Het Wertfler Ylaamscfle iEW^eliip ti Eriisssl De flroom van RgpM 14 U!T HET STAATSBLAD foigres iPr Cchis'.elijke Werkgevers J Woensdag DEC. 1938 De Gulden Mis in den ochtend Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 T*r>"W<| - L De onderhandelin gen met Burgos Vliegtuig neerga- stortte Machelen XXXXIIIe JAARGANG NUMMEft S3 es Drukker-Uitgever j. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMENTELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. NIC4SIUS Izon op 7,38 af 15,5^ L. h". 1,17N. M. In het midden van den Advent straalt ons het beeld tegen van de Moe der Gods, omaureoold door het zachte; licht van het naderend Kerstfeest. Wij verwachten nu, samen met Maria, het' blijde feest van Kertmis. Op den Quatertemper-Woensdag I van den Advent schittert in de donker- te van den vroegen morgen de kerk vol licht. Voor het Maria-altaar zetten tal- looze kaarsen op witten stengel de roo-j de bloem van hun Vlammetjes te bloei- j en voor haar beeld. Priesters in goud gewaad celehreeren de Gulden Mis het is het feest van j Maria's goddelijke Moederschap. En talrijk zijn de geloovigen die van uit het kille donkere ochtenduur vluchten in het licht van Haar die ons de blijde boodschap brengt van Kerstmis. En sedert eeuwen de blijde bood schap aan schippers en zeelieden, aan pelgrims en reizigers. De Gulden Mis is HUN Mis. En nu ook de autovoer ders en vliegeniers en renners en allen die op de baan zijn. De Gulden Mis voor wie te land, te water of in de lucht in de gevaren ver- keeren.Geen dag gaat voorbij of we le zen ervan in de kranten.Blokletters roe pen de ongelukken rond. En er is angst in vele harten. Als een Ster zal de Moeder Gods rij zen boven de donkere wateren en de drukke wegen en stralen in den hemel. Gulden Mis van Maria, veilige haven bij noodweer en stormtij; signaal langs de wegen; kompas in de vlucht, trek ze allen naar U, wanneer Woensdag morgen de klokken luiden en de men- schen oproepen naar de kerk. Maar ook de moeders komen nu tot de Moeder van God. Het is te allen tij de een voorrecht en een genade ge weest van dè moeders een zeer bijzon dere godsvrucht te hebben tot de Moe der Gods. Qch, een moecjer begrijpt een moeder.zoo goed. Daarom meen ik ook wel dat. Maria van haar kant bij zonder veel van de' moeders houdt. In onzen tijd vooral is de Gulden Mis ter eere van Maria's goddelijk Moe derschap van uitzonderlijke beteekenis. Zij zet midden de verwarring van on zen ontkerstenden tijd, die alle echte waarden loochent, het stralende beeld van de Onbevlekte Moeder Gods, die vol heilige verwachting naar Kerstmis staat gekeerd en ons allen leert den eer bied voor de moederlijke waardigheid. Er zijn moeders die geen.moeders meer willen zijn, en er zijn moeders die geen echte moeders zijn. En nochtans, nooit heeft een tijd meer behoef té gehad aan echte moeders dan onze tijd. Op onzen weg naar de Kerstkribbe maken wij halt bij het beeld van Maria, Mceder Gods, en wij vragen Haar verleen aan alle moeders en toekomsti ge moeders het hooge besef van hun plicht en van hun waardigheid en geeft hen heilige Kerstverwachting. Zoo wordt deze Maria-dag tot een zege voor de moeders, en door hen, voor allen, een schoone zegen die komt door de handen der Moeder van het Kindeke van Bethlehem. GULDENMIS IN St.MARTINUSKERK De Gulden- of Messiasmis zal in St. Martinuskerk plaats hebben heden Woensdag te 6 u. Op alle geloovigen j wordt een dringend beroep gedaan om, evenals onze voorouders die deze gena- denrijke Mis zoo zeer in eere hielden talrijk en met veel devotie aanwezig te zijn. Het zal een goede voorbereiding zijn tot het heerlijke feest van Kerstdag, i BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN Vanaf 15 December zullen wij door de zorgen van den postdienst de kwi tanties laten aanbieden tot vernieuwing der abonnementen. Voor de goede re geling vragen wij aan al onze abonnen- tën de noodige voorzorgen te ne men opdat het kwij tschrift bij de eerste aanbieding zou betaald worden. 1/ Het Katholiek Vlaamsch Secretariaat heeft dit jaar een ruime bedrijvigheid aan den dag gelegd. Zijn werkmg heeft zich op verbazende wijze uitge breid, de talrijke verslagen in de dag en weekbladen verschenen, zijn daar van een sprekend bewijs. HET WERK DER VLAAMSCHE MEIDEN werd ingericht met den waar- devollen steun van de Kajotstersbewe- ging. Reeds mag dit werk op aanmoe digende uitslagen bogen, en het is voor zeker geroepen onnoemlijk veel goed te doen op dat terrein. KATHOLIEK VLAAMSCH ON DERWIJS. Op onderwijsgebied was de werking van 't Katholiek Vlaamsch Sekretariaat zeer bedrijvig. 7000 bio- churen over De Toekomst van het Vlaamsch onderwijs te Brussel wer den verspreid. Door bezoeken, drukwerken en pers berichten werden de katholieke Vla mingen in de Brusselsche agglomeratie aangezet hun kinderen te sturen naar Katholieke Vlaamsche onderwijsin richtingen. Zoowel Burgerlijke als Geestelijke overheid stelt de werking van het Ka tholiek Vlaamsch Sekretariaat zeer pp prijs. VERDERE UITBREIDING. In de toekomst willen wij steeds meer, steeds beter. Alle inwijkende katholieke Vlamin gen moeten, vanaf hun intrede in de Hoofdstad gevrijwaard worden voor de ontaarding op godsdienstig en zede lijk gebied, en voor de schandelijke denationalïsatie. Er kan en er moet nog zooveel ge daan worden voor onze Vlaamsche in wijkelingen. Dit is maar mogelijk in dien heel Katholiek Vlaanderen mee werkt. Katholieke Vlamingen, steunt ons werk geldelijk. Stort mild op de postre kening nr 4107.52 van het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, 182, Komnkl. straat te Brussel. Uw milde bijdrage, wees ervan ver zekerd komt de katholieke Vlaamsche zaak ten goede. PENSIOENEN DE AFHOUDINÊEN OP HET LOON Bij de wet d.d. 15 December 103/, waarbij de vroegei e bepalingen worden bekrachtigd, wordt voorzien dat de werkgevers er toe gehouden zijn op de bezoldiging van ieder loontrekkende het bedrag af te houden van de per soonlijke bijdrage door den verplicht- verzekerde verschuldigd in verhouding van het beloop van het loon en de werkgeversbijdrage te storten waarvan het bedrag gelijk is aan dit der per soonlijke bijdrage. Anderzijds wofdt bij de wet van 1 6 Juni 1930, het bedrag en de wijze van storting bepaald p der werkgevers en patronale bijdrage, wat meer inzonder heid de bedienden betreft. In weerwil van,de berichten die daar omtrent geregeld .verschijnen, ver.vaar- loozen talrijke werkgevers hunne ver plichtingen na te komen en zijn zij uit dien hoofde blootgesteld aan gerech telijke vervolgingen. Zoo werd in den loop der verstreken maand Oktober,in gevolge ter plaatse ingestelde onder zoeken, het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg er toe genoopt 120 werkgevers bij de Parketten aan te ge ven, 86 klachten betreffen personen i-ii, i Voorzitter vai me krachtens de engemeene wet voze-Tentoonstelling Kermgsplichtig U>nj 1 Wat de algeméfne wet betreft, werdt er aan herinnerd dat de stortingskaai- ten der verplicht-verzekerden jaar lijks aan de Ujfrentekas dienen over gemaakt voor den 26 der maand die volgt op de verj&arsmaand van den betrokkene. De kaarten der personen in Novem ber geboren, dienen dus op a-ijt, laatst op 25 December aan de Lijfrentekas toegestuurd. De eerste steenlegging van het Paviljoen van het Katholiek Leven HET INZENDEN VAN PEN5IOENKAARTEN w Ilf v T, Onder het motto de geordende oplossing der arbeidsconflicten heeft het Verbond der Christelijke Werkge vers te Antwerpen een congres gehon- den waarop belangrijke referaten naar voren gebracht werden in verband met arbeidsconflicten, o. m. door Z. E. H. Van Overbeke, proost A. C. V.W. West Vlaanderen, Prof. Van de Pitte, Dr Goris. De heer Bekaert, algemeen voorzitter der Vlaamsche afdeeling leidde de studievergaderingen. Het congres werd besloten met een banket waaraan vooraanstaande perso naliteiten uit de Belgische nijverheids wereld aanzaten. Zijne Eminentie Kar dinaal Van Roey presideerde en hield een hartelijke toespraak. Door de Algemeene Spaar- en Lij f- rentekas wordt nog vaak vastgesteld dat pensioenkaarten aan de liiftenfce- kas worden overgemaakt met een ver traging die soms verscheidene jaren beloopt. Het betreft in algemeenen iegel pen sioenkaarten door werkgevers opge maakt en overhandigd aan werk1'eden uit hun werk ontslagen. De belanghebbenden worden eens te meer er aan herinnerd dat voor elk verzekeringsjaar van een aangeslotene een nieuwe pensioenkaart dient opge maakt. Onder verzekeringsjaar» dient ver staan de periode van 1 2 maan d die ingaat met den eersten der maand vol gend op de verjaarmaand van den ver zekerde en dus verstrijkt het volgend jaar, op het einde van zijn verjaar maand. Op 't einde van het verzekeringsjaar en in alle geval den 25 der maand cue volgt op de verjaarmaand vein den ver zekerde, dient de pensioenkaart aan een loket van een postkantoor afgege ven om aan de Lijfrentekas te worden overgemaakt. Elke vertraging in het overmaken der stortingskaarten veroorzaakt voor den verzekerde en soms ook voor oe we duwe en weezen de vermindering van sommige voordeelen waarop hij of zij gerechtigd zouden zijn indien de pen sioenkaarten geregeld en binnen J bepaalden termijn werden overge maakt. Het geregeld overmaken der stor tingskaarten is, men weet het trouwens, een der voornaamste vereischten voor het toekennen van het ouderdomspen sioen. Het ministerie van Arbeid en Socia le Voorzorg dringt ten zeerste bij de aangeslotenen aan opdat zij niet langer pensioenkaarten die betrekking hebben op verloopen verzekeringsjaren, bij zich zouden houden. Bedoelde stortingskaarten dienen De eerste steenlegging van het Pa viljoen van het Katholiek Leven werd begunstigd met een zachte temperatuur en was bijzonder belangrijk, gelei op het aantal en de hoedanigheid van de personen die er tegenwoordig waren. Om 1 1 uur kwamen de persoonlijk heden aan ten eerst de heer Baron de Launoit, Algemeen Commissaris van de Regeering bij de Internationale Ten toonstelling Luik 1939, wiens auto weldra gevolgd werd door deze van de bestuurders van de Tentoonstelling en van talrijke kerkelijke persoonlijkheden van het diocees. Dan kwam Z. E. Mgr. Kerkhofs,Bis schop van Luik aan, die eerbiedig ge- _j groet werd door de aanwezigen. Bij hen bemerkte men de heeren Truffaut, den Beheerraad der Dewandre, voorzitter van net ^trrrrmr LJ.cnnc, dinaux, Directeur-Generaal Marcel Habets, Depresseux, Saive, Blockhou se, Leden van den Beheerraad Falise, Bestuurder van de Bouwkunstdiensien, Van Gelder, Bestuurder van den Ex ploitatiedienst Jos. Hanquet, Senator, Cassian Lohest, Senator, Jules Teheux, Gemeenteraadslid Baron van Zuyien enz. enz., en onder de Kerkelijke per sonaliteiten de heeren Kan. Engelen, van den Belgischen Boerenbond E. H. Nys, van de «Alliance Nationale Ces Mutualités Chrétiennes», Kanunnik Boes, van St. Truiden; E. H. Denis van de Sociale Werken van Antwerpen E.H. Dejardin, van Verviers; E. H. Bo- vy van Hoe, E.H. Theatre, van Borg worm; E. H. Firket, van Luik; E. P. Misson, Rector van het College St Ser- vais, van Luik E. P. Périlleux, Rector van het Collége St Louis, van Luik, en Kanunnik Fayasse, Bestuurder van de «Ooevres Sociales Chrétiennes de la Province. Mgr. Kerkhofs ging over tot de wij ding van den eersten steen van het Paviljoen. De Heer Kanunnik Fayasse begroet te de bestuurders van de Luiksche World's Fair en bedankte Z. E. M. Kerkhofs die deze plechtigheid met Zij ne aanwezigheid vereerd had. Hij be dankte dan den heer Baron de Launcit en zijn medewerkers voor hun onschat bare hulp en hun aanmoedigingen hij bedankte ook de milde persoonlijkhe den die de oprichting van het Paviljoen mogelijk maakten, de pers en de aan wezige persoonlijkheden. De heer Baron de Launoit drukte de vreugde uit die hij gevoelde, met deze plechtigheid bij te wonen. De stad van St Lambrecht heeft altijd een hoog staande plaats bekleed in het gods dienstig leven van ons land en de Ten- zijn geweest, indien cfe FIérk"er^a^ff niet deelgenomen had. Hij bedankte Z. E. Mgr. Kerkhofs voor zijn mede werking, en hoopt dat het Paviljoen van het Katholiek Leven een waarach tig succes zal zijn. Mgr Kerkhofs drukte de tevreden heid uit, die hij gevoelde met de ter reinen der Tentoonstelling voor de eer ste maal te bezoeken. Hij bedankte ue bestuurders van de Tentoonstelling voor de belangrijke plaats die zij voor behouden hebben aan het Paviljoen van het Katholiek Leven. Hij wenscht veel succes aan de Tentoonstelling en hoopt dat zij aanleiding zal geven rot een bevestiging van de gevoelens van verstandhouding en van broederlijk heid die tusschen alle Belgen moet heerschen. Met het oog op het sturen van een Belgisch vertegenwoordiger naar Bur gos, bij de nationalistische Spaansche regeering van generaal Franco, hebben te Brussel besprekingen plaats gehad. Deze zijn zeer gevorderd en over den grond van de zaak werd in beginsel een overeenkomst getroffen. Er zijn nog slechts een paar punten die moeten geregeld worden. Naar verluidt gelijkt de ontworpen regeling in groote mate op deze, welke tusschen Burgos en Nederland tot stand kwam. Van Spaansch-nationalistische zijde wordt bekend dat de uitwisseling van gezanten zou gevergd worden. De droom van Rathaël, waarin deze beweerde een wonderschoone verschij ning der H. Maagd te hebben beleefd schijnt meer dan een legende te zijn geweest. Een doek van de beroemden schil der bekend onder den naam van De Madona met de gordijnen en waarvan de eihtheid werd betwist, werd door den Italiaansthen deskundige profes sor del Massa nauwkeurig onderzocht. Onder de prarhtige groep der Maagd met het Goddelijk Kindje ontdekte hij een andere vrouwelijke figuur van een uit den vergeteihöêk gehaaid en zonder j verrukkelijke schoonheid, wellicht de- verder uitstel aan de Ujfrentekas over-j ze die den konstenaar m droom ver- gemaakt. I scheen. DE PILOOT GEWOND Maandagvoormiddag om 11 u. 30 is het jachtvliegtuig «Y55 van het le ger, bemand met een persoon, qegens motordefekt neergestort nabij den wa tertoren te Machelen. Het vliegtuig is onderste boven ge keerd. De piloot werd gewond. EEN GEFOPTE INBREKER TE WEMMEL De heer Nestor Zoetewind, gepen- sionneerd politieagent, wonende Wem mei, wandelde Zondag langs den Bal- caenvijver, en zag een verdacht per soon,die nabij den vijver een put groef* Hij verdween nadien. De h. Zoetewind ging kijken en ont dekte, na zelf te hebben gegraven, een metalen koffertje, op 50 cm. diepte met 80.000 fr. aan effecten én geld. Hij bracht dit dadelijk naar de politie van Wemmei, terwijl hij ook een beschrij ving kon geven van den verdachten man. Deze laatste is Maandag te Wem mei teruggekeerd en wérd dadelijk in gerekend. Het betreft een zekere Pierre Van Heek, geboren te Molenbeek op cien 1 8 Maart 1 890. Hij heeft aan de rech terlijke politie bekend dat hij een dief stal had gepleegd bij Mevr. Clothilde Heymans, 50, Wijngaardenstraat te Brussel, dat is hetzelfde huis dat hij be woont. De man werd opgesloten»

De Volksstem | 1938 | | pagina 1