mmm ntmws Nationale Maatschappij Belgische Spoorwegen Internationale Ten toonstelling van Luik 1939 Nieuwjaarsgiften voorden Paus 1939 Het Leven van UILENSPIEGEL i 2 JANUARI. H. Naam van Jezus De Kerk verndemc steeds met groo- ten eerbied den naam van Jezus. Een speciaal feest werd, dién naam ter eere, ingesteld. 3 JANUARI. H. Genoveva. - Geboren te Nanlesre, nabij Parijs in 425, leidde zij van haar prilste jeugd een zeer godvruchtig en verstorven le ven. Door haar toedoen werd Parijs bevrijd van vernieling door Attila en zijn troepen. Zij is de patrones der Fransche hoofdstad. Op oudejaarsdag hield de H. Vader talrijke ontvangsten. De Heilige Vader heeft op den laatsten dag van het jaar talrijke private en openbare ont vangsten gehouden. Hij hield een toe spraak tot de studenten van het Ethió- pisch college en verwelkomde ook een groote groep katholieken uit Neder land. Postzegelboekjes van Belgisch-Kogo Het postbeheer van Belgisch-Kongo stelt postzegelboekjes te koop, die tien blaadjes bevatten van acht postzegels elk, van de meest gebruikelijke waar den, zijnde de gewone postzegels van 50 ct., 75 et, 1,25 fr., 1.50 fr., 2.50 fr. en de vliegpostzegels van 1 fr. en 4.50 fr. De prijs per boekje bedraagt 120 fr. Deze waarden zullen van 6 Januari af verkocht worden door het postkan toor van Brussel 1, Muntplein. Weergave van het ware gelaat van Christus Uit Jeruzalem wordt aan het agentschap Stefani gemeld dat men in het klooster op den berg Car- mel in Palestina een document heeft gevonden waardoor het ware gelaat van Christus zou worden weergegeven. De ontdekking zou gedaan zijn door een oudheidkundige die voorloopig nog onbekend wenscht te blijven. moeten anderzijds, 6.50 fcv per maand betalen. «Radio-omroep Taksen» doet verder dringend beroep op degenen, die voor 1939 reeds het vroeger bedrag kweten, en verzoekt hen onverwijld de verschul digde bijbetaling van 18 frank te doen, onder herinnering aan het hun toege kend rangnummer. Russische kroonjuweelen in Poolsch bezit. Naar verluidt is een deel van den schat der Romaniws aan het einde j van dit jaar in het bezit van den Pool- schen staat gekomen. Het betreft bijna zonder uitzondering historische, kost bare kleinoodiën, welke in de Poolsche staatsbank te Warschau zijn geborgen, waaronder de kroon van tsaar Nicolaas I, een di*r"^f~n halssnoer van tsarina Maria --- Wto«- ..gsapp«?l en kroningscepter van de Russische tsa ren, de kroon van Alexander II en tal rijke kostbare sieraden ter waarde van 1 5 millioen gouden roebel. Deze kleinoodiën zijn aan Polen ge geven krachtens het verdrag van Riga van 1923, als schadeloosstelling voor de voor den oorlog uit Poolsch gebied naar Rusland gebrachte cultuurschatten. De Sowjetregeering had zich het recht voorbehouden de voorwerpen na 15 jaar terug te koopen. Deze termijn is heden afgeloopen. DE VERHOOGING VAN DE SPOORWEGTARIEVEN Een onvolledige mededeeling heeft 't publiek in den waan gebracht dat de structuurhervorming, toegepast op de reizigerstarieven, Voor gevolg zal heb ben de huidige prijzen met 1,0 0/0 te verhoogen. Zulks is niet het geval, vermits samen 'met deze verhooging het tarief van de biljetten heen en terug wordt ïngevoèrd waarbij een vermindering van 20 0/0 op de huidige prijzen wordt verleend. De vóór den oorlog opgedane erva ring toont dat 80 0/0 van de reizigers die tegen vollen prijs vervoerd worden, biljetten heen en terug nemen. De ove rige 20 0/0 zijn, voor de drie vierden, internationale reizigers. Daaruit kan dus worden afgeleid dat bijna al de Belgi sche reizigers die thans den vollen prijs betalen, een vermindering van 6 0/0 zullen genieten. Met de hervorming van haar tarieven was het de Nationale Maatschappij er om te doen wat meer verdeelende rechtvaardigheid te bekomen. Ze aar zelt niet te bekennen dat de huidige volle prijzen hoog zijn in vergelijking met hetgeen de talrijke rechthebbenden op de prijsvermindering betalen. Het is dezelfde bezorgdheid die de Maatschappij er toe gebracht heeft een werkabonnement in te voeren waarvan de prijzen lager zijn dan die der huidi ge abonnementen en geen verhooging toe te passen op de prijzen van de abonnementen voor gansch het net, de abonnementen voor handelsreizigers en de abonnementen voor 5 en 15 dagen. Het is dus een vergissing te onder stellen dat de hervorming der tarieven slechts een vermomde verhooging in de erkelijkheid brengt ze meer harmonie i de ver.'reling der lasten die op de verschillende categorieën van reizigers drukken. De taxe voor radio-electrische ont vangtoestellen. De jaarlijksche taxe, verschuldigd wegens het houden van radio-electrische ontvangtoestellen is op de som van 78 franken gebracht; de aangeslotenen bij de radiodistributie STAL AAN BOORD DER ELISABETH VILLE Men meldt uit Leopoldstad dat de heer Michel, prokureur des Konings, is aangekomen te Matadi, waar hij onderzoek is begonnen over den dief stal van diamant en goud aan boord van de paketboot Elisabethville». In de hoofdstad van de Congo-kolo- nie loopen geruchten, als zouden de rechterlijke overheden reeds sedert eenigen tijd toezicht uitoefenen op de verzendingen van diamant en goud. Men acht het zeer goed mogelijk dat er eene organisatie bestaat, met ze tel te Matadi, Belgisch Congo en No- ki, Portugeesch Congo, om de goud- en diamantverzendingen te bemachtigen. Het Paleis van Koloniën De heer Minister van Koloniën zal op Zaterdag 14 Januari, om 14 u. 30 den eersjen steen leggen van het Paleis der Koloniën, dat op den rechter oever van de Maas zal opgericht worden. De deelneming van onze Kolonie zal verwezenlijkt wórd én door een commis sie, onder het voorzitterschap van de ken Tschoffen, Oud-Minister van Kolo- ïn. De Vaandelstoet Een groote Vaandelstoet zal het eer ste van de groote feesten zijn, die bij gelegenheid van de Internationale Ten toonstelling van Luik 1939 zullen inge richt worden._ Dezè stoet zal op Zondag 28 Mei (Pinksteren) plaats hebben; al lé Belgische en vreemde vereenigingen mogen ér aan deélriemen en premiën voor een totaal bedrag van 60.000 fr. zullen door loting tusschen alle deelne mende vereènigingen verdeeld worden. De inschrijvingen "zullen tót 15 Ja nuari ontvangen worden door het Se cretariaat der Feesten van de Interna tionale Tentoonstelling v. Luik, rue Na vette, 5, Luik, dat alle gevraagde inlich tingen zal verschaffen. De inrichting van de feesten Het Comité der Feesten gaat voort met een groote bedrijvigheid aan den dag te leggen. Dank zij uiterlijke, be reidwillige medewerkingen, wordt zijn taak grootelijks vergemakkelijkt. De inhuldiging van de Tentoonstel ling zal op Zaterdag 20 Mei plaats heb ben. Deze plechtigheid zal aanleiding geven tot uitvoeringen van koren met de medewerking van vereenigingen, scholen, enz. Onder de andere betoogingen, noe- ...sn wij den Lichtwaterstoet, der Vaandelstoet, den Internationalen Wed strijd van Samenzang, den wedstrijd «Lekeu», enz., enz. De zwemovertocht van de Maas Onder de bescherming van de Inter nationale Tentoonstelling van Luik 1939 zal de «Cercle Royal des Bains Grétry» den 3en overtocht van de Maas inrichten. Deze wedstrijd zal op Zon dag 15 Januari, om 1 1 u. 30 plaats hebben, en zal begiftigd worden met talrijke prijzen, o.m. een beker door de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 angeboden. DE KOLONIALE LOTERIJ biedt U haar wenschen van voorspoed aan en tevens het middel om ze '«wezenlijken door deel ti-Vièmen aan 1ste SNEDE 1939 Zelfde plan als^ voorheen TREKKING IN JANUARI Pastoor van O. L. Vr. van Ter Kame- j afwezigheid harer meesters gebruik Brussél, 100; Z. E. H. Kan. Lem- i maakte Mej, Lamy had zich met mens, Cointe, 100; E. H. De Smet, J Nieuwjaar bij familie te Namen bege- Overrijsche, 100 Naamloos, Herve, ven om al de kassen open te bre- 100; M. Valentin Brifaut, Schepdaal,ken. 100; M. Fr. Blondeau-Le Kime, Leuze,; Zij legde de hand op eene som van 100; M. Sch., 100; M. S. De Coster, j 20.000 frank in dollars, op een kastje Brussel, 100; Naamloos van Reninge met antieke iuweelen en verder op eene a/d Ijzer, 100; Mr. P. Henrard, Brus sel, 100; M. M. Janssens, Hasselt, 100; M. Fr. Kerremans-Maes, Puers, 100 M. J. Van Steenberge, Zottegem, 100 E- H. Zech, Antwerpen, 100; Z. E. H. Kan. Jouniaux, Doornik, 100; Mej. A. Cantillon, Brussel, 60; Mevr. A. dej som van 1 00 frank in Belgisch en En- gelsch geïd. Zij brak ook nog de tooglade in den winkel open en ontvreemdde er 2500 fr. Voorts nam zij nog drie nieuwe klee deren. De voortvluchtige i3 zekere E!ra Pierpont-Surmont, Brussel, 50; E. H. J Sen., zonder inschrijving. H. Piqueray, 50; M. A. Chateiain, 50; j De politie der 8ste wijk stelde een M. A. Croquant, Nimy, 30 M. Victor [onderzoek in. De Maertelaere, Kansas-City-Missouri, 33.55M. U. Libert, Luik, 25; Naam-1 BRAND TE MEEREEKE loos, Charleroi, 25; E. H. Fr. Coeman,j Zaterdag avond rond 7 uur werd de Sint-Denijs, 25 E. H. H. Doyen Gof- I buurt" van de Haliebaan te Meeroeke- fontaine, 20; Mevr. Vanoutrive, Helle-11"" N' 1-1 becq, 20; M. E. Andris, Namen, 20 Mej. M. Casteels, Gent, 20; Naamloos Doornik, 20;Een Priester uit Geeraards gen, 20; Mej. A. Pirson, Doornik, 5; S. D. te B., 10; E.H. Verlinden, Elewijt,5. Totaal der eerste lijst 28.588.55 fr. bij-Ninoye, in opschudding gebracht. Brand Was uitgebroken in de woning van Jozef Buyl Berkmans, metser en herbergier. Het vuur was ontstaan op de zoldering en verspreidde zich bliksem snel. Dadelijk werd de hulp van de pompiers van Meerbeke ingeroepen. Ondertusschen begonnen de bewoners zelf ^de Verste reddingswerken aan te vangen.'Dé pompiers moesten 500 me ters verre loopen om aan water te ge raken. De manschappen deden het on mogelijke om het vuur te blusschen doch niets kon baten en het gansche gebouw brandde totaal uit met gansch voor de Rechtbank van Dendermonde j ^en inboedel. Ook een som geld bleef Den 21 November 1938 werd te:jn de vlammen. Van het gebouw zijn Oordegem op den steenweg, tegenover sights Je buitenmuren blijven recht- een herberg een manspersoon gevonden staan) terwijl een aanpalend gebouw, Men schrijft in op het bureel van het blad of door storting op het postcheck- nummer 38279 der Pauselijke Nieuw jaargiften te Brussel. HET DRAMA VAN OORDEGEM welke zwar gekwetst was. Het was Danckaert Richard, van Oordegem. Eerst dacht men dat de ongelukkige die geen woord meer kon spreken, het slachtoffer was geweest van een auto ongeval, maar weldra geraakten de ton gen los, toen Danckaert zeer korte da gen nadien overleed zonder nog tot be zinnen te komen. Het bleek weldra dat Danckaert woorden had gehad met ver scheidene personen waaronder Use Leon, van Oordegem. Deze persoon werd grondig onder'noord en daarna overgebracht naar Dendermonde, ter beschikking van den heer onderzoeks rechter. De lijkschouwing wees uit, dat Danckaert een geweldigen slag had ge kregen op het hoofd, achterover was gevallen en een schedelbreuk had opge- loopen. Use bekende Danckaert tij dens de ruzie, welke gegaan was over de politiek, afgeweerd te hebben hem zoo te hebben doen vallen. Use werd eerst vervolgd wegens moord,maar dit viel weg en hij staat thans terecht wegens slagen hebbende den dood veroorzaakt zonder het inzicht dit te doen. Vervolg Van 1ste lijst De familie H. Claes-Goffinet, Vil voorde, 100; Barones Mathilde della Faille d'Huysse, Gent, 100; M. G. Goe- mare, Brussel, 100; M. Emma De Win de, Brussel, 100; M. G. Lejeune Bouf- fioulx, 100; M. R. Femandes-Villela, Brussel, 100; Notaris Glibert, Eigen- brakel, 100; E. H. P. Damiens, pastoor van O. L. Vrouw van Goeden Bijstand Brussel, 100; E. H. M. Carton de Wiart dat ook vuur had gevat, door de pom piers kon gered worden. WIELRIJDER VERONGELUKT TE HOBOKEN Op den St-Bernardschensteenweg te Hoboken, nabij de begraafplaats had Maandagnamiddag een doodelijk onge luk plaats. De 29-jarige loodgieter Hendrik Van Avermaet, wonende Karei Meyvisstraat verliet op genoemde plaatst het fietspad om naar de overzijde te rijden, toen een vrachtauto kwam aangesnord. De bestuurder van de vrachtauto remde uit alle kracht, zoodat de wagen een hal ven draai maakte. De ongelukkige van Avermaet had echter een slag van het voertuig bekomen, zoodat hij met het hoofd tegen den boorsteen 'fan het voetpad terecht kwam en een open schedelbreuk opliep. De dood was oogenblikkelijk. GOEDERENTREIN ONTSPOORD TE MOORSLEDE Maandagvoormiddag, toen een niet dieren geladen goederentrein pas het station te Moorsele verlaten had, wer- De weduwe van Danckaert heeft zich ^en machinisten plots een hevigén burgerlijke partij gesteld. Ter zitting sch0k gewaar. drukte Use zijn spijt uit en verklaarde in de mate van het mogelijke te herstel len, de fout die hij begaan heeft. De rechtbank verwijst hem tot 1 0 maand gevang. De weduwe Danckaert bekomt 129.389 fr. schadevergoeding invorder baar bij middel van lijfsdwang waar van de duur op zes maand wordt be paald. door AUCTOR 221e Vervolg Hij kwam aan land te Cannes, ging naar Grenoble. Het is daar dat hij tegenover de soldaten van het garni zoen zijne borst ontblootte en uitriep Soldaten, men heeft u gezegd dat ik den dood vrees. Schiet op mij, als een uwer zijn generaal, zijn keizer wil dooden I Het antwoord was «Ieve.de Keizer» en al de krijgslieden schaarden zich on der zijne vlag. Te Lyon volgde het garnizoen' dit voorbeeld en de hertog van Orleans, die er feestelijk was onthaald geworden, haastte zich naar Parijs, om er den ko ning te melden wat er omging in eerst genoemde stad. Eenige dagen later was Napoleon te Fontainebleau. Hij voerde dan vijftien duizend man schappen, welgeoefende soldaten aan, en andere legerbenden volgden. Te Melün hadden de Bourbons een leger van ongeveer honderdduizend man gevormd, om Bonaparte den door tocht te beletten. Hij kwam echter in open rijtuig naar 'den vijand gereden, sprak de soldaten toe, en het gevolg was dat die krijgslie den, waaronder er vele met hem in 't vuur hadden gestaan, zoo luid het hun ne longen toelieten «leven de Kei zer, leven Napoleon de Groote rie pen, en de twee legers verbroederden. Zoo werd de weg naar Parijs open gesteld, waar hij des avonds toekwam en zijn intrek nam in het paleis der Tuileries, waaruit Lodewijk XVIII een paar uren vroeger gevlucht was. Op twintig dagen had Napoleon- zijn triomftocht van Cannes naar Parijs af- i gelegd. De bladen van dien tijd laten het beste zien, hoe de menschen in de hoofdstad van gedacht veranderden en Napoleonsgezind werden, naarmate de keizer Parijs naderde. Zoo kan men er in lezen den eersten dag, als Bonaparte op Franschen grond aan wal stapte De «Corsikaan» is in Provence aan land gekomen; den twee de dag Bonaparte» is te Genoble den derden Generaal Bonaparte» heeft zijne intrede gedaan te Lyon; een paar dagen later: «De Keizer» is te Au- xerre, en eindelijk: «Zijne Majesteit de Keizer en Koning» is gisteravond in de Tuileries toegekomen. Zoo zijn de menschen, op ettelijke uitzonderingen na, altijd geweest en zoo zullen zij altijd zijn. Zij verhaasten zich steeds de rijzende zon te groeten... Zooals men weet regeerde Napoleon toen slechts honderd dagen. Hij had wel beloofd op de «Champ de Mars», waar hij de kiezers had bij eengeroepen, zooals dat in de eerste tijden van het Fransche rijk gebeurde, geen oorlog meer te voeren, het verdrag van Parijs te eerbiedigen, aan Frank rijk eene grondwet te geven, die het tot het rijkste land van Europa zou ma ken, maar hij kon zijn woord niet hou den, daar de verbonden mogendheden hun legers op hem afzonden... Te Waterloo zou het pleit beslecht worden... XII. WATERLOO Uilenspiegel had eenige mannen rond EENE DIE HET GOED DOET TE ANTWERPEN Maandag morgen werd een belang rijken diefstal vastgesteld in het huis bewoond op den Mechelschen steen weg, 84, door Mej. Marie Lamy, die al daar een kleergoedwinkel uitbaat. Sinds een zestal weken was aldaar groote vertraging op de veemarkt een Duitsche meid in dienst die van de Kuregem aangekomen. Tot hun ontsteltenis stelden zij vast, dat twee wagens uit de sporen gespron gen waren. Daar er gevaar bestond dat de gansche trein in de stijle diepte zou neerstorten, sprongen de machinist en de stoker van de lokomotief eri be merkten thans, dat de lokomotief al leen haar weg voorzette. De koelbloe dige machinist rende de machine ach terna en bracht ze tot stilstand. De hulppost te leper, die dadelijk ge waarschuwd werd, kwam ter plaats en kon na een paar uren inspanning de wa gons terug op de sporen brengen. De stoffelijke schade is vrij aanzien lijk. Verder zijn de slachtdieren die door den trein werden vervoerd, met zich weten te scharen, en was eerst van plan zich aan te sluiten bij het legertje van den prins van Oranje, dat met de krijgswacht der vereenigde mogendhe den tegen het Fransche leger zou strij den... Hij kwam echter tot een ander voor nemen, als hij bemerkte dat er zich nog steeds nieuwe Vlamingen onder zijn be vel kwamen scharen... Hij zei tot Lamme Ik geloof dat we beter zullen doen er als vrijschutters op uit te trekken. Zoo zullen we meer dienst aan onze. vrienden kunnen bewijzen en wellicht den vijand meer spél leveren. In het le ger der Nederlanders gaan We slechts den hoop vergrooten, tusschen de Hol landers verloren loopen. Hij deelde zijn voornemen aan zijne mannen mede, die het dadelijk met hem eens waren, en met een driehon derdtal gewapehde; Vlamingen, waar- tusschen een aantal oud-soldaten, ver trok hij naar de legerplaats van Napo leon's krijgslieden... In de bosschen verscholen, met niet meer dan twee of drie te zamen, had den de mannen van Uilenspiegel het vooral op de verkenners der Franschen j gemunt, en zij maakten het dan ook de bevelhebbers moeilijk, daar deze de op verkenning gezonden soldaten niet meer zagen terugkeeren. Dat er jacht op die vrijschutters werd gemaakt, hoeft wel niet gezegd, en dat Tij I's bende tot een groot honderdvijf- i tig man gesmolten was, als hij in de om streken van Waterloo rijn kamp op sloeg, zal niemand verwonderen... Napoleon had de Pruisen aangeval len, die op de boorden van de Samber póst hadden gevat. Hij dreef hen ach teruit, op den weg naar Namen; het- dend donderden de vuurmonden, zelfde lot onderging een troep Belgen, Een man kwam toegeloopen en reik- op de baan naar Brussel, en Bonaparte te Uilenspiegel een geplooid papier toe. sloeg zijn hoofdkwartier op te Charle-i Gevonden op een Fransch officier roi. j zei hij, die in volle galop over de baan De Engelsche opperbevelhebber Wel- j kwam, maar door mijn kogel in het lington was te Brussel, als hij die eerste zand beet. overwinning der Franschen vernam enj 1 ijl ontplooide het stuk en las het. zette rijn leger onmiddellijk in bewe-| Geen enkele Franschman mag ging. langs die baan nog voorbij, beval hij. Een gedëe'lte er van kwam te Quatre Dat men al de mannen langs daar op Bas, waar dè wégen van Namen naar den loer- legge... Geen enkel, want het Bergen en Brussel naar Charleroi zich lot van Bonaparte is in onze handen... kruisen. Hij heeft het hier zelf geschreven... Daar werden de Engelschen aange vallen door de Franschen, onder gene raal Ney, en moest de voorwacht van Voóruit.Q.Qk kom zoo dadelijk. En tot'iLamme De; keizer geeft bevelen aan gene- Wellington zich terugtrekken langs de j raaJ^Gra^hy en zegt dat Frankrijks „lot baan naar Brussel... in zijne handen is... Als wij dus kunnen Dien dag verrichtten de Franschen j beletten dët de generaal die bevelen wonderen van dapperheid, het krijgs- j ontvangt, dan is het lot van Frankrijk plan van Napoleon was geniaal opge-,in onze handen vat en hij bleef meester van den toe- Eenigen tijd later kwam een tweede stand. I officier te paard over de baan gebold Des anderdaags zou hij den vijand en stortte, door twintig kogels getrof- verpletteren en de meester van Europa fen» dood uit den zadel. - Weer een bevel voor generaal Grouchy... Dè keizer wacht hem, om een beslissenden slag te slaan... Hij zal de lang wachten Ook een derde bevel, voor denzelf den veldheer, viel op die wijze in Uilenspiegel's handen... Intusschen was de strijd steeds voort gezet geworden en bleven de kansen ongelijk, tot eindelijk de Engelschen de bovenhand behaalde en Bonaparte bemerkte dat hij ging overwonnen wor- den..jj wezen... Hadden zijne generaals zijne bevelen uitgevoerd of op tijd ontvangen, dan zou de groote veldheer nog eens verbonden mogendheden hebben ver slagen. Dat heeft te Waterloo aan een zijden draadje gehangen en had het lot er zoo i over beslist, we zouden nu wellicht nog bij Frankrijk ingelijfd wezen... Uilenspiegel en Lamme bevonden zich in eene kleine hut, in het bosch, dicht tegen de baan, waar Tij I's man- schappen, die rondom in hinderlaag op de Franschen loerden, hem kwamen melden wat ze van den strijd verna men, die hevig woedde, want aanhou- 't Vervolgt»

De Volksstem | 1939 | | pagina 2