ywft 5 PUROL DAMPO ABDIJSIROOP GEMENGD NIEUWS Het ski-ongeiuk op den Galibien ALLEEN IN DE WERELD Ij. Ehj. K^pi. Gerlier Als Uw kind hoest AKKER'S verslèrküe 14 Jan. H. Hilarius. De studie van de H. Schriftuur was voor Hilarius zoo heilzaam dat hij die heiden was,zich tot het Katholicisme bekeerde. Hij werd bisschop van zijn geboortestad Poitiers, in Frankrijk, waaruit hij ver jaagd werd om er nadien uit balling schap terug te keeren en te sterven in 367. Verminderingen op het spoor. 7 De groote gezinnen die voor de verminde ringen op de reizen per spoor herken- ningskaarten bezitten met als laatste jaartal 1938, worden dringend ver zocht zonder verwijl hun aanvraag om nieuwe herkenningskaarten in te dienen, dit om de uitgifte er van tusschen 1 en 15 Januari mogelijk te maken. Het vervoer te Londen. De Lon- densche verkeersmaatschappijen heb ben uitgerekend, dat zij allen samen in één jaar tijds meer dan 4 milliard men- schen vervoerden. Daar de heele aarde ongeveer 2 milliard bewoners heeft, be- teekent dit dus, dat de Londensche verkeersmiddelen in den loop van een jaar iederen mensch uit alle vijf we- relddeelen twee keer zouden kunnen vervoeren.Hoewel de trams labgszamcr- hand worden uitgeschakeld,'vervoeren deze alleen toch altijd nog meer dan 1 milliard personen. Een gelukkige gemeente. Te Lip- peloo, in de provincie Antwerpen, met zijn 770 inwoners, gebeurt er zelden een meldenswaardig feit, zoodat d> veldwachter een rustig leventje heeft en de eenige werklooze van de gemeente kan genoemd worden. De meeste in woners zijn inderdaad landbouwers en de werkloozenstcun is er onbekend. In deze landelijke gemeente werd er sinds meer dan één jaar ook geen enkel sterfgeval vastgesteld. derdomspensioenen, bediendenpensioe nen en gezinsvergoedingen) werden on langs samengevoegd en aldus werd een heid gebracht in de bevoegdheden van de controleurs. Daar deze laatste controledienst deel uitmaakt van den socialen dienst voor arbeidsbescherming, dienen bij bovenvermelde cijfers gevoegd 31 con troleurs, met als uitgave,voor de maand December 1938, 76.775 fr. 20 c. Over het ontzettende ski-ongeluk bij den pas van de Galibier, waarbij zeven menschenlevens te betreuren waren, kan eraan herinnerd worden dat in den zomer de wielrenners van den rondrit van Frankrijk daar voorbijrazen. Op het oogenblik worden de hellin gen door honderden sporen doorsne den, die van de redders, welke er ter stond in den nacht met lantarens op uittrokken om dc bedolvenen te zoeken, toen de eenige overlevenden met de Jobstijding uitgeput den voorpost der bewoonde wereld had bereikt. Het was prachtig weer toen de eerste lijken gevonden werden. De sneeuw tin telde, maar het was bitter koud, 20 De militaire uitgaven. Volgens het militair jaarboek van den Volken bond bedroegen de militaire uitgaven over de geheele wereld in 1938 onge veer 9,500 millioen dollar of meer dan 280 milliard frank, tegen 8 milliard dol lar in I 937. Van deze 9.500 millioen dollar, die de militaire uitgaven van 64 landen vertegenwoordigen, hebben zeven groo te mogendheden alleen 7.400 millioen, hetzij 78,7 t.h. van de militaire wereld uitgaven, opgeslorpt. Te goeder trouw bedrogen. De bestuurder der gevangenis van Montgo mery (Alabama) heeft medegedeeld, dat 23 van de 602 gevangenen, die met Kerstmis op hun eerewoord waren vrij gelaten, niet zijn teruggekeerd. De werkloosheid in Belgie. Gedu rende de week van den 2 tot den 7 Ja nuari bedroeg het gemiddeld aan ge controleerde werkloozen 239,603 tegen 284,1 74 de vorige week, hetzij een ver mindering van 44.5 71 eenheden of 15.7 t.h. Het aantal gecontroleerde werkloo zen bedroeg gedurende de overeen stemmende weken van 1936, 1937 en 1938 respectievelijk 205,866, 163,831 en 224.435. Arbeidscontrool. De algemeene directie voor de arbeidsbescherming be schikt over 36 ingenieurs, eerstaanwe zend ingenieurs en hoofdingenieurs (di recteurs) en over 45 arbeidscontroleurs en controleuses. Voor de maand December 1938, be liepen de uitgaven, voor deze ambte naren aan wedden en vergoedingen, 25.816 fr. 51 centiemen. De dienst van de arbeidscontroleurs en de gegroepeerde controledienst (ou- 4de Vervolg. Ge zijt toch nog een onschuldig kind, al zijt ge ook een kleine landloo- per, hernam hij goedig; en daar ge het aan de gelukkige omstandigheid te danken hebt, dat ge in de kleur van uw huid op mij gelijkt, wil ik wel voor de ze reis een vader voor u zijn. Een vader... Ach, goede God riep ik bij mij zeiven, geeft mij geen vader meer Ik dacht met ontzetting aan mijn stiefvader, die nu, Goddank, onder de dooden rustte. Bekijk u zeiven nu van aange zicht tot aangezicht, zeide de zwarte man lachende. Hierop haalde hij uit een der hoeken van het hok een stuk spiegelglas, en hield dit tegen de punt van mijn neus. Ik deinsde inderdaad voor mij zeiven terug. Nu den Moriaan gewasschen want het zou u in qualiteit als passagier 1ste klasse niet passen, om zoo slordig onder anderen te verschijnen, ging hij voort. Hij nam toen een groot, met water gevuld beker, dat in zijne nabijheid stond, en zette dit voor mij neder; ver volgens nam hij een voorwerp in zijne hand, dat veel op een raagbol geleek, en waaraan een zes voet lange stok be vestigd was, dompelde dien in de ge vulde waterkom, en draaide hem toen met eene snelle voor-en-achterwaart- sche beweging op zijn linkerarm zoo IN BELGIE Z. Em. Kardinaal Gerlier, is gister namiddag in gezelschap van zijn pri vaatsecretaris te Mechelen aangekomen en begaf zich naar het Aartsbisdom al waar hij den namiddag heeft doorge bracht. s Avonds te 9 u. hield Z. Em. Kard. Gerlier op uitnoodiging van de Jonge Balie te Brussel in de groote halle van het Justitiepaleis een merkwaardige voordracht over ede Kerk en de heden- daagsche vraagstukken. >1 De Koning woonde de vergadering bij. Hij werd bij Zijn intrede geestdrif tig toegejuicht. Ook Z. Em. Kard. Van Rocy en HH. Exc. Mgr Micara, pause lijk nuntius, en Ladeuze, rector magni ficus der Hoogeschool van Leuven, wa ren aanwezig. Verder bemerkte men eerste-minister Spaak, de h. Moyersoen, voorzitter van den Senaat; de hh. Hey- mans, minister van Economische Za ken; De Vleeschauwer, minister van Koloniën;"Janssens, minister van Finan ciën; oud-minister du Bus de Warnaffe; staatsminister Carton de Wiart de h. Hoyois, voorzitter van de Farti Ca- tholique Sopial»; baron Houtart, gou verneur van Brabant; kolonel Laurent, onder nul. Alpensoldaten en anderen1 Fransch militair attaché; Z. E. H. Kan. hebben met behulp van honden wonde-[Cardijn, algemeen proost van de K.A.J. ren van onverschrokken volharding aan er. talrijke kamerleden en senatoren, den dag gelegd. De stoffelijke overblijf-Het eerevoorzitterschap werd waar- selen worden in een kapel opgebaard, j genomen -door den Koning, de gezichten onthuld, bevroren na 24 i Aan het bureel bemerkte men naast uur lang onder de sneeuw van de top- j den voorzifter der Jonge Balie, Mr The- pen bedolven geweest te zijn en reeds venet, Z. Em. Kard. Gerlier, de h. Pho- vergeeld. hen, minister van Justitie, graaf de De nacht was tragisch geweest in het Lichtervelde, eerste voorzitter van het chalet. In de twee vertrekken van de Beroepshof. eerste verdieping waren de stoffelijke overblijfselen op den vloer gelegd en een rouwkapel er overhaast ingericht. Op den beganen grond brachten de red ders den nacht door. Van slapen kon nauwelijks iets komen, te veel mannen waren ziek en gewond na de 24 uur lange inspanning. De verrekte of ver stuikte spieren werden gemasseerd, de gewonde voeten verbonden, of de le vensgeesten opgewekt bij degenen, die, de hut binnenstrompelend, bij zwijm vielen. Van Beers, voorzitter van de Recht bank van Koophandel; Gosset, krijgs auditeur van Brabant; Romsee, voorzit ter van het Vlaamsch Pleitgenootschap; Devéze, stafhouder der Balie Jamar, voorzitter van het Verbrekingshof; Pho- lien, procureur-generaal; Ganshof Van der Méersch, procureur des Konings Van de Perre, hoofdreferendaris van de Rechtbank van Koophandel; Van Le3'nseele, voorzitter van de Orde der in I Advokafen, enz. De machtige halle van het Gerechts- Óp de kam, waar de nasporingen ver- i hof was proppensvol en onder het zeer richt waren, woei de wind met een snel- j voornaam publiek bemerkte men talrij- heid van 120 km. in het uur. Het is, j ke personaliteiten uit de rechterlijke, aldus drukt de correspondent van Pa-geestelijke en politieke kringen van de ris Soir het uit, een wonder, dat zich hoofdstad. geen nieuwe sneeuwstorting heeft voor gedaan, noch nieuwe slachtoffers te be treuren zijn. De houtvuren waren on toereikend om hen te verwarmen, was geen bed, slechts banken stondenGerlier, Mtr J. Thévenet, voorzitter der Jon ge Balie bracht eerst hulde aan den Ko ning en verwelkomde dan de hooge ge- noodigden, inzonderheid Z. Em. Kard. er met wat stroo. Het kaarslicht wierp groote schaduwen over de wanden, de leeftocht werd verdeeld, alles in diepe stilte. De vorige nacht was nog met het maken van planner om te redden heen gegaan. De meeste aanwezigen waren kameraden van de verdwenenen: met hen hadden ze groote bergtochten ge daan. De generaal-commandant van het versterkte gebied is naar de plaats van het onheil gegaan. IN 35 MINUTEN VAN PARIJS NAAR BRUSSEL Le Bourget, 1 2 Jan. Een Ameri- kaansch jachtvliegtuig heeft Donder dag en snelheidsproef genomen tus schen Parijs en Brussel. Het verliet Le Bourget om 14,42 u. en kwam te Brus sel aan om 15,17 uur. De afstand tusschen beide hoofdste den werd dus afgelegd in 35 minuten, waarmede het vroegere rekord gebro ken is, dat met 43 minuten op naam stond van een Nederlandsch vliegtuig. schitterende loopbaan snel om, dat het water aan alle kanten dunne stralen om mij heen spatte. Ik werd doornat, want mijn nieuwe vader streek mij herhaalde malen met den natten raagbol langs mijn rug en mijne beenen. Vervolgens nam hij zij ne beide handen, schepte die vo! wa ter. en maakte daarmene mijn aange zicht in orde. Ik moet er wel vreeselijk zwart heb ben uitgezien, want het water, dat van mijne leden afdroop had eene spre kende overeenkomst met Noorweeg- sche koolteer. Toen hij mij eindelijk de natte klee deren uittrok, en een oude schanslooper over mijne van koude trillende leden geworpen had, zag ik hem smeekend en vragend aan. Ik begrijp u: ge wilt weten, hoe zich dat alles toegedragen heeft, zeide hij. Kom maar mede, en warm u voor de pijp van het stoomfluitje, want ge zijt verkleumd als een aal, die uit het water gesprongen is. D&arop leidde hij mij tot voor de schoorsteenpijp, die ik vroeger altijd in het oog gehouden had. Ik ben stoker op deze stoomboot, zeide, en daar ik door mijn kameraad afgelost ben, wil ik mij wel eens een uurtje met u vermaken. Zoo ik zie, zijt gij als maatschappelijk mensch weinig meer gevorderd dan een chimpansé of ourangoutang uit de binnenlanden van Java. Hoe is uw naam, kleine snuiter Jonas Bontekraai, antwoordde ik beschroomd. Hij borst in een luid gelach uit, en bezag mij met spottende blikken van het hoofd tot de voeten. - Nu, ge ziet er waarlijk wel als eene van gewézen advokaat aan de balie van Parijs en van kerkvorst, hij in korte woorden schetstcjf Na en warme hulde aan Belgie, zijn Koning en volk, ving kardinaal Gerlier, het eigenlijke onderwerp zijner rede aan, waarbij hij -vooreerst het feit on derlijnde dat den wereld zich naar Ro me keert omdat de kerk de waarheid brengt. In begeesterende bewoordingen VERKEERSONGEVAL TE LOKEREN Donderdag morgen, rond 7 uur, kwam de genaamde Vervaet Gustaaf, landbouwer, wonende Hilare, te Loke ren, met zijn driewielkar naar de stad gereden. Op de kar stond een kalf, vastgehouden door den zoon Vervaet, dat aan een beenhouwer in de stad moest geleverd worden. Aan de villa van M. Georges Rubbens, Junior, -op Hiliare, kwam uit tegenovergestelde richting een traktor met sleepwagen, dienende om boomen te vervoeren. De ze werd gestuurd door De Schrijver P., van Clinge-Zeeland, rijdende voor re kening van eene blokkenfabriek aldaar. De traktor botste tegen de kar, waar aan geen licht hing en, daar het nog donker was, voorzeker niet gezien was. De kar werd op zijde geworpen en een wiel gebroken. De geleider Vervaet werd onder den sleepwagen geworpen en erg aan den voet en de hand ge kwetst. De rijkswacht, evenals een bijgeroe pen geneesheer, waren spoedig ter j plaats. Na de eerste zorgen ontvangen j te hebben, werd de gekwetste naar het| hospitaal overgebracht. De geneeshee- j ren stelden een ontwrichting en breuk aan den knoesel vast. De vingers der hand waren ook ontwricht geweest. De man is tot verdere verzorging in het hospitaal gebleven. De rijkswacht zet het onderzoek voort. VERKEERSONGEVAL TE BRUGGE! Donderdag morgen, rond 2 uur, kwam De Br..., handelaar, wonende Noordzandstraat, te Brugge, per auto van Blankenberghe terug. Aan de spoorwegbrug over den Blankenberg- schen steenweg, nabij de St-Pieters- kerk, reed het rijtuig, door eene nog niet gekende oorzaak, een lichtpaai om ver, om daarna te botsen op een der ijzeren palen die de brug ophouden. Donderdag morgen werd de auto verlaten langs den weg aangetroffen. De zitplaats aan het stuur was met bloed bevlekt. De politie opende weldra een onderzoek en er werd uitgemaakt dat De B., in het Sint-janshospitaal voor verzorging zijner verwondingen werd opgenomen. EEN VROUW VERDRONKEN TE IZEGEM Donderdagmorgen waren de echte lingen Debusschere-Werbrouck, wonen de Masteneikenstr&at.'op de wijk De Winkelhoek te Izegem, als naar ge woonte opgestaan. De huisvrouw, Wer- brouck M., geboren te Lendelede op 8 [April 1905, ging het waschgoed bui had ten leggen, doch verdronk in een dicht- Z. Em. het dan over het liefdesaposto- bijgelegen waterput der woning v laat der Kerk en de herkerstening die/ Reynaert. De ongelukkige vrouw het hoofddoel der Katholieke Actie is en huldigde voonamelijk de Kajotters: beweging. Alleen in het Liefderijk van Christus kan vrede en rechtvaardigheid heerschen, aldus besloot de Fransche prelaat. Heden Vrijdag werd Mgr Gerlier op de Fransche ambassade ontvangen en 's avonds houdt hij een spreekbeurt over kardinaal Mercier, ten voordeele van de K. A. J. Op 1 5 Januari zal Mgr Gerlier terug t'; Lyon zijn. bonte kraai uit. Maar daarvan draagt gij de schuld niet, ging hij voort. Ver tel mij, hoe gij het, in Godsnaam, in het hoofd gekregen hebt, om in de ma chinekamer op een hoop steenkolen uw nachtrust te zoeken Ik verstond nog niet alles, wat hij zei de, maar toch ging er een licht voor mij op. Hemel riep ik bij mij zei ven uit. Wat is er inet mij gebeurd Hij vroeg mij verder naar mijn we dervaren, en ik vertelde hem alles, tot aan het oogenblik, dat ik van het hou ten havenhoofd 'rfaar beneden tuimel de. Men kon den stoker in zijn mond wel tot het lelletje van zijne keel kijken, zoo vreeselijk gaapte hij, bij het schaterend lachen, waarin hij andermaal uitbarstte Ha nu begrijp ik alles, riep hij eindelijk uit. Hij vertelde mij toen, dat ik van den Kouten steiger op, het voordek van de stoomboot, en daarna in de machineka mer gevallen was, en dèt ik op het tijd stip van het gedrang op de boot en op de wal aan ieders blikken ontsnapt moest wezen. Het sissend gebulder, dacht hij, kon niets anders geweest zijn, dan het uitlaten van den stoom door de nauwe stoompijp. Ik moet mijn hoofd geschokt hebben, en dit moet mij den diepen, snorkenden slaap veroor zaakt hebben, want toen hij den vol genden morgen reeds vroeg naar de stookkamer ging, had hij mij aldus aan getroffen. Hij had al dadelijk medelij den met mij gehad, omdat, zoo hij zei de hij zelf ook kinderen had. En ik heb ze Hef aU de appels mijner oogen, jongelief! Het hij er op volgen. Ze zijn wel mooier dan gij zijt, maar moeder van vier minderjarige kinderen. Uw verkoudheid genezen met Doos 5 fr. Pot 10 fr. !n alle Apotheken. dat doet aan de waarden van u persoon niets af. Ge zijt toch altijd een arm schaap Verder vertelde hij, dat hij mij had opgenomen en in de reddings boot, die aan een ketting aan twee ijze ren stangen over de verschansing hing, had nergelegd, teneinde mij voor alle stoornis te vrijwaren. Dit alles vertelde hij zoo koud en droog, dat ik meende, dat die man met mij den spot gedreven had. En nu staat ge hier middenop de stoomboot, die weldra in eene haven j zal aanlanden, hernam hij, na een oogenblik gezwegen te hebben. Hebt ge geld om den overtocht te betalen Ik tastte in mijne zakken, vond er de centen nog in, die ik van den briga dier gekregen had, en Het ze hem na tellen. Is dat alles vroeg hij. Ik knikte met het hoofd. Nu, dat is, om mijn woord als eer lijk stoker, een armzalig boeltje! riep hij uit. Steek dat geld maar weer in uw broekzak, en hier heb ik u nog een vijf je voor reisgeld, Het hij er op volgen. Hij was nu bezig om mij in een an der pak te steken. Op mijn hoofd knoopte hij een bonten zakdoek in plaats van den schanslooper, die mij wel eene el te lang was, trok hij mij een nauwsluitend wambuisje aan (mis schien was dit wel een afgedankt stuk je van een zijner lievelingen) en gaf mij versleten hudften (of klompen) aan mijne voeten. Ik voelde mij warm, en de dankbare blik, dien ik op hem richtte, moet hem tot in het hart zijn doorgedrongen, want hij zag mij mede lijdend aan. En waar zal nu de reis heengaan, geef .het dan dadelgk het béste. Laat Uw kind niet langer hoesten dan noodig is, maar grijp krachtig in. Help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds bekende en be proefde AKKER's ABDIJSIROOP. AKKER's ABDIJSIROOP helpt nu nog veel sneller dan vroqger. .Van-langen datum '3 Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht, doch goed en grondig aandoe ningen der ademhalingsorganen geneest. Thans heef; Apotheker Dumont de wer king van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door. toevoeging van de hoest- bedwingendo stof ..codeïne", die snel en afdoend hoest en slijm verdrijft. Uw spoe dige genezing zal U zoo verbazen dat Gij, Uit eigen ondervinding, evenals 'zoovclcn voor U, zult besluiten: ..'s Werelds béste 'noest-siroop" is de terecht geprezen Per flesch van 230 Gr. 16.50, 500 gr. fr. 28.50, 1000 gr. fr. 45. In alle apotheken. DOODELIJK ONGELUK TE MELLE Donderdag, morgen rond 5,30 uur kwam de marktkramer Gansbeke Theo- fiel, 63 jaar oud, wonende te Melle in de Merelbekestraat, n. 28, en die wat hardhoorig is, met zijn stootkar, gela den met potten en pannen langs den Brusselschen steenweg, op weg, naar de markt van Wetteren. Hij hield den rech terkant der baan en de kas was goed verlicht. Rechtover het huis van de Wwe De Bruycker werd hij in den rug aangere den door de autokamionnette van C. Mortier, aannemer van vervoerdiensten, wonende Achterstraat te St. Amands- berg. De kar werd weggeslingerd en Gans beke werd opgenomen met verwondin gen aan den rug. Het slachtoffer kloeg ook van inwendige pijnen en werd bin nen gedragen bij de Wwe De Bruyc ker, waar Dr. Van Garsse hem de eerste zorgen kwam toedienen. Vervolgens werd de gewonde overgebracht naar het gesticht van de H. Familie (Briel) te Gent. KRIJGSVLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN TE EVERE De piloot ongedeerd Donderdag morgen is een krijgstoe- steij dat bestuurd werd door adjudant Van Daele, in een veld in de omgeving van het vliegveld van Evere, over den kop geslagen. Het toestel keerde gansch om. Als bij wonder was de loods on gedeerd. NOODLANDING*VAN EEN HOL- LANDSCH VLIEGTUIG TE MARIAKERKE-BIJ-GENT Tengevolge van een motordefect zag de piloot van een Hollandsch vliegtuig dat Donderdag namiddag rond 2u. 30 over Gent vloog ter bestemming van Knokke, zich verplicht een noodlanding te doen. - Hij streek neder op een weide te Ma- riakerke. Het toestel kwam echter op vrij onzachte wijze met den grond in aanraking zoodat het gansch ontred derd werd. De vliegenier M. Th. H. J. Coppers uit Amsterdam, kwam er met enkele lichte kneuzingen af. arme jongen vroeg hij, want ik mag toch niet veronderstellen, dat gij voor de grap de reis medegemaakt hebt. Ach, mijnheer, antwoordde ik onwillekeurig, ik wil de wereld in. Ik had nog nauwelijks het antwoord uitgesproken, of een luid getingel en een snerpend gegil deden mij wel een voet hoog van het voordek opspringen. Mijn weldoener verwijderde zich nu van mij, en Het zich als eene wilde kat langs de ijzeren ladder in de machine kamer glijden. Daarop hoorde ik boven mijn hoofd eene stem eenige barsche woorden spreken. Ik zag om mij heen, en "kan beide einden van de stoom- bbc# doemden de menschen voor mijne Vöétën op. Ik had nog nooit zooveel verschil lende menschen typen bij elkander ge zien, want in het dorp, van waar ik kwam, geleken de lieden als twee drop pels water op elkander, en de kleeding, die-v zij droegen, bracht het hare er toe bij, dat hunne persoonlijkheden niet gemakkelijk van elkander te onderschei den waren. Onveranderlijk droegen de mannen (in die dagen) de blauwe wolkaarden broek, met de drie duim lange insnijding onderaan de pijpen; wijders de pet van zijdhaar, en het jas je met korte panden; terwijl, als een onmiskenbaar bewijs van hoogmoed en weelde, een gouden of zilveren si- kne top hun buik bengelede. In hun lin ker vestzak droegen zij, tot sieraad, eene massief-zilveren tabaksdoos, in den rechter een met zilver gemonteer- den sigarenkoker, die wel een Neder- landschen palm uit de zakken te voor schijn kwamen. t Vervolg.;

De Volksstem | 1939 | | pagina 2