RHEUMATIEK GËMENGQ NIEUWS Een aanslag op Koning Carol verijdeld IN ALLEEN DE WERELD Belgi&ch'Buitsche overeenkomst D@ Poiitisk© Teesfaid Qsstendsche bost eSsop een storm verrast 12 Januari. H. Arcadius. Ten einde meer vrijheid te hebben in den dienst voor Jezus Christus verkoos hij een eenzaam bestaan boven een leven vol weelde en plezier. Om zijnentwille werden zijn ouders gedood. De rechter voor wien hij moest verschijnen deed hem al.zijne ledematen afhakken. Zijn hchaamsdeelen aan God opofferend ontsliep hij bij mirakel zachtjes in den Heer (Ille eeuw). van een dergelijk dier meester te ma ken. De otter die zich door geen enkel aas I laat aanlokken, verlaat zijn hol slechts des nachts. Het is een heel schuw dier De minister van Landsverdediging terug uit verlof. Luitenant-generaal Denis, minister van Landsverdediging, die enkele dagen met verlof heeft door gebracht in het Zuiden van Frankrijk, is terug te Brussel. Hij heeft onmiddellijk weer de lei ding van zijn departement in handen genomen. Scheepsmeisjes. Bij gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland, zullen voortaan op vaartuigen van 15 tot ten hoogste 250 ton vrouwelijke gezinsle den van den .verantwoordelijken schip per, zoo ze boven de 1 6 jaar zijn, als scheepsmeisjes» dienst mogen doen. Dit is dus een nieuw beroep. Bij groote- re vaartuigen evenwel mag een scheeps jongen niet door een meisje vervangen worden. Dat komt misschien wel later. Verscherpte arbeidstucht in Sovjet- Rusland. In sovjet-Rusland zal eike arbeider of ambtenaar, die zonder wet tige reden meer dan twintig minuten zal te laat komen op zijn werk, kunnen ge straft worden met onmiddellijke afdan king. Dit is de interpretatie, welke de raad van volkskommissarissen gegeven heeft aan een pas afgekondigd dekreet, waar in dc verscherping van de arbeidstucht voorzien is. Voorhistorische dieren. Nabij Ba koe aan de Kaspische Zee, vond men ii een teerput, die in den loop der eeuwen geheel verhard was, beenderen en ge raamten van mammoets, leeuwen, ka melen, hyenas, beren en wolven. Het teer moet wegens de heldere weerspie geling cn groote aantrekkingskracht ge had hebben voor de dieren, die daar door in den val liepen en stikten. In den loop der jaren sloot de massa zich boven de lijken, waardoor deze uitste kend bewaard bleven. Vroeger werd een dergelijke put in Canada gevonden, maar de vondst in Rusland is belang rijker. Hitler-schrikbeeld nummer 1 der Amerikaansche katholieken. Het Amerikaansche tijdschrift Queen s Work» heeft onder de ledeii van een katholieken leekenbond een enkwest in gesteld over de meest onpopulaire-tijd- genooten. Het resultaat was als volgt Adolf Hitler is schrikbeeld n. 1 met 2.810 punten; hierna volgen op de ranglijst der onpopulaire tijdgenooten Stalin met 338 punten de filmster IVlac West met 2 1 6, Mevr. Roosevelt met 33, de communist Browder met 32, Franklin D. Roosevelt met 18 de Bij bel vorscher Rutherford met 12, Musso lini met 10, Generaal Franco met 10 en John L. Lewis met 4 punten. j en een ware geesel voor de visschen. Ten einde hern met een val te van gen dienen er tal van voorzorgsmaatre gelen te worden getroffen. Alvorens zijn val op te stellen, bindt de jager zich planken aan de voeten, bedekt zijn mond met een doèk en Eenmaal de val opgesteld besproeit wrijft zijn handen in met pareisap. hij bij het terugkeeren zijne voetindruk ken. Dit alles om toch maar te voorko men dat de otter een menschenlucht zou gewaar worden. Boekarist, 10 Jan. De volstrekt buitengewone politiémaatregelerrriie se dert enkele dagen worden genomen, telkens Koning Carol zich ergens be geeft, hebben den indruk gewekt, dat men een aanslag vreest op het .leven van den vorst. De ontploffing in een voorstad van Boekarest, den 7n Januari, wordt door velen als een mislukte aanslag be schouwd. Anderzijds loopt het gerucht dat een groep jongelieden, onder aanvoering van een officier, tegen 6 Januari een aanslag hadden beraamd. Zij zouden slechts enkele uren tevoren aangehou den, en onmiddellijk voor den krijgs raad gebracht zijn. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat de mannen van de IJzeren Wacht medeplichtigen hadden tot in het ko ninklijk paleis. In officieele kringen logenstraft men uitdrukkelijk alle berichten betreffende een komplot. Men geeft echter toe, dat buitengewone politiemaatregelen getrof fen en dat een zeker aantal personen aangehouden werden. De betrokken maatregelen werden, genomen in verband met de gebeurte nissen van de vorige weken. De dood van Codreanu en zijn me dewerkers heeft een einde gesteld aan het terrorisme van de gewezen leder der Ijzeren Wacht en hun buitenland sche medeplichtigen. Maar hun dood wordt nog steeds door hun Roemeensche- en buitenland- schë vrienden, namelijk ook in Duitsch land heftig besproken. En nu zij inzien dat elke terroristische poging op groote schaal ongenadig zou onderdrukt wor den, zouden de mannen van de gewe zen Ijzeren Wacht pogen rechtstreeks den Koning te treffen, wiens politiek hun beweging den kop heeft ingedrukt. Otters vangen is geen kinderspel. Voor enkele dagen wist een bosch wachter aan de boorden der Trouille een otter te vangen die 1 m. 15 lang was. Een prachtvangst. Dit te meer, als men nagaat wat al voorzorgsmaatrege len er moeten getroffen worden om zich 2de Vervolg. Toen ik mij omkeerde, zag ik een reusachtig man, met een lederen spits- hoed op het hoofd. De blauwlakensche jas met de goudgele knoopen, welke hem evenwel sierlijk stond, en de blan ke hartsvanger, die hij aan een breede riem droeg, deden mij waarlijk ontstel len. Ik dfeinsde een stap achterwaarts ik had nog nooit een diender gezien. Sta beval hij met eene door dringende stem. Ik beefde en stond als een eiken boom. Wat zoekt je hier vroeg hij. Je bent, naar ik zie, een vreemdeling, liet hij er op volgen. Een vreemdeling dacht ik ter loops; want welke duivel zou kunnen gelooven, dat hij uit den hoop stadsgui- ten mij zoo op den eersten blik voor een vreemd personage had aangezien. Mijnheer, antwoordde ik be schroomd, ik zoek niemand. Ha ik begrijp het al. Je thuisko men vroeg hij. Mijn vader en mijne moeder zijn beiden dood; twee vaders, drie zusjes en een broertje, liet ik er, ter verduide lijking, maar snikkend, op volgen. Ik weet het al, een geboren Zeer belangrijk voor de Rijnvaart Eene overeenkomst, gelijkaardig aan die welke reeds gesloten werd met Frankrijk, Nederland, Italië, het Groot hertogdom, enz., is nu gesloten met Duitschland, ten einde in de toekomst de dubbele belastingen te vermijden en alzoo verschillende vraagpunten van fiscalen aard te regelen. Deze overeenkomst zal met voldoe ning begroet worden door de schippe rij en vooral diegene welke het belang rijk trafiek verzekert tusschen Antwer pen en de Rijnhavens. Inderdaad krachtens dit akkoord zul len de inkomsten der bedrijvigheid der binnenscheepsvaartondernemingen en de inkomsten der private schipperij- vennootschappen, voortaan alleen be lastbaar zijn in den Staat, waar het fis caal verblijf van den uitbater gelegen is. Daar uit volgt dat de binnenvaart- maatschappijen van Antwerpen en pri vate schippers die het trafiek Rijn-Ant werpen verzekeren, nog enkel zullen af te rekenen hebben met den Belgi schen fiscus. Deze overeenkomst zal in voege tre den onmiddellijk na bekrachtiging door de Wetgevende1 Kamers, wat eerlang zal geschieden, daar de regeering beslo ten is de kwestie eerstdaags voor het parlement te brengen. BANDIETENSTREEK TE MEULEBEKE Maandag avond, omstreeks 22 uur, kwam de genaamde Kamiel Verh. han delaar, wonende te Lendelede, met zijn personenauto uit de richting van Tielt gereden. Gekomen ter hoogte van de wijk «De Peerdekens», werd hij plots een groote schok gewaar en werd met zijn voertuig over de baan geslin gerd cm in een diepe sloot terecht te komen. De voerder kwam er met eenige schrammen in het gezicht van af terwijl zijn voertuig groote schade opliep. Bij nader toezien hoe het ongeval zich had voorgedaan bemerkte hij dat het een werk was van bandieten, die groote kasseisteenen midden den weg gelegd hadden in een dubbele rij, zoo dat de auto niet verder meer kon. De kwestie van Burgos in de vereenigde commissies van buitenlandsche zaken. De Commissies van Buitenlandsche Zaken van Kamer en Senaat zijn Dins dagmorgen in gezamenlijke vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Huysraans, om de aange kondigde uiteenzetting van Eerste-Mi- nister Spaak te hooren over den staat der onderhandelingen met de regeering van Burgos. De vergadering werd buitengewoon druk bijgewoond. Zij duurde tot kwart na één uur. De bespreking die op de uiteenzetting van deti heer Spaak volg de was bijzonder heftig. Namen er on der meer aan deel de heeren Carton de Wiart, Van Cauwelaert, Nothomb d'As- premont Lynden, Van Overbergh en de Dorlodot (kath.) Paul Hymans, Joris (lib.) Daye en de Grünne (rex), Rolin, Hubin, Piérard .(soc.en Relecom (comm.) Verklaring vajij. den heer Spaak Na afloop der- 'vergadering gaf de heer Spaak aan :dfe opwachtende jour nalisten lezing van volgende verklaring: Op 29 November 1.1. heb ik in een re de, gehouden in den Senaat, de Belgi sche politiek tengenover Spanje uiteen gezet. Thans heb ik tegenover de par lementaire commissies de onderhande lingen toegelicht met de regeering van Burgos. Verder heb ik uiteengezet in welke omstandigheden, en onder welk voorbehoud de Belgische regeering haar medewerking aan het Londensch komi- teit van Niet-Inmenging zou kunnen voortzetten. Sinds het uitbreken van de vijande lijkheden in Spanje, heeft de Belgische regeering steeds op de meest stipte wij ze het princiep van de Niet-Inmenging toegepast. Wij zouden nochtans verplicht zijn onze houding te herzien, indien moest blijken dat het Niet-Inmengingskomiteit er niet in slaagde de uitvoering te ver zekeren van zijn besluiten in het bijzon der wat betreft het terugtrekken der vrijwilligers. Londen, 1 0 Jan. De Oostendsche visschersboot «Résistance» bevond zich ter hoogte van Portland Bill, in het Ka naal; de wacht was opgetrokken door den stuurman zelf. Tot dusver was de vangst niet voordeelig geweest en de kapitein stelde vast, dat het vaartuig bijna niet vooruit geraakte. Uit een kort onderzoek bleek al dadelijk, dat er een lek was in het schip dat onder begon te loopen. De zeskoppige bemanning begon met het leegpompen van de «Résistance», terwijl draadloos om hulp gevraagd werd; maar niemand ving de noodsei nen op. Op zeker oogenblik was de toestand hachelijk: het water stond reeds drie voet hoog Gelukkig waren de machi nes niet geraakt en de boot kon, meter voor meter doorvaren in de richting van Weymouth. Meermalen zagen de moe dige jongens de schipbreuk voor oogen; de kust was nog zoo ver en de boot kwam zoo traag vooruit; aan de pom pen werd- onverpoosd doorgewerkt, om he: onheil te voorkomen. Eindelijk was land in 't zicht en na uren die jaren ble ken, liep het vaartuig eindelijk de haven van Weymouth binnen. De vreugde van de zes stoere vis- schers die uren met den dood voor oogen hadden geworsteld was onbe schrijfelijk; de jongste onder hen, de 15-jarige Georges Lamperts verklaarde glimlachend bij de aankomst «Ik heb wel gedacht dat wij er aan waren! Het voorschrift van Dokter Sloan vernietigt pijnen en smarten. Vernietigt de pijn oj» de pleknvaar de pijn ontstaat zonder verdoovingsmiddelcn to slikken. Eén enkele toepassing van het voorschrift van Dokter Sloan zal altijd de hevigste rheumatische pijn verlichten; en volharding in het gebruik ervan drijft do congestie of bloedaandrang uiteen die de pijn veroor zaakt. Niets is gemakkelijker dan uw vinger op de jnjnlijke plek te plaatsen, eveneens is niets v o u d g e r dan eenige drup Liniment plek toe te pas aldus jongens, als ik was, aan het werk helpt. Ach, goede God, help mij I bad ik in mijn onschuld, zoo stil, dat mijne lippen zich nauwelijks bewogen want ik vreesde, dat ik onder de oogen van dien man, door luid te bidden, eene misdaad zou plegen. Brigadier riep hij toen luidkeels, een handje aan een vreemd, kuiken. Mijne oogen gingen met de vlugheid van een haas in het rond, want ik was slim genoeg om te begrijpen, dat ander persoon mijn aanrander moest komen ondersteunen. Ik had mij daar in ook niet bedrogen, want een nog reusachtiger kerel, met een kronkelend blauw vangsnoer, waaraan zilveren kwasten hingen, op de borst, kwam met verhaasten tred op ons beiden aan. Hij nam mij met zijne vreeselijke blikken van top tot teen op, liet mij een paar malen op de hielen ronddraaien, en vroeg mij naar mijn naam. Ik heet Jonas, mijnheer Zoo Je geslachtsnaam Mijn vader is gisteren begraven, antwoordde ik hem. De brigadier scheen kwaad te wor den, want zijn gelaat werd zoo rood als de schoonste zijde van een belle fleur. Je geslachstnaam, je van, van schreeuwde hij mij in het oor. Ik begreep hem niet volkomen, maar op goed geluk af, terwijl ik stond te rillen,'alsof ik zoo pas uit een zinkput was opgehaald, antwoordde ik hem, dat DIEFSTAL IN EEN POSTBUREEL TE ANTWERPEN Dinsdag morgen was de gepensio neerde tolbeambte René Pollefoort, wo nende Biekorfstraat, 54, in een postbu- reel aan het Sint-Jansplein zijn pensioen gaan opstrijken, bestaande uit I 0 brief jes van 100 fr. Aan den ingang liep een onbekende hem tegen het lijf op een vrij brutale manier, maar de man sloeg er geen acht op en vervolgde zijn Weg. Een tijd later stelde hij echter tot zijn verbazing vast, dat zijn pensioentje uit zijn zakken ver dwenen was. Hij verwittigde de politie, maar toen deze ter plaatse kwam was de behendi ge dief natuurlijk gaan vliegen. autobotsing^teT loochristi De autovoerder André Lefèvre wo nend in de St. Pietersvrouwstraat te Gent, kwam Maandagnamiddag uit de. richting van Lokeren gereden. Te Loo christi geraakte zijn motor in het onge- reede zoodat de man onder zijn auto herstellingen moest verrichten. Terwijl hij daarmee bezig was, werd zijn auto van achteren aangereden door een vrachtwagen, bestuurd door J. Van der Bruggen uit Gent. De schok was ge weldig. Beide mannen werden ernstig gewond naar een kliniek te Gent over gebracht. De politie stelde een onder zoek in. Oogenblikkclijke verwarming aan het ge martelde lid toe te brengen. Terstond wordt de pijn verlicht en alleen de herinnering eraan blijft over. Nooit hebt gij zulk eeno verbazende verlichting bekomen nooit _zijfc gij zoo volledig overtuigt geweest van de krachtdadigheid van een geneesmiddel. Het Liniment van Dokter Sloan vernietigt met even merkwaardige afdoendheid het lijden veroorzaakt door verkoudheden op de borst, heupjicht, lendenpijn, verstuikin gen en alle spier- en zenuwpijnen. Koop een flesch Liniment van Dokter Sloan en bevrijdt U van uw pijn en stijfheid nog vandaag. Bij alle Apothekers. Prijsfr. 9.75ook groote economische flcsoh fr. 14.-. Eischt het Liniment SLOAN. Ver werpt alle namaaksels. EEN JONGEN WAAGDE ZIJN LEVEN OM ZIJN HOND TE RED DEN TE RUMBEKE Een der kinderen van Ad. Van Fle- teren deed den hond van den ketting los en deze in dolle blijdschap, rende al buitelingen makend, recht het ijs op van de rootputten, van de gebroeders Vandecapelle, die daar kort langs de Izegemstraat, gelegen zijn. Het ijs begaf onder het gewicht van het dier, dat onder water verdween. De ongeveer 15-jarigen jongen beging de onvoorzichtigheid het dier te volgen en verdween op zijn beurt in het water. Een geluk voor hem dat twee zijner ou dere broeders het geval zagen gebeu ren en onmiddellijk bijsprongen. Doch in de onmiddellijke nabijheid van het eerste slachotffer gekomen, zakten ze eveneens door het dunne ijs, zoodat ze gedrieën dreigden te verdrinken. Door toeval kwam Raymond Devrie- Z'j buiten en hoorde zwakjes om hulp roepen, zag direct wat er aan de hand was, greep koord en ketting en reeds enkele oogenblikken later kon hij ze hun toewerpen. Het werd hoogen tijd, daar de slacht offers reeds vermoeid waren van de ge dane inspanning, de koord kwam een hunner rond den hals .terecht en ook de anderen, die de redding in het zicht hadden klampten zich aan hun broeder vast en zoo werden ze alle drie geluk kig gered. Een der broeders had nog kans ge zien om ook den hond mede te grabbe len. R. Devrieze heeft hier drie menschen- levens gered en verdient zeker beloond te worden. Een der jongens is bedlege- CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE landlooper. Nu, wij zullen je vooruit ik van Lutjebroek kwam. helpen, voegde hij mij lachend toe. j Kom, uilskuiken, nep hij, hoe Toen prevelde hij zoo iets van de Om-heet je Ik had hem begrepen, merschans, Veenhuizen, en eindelijkJonas Bontekraai, mijnheer, ant- van eene plaats, waar men zulk slag vanjwoordde ik bevend. De lange brigadier haalde uit zijn borstzak een boekje te voorschijn, en krabbelde met een Engelsch potlood er eenige letters in. Ik begreep, dat hij mijn naam optee- kende, want( al schrijvende, zeide hij tot zich zeiven Jonas Bontekraai. Hoe oud- vroeg hij. Dertien jaren. Oud dertien jaren, ging hij mom pelend voort. Geboren te... Lutjebroeki mijnheer. Geboren en komende van Lutje broek, besloot hij. Driftig sloot hij het zakboekje, en verborg het zegevierend, onder het blauwe koord door, op de bestemde plaats^ Het is maar voor later, zeide bij fluisterend in mijn oor; want het zal je moeilijk vallen, pm zonder leidsman het rechte pad in de wereld te vinden, en ik geloof niet, dat je signalement ooit zal veranderen. Dus, pak je nu maar van hier, kleine bengel. Ik dankte den goede God, dat ik zoo. genadig van deze twee vreeselijke man nen was afgekomen, en wilde mij ver wijderen; doch de brigadier hield mij nog een oogenblik staande. Wacht nog wat, zeide hij. Heb je gegeten Ik voelde, dat mijne maag jeukte, doch ik bleef het antwoord schuldig. Ik begrijp je al; je ziet er uit als een molenaar, hernam hij. Daar en hij stopte mij eenige geldstukken in de hand. Dit vreemde gedrag van den vreese- lijken man schokte mijn hart. Waar om schreef hij mijn naam in zijn zak boek en waarom gaf hij mij geld Had hij medelijden met mij gehad, en ik heb het ook nooit vergeten welke weldaad hij mij in dien tijd bewees, Want sedert den vorige avond had ik geen enkele kruimel brood geproefd. Die man moet een goed hart bezitten, of wel, hij moet kinderen gehad hebben, die mijn leeftijd bereikt hadden en die hij beminde. Later... later, toen ik de onderscheidene karakters der menschen leerde kennen, twijfelde ik daaraan niet meer. Op den hoek van de straat kunt gij een broodje kóopen. Maak riu, dat je wegkomt, hervatte de brigadier. Ik liep in galop over de puntige kei- steenen, tuimelde een paar malen over de putten, die als bij toeval in de straat moeten ingezakt zijn, en bereikte den broodwinkel. Een schommelachtig moedertje zat, achter de zwart glimmende toonbank, kousen te breien, en zag verwonderd over haar bril heen naar de opengaan de deur. Ik telde de muntstukken, die ik van den brigadier ontvangen had, op de toonbank uit, zonder te weten, welke schat ik in mijn bezit had. Inderdaad waren het eenige centen. Juffrouw, vroeg ik, terwijl ik de linkerhand onder mijne van kaarsvet glimmende pet schoof, en over mijne korte afgesneden haren krabbelde, juf frouw, kan ik hiervoor een broodje koo- Pen Ik moet al eene zeldzame eend in de bijt geweest zijn; want, nadat zij de kous op de tafel had nedergelegd, slof te zij om de toonbank heen, en bleef toen met de vuisten in de zijden voor mij staan, terwijl zij mij nieuwsgierig aangaapte. Wel, wel,- wat ziet ge er haveloos uit, sprak zij op een fleemenden toon. En ge zijt geen Hoornsche jongen! Wat zoek ge hier ventje vroeg zij. Ik voelde dat mijne wangen gloei den, en antwoordde dan ook op een bitsen toon, dat haar dit niet aanging, en zij mij maar geven moest, wat ik vroeg. En ook al niet van de beste soort, ging zij onverstoorbaar voort onbe schoft en brutaal, zooals al die kleine landloopers zijn. Heb ge een vader Neen. Eene moeder Mijne oogen werden vochtig. Ik "be zat echter te weinig herinneringen aan mijne moeder, om deze vraag naar waarde te schatten. Geen van beiden; ik ben een wees, en alleen op de wereld. En waar is uw thuiskomen? vroeg zij verder. Ik weet het niet, juffrouw. Ik ga de wereld in, antwoordde ik. Zij nam mij nog eenige malen op, van de klompen, die ik aan mijne voe ten had, af, tot aan het kruintje van mijn hoofd, en hernam toen Nu, steek dat geld maar weer, in uw busje. Daar heb ge iets voor den honger, en maak nu, dat ge wegkomt. Zij reikte mij een brood over, waar aan een postpaard zijn vracht zou ge vonden hebben, en duwde mij de deur uit. Het was een roggebrood van zes ponden, min eenige looden. Ik senrei- de weer, want ik was toch geen bede laar, en torste met moeite het voorwerp, dat mijne maag moest vullen. 't Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2