17 Wat denken de Kajotters over de laatste wereldgebeurtenissen "Dg Koning der Jcdsn-' Zaterdag DEC. 1938 KAMER SENAAT \l !n Sovjets Rusland Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 mmrn mmm DE VOLKSSTEM XXXXIIIe JAARGANG NUMMER a rr Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H.BEGGA ÏZon op 7,41 af 15,58 E. K. 29 N. M. 21 Met spanning volgen de kajotters, al wat gebeurt in ons land en in de andere landen van Europa. Het spreekt van zelf, dat Ken niets ontsnapt van al hetgeen er roert onder de jeugd Ze zijn vol bewondering ge weest voor de mooie goede kanten van de jeugdorganisaties. Geestdriftig staan ze, tegenover die fierheid, die kranig heid, en zelfs tegenover dien heldhafti- gen offergeest, waarvan velen bezield zijn. En toch, slaat de angst ons om het hart wanneer we nadenken over de ge dachten die onder die jeugd worden geslingerd; over de stroomingen die over de jeugd golven en bruisen. Is er één edeldenkend en rechtge aard hart dat niet huivert, bij het ver nemen van de Jodenvervolging. Het schijnt wel dat de dagbladen daar om trent ons zeer onnauwkeurig inlichten. Wanneer we eens kunnen spreken met menschen die in Duitschland verbleven en enkele van die walgelijke tooneelen hebben meegmaakt, dan overtreft dat alles wat we kunnen denken We begrijpen niet hoe dat menschen die leven in deze moderne beschaving tot zoo'n alles overtreffende brutali teit kunnen overgaan. Het is een vernie tigen en vergruizen geweest zonder weerga We waanden ons terug in den tijd van de barbaren Het schijnt wel dat men duizende slachtoffers heeft gemaakt en dat men die arme machtelooze menschen folte ringen heeft doen verduren, die ons doen terugdenken aan den tijd van Ne ro en andere wreede heidensche kerk- vervolgers We staan vol angst tegen over 'n jeugd, waarvan de opvoeding in zulk een kader wordt geplaatst. Wat zal daaruit groeien Wat zal het volk van morgen zijn, als de jeugd van vandaag zoo wordt opgeleid Wat moet er van die jeugd gewor den, die vijandig wordt gemaakt tegen over de Kerk Hun godsdienst van ras en bloed, die de katholieke godsdienst» die het Chris tendom tracht te verdringen We we ten toch door eeuwenlange ondervin ding dat er geen enkel motief sterk ge noeg is, om een mensch zedelijk schoon te behouden dan de ware godsdienstige motieven God, Christus, de Kerk De geschiedenis van het heele menschdom heeft ons dat geleerd f Wanneer men nu aan de jeugd die motieven ontsteelt, men kan hen geen enkel ander motief in de plaats geven! Welke rampen zullen er over die jeugd niet neerslaan en alles verbrijzelen wat nog was overgebleven aan schoonheid en reinheid. Hoe dankbaar moeten wij zijn, dat we een christelijke arbeidersjeugd be-' zitten, die als kostbaarste schat bezit het geloof in den waren God, in Chris tus, in de Kerk. Dat zal juist de beteekenis zijn van onze Rome-bedevaart. De wondere* optocht van duizende' jonge arbeiders die te Rome, voor de voeten van den plaatsvervanger van Christus hun geloofsbelijdenis zullen af leggen Ze willen zijn, en ze zijn in werke lijkheid de ridders die een nieuw rijk zullen vestigen, het Gods rijk, en dat ten koste van hun arbeid en van hun le- n Het wordt en christelijke triomf ge lijk de Kerk er zelden een heeft mee gemaakt. K.A.J. De Kamer heeft onder voorzitter schap van M. HUYSMANS de bespre king aangevat van de begrooting van Openbare Werken. De h. BRUNFAUT (soc.betreurt dat nog geen definitieve regeling werd getroffen voor het electriciteitsvraag- stuk. De h.DE KERCKHOVE D'EXAER- DE (kath.klaagt de geld verkwisting aan bij het uitvoeren van sommige openbare werken. De h. DESMIDT (lib.) heeft het over verschillende kwesties die het de partement van Openbare Werken aan belangen. De h. DE LILLE (VI. Nat.) vraagt dat aan de gemeenten toelating zou ge geven worden om leeningen op 30 jaar aan te gaan voor het uitvoeren van we- geniswerken. Komen nog aan het woord hh. CHALMET (soc.) PIERARD (soc.) van dezen toestand op het gebied die voor steun aan de gemeenten voor landbouw, wegeniswerken opkomen. DE BENARDE TOESTAND IN HET LAN DBOUW- BEDRIJF De Landbouwkommissie van net Blok der Katholieken vergaderde Don derdagmorgen onder Voorzitterschap van Senator G. Mullie. De besluiten omtrent het landbouw vraagstuk aangenomen door de ver schillende Congressen van het Blok der TOONEEL TE AALST (In eerste opvoering) Dit nieuw stuk van E. P. Mortier S.J., een spel in drie bedrijven met een na- schil'ende Congressen van het blok der speI werd met stouten durf aangepakt Katholieken, en onder meer deze van door den tooneelkring «Opwaarts,, van 22 en 23 Oktober 1.1. werden opnieuw -t Davidsfonds Mijlbeek. Onder de flin- besproken met het oog op een concrete ke Ieidin„ van den heer Gaston Van den Bossche, laureaat van de Tooneel- sohool van Brussel, en met een speciale li- muzikale aanpassing door E. H. De einde de Congresbesluiten te verwezen- Bruyne, onderpastoor, zullen de jonge lijken. - Zij heeft akte genomen van een no ta overgemaakt aan de bijzondere Commissie van 1'Alliance Agricole Beige» waarin gewezen wordt op de economische toestand en de terugslag toepassing ervan. De commissie 7(a\ aan het Directo rium van het Blok voorstellen doen ten- De Senaat heeft de begrooting Binnenlandsche Zaken verder bespri ken. kerels er een prestatie van maken, waar van in de tooneelwereld zal gesproken worden. Wij werden in de gelegenheid ge steld een algemeene herhaling bij te wonen, en wij werden ten zeerste ge boeid door dit scenisch gebeuren, hee- i lemaal gebouwd op belangwekkende Hierop had een bespreking plaats historische grondvesten en gegevens. r/nraan, deelnamfn :bh* Adam en i De eerwaarde schrijver verliet het Mullie, leden van het Directorium van nochtans zeer dankbaar terrein van het Ihet Blok, de Moffarts de Kerchove evangelisch verhaal der geboorte van [dExaerde, Nihoul Limage, Olivier,Christus en het verlokkende van mid- van Merget Piette en Delvaux. Ideleeuwsch en modern vertoon rond Verder vestigt de commissie in het een „Stalleken van Betlehem» met her- M CAcorn*-"nm Ibxzo,nder de aa?dacbt op den thans be- derkens en engelen die zingen het «Glo- M. oAbbLKA i H (lib.) pleit voor de narden toestand van den landbouw ver- j ria in excelsis...» Tusschen Herodes en belangen der weggevoerden en handelt oorzaakt door economische factoren, i j-et ongeziene Kindje speelt zich het over de bescherming der burgerlijke weergesteltenis en veeziekte; aan dezen s'tuk af° Wie is de konjng der Joden, I? od!r.K?!1?rslu,chlaanvallen- benarden toestand moet in hoofdzaak Herodes of het Kindje dat geboren is of M. BERNARD (soc.) vraagt dat de verholpen worden door het voeren van 2aj worden, te Nazareth of in Betle- gemeenten over meer autonomie zou- een prijzenpolitiek en in bijkomende hem 3 £n tusschen die twee gaat het de" beschikken inzake fiscaliteit. j orde door een aktie tot verlaging van dus om een koningschap, het wettige M. MERLOi, minister van Birnen- den kostprijs. 'T FRANSCH-BELGISCH LUXEMBURGSCH KOM ITEIT Het Fransch-Belgisch-Luxemburgsch komiteit heeft Donderdagmorgen te Pa rijs, in het gebouw van den Senaat een vergadering gehouden onder voorzit terschap van oud-minister Lefébvre du Prey, opvolger van den h. Lucien Hu- bert, die overleden is. De leden van het Komiteit boden den h. Fribourg, inrichter van de reis van een honderdtal Belgische studen ten naar Normandie,hun gelukwenschen aan. Het komiteit heeft besloten, dat het feestmaal, dat te Parijs zal plaats hebben ter eere van den nieuwe Belgi schen ambassadeur, den h. Pol Le Tel lier, en dat moest verdaagd worden wegens het overlijden van den h. Hu- bert, zal ingericht worden tegen 1 1 Maart 1939. Men voorziet een twee honderdtal dischgenoten. Tijdens de zitting werd een ontwerp besproken strekkende tot het oprichten van een verbond van de Fransch-Bel- gisch-Luxemburgsche komiteiten, maar het ontwerp werd van de hand gewezen De volgende vergadering zal plaats hebben in Januari. Henri Franckaert, voorzitter der groothandelaars. Leopold Madeleyn, afgevaardigde der winkeliers. Pol Blaret, voorzitter der kleinhan delaars. De afvaardiging overhandigde den hr. Minister een uitvoerig en diepgaand verslag over den toestand in de vissche- rij en in den Vischhandel en bewees dat de door de reeders voorgestelde maat regelen juist die soorten zou treffen die reeds eene prijsverhooging kenden van 50 t.h. en onze nationale vloot van deze soorten nog steeds onvoldoende hoe veelheden aanvoert. Verder werd aangetoond dat deze maatregelen geene verbetering kunnen brengen in den toestand en zij zich zelfs tegen de reederij zelf, die ze voorstelt, zullen keeren. De minister beloofde persoonlijk de meeste aandacht te schenken aan het verslag en hoopte, rekening houdend met de belangen van zulke belangrijke handel, eene rechtvaardige oplossing te vinden. landsche Zaken antwoordt en verklaart dat in zake bescherming tegen luchtaan vallen de mogelijkheid wordt onder zocht deze kwestie slechts van het de partement van Landsverdediging te doen afhangen. Dan zal zoo spoedig mogelijk het vraagstuk der luchtbe scherming bestudeerd worden. DIMITROF IN ONGENADE BLUECHER STEEDS IN DE GEVANGENIS Uit Warschau wordt gemeld De bladen melden uit Moskou, dat Vervolgens spreekt de minister over 'n politieke kringen daar, de langdurige den benarden toestand der gemeenten. afwezigheid van Dimitrof, secretaris-ge- In 1936 waren ,c587 gemeenten wier i neraal der jComin tern, druk b esp roken OTimgmjpt-rscrcrtt na m1 r -> t i- "o3— reeds 679 en in 1938 reeds 687. I Dimitrof afdeelingen der Komintern in Op het einde van 1937 bedroeg de het buitenland inspecteeren, volgens an- schuld dezer gemeenten in 't geheel i 1 dere zou hij met het Kremlin in con- milliard 828 millioen 90 duizend 300fliot zijn gekomen, ten gevolge van het fv. I mislukken der staking in Frankrijk. De financieele betrekkingen tusschen I De bladen melden verder, dat be den Staat en de gemeenten moeten aanrichten over vrijlating van maarschalk een nieuw onderzoek onderworpen j Bluecher onjuist zijn; de maarschalk worden. Dit onderzoek is op dit oogen- blik druk aan gang. Door een beperkt comité worden de noodzakelijke wijzi gingen bestudeerd. Een nieuwe formu- zit volgens deze bladen nog steeds ge vangen. Wij vestigen de aandacht erop dat het niet de eerste maal is dat zulkdani- ONZE VISGH HAN DE LAARS BIJ MINISTER MARCK De heer H. Marck, Minister van Ver keerswezen P. T. T. en N. I. R. heeft gisteren in zijn Kabinet eene afvaardi ging ontvangen van de Syndikale Ka mer voor Vischhandel in Belgie, die be stond uit de Heeren Thomas Verhelst, Algemeen voorzitter der Syndikale Kamer voor Vischhandel en der Synd. Kamer der Haringrookers Fernand de Heusch, algemeen voorzitter der Synd. Kamer voor Voedingswaren, tevens se cretaris der Synd. Kamer voor Visch handel. Henri Van dén Bemden, voorzitter der Antwerpsche afdeeling der Synd. Kamer voor Vischhandel, lid van den Hoogeren Raad voor Zeevisscherij. Antoine Van den Wouwer, secreta ris der Antwerpesche afdeeling der Synd. Kamer voor vischhandel, tevens voorzitter der afdeeling handelaars in bewerkte visch. Alfons Lambrechts, lid van den Hoo geren Raad voor Zeevischerij. DE TENTOONSTELLING VAN NEW-YORK In den Senaat stelde een lid de vol gende vraag Ik bemérk dat de totale uitgaven we gens deelneming van Belgie aan de we reldtentoonstelling te New York in 1939, voorloopig op 10 millioen be raamd, in werkelijkheid ongeveer 26.900.000 frank zullen bedragen. Kan de heer minister me vergelijken de cijfers opgeven van de uitgaven van andere landen, als Holland, Zwitser land, Denemarken, Frankrijk en zoo meer, wegens deelneming aan dezelfde tentoonstelling Antwoord Volgende cijfers betref fende de uitgaven van andere landen zijn in mijn bezit. Ik kan echter niet de verzekering geven dat deze cijfers nog juist zijn, want de meeste landen heb ben in den loop van den Zomer de be dragen, voorzien van hun deelname, aanzienlijk verhoogd. Over deze verhoogingen ben ik on volledig ingelicht. De hiernavolgende I cijfers zijn dus te beschouwen als mini- mabedragne Frankrijk 130 millioen; Groot-Brit- tannië 105 mill.; Polen 28 mill.; Hol land 27 millioen. De bedragen voor Zwitserland en Denemarken zijn mij onbekend. le voor steun aan de gemeenten moet ge berichten nopens het lot van Dimi- gevonden worden rekening houdend trof de ronde doen. Eveneens is niet met de behoeften der gemeenten en hun graad van rijkdom. Hierna wordt de vergadering gehe- met zekerheid uit te maken wat er van Bluecher is geworden. Dimitrof is de algemeene secretarie I van de communistische internationale. koningschap der Joden. Het is de strijd van een machtige, sluwe en heerschzuchtige vorst tegen een klein Kindje in armoe geboren. Wie is dan de Koning der Joden En Herodes erkent geen anderen wetti gen erfgenaam van de kroon, hij wil al leen heerschen, hij wil immer jong blij ven, maar is wantrouwig en ziet zich door ieder en allen bedreigd. En daar komen de Wijzen uit het Oosten, ge- 1 fi'éjid&?rr&>fhi1gn8fer Joden geschenken aan te bieden en Hem te aanbidden. Herodes tracht hen te winnen om te we ten wat er van is. En noch de sluwheid noch de boosheid van den kindermoor denaar zal het halen. Het kleine Kindje zal overwinnen, en Herodes zal het on derspit delven. Op die psychologischen grondslag is heel het spel gebouwd: het is een hel- denstrijd of liever een strijd tegen God. Het is een machtig stuk vol diepe ge dachten, die u boeien en geweldig aan grijpen. De Kring «Opwaarts» zal er voorze ker een groot succes mee halen. Wij wenschen het van harte. Albert Baeyens. MAKET VAN HET DUITSCHE PAVILJOEN DE DUITSCHE DEELNEMING Een belangrijke Duitsche deelne ming, geleid door Dr. Maiwald, Alge meen Commissaris van Duitschland bij dede Internationale Tentoonstelling van Luik 1939, verblijft thans te Luik. Vergezeld door zijn toegevoegde Al gemeene Commissarissen en door tech nici, heeft Dr. Maiwald de bijzonder heden bepaald van de Duitsche deelne ming, waarvan het Paviljoen, dat op den linkeroever van de Maas opgericht zal worden, door Prof. Fahrenkamp ontworpen werd. De belangrijke Duitsche deelneming, op alle gebieden in betrekking met het water zal een prachtige omlijsting vin den in het belangrijk gebouw dat een lengte van 140 m. zal hebben. De eerste stenlegging van het Pavil joen zal op Zaterdag 7 Januari 1939 plaats hebben, in tegenwoordigheid van talrijke persoonlijkheden. Het Paviljoen van het Katholiek Leven Het Paviljoen van het Katholiek Le ven, waarvan de eerste steen in tegen woordigheid van Z. E. Mgr Kerkhofs, Bisschop van Luik, is gelegd geworden, is het werk van Architect Georges Maes, Eerste prijs van de School St. Luc, te Luik. Het zal opgericht worden langs de groote laan van den linkeroever der Maas, tegenover den kabelspoorweg en den grooten waterstraal. Dit paviljoen zal een decoratief deel begrijpen, waarvan de paneelen het le ven van de Sociale Werken van Belgie zullen oproepen. Een welkomst- en in lichtingscentrum zal er ook ingericht worden. Het gebouw zal ook twee re stauraties bevatten. De Vaandelstoet De vaandelstoet die op Zondag 28 Mei 1938 zal plaats hebben, is het eer ste van de groote feesten die bij gele genheid van de Internationale Tentoon stelling Luik 1939 zullen georgani seerd worden. Talrijke inschrijvingen zijn reeds ontvangen geworden; de ver- eenigingen kunnen zich tot 31 Decem ber laten inschrijven. Voor inlichtingen, zich wenden tot den Dienst der Feeste lijkheden, 5, rue Navette, te Luik.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1