Het Katholiek werk der Vlaamscbe Inwijkelingen te Brussel 14 De Politieke Toestand Ce reis van Chamber lain en Halifax n. Roms Tentoonstalling van Bouwnijvarheid te Brussel Zaterdag JAN. 1939 De Burgeroorlog in Spanje E9e nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn ingewijd XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER n Drukker-UItgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen,W.C.2 H. IlILARIUS Zoo op 7,41 af 16,18 E. K. 28 N. M. 20 DE HOUDING DER KATHOLIEKEN Het Directorium van het Blok der Katholieken vergaderde Donderdagna middag in het lokaal «Patria» te Brussel onder voorzitterschap van de hh. Ver bist en Hoyois. Alle leden, uitgezonderd de hh. Prof. De Bruyne, Gruyters en Nobels, waren aanwezig. Tijdens de vergadering werd er hoofdzakelijk ge handeld over den politieken toestand en het vraagstuk van Burgos, doch daar de besluiten van den Algemeenen Raad der Socialistische partij, die Donderdag namiddag eveneens vergaderde, nog niet bekend waren heeft het Directorium geen definitieve besluiten getroffen. Aan de journalisten werd dan ook geen officieele verklaring afgelegd. Van Senator Verbist, voorzitter, kon men vernemen dat het Directorium bij het standpunt blijft dat de Belgische vertegenwoordiging te Burgos een of ficieel karakter moet hebben. De on derhandelingen tusschen de partijen du ren nog voort, zeide hij en ofschoon wij voorzien dat zij spoedig tot een resul taat zullen leiden, kunnen wij u nog niets definitiefs meedeelen. Wat de terugtrekking van Belgie uit de niet-inmengingscommissie betreft, verklaarde Senator Verbist, dat er in dit geval nooit sprake zou kunnen zijn van wapenleveringen aan Spanje. De katholieken zullen zich daar beslist te gen verzetten. Verder deed de voorzitter van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij op merken dat het vraagstuk der regee- ringshervorming niet kan gesteld wor den vooraleer de kwestie van Burgos volledig is opgelost. Ten overstaan van de regeeringsher- vorming heeft het Directorium zich uit gesproken voor de oprichting van een zelfstandig ministerie van Landbouw. IN DEN SOCIALISTISCHEN PARTIJRAAD De Algemeene Raad van de B.W.P. vergaderde Donderdagnamiddag onder voorzitterschap van senator Jauniaux. Eerste spreker was oud-minister De Man, waarnemend voorzitter van de B. W.P. Hij gaf verslag over de verklarin gen door den eerste-minister den vori gen dag afgelegd op de zitting van het bureau en wees er op, dat de loyauteit van den heer Spaak niet in tWijfel kan worden getrokken. Na den heer De Man kwam de heer Buset aan het woord. Hij bleek een on verzoenlijk tegenstander te zijn geble ven van den heer Spaak. Mede uit naam van de heeren Wauters en Gailly, ver klaarde hij dat zij drieën bereid zou den zijn geweest hun houding te her zien, indien Burgos niets meer zou krij gen dan een handelsvertegenwoordi ging en op voorwaarde dat de betrek kingen met Barcelona zouden worden heraangeknoopt. In tegenstelling met wat de heer Bu set beweerde, verklaart de heer Rolin, dat de nota aan het niet-inmengings- comiteit een daad van belang is. Toch kan spreker de houding van het Bureau niet goedkeuren. Het mocht zijn goed keuring niet hechten aan het sturen van een vertegenwoordiger naar Burgos. Al leen een nieuw congres bezit daartoe bevoegdheid. Uit de regeering treden lijkt den heer Rolin verkeerd, daar nu een internationale actie ten gunste van republikeinsch Spanje wordt ingezet. M. De Witte, syndikaatafgevaardig- de drukte als zijn meening uit dat de sympathie jegens de republikeinen in Spanje er ons niet toe brengen mag de belangen van de Belgische arbeiders te verwaarloozen, en ons niet helpen mogelijk maken de vorming van een rechtsche regeering. De heer Gailly en Buset verklaren andermaal, dat het niet in hun bedoe ling ligt de regeering moeilijkheden te berokkenen, doch dat zij integendeel wenschen dat een terrein van verstand houding zou worden gevonden. Aan het slot van de bespreking werd volgende motie eenparig goedgekeurd: De Algemeeen Raad neemt akte van de beslissing van het bureel en besluit een kongres bijeen te roepen voor Zon dag, 1 5 Janupari. Dit kongres, dat Zondag, ten 9, ure aanvangt, zal met gesloten deuren worden gehouden. DE NATIONALE OPMARSCH IN CATALONIE DOET VERDEREN VOORUITGANG Burgos, 12 Jan. Officieel wordt! door het Groot Hoofdkwartier mede gedeeld dat de zegepralende opmarsch der Nationalen in Catalonie verderen vooruitgang maakt. Het belangrijk Agramunt, alsmede Puigver de Agramunt, werden ingeno men. Aan het Urgel kanaal werd Preixa- na bezet daar gaat de vooruitgang overover 7 kilometers diepte. De dor pen La Guardia en Barbara weden be zet. Eindelijk aan de kust, hebben de Na tionalen Falset en het dorp Marsa ver overd, waar ze talrijke gevangenen heb ben gemaakt alsmede een zeer belang rijke buit aan materiaal. Tengevolge van tegenaanvallen wer den alle lijnen van de Nationalen in Es- tiemadura Donderdag aanmerkelijk verbeterd. GROOTE ONGERUSTHEID IN CATALONIE Barcelona, 12 Jan. Er heerscht DE INDRUK NA DE EERSTE GESPREKKEN Het is voorbarig seint men uit Rome om voor het oogenblik een oordeel te vellen over de Britsclv Italiaanschè be sprekingen, die nog maar aanvingen. Ook de toasten op het diner bij Mus solini waren van te algemeen karakter om er eenig besluit uit op te maken. Alleen kan men vaststellen dat er een wederzijdsche goede wil bestaat, om de vriendschappelii :e betrekkingen te ontwikkelen in 't belang van den al gemeenen vrede. De eerste dag laat in alle geval een gunstigen indruk in de middens der Britsche delegatie. Men verwachtte niet dat het eerste onderhoud zoolang zou duren, een geslagen anderhalf uur, wat meer moet heeten dan een contactna- me. Het heet dat in den breedte pools hoogte werd genomen van den toestand Zoo men zekere onbescheidenheid ge- looven mag, was het Mussolini die het meest aan 't woord was. Hij zou breed voerig het Italiaanschè standpunt heb ben uiteengezet en zou vooral zijn Brit sche toehoorders de overtuiging hebben willen bijbrengen van de vreedzame inzichten van de fascistische regeering. Men neemt algemeen aan dat in het kader van de Middellandsche Zee-toe standen de Fransch-Italiaansche span ning minsten werd aangeraakt. Dienaangaande laat men in de omge ving van de Britsch^ ministers hooren, dat wat die spanning aangaat. Cham berlain op den grond van deze kwestie niet wenscht in te gaan, daar het een aangelegenheid is welke uitsluitend Frankrijk en Italië aangaat. De Britsche eerste-minister ('t is al tijd Havas die wij aan t woord laten) kan de Italiaanschè regeerders alleen aanzetten daarover met de Fransche re- regeering in voeling te treden. In de Italiaanschè diplomatieke^ mid- aan den dag ten opzichte ven de eer- Bij het begin van het Nieuw jaar acht het Katholiek Vlaamsch Sekreta- riaat het nuttig nogmaals terug te ko men op zijn werking in de Hoofdstad. Niettegenstaande de verheugende uit slagen moet nochtans worden vastge steld dat tal van katholieke Vlamingen nog steeds het belang en de noodzake lijkheid zijner werking niet inzien, er zij diensvolgens ook de hulp noch den steun geniet waarop zij recht heeft. Toch mogen we ons verheugen in het feit dat zoowel de Geestelijke als Bur- j gerlijke overheden het werk zeer op prijs stellen. DROEVIGE GEVOLGEN DER INWIJKING Elke gemeente in Vlaanderen bezit zijn stadsuitwijkelingen, 't zij families, jongens of meisjes. Op hunne parochie waren zij voor beeldige christenen, overtuigde Vlamin gen. Alleen, zonder hulp noch steun landen zij aan in de Hoofdstad, te mid den een nieuwe totaal vreemde omge ving, meestal vijandig gezind, zooniet toch onverschillig tegenover hun gods dienst en hun taal. Zijn zij niet genoeg bestand, zoo ge raken zij langzamerhand onder den noodlottigen invloed hunner nieuwe omgeving, en wie de Hoofdstad van verre kent, weet genoeg. Duizenden inwijkelingen ondergaan jaarlijks hetzelfde lot. Moesten de ou ders goed het gevaar beseffen, welke hun kinderen dreigt velen zouden niet zoo roekeloos te werk gaan hen aan de grootstad toe te vertrouwen zonder voorafgaande waarborg op godsdiens tig en zedelijk gebied. DOEL VAN HET KATHOLIEK VLAAMSCH SEKRET ARIA AT Om de noodlottige gevolgen der in wijking te keer te gaan, strijdt het Ka tholiek Vlaamsch Sekretariaat hardnek kig voor het behoud van godsdienst en taal bij de Vlaamsche inwijkelingen. reele vereenigingen, als Davidsfonds. tooneelkringen, enz. met werkersver bonden, syndikaten, mutualiteiten, plaatsingsbureelen, en alle andere een groote ongerustheid in Catalonie en vooral te Barcelona. De nationalen na deren. Alle organisaties hebben oproe pen gericht aan de mannen om de wa pens te nemen. Plakbrieven zijn op de muren van Barcelona aangebracht. Mannen van iederen leeftijd bieden zich aan, zoo meldt Havas. De carabinieri, die worden naar het front gezonden, worden vervangen door meisjes van 18 tot 25 jaar om de wacht op te trekken achter het front. Die meisjes dragen de uniform van de carabinieri. NIEUWE KLASSEN BINNENGEROEPEN. Tijdens een ministerraad te Barce lona heeft Negrin, minister van Oorlog, den Raad een decreet ter goedkeuring voorgelegd waarbij de volslagen mobi lisatie van de klassen van 1921 tot 1915 wordt toegestaan. De klassen 1921, 1920 en 1919 zou de de eerstkomende dagen worden bin nengeroepen en de andere klassen zou den volgen naar gelang de oorlog het noodzakelijk maakt. Deze mobilisatie beteekent, dat alle mannen van 38 tot 44 jaar worden opgeroepen. ste besprekingen welke plaats grepen, men legt er alleen den nadruk op dat zij gebeurden in een hartelijk atmos feer. Van zijn kant meldt U. P. ons uit Rome Het eerste dat uitlekt over de be sprekingen heeft te Rome de meening doen postvatten dat Chamberlain het gezichtspunt van Italië begrijpt. De overtuiging van den Engelschen pre mier van het doeltreffende van onder handelingen wordt door de meeste Ita- lianen uitgelegd als zou de Duce onder-j handelingen met Frankrijk gaan voeren en dat Engeland voor Italië zou tus- schenkomen. De Romeinsche morgenbladen geven geen commentaar en beperken zich de bemoeiingen van Chamberlain te loven. DE DUITSCHE GEZANT OP DE HOOGTE GESTELD Na het vertrek van !x>rd Halifax van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, kwam de Duitsche gezant von Machkenzen toe. Hij werd bij graaf Ciano aangemeld die hem op de hoogte stelde van het gevoerd gesprek. HET BEZOEK VAN M. CHAMBER LAIN AAN Z. H. DEN PAUS Heden Vrijdag zullen de Pauselijke auto's de Britsche Staatslieden afhalen. Zij zullen hierbij vergezeld zijn van den geheim Kamerheer en van een Ka merheer van Mantel en Degen. Aan den voet van den trap der no- belen, die uitgeeft op de binnenko: van St. Damasius, zal M. Chamberlain worden opgewacht door twee geheime Kamerheeren. De stoet zal gorden vooropgegaan door vier bedienden en dit tot aan de deur van de geheime antichambre Mgr. Arborio Melia di Sant 'Elia zal M. Chamberlain en zijn gevolg ontvan gen en binnenle den in de privaatbiblio- ■'aus. n dit onderhoud zullen aanstaanden die M. spant zich bijzonder in om de inwijke- lingen onmiddellijk bij hun aankomst, in het parochiaal en Vlaamsch leven in te schakelen, en deze te behouden voor de Kerk en Vlaanderen. MIDDELEN De inwijkelingen, wier adres aan het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat wordt overgemaakt, worden bezocht. De noo- dige inlichtingen aangaande het gods dienstig en Vlaamsch leven in de paro chie worden verstrekt, en het adres overgemaakt aan de Geestelijkheid. De ouders worden aangezet hun kin deren naar Katholieke en Vlaamsche onderwijsinrichtingen te sturen. De in wijkelingen worden in verbinding ge bracht met katholieke Vlaamsche cultu- eenigingen die zoowel hun godsdiensti- ge als materieele belangen behartigen. De Jeugd wordt aangezet deel uit to maken van de katholieke jeugdvereni gingen der parochie. Een innige samen werking bestaat tusschen al deze veree nigingen, waarvan gedurig een wissel werking uitgaat. Zoo wordt met de me dewerking van de Geestelijkheid en de cultureele en maatschappelijke organis mes een uitgebreide werking op touw gezet. De verschillende verslagen in de dag- en weekbladen verschenen zijn een sprekend bewijs van de degelijkheid der bekomen uitslagen. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN De uitslagen over 1938 hebben onze verwachtingen verre overtroffen. Dit jaar willen wij meer en beter. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat wil er toe komen in iedere parochie van Vlaanderen een medewerker te bezit ten, die het adres der stadsinwijkelin- gen overmaakt. Zoo zal het mogelijk zijn de inwijkelingen uit de beide Vlaan deren, Antwerpen, Limburg en Brabant te bereiken. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat stelt zich ook ten dienste van alle Vla mingen, en verstrekt op zijn bureel 1 82, Koninklijke straat te Brussel, aller hande inlichtingen die de Vlamingen en inwijkelingen mochten nuttig zijn. Een overgroot aantal inwijkelingen wisten in den loop van 1938 een dankbaar ge bruik te maken van onzen inlichtings dienst. Katholieke Vlamingen, hoeveel fa milies zouden niet gevrijwaard blijven van de zieldoodende onverschilligheid, hoeveel meisjes zouden niet gered wor den van verderf en zedelijken onder gang, hoeveel kinderen zouden in ka tholieke onderwijsinrichtingen niet eer* chliulc-Uj!».«- wj-'k^nni;n genieten. indien meer medewerkers te vinden waren en het Katholiek Vlaamsch se kretariaat op meer steun mocht rekenen Katholieke Vlamingen, werkt mede aan de verwezenlijking van ons doel. Zendt adressen aan het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat. Steunende leden, die reeds uw bij drage voor 1939 hebt gestort, wij dan ken U. Katholieke Vlamingen, wij rekenen op O voor de verdere uitbreiding van ons werk. Dit is maar mogelijk als heel Katholiek Vlaanderen helpt en steunt. Stort een milde bijdrage op de post rekening 4107,52 van het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat. Geen leuzen, maar daden. Burgemeester Max opende ook het salon van het bouwbedrijf. Hij scheen veel belangstelling aan den dag te leggen voor deze moderne eetkamer. theek van den Na afloop de Britsche Chamberlain v rgezelden, aan Z. H. Rijkskanselier Hitier bij het uitspreken van zijn redevoering naar aanleiding van de inwijding van de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn. worden voorge teld. Verder zal er een bezoek worden ge bracht aan Cardmaal Eugenio Pacelü, staatssecretaris] met wien M. Chamber lain eveneens ien onderhoud hebben zal. M. Chamberlain, de Engelsche Eerste Minister, zal daarop zijn intrek nemen op de villa «Madame alwaar kardi naal Pacelli hem een tegenbezoek bren gen zal. Na de opening van het Autosalon heeft burgemeester Max ook het ope- I ningsbezoek gebracht aan de tiende Tentoonstelling van de Bouwnijverheid, welke in een van de zijgebouwen der Heizelpaleizen tezelfdertijd als het au tosalon wordt gehouden. De burgemeester werd aan den in- gang verwelkomd door den h. Charels, 'voorziter van het inrichtend komiteit, omringd door de hh. Desmet, Lam- brechts, J. Allard, voorzitter van de Centrale Architektenvereeniging M. Van Nieuwenhuyse; de Boelpaepe; Sie- ben, bestuurder in het ministerie van Koloniën,den burgemeester van Schaar beek, enz. I De h. Charels heette burgemeester j Max welkom, dankende voor zijn tra- j ditioneele belangstelling, wijzende op de inspanning welke bij gelegenheid van de tiende verjaring van de tentoon stelling is gedaan. Hij dankte ook voor de deelneming van de Centrale Archi tektenvereeniging en deelde mede dat de jury den h. R. Milord, leerling van de school voor dekoratieve kunst te Brussel, heeft bekroond in den wedstrijd voor den besten aanplakbrief betref fende de tentoonstelling. In enkele gepaste woorden verklaar de de h. Max vervolgens de tentoon- j stelling voor geopend, waarna een I rondgang plaats had,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1