Schrikkelijk spoorwegongeval in Roemenie BIJ DE BELGISCHE SPOORWEGEN mmmwimmm OEiESSa HIEUWS De Burgeroorlog in Spanje ASPIMNE' De tarievenverhooging vanaf 1 Jan. 1939 ie Mat. Basils voor @38.000 f 8*3» sik opgelicht Het Leven van UILENSPIEGEL 26 Dec. H. Siephanus. Als een Burgos, 25 Dec. Het offensief cp het front van Kaïalonie wordt voort gezet. Al de kolonnen, die de vorige ti ouwe wachter bij de Kribbe, wordt dagen in het gevecht werden geworpen Sl Stephanus gevierd, de eerste marte- zetten hun opmarsch in de wederzijd- laar voor de leer van Jezus Christus. Hij werd door de. Joden dood gestee r.igd. 27 Dec. H. Joannes. Hij was de geliefkoosde apostel van Jezus. Te vergeefs poogden de Kerkvervolgers hem ter dood te brengen zoo sloot men hem op in een vat ziedende olie (vandaar de zegswijze St Jan in de Olie). Maar steeds was Gods bescher mende hand met hem en bekwam hem geen leed. Zijn vermaningen kwamen steeds hier op neer Kinderen, bemint elkander. Hij stierf een vreedzamen dood in hoogen ouderdom. Het lot van de ((Gazette van Gent.» Door de ((Gazette van Gent» wordt medegedeeld, dat het blad van 1 Janu ari 1939 af nog slechts wekelijks zal verschijnen. Opgericht in 1667, is de «Gazette van Gent» het oudste nog verschijnen de blad. De kwestie van Burgos in den Senaat Voor de zooveelste maal zal de kwestie van Burgos in den Senaat opgeworpen worden bij de bespreking Dinsdag van de begrooting van *s lands middelen. De h. de Dorlodot, heeft namelijk het inzicht te kennen gegeven 'n amen dement in te dienen waarbij eenerzijds de kanselarijrechten lichtjes worden verhoogd, terwijl aan den anderen kant een uitgave van 200.000 fr. wordt voorzien om de kosten te dekken van onze handelsvertegenwoordiging bij de Spaansch-Naiionalistische regeering van generaal Franco. Het indienen van dit amendement is natuurlijk slechts een middel om een nieuw debat over deze netelige kwestie te doen plaats hebben. Een Berlijnsch koetsier van naam overleden. De goede oude Duitsche koetsier, Gustav Hartmann, die in April 1928, op 70 jarigen leeftijd met zijn flinke merrie en met zijn oud huur rijtuig de rit Berlijn-Parijs ondernam, is te Wannsee nabij de Duitsche hoofd stad overleden. Hij beschouwde deze rit als een ant woordt op de onderneming van Rachel Dorange, die te Paard van Parijs naar Berlijn had gereden; Hartmann deed het in iets min dan een maand hij had geen haast want hij wilde van het land Te Parijs werd hij geestdriftig door de studenten in het Quartier Latin ont vangen. Zelfs de Duitsche ambassadeur ontving Hartmann. Naar verluidt werd zijn voornemen cm naar Parijs te rijden, zoodra hij het geformuleerd had, door vrienden en kennissen met instemming begroet. Al leen zijn vrouw kon hij slechts met moeite overtuigen. En dan bleef zij nog gelooven dat haar Gustav heel zeker iets mankeerde in het hoofd... sche sectoren voort. Salamanca, 26 Dec De officieele mededeeling van het nationalistische hpofdkwartier meldt Onze., troepen hebben hun opmarsch op het front van Katalonie voortgezet. De vooruitgang gedurende de af gel pen 24 uur heeft ongeveer 6 kilometer bedragen. Wij hebbèn de dorpen Alca- no, Granena de las Garrigas en Alma- tret veroverd. De vijand liet vele lijken achter.Meer dan 2000 manschappen werden gevan gen gemaakt. Een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in onze handen. De luchtmacht heeft evenals de vorige dagen werkdadig hulp geboden aan de andere troepenafdeelingen. Barcelona, 26 Dec. Het ministe rie van landsverdediging meldt, dat op het oostelijk front, in de streek van Tremp, sektor Monscch, de republikei nen allé aanvallen van de nationalisten hebben afgeslagen. - In de'streek" van de Serge zetten de rationalistische divisies hun offensief voort. Ondanks den tegenstand van de republikeinen, die aan dé vijandelijke troepen zware verliezen toebrèngen, hebben de nationalisten Almatret be zet. Burgos, 26 Dec. De troepenbe weging bemoeilijkt door den mist wer den te 1 0 uur hernomen, In al de secto ren meldt men vooruitgang. Het kleinste uurwerk ter wereld. Aan den Zwitserschen kant van het Le- man-meer heeft men het kleinste uur werk ter wereld gemaakt, dat op de tentoonstelling te New-York zal geëx poseerd worden. Het is 4 milimeter breed Dit technisch wonder werd ge heel met de hand vervaardigd en verg de 6 maanden arbeid. Het bevat 74 deeltjes. Landbouwers weigert niet uwe weiden te verzorgen Ter oorzake van het gunstig weder tijdens de maanden November en de eerste helft van December was de wei- degang in 1938 zeer langdurig trou wens, koeien, vaarzen en paarden nog met veel eetlust het malsche gras tot half December, vooral in die gras landen welke telkenjare door den landbouwer goed verzorgd worden. Nu dat de winter is ingetreden, en de dieren op stal verblijven, dient de land bouwer er aan te denken de grachten te openen en te kruischen, ten einde het overtollig water regelmatig weg te leiden, de molhoopen open te spriden, de zurfe planten als ratel, zegge, mos enz. uit te roeien en de afsluitingen góed na te zien en des noods te her stellen. R Wanneer de kinderen 's-win- iers uit school thuis komer» en op sfraat kou hebben ge val dient moeder hun aan stonds '/2 tabletje Aspirine to geven. Dat is reeds voldoen de om hén tegen verkoud heid te beschermen, die voor de gezondheid Uwer kin deren vaak zoo gevaarlijk is> HEI PRODUKT VAN VERTROUWEN!' 20 labl.: Fr. 10-, kl. vèrp.: Fr. 3.75. MET INGANG VAN 1 JANUARI minder dan zesmaal per week verplaat- Met ingang van 1 Januari zullen de sen om lessen te volgen, zullen zich het tarieven van de Nationale Maatschap-1 abonnement voor 6 verplaatsingen pij van Belgische Spoorwegen belang- kunnen aanschaffen, ofwel een kaartje rijke weizigingen ondergaan. Deze wij- dat recht geeft op 75 t. h. korting, dat zigmgen slaan met alleen op de prijzen zal afgeleverd worden tegen voorleg- Door middel van een vervalschLen check Een persoon, voorzien' van Fransche identiteitspapieren, liet begin Decem ber een rekening-courant openen op zijn naam in een Brüsselsche bank. Als adres had hij een groot gebouw van de Wetstraat opgegeven. Op zijn rekening stortte hij een bedrag van 4000 frank. In drie verschillende keeren haalde hij het geld daarna weer af tot een be drag van 2905 fr. Den laatsten check, getrokken op de Nationale Bank, ten bedrage van 630 fr. vervalschte hij echter derwijze, dat het cijfer 630.000 fr. geworden was. Een bediende, wiens volledig ver trouwen hij had weten'te winnen, door hem in zijn persoonlijken dienst te men, met schoone beloften voor de toekomst, na een toevallige kennisma king, werd met de innmg belast. Toen het bedrog aar het licht geko- vuui het vervoer der reizigers, maar ook op de tarieven voor het goederen verkeer. Wij laten hieronder de voornaamste wijzigingen volgen. DE PRIJZEN DER SPOOR KAARTJES De spoorkaartjes voor de drie klas sen, (volle prijs en verlaagd tarief) worden met 18 t.h. verhoogd. Op de spoorkaartjes heen en terug wordt een korting van 20 t.h. op den vollen prijs toegestaan. Het gebruik van heen- en terugkaart jes zal aan de reizigers toelaten van een prijsverlaging van 6 t. h. op de huidige tc-.rieven te genieten. De geldigheidsduur van de heen- en terugkaartjes wordt op 4 werkdagen gebracht. Niets is gewijzigd betreffende de taks der verlagingen individueel toegestaan ging van een speciale identiteiiskaarts. Dit abonnement en dit spoorkaartje zullen alleen op schooldagen mogen gebruikt worden. Een minimum van 1 0 frank voor de enkele kaartjes en van 15 frank voor de heen- en terugreis is vastgesteld ge worden. De prijs der abonnementen voor werklieden blijft ongewijzigd. HET BAGAGETARIEF Het tarief van de bagage za! met 10 t. h. verhoogd worden. HET GOEDERENTARIEF Dé/parijzen van de algemeene klassen 8-en^9 worden met 1 0 t. h. ver hoogd deze betreffende de speciale tarieven 105, 124, 136, 138 en 141, met 15 t. h. Zullen echter van deze verhooging worden vrijgesteld, de goederen ver zonden en ontvangen door de kjienten, bepaalde kategorieën van reizigers die de verbintenis hebben I men was, werd een rechterlijk onder- Verder behoort er gezorgd voor een 1 zoek ingcsteld. HieruA ia de goedé E«6H8ftf,S!ié'SBdêfe^^iftenHëeTr:fin door AUCTOR 216de Vervolg. Men heeft u natuurlijk mijne brie ven niet getoond. Ik heb dat gegist. De schuld van dit alles was de opperschat- meester, die het geld der Staatskist in zijne zakken en deze van zijne mede plichtigen Het, overgaan. Ik heb Ken^ willen treffen L Goed, maar daarom moest gij het geld van den ontvanger niet buit maken Tij 1 zweeg een oogenblik. Dat had hij inderdaad niet moeten doen. Hij besefte zulks op dien stond meer dan ooit. Slechts eene verontschuldiging kon hij doen gelden hij had gedeeltelijk teruggenomen, wat de Franschen hier hadden geroofd. Maar, dat kon hij den eersten consul van Frankrijk toch niet antwoorden. Hij hernam Nu moet ik u nog zeggen, waarom ik hier onder uwe oogen durf te ver schijnen... Ik kom u thans vragen de diensten te vergelden die ik u bewezen heb. Zoo... Die zoo klonk niet aanmoedi gend. Niets voor mij kom ik u vragen. De consul had een snuifje uit zijn gi- letzak genomen, was bij het v^ister gaan staan, had met welbehagen ge- gras, om goed door te groeien, voed zaam te zijn, en groote opbrengsten te geven, behoefte aan stikstof, fosfoor- zuur en potasch. Men zal derhalve zonder vertoeven per hectare 700 tot 800 kgr. superfos faat, 70 0 tot 800 kgr. sylvinite-kainite en 400 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat aanwenden. Daarna wordt de weide eens flink geëgd met de ijzeren eg dat bevor dert de ontbinding der meststoffen doet tevens de mossen verdwijnen zoo men er voor zorgt kruisgewijze te eggen. Het spreekt van zelf dat dergelijke bemesting in de lente den groei van het gras fel zal bevorderen, en dat de flora van de weide flink zal verbeteren door de ontwikkeling v<ai de goede gras soorten en van de klaverplanten. Landbouwers stelt niet uit, en ver zorgt uwe graslanden zooals het be hoort. D1XI. De eigenaar van Ie bankrekening tegen wie een aanhouöingsbevel werd afgeleverd, is intus3chen verdwenen. BRAND TE BRUGGE In den avond is brand uitgebroken in het hotel Parijsche Hallen, op de Be- zemmarkt, te Brugge, en gehouden door de echtgenooten Depoorter-De- en Cock. Het vuur is ontstaan op de eerste verdieping in een kamer voor reizigers, Fen kind dat zich in een aangrenzende kamer bevond kon op het laatste nip- perte door de moeder gered worden. De brandweer snélde onmiddellijk ier plaatse en trachtte, alhoewel door een dichte rookwoll; gehinderd, de vlammen te dooven. Slechts laat in den nacht was alle gevaar geweken. De aangerichte schade zou aan zienlijk zijn. snoven, terwijl hij door 't raam blikte, en wendde zich nu tot Uilenspiegel met een kort Zeg op... Mijn tijd is kostbaar. Mijn gezel Lamme Goedzak zit nog steeds in de gevangenis. Omdat het u niet gelukt is hem er uit te halen Zoo is het... Ik kon dat niét ge daan krijgen, gij kunt dat wel dehken. Ik kom u verzoeken dat voor mij te doen! Bonaparte trad plots 'op hem toe. Gij meent dat ernstig En waarom zou ik het niet mee- nen Gij hebt een oogenblik kunnen gelooven, dat de eerste consul, de re geerder van het Fransche rijk, zich met deze dievenzaak zou bezighouden, om de genade van een der ifelten te beko men Zeker. Dan is er eene vijs losgeraakt in uwe bovenkamer.. Ik begrijp niet waar om ik niet dadelijk schel om u te doen aanhouden. Ik begrijp dat wel -Zeg het eens. Het is omdat ik u het leven heb gered. Och kom. Als Cadoudal en zijne mannen u in de lucht wilden zenden Herinnert gij u dat niet Ik was lang verwittigd, voor gij het mij zijt komen berichten. Zonder plaats en uur te kennen. Men zou ze mij ook bekend heb ben gemaakt. Toch niet, want Je verrader was dood. Beste burger Cla-^3, zei de consul, nu op kalmen toon, wakrin een zweem van spot merkbaar was» laat ons nu niet twisten of ge mij.al of niet het le ven hebt gered... Mijn tijd is te kost baar, om langer met u te spreken... Met uw makker bemoei ik >mij niet... Vaar wel... Hij keerde UilensjJiegeléden rug toe en wilde de kamen verlotën. Zoo scheept gij uwenvrienden afl kreet Uilenspiegel. Doe'a ge dat met al len die u verknocht zijn De consul keerde zich plots om en kwam op zijne schreden terug Waarom Omdat, als ge ze later zult noo- dig hebben, zij u ook den rug zullen toekeeren. Niet altijd misschien zal dc macht u toebehooren Gij- Meer zei de consul niet.; Hij haalde schouders op en gjmg snel, met vasten tred naar ce zijdeur, langs- waar hij verdween, zonder Tijl f:og een blik te gunnen. j Mijn laatste troef is hierméde uit gespeeld, dacht Uilenspiegel, blelef nog een stond wachten, als hoopte hij dat de consul zou terugkecren, en Verliet dan op zijne beurt de hamer. In Pot's kelder s;irong Lai vrouw hem tegemoet. Welnu Helaas, niet bekomen. Heb ik het niet gezegd En ifrat moeten we nu in 's Hemelsnaam doen\? Wachten en hopen. Voor de eet- J- De verlagingen toegestaan voor de groepsreizen en voor de speciale trei nen blijven ongewijzigd. Ze zullen toe gepast worden op de nieuwe prijzen der enkele kaartjes. DE ABONNEMENTEN De prijs der abonnementen, geldig cp het heele net, inbegrepen deze voor 5 en 15 dagen blijven ongewijzigd.Dit gelde dus ook voor de algemeene abon nementen voor handelsreizigers. De abonnementen voor reizen tus- schen twee bepaalde plaatsen zullen verhoogd worden, in een mate die re kening houdt met de afstanden. Voor bedienden en werklieden die een jaar lij ksch inkomen hebben van min dan 24.000 fr. wordt een «werk- abonnement» ingevoerd waarvan de prijs minder hoog is dan de prijs van een gewoon abonnement. Met dit werkabonnement» heeft de titularis recht op een enkele reis, heen en terug, per dag. Het is niet geldig op Zon- en feestdagen, noch op werkda gen tusschen 11 en 14 uur, den Zater dag uitgezonderd. De prijs van de schoolabonnementen zal insgelijks verhoogd worden, reke ning houdende met den afstand. De studenten en leerlingen die zich aangegaan nader bepaald in het «nieuwe bijzon der tarief 100», namelijk I aan den spoorweg, zoo bij vertrek als bij aan komst, buiten een afstand van 20 kilo meter, het vervoer volledig op te dra gen van onvolledige ladingen en van goederen gerangschikt in de eerste vijf klassen 2) Aan den spoorweg van het vervoer bij het vertrek, als hierbo ven bepaald, een driemaandeüjksche ontvangst van ten minste 5 000 frank verzekeren. HET INTERNATIONAAL GOEDERENVERKEER Voor het vervoer van goederen voor den uitvoer bestemd zullen de niet-ver- hoogde prijzen, in het «bijzonder tarief 100» bepaald worden toegepast op het vervoer van steenkolen en agglomera ten, alsook op het vervoer van goede ren opgenomen in de bijzondere tarie ven 124, 136, 138 en 141 zelfs indien de verzender de verbintenis niet heeft onderteekend. Inlichtingen over de nieuwe tarieven betreffende het vervoer van goederen worden verstrekt door de handekver- tegenwoordigers van de Nationale Spoorwegmaatschappij, alsmede door de Direktie, bureel 13-4, Leuvensche weg 17,- te Brussel. Telefoon 12.30.50. REEDS 85 DOODEN EN 325 GEKWETSTEN Boekarest, 26 Dec. Bij het sta tion Vaigaitzei heeft zich een botsing voorgedaan op het spoor. Boekarest, 26 December. In ver band met het ontzettende treinongeluk den uit Galatz twee treinen gezonden worden met dokters en verpleegsters. De twee lokomotieven en zeven wa gens waren heelemaal verbrijzeld. Al dc andere wagons waren min of meer dat zich bij het station van Vaicaitzei i beschadigd. heeft voorgedaan, wordt nader geseind Nog denzelfden nacht kwamen de h. J J S na. s Plaats Fad, F. Ghelmegenu, minister van verkeers- zoodat de reddingspogingen op groote moeilijkheden stuitten, te meer daar de verbindingen tengevolge van het slechte weer gebrekkig waren en de te lefoonlijnen gestoord. Niettemin kon wezen, en Marinescu, minister van openbare gezondheid ter plaatse. Het ongeluk is te wijten aan een verkeerd maneuver bij het verzetten der wissels. ste maal mijns levens zie ik geene uit komst Moeder Goedzak zonk weenend op een stoel.... Het was met Lamme gedaan, restte niet de minste hoop meer hem uit de klauwe nder rechters te kunnen redden. Ik moet het bekennen, zei Uilen spiegel teneer geslagen, ik moet het be kennen, dat er niets meer voor hem te doen is. De gevangenis zal zijn lot we zen, tenzij een mirakel hem er uit ver- losse. Bitter voegde hij er bij, daar. zijn spotlust toch nog moest doorstralen in dat pijnlijk oogenblik, als hij daar te genover zijn onmacht stond En de eene en onverdeelbare re publiek heeft de mirakels afgeschaft Den avond van dien dag hield eene koets met dichtgesloten raampjes, voor zien van dikke gordijntjes, voor de poort der gevangenis stil. Een man, gansch in 't zwart gekleed, sprong er uit en werd in het lokaal toe gelaten, op vertoon van zijn gelaat, waarop de portier het licht van zijn lan taarn liet vallen. Het moest dus een bekende zijn. Hij scheen ook den weg te kennen in de gevangenis, want hij begaf zich re gelrecht naar de wachtkamer van den bestuurder. Tot den wachter van dienst sprak hij De bestuurder hier Ik denk het wel, burger Krinks. Verwittig hem. Wat moet ik hem zeggen - Dat ik hem onmiddellijk wensch te spreken, voor eene hoogdringende zaak. De waker verdween en keerde eenige oogenblikken later terug, den bezoe ker verzoekende in het belendende ver trek binnen te treden. Daar bevond zicF de bestuurder van de gevangenis. Burger Krinks groette hem even en reikte Item een papier over,dat-de amb- tenaaf.tfnet veel aandacht zeer lang haam las. D.an>{keek hij den bezoeker a^n, - in regel vroeg deze. Ja, dat wel, maar sinds Uilenspie gel mij bijna heeft beet gehad, ben ik wantrouwig van aard en ik geloof nie mand meer, zie in alle stukken nage bootste geschriften. Wat wi! dat zeggen - Dat ik eerst inlichtingen verlang te nemen. Ge kent me toch, ge weet dat ik tot het gerecht behoor en een eerlijk bediende ben. - Ik. ben er overtuigd van dat gij dit altijd geweest zijt, maar dat mag me toch niet beletten voorzichtig te zijn. Gij zoudt voor rekening der ban dieten kunnen werken, door Uilenspie gel of zijne gezellen omgekocht zijn. De andere zei verontwaardigd Ik Ik zal niet dulden dat... Maar de bestuurder onderbrak hem: Alles hangt van den prijs af,heeft kardinaal Mazarin gezegd en hij heeft het aan de koningin van Frankrijk be wezen.., 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2