Uit de Vatikaanstad De gezoüuiieidsLoBsiand van Z. H. den Paus Verdeeldlisid bij de Socialisten Op het KeJerlanflsche Eiland Urk Het Lichieken op den Toren ElliDELIJK IS ER DOOI Geeraardsbergen Staatsminister Vandervelde overleden Wonderbare pruimenboom te Bra VOLKSSTEM XXXXIIIo JAARGANG NUMMER st-s Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Cendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen,W.C.2 Maand. 23 DEC. H. STEPHANUS_ I Zon op 7,45 Zon 15, ol Dinsdag 27 DEC. 1938 H. JOAXNES I Zo:i op 7,46 Zon af 15.58 V. Ai. 5 E. K. 29 Zooals reeds werd bericht heeft de Paus daags voor Kerstmis de te Rome aanwezige Kardinalen en andere gees telijke autoriteiten, die naar Rome wa ren gekomen om hem hunne Kerstmis- wenschen aan te bieden, ontvangen. Precies om 1 2 uur deed Z. H. Pius XI zijn intrede in de zaal. De kardinaal-deken, Z. H. Em. Gra- nito Pignatelli di Belmonte, las het hul- de-adres voor en noemde het een zegen des hemels, dat het college der kardi nalen den H. Vader precies een maand na zijn laatsten ziekteaanval in zoo goe de omstandigheden kan begroeten. In de droevige September-dagen, al dus den kardinaal-deken, hebt Gij Uw leven geofferd voor den vrede der we reld. God heeft dit offer niet aanvaard en nu heeft God het aardsche leven van Zijn Vicaris willen redden voor de Kerk en voor de wereld. In zijn adres herinnerde de kardinaa: deken aan de geweldige activiteit vai Pius XI gedurende het afgeloopen jaa tegen alle vervolging en tegenspoed ii Onder groote stilte antwoordde da Z. H. de Paus op het hulde-adres. Ziji. stem klonk ferm en beslist, maar bij sommige gewichtige passages in Zijn toespraak kon Hij zijn innerlijke ont roering ternauwernood verbergen. De H. Vader, gij weet het reeds, heeft gansch zijn Kerstrede gewijd aan den godsdienstigen toestand in Italië. Kerstrede doordrongen van ernst en droefheid, daags voor de viering van den 1 Oen Verjaardag der akkoorden van Lateranen, bedoeld met de verzoe ning tusschen de Kerk en den Staat, zooals de Paus ze wenschte van af zijne eerste encycliek Ego cogito cogitatio- nes pacis et non affictionis. Feitelijk zou men den Hemel niet meer «kunnen danken dan voor eene gebeurtenis, van zulk een groot belang voor het geestelijk leven van het land. Na God gaat overigens de erkente lijkheid van den Paus naar den Kopinr' _vau «onvergel» jkoa- ren» minister, zonder te vergeten kar dinaal Gaspari en markies Pacelli,wiens heldhaftige bedrijvigheid misschien de dood verhaast heeft. Maar de vreugde zelve waarmee de- 10e verjaardag'had moeten zijn om- wordt nu overtrokken te betreuren die men zoo pas in het Niettegenstaande de vermoeidheid Heilig Rome zelf bracht aan een kruis veroorzaakt door de belangrijke rede dat vijandig is aan het Kruis van Christus.» Hij had toch minstens mogen ver wachten dat men eerbied koesterde voor Zijn grijze haren. Maar evenals Zijn grooten Voorganger Leo XIII heeft men verkozen, ruw voorwaarts te gaan Met Leo XIII, die te vergeven wist, wil ook Pius XI vergeven met de vurige bede, dat de goede God zich gewaardige het verstand en het hart der regeerders op den weg der waar heid en rechtvaardigheid te leiden,want in het Goddelijk Boek staat geschre ven: «Miseros facit populos peccatum». De H. Vader eindigde Zijn toespraak letterlijk aldus Wij hebben Ons thans reeds oude leven geofferd voor den vrede en den voorspoed der Volkeren; Wij offeren het opnieuw opdat de bin- ienlandsche vrede, de vrede der zielen n der gewetens bewaard blijve alsme- e de heerlijke bloei van dit Italiaan- he volk, dat Ons onder alle dierbare olken het dierbaarste is, zooals aan jezus Zijn vaderland boven alles dier baar was. Daarna verleende de H. Vader Zijn apostolische Zegen. De Italiaansche bladen publiceeren behalve uitvoerige bijzonderheden over de Kerstontvangst zelf, ook bijna den concreten inhoud van de Pauselijke rede. In Vaticaansche kringen ziet men hierin een goed voorteeken van wat men hier «de tweede verzoening» pleegt te noemen. DE INDRUK DER REDE VAN DEN PAUS. Gemeld wordt dat men in geestelijke kringen de rede van den H. Vader, waarin de Paus ernstige verwijtingen tot het Fascistisch regiem richt, fel be sproken wordt. piagenjên"*— L anderen"1noemen Het de provocaties aangeklaagd, waarvan de Italiaansche Katholieke Acties, deze organisatie die de hoeksteen is van de Kerk in Italië, het voorwerp is. Zijne Heiligheid is ook opgekomen tegen de inbreuken op het concordaat door de jongste fascistische wetten die door ernstige bezorgdheid en diepe'aan burgers van Anaansch ras het hu- droefheid. Inderdaad, welke plagerijenwelijk met personen van ander ras ver worden niet voortdurend opgeteekend biedt, tegenover de Katholieke Actie, die Zeker herinnerde de Paus in dankba re woorden aan het teekenen van het accoord van Lateranen, maar hij kon zijn spijt niet verbergen over de nieuwe racistische wetten in Italië. Hij liet verder ook zijn goedkeuring uitschijnen over de rede van den Mila- neeschen aartsbisschop, Mgr Schuster, Zaterdag uitgesproken heeft Z. H de Paus eraan gehouden de mis te cele- breeren in de privaat-kapel, bijgestaan door NN. SS. Vennini en Confalonieri. De kardinaal Pacelli heeft eveneens een mis opgedragen in de privaat kapel. De paleizen van het Vaticaan zijn be- vlagd en de wachten zijn in groot uni form. Kardinaal Pacelli heeft Zondagmor gen de pontificale mis opgedragen in het Vaticaan in tegenwoordigheid van een talrijke menigte. De paus stond Zondag geen audiën ties toe. Hij bleef in zijn appartementen om te bidden en te studeeren. DE H. VADER VERLEENDE GEEN AUDIËNTIES Zijne Heiligheid de Paus stond Maandag geen enkele audiëntie toe. Verscheidene telegrammen kwamen toe op het Vaticaan, o.m. vanwege on zen Koning Leopold III, vanwege den Koning van Italië, van den president der Fransche republiek, van den Ko ning van Roemenie, van de grootherto gin van Luxemburg e.a. Heden Dinsdag begonnen de bezoe ken der ambassadeurs en gevolmachtig de ministers bij den H. Stoel. WINTER. Toen we hier verleden week schre ven en voorspelden dat dit jaar geen sneeuw op het dak van het traditioneel chromo-kerkje zou liggen, konden we natuurlijk niet vermoeden dat dit een allergewaagste voorspelling was. De sneeuw is er toch gekomen. Na een paar Noordpool-dagen van ijskou- den Oosterwind, ,;s de sneeuw op een avond komen yellen. Zii Iac er den pracht. Auto's eiL andere voertuigen kropen moeilijk 'ióort door haar zacht- krakende vlokkenkleed. De Spoorweg maatschappij zag zich verplicht een aantal lokale treinen af te schaffen, en deze die nog bollen komen geregeld met vertraging binnen. Kinderen van tien tot zestig jaar glijden over het gladde ijs. Wat hierboven staat heusch geen drukfout, want wie nog de schaats kan onderbinden, voelt zich on vermijdelijk jong. Er is vreugde en jo lijt te vinden op het ijs, en deze die zich door hun werk belemmerd zien, van de edele ijssport te genieten, be nijden openlijk deze die dat wel nog De Maandag aangekondigde dooi was Dinsdag morgen op vele plaatsen werkelijkheid. Niet evenwel 't allenkan- te want op andere plaatsen viel er re gen die bij aanraking met den grond onmiddellijk bevroor en aldus werd een zeer glibberige ijskorst gevormd. De anticycloon waarvan het centrum zich boven N.-Rusland bevindt, vernie tigt zich geleidelijk meldt het Ko- ninkl. Instituut van Weerkunde te Uk- kel. Eene diepe cyclonische inzinking heeft haar centrum (742 m/m) boven IJsland. Eene warme frontale storing over dekt de Noordzee en de Britsche eilan- den. Zij beëinvloedt van af heden ons land n lokt dooi uit. Zwakke tot gematigde wind, die naar Zuid-West sloeg. De lucht was ne telachtig tot overtrokken met motregen of mist. Zwakke tot water vergaande sneeuw; temperatuur van 0 tot 5 gr. boven nul (des nachts 5 gr. tot 10 gr.) 's Maandags noteerde men volgende temperaturen 6 graden te Algiers en Rome 4 te Lissabon, 3 te Reykjavik; 2 te Lon den 3 te Kopenhagen en Sofia 5 te Berlijn en Utrecht; 6 te Wee- nen; 7 te Parijs, Oostende, Budapest en Bern 8 te Praag, Stockholm en Brussel; 9 te Tartu en Oslo; 21 te Riga. Op IJsland had men dus al volop dooi onder den invloed van de zee, op het oogenblik dat Brussel nog 8 graden onder nul teekende. Men is er voor het oogenblik het ergst aan toe te Riga, waar men 21 gr. onder nul teekende. B.f 1B kunnen. En als we dan me bed der potd zachtjes indommelen, lukkig, en het is door weinig kan hooren dat de wi en zingt en klaas? het dos gedoken nogtans niet aan politiek doet, maar al leenlijk, goede, van hun christendom levende christenen maakt. Desaangaande was de redevoering, aan dewelke de kardinaal-aartsbisschop van Milaan zich «plichtig» maakte, be- teekenisvol genoeg, aantoonend, dat al,..- wat christelijk is, menschelijk is, en dat j die openlijk het Germaansch racisme al wat anti-christelijk is, onmenschelijk en het anti-sermtisme afkeurde, mag reheeten worden. Men hecht ook groot belang aan de Van een anderen kant is het bijna opmerking van den Paus, dat tweezij- overbodig uit te weiden over de ernsti- dige verdragen niet door een der on- ge inbreuk van onlangs op het Con-1 derteekenaars eenzijdig mogen begre cordaat in wat betreft de heilige wetge- pen worden. ving op het huwelijk deze wonde is j Ten slotte wijst men ook op het feit recht naar het hart van den H. Vader dat Italië hand m hand gaat met het gegaan I nazi-Duitschland, dat als symbool het Zonder hier over dieper in te gaan, neidensche hakenkruis, draagt. mag men nochtans doen uitschijnen dat i De Italiaansche bladen geven over j medelijdend eene tweezijdige verbintenis niet het 't algemeen vele brokken over de van lijden en voorwerp mocht zijn van maatregelen vriendelijke woorden, door den Uaus|dagen nogf niet voorbij. Want een genomen door één van de twee con-gericht aan den koning en zijn verant-hoop honderden kilometer rW h*. tracteerende partijen. 1 woordelijken minister, maar laten «;staan nog de; Ten slotte kon de Paus er zich niet andere karakteristieke verklaringen van onthouden de jongste apotheose heelemaal ter zijde... profijtelijke vreut de. 's avonds in het war- cht gesloten kamer dan zijn we ge- een innig geluk, dat vervangen worden.Te ld rond het huis joelt terwijl wij knus, in ggen, dat geeft u een En misschien van ons op die lenken wel een paar ange sneeuwnachten REDE VAN HEER VAN CAUWE- LAERT, MINISTER VAN STATE De sinds enkele jaren ingeluide tra ditie getrouw, had op 2en Kerstdag Geeraardsbergen het jaarlijksch banket plaats in den Katholieken Kring, Groo te Markt. Een rij hooge personaliteiten uit de politieke wereld van de stad en het arrondissement waren aanwezig zoo o. m. hh. Alb. Carlier, voorzitter K.V.V. Geeraardsbergen, Moyersoen, voorzitter van den Senaat, Declercq, senator, Van Hecke en Van Schuylen- berghe, volksvertegenwoordigers enz. Met de Vlaamsche Leeuw werden de voorname gasten begroet. Bij het na gerecht werd een heildronk ingesteld op Z. H. den Paus en Z. M. den Ko- In de feestrede drukte h. Van Cau- welaert vooraf zijn vreugde uit over de gelukkige hervorming in de Katholieke partij die een echt nationale politiek IN DEN OCHTEND VAN 27 DEC. (Zie Laatste Berichten). Leon Blum en Paul Faure zijn niet tot malkander te brengen Parijs, 26 Dec. De pogingen der commissie aangewezen door de socia listische partij om de twee ingediende besluiten inzake de buitenlandsche po litiek in één gemeenschappelijke motie samen te brengen, zijn mislukt. De motie Blum-Zyromski vereenigde in de kommissie 1 8 stemmen, terwijl de motie Paul Faure 1 1 stemmen verkreeg, en waren 4 onthoudingen. Het kongres zal nu zelf voor de keus gesteld worden aan welk besluit het de op g«£Dicu van mo uuiiivu.iuw sche politiek is men er niet in geslaagd de verschillende standpunten tot elkaar te brengen en er zullen eveneens twee besluiten aan het kongres worden voor gelegd. Omtrent de houding, welke ten op zichten van Daladier en de besluit-wet- ten van de regeering moet worden aan genomen, bestaat er geen verschil van meening tusschen Leon Blum en Paul Faure. Het gaat alleen om de formule: «Fransche eenheid rondom het volks front». Leon Blum is voorstander hiervan, terwijl Paul Faure er tegen is. Paul Faure in de minderheid gesteld in de commissie, zal wellicht zijn func tie als algemeen Secretaris der socialis tische partij neerleggen. in de loopgraaf, c at de mollige sneeuw i voert> Breedvoerig weidde de redenaar alles voor den 1 lik wegmoffelde en onmetelijk tooneel d overdekte. En die verder be nachten, dat de sneeuw uit over de politieke feiten van den dag gaf enkele beschouwingen ten beste omtrent de regeering en wees tenslotte op de gemeenschappelijke plicht der katholieken. Na langdurige toejuichingen dankte h. Moyersoen den schitterenden rede- HU BLOEIT IN DE SNEEUW zachtjes neerdwarrelt over de loop grachten. Enjhet land, dat door onder linge twistend verwoest wordt, lijdt ge brek. In Spajje is een volk dat zich onderling uitjtnooidt, en waarvan geen der beide pitijer. wil toegeven. De an dere landen/wachten maar af en zien lijdzaam t?L Er werd natuurlijk wel veel hulp //oor beide partijen uit het buitenlanl verstrekt, maar nooit heeft een staat fcr aan gedacht zich als scheidsrechter tusschen die twee partij- T en te zefen. Traepen sturen is geen De pruimenboom van Onze Lieve oplossin brenger in den goeden zin Vrouw te Bra heeft weer gebloeid van hetï^oord, hit helpt misschien het der sneeuw. Deze boom staat vlak bij Spaanscle volk nog .wat rapper naar het heiligdom aan de H. Maagd opge- den oncfergang, en dat is ook een op-richt te Bra (Italië), op de plaats waar och het is een mensch niet Onze Lieve Vrouw verschenen is En dan stellen we ons terecht i Evidia Mathis. En de bevolking aanziet Zal 1939 een vredelieven-j het steeds als een voorteeken van ge enkomst tusschen Nationalis-lukkige gebeurtenissen als, midden .epublikeinen brengen Of zal den Winter, deze boom aan 't bloeien zijn da een einde zal stellen gaat. aan efi onmenscl elijke moordpartij 7 Zondag, Kerstdag, stonden talrijke En/ook in he verre China zwerven1 fijnkleurige bloesems aan den boom nu d/izenden dal loozen rond,^ die om- kom/n van honger en gebrek, indien ze nog/nen dood net vonden onder de mo/rdende bprnt ardementen. lossing waardia de vraa de o vele ten enf het 1 c- Nu de bootdiensten op de Zuiderzee zijn gestaakt, is men er toe overgegaan post en passagiers naar het eiland Urk per vliegtuig over te brengen. Wel is er reeds een verbinding over het ijs tot stand gebracht, maar in de eerste plaats in deze moeilijk, terwijl zij verder zeer langzaam gaat. Bij de eerste landing van het vlieg tuig is een ernstig ongeluk op 't eiland Urk gebeurd. Verscheidene Urkers wa ren uit nieuwsgierigheid naar het lan- landinsterrein geloopen. Blijkbaar had den zij zich echter te ver gewaagd, want bij de daling scheerde het vlieg tuig vlak over de hoofden van de be langstellenden, zoodat zij zich moesten laten vallen om niet getroffen te wor den. Een elfjarig jongetje had het ge vaar echter blijkbaar te laat bemerkt en werd door het staartstuk van het toe stel getroffen. De bestuurder van het toestel, de be kende vlieger Both,die niets van het on geluk gemerkt had, was zeer onder den indruk, toen hij bij het uitstappen ver nam wat er gebeurd was. Er werd nog onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen, maar het was reeds te laat. Het jongetje bleek reeds het BRAND AAN BOORD VAN DE STOCKHOLM» In de haven van Triest is brand uitgebroken aan boord van de paketboot Stockholm», waarvan de voltooiing nabij was. Deze foto van de «Stockholm» werd genomen enkele dagen voer de tewaterlating.» ifenslotte blijft dan weer de eeuwen- Vq spreuk van kracht Vrede aan I menschen van goeden wil.» HEINTJE PIETERSE. en de bedevaarders zijn van verre en aan de gevo gen van ensac p dichtbij toegestroomd om getuigen te j hoofd te zijn over e en. zijn van dit gebeuren. De rector vanHet vliegtuig maakte nogmaals een het heiligdom heeft een tak van den heen en terugreis naar het vasteland, pruimenboom geplukt om hem te zen- teneinde het tweede gedeelte van de den aan prinses Maria van Savooie, als j 1.200 kilogram post over te brengen, geluksbode voor haar aanstaande hu- Op de beide terugreizen was het vlieg- welijk* tuig volgepropt met passagiers.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1