RUGPIJN Vernietigt de PIJfMi PIEK WAAR dem ONTSTAAT zonder Verdoovingsmiddekn te slikken. GËHENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL UITGAVEN VOORPENSIOENEN De ffoninldiike Commissarissen KONING CAROL IN BELGIE FREMIELEEN1NG 1923 22 Dec. H. Fiavianus. Een Romeinsch ridder die een hb'oge.post in 'l bestuur van Rome bekleedde. Door v.ijn opvolger wérd hij gevangen geno- Vnen, met een gloeiend ijzer gebrand- Vnerkt en ten'doode toe gemarteld Zijn 'vrouw en twee dochters werden even eens gedood. (IVe eeuw.) Het invoerkontingent van boter ver hoogd. De minister van Ekonomi- sche Zaken heeft besloten het voor De cember loopend invoerkontingent van boter met 200.000 kg. te verhoogen. Dit kontingent wordt aldus van 350.000 tot 550.000 kg. opgevoerd. De kerk die tweemaal Kerstmis viert Er bestaat een kerk op de wereld, die het Kerstfeest tweemaal in een jaar viert, namelijk de Kerk der Geboorte in Bethlehem. Deze kerk is gemeen schappelijk eigendom van de Francisca nen en van de Grieksch-Orthodoxen Zoodoende wordt de geboorte van Christus op de plaats waar eens de kribbe stond, zoowel op 25 December als op 6 Januari gevierd. Italiaansche oorlogsvliegtuigen bren gen een Mariabeeld naar hun hoofd kwartier. -Met een ItaliaansGh o,oï- logsvliegtuig geëscorteerd door tal van andere machines, is een beeld van O. L. Vrouw overgebracht naar het Heilig Huisje van Loreto, naar het hoofdkwar tier van de luchtvaartstudies bij Guido- nia dat door Mussolini is gebouwd. Het Madonabeeld is een getrouwe copij van het wonderbare beeld dat in het H. Huisje van Loretto vereerd wordt. Na de aankomst werd het beeld in processie naar het kerkje van Guidonia gebracht. Deze kerk was eerst de dag te voren ingewijd door den bisschop van Tivoli. Het kerkje dat op speciaal verlangen van Mussolini gebouwd werd, is toege wijd aan O. L. Vr. van Loretto. Hei vraagstuk der Luchtverdediging. Luitenant-generaal Denis, minister van Landsverdediging heeft gisteren ochtend een onderhoud gehad met een twintigtal personaliteiten uit de metaal nijverheid, met het oog op de vervaar diging van materieel voor dë.grondver- dediging tegen luchtvaartuigen. Men weet dat luitenant-generaaL De- nis over 400 millioen frank zal be schikken voor de uitvoering van de eerste werken. Een nieuwe Amerikaansche lokomo- tief. Een nieüy/e Amerikaansche :ge- stroomlijnde lokoriiotief heeft haar ee'r-v ste proefritten afgelegd. Zij brengt haar eigen elektrische.kracht voort dóór het gebruik van den stoom, die in plaats van te ontsnappen terug in den Stoomketel komt. Het officieel Spoorboek. Van 1939 af zal het officieele Spoorboek maar tweemaal 's.jaars verschijnen. De eerste uitgave zal gepubliceerd worden bij het invoeren van den zo mertijd in Belgie (op 16 April 1939) en de tweede wanneer de normale tijd terug wordt ingevoerd (8 Oktober 1939). Het huidige spoorboek, waarvan d geldigheidsduur op 31 Januari 1939 verstrijkt, zal geldig zijn tot 1 5 April 1939. De tentoonstelling te New York. 'docr AUCTOR 2 1 2de Vervolg. Hij trok den steen naar zich toe. Deze kwam als van zelf uit de ope ning gerold. Dat gaat hier als van... Meer zei Uilenspiegel niet. Ook de tweede groote steen week allergemakkelijkst en werd als van buiten, met groote kracht, naar binnen geduwd. Maar, terzelfdertijd als de twee steenen naar Tijl toe stortten, gutste ook eene breede waterstraal door de opening en wierp hem bijna ten gronde, zoo hévig was het geweld waarmede het nat als het ware naar binnen spoot. Uilenspiegel deinsde... Terug kreet Krol, of we zijn verloren Dat is de Schelde. De twee mannen ijlden naar ie pijp die van uit de gevangenis naar de over welfde gracht was gegraven. Te laat echter De pijp, die slechts een halven me ter doorsnede had, lag gelijk met den bodem van de oude gracht, en eer Tijl en zijn makker ze bereikt hadden, om ei terug in te krufften, stond ze reeds vol water. Dat was des te sneller geschied, dat de pijp met eene helling naar de ge vangenis liep, die lager gelegen was dan de gracht. Terzelfdertijd weken de andere stee- nen, die den toegang langs den stroom afsloten, en het water had nu nog vrij er spel, zoodat het op enkele seconden tot aan de borst der twee mannen reikte. I Zooals reeds gemeld hebben veertien staatshoofden uit. Europa aanvaard om ieder,, voorrhiktofoon, - een bood schap tot de wereld ie richten, dit bij gelegenheid van de internationale len- tppmrtellirtgdte Nèw York, in 1939. Dezev^preekb-éurtén zuHen worden gehoudeh^Jken Zondag van I Januari af tussdHen 13 u. 30 en 14 u. (uur van New Yórk). 2e zullen worden ingezet met'jeê'n toespraak van. president Le brun^ Koning Leopold ill zal op 26 Fe bruari aan de beurt komen. Onze Vorst heeft als~óridërwerp gekozen Naar de toekomst - De Belgische uitzending zal pok een muzikaal gedeelte omvatten en een toe spraak van den h. Jös.v Gevaert, alge- meén-regeeringscommissaris van ons land bij de tentoonstelling. Exploitatie-uitkomsten voor Nov. 1938 der N. M. B. S. De exploitatie- ontvangsten voor November 1938 be liepen 207,9 millioen, tegen ?20,7 millioen in Nov. 1937, dit is 12,8 mil- Höen minder.' De exploitatie-uitgaven voor Novem ber 1^8 bedroegen 220.1 millioen te gen 239,1 millioen in Nov. 1937, dit is 19 millioen minder. Dank zij de inkrimping der uitgaven, bedraffgt ,het tekort over November 1938,als men rekening houdt met de fi- nancieele lasten, circa 16,9 millioen, te gen 23,8 millioen in November 1937. Het zou nauwelijks 2 millioen beloopen, moest de Maatschappij den last der pensioen van het voormalig regime niet dragen. VERHOÖGING MET 500 MILJOEN SINDS 1936 Senator Beauduin besluit zijn verslag over de begrooting van Pensioenen met de volgende beschouwingen De begrootingen der pensioenen bedroegen achtereenvolgens In 1936 2.169.824,585 frank, ge middeld indexcijfer 634. In 1937 2.344.814.129 frank, ge middeld indexcijfer 735. In 1938 2.5 74.421.993 frank ge middeld indexcijfer 758 (eerste echt maanden) In 1939 2.664.202.995. Onderhavig ontwerp beteekent dus een verhooging van een half milliard fr. tegenover 1936. Tien jaar:-geleden bedroeg de be- jrootipg" der'pensioenen. 1.265 miljoen jnet het indexcijfer 820.. Thans is het indexcijfer lager en nochtans" heeft de begrooting der pen sioenen het dubbel der bëgroóting van 1 928 overschréden. Gewis, deze reusachtige stijging is te wijten aan de ekonomische omstandig heden in de wereld op dewelke de re geering geen Vat' heeft. Zij is eveneens te wijten aan de sociale verbeteringen bekrachtigd dóór de wetgevende macht De kommissie heeft den wensch uit gedrukt dat. de Koninklijke Kommissa- ris voor de pensioenen, in het verslag dat hij eerlang zal indienen, een toe stand zou verhelpen, waarvan men zich den ernst niet mag ontveinzen. In afwachting van dit verslag oordeelt de Kommissie dat zij tot plicht heeft aan de wetgevers en aan de regeering te zeggen dat alleen een wijze omzichtige en waakzame politiek aan het land de, inkomsten kan verzekeren die onont beerlijk zijn voor de financieering van een zoo hooge begrooting«. Wij hebben gisteren... medegedeeld dat Minister He3'mans gemachtigd is ge- j worden een Koninklijke Commissaris !aan te stellen voor de textielnij\erheid. Laat ons hopen d^t de.Minister een ge lukkige keus zal doen en meer nog dat die benoeming niet even nutteloos zal zijn als deze van de meeste andere Ko ninklijke Commissarissen. Graaf Adrien van der Burch die in October 1936 voor 1 jaar als dusdanig aangesteld werd om de vraagstukken van Spa en omstreken te bestudeeren en die op verzoek der regeering twee maal voor een termijn van 6 maanden zijn mandaat liet verlengen weigert thans uitdrukkelijk nog langer een wed de te trekken en verslagen .op te maken die evengoed hadden kunnen niet ge schreven zijn. Men weet dat de h. Camu Koninklijk Commissaris voor de Ad ministratieve Hervorming eveneens al les behalve voldaan is overrde vruchten van zijn werk. Prof. Cóart. Frésart .die destijds ge last werd met de, studje yan de vereen voudiging des fiscaliteit lieeft ook ijiet veel vreugde beleefd aan zijn werk.. Mi nister De Man had zijn verslag, niet eqns, bezien. Ook Prof. Ccillin c|ie verslag uit bracht over den Middenstand zal niet licht meer te bewegen zijn om zulke karwei aan te pakken en geen uitslagen te bekomen. Daar bleef het staan. Als de tij afloopt, zei Krol, zijn we gered, maar moet het nog stijgen, dan komt het tot aan het welfsel en we verdrinken in onze val Naar den uitgang, riep Tijl... Spoed u want het water klimt. Met moeite geraakten ze vooruit, want ze moesten tegen den ?troom worstelen, die hen steeds terug drong. Krol; die veel kleiner van gestalte was dan Uilenspiegel, had reeds water tot aan den hals. lie geraak er niet kreet hij wan hopig. Vooruit maar... Als ge ónder gaaf, Vét ik u en stuw u voort. En de daad bij het woord voegende greep hij' Krol örider water bij dé schouders en duwde hem met alle kracht naar de opening. Nu. kon hij echter nog minder voor uit... Daar brokkelde een gedeelte van het welfsel af, tegen den stroom, en stortte in het water. Dat was welilcht de redding. Tijl deed nog een uiterste poging om met Krol, die misschien reeds gestikt was, zoover te komen. Plots gleed hij uit en viel Een kreet en dan niets meer. En het water stond nu tegen het welfsel... I In de gevangenis zat Lamme tot aan den buik in het water, als men hem uit zijne cel kwam verlossen- Heel he: gebouw stond onder water en niemand wist te zeggen vanwaar die tweede zondvloed mocht komen... Men voerde de gevangenen naar buiten, om ze naar het kastcjel te leiden waar ze vporloopig zouden worden op gesloten. De Koning van Griekenland is Dins dagavond uit Londen te Brussel aange komen. De Koning reist incognito. Hij zal twee dagen in het Paleis van Brus sel vertoeven. De trein uit Kales kwam te Brussel- Noord, wegens de koude, met één uur vertraging toe. Koning Georges werd aan het station afgewacht door Koning Leopold en Prins Karei.. De Vorsten erden door de aanwezigen geestdriftig toegejuicht, en namen onmiddellijk in de auto's van het Hof. plats die ze met hun gevolg naar het kasteel van Laken overbrachten. NAAR LUIK Koning Joris van Griekenland is Woensdagmorgen, te 10 u. 15 te Luik aangekomen, waar fiij een bezoek bracht aan de tentoonstellingswerken, alsmede aan de nationale wapenfa briek. 's Middags wordt in"het provinciaal gouvernementsgebouw èen feestmaal aangeboden, waarna iii den namiddag nog bezoeken gebracht, werden aan een' groote fabriek van' h'^t Luiksche en aan de nieuwe gebouwen' van de techni sche afdeelingen van de universiteit. Daarna is dé koning van .Grieken land naar Brussel terüggekeert. De snelwerkende, zekere remedie yopr de kwellende pijn in den nig is de aan wending van Sloans, rechtstreeks op de pijnlijke spieren. Verdoóvingsmiddelen lenigen de pijn maar-voer één- uur :eit kunnen nadeelig zijn vopr het hart. Probeert Sloans, en het zal U verheugen om te bemerken hoe snel de pijn vérf! dwijnt, door de wonderbaarlijke"pijnstil-' lende krachtyan deze logische remedie, i i Wanneer de pijn in Uw rug zoo folterend is dat U"het bijna niet kunt uithouden, be strijkt dan de plek; waar U de pijn gevoelt, met een paar druppels Sloans. U zult snel de weldadige uitwerking kunnen gevoelen, waar Sloans een pijnstillende warmte verwekt, die de pijn verdrijft: En de verlichting is duurzaam, omdat Sjoans weldadig, genezend bloed door de pijnlijke spieren jaagt en daardoor de congestie, die de pijn veroorzaakt, uiteendrijft. Probeert Sloans vandaag! Bij alle Apothekers. Prijs: ook groote, economische flcschfr. 14. Sloans verschaft snel, zekere verlichting van de smarten van Rheumatiek, Lendenpijn, Heupjicht, Zenuwontsteking, Rugpijn, Kramp, Verrekkingen, Kneuzingen, en alle Spier- en Zenuwpijnen. Eischt Liniment SLOAN. Verwerft namaaksels. VOORSCHRIFT VAN DOKTER SLOAN VERNIETIGT DE PIJN EEN LOT VAN 500.000 FRANK 187e Trekking. Dinsdag had de 18?e trekkins van de leening 1923. Reeks 161754 nr 5 wint 500.000 fr. Reeks 026214 nr 5 wint 100.000 fr. R. 050354 nr. 2 R. 257414 nr. 4; R. 339621 nr I winnen 50.000 frank. De andere obligatie» van deze reek sen zijn betaalbaar mqt 5 75 of 550 fr. Alleen een lantaarn dreef op het water. Niemand begreep er iets van. Slechts als het tij afnam en het water van zelfs wegliep, vond men in Tiil's cel den vloer ingestort en bemerkte men de pijp, door Krol gegraven. Nu begreep men er alles van, des te meer dat men vernam dat tegen den stroom een groot gedeelte van het welfsel der gracht was ingestort. Het was nu niet moeilijk om raden dat dé twee gevangenén langs daar ge vlucht waren. Het welfsel werd opengelegd, om de werklieden toe te laflén in de gracht te komen en den toegang langs de Schel de weer te sluiten. De lichamen der' tweë mannen waren wellicht met het afloopend water mede gevlot, want in de gracht werd niets ontdekt. Het stoute waagstuk bleef het onder werp aller gesprekken en in zijn bin nenste juichte ieder Antwerpenaar den koenen Uilenspiegel toe. Door het gerecht werden groote som men uitgeloofd om Tijl dood of levend terug in handen te krijgen, doch zonder den minsten uitslag. De komst van Bonaparte in de Scheldestad trok de aandacht der bur gers op den eersten consul en niemand sprak nog van Uilenspiegel en zijn ont vluchting. - Alleen Lamme begreep er niets van, Plij wist natuurlijk niet wat er ge beurd was, dacht i ijl nog steeds gevan gen, maar begreep niet waarom men hem niet voor den rechter bracht. Deze laatste had echter niet veel lust cm na de onmapping van Uilenspie gel, dezes makker te oordeelen, Jaar Tijls ontvluchting nog te! versch in ie- GEHEIMZINNIGE PASSAGIERSTER AAN BOORD VAN EEN STAATSPAKETBOOT Te Oostende werd, bij het binnenva ren van de Staatspakteboot, een passa- giérster aangesproken door den water schout. Zij werd Dinsdag naar Brussel begeleid en ter beschikking gesteld van de openbare veiligheid. Geruchten he,bt>en de ronde gedaan te Oostende, dat, het hiér een darné zou gelden wier naam reeds dikwijls werd genoemd in verband met gebeurtenis sen aan het hof van Oost-Europa. In werkelijkheid betreft het hier een vrouw die doQr de Engelsche overheden wordt uitgedreven en die gevraagd had naar Belgie te mogen komen, omdat zij" meende dat haar vriend hier verbleef. Doch haar vriend wordt hier ook als een ongewenschte beschouwd. Beiden zijn ter beschikking der politie gesteld. DIEFSTAL ONTDEKT TE BRUGGE Sedert eenigen tijd werd in. een be langrijke firma der stad ontdekt dat op geheimzinnige manier groote hoeveel heden graan gestolen werden. Wat men ook deed men kon de da ders niet vinden. Een uitgebreid onder zoek werd ingesteld door de politie en rijkswacht. De commandant der rijks wacht van Oostkamp had een spoor hn'tdekt dat.aanleiding gaf tot de aan- 'houiding van enkele personen, die werkzaam zijn in die instelling. Behendig ondervraagd vielen allen weldra door de mand en bekenden de feiten, die zich aldus voordeden. Eiken 'friorgen worden sintels van kolen per wagen weggevoerd. Onder deze sintels hadden de dieven dan zakken graan verborgen en daar er 's morgens geen kontrool uitgeoefend wordt, was het hen gemakkelijk deze buiten te smok kelen. CICHOREI F- C- GEBRUIKT ER MINDER. - JACOBS 'T IS DE STRAFSTE ders geheugen zat, en daarom bleef Goedzak in zijne cel wachten en zu.cn- ten. Hij was zoo mager geworden als een stokvisch, zat gansche dagen op zijn I brits, met het hoofd in de handen, at bijna niet en het was hem aan te zien dat hij het niet lang meer zou uithou den. De sukkelaar zou stilaan zijne krach ten verliezen, ziek worden en langzaam wegteren. Dat was nu toch wel de wreedste dood die een kerel als Lamme kon be schoren wezen Den dag dat Pot kwam melden, dat Bonaparte te Antwerpen was aangeko men, zei Uilenspiegel tot Nele -Ik moet hem zien en spreken. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2