Kredietbank Bij Minister Heymans Faillissementen in Belgie WEKT DE GAL VAM UWE LEVER OP- Voor 08 Bevordering van M toerisme HYPOTHECAIRE Bi LEGGINGS- DEPOSIÏOüAS N. V. door Hypothecairs Lseningon in Eersten Rang &ËMEN&D NIEUWS ..ir-r. 1 Lesninge^ mei Loten Brand te Parijs SCHILDERSTUK Priesterlijke benoemingen zoodat tegenwoordig het heele stadsge bied en de omgeving door een uitge Haar breid net van rijwieiiregeir wordt door- 8 Januari. H. Gudula. Heilig leven kan worden samengevat in'trokken deze woorden :*aW. boete, )n dd eerstvolgende Jaren zullen ft Zij stierf in 7 I 2. ving en ^eoefcning van goede'werken. groote sommen aan de "uitbreiding van net-van fietswegen worden besteed. I Ieder jaar zal ongeveer 200.000 RM. geschenk van den H. Vader bij worden uitgegeven voor de verbetering zijn diamanten priesterfeest. Om het van de bestaande fietswegen voor den feit te herdenken, dat de H. Vader het aanleg van nieuwe paden en wegen is zestigste jaar van zijn priesterschap is een flink bedrag uitgetrokken. ingegaan, heeft de H. Vader aan zijn kathedraal, de Basiliek van Lateranen, een rijk geborduurd kazuifel doen toe kennen. Geringe Vledermuis. Doo; zorgen van het zoologisch museum te Utrecht, werden vledermuizen geringd om bijzonderheden over den trek ie bekomen. Nu werd onlangs in den Sint Pietersberg een vledermuis aangetrof fen, die uit Berlicum, bij 's Hertogen bosch, bleek afkomstig te zijn en dus een afstand van 100 km. had afgelegd om in de grotten van den St Pietersbeig veilig tegen vorst beschut, haar winter slaap te kunnen houden. Een fietsweg van één kilometer leng te kost ongeveer 5000 R. M. Men kan dan begrijpen' hoe ernorm veel geld de stad alleen reeds aan de verbetering van het fietswegennet besteedt. Bij dén de aanleg, van nieuwe groote verkeerswe gen worden tevens al naargelang de behoefte nieuwe fietswegen gebouwd! De heer Paul Heymans, Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw, heeft op Vrijdag, 6 Januari, in audiëntie ontvangen het bureel van de Syndicale Kamer der Belgische Maïs zetmeel- en Glucosefabriekanten, onder de leiding van den heer Le Clercq, voorzitter. De afvaardiging heeft aan den Mi nister den benarden toestand uiteenge zet waarin zich op dit oogenblik deze belangrijke nijverheid in Belgie be vindt, Zij heeft op speciale wijze aan gedrongen op t feit dat de regeering er De Engelsche koning liet 'n nieuwe ZOU toe biidr?Sfn dezen toestand te vliegmachine bouwen. De nieuw-1Verergeren lnd,en ze een maatregel machine, welke koning George voorjmoest nemen lot verruiming van het in- zijn particuliere reizen heelt laten bou-1 voercontingent van maïszetmeel gezien wen is er een van het type Haviland- j »bn°.rmale mededinging welke aan Flamingo, met achttien zitplaatsen en e -e glsc. zetmeelfabrikanten door DE HEERLIJKt Soio-margarine is dtibóel heil-^ zaam door haarhooge voedings waarde er. haar rijkdom aan vjtaminen D e< A Vijf lotingen zuilertin den loop van de maand Januari irr het openbaar plaats hebben, telkenrriale om 10 uur, ten zetel van de Nationale Bank van Belgie te Brussel te weten Op 10 Januari 200ste loting der 2e leening van het Verbond der Coopera tieve Vennootschappen voor Oorlogs schade (1922) één lot van 250.000 frank en twee loten van 100.000 fr. Op 14 Januari 145ste loting der 1 ste leening van het Verbond der Coö peratieve Vennootschappen voor Oorlogsschade (192i) één lot van één miliioen frank Op 18 Januari 64ste loting der lee ning met loten van 1933 één lot van 500.000 frank en vijf en veertig loten van 25.000 frank. Op 20 Januari 188ste loting der 3de leening van het Verbond der Coö peratieve Vennootschappen v. Oor logsschade (1923} twee loten van 100.000 frank, drie, loten van 50.000 frank en vijftien loten van 10,000 fr. Op 25 Januari 83ste loting der lee ning met loten van .1532 één lot van 500.000 frank en twintig .loten van 25.000 frank. DIEFSTAL IN DE PASTORIJ j MAN DOOR EEN TRAM VERMOR. v TE EDEGEM ZELD TE LOVENDEGEM Vrijdagmorgen onder de H. Mis van r» i j - 7 uur werd in de pastorij te Edegem in-1 Dnnd«das: avond is op den Brug- gebroken. De dieven moeten goed opl™cnD8lKnv,eS' ,laB®8 de, van daar ook de Uent>Bru2ge, op het grondgebied van de hoogte geweest zijn, meid den len Vrijdag naar de 7-uur mis gaat. Langs het tuinpoortje geraakten de dieven in den hof. De achterdeur wérd opengebroken en binnendeuren inge beukt. Beneden werd alles doorzocht en daarna werden boven de kassen geheel itukgeslagen. Het was de dieven alleen om geld te doen, en ze hebben zich met een flinke som uit de voeten gemaakt. De E. H. Meetelmans bemerkte den diefstal de mis. Politieagent Verhulst deed het eerste onderzoek en stelde vast dat men met beroepsdieven te doen heeft. In den loop van den dag kwam een ambtenaar van het parket ter plaatse, Donderdagavond werd ook ingebroken de pastorij te Hove, dit onder het H. Uur. Men denkt dat de twee diefstallen met elkaar verband houden. een snelheid van vier honderd kilome ter per uur. Het vliegtuig dat de ko ninklijke familie tot nu toe in bezit ha:' bevatte slechts vier zitplaatsen. Heilig Jaar in Luxemburg. Naar het bisschoppelijk Ordinariaat van Luxemburg mededeelt heeft de H. Va der toegestaan dat in Luxemburg een Heilig Jaar wordt gehouden naar aan leiding van het twaalfde eeuwfeest van den dood van den H. Willibrord, wiens gebeente te Echternach rust. Een Missaal in de Japanschc taal. Naast den Latijnschen tekst van een Missaal den Japanschen tekst te plaat sen is geen gemakkelijke opgave. Het zijn niet alleen de eigenaardige letter vormen, die dit bemoeilijken maar ook dc omstandigheid, dat de woorden niet horizontaal, maar verticaal geschrever worden. Toch is een dergelijk Missaal uitgegeven door de Zusters Francisca nessen, die hiermede zooveel succes hebben gehad, dat de tweede druk reeds jn voorbereiding is. De nationale Eucharistische Con gressen in Italië. De voorzitter van het Italiaansche Comité tot voorberei- gressen.Mgr Drago, werd onlangs door den H. Vader in audiëntie ontvangen, ding van Nationale Eucharistische Con- Hij bracht den H. Vader verslag uit over de 1 79 Eucharistische Congressen die in het afgeloopen jaar in Italië wer den gehouden. In April van dit jaar heeft in Rome een Nationaal Congres voor de Italiaan sche geestelijkheid plaats, waarvoor reeds tal van Kardinalen en honderden bisschoppen hun aanwezigheid hebben toegezegd. De H. Vader heeft zijn groote erkentelijkheid uitgesproken voor dit werk ter eere van het H. Sa crament der Eucharistie. Maagdenburg, de stad der wielrijders Maagdenburg is de plaats, die al van oudsher als de stad der wielrijders be kend staat. Reeds vele jaren heeft zij alle Duitsche steden een voorbeeld ge geven in den aanleg van fietswegen, een bepaalde trust wordt aangedaan zoowel op de binnenlandsche als op de buitenlandsche markt. De afvaardiging heeft verder een her ziening gevraagd van de invoerrechten op het maiszetmeel alsmede een herzie ning van de accijnsrechten op de Glu- cosen en Saccharosen. De Minister heeft een grondig en spoedig onderzoek beloofd van het ge heel dier verschillende vraagstukken. Er werden over de week eindigende op 30 Dec. 1938, in Belgie, 10 failisse- menten uitgesproken, tegenover 1 1 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Concordaten. Van 1 Jan. 1938 tot 30 Dec. 1938, werden in Belgie, 222 aanvragen inge diend tot het bekomen van een con cordaat en 136 aanvragen gehomolo geerd, tegenover resp. I 72 en 111 over hetzelfde tijdperk van 1937. Protesten. Over de week, eindigende op 30 Dec. 1938, werden, in Belgie, 2336 protesten geregistreerd tegenover 1332 over hetzelfde tijdperk van 1937. Van 1 Jan. 1938 tot 30 Dec. 1938 werden in Belgie, 103.384 protesten geregistreerd, tegenover 79.525 over hetzelfde tijdperk van 1937. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. D* lever moet eiken dag één liter gal in de ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederit. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, -zijn KAPITAAL 150.000.030 AGENTSCHAP AALST KEIZERLIJKS PLAATS. -1 A ALLE BANK- EN BF.URSVER- HANDELINGF.N ONDER DE BESTE VOORWAARDEN VRACHTAUTO BOTST OP EEN PAAL DER ELEKTRISCHE VERLICHTING TE GENT Een verkeersongeluk deed zich Vrij dag morgen voor op het pleintje een weinig voorbij het kruispunt der Brus- selschelaan en Sint-Lievensstraat, te Gent. De vrachtauto Van den voerman Cesar Mortier, wónferide Achterstraat, te St-Amandsberg, gestuurd door den eigenaar, die uit dé riéhting der Kei- zerbrug kwam gereden, glipte plots uit tengevolge van de gladheid der baan, en kwam met volle j^éweld op een ijze ren paal der elektrische verlichting te recht. Het voolrsté deel van het zware voertuig werd gansch ingedrukt en de glasscherven van dennaan splinters ge slagen windscherm kvVetsten den ge leider aan de handen en het linkerbeen. Zijn 15-jarigen zoon Maurice, die naast hem zat, bekwam een diepe wonde onder het rechteroog. Beide slachtoffers werden gansch beblóed uit den wagen gebaald en door een bijgeroepen dok ter in een naastgelegen herberg ver zorgd, vanwaar zij naar een kliniek werden overgebracht. De wonden leve ren geen gevaar op. Lovendegem tusschen de Bierstalbrug en de Mariakerkebrug, de 62-jarige landbouwersknecht, Frans De Schuyter, uit Vinderhoute, gegrepen door een buurttram van de lijn Zomergem-Gent. De ongelukkige, die op slag dood was, werd ruim een dertigtal meters ver medegesleept. Na de eerste vaststel lingen-. ter plaaste, werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het ge meentelijk lijkenhuis. De bestuurder van de aanrijdende tram heeft verklaard, dat hij verblind was door de koplampen van een auto, komende üit dé tegenovergestelde rich ting. Ten einde het bezoek van buiten landsche toeristen aan ons land te be vorderen, heeft minister Marck een technische kommissie aangesteld met opdracht de invoering te bestudeeren van een reisboek je, waaraan tal van voordeelen zijn verbonden voor dé buitenlanders. Van dit jaar af zal dit reisboekje worden ingevoerd. De houders van het boekje zullen plots, waarschijnlijk I van belangrijke voordeelen genieten van een kortsluiting de door het toekennen van het visum tegen Parijs, 6 Jan. In den nacht vah Donderdag op Vrijdag, omstreeks 1 u. 15 is een geweldige brand uitgebroken in de Casanova een Parijsche nacht- gelegenheid, gelegen aan de avenue Ra chel nabij het kerkhof van Montmartre. De instelling was vol bezoekers, die dansten op de muziek van een Zigeu nerorkest, toen tengevolge kerstboom, die in een hoek van de zaal stond, in brand geraakte. De vlammen vonden een gemakke lijk voedsel in het karton, de gordijnen de zijde en de watte, waarmede de 40 t. h. vermindering, alsook het koste loos uitreiken van de identiteitsbeschei den door de Belgische konsulaire agen ten, door een prijsvermindering van 35 t. h. voor alle reizen per spoor van wanden en de zoldering van het lokaal 20 t. h. op de toeristenbooten, waren bekleed. In enkele minuten was de zaal, waar vroolijkheid heerschte, waar gelachen werd, gezongen en ge danst in een brandstapel herschapen. Het vuur had zich met een zoo verba zende snelheid ontwikkeld, dat de kel ners, de muzikanten en de klanten eerst aan een vuurwerk geloofden. Maar weldra gaf elkeen zich rekenschap van de werkelijkheid en werd het een alge- meene vlucht van de ongeveer hon derd aanwezigen naar den uitgang. Half naakt, met oppervlakkige brand wonden, gelaat en handen zwart en be vuild zochten vrouwen en mannen een het toeristenboekje, terwijl ook de Sa- uitweg uit het brandende lokaal en j bena er speciale voordeelen zal aan vluchtten in een naburige drankgelegen-verbinden. heid. De prijs van 35 Belgische frank, die Toen de brandweer ter plaatse kwam zal gevraagd worden voor het boekje, viel aan iets te redden niet meer te den- zal door de vermindering op het Visum, 50 t. h. op de toegangsgelden tot de rijks musea en de bijzonderste musea der groote steden, alsook door aanzienlijke verminderingen op de toegangsprijzen der bijzonderste merkwaardigheden namelijk de grotten (35 t. h. voor de voornaamste) en de casino's. Anderzijds staat de Tentoonstelling van de Watertechniek te Luik een prijsvermindering toe, die gelijk staat met een vermindering van de drie vier den. De terugbetaling op de benzine zal verband houden met het gebruik van ken. Alleen het brandende puin kon nog gebluscht worden, terwijl enkele personen, die ir> de gangen bevangen door rook, bewusteloos waren gewor den, geneeskundige hulp moest worden verleend. Toen de brand heelemaal bedwon gen was, stelde men vast. dat twéé per sonen om het leven waren gekomen en twee zeer ernstig gewond. ofwel -door een reis per spoor van.mid- cjelmatigen duur reeds terugbetaald zijn. Minister Marck heeft zich ook bezig gehouden met de herinrichting van de ófficieele diensten voor het toerisme.De hervorming, die de eenheid in opvat ting alsook de koordinatie in de wer king moet verwezenlijken, zal eerst daags tot stand komen. ppiMigal n. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zachte plantenuittreksels, die werkelijk HET EERSTE dc halve woorden snapte, welke het reeds geleerd had. Soms, als het kind stilhield, boog een der mannen zich er over heen en zijne mollige en blanke armpjes uitgestrekt ziende naar de eene óf andere bloem, wier purper of blauw djpze van den stengel en gaf ze het kind irt de hand, alsmede een zoen op het voorhoofd. De gesluierde dame omvatte met een enkelen oogslag dat lachende tooneel en een halfgesmoorden zucht ontvlood hare borst, toen zij hare schreden naar het prieel richtte. Toen eerst werd zij door de jonge vrouw opgemerkt. Deze stond op,groet te haar en voelde dat zij bloosde onder den scherpen blik welke op haar geves tigd werd. Vervolgens, al hare bevalli ge losheid hernemende, verzocht zij haar zich neder te zetten. Doch in de plaats van den haar aangeboden zetel ip te nemen trad de vreemdelinge na der en reikte haar de hand. Zuster, sprak zij. Juist keerden de wandelaars terug. De oudste had het kind, dat te lang zaam naar zijn zin liep, op zijne armen 31ste Vervolg en slot. XII De beste weg. Eene door twee postpaarden getrok ken koets reed op zekeren Junidag d» markt van Plouden over, en hield voor een bekoorlijk landhuis stil. Eene gesluierde dame steeg uit, schreed met levendigen tred de gerijfde paden langs de bloemperken, welke hek en huis van elkander scheidden, door, en de deur ziende aanstaan, trad zij binnen. In het voorhuis was niemand. Zij opende eene tweede deur, welke in eene eetzaal uitkwam en bleef op den drempel staan. Het vertrek had nog een anderen uitgang, namelijk eene breede glazen vleugeldeur, die juist open stond. On der een groot prieel, waarover zich in bekoorlijke wanorde allerlei slinger planten kronkelden, zat eene jonge vrouw van eene schitterende schoon heid. Zij werkte aan een lief kinder jurkje, terwijl zij meermaals ophield genomen en het was aardig de kussen om een blik te werpen in de zich voor ,en liefkozingen aan te zien, welke zij haar uitstrekkende lommerrijke dreef, wisselden. Daar wandelden en koutten twee man- j Eensklaps uitte het kind met zijn hel- nen naast eene loopmand, waarin een dere stemmetje de twee woorden Ma- aanvallig kind zijne eerste stappen op ma Dame I het levenspad leerde zetten, terwijl het j De beide mannen keken naar het igps>r U5 la yie apotheken ff. 12.50, BISDOM GJlNT Z. H. Exc. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te Buggenhout, ir vervanging van E. H. V. Ghysels, Can- didaat in de Natuurlijke Wetenschap pen, die op zijn aanvraag eervol ont slag bekomt, E. H. D. De Wolf, pastoor te Overslag (Wachtebèke) tot onder pastoor te S. Maria-Lierde E. H. G. Vanderputten, onderpastoor te Ruien. prieel en een tweevoudige uitroep ont snapte hun mond. Lucile Mevrouw Bretagny! De dame had 'haar 'sluier opgelicht en lachte hen toe. I Leonce gaf zijn dochtertje aan Mau rits over en in een paar stappen be vond hij zich bij de twee vrouwen. Hij omhelsde zijne zustpr. Moet ik u mijne vrouw voorstel len, Lucile vroeg "Jhij haar. Dat is onnoodig, antwoordde me vrouw Bretagny, Louisa minzaam aar- ziende. Ik heb mij zelve voorgesteld... Gij hadt gelijk, Leonce, en ik ongelijk. Toen ik u in uw geluk volharden zag ben ik eindelijk tot de slotsom geko men, dat er eigenlijk geen duurzaam geluk bestaat dan hetwelk in het huise lijk leven gevonden wordt. Ware vrienden zijn zeldzaamf.kennissen zijn baatzuchtig. Toen ik mij verlaten ge voelde ben ik tot u gekomen. Ik was u die voldoening schuldig voor eene ver- waarloozing vaU twee jaren. Laat ons daar niet meer van spre ken, zeide Louisa vriendelijk. Wij zijn u veel verschuldigd, mevrouw aan u heeft Maurits zijn eerste succes te dan ken. Mevrouw Bretagny zag haren broe der aan, maar in dien blik lag niets ijandigs. Zijt gij nog boos op mij vroeg Leonce. lm Volstrekt niet. Ik was blind gij 19, Ai-enbergstcaat, ANTWERPEN GRONDPANDOBLIGATIEN. KASBONS. DEPOSITOBOEKJES uitsluitenc! gewaarborgd Kostelooze inlichtingen bij onze Agenten M. Leopold DE SMET-VAN DER TAELEN M. Louis DE RYCK. Zaakwaarnemer Erembodegem M. F. DE CLIPPEL, Aangenomen Wisselagent, Keizerlijke Plaats, 5 2, AALST Telefoon 392 Keizerlijke Plaats, 48, Aalst Telefoon 987 hebt mij (wel is waar, ietwat ruw) de cogen geopend doch ik betreur zulks niet. Mijnheer Maurits naam wordt hoe langer hoe grooter over eenigen tijd wordt hij beroemd. Maar waarom brengt ge mij dat lief kind niet eens,dat ge daar even zoo in uw armen troêtef- det, Leonce Dat is waar ook, ge hebt ons Ma- rietje nog niet gezien. Maurits f Mau- rits Maurits kwam, gevolgd door eërië meid die het kind droeg. Mevrouw Bre tagny zoende het meisje, vond dat het een allerliefste poesje was en vroeg daarna of de kamer, waarvan Le once haar voor zijn huwelijk, toen het huis nog niet gebouwd was, gesproken had, voor haar was behouden en op het bevestigende antwoord, sprak zij Leonce, breng er mij heen ik moet u over belangrijke zaken spreken, waarmede wij Louisa niet behoeven te vervelen. Zij verlieten het prieel Louisa en Maurits bleven alleen. Ik was niet weinig verwonderd be gon de jonge vrouw maar ben noch tans zeer blijde. Die stap is een be wijs dat mevrouw Bretagny een beter hart heeft dan gij zeidet. Ik heb altijd gezegd dat er iets goeds in die vrouw zat, maar dat de wereld haar bedorven had. Toch twij fel ik er aan of zich bij het zeer natuur lijke verlangen naar toenadering tot haar eenigen naasten bloedverwant,ook geene andere beweegreden gevoegd heeft. Welke Zij is verouderd en wordt min der gezocht. AL de schoonheid eener vrouw verwelkt, keert de wereld haar den rug toe en begint hare boete. Om het even, Maurits zij heeft Svel gedaan met tot ons te komen. Het vid mij hard te moeten denken dat Leonce's zuster, mij als eene vreemde linge bleef beschouwen. Nu ontbreekt er niets meer aan mijn geluk. Mijn God hoeveel dankbaarheid zijn we u niet verschuldigd Bemind worden, vrij van alle onrust en kommer, is dat niet het toppunt van het menschelijk geluk? Als ik nakend, en de armoede en ver latenheid, welke ons deel hadden moe ten wezen, met onzen tegenwoordige^ staat vergelijk, dan voel ik mijn hart vervuld met eene onbegrensde dank baarheid jegens de Voorzienigheid, en vraag ik mij af, wat wij gedaan hebben om zooveel geluk te verdienen Niets, antwoordde Maurits, in ge dachten verslonden naar het azuren uit spansel starende niets, maar vergeet niet, Louisa, dat onze moeder eene hei- lige op aarde was, en dat zij nu ecn« heilige in den hemel is. EINDE,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2