Zwaarten ua de Maaltijden Ee reis van Chamberlain en Halifax naar Home G£KEK6D NIEUWS Erg ongeluk le Sl-.ttorilz Londsn^Brussel in 48 minuien üei ski-smgeluk ep den Galibier Eéiie slem Voor Kamerontbinding NEW YORK ALLEEN IN DE WERELD 11 Januari. H. Honorata. - Zij was de zuster van den H. Epiphanus, bisschop van Pavia, aanvaardde den kloosterlijken staat en stierf rond het jaar 500. Indien gij de zwaarten in de maag voelt, eenigen tijd na uw maaltijden i3 1 het bijna zeker dat gij lijdt aan hyperch De goudvoortbrengst in de mijnen lorhydrie of afscheiding van een al t< van Kilo-Moto. -- De voortbrengst van j zuur maagsap. Dit overtollig zuur ver- de mijnen van Kilo-Moto in December wekt de gisting van het voedsel, dat als 1938, bedroeg 141 kgr. 641 tegen 719 kgr. in dezelfde maand van 1937. Voor het jaar 1938 bereikt de pro- duktie 8.466 kgr. tegen 8.066 kgr. 701 gedurende het jaar 1937, wat dus een aanwinst van nagenoeg 400 kgr. verte genwoordigt. De prinsen Felix van Luxemburg en René de Bourbon gekwetst Op de vermaarde bobsleighpiste van «Gresta» te St-Morits, heeft zich een erg ongeluk voorgedaan. Een «bob» werd bestuurd door prins •René de Bourbon en langs achter had zijn broeder Félix van Luxemburg plaats genomen, om het remmen te ver- lood in de maag blijft/en zeer hevige 'zekeren. pijnen veroorzaakt. Een spoedige, ver- Apostolaat te Brooklijn. De bis schop van Brooklijn heeft de geestelij ken van zijn bisdom aangespoord om het aantal godsdienstcursussen voor an dersdenkenden uit te breiden. Het vorig jaar werden onder leiding van Pater McGowan reeds 45. van deze cursussen gehouden. Aan dezen cursus hebben 671 niet-katholieken deelgeno men, waarvan er 542 zijn overgegaan tot de Katholieke Kerk. lichting kan bekomen worden door een half koffielepeltje of 2 a 3 comprimés Magnésie Bismurée te nemen in een weinig water, na de maaltijden of wan neer gij de pijn gevoelt. De Magnésie Bismurée maakt bijna onmiddellijk het overtollig zuur werkeloos, verzacht de ontstoken slijmvliezen en voorkomt brand, krampen, zuur, zwaarten en al le ongemakken die uit een overvloed Vrijdag laatst hadden zij een koers gewonnen en wilden Zondag herbegin nen. Zij vertrokken aan een buitengewo ne'snelheidprins René gebood zijn broeder, de remmen niet aan te raken. In de eerste virage waren zij prach tig geslaagd en werden luidruchtig toe gejuicht; zij vervolgden met nog groo- ter snelheid. Prins Felix had den tijd niet een ruk aan- dé rem te geven van zuur Bismurée onschadelijk en gemakkelijk om nemen, is te koop in alle apotheken aan de prijs van fr. 7.50 en frs. 13.50. Het groot formaat bevat meer dan het dubbele en is dus veel voordeeligev. Een gasleiding van 2500 Km. Een gasmaatschappij uit den staat Montana (V.S.A.) heeft de toelating aange vraagd voor het aanleggen van een 23 00 km. lange gasleiding naar Wis consin, een afstand gelijk aan dien van Kopenhagen naar Napels. Dc kosten worden op rond 5 millioen dollar (150 millioen frank) gesteld. Een tweede plan van nog grooteren omvang, en dat 200 millioen dollar zou eischen, bestaat in Kansas. Hiertegen zijn echter bezwaren gerezen van de zij de der werkgevers- en arbeidersorgani saties der kolenmijnen; het betreft hiei namelijk het vervoer van een concur- reerend product aardgas. Gouverneur-generaal Rijckmans in Congo terug. M. Rijckmans, gouver neur-generaal van Congo, is van zijn reis naar Europa in Congo teruggekeerd en te Matadi aangekomen. Hij werd met de gebruikelijke plechtigheid door de plaatselijke overheden ontvangen. Vervolgens nam M. Rijckmans plaats in een extra-trein waarmede hij naar Leopoldstad vertrok. Persjubileum in Italië. Het katho lieke blad van Genua «II Nuovo Citta- dino» heeft in het begin van het nieu we jaar zijn tienjarig bestaan herdacht. Bij deze gelegenheid heeft Kardinaal Pacelli, in naam van den H. Vader, een schrijven gericht tot de redactie en de administratie van het. blad, waarin hij het blad een ruime verspreiding toc- wenscht onder de Italiaansche katho lieken. Door een engelsch verkeersvliegtuig Een Engelsch verkeersvliegtuig, on der bevel van kapitein J. T. Percy, is van het Londensche vliegveld Croydon naar Brussel gevlogen met aan boord een vier-koppige bemanning en 1 l pas sagiers; de vlucht duurde slechts 48 mi nuten. Het oud rekord bedroeg 53 mi nuten. xxen ene uit een overvioeu ----- -- voortspruiten. De Magnésie bij de tweede virage. sloeg de «bob., te gen een wand van de piste. Dadelijk sneldè men ter hulp; beiden lagen erg bebloed-óp de ijsbaan. Prins Félix was èver gansch het li chaam gekwetst dóch niet gev met zijn broeder, René was het erger gestéld. Overgebracht naar het gast huis, moest men de talrijke wonden toe- - in naaien. Nadere bijzonderheden De kwetsuren die prins René de Bourbon en zijn bfpeder hebben opge- loopen, zijn niet zoo erg als hierboven gemeld. Prins René de Bourbon, werd slechts de bovenlip .gekloven en zal niet lang in het gasthuis' verblijven. Wat prins Félix van Luxemburg betreft, die heeft slechts kneuzingen opgeloopen. Mededeelingen voor de Werkloo- zen (openstaande betrekkingen) door den Nationalen Dienst voor Arbeidsbe middeling en Werkloosheids worden thans niet meer gelezen om 9 uur, doch aan het einde van de eerste uitzending der Nieuwsberichten, welke te 7,25 uur aanvangt. Verbond der Katholieke Vereenigin- gen en Kringen. De eerstkomende algemeene vergadering der afgevaar digden zal plaats grijpen op Woensdag I 1 Januari, te 1 0,30 uur stipt in «Patria» 23, Broekstraat, Brussel. Dagorde 1. Het vraagstuk der Jo den a) Historisch overzicht, uiteenzet ting van ridder J. de Ghellinck d Else- ghem, advokaat bij het Beroepshof; b) de Joden in Belgie, uiteenzetting van burggraaf du Bus de Warnaffe, gewe zen minister, volksvertegenwoordiger. Op de algemeene statutaire vergade ring van de katholieke associatie van het kanton Assche heeft Kamerlid De Winde de balans opgemaakt van de vier jaren drieledige regeering en zich overtuigd voorstander verklaard van Parlementsontbinding welke het kie zerskorps zou toelaten zich uit te spre ken over de twee stellingen die tegen over elkaar staan. Ofwel zal men rechts omkeert maken, zeide hij, om terug te keeren tot de gezonde tradities van om zichtigheid en zuinigheid in zake open bare financiën; ofwel zullen de handha ving van een onverdraaglijken belas tingdruk en de voortzetting van een overdreven levenswijze de Natie in haar levensbronnen ondermijnen door de vernietiging van de belastbare stof, door de verdelging van den midden stand en door het verval van de econo mische bedrijvigheid van Belgie. Het land heeft zijn keuze gedaan. De stad New York is een van de grootste en drukste steden der wereld. Volgens de laatste volkstelling waren er 6.930.446 inwoners, waaronder 4.300.000 blanken. Om een idee te krijgen van de enor me uitgestrektheid dezer stad, is het voldoende te weten, dat de voornaarp- ste verkeersweg, de Broadway, die de stad in lengterichting doorsnijdt 27 ki lometer laftg is. Het Empire State Building, het hoog ste gebouw van New York en de heele wereld telt 85 verdiepingen en is dui zend voet hoog.' Het is nóg 30 meter hooger dan de Eiffeitoren. Het zal slechts weinigen bekend zijn. dat onder de talrijke secten te New York de Joden de grootste rehgieuse gemeenschap vormen, onmiddellijk ge volgd door de Roomsch-Katholieken. De stad heeft niet minder dan 3000 kerken en 20 musea. De voornaamste handel van New York is de kleerenhandel en dit ver klaart tevens het buitengewoon groot aantal Joden, van wie nog een groot gedeelte is onderworpen aan het fameu ze «sweeting-systeem». Na de klee- dingindustrie volgt de papierindustrie. Als geldmarkt wordt New York op het oogenblik alleen nog overtroffen door Londen. 1ste Vervolg. Ik dacht een oogenblik na op de Woorden die mijn oude schoolkame raad tot mij gesproken had. Waar gaat gij heen? en Hebt gij geld vroeg hij immers. Dat moet wel eene wijze vraag geweest zijn, want waar zou ik zonder geld kunnen heengaan Nu werd mijn gang twijfelachtig en doel loos. Pinkoog Pinkoog riep ik, luid genoeg om door de voorbijgangers ge hoord te worden, waarom mij dit ge vraagd Ik gevoelde mijne hulpeloosheid, en tranen biggelden langs mijne wangen. Alleen geen vader noch moeder te kennen, die u liefhebben en koesteren geen geld of goed te bezitten, waarme de gij de verleiding kunt bedwingen, van huis te gaan. Gansch alleen Jong, arm, onervaren, en dan nog verstooten te zijn O mensch, dat lot is zoo vree- selijk I Maar ik was niet verstooten. De lief dadige hand strekte zich ontfermend over mij uit, doch ik was fier en eer zuchtig, en weigerde het brood der ge nade te eten. Het was vrij natuurlijk dat niemand meer acht op mij sloeg, toen ik het grootste deel van het vette West-Fries land achter mij had. Die havelooze jon gen, met zijn somber uitzicht, was vooi de voorbijgangers een voorwerp van Londen, 9 Jan. In afwezigheid van M. Chamberlain, die Dinsdag och tend naar Parijs en Rome vertrekt, in gezelschap van Lord Halifax, zal het ambt van eersten-minister, gelijkvor mig de traditie, uitgevoerd worden door den Kanselier van dp Schatkist sir John Simon. Men voorziet geen vergadering van het Kabinet voor Woensdag 1 8 Januari. De oorlog in Spanje is de «struikelsteen') aldus de «Times». Londen, 9 Jan. Aan den voor avond van de reis-van M. Chamber lain en lord Halifax naar Rome, wijst de Londensche pers er op dat de oor log in Spanje, vólgens de uitdrukking van de «Times» da;>struikelsteen» uit maakt der Engelsch^ialiaansche bespre kingen. De diplomatieke opsteller van de «Times.) bevestigtjdffit in ieder geval «de oorlogsrechten—mét zullen toegestaan worden vooralëer hét plan van het Co mité van nipt-inmenging wordt verwe zenlijkt Volgens de diplomatieke opsteller van de «Daily Telegraph and Morning Pist» blijft de toekenning van de oor logsrechten ondergeschikt aan de alge- heele terugtrekking der vreemdelingen. De uitwijking der Duitschers is dus zoo noodzakelijk als die der Italianen. De hoofdopsteller van de vreemde politiek-rubriek van de «News Chroni cle» onderlijnt van zijn kant, dat de Spaansche kwestie hét meest dringend te regelen is, indien men een werkelij ken vrede in Europa1 wil bekomen. «Ongelukkiglijk, voegt hij er bij, 'v. het een weinig aanmoedigend proefveld Er is nog geen de minste hoop op zoening in Spanje, zoolang de vreemde troepen niet worden teruggetrokken, en zoolang de levering van vreemd oor- logsmaterieel niet heeft opgehouden. Tot dusver zes lijken weergevonden Op den Galibier, namelijk bij de bergengte van Ponsonière, in de streek van Saint-Jeanrde-Maurienne, heeft zoo als gemeld een geweldige sneeuwstor- gevaarlijk; I hng een karavaan van 8 skiloopers ver rast en. bedolven. Slechts één hupner kon zich bevrijden. De reddingsploegen zijn er in ge laagd zes lijken te bergen, waaronder dit van den heer Jean Maurairr, be stuurder van het kabinet van den voor zitter van den Franschen Senaat. Hij was slechts 35 jaar oud. De andere lijken werden herkend als zijnde die van mej. Torchon-Davat, mej. Magnan, en van de heeren Ray mond Ermorine, Paul Elwerfest Stéphane Lechner. De heer Raymond Ermorine was lui tenant-vlieger bij het 19de eskader van Bordeaux. De heer Paul Elwerfest was een Nederlander, studeerende in het Biologisch Instituut te Parijs. De heer Stéphane Lechner was ski-monitor. De lijken werden per slede overge bracht naar Valloire en aldaar in de kleine dorpskerk opgebaard. Het lijk van den heer Daniel De- wulf, professor van ski-Ioopen die ins gelijks vermist wordt, is nog niet terug gevonden. de vergiftiging overleden. De andere arbeider is buiten gevaar. Door de politie werd een onderzoek gesteld. BRAND TE AARTRÜKE Op een hoeve van baron Van Caloen, aan de Bruggestraat, bewoond door ze keren Richard Jonckheere is Maandag avond brand ontstaan in een schuur, die langs de straat gelegen is. Toen het vuur bemerkt werd stond de schuur reeds in lichtelaaie. De die ren die in het brandend gebouw onder gebracht waren, konden allen gered worden. De brandweer van Torhout werd te lefonisch verwittigd en snelde in aller- haast ter plaatse. Zij stelde alles in het werk om het vernielend element zoo goed mogelijk te bestrijden en de na burige gebouwen te vrijwaren. Het vuur breidde zich bliksemsnel uit, doordat de schuur een gröote hoe veelheid hooi en stroo bevatte. De oorzaak van den'brand is tot nu toe onbekend. De rijkswacht van Torhout, die even eens ter plaatse was om de orde te handhaven en dé noodige vaststellingen -te doen stelde het eerste onderzoek in. De brandweer bleef tot laat in den avond ter plaatse. De schade zóu, volgens de eerste vaststellingen, zeer hoog oploopen. MAN VERONGELUKT TE ANTWERPEN Een automobilist zag Maandagavond aan het kruispunt van de Volharding- ér» Onafhankelijkheidstraten, te Ant werpen, plotseling een man naast een fiets op den rijweg liggen. Hij remde uit alle macht, maar vruchteloos. De man werd overreden en zoo deerlijk gewond, dat hij enkelen tijd later over leed. Het slachtoffer is de 5 1 -jarige Jan De Vos, uit de Jules-Kenneslei, te Wil- ijk. TE ANTWERPEN DRONKEN TWEE VERHUISWERKLIEDEN EEN GLAASJE VERGIF Een hunner overleden Twee verhuiswerklieden hadden Maandagnamiddag een groote partij meubelen binnengebracht in een huis der Twee Nethenstraat, te Antwerpen. Toen zij hun werk geëindigd hadden, schonk de vrouw des huizes voor elk hunner een borrel uit. Toen zij het glaasje geledigd haddenwerden zij door hevige krampen gekweld. Zij werden in allerijl naar het zieken huis overgebracht, waar werd vastge steld, dat beiden bij vergissing, cynisch zuur hadden gedronken. Een der arbeiders, de 32-jarige Hy- poliet Govaerts, is Maandagnamiddag het gasthuis, aan de gevolgen van TWEE JONGELINGEN VERDRON KEN TE DENDERMONDE Maandagnamiddag werd de wijk van de Donckstraat te Dendermonde in op schudding gebracht door een tragisch geval. Zekere H. De Deyn, wonende te Appels, zag van verre hoe twee jonge lingen beproefden op het ijs te gaan. Plots verdwenen de twee onvoorzich tige jonge mannen in het water. De Deyn sprong toe en trachtte de drenkelingen te bereiken door middel van een plank. Doch het ijs was zoo broos, dat de redder zelf uit het water moest worden gehaald. Onderutsschen verliep echter de tijd en de twee drenkelingen kwamen niet meer aan de wateroppervlakte. Men be gon dan ook onmiddellijk te dreggen en veldra werd een eerste lijk opgehaald. Het was dit van zekeren Jozef Vanden Broeck, 1 7 jaar oud, wonende et Den dermonde, op het Klein Kwartier. Even daarna werd het tweede lijk opgehaald en geïdentificeerd als zijnde dit van Désiré Van Geerteruyen, 16 jaar oud, wonende aan de Tuin wij. afschuw, een alledaagsch gezicht, eer luierik, een deugniet, een kleine Hief Harde woorden die in stilte door mij werden opgevangen, maar als dolkste ken door mijne ziel gingen. Wat is de wereld toch slecht en achterdochtig, dacht ik toen alreeds. Is armoede dan eene schande Waarom hield men mij voor een deugniet, een kleinen dief en waarom was ik een luierik ik wilde immers werken Toen ik dé Koepoort van Hoorn na derde, die thans gesloopt doch destijds nog de oude West-friesche hoofdstad vari^het vette land afscheidde, was het re^ds schemeravond geworden want hoeWel de afstand van de plaats, van waar ik kwam tot aan de stad, slechts een paar uren telde, had ik, door van tijd tot tijd aan den kant van de slooten te gaan zitten, of door verscheidene malen mijn hoofd tegen het hek van eene boerenwoning of tegen de wilgen stompen, die den fraaien weg ontsieren een rustpunt te geven, teneinde de tra nen op te drogen, die nu en dan nog uit mijne oogen vloeiden, den afstand schijnbaar met een paar uren verlengd. De poort was reeds gesloten, doch in de zware, boogvormige deur was eene tweede, kleinere deur aangebracht, groot genoeg, om er den kleinen niet naar behooren door te laten. Ach ter de deur stond een reusachtige kerel met een dom gelaat en eene wollen muts op het hoofd hij dampte ziji smookje, en blies van tijd tot tijd eene wolk voort uit zijne neusgaten. Zijne verveling moet niet ten mijnen gunste geweest zijn, want toen ik over de twee voet hooge plank wilde heen stapper,. die waarschijnlijk tot drempel diende, greep hij mij in het kruis van de broek stevig vast. Ventje, wie zij t, gij vroeg hij mij barsch. - - Ik trilde als het riet aan de rmgsloot, en het huilen was mij weer nader dan het lachen. Ik zwèeg. Gauw wat, kleine spitsboef, ver-, volgde hij, of ik sluit het gat. Ik heb later gezien, dat de zware deuren nog wel in de»-Eoestige hengsels hingen, maar dat zij toen bij nacht.zoo- wel als bij dag, vootv. de voetgangers openbleven- ,ook was de, kerel met jeneverneus (want daarvoor had ik de zen aangezien) en zijn wollen muts ver dwenen. Misschien is hij wel den weg 'van alle vleesch gegaan. Goed, ik zag hem met smeekende oogen aan, en toen vielen mijne blikken op een oud vrouwke, dat aan de linkerzijde van de poort, onder het hooge koepeldak als een standbeeld ingemetseld scheen. Ik heb dat figuur in later en tijd nog dik wijls ontmoet. Zij stalde op eene zware houten klep, die 's nachts tot sluiting van het gat moest dienen, en waaruit bij dag haar halve lijf troonde, alles uit wat de hongerige maag van eenen klei nen vagebond konde strelen zij hield daar een snoepwinkel. Ik voelde onbedacht in mijne broek zakken, maar tastte mis. Mijn talmen om antwoord te geven scheen den poortwachter te vervelen, op het toenemend verzoek echter van de winkelvrouw Och, laat hem door, dan kan hij zijn weg in de wereld :l vinden, nam de wollen muts mij op de I punt van een zijner zwart geschilderde EEN ARME VROUW OP HET STORT EENER KOOLMIJN TE GÏL- LY ONDER WAGONNETJES VERMORZELD Een arme weduwe uit Gilly, de 52- jarige Célestine Claeys, wonende in de «rue de la Station» was Maandagmor gen rond 7 uur 20 naar het stort der koolmijn Trieu-Kairin in de «rue de la Ferme» gegaan, om er wat mager steenkolen te verzamelen voor den ver koop. De vrouw die van den Openba ren Onderstand leefde, wilde aldus haar pover inkomen wat verhoogen, en klauterde voorzichtig de steenkoolhel ling op. Toen zij zich op zeker oogenblik wat al te dicht bij de spoorlijn gewaagd had, deed zij en val en kwam op de spoorbaan terecht. Enkele wagonnet jes kwamen juist langs gereden, en de ongelukkige werd letterlijk vermorzeld. Toen men de ongelukkige weduwe ter hulp gesneld kwam, had zij reeds opgehouden te leven. klompen, en wierp mij bijna een halve Rijnlandsche roede de poort door. Op deze wijze zag ik voor het eerst van mijn leven de huizen van eene stad. Het huilen was mij evenwel nader dan het lachen, doch de moedwil van den poortwachter, dien ik later, zooals ik zeide, nooit meer ontmoet heb, deed mij de borst van verontwaardiging zwellen, en het eerste woord, dét ovei mijne lippen rolde, en op hem doelde was Rakker Ik zag de stad, ik zag er huizen ker ken en torens, in bonte menigte door een. Ik zag er winkels met allerharide koopwaren, en wegen en voetpaden, waarop een hardlooper onwillekeurig moest knikkebollen. Ik sukkelde de eene straat in, en de andere uit, en keerde mij telkens ver schrikt om. Wanneer een hoop straat bengels mij op de hielen volgde, liep ik somtijds als voor mij zeiven vreezer- de, achter den man, die eene handkar bestuurde, waarin een dood paard of een verdronken kalf lag, ook ik bleef voor een dér gelanteriewinkels staan, waar de menschen juist bezig waren de lichten te ontsteken. Ik noemde in die dagen Hoorn, met zijne negen duizend zielen, eene groote groote stad en dat is een knaap, die altijd onder den plak van een hard vochtigen is opgegroeid, wel te verge ven. Hoorn is een lief, zindelijk en wel varend stadje, wel te verstaan wanneer men het minus zooveel van het plus zooveel aftrekt. Nu, armen vindt men overal, tot zelfs in Perzie en Algiers. Ik dwaalde nu hier en dan daar rond, tastte andermaal in mijne broekzakken doch trok de handen wederom vergeefs terug. Toen beet ik op mijne nagels en mijmerde. Wat moet ik aanvangen? Ik wilde de wereld door maar hoe de eerste schrede op hare talrijke kron kelpaden gericht Als jongen van 1 3 jaren reikten mij ne blikken destijds niet vérder, dan naar een goede legerstede, eene warme hutspot en eenige centen om knikkers té koopen, en buiten de schooluren iVaar ik dan ook al de wijsheid, die ik op dat oogenblik bézat, vergaard had -Hik bekommerde ik mij weinig om mijn toekomstig lot. Jk zeg, buiten de schooluren want de meester die trouwens een braaf en :htingswaardig man was, was de eeni ge persoon, die in zijne trekken het lot van een armen, verlaten wees met bon te kleuren wist te schilderen. Ik had gehuiverd bij zijne verhalen omtrent de ellende, welke zoo menig arme onverdiend móest lijden, weinig denkende, dat ik zelf weldra tot deze rubriek van menschen zouden behoo- n- i Terwijl ik, in mijne sombere over denking verdiept, ongemerkt aan het houten havenhoofd was aangeland, en de avond met zijn geheimzinnig gef uis ter als een spook op mij neerdaalde, terwijl ik, in halfbewusteloozen toestand mijne kwijnende oogen op de loggers en visschersvaartuigen liet weiden, die langzaam aan den horizon opdaag den, werd ik op het onverwachts bij den schouder gegrepen. Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2