1.bij de vorming van de Regeering, heb ik het eerste princiep hoog willen houden. Dinsdag, toen ik mij voor de Kamers aanbood, heb ik mij geschikt naar het tweede. De Regeering werd door een belang rijke meerderheid gesteund. Zij heeft geenszins, zooals sommigen het voor stellen, een wisselmeerderheid noodig om zich te handhaven. De Nationale eendracht, die het ken merk dezer Regeering is, heeft ander zijds tijdens de jongste verkiezingen s Lands goedkeuring weggedragen. De Regeering beschikt over den steun van den Koning, van de Kamers en van het Land. Wie zou onder die voorwaarden durven beweren dat zij ondemocratisch handelt met aan het be wind te blijven Wel integndeel, moest zij aftreden, dan zou zij op formeele wijze logen straffen de verklaringen die ik heb af gelegd en die, ik twijfel er geenszins aan, door een groote meerderheid in de Kamers en in het Land worden goedge keurd. De Regeering blijft dus aan. Voorzeker, ik geef mij rekenschap van de moeilijkheden van het oogen- blik. Thans zullen wij tot taak hebben de geschillen trachten bij te leggen. Om dit doel te bereiken is het gansch overbo dig het Land in een politieke crisis te dompelen; op financieel en economisch gebied zou dit slechts tot een ramp kun nen leiden. De liberale partij moet, in een omge werkte Regeering de plaats hebben die overeenstemt met de hulp die zij ver schaft. Dit is klaar. Anderzijds zou het louter onzin zijn, moest er geen overeenstemming tot stand komen onder de meerderheids partijen omtrent de Spaansche politiek, wanneer die overeenstemming wel be- le reden voorhanden om niet voort gaan met de drukke bestudeering van zekere groote vraagstukken als daar zijn, dat van de verplichte werkloos heidsverzekering en bestuurshervorming Ik ben overtuigd dat eenieder de houding van de Regeering begrijpt. Ik hoop dat tijdens de periode die een aanvang neemt en die niet lang kan du ren elk zal nadenken. Ik hoop dat de driften die in den jongsten tijd aan 't woelen waren geraakt weer tot bedaren zullen komen en dat wij weldra weer schouder aan schouder zullen staan met dit ééne doel voor oogen het Land dienen». Deze tekst was in den Kabinetsraad door al de ministers goedgekeurd ge worden. KABINETSRAAD De Kabinetsraad vergaderde gister avond van 5 tot 8 uur. Na afloop ervan gaf de Eerste-Minis- ter aan de journalisten lezing van de of- ficieele mededeeling, die als volgt luid de De Kabinetsraad heeft den politieken toestand onderzocht en zich akkoord verklaard met de verklaring die de Eer- ste-Minister aan de pers zal afleggen. De minister van Financiën heeft ver slag uitgebracht over den financieelen toestand. De Raad heeft vervolgens verschil- o.m. den minister van Justitie oorlof gegeven een wetsontwerp in te dienen waarbij het Belgisch grondge bied wordt ingedeeld in de Rechterlijke omschrijvingen. De Raad heeft besloten Maandag bijeen te komen om een verslag te hoo- ren van den heer Camu, regeerings- commissaris, over den toestand der ad ministratieve hervormingen. Volgende Kabinetsraad Vrijdag a.s. Het akkoord tusschen liberalen en socialisten is geteekend. Ze gaan samen de stad besturen M. Nichels, burgemeester; MM. Deprez, Berhmans, De Stobbeleir en Comelis, schepenen. Dus in 't Schepencollege, 3 socialisten en 2 liberalen. Zoodat de socialisten volledig meester zijn in het stadsbestuur en de libera len hun slipdragers moeten spelen. Drie tegen twee rekent en telt... De liberale partij bestaat uit twee klaar afgeteekende fracties f 1De papenvreters ofte anti-klerikalen. 2. De gematigden, die we voor *t gemak en de duidelijkheid kortweg anti socialisten zullen noemen. Dat de papenvreters alle akkoord zouden teekenen (al ware het met den duivel) als 't maar tegen de katholieken is, weet iedereen. Maar ze moeten de gematigden meê krijgen, en daarvoor moeten ze oppas sen. Vandaar hun schijnheiligheden binst den kiesstrijd. Vandaar de leugens welke ze nu uitstrooien om hun akkoord met de socia listen, om hun slipdragerij te bemantelen. Ze vertellen, dat ze TEGEN HUN GOESTE met de socialisten meedoen., dat ze heel goed het belachelijke van hun rol begrijpen... dat de socialisten met hunnen burgemeester en hun twee vrijgestelde bedienden als schepenen volle dig meester zullen zijn in het schepencollege.... Maar dat dit de schuld is van de katholieken Ze vertellen onbeschaamd dat de katholieken gelegenheid gehad heb ben, om met hen te besturen, of gezamenlijk met de socialisten te besturen, en dat ze niet willen Wij zeggen; ONBESCHAAMD, ONBESCHAAMDE LEUGENS, om geen grover woord te gebruiken. Want hoe moet men de handelwijze noemen van lieden, die liegen, moed willig liegen die hun valschheid willen goed praten door een lafheid Ter intentie der gematigde liberalen zeggen wij Nooit ofte nooit werd aan de Katholieken een voorstel tot medezeggen schap in het bestuur der stad gedaan, noch door de liberalen, noch door de socialisten, noch door iemand die door een van die partijen was afgevaardigd. Wij treuren er niet om. Wij nemen de zaken heel koelbloedig zooals ze zijn. Maar de waarheid heeft hare rechten.. En daarom herhalen wij Als de liberalen de ondergeschikte rol aanvaarden, welke hun in het sche pencollege te wachten staat, gebeurt zulks OP HUN EIGEN VERANT WOORDELIJKHEID. Ze moeten later niet komen zeggen M. Deprez dit en M. Berchmans dat... Ze weten met wie ze in 't bootje stappen. K. V. V. In onze «Laatste Berichten» van gis teren gaven wij melding van het vlieg tuigongeval dat zich in Nederland had voorgedaan en waarover de eerste be richten seinden dat er acht personen, vier passagiers en vier manschappen om het leven waren gekomen. Later binnengekomen tijdingen ver zekeren dat geen passagiers in het toe stel hadden plaats genomen geluk- kiglijk en dat slechts de vier leden der bemanning op tragische wijze den dood vonden. Amsterdam, 9 Dec. In de nabij heid van het Amsterdamsche vliegveld Schiphol is Vrijdagmorgen een tragisch ongeluk gebeurd. Een burgerlijk les- vliegtuig, dat juist was opgestegen met vier personen aan boord, is plotseling neergestort, tengevolge van snelheids verlies. Het toestel vloog bij het neer komen in brand. De vier inzittenden de bestuurder, een radio-telegrafist, een werktuigkun dige en een leerling, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig, een van de toestellen van de Nederlandsche Luchtvaartmaat schappij, namelijk de «Ekster», was nor maal gestart, omstreeks 1 1 uur, en het was een mooi en zonnig weer met enkel wat nevel in de verte, zoodat niets een ongeluk liet vermoeden. Toen het toestel zich boven de Ring vaart op een vrij geringe hoogte be- vond, heeft het plotseling een duik ge nomen. Het raakte toen den dijk van de Ringvaart, raakte vervolgens de top pen van enkele boomen, en dreigde op een kleine boerderij terecht te komen. Maar het toestel voerde een laatste zwenking uit, scheerde ternauwernood langs het gebouw, sloeg tegen den grond voor het venster van het huis, en spatte letterlijk uit elkaar. De stukken lagen diep in het slijk ge- K.ro",',nKonmen verspreid, De kabien met d linzit*»— STAD AALST. middellijk in brand geschoten. Het was een vreeselijk en onverwacht gezicht voor het gezin, dat de boerderij be woont, waarbij het vliegtuig gevallen was. Deze menschen zaten rustig aan het middagmaal. Terwijl de man machteloos moest; toezien, was zijn echtgenoote in bezwij- ming gevallen van het schrikken. Intusschen was een groot aantal men schen bijgeloopen. Maar allen moesten j zich op een afstand houden van de he vig oplaaiende vlammen, die een ge weldige hitte verspreidden. Immers, na het blusschingswerk bleek, dat het du- raluminium gesmolten was, wat pas ge beurt bij een temperatuur van 2000 graden. 2e auditie op Maandag 12 December met Aimée Van de Wiele, clavecinisie en Ria Lenssens, sopraan. Dit clavecimbel-recital brengt iets on gewoons voor Aalst. Inderdaad, instrument en artieste zijn quasi-onbekenden, althans voor een aanzienlijk procent luisteraars. Verwon derlijk is dat niet. De clavecimbel, «ko ning van de heroplevende speeltuigen: werd pas einde 1 9e eeuw herbouwd er. kwam slechts gedeeltelijk in de belang stelling, dank zij het sublieme spel van de geniale vertolkster Wanda Lan- dowska Vóór en paar eeuwen uit zijn stelling verdrongen door het kla vier, kwam aldus een nieuw clavecimbe; opduiken instrument, dat de eigen aardigheid van het oude speeltuig specifiek koloriet en registratie be houdt, maar in modern materiaal ver vaardigd, met versterking van toon. Al- zoo aangepast aan de behoeften 'van- zijn nieuw publiek, vindt het een be scheiden plaats in de moderne concert zaal. Evenwel, de bizondere techniek, door het spel opgeeischt, het beperkt programma anderzijds enkel een paar moderne toondichters schreven voor clavecimbel (R. Strauss en De Falla) alsmede het luttel financieel «rendement» maken er voor de beoe fenaars uiteraard specialistenzaak van. Als wij het goed voor hebben is Van de Wiele de eenige oud-leerlinge van Lan- dowska in België. Zij debuteerde als pianiste pas na schitterende studies aan het Brusselsch consercatorium piano met Bosquet harmonie met De Boeck studeert zij clavecimbel. Vu rige bewonderaarster van de klassieken inzonderheid van Bach voelt ze zich door hun clavecimbel-literatuur, op origineel instrument uitgevoerd, zoo aangetrokken, dat zij bij Landowska in leer gaat. Haar optreden in de Matheuspas- sion» met De Vocht, in de fuga vooral het recital aan de zijde V varf Wauda Landowska in het voorjaar te Brussel, brengen haar ongemeen sterke qualiteiten naar voor. De critiek noemt haar onder de vaar digste leerlingen van Landowska en nie mand minder dan Closson gewaagt van den geest van de groote Poolsche die doorheen haar ragfijn spel waait. A. Van de Wiele treedt op met oorspron kelijk werk van XVIIe en XVIIIe eeu- sc'ne componisten uit de Fransche school Couterin, Rameau, Daquin, de Italiaansche Scarlatti, de Duitsche J. S Bach, Haendel, Haydn en Mozart. Het beluisteren van deze tonend be- wegte formen», sprankelende, geraffi neerde klankenarchitectuur, «klinkende Ivorm in een rhytmische verhouding tus schen klank en stilte», kunst waar muzi kale idee en vorm zoo innig versmelten, en die door haar soberheid en waarach tigheid zoo dicht bij ons staat, zal dan een uurtje zijn van intens genot voor de j «fijnproevers». Het is zeker een gelukkig idee mede en zangeres te laten optreden, en dit >m meer dan één reden. Weliswaar i3 'e zang het genre waarin alvast thans :opeloos wordt geknoeid, en wat erger s, door «flinke stemmen». Dat lijkt pa- adoxaal en toch is het werkelijkheid. Wij weten trouwens allen «de kunst ■ran een zanger (es) ligt niet alleen in Je hoedanigheden van zijn stem» en de irang naar virtuositeit, het speculeeren sp gemakkelijk succes alsmede het te kort aan muzikale intelligentie bij tal Tan zangers hebben veel verkorven. Wanneer hooren wij eens uitvoerders, muzikaal gevormden, die ons door een SOBER expressieve vertolking dichter bij de ziel van een werk brengen, en dit op een eigen manier. Zoo iemand zul len wij een persoonlijkheid noemen daar mangelt het ons hier spijtig ge- M. Van Coillie, verslaggever der se natorial kommissie van Economische Zaken en Middenstand, onderwierp aan die kommissie een merkwaardig verslag, waarin hij verschillende be schouwingen voorbrengt nopens den huidigen economischen toestand. Er blijkt, zegt hij, uit alle gegevens dat wij thans nog beneden het peil van 1913 staan; dat onze nijverheidspro ductie in April 1938 slechts 92,90 t.h. van deze van de jaren 1925-1926 be draagt. Deze toestand zou ons niet overmate moeten verontrusten, wanneer we tot de overtuiging zouden komen, dat hij het gevolg is van den algemeenen in ternationalen toestand en dat wij een voudig, op economisch gebied, het lot deelen van andere landen. Dat is echter ongelukkig niet het ge val en bij de algemeene herneming van den wereldhandel in de jaren 1935-36- 37, is ons land niet vooruitgegaan in het zelfde tempo als de andere landen; en voorwat de algemeene statistiek betreft zien wij dat Belgie voor 1937 een der laagste sporten van de ladder bezet. Of nu de toekomst rooskleurig of donker is, niets mag verwaarloosd worden inzake maatregelen of midde len om den economischen toestand te verbeteren en het land tot meer wel stand te brengen. Deze bekommernis is echter wel van belang voor de algemeene politiek. Het Staatshuishouden moet aangepast wor den aan de mogelijkheden, en die mo gelijkheden hangen juist af van de eco nomische bedrijvigheid en speciaal van de uitvoermogelijkheden. noeg aan. Ria Lenssens het zou overbodig zijn ze hier voor te stellen wordt on der de zangeressen in Vlaanderen ge teld, welke naast een mooi orgaan en een benijdenswaardigen techniek, over een sterke dosis «muzikaliteit» beschikt en vaak een origineele, diep doorvoel de interpretatie geeft. Zij zingt naast werk van Haendel (aria uit Judas de Machabeër), Bach en Mozart, enkele zeer gekende oud-Nederlandsche liede- o. a. gequetst ben ik van bin nen Wij verhopen 'het beste van dezen avond. Auditorium en... organisators mochten er best bijvaren. Er weegt immers een harde taak op de organisa tie van de N. C. Een stad, welke dit in- -Wêrtzmann-trio," T^fartfia Linz, Vasa Prihoda gaven haar de allure van een grootstad een provinciestad waar, naar het gevleugelde woord van wijlen Stephan De Jonghe, «de internationale figuren elkaar zouden kruisen», moet een brandpunt worden van hoogstaand muzikaal leven. Dat zal wanneer AL de intellectueelen-muziekliefhebbers al hier, die toch zooveel «flauwe» muziek slikken, hun cultureele plicht begrijpen voor het beluisteren van «goede» mu ziek af en toe een paar uren en een mi nimum steun op te offeren, een avond dan, die, wij betwijfelen het geenszins, ook voor hen er een zijn zal van «zuiver geestelijk genot» en «innerlijke verrij king C. Z. E. Pater Leo De Wilde, van de missionarissen van Scheut, provinciaal overste van Ningsia (China) is tenge volge van een longontsteking overleden. Eerw. Pater De Wilde was te Waar schoot geboren, den 11 Februari 1879 en studeerde aan het St. Vincentiuscol- Iege te Eekloo. In 1904 vertrok hij naar China en kwam slechts eenmaal terug naar Bel gie, namelijk in 1932, om er deel te ne men aan een zitting van het algemeen kapittel van de Congregatie van Scheut. E. P. Leo De Wilde heeft driemaal het ambt van provinciaal overste uitge oefend. Hij stond aan de leiding van eene missie, in een streek en in een tijdperk dat de burgeroorlog en het banditisme hoogtij vierden. Eerwaarde Pater De Wilde was de broeder van den heer Valère De Wilde, tandarts te Gent, en zoon van wijlen den heer De Wilde, gewezen hoofdon derwijzer te Waarschoot en later kanto naal opziener van het Lager Onderwijs voor het kanton Ledeberg. Wij hebben voor enkele dagen gemeld dat in de Vereenigde Staten van Ameri ka een autocar met schoolgaande kinderen door een trein gevat werd, en 25 kinderen gedood werden. Bovenstaande foto toont ons de plaats van het onheil

De Volksstem | 1938 | | pagina 1