D AMPO VERKOUDHEDEN OP BE BORST SKEL BENEZEN OE&EMÜD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL w- en Griep Negen millioen Chineezen door water snood bedreigd De politieke toestand 4 Januari. H. Grsgorius. Om zijn verhévert deugden werd hij op den bisschoppelijken zetel van Langres ver heven. Hij stierf na 33 jaar van voor beeldig episcopaat in 541. 5 Januari. H. Telesforus. Van Grieksche afkomst, leidde hij eerst het leven van anachoreet, daarna wijdde hij zich aan' dn predicatie. In 139 stierf hij dèn marteldood als Paus van Rome, in opvolging van Sixtus L vonden, gestolen. Op den penning staan een viervoetig dier met een men- schenhoofd en ëen vogel afgebeeld. Deze penning is een zoogenaamde bractea, vervaardigd uit een dun bladje goud, die maar aan één kant een stem pel draagt daar de achterzijde bestaat uit hout. «des Terugreis van. den Koning. De Koning en Koningin Elisabeth, die thans in Zuid-Frankrijk verblijven, worden op 10 Januari terug te Brussel verwacht. Nationale Crïsisbelasting. - De cMoniteur» van 31 dezer, maakt de wet van 30 dezer bekend, waarbij de wet van 17 Juni 1938, betreffende de nationale crisisbelasting wordt aange vuld. Artikel 2, 1, van bewuste wet be paalt dat de nationale crisisbelasting, slaande op de in den loop van" het eer- ste halfjaar 1938 normaal toegekende of betaalbaar gestelde vergoedingen, op forfaitaire wijze zal herkregen wor den door met dehelft de aan de bron te heffen bedoelde belasting te ver- hoogen de sommen welke als nationale crisisbelasting, in den loop van de twaalf maanden van het'jaar 1939 die nen ingehouden, op de wedden en loo nen beneden 20.000 frank bruto (cij fers welke in. de eerste kolom van de officieele barema's voorkomen. Parlementairen die 't lang uithouden. De thans overleden socialistische lei der, Staatsminister Emile Vandervelde, zat onafgebroken in de Kamer 44 jaar. Hij was echter niet in het bezit van het record. Dit wordt gehouden door den heer Raemdonck, die in de Kamer zit se dert 1 6 Februari 1 889 en binnen kcrt zijn gouden parlementair jubileum gaat vieren. De heer Maenhaut is ook 44 jaar in de Kamer. Gasmasker uit 1854. Uit het bul- letijn van het Rijksinstituut in South Kensington blijkt, dat reeds in 1854 een zekere dr Stenhouse een doeltref fend gasmasker heeft uitgevonden. Dr Stenhouse verklaarde dat zijn masker alle schadelijke stoffen in de lucht, die werden verspreid door cholera, op slorpte. In het bulletijn is hieraan toe gevoegd, dat het jammer is dat men niet ongeveer 60 jaar later, in den groó- ten oorlog aan deze uitvinding heeft gé- dacht. De belasting op de voetbaïpronostie- ken. In het Staatsblad is de wet ver schenen houdende verhooging van de belasting op het spel en de wedden schappen betreffende de sommen in gezet naar aanleiding van pronostieken op voetbalwedstrijden. Het procent 4,40 (opdecime inbe grepen) op het bruto bedrag der inge zette sommen wordt gebracht op 7.40 t. h. Daarenboven wordt een belasting ingevoerd van 10 t. h. op het bruto be drag van de sommen op de waarde van eenigerlei voorwerp, als prijs of beloo ning toegekend, zonder dat het aldus belastbaar bedrag over het geheel min der .mag bedragen dan 70 t. h. van het ingezette jtptaal bedrag. De nieüwe belastingen zullen worden geheven op de sommen ingezet in pro- nostiekwedstrijden die zullen plaats hebben van 1 Januari 1939 af, zoome de op de naar aanleiding van deze wed strijden toegekende prijzen of beloo- pingen. Gouden penning te Stockholm ge stolen. Uit een brandkluis van het rijksmuseum te Stockholm werd een gouden penning uit de 5e of 6e eeuw, die in 1 774 nabij Vadstena werd ge- door AUCTOR 222e Vervolg. Het was toen zeven uur 's avonds en aan het hoofd van zijn keizerlijke wacht besloot Napoleon de Erigelschen aan te vallen en achteruit te drijven of te sterven. Hij ijlde met zijne dapperen de kloof in, die de twee legers scheidde, om zich op den vijand te storten, terwijl Ney den berg, waar de Engelschen stonden, langs eene andere zijde met eene legermacht zou beklimmen... Zij werden op zulk een vreeselijk ge weervuur door de mannen van Wel lington onthaald, dat de soldaten van Ney op de vlucht sloegen en hunnen bevelhebber als het ware met zich me desleurden. De mannen der keizerlijke wacht werden tot den laatsten gedood. Het i$ toen, dat een der oude veteranen,wien men toeriep zich over te geven, den vijand toeschreeuwde De wacht sterft, maar geeft zich niet over Men hoorde de soldaten van Napo leon redde zich wie kan huilen en in wilde wanorde sloegen allén op de vlucht door den vijand gevolgd, die in De haaienvangst. Sinds geruimen tijd wordt in Duitschland de mogelijk- j held onderzocht de haaienvangst uit j te breiden en tevens na te gaan in welke maté deze visch kan gebruikt worden. Te Hamburg wérd met dat doel een vennootschap gesticht met een kapitaal van ruim 200.000 R. M. Een stoom schip van 1000 Ton werd met dat doel uitgerust waarop de haaien zullen be werkt worden met het doel de olie en vischmeel eruit te trekken en ook de vellen te bewerken. Daarbij zullen 10 bijhoorende vaar tuigen gebezigd worden. Op deze ma nier zal de voortbrengst aan vischmeel voor Duitschland merkelijk verhoogd worden maar men heeft vooral het oog op het gebruik van de vellen. Te Hamburg zou men een nieuw pro cédé ontdekt hebben voor het bereiden van deze vellen en ze te doen dienen als Ieder. Een groote lederfabriek houdt zich bijzonder met het vraagstuk bezig. De fruitteelt in ons land Het is waarlijk bedroevend vast te stellen hoe in het Vlaamsche land even als in Wallonië de boomgaarden stief moederlijk behandeld worden. Welk cóntrast met het gewoon akkerland en de groenselhoven Deze zijn overal voorbeeldig bewerkt en verzorgd, en min of meer doelmatig bemest,ofschoon er onder dat opzicht toch nog behoort verbeterd. Maar de boomgaarden zijn verwaarloosd onder oogpunt van be mesting, van snoeiing, bestrijding van ziekten, enz.kortom, met aanziet ze als een noodzakelijk kwaad. Het gevolg daarvan is dat de op brengst klein is en van geringe hoeda nigheid. Wat meer is, onze uitvoer is daardoor, om zoo te zeggen, op zéro jedaald, terwijl de invoer door vreem de landen als de Vereenigde Staten, Holland, Engeland en meer andere, verbazend is gestegen. In 1927 voerden wij nog 28 millioen kgr. appels uit, en in 1937 dus 10 jaar later nog slechts 9,5 millioen. Terwijl de invoer van vreemde ap pels in 1927 maar 7 millioen kgr. be droeg, steeg dit getal tot 20 millioen in 1931, om het verbazend cijfer van 43 millioen te bereiken in 1937, hebbende een geldwaarde vria 52.296.000 fr. De toestand' is even slecht voor wat peren, kersen, krieken en pruimen be treft. Daaraan dient volstrekt een einde gestéld door schoon fruit voort te bren gen* van goede hoedanigheid. Dat is het eenige middel om de klienteel van Je Belgische bevolking te veroveren, cn dus den overgrooten invoer van vreemd fruit te keer te gaan. Dat men derhalve beginne met variëteiten te kweeken die in het gewest gelukken en gevraagd worden dat men de kruit hoornen wel verzorge door regelmatige snoeiingen en het bestrijden van alle woekerdieren en woekerplanten. Wie zijn boomen sleunt elk jaar, Wordt dit aan zijn oogst gewaar, en Zoo g'een flinke fruitman zijt, Sproei de boomen dan op tijd. En vergeet ook niet tijdig te bemes ten door een volledige toepassing van scheikundige meststoffen zooals 40Q tot 600 kgr. ammoniaksulfaat per hectare, 600 tót 800 kgr. superfosfaat en 400 tot 600 kgr. sylvinite-kainite. Men zal deze meststoffen met elkan der vermengen, bij gunstig weder uit strooien en onder eggen, en daarna rol len ten einde het gras goed met de aar de in aanraking te brengen. DIXI. de' rangen der Franschen eene vreese- lijke slachting aanrichtte... Napoleon wilde een laatste poging wagen, om de vluchtelingen tegen te houden. Slaagde hij daar niet in, dan was al les verloren. Aan het hoofd, van een regiment der wacht, met twee batterijen, dat aan den strijd geen deel had genomen, trachtte hij de wild dooreen ijlende en vluchtende soldaten terug moed in te spreken, om hen te nopen hem te vol gen en zich weer naar den vijand te wenden. Het was vruchteloos de duisternis belette dat de soldaten hun afgod be merkten en het gerucht liet niet -toe dat men zijne stem hoorde. De prins Jerome Bonaparte riep op dit oogenblik uit Hier moet al wat Bonaparte heet vergaan Napoleon deelde zijn gedacht en te I midden van een aantal dapperen, die nog steeds den strijd voortzetten, be sloot hij te sterven. Zijn laatste veldslag zou ook zijn graf wezen. Maar, onderscheidene generalen omringden heni en sleurden hem als het ware met hen mede. Gij moogt niet sterven, zoo klonk itruie: Te CarÜosiia da nieuwe kolenstad IN 15 MAANDEN UIT DEN GROND GFSTAMPT Rome, December 1938. Met de inwijding van de «kolenstad Carbonia ii: het zuid-westen van het eiland Sar dinië door Mussolini zijn de Italiaan- sche autarchieplannen hun verwezen lijking weer een stap dichter genaderd. Het kolengebied van Sardinië heeft thans door den bouw in Carbonia,even als het kolenbekken van het schierei land Istrie, door de stichting van de stad Arsia op 4 December 1937, een vaét middelpunt gekregen. Dc door Mussolini in het levëp geroepen «Azien- da Carboni Italiamu heeft in korten tijd een zoo geweldig programma verwer kelijkt, dat Mussolini reeds in October verklaren kon, dat Italië van nu af zijn kolen zou hebbjsn». Carbonia, dat ongeveer 8 kilometer van de kust verwijderd op een hoog vlakte ligt, is in nauwelijks I 5 maanden uit den grond gestampt. Groote moei lijkheden moesten, overwonnen wor den, in de eerste plaats moest een ener gieke strijd tegen de. malaria gevoerd •vvórden, daarna 'ging men over tot de schepping van nieuwe verkeersmoge- lijkheden en desondanks kan men er zich thans van overtuigen, dat het grootste deel van de stad gereed is. Op een heuvel verheffen zich. om n groot plein gegroepeerd, de belangrijkste openbare gebouwen, de Littoria-toren (het. partijgebouw) het raadhuis,, het huis van de «Dopolavoro» een theater met 800 zitplaatsen en een school, alles oyerheerscht dpor.eeja 45 meter hoogen, uit rood trachiet opge trokken kerktoren. Paar omheen liggen de woonwijken. Voor de ongehuwde mijnwerkers zijn 10 gemeenschappelijke woningen gebouwd, waarin voorloopig 1500 arbeiders zullen worden ondergebracht. Voor 900 arbeiders met gezinnen staan op het oogenblik 225 woonhuizen Ier beschikking. Om eentonigheid te ver mijden heeft men de huizen in zeven verschillende typen gebouwd. led ere fa milie heeft de beschikking over een kleinen tuin. Het stratennet van de stad omvat in totaal 25 kilometer geasfalteerde stra ten. In Rome heeft men de plannen voor den bouw van verdere arbeiders woningen, een tweede school, een zie kenhuis en een warenhuis reeds in ge reedheid laten brengen. dan rug én borst inwrijven met Doos 5 fr. Pot Wfr. In olie Apotheken. DE GELE RIVIER OP ONRUSTBA RENDE WIJZE GEWASSEN Volgens mededeelingen uit Sjanghai zouden negen millioen personen door overstroomingen .bedreigd worden, ten gevolge van het. geweldig stijgen van het water'hï> de Gele> Rivier wegens het doorbreken van de stuwdammen. Indien de stuwdammen niet onmid dellijk hersteld worden, bestaat kans voor de overstrooming van een gebied van 30.000 vierkante kilometer, waar op negen millioen personen wonen. het hem in de ooren. Uw dood zou nog een grootere ramp wezen voor het va derland, dat u nu -meer dan ooit noodig heeft. En Napoleon de Groote verliet te paard het slagveld, dal de eerste volle dige nederlaag der Franschen, die on der Bonaparte vijftig: veldslagen had den gewonnen, had mogen aanschou- wen. Sommige officieren en soldaten van het oud leger, die hunne wapens niet meer konden gebruiken om vijanden te vellen, keerden tot zichzelf en pleeg den zelfmoord, omdat ze die schande niet wilden overleven.,.. Door eenigeofficieren omringd, reed de keizer den weg naar Gen^tppe op... Geen woord werd er gesproken... Daar klonk plots eene krachtige stem in de duisternis als gebiedend Bonaparte,"luister Napoleon hield zijn paard staan. Bonaparte, herhaalde de stem, ik heb u gezegd dat ge 't zoudt betreuren uwe vrienden den rug te keeren. Ik heb belet dat generaal Grouchy uwe beve len ontving, want al uwe officieren, die hem uw schriften moesten overbrengen vielen onder mijne kogels... Bonaparte, ik ben Tijl Uilenspiegel. Een der officieren had zijne pistool Heden Woensdag is het Nieuwjaars verlof voor de regeering uit. Een Kabi netsraad is voor dezen namiddag bij een geroepen, en men mag er zich aan verwachten dat de politieke gebeurte nissen vlug gaan volgen. In de eerste plaats dient de vraag ge steld of de socialisten nu met Burg< het hoofd in den schoot gaan leggen, en toch in de vegeering zullen blijven, on danks het ontslagbevel van hun kongrëï Want, het wordt voorzien dat Burgos deze week zal geregeld zijn en dat er een Belgisch handeïsvertegénwoordiger bij Franco zal benoemd zijn. Aldus zal de «voorwaarde tot ontslag der socialis tische ministers vervuld zijn zooals het Partijbestuur schreef in haar mani fest van einde November 1938. Trekken de socialisten er uit, dan is het regeeringskrisis. Met welk gevolg Ontbinding der Kamers of herplaaste- ring In geval de socialisten toegeven, dan moet M. Spaak zijne regeering omvor men. Inderdaad, hij moet «aan de libe ralen de vertegenwoordiging verlèenen, overeenkomstig hun waardigheid en hun invloed zooals M. Spaak zegde in zijne Kamerrede van 6 December. In dit geval zal de regeering moeten uitgebreid worden. Men spreekt van drie of vier ministeries meer, ten einde dr doseering der drie partijen in billijke] verhouding te brengen. De eerstkomende dagen zullen ons alras leeren hoe de politieke toestand zal draaien. Gebruik het voorschrift van Dokter Sloan tegen Hoesten, Bronchiet en Keelpijn. Ter verlichting van het hoer-ten dat U nw krachten doet verliezen, ter verlichting uwer longen, om het ademen van door bronchiet. gekwelde grijsaards te verge makkelijken, urn pijn te verlichten en ont steking dor keel en keelkliereu te verzachten, ia niets krachtda diger en sneller dan het lini ment van Dok ter Sloan. Past Sloan toe op de böret, den rug en de keel en aanstonds zult gij een behaag» lijk gevoel van verlichting gewaar worden. Hard, prikkelend slijm wordt losgemaakt en gemakkelijk verwijderd en hoest bedaart. Door een strook flanel Vrijelijk met Sloan besprenkeld om den hals te dragen wordt keelpijn snel genezen. Het Zelfde op borst en rpg gedurende de winter maanden zal U tegen verkoudheden en hoesten behoeden. Bij alle Apothekers. Prijsfr. 3.75ook groote "economische fleschfr. 14.—. Eischt hot- Liniment SLOAN. Verwerpt alle. namaaksels. DE FINANCIEELE KRACH BIJ DEN WISSELAGENT TE BERGEN Het parket van Bergen zet zijn on derzoek in verband met den financiee- len krach van den oud-wisselagent Ro bert Jeanmart ijverig voort. Men raamt het passief van Jeanmart op nagenoeg 10 millioen frank, en zijn bediende-medeplichtige Marcel Flament zou ten nadeele van zijn werkgever dan twee millioen frank verduisterd hebben. Alhoewel het onderzoek slechts lang zaam vordert en ongetwijfeld veel tijd in beslag zal nemen, kan men van nu af reeds verzekeren, dat Robert Jeanmart geen enkel onrechtmatige daad ge pleegd heeft. Het is bepaald uitgesloten dat de oud-wisselagent met de fondsen, die hem door kliënten ter hand gesteld waren, aan kansspelen zou deelgeno men hebben. Naar men vernomen heeft werd Jeanmart het slachtoffer van de tusschenpersoon, tot wie hij zich moest wenden toen hij nog geen aangenomen wisselagent was. Anderzijds hebbèïï epkëlé Vóórname kliënten van Jeanmart van hun vriend schappelijke betrekkingen met de fa milie Jeanmart gebruik gemaakt om zich te onthouden van het storten der noodigê provisies en waarborgen bij belangrijke beursverrichtingen vanwege Jeanmart. Wanneer die beursverrichtin gen winstgevend waren, dan inkasseer- den die oneerlijke klienten hun winstaan deel. Doch daarentegen moest de wis selagent alle verlies op de beurs alleen dragen. Het zijn deze oneerlijke prak tijken, die Jeanmart naar het faillisse ment gevoerd hebben. Zeker is het dat het geknoei van zijn bediende Flament den volledigen on dergang van Jeanmart voltrokken heeft. De oud-wissëlagënt meende aanvan kelijk dót het tekort in zijn kas slechts 600.000 frank bedroeg. Het is echter bepaald uitgemaakt dat Flament meer dan twee millioen frank verduisterd heeft INSTORTING IN EEN KOLENMIJN TE FLAWINNE In een oude kolenmijn te Flawinne, Sainte-Rita genaamd, die slechts sedert korten tijd opnieuw werd uitgebaat, heeft zich een instorting met doodelij- ke gevolgen voorgedaan. Een laag water, die voortkwam van vroeger uitgevoerde werken, bevond zich boVë'ri'een gang'waarin vijf mijn werkers aan den arbeid waren. Plotse ling is deze hoeveelheid water doorge zakt en in de gang terechtgekomen, een aanzienlijke massa modder meesleu rend. De 58-jarige Alfons Balio, wonende te St. Bernard, stierf den verstikkings dood. Een werkmakker, de 36-jarige Leo Moens, die eveneens in de modder zat, kon zich nog redden, al werd hij bij de instorting zwaar gewond. De drie artdere arbeiders kwamen er gelukkig heelhuids van af. BRAND TeIsCHAARBEEK Dinsdagmorgen om 1 uur heeft een brand gewoed in 't huis van den Pool- schen kleermaker Michel Stawicki, Prin ses Elisabethlaan, te Schaarbeek. Het brak uit in de kelderkeukens waar hij zijn werkplaats heeft. Er zouden voor ongeveer 9.000 fr. goederen in den brand gebleven zijn, doch daar er vast stellingen werden gedaan volgens de welke er vier verschillende vuurhaarden waren werd het parkèt verwittigd, dat ter plaatse is afgestapt, vertegenwoor digd door onderzoeksrechter Rey en substituut Verhoeven. TWEE OUDJES DOOR KOLEN DAMP VERGIFTIGD TE TWEE-AKREN Vrouw Mercier, wonende met haar man te Twee-AJcren, bij Lessen, had haar oven aangestoken om te bakken. Gloeiende kolen werden in een kachel gelegd en in de slaapkamer gezet om de vochtigheid te bestrijden. Door de uitwasemingen werden de oudjes, zij zijn beiden 60 jaar oud,bevangen en verloren het bewustzijn. Toen buren, verontrust door de ong- wone stilte in het huis aanklopten, en, niets gehoord hebbende, binnendron gen, troffen zij den man dood aan. In de vrouw konden de levensgees ten nog opgewekt worden. Ook hoopt men haar te redden. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE gegrepen en zoo goed mogelijk mik kende op den man, wiens gestaite slechts eventjes te bespeuren was in de duisternis, vuurde hij. zijn papen af. Een smartkreet klonk door de lucht. Tijl was getroffen. De krijgslieden gaven hun paard de sporen en troonden Napoleon mede... Langshier, zei Lamme,.. Ik heb een gil gehoord... Hij stapte, eene lantaarn in de hand en door een vijftal mannen vergezeld in de richting waaruit hij den kreet had hooren uitgaan. Plotseling struikelde een der vrij schutters... Hier ligt iemand. Goedzak kwam met zijn lantaarn aangeloopen en verlichtte het gelaat van den man die daar roerloos uitge strekt lag. Tijl kreet hij Tijl I Heb ik het niet gezegd Hij zonk op de knieen. Tijl Hoort ge mij niet Tijl Niets. Lamme rees op. Optillen en naar 'de hut, zoo be val hij. Het lichaam van Uilenspiegel werd opgenomen en naar de hut gedragen. Hij is dood, weende Lamme, in het hart getroffen... En op het oogen blik dat de bloedhond voor altijd ver slagen is Het lot is toch niet recht vaardig Geruimen tijd bleef hij bij het lijk van zijnen makker weenen en klagen... In gewijde aarde moet hij rusten, zoo sprak hij éindelijk. Is het kerkhof van uw dorpje, ver van hier Eenige stappen. Kom dan... Twee mannen tilden Tijl op en door Lamme gevolgd, droegen zij het li chaam naar den doodenakker van de kleine gemeente. D^ar werd een kuil gegraven en Uilenspiegel werd er onder de aarde gedolven... Hij ruste zacht* sprak Lamme. Meer kan ik voor mijn goedemmakker niet meer doen. Hij drukte de handen der twee vrij schutters en zei Vaarwel 1 Gij verlaat ons Ik kan hier niets meer verrichten. Te Antwerpen is mijne gade... Zeg den makkers vaarwel... Èn hij stapte voort... de groote baaa op... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2