ZOM WINTER DEREN D AG NEEMT DE SPOORWEG ALLEEN sEiENSB mmm AL UW ZENDINGEN VOOR ALLE BESTEMMINGEN AAN Groote kiHislgebeurienisssn NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN Het Leven van UILENSPIEGEL 14 December. H. Nicashrs. Deze bisschop van Reims was door God met de gave der voorzegging be deeld. De verwoesting zijner stad, die hij voorzien had, geschiedde in 407. Hij stierf als slachtoffer der vandalen. De Stad Brugge dic_ steeds bewonde ring afdwong door Het op touw zetten van groote historische en godsdienstige stoeten en kunstprestaties, en dit jaar nog door, de prachtige Openluchtver- tooningen van het H. Bloed-Spel zijn naam eer aandeed, heeft voor 1939 een programma opgesteld dat door zijn grootsche^ opzet weerklank zal vinden in de gèheelë kunstwereld. 1) DE H. BLOEDPROCESSIE Deze beroemde processie die een gods dienstig en een historisch gedeelte be vat, en telken jare tienduizenden toe schouwers van heinde en verre naar Brugge dcèt stroomen, gaat uit op Maandag 8 Mei 1939, te 10,30 u. Maatregelen zullen worden getroffen om de toeschouwers, hoe talrijk ook, worden voor het vervoeren van 1219 passagiers en zal -in dienst gesteld wor den in de Lente van 1 940. Nieuwe Amerikaansche transatïan- tieker. De voorzitter van de «United States Line» heeft officieel medege deeld, dat de nieuwe transatlantieker, die voor het oogenblik op stapel staat op de scheepswerven van de «Newport News Shipbuilding Dry Docks Com pany», voor rekening van zijn reederij de naam'zal dragen van «America». De «America;) zal een waterver plaatsing hebben van 34.000 ton en zal het grootste schip, zijn dat totnutoe in de Vereenigde Staten van Amerika ge- een behoorlijke kijkplaats te bezorgen, bouwd werd. Het schip zal ingericht Onder meer wórden ongeveer 10.000 genummerde en voorbehouden zit plaatsen op den doortocht geplaatst. Deze plaatsen zijn uitsluitend voor de vreemdelingen voorbehouden, mits den prijs van 5 fr. Daartoe wende men zich tot den Dienst voor Toerisme, Markt. 2) HANS MEMLING TENTOON STELLING (24 Juni 30 Sept.) Deze Internationale Tentoonstelling waaraan Z. M. de Koning zijn hooge bescherming heeft willen verleenen en waarvoor een groot aantal onschatbare doeken van den Vlaamschen Meester werden toegezegd, is een uiterst ge schikte gelegenheid om niet alleen de geheele beschaafde wereld, maar bij zonderlijk onze landgenooten op Vlaanderens kunstverleden te wijzen. 3) VLAAMSCH NATIONAAL ZANGFEEST Dit jaarlijksch Zang- féest, waaraan een groot aantal zang- vereenigingen hunne medewerking verleenen wordt op de Groote Markt op Zondag 23 Juli 1939, uitgevoerd. 4) H. BLOED SPEL het overwel digend sukses dat dit Openlucht-Spel voor het eerste jaar zijner opvoering in 1938 boekte, in acht nemende en ook om te voldoen aan de vragen van talrijke vreemde reisagentschappen heeft het Gemeentebestuur er toe doen besluiten op 5, 6, 10, 1 2 en 1 3 Aug. telkens te 21 uur, heropvoeringen van het H. Bloed-Spel te geven. Na 13 Aug. zullen stellig geen bijvertooningen meer in overweging worden genomen, zoodat het wenschelijk zal zijn bijtijds de noodige plaatsen te laten voorbe houden. Voor alle weikdanige inlichtingen kan mén zich wenden tot den Dienst voor Toerisme, Markt, Brugge (Ze gel voor antwoord a. u. b.) Tel. 3#. 1-2. Strenge maatregelen op het spoor. Zeer veel kroostrijke gezinnen, met vier kinderen onder de 21 jaar, maken gebruik van verminderingskaarten en reizen met 50 ten honderd verminde ring. In den regel zijn die kaarten gel dig voor twee jaar. Maar het valt voor, dat binnen dien tijd, het oudste dier kinderen 21 jaar wordt. Dan is de gel digheid geschorst, vanaf dien datum. Het toezicht daarop is zoo streng geworden, dat de reiziger die er mee betrapt wordt, proces-verbaal wordt aangedaan voor valsche aangifte. Bo vendien zijn zulke reizigers er oorzaak van, dat de bediende die de ongeldig heid niet bemerkte, door zijn hoogere overheid streng gestraft wordt. Schoolschip «Mercator». Een ra diotelegram meldt dat het Opleidings schip «Mercator» zich op 8 December 1938, op 360 mijlen ten Noorden der Kaap Verdische eilanden bevond. Alles wel aan boord. De briefwisseling bestemd voor boord, kan als volgt verzonden worden (verzending uit Belgie uiterlijk 22 De cember 1938): M aan boord van 't Schoolschip Mercator aan de goede zorgen van het Belgisch consulaat te La Guayara (Vénézuéla) Geneeskracht van de C.vifamieneh. Prof. Szent-Gyorgyi, die prijkt op de lijst van de Nobelprijswinnaar^ én doceert aan. de Hongaarsche universi teit te Szeged, heeft in dén jongstën tijd uiterst belangrijke proefnemingen gedaan betreffende..de geneeskundige hoedanigheden van de C.vitamienen,., aan wier studie hij zijn wetenschappe lijke loopbaan hoofdzakelijk gewijd heeft. Reeds wist men,dat de C-vitamie- nen een krachtig geneesmiddel zijn te gen scheurbuik, mar thans is, uit proef nemingen op steenratten gebleken, dat zij een groote geneeskracht bezitten in alle opzichten, en aangewezen lijken voor de bestrijding van ernstige ziek te- epidemieën van allen aard. De toe passing op menschelijke patiënten moet echter nog gedaan worden. Tunnel onder het Kanaal. Sinds het bezoek vande Britsche vorsten te Parips, hebben de voorstanders van de tunnel onder het Kanaal nieuwe hoop gevat. Alleen is er nu nog spraak van een tunnel voor autoverkeer. De kos ten zouden beweert men, maar iets meer dan anderhalf milliard bedragen. Te Sangatte (de oude naam was Zandgat) bij Kales werd vroeger eer galerij gegraven, die 't begin van be doelde tunnel moest zijn. De regens van een halve eeuw hebben die galerij wel heelemaal onder water gezet, maar toch blijft zij zorgvuldig gesloten sedert 1886 bevindt zich te Parijs de sleutel van de tunnel, die, misschien eens onder het Kanaal zal tot stand ko<- NOG DE VERDWIJNING VAN TROTSKI'S GEWE ZENSECRETARIS Op 26 Augustus 1.1. werd in de bos- schen van het departement der Ooster- lijke Pyreneeën, te Ecluse, het lijk ge vonden van een jongen man, die ge dood was door twee revolverschoten het hoofd. Men identifieerde den doode als ze keren Tibor Weiz, die sedert 1 Juli voordien uit zijn woning te Parijs ver dwenen was. Aan den pleegvader van Tibor Weiz werd het lijk wegens gevoelsredenen, niet getoond. Intusschen echter vernam deze, dat de persoonsbeschrijving van den jon geling, wiens dood aan zelfmoord toe geschreven was, niet overeenstemde met deze van zijn aangenomen zoon. De doode was zwaarlijvig en ros van haarkleur, terwijl de jonge Weiz lang, slank en bruinharig was. Men vraagt zich dan ook af of er geen verwarring geschied is bij de iden- tifieering, aangezien op hetzelfde tijd stip groot opzien gebaard werd door 'n andere verdwijning, namelijk deze van den Duitscher Klement, sekretaris van Trotski.. Daardoor is de vraag gerezen, of men in de bosschen te Ecluse in wer kelijkheid het lijk niét gevonden heeft van Klement. De pleegvader van Tibor Weiz heefl m verband hier medé, aan zijn advoka- ten gevraagd, om biyHet parket aan te dringen op de'ontgrèivirig van het lijk. Weliswaar wéïd aah - den anderen kant eenige maanden geleden een lijk opgehaald uit de Sei-np-, en stellig her- kénd als dat van Klejnent. Maar dit lijk was zoo vreeselijk v Verminkt, dat een vergissing niet onmogelijk wordt geacht HET DE HEER STAF DE CLERCQ BIJ EEN AUTO-ONGEVAL LICHT GEKWETST De heer Staf De Clercq, leider van het V. N. V. begaf zich Zondagavond in gezelschap van'zijn vrouw naar een tooneelfeest te Oetingen. Hij had plaats genomen in een auto, die bestuurd werd door zijn autovoerder Frans sterkt worden. Leuckx. Op den sterk hellenden weg tusschen de tramstations van Gooik en Leerbeek botste de auto tegen een man te paard, die geen licht bij zich had. Mevr. De Clercq werd vrij erg gewond aan het aangezicht eri de V. N. V. lei der werd licht gekwetst. Zijn autovoer der kwam er zonder letsel van af. Het aangereden paard daarentegen werd gedood en de ruiter viel op de straat- j steenen. STROOPERSDRAMA TE WICHELEN Maandagnamiddag had të Wichelen een wedersamenstelling van het drama plaats, waarbij drie wildstrooperS ge-: troffen werden. Omstreeks 12 u. 30 kwam het parkët van Dendermonde, vertegenwoordigd door onderzoeksrechter Van Malle- gem, een griffier en den fotógrafischen dienst aan de wijk «Elsbfug», waar het tusschen de jachtwachters "én de stroo- pers tot een bloedig treffen kwam, ter plaatse. De twee beschuldigden, René Van Hauwermeiren en Alois De Mey, alsmede een van de stroopers, Biebaut, waren aanwezig. Een groote menigte was opgekomen bij zooverre, dat de ordedienst die waargenomen werd door manschappen jvan de rijkswacht uit Aalst moest ver wonende aan de Leemstraat en waarop zijn 55 jarige vrouw Hen- koopn «Irika Van Asch gezeten was, werd van achteren aangereden door een vracht auto, bësfuurd dóór Goóssens, wonen de aan de Augustijnenstraat. De hand kar1 werd vernield. De vrouw, werd te grcrhdë' geworpen en liep zware ver wondingen op. Met den man was het erger gesteld, deze bleek een schedel breuk te hebben' opgeloopen. N&ar het ziekenhuis overgebracht is het ongelukkige slachtoffer enkele uren na zijn aankomst aldaar, zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, over leden. SCHRIKKELIJK ONGELUK POELKAPELLE TE door AUCTOR 205de Vervolg. Laat maar liggen, zei onze held. Ge zult.het morgen wel vinden... Als 't de moeite waard is, geeft ge het mij terug. Vrienden moeten vertrouwen in malkander stellen. Dat vindt ik ook Ge zij t een ech te broeder -Op onze gezondheid. Béiden dronken. Wat is dat bier bitter kreet de gevangenbewaardér. Bitter Integendeel, het is al lerlekkerst. Hebt ge soms een vuile maag -Daar wasch ik 'ze te dikwijls voor. Ik weet., niet". ..wat... ik... nu... ge...voel..; Meer-zéi de portier niet. Hij worstelde een oogenbKk tegen den slaap, die hem plotseling als over viel met ene onoverwinnelijke macht, trachtte -nog enkele woorden uit te bren- Hij kem roepen. Men,zal.er niet veel van hooren... gen en liet dan het hoofd op de borst Help mij eens hem ginds in zijn alkoof, zinken. op zijn bed leggen... We trekken de Maandag avond, rond 5 uur begaf Jules Salomé, 63 jaar, gehuwd, zich Nadat de betichten en een van de per fiets naar zijn huis, welke op de gekwetste stroopers uitleg over het Plaats gelegen is, naar het station om drama hadden verstrekt, werden foto's beesten te voederen. genomen en zijn de tv/ee jachtwachters Bij het oversteken der straat, recht- terug naar de gevangenis te Dender- over het huis Cloet, werd hij gevat monde overgebracht, geen incidenten voor. Er deden zich SOFIE VERVAEKE TEN GRAVE GEDRAGEN Sofie Vervaeke, die op 1 03-jarigen ouderdom te Heestert overleden is, werd Maandag aldaar onder grooten voikstoeloop ten grave gedragen. Aan vele huizen hing een teelten, van rouw en de vlag hg,lfst,ok. zware gordijnen er^yoor en als dan de; deur zijner kamer gesloten is, zal zijn stem, hoe luid hij ook keele, niet bui ten het vertrek dringen. De man werd op zijne slaapstede ge legd en opende niet ee,ns de oogen. Nu komt het moeilijke werk, zei Tijl. Hel is wel begrepen, he Gij gaat den bestuurder wekken en hem zeggen dat zijn Anneken pp sterven ligt, en vraagt hem nog éénmaal te zien... Er is geen oogenblik te verliezen, als hij haar nog levend wenscht, te .vinden. Ik zal hem dat ,wel opsolferen. Dan kom ik en zorg voor de rest. Gij kunt met hem meegaan en onder weg het hazenpad kiezen... Nabij de woning van den juwelier, anders vat hij argwaan op, keert terug en ik ben dan met Lamme nog niet ver genoeg op het hazenpad... r Wees gerust... Slechts als de klop? per op de deur van. den goudsmid is VERKEERSONGELUK TE MECHELEN Gisteren morgen had te Mechelen een verkeersongeluk plaats, waarbij een persoon gewond werd en een andere gedood. Het ongeluk had plaats op den Leu- venschen steenweg, ter hoogte van het huis De Ron. Een handkar gevoerd door den 55- jarigen J. B. Van der Vliet, lompen- Een paar malen wilde hij' het nog op lichten en de oogen openen, maar hij slaagde er niet in, en weldra duidde een luid snorken aan, dat hij vast sliep. Dien hebben we niet meer te vree zen, dacht Tijl. Al sneed men hem ar men en beenen af, de vent zou niet ont waken. Pot heeft me gezegd dat eenige droppels van dat goedje een olifant do.en slapen als een marmot in den win ter... Ik heb nooit een dezer twee die ren zien sluimeren, maar aan 't gesnork van onzen vriend te hooren, moeten ze er het hunne nog al van nemen Hij haalde een paar koorden te voor scheen bond de beenen van den portier samen en zijne armen vast tegen zijn lichaam... Op dit oogenblik kwam Pot in het vertrek met de kruik en den sleutel. - In verzekerde bewaring vroeg hij, den luid snorkenden en gekoorden gevangenbewaarder «janschouwend. In de eerste twaalf uren zal hijgevallen, maak ik mij uit de voeten, niet ontwaken, en, mocht het gebeuren i Aan *t werk dan... dat hij daar verder. lust toe voelde, dan J Pot verliet het vertrek en stapte over zal hij toch niet ver loopen. den koer, naar de woning van den be door een autokamion van het leger,van het Kamp Westroozebeke. Het slachtoffer werd ten gronde ge slingerd en vreeselijk gekwetst. Een dokter en een priester werden verwit- ;d die weldra ter plaatse verschenen. De ongelukkige ontving het H. Olie sel en bezweek weinig oogenblikken later. De rijkswacht van Westroozebeke stelde een onderzoek in en verwittigde het parket van leper. Talrijke nieuwsgierigen kwamen ter plaatse. - stuurder der gevangenis. Daar bevond zich een wachter, in een bureeltje, dat tot het verblijf van den bestuurder toegang verleende. Pot trad er binnen. De wachter, die in een boek las en in een leunstoel uitgestrekt lag, sprong recht en greep naar een pistool, die vóór hem op tafel lag. Wie zijt gij'! r Goed volk. Waar komt gij uit Van de straat... De portier heeft gezegd, dat ik maar bij u moest komen. Waarom vergezelt hij u niet Zie, dat moet ge hem zelf vragen. Hij zag er mij uit, alsof hij een glaasje te veel... Ja, dat ken ik... Een brave be ambte, maar tegen het bier kan hij niet vechten... Wat verlangt gij Den bestuurder spreken. Nu Als het voor morgen vroeg was, goed. een oogen- hóodschap ontvangt, zult ge. er voorstaan !Dte wachter weifelde nog blik. Spoed u dan toch kreet Pot.' le der oogenblik karf hij te laat komen. De andere begreep niet wat bedoeld wérd, maar dat was wellicht juist de ré den waarom hij toegaf. Vermits de portier u heeft bin nengelaten, mompelde hij.... Wacht hiér maar... En hij verliet het bureeltje. Een tiental minuten later keerde hij terug en werd op de hielen gevolgd dóór den bestuurder. - Deze, in een kamerrok gehuld, staar de met slaperige blikkep den manaan die hem. den. tijd niet liet iets te vra- gën en hem mededeelde .dat Annekep zou ik thans niet komen... Ik moet hem! zoo goed als dood was en smeekte herp nog eens te mogen zien, vooraleer uit het leven te scheiden. Ik kom zoo dadelijk mede, zei de onthqtste man. Het is verschrikkelijk Ik ben op een ommezien gekleed en wij ijlen naar de Kammerstraat... Dat is echt vreeselijk.,!.... En hoe is... Er is geen tijd te verliezen, sprak Pot. Ik zeg u onderweg hoe 't gekomen is.'., 't Vervolgt. dadelijk zien Waarom Ik kan het hem alleen zeggen, maar 't is van het allergrootste gewicht. Moet ik hem wekken Ik zal hem moeilijk iets kunnen mededeelen, als hij blijft voortslapen. Wie zijt gij Hij kent me toch niet. Spoed u, want als de bestuurder te laat mijne

De Volksstem | 1938 | | pagina 2