Hij kan er niét van over: Zijn hardlijvigheid beeft opgehouden SEMENGB NIEUWS Oe aUre&faüisi-Si&sfe» te ür&fssel Het Leven van UILENSPIEGEL Eers kr*uis©i* van 100 mïL stellas» Oe H« Uader en iPoelsch-Üëkpatee 3 tsr©ertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, 17 Dec. H. Begga. Zij stamt af uit een familie waar meerdere geluk zaligen en heiligen voorkomen.Zij deed een klooster bouwen waar zij de laat ste jaren van haar leven in vroomheid doorbracht (Vile eeuw). Voor de postzegelliëfhebbers. De verkoop der anfi-teringzegels is in al de postkantoren aangevangen. De ze gels dragen de beeltenis van Prins Al- bert van Luik, en bevatten de volgen de waarden 0,10 plus 0,05 fr. 0.30 plus 0.05 fr. 0.40 plus 0.05. fr. 0.75 plus .0,25 fr. 1.00 plus 0,25 fr. 1,75 plus 0,25 fr. 2.50 plus 2.50 fr. 5.00 plus 5.00 fr. Het Belgisch Nationaal Werk tot Be strijding der Tuberculose, dat gansch de antitering-aktie van ons land insluit (Sanatoria, preventoria, dispensaria, Bescherming van het Kind) doet een oproep tot de bevolking opdat eenieder zijn briefwisseling ten minste geduren-- de Kerstmis en Nieuwjaarsfeesten, met deze zegels -zou frankeer en. De postzegelverzamelaars die de ze gels op een speciaal blad wenscfien antvangen, voorzien van den stempel van de len uitgifte dag, zijn verzocht de som van 2 fr. te storten op post- check 2190.71 van het Belgisch Natio naal Werk tot Bestrijding der Tubercu lose, 56, Eendrachtstraat, ElsenerBrus- sel. Daarenboven 2 fr. per verzending voor de onkosten. een plaats, waar het pauselijk bezit grenst aan de gronden van den zomer- zetel van het Collegium Urbanum der Propaganda Fide. Onze invoer van wijnen. De uit voer van wijnen uit Frankrijk naar Belgie en Luxemburg bedroeg in No vember volgens de Fransche statistie ken 14.254 hl. 't zij 1.823 hl. minder als in November 1937. Daaronder be vinden zich 11.758 hl. gewone wijnen 1.659 hl. Champagne- en andere schuimwijnen en 837 hl. likeurwijnen en most. Ezau verkocht zijn eerstgeboorte recht.... voor een schotel linzen. Voorwaar een slechte zaak voor hem, vermits de lin zen niet eens met lekkere'Solo werden toebereid. Solo margarine geeft alle gerechten een heerlijken smaak. Bo vendien is ze voor het organisme dub bel heilzaam, door haar rijkdom aan calorieën, die energie geven en aan vi taminen D. en A, die rachitis voorko men, den groei bevorderen en het weerstandsvermogen tegen ziekte ver- hoogen. Solo is voor iedereen een sma kelijk en heilzaam voedingsmiddel. De economische ontwikkeling der provincie Stanleystad. De vooruit zichten van den katoenoogst bedragen 61.000 ton tegen 56.000 verleden jaar De voortbrengst van oliehoudende za den en pitten is met 10 t.h. verhoogd. De moeilijkheden in de wolspinnerij. De h. P. Heymans, minister van Ekonomische Zaken, Middenstand en Landbouw, heeft het bestuur ontvan gen van de Belgische unie van de spin ners van gekamde wol. De afvaardiging zette de maatregelen uiteen waarover de wolspinners het eens zijn, teneinde en onderlinge over eenkomst te bereiken van aard om de steeds groeiende moeilijkheden te ver helpen, waarmede deze nijverheidstak heeft te kampen, en waarvoor de me dewerking van de regeering dringend noodig is, ten overstaan van de ver scherpte maatregelen in 'hét buitenland die in Belgie 'n uitbreiding van de werk loosheid en de stillegging van verschil lende fabrieken hebben veroorzaakt. De minister beloofde, dat het vraag stuk zonder uitstel zou ingestudeerd worden. De eere-geleide van den Koning. De kwestie van de eere-geleide van den Koning zou weldra een oplossing krij gen. Een eskadron gendarmen zou daar mede belast worden. De manschappen zouden, naar het heet, in een 100 t.h. Belgisch pak worden gestoken en als hoofddeksel een dragondershelm krij gen. De Koning zou eerlang een be sluit treffen. Nieuwe sterrenwacht op Castel Gan- dolfo. Door den directeur van de pauselijke bezittingen in Castel Gan- dolfo en door den architect van den Vaticaanschen Staat G. Momo, zijn den H. Vader plannen voorgelegd voor den bouw van een nieuwe sterrewacht, de derde, welke gedurende het pontificaat van Paus Pius XI in Castel Gandolfo wordt gebouwd. De nieuwe sterrenwacht zal afzon derlijk op een deel van de pauselijke bezitting worden gebouwd en wel op Bij de militaire luchtvaart. Op 9 en 10 Januari a.s. heeft, te Brussel, een examen plaats voor de militaire kandi daten-leerlingen vliegers. Er worden 40 kandidaten aanvaard. De miljoenenzwende! van 'n Hollander De financieele wereld te Amsterdam is in opschudding gebracht door eene zaak waarin het over een millioenen- zwendel gaat, en waarbij een vooraan staand Nederlander blijkt betrokken te zijn, die thans onder aanhoudingsman daat geplaatst is, en ook in Belgie geen vreemde scheen te zijn. Tengevolge van eeri naamloos schrij ven uit Brussel aan het gerecht van Amsterdam, werd door de geheime Amsterdamsche politie een inval ge daan in de bureelen van den fondsen handelaar P. J. K. Jr. die niet alleen fondsenhandelaar was, doch zich ook nog met vele andere zaken bezig hield. K. was ook de bestuurder van de Naamlooze Maatschapij «Petra Prima» Hij zou dan ook over de gelden van deze firma, eene som van 1.600.000 frank hebben beschikt voor eigen ver bruik. Een aantal kas- en andere boe ken werden aangeslagen. K... baatte ook te Brussel een nacht club uit, genaamd Kremlin-Club waar hij al zijne week-enden door bracht. 'door AUCTOR 208e Vervolg Het was als eerste consul dat Bona parte in 1 802 Belgie een bezoek bracht, vergezeld door de ministers van zeewe zen en binnenlandsche zaken. De oorlog met Engeland was op het punt uit te breken en de consul kwam vooral naar ons land ojm de zeekust te bezichtigen, die versterkt en bewapend werd om het lamjgn .der Engelschen te. keer te gaan en waar 't mogejiik \5CftS4_ de FranscKé vloot te helpen als de strijd zóu losgekomen wezen. De consul reisde langsheen de gan- sche Belgische kust, tot tegen .Vlissin gen,-kwam vandaar naar Gent en zoo naar Antwerpen, om langs Brussel haar Parijs terug te keeren. In de Scheldestad werd hij, zooals trouwens in al de steden, die hij als op triomftocht doortrok, geestdriftig onthaald. Men beschouwde toen Bonaparte als de weldoener van het vaderland, Let menschdom, die in zijn land en in de andere gewesten den vrede had ge bracht en na de onderwerping van En geland, den wereldvrede zou doen heerschen... De Belgen waren er trotsch op tot de Fransche republiek te behooren, bij dewelke zij door het verdrag van Lu- neville voor goed waren ingelijfd, en zij onthaalden dan ook den consul als een geliefden vorst.... Bijzonderlijk te Antwerpen was het onthaal zoo gloedvol, omdat de handel hernomen had en de-bevolking begon op te staan uit de ellende, waarin de Hij was niet weinig verbaasd, M. A- W... als hij vaststelde dat zijn verstop ping verdwenen Was, na slechts enkele weken 's morgens Keen kleine dosis» in genomen. te hebben. Hij was altijd hardlijvig geweest. Hij had zooveel medicamenten aangewend, tisanes al de kruiden van S. Jean dat hij maar niet kon gelooven zoo'n resul taat te bekomen "door Kruschen Salts. »Nu schrijft hij, gaat alles goed. Ik had dikwijls hoofdpijn, ook deze ver dween met de hardlijvigheid. Kruschen overwint dé hardlijvigheid, zelfs wanneer deze aanhoudt, omdat zijn minerale zouten aan uw inwendig mecanisme een normale werking terug schenken. Niet alleen de darmen hou den op traag te werkefr maar ook de lever, de nieren worden geprikkeld. Daaruit vloeit voort dat heel uw ge zondheidstoestand metkelijk verbe tert. Uw organisme wordt ontdaan van al de giftstoffen die tie levenskracht on dermijnen, dienvolgens voelt ge u lich ter, actiever, jonger. Kruschen Salts, al le apotheken. Flesschen aan 7 fr. 12 fr. 75 en 22 fr. -J Naar uit Washington gemeld wordt bestudeert Roosevelt op het oogenblikj de aanbeveling van den bouw van een! kruiser ter waarde van.honderd mil-' lioen dollar, ter grootte van 45.000 ton en bewapend met twaalf kanonnen van 1 6 inch. Het schip zou een lengte hebben van meer dan 200 m. De nationale verde digingscommissie dringt aan op goed keuring door den president en het con gres. Men verneemt, dat Roosevelt reeds besloten zou hebben, kredieten aan tè vragen voor den bouw van twee slag schepen binnen de huidige grens van 35.000 ton, doch dat hij nog geen be slissing heeft genomen aangaande den superdreadnought Dit bericht vindt bevestiging in een telegram van den kprrespondent van de New York Hetaicj Tribune» uit Washington, die di'tvplan in verband brengt met de heersóKënide meening dat Japan de grens der 35.000 tón over schrijdt. Lemberg, 1 5 Dec. De Pauselijke nuntius te Warschau; Z. H. Exc. Mgr Cortesi, heeft, zooals jmen weet, een be zoek gebracht aan Lemberg, de hoofd stad van de Poolsche Oekraine. Vóór zijn terugkeer naar Warschau heeft hij een verklaring aan de pers overhan digd, waarin hij mededeelt, door Z. H. den Paus belast te zijn, de vaderlijke bezorgdheid van den opperherder te vertolken jegens de geloovigen van dit ebied. P— mcar Wo der wist racd. Zijhaaldc 's avonds de doos Dampcbristm voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer bet:r. Dzos 5 Fr sans-culotten haar hadden gedompeld.. De eerste consul had den wensch te kennen gegeven de twee oevers der Schelde in oogenschouw te nemen, en vaarde met de overheden op en bootje den stroom op en af. Hij sprak geen woord, keek toe met gefronste wenkbrauwen, scheen diep na te denken, en zich plots tot een der matrozen wendend, vroeg hij - Hoe diep is de Schelde Twee-en-twintig voet, werd hem geantwoord. En een oogenblik later, vroeg hij De H. Vader maakt zich zeer onge rust over de gespannen verhouding on der de bevolking. Daarom doet de Paus, die eenzelfde liefde koestert voor de individuen en de volken, een beroep op dit volk en ver zoekt Hij het, alle haat en wrok neer te leggen op het altaar van het algemeèn welzijn, teneinde aldus het middel tot verzoening en samenwerking te vinden. De H. Vader rekent op de medewer king der geestelijkheid, om dit land vrede en verzoening te brengen. HET STROOPERSDRAMA TE WICHELEN In verband met het stroopersdrama t; Wichelen, heeft de rijkswacht be langrijke ontdekkingen gedaan, die on getwijfeld volledige klaarte in deze zaak zullen brengen. In den tuin van den jachtopziener Alois De Mey werden bijzondere hul zen van kogels gevonden. De strooper De Troch werd door een van die zware zaadkogels getroffen. Ook Baey- ens, die aan de opgeloopen verwondin gen overleed, was daardoor evènals door lichtere loodkorrels uit het jacht geweer van den tweede' jachtopziener Van Hauwerrnéiren getroffen gewor den. Biebaut, het derde slachtoffer, werd alleen door gewone loodkorrels getrof fen. Hieruit blijkt dat de eerste twee slachtoffers geraakt werden door scho ten gélost door de twee jachtopzieners, terwijl Biebaut slechts getroffen werd door schoten gelost door Van Hauwer- meiren. De. rijkswacht van Lede begaf zich insgelijks naar het duivenhok van Van Hauwermeiren, daar beweerd werd dat de jachtopziener van daar uit de stroo- pers zou bemerkt hebben. Door de rijkswacht werd vastgesteld, dat van uit het duivenhok de stroopers niet konden gezien worden. ZWARE VRACHTAUTO KOMT IN EEN SLOOT TERECHT te LOKEREN Donderdagmorgen rond 6 u. heeft zich op de groote baan van Gent naar Antwerpen een auto-ongeval voorge daan. Rond hooger gemeld uur kwam de auto-sleepwagen van de firma Fibrex, Frankrijklei, 107, Antwerpen, uit de richting van Lokeren, geladen met 7800 kgr. fibre en gevoerd door Woes- tenaerts Karei, gereden. Gekomen op de wijk Nieuwpoort kwam de auto naast den steenweg terecht, de gelei der deed al het mogelijke om terug op den steenweg te geraken, doch te ver geefs, de auto sloeg met volle geweld om, de fibre kwam in de sloot terecht en de auto werd erg beschadigd. De schade is dan ook vrij aanzienlijk. VERKEERSONGEVAL TE GENT Rond 6 uur Donderdag avond werd de student Becker Jozef, wonende te Borstbeke, in de Kortrijkstraat te Gent, ter hoogte van den Nederkouter, om vergeworpen door de auto van Hebbe- linck Mathilde, wonénde in de Kortrijk straat. De student werd vrij ernstig ge kwetot aan -het rechterbeen. Na verzor ging ter plaatse werd hij naar zijn wo ning overgebracht. De politie opende een onderzoek. DRAMA TE BONSECOURS Donderdagmorgen, omstreeks 7 uur, heeft zich in de Grand'Rue, te Bonse- cours-bij-Peruwelz, een bloedig drama afgespeeld. Vóór een maand ongeveer verliet de 3 1 ^jarige Oliva Bolly, echtgenoote van Jean Dosogne, 54 jaar oud, uurwerk maker, wonende Vossenstraat, te Brus sel, haar man en ging als dienstmeid in een tabakswinkel te Bonsecours wer ken. Kort nadien-ging Dosogne bij zijn broeder te Blaton inwonen. De man ging dikwijls de vrouw op zoeken, om haar aan te zettten opnieuw het echtelijk leven te hernemen, doch te. vergeefs. Donderdag kwam Dosogne ander maal naar Bonsecours en trof zijn vrouw aan, die juist de vensters aan het schoonmaken was. De man vroeg haar opnieuw hem te volgen, doch nog maals wegerde zij. Hierop trok Doso gne een "revolver eri loste een sóhot naar de vrouw, die in den hals getrof fen werd. v '-4Q Hté slachtoffer had evenwel nog de rplifcht om binnen té vluchterh Haar man achtervolgde haar echter en Toste nog een schot, dat haar aan het hoofd trof. Na zijn misdaad vertrok de moorde naar. Een tijdje later vond men hem, uitgestrekt in een plas bloed in een we geltje. De man had zich twee revolver kogels door het hoofd gejaagd, en over leed kort nadien. De vrouw werd in allerijl naar een ziekenhuis te Doornik gevoerd, waar har toestand zeer ernstig werd geoor deeld. OUDERS PAS OP UWE KINDEREN! ter een Woensdag werd de Lindeboomwijk, te Meenen, in rep en roer gebracht door een smartelijk ongeluk. Rond 3 uur na middag ging de echtgenoote Renaat Depuydt, geboren Agnes Seynhaeve,wo nende 558, Bruggestraat, met haar eenig kind, de kleine Christiana, gebo ren te Roeselare den 12 Februari 1937, melk halen bij haren gebuur André Lannoy, wonende in n. 556. De melk vrouw Alice Robaeys haastte zich de echtgenoote Depuydt te bestellen, wijl de kleine Christiana rondliep, speeltuig achterna zettende. Ongelukkiglijk had. vrouw Lannoy eene pan met kokende melk óp den grond gezet en, toen zij het kind wilde tegenhouden, viel het in het kokende vocht, Waardoor het erg verbrand werd. aan dén onderbuik en onderste ledema ten. Het arme kindje werd dringend naar de kliniek der Debunnestraat gedragen. Waar het de zorgen ontving van een ge neesheer, waarna het terug naar de ou derlijke woning werd overgebracht. Doch kort nadien verergerde de toe stand van het arme wichtje en, niette genstaande de tusschenkomst van ver scheidene geneesheeren, stierf het onge lukkig schaapke Donderdag nanoen te 2 uur in de schrikkelijkste pijnen. Het verdriet der ouders is onbeschrijfelijk weer Wat is dat voor een'gebouw, gin der ver, aan den rechterkant Een oud klooster... Een koopman der stad heeft het aangekocht. De-eerste consulrichtte het woord tot den admiraal Decrès, minister van zeewezen Is twee-en-twintig vóet voldoende om onze laatste schepen te water te la- ten Het antwoord klonk bevestigend. Bonaparte wendde zich tot den mi nister van binnenlandsche zaken eri sprak Ge moet onmiddellijk onderhan delingen aanknoopen met den eigenaar van het oud klooster en het te allen prijze koopen. Hij nam de twee ministers onder den arm, troonde hen mede naar het voor dek van den boot, waar ze alleen waren en zei Ik wil van Antwerpen eene oor logshaven maken, eenig in Europa. Ze zal als eene geladen pistool op het hart van Engeland gericht wezen. Er moe ten een twintigtal dokken worden ge maakt, om er twintig oorlogschepen te te leggen, die hier zullen gebouwd wor den, want ook scheepstimmerwerven, moeten hier ontstaan. Uit Brest zal ik vijfhonderd galeiboeven doen komen, om aan de schepen te arbeiden, en daarom moet ge dat klooster koopen waar die kerels züllen verblijven. Hout is er in den omtrek genoeg te vinden, want ik heb vernomen dat er kooplie den zijn die in de buurt eene groote stapelplaats bezitten... Öp enkele stonden^ was het plan van den eersten konsul gemaakt en over Antwerpen's lot beslist. En niet alleen zijr# ontwerp was op 'die Weinige oogefiblikkën gereed, maar ook de middelen-OttV-Ket iiit té voeren Werden reeds door hem aangegeven..., Wat een genie bezat die man en wat een onheil is het voor het merischdom geweest, dat hij met.het prachtige Fran-j sche rijk niet tevreden is geweest, zoo- j veel bloed heeft vërgptèh om het onbe- reikbare te vatten en na het stichten van rampen en ellende, op het eiland Ste-Helena den dóód heeft moeten vin den.... Als ik eene opmerking mag ma ken, zei de admiraal, vind ik Vlissingen beter tot dit doel geschikt, dan wel Antwerpen. Hij haalde eene kaart te voorschijn en legde den eerste consul uit, waarom hij aldus dacht. Niet mogelijk, sprak Bonaparte. De lucht is er slecht en ik wil mijne sol daten niet ziek maken. Daarenboven, Vlissingen ligt slechts óp één Schelde- arm, en nog al in volle zee, waar de vijand met een klein bootje kan komen verkennen wat er gebeurt. Uw voorstel deugt niet En Temeuzen vroeg de minis ter. Daar is eene groote haven te ma ken en éene handelétad te doen ont staan. Goed, antwoordde Bonaparte, maar daar is alles te maken en te Ant werpen bestaat de haven en wij vinden er al wat wij noodig hebben. Wat hebt ge toch tegen de Scheldestad als oor logshaven Booten met vier-en-zeventig ka nonnen kunnen den stroom niet opva ren tot Antwerpen. Hier ligt eene zand bank, die slechts achttien voet water laat... We zullen ze laten uitgraven Het zand, dat hier wordt wegge nomen zal zich elders gaan neerzetten. Dat is gëène reden om .mijn plan Zijn gelaat kreeg eene andere uit drukking, helderde op en een glimlach kwam hem op de lippen. Hij vatte met beide handen het plan en plaatste het den admiraal op het hoofd. Dan zouden we spijt hebben, zei hij, maar Belgie zal nooit Frankrijk's bescherming kunnen ontberen, daar ben ik zeker van.. Ziet eens hoeveel meeu wen ginder over het water scheren... De minister van zeewezen dorst, niet langer aandringen en Antwerpen zou eerië oorlogshaven worden... Eri de beslissing, die de eerste consul toen nam, terwijl Uilenspiegel in de niet uit té' voëren. Spreek uwe inge-gejv'ririgëms zat, zou déze laatste benut- nieurs aan en dat ze maken dat het j fi'geri om tegen Bonaparte de Sinjorep zand ons niet meer in den weg liggen... J in hét harnas té jagen... Dat is hun werk... Zij zijn er voor, naar; Op 21 Juli verscheen het decreet, dat ik hoop 7 1 Let inrichten van een arsenaal en eene Zeker, maar als Belgie nu eens scheepstimmerwerf te Antwerpen voor van Frankrijk gescheiden werd dan zag. zouden wij groote kapitalen hebbenDe werken werden dapper doorge- uitgegeven, om een vijandelijke oor- zet en in 1 805 werden er reeds drie kor- lógshaven degelijk in te richten I vetten en eene fregat te water gelaten... Bonaparte keek een oogenblik met Maar, laat ons terugkeeren tot de verbolgen blikken den minister van zee- helden van ons verhaal, en, zooals wij wezen aan, die maar van Antwerpen het in 't begin van dit hoofdstuk zeg- niet wilde weten. I den geene geschiedenis schrijven. Ging hij een uitval doen Het was Pot, die er hier en daar bij Dé eerste consul was gewoon, als zijne klanten, waartusschen er waren men niet van zijn 'gedacht was en het die tot de overheden behoorden, naar dorst te zeggen, op ruwe wijze een ein- Uilenspiegel en Lamme vernam... de aan de samenspraak te stellen, en Zoo kwamen de twee vrouwen te we- dan had men voor altijd zijne ongena- ten, dat de rechter reeds verschillende de te duchten. malen Tijl en Goedzak voor het on- Zou den admiraal dat lot thans be- derzoek had laten verschijnen, maar schoren wezen geen woord uit een der mannen had De beide ministers vreesden het een kunnen krijgen, oogenblik. Maar Bonaparte nam een snuifje uit den giletzak en snoof het met welbeha gen op. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2