Kredietbank WIEKT M GAL VAN UWE LEVER OP- coifio StMEKGD wmm Priesterlijke bensemingen Nieuwjaarsgiften voorden Paus 1939 Een Fransih oorlogs held g^torven ALLEEN IN DE WERELD 15 Januari. H. Paulus. Dc H Pauius wordt vereerd als de eerste ere mijt. Hij verloor vroegtijdig zijn ouders en werd in 't bezit gesteld van een aan zienlijk fortuin dat hij deels aan d- men uitdeelde, deels voor zijn studiën besteedde. Op 43-jarigen leeftijd trok hij zich terug in dc eenzaamheid tot aan zijn dood. Hij bereikte den ouderdom van I 13 jaar. De eieren op de binnenlandsche -markt. Het ministerie van Ekonomische Za ken deelt mede De aandacht van het publiek werd gevestigd op het ongewone verschil dat blijft bestaan tusschen de groot- en kleinhandel^>rijzen van zekere voe dingswaren. Rekening houdend, in dit verband, met den prijs van de eieren, werd de beslissing genomen om in een ruimere bevoorrading van de inland- sche markt te voorzien. Daar er tamelijk groote hoeveelhe den eieren in de laatste tijden ingevoerd werden met het oog op den wederuit voer, heeft de minister van Ekonomi sche Zaken, Middenstand en Landbouw de toelating gegeven de grootste hoe- hoeveelheden hiervan onmiddellijk op de inlandsche markt te brengen. jLjm+jmpmmm ww— jl l«j poeder te hunner beschikking kunnen gesteld worden. De firma's, die deze kwestie mocht aanbelangen, worden verzocht zich onverwijld in betrekking te stellen met deri éehtralen dienst voor kontingenten en vergünningen, Wet- straat, 45, te Brussel. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da .-lever moet-eiken d..g cén liter ga! tn de Ingewanden uitstorten Wanneer de gal met vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vcrglXtlgd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls oen noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERL l'ILLEN' voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantcnuittreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gul bevorderen. EiscUt de Kleine Carters Pillen voor de liever lu alle apotheken fr. 12.50, Moerzeke, 100; Fi Rolleghem, Roesel; Vogelpik strafbaar... in Holland. De kantonrechter te Utrecht heeft een kermis-exploitant, die tijdens de feest- week van het vorige jaar met een z.g. vogelpik op het kermisterrein van het Vredcnburg had gestaan, veroordeeld tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis, overeenkomstig den eischt van het O. M. In zijn schriftelijk vonnis overwoog de kantonrechter, dat de vogelpik, waarbij geworpen moet worden naar draaiende cijfers, in strijd is met de Lo- terijwet. Verborgen klooster verwoest. Mon niken naar een concentratiekamp over gebracht. De Russische geheime po litie heeft de schuilplaats van de monni ken van het Drievuldigheidsklooster te Moskou ontdekt. Zij hadden zich ver bergen in de wouden van Noord-Rus land; zij werden door boeren in hun levensonderhoud voorzien. De politie heeft bij hen waardevolle handschriften uit de 4e en 16e eeuw in beslag genomen en 26 leden van de communauteit zijn naar 'n concentratie kamp overgebracht. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te Aspelare en Al gemeen Bestuurder van de Zusters der Onbevlekte Ontvangenis van Maria al daar E. H. C. Hertecant, .onderpastoor op Ste Anna te Gent. DERDE LIJST. M. en Mevr. Jos. Gevaert, Antwer pen, 1000 fr.Baron Coppée, Brussel, 1000; M. Jos. Delbaere, Kortrijk, 500; Jufr. de la Serna, 500; M. Henri Proost Turnhout, 500; Naamloos, 500; M. en Mevr. Albert Claesscns, 500; Naamloos: Bouckaert-Van 100; M. G. iQuintyn, geeraard zrgen, 100; Mej. M. en Mevr. Ch. Zoningen, 100 Naamloos uit )e Guchteneere, van Steenberghe, E. Prins, Brussel, 1 De Grox, 100; H. Naamloos, Diest, Voort, 100; M. Brussel, 100; M. Brussel, 100; Onbjimd, 100; M. Bil- laux-Grossé, Brussel 00; M. A. Ne- rinckx Leuven, 101 Demarteau. Luik, vain, 50; Baron j; Lovendegem, 50; Lambrechts-Woluw 50; M. Er. Vanhoet Bois-Seigneur, 30; M. A. De Give, Tertiaire de Lou- D'Eeckenbrugge, ;j. J. Willems, St- 50; M. Freson, Zemst, 35 M. G. 2vr. Wwe O. Ber- rewaerts-Devos, Letjen, 30 P. P. X. 25 Mevr.'Wwe-L: el, Pussemier, Ee- kloo, 25; Mej. J. Q Béco, Jette, 20 M. J. Verhaegen, /fltwerpen, 5 Totaal der 3d,'ijst 12.050.00 fr. Totaal der versch-faten, 59.619.55 fr. WIJLEN KOLONL RAYNAL, DE VERDEDIGER VtN HET FORT VAN V^UX Te Parijs is koloèl Raynal, de held haftige verdediger Ln het fort van Vaux overleden. Reeds in Augustu werd hij zwaar getroffen door een |}>rtaandoening, die hij echter overwon <bdanks het feit, dat zijn gestel ondermiid was door vergif tigde gass«n. Een tweede aanVrJ heeft hij echter niet kunnen doorsta? In Juni 1916, tce hij nog slechts commandant was, vpcledigde hij aan het hoofd van 150 spdaten het fort van Vaux. Jdet fort was {letterlijk omsingeld. Meer dan 8000 zwafir; obussen, om nog niet te spreken van rft lichtere bommen, Athus, 300: Gravin Léón deHenncourtIviclen er dagelijks uj zijn laatste post iht dat de vogel Wij zijn be reid tot het einde vel te houden, maar de Grunne, Brussel, 300; Mevr. Tonyr'e* commandan de Bruyn, Brussel, 200; Douairière Jos. 'os* -n bet beï De Bay, Evergem, 200; Naamloos, I meedroeg Schreef Thourout, 200; Graaf Charles de Bro- queville, 200; Z. E. H. Kan. A. Crame, we zijn zonder lev. sekretaris van het Bisdom Doornik, ^er en onze signalen 200; Kan. A. G. Luik, 200; M. Piens- j«oord Cooremans, Vinderhaute, 200; u De P Juni wisten Gentenaar De Landwacht Geilt, m"ddei van giftgnssc Jen van vlammen- 200; Baron en Baronnes L. Coppens«erpers door te drin D'Eeckenbrugge, 200 Mevr. Gadin 't I verdieping van het Serstevens, Stavclot, 200; M. Leon De- daaniit granaten ne< ivallen op de ver lebecque. Gent, 200; Baronnes Eug. de dedigers. Op 6 Juni 1 e—-n-i. Een beer van 900 pond. Onlangs! werd in de buurt van het dorp Sence, j i. het Zuiden van Servie, een beer ge- schoten, waarvan men beweert, dat het de grooste cn sterkste was van heel den Balkan. Het dier woog ongeveer 450 Kr beer was met alleen de grootste, maar naar de dorpelingen zeiden ook de kwaadaardigste van al zijn soortgenooten. Hij viel telkens weer het vee aan en doodde vele runderen en schapen. Meer dan 6 jaar lang was hij de schrik der boeren en hij maakte zich aan tallooze misdrijven schuldig. Een sportbeoefenaar, M. Mika Jovanovitch, uit Skopylo, schoot hem dood. Biebcrstein, Gent, 200; „De Volksstem» I b*r ziïn laatste bood Aalst, 100; Mej. Bosteels, Ninove, 100; rbb: Mej. J. Moerman, Roeselaere, 100 Mej. Roelants, Namen, 100; M.H. Hou- ben, Antwerpen, 100; E. H. Th. De Bie Aalmoezenier Sint-Antonius, 1FIÖ E. H. C. Meysman, rustend Pastoor, Ar- Op 2 Juni smiddelen en wa norden niet beant- de Duitschers bij en tot de bovenste rt en lieten Mnde dc bevelheb- chap: Leve Frank tenslotte verplicht Op 7 Juni was h zich over te geven én hij werd eerbie dig begroet door de Dutischers, die ver wonderd stonden óver het klein aantal erlevenden. raai deeld- i j. jvneysman, rusiena rastoor, /Ar- i dooie, 100 E. H. Mussche, pastoor van Een Dmtsche deelde aan Sckretaris "van het Bisdom Namen, iff" haH-Icnoeroï De invoer van suiker. Het minis terie van Ekonomische Zaken deelt me de Een daling van den suikerprijs met 0.05 fr. per kgr. werd pas door de raffineerders aangekondigd. Bovendien brengt het ministerie van ekonomische Zaken, Middenstand en Landbouw ter kennis van de firma's welke suiker ver handelen, dat er tegenwoordig vergun ningen voor den invoer van geraffineer de suiker in brooden, in klontjes of in *■39 5 de Vervolg. En of het nu louter gewoonte van onze dorpsgenooten was, om, bij hun gang naar de kerk of naar de herberg, de handen, onder het kwikstaartje, naar achteren samen te vouwen, dan wel of dit was, om de kostbare voorweipen beter te doen uitkomen, weet ik niet genoeg was het voor mij, te ontdekken, dat het mannelijk personeel op de stoomboot vrij wat in houding en ma nieren verschilde van onze goede dor pelingen. Wat al vreemde gezichten doken voor mijne oogen op, terwijl ik er over peinsde, wat toch al die menschen mocht bewegen, om zich op dat schom melend vaartuig te begeven. Halve kracht hoorde ik boven mij roepen. De menschen op den boot drongen op elkander en zagen recht voor zich heen. Men had mij gelukkig over het hoofd gezien; hoewel het mij toescheen, dat menige jonge dame medelijdend op mij neerzag, en menige jeugdige fat mij spottend voorbijging. Stop riep de man met de tenor stem. De boot dreunde en stampte onder mijne voeten. Een oogenblik nog, en een geweldige schok aan de boot gaf het bewijs, dat wij weder aan het ha venhoofd waren aangeland. Association des Religieuses Ursilines van Zaventem, 100; M. en Mevr. Hen ri Braet-Tyvaert, Nieuwpoort, 100 M. J. De Vos, Senator, Dendermonde, 100; Mevr. Halflants-Simonis, Lubbeek 100; Mevr. Moyersoen van den Hende, Aalst, 100; M. L. Ryelandt, Brugge, 100; M.en Mevr. Prosper Quiévy, Ber gen 100; Mevr. Paul Otto de Mentock, St-Adries, Brugge, 100; M. A. Proost- Adiiaen, Alsemberg, 100 Mej. Maria Coppens, Antweipen, 100; M. en Mevr. Em. Attout, 100; M. en Mevr. Arendt te Marchin, 100; M. Frans Humblé- Rekheim, 100; M. A. De Geyter, Nota ris, Hamme, 100; Namloos, Oostende, 100; Mevr. Wwe M. Jottrand-Delval, Bergen, 100; M. Baron Edmond de Moffarts, Brussel, 100; Mevr. Wwe De Pooriere, Sint-Niklaas, 100; Naamloos uit Meenen, 100; M. Ch. Vande Maele, Ik had, zonder het te weten, eene zeereis medegemaakt. Hoe zich dit alles had toegedragen, bleef voor mij nog gedeeltelijk een raadsel. Goddank riep ik, luid genoeg om door de omstanders gehoord te Worden, Goddank, dat ik weer vaste wal aan mijne voeten zal krijgen. Ik had in den tijd, dat ik mij op het voordek bevond, met mijn neus achter mij en aan beide zijden altijd het water gezien. Van de stad die voor mij lag, had ik niets kunnen ontdekken. Toen ik alzoo met een weemoedigen jongens blik de menschen nastaarde, die over de loopplank den wal trach ten te bereiken, en ik mij mijn verla ten toestand nog niet juist kon voorstel len, werd ik weder op het onverwachts bij den schouder gegrepen. Ik zag om, en tot mijn genoegen kende ik den zwarten man. Hoe het kwam, dat ik mij aan dien man gehecht voelde, kon ik niet verkla ren: of het zijn goed hart of zijn open blik was, die mij voor hem innam (hoe wel dat akelige zwart er wel wat vree- selijk bij afstak), weet ik niet. Genoeg was het voor mij, dat ik hem bijn ver trouwen kon schenken, wijl hij mij van een wissen dood gered had. Gij wilt de wereld in vroeg hij. Ik knikte zwijgend met het hoofd. Kijk dan eens recht voor u uit, zeide hij. Ziet ge die huizen., die sche pen... die menschen... en Hemel riep ik, waar zijn we dan? Gij denkt waarschijnlijk, aan het havenhoofd te Hoorn Ik knikte weder met het hoofd. Misgeraden, arme stakker, Gij zijt het eerelegioen. De' Kroonprins zelf hem zijn degen terug. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKS PLAATS. A 4- ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN in de wereld, riep hij lachend uit. In de wereld... Ik zag dan de we reld, met hare pracht en haar luiste.-, met hare deugden en ondeugden, met haar rijkdom en hare armoede, met haar klatergoud en hare valsche glorie, voor mij liggen. In de wereld 1 Hemel, wat al droo- men had ik daarvan gedroomd; wat al kasteelen had ik, om daarin te komen, al in de lucht gebouwd. In de wereld hoor ik den meester-onderwijzer nog roepen, die in de school zoo menigma- len herhaalde De jongens moeten de wereld in. Een oogenblik later stapte ik op de loopplank, betrad dé lange houten brug die ons nog van de wereld stad afscheid de, en.... ik verdween tusschen de me nigte. IV. Lezer... Ik, Jonas Bontekraai, heb mij voor u onwillekeurig als schrijver opgeworpen, al heeft dit geschrift met zijne alledaagsche woorden, veel gelij kenis met een notulenboek van eene le vensverzekering-maatschappij waarir ik in korte trekken mijne lotgevallen opsom, gelijk die in mijn geheugen ge bleven zijn. Welaan dan, lezer, trek met mij een parallel tusschen de benaming van Wereld en Amsterdam, tusschen Amsterdam en Berlijn, tusschen Berlijn en Londen, tusschen Londen en Parij en wederom tusschen Amsterdam en al de groote steden van het zoogenaam de beschaafde Europa. Wij zijn dan werkelijk in de wereld. Ik stond op den wal te Amsterdam, gelijk een paradijsvogel op den rand van een arendsnet. Ach I ik was toch nog zoo jong, zqo verlaten... zoo hul- V/rigley's Kauwgom houdt U op dreef reinigt Uw tanden bevordert de spijsvertering, ver- (rischt den adem en gee/i U een prettig gevoel van gezondheid. Groot in waarde laag in prijs: Doe als iedereen kauw Wrigley's na eiken maal tijd. Begin er onmiddellijk mee. Vertrek van de «Albertville De Belgische stoomboot Albertville» van de Compagnie Maritime Beige, is Vrijdagnamiddag, te 16 uur, onder groote belangstelling, uit onze haven naar Congo vertrokken. Voor de reis hadden zich ingescheept 198 passagiers verdeeld als volgt voor Congo 94 van 1 e klas, 60 van 2e klas en 4 tusschenklas; voor Lobito 20 van Ie klas, 14 van 2c klas en 6 tusschen klas. Tusschen de vertrekkenden bevon den zich de eerw. paters L. Bollen en F. Albers, van de orde der Paters Montfortanpn; de eerw. broeders M. Driscoll en M. Haesaert van de orde der Xaverianen. De ((Albertville» had 2600 ton la ding allerhande koopwaren, waaron der vele automobieleen, 72 ton dwars liggers, 50 ton voor de V.M.H.K., 50 ton wegenismaterieel voor de B. C. K. 43 ton riggels voor de Sté Minière des Grands Lacs. WERKONGEVAL TE SCHELLE In de electriciteitscentrale te Schelle, had Vrijdagnamiddag een pijnlijk on geval plaats. De 35-jarige arbeider Gaston Giel- soul, gèboortig van Vilamont bij Hoei, maar d'e tijdelijk ingeschreven is te Schelle, was werkzaam op een twintig meter hooge stelling in de electriciteits centrale. Door een nog onbekende oor zaak is de man van de stelling gevallen. De ongelukkige bleef op slag dood. Het stoffelijk overschot werd naar het doodenhuis overgebracht. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. De rijkswacht deed de gebruikelijke vaststellingen en een onderzoek werd ingesteld. Het parket werd verwittigd én is ter plaatse afgestapt. IN DE MAATSCHAPPIJ VAN SPOORWEGEN De Raad van Beheer van de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoorwe gen vergaderde Vrijdag onder voorzit terschap van den h. Minister van Ver keerswezen. Hij heeft kennis genomen van het verloop van het verkeer waar van de verbetering weinig merkbaar blijft. De voorzieningen van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1939 wer den opgemaakt, rekening hbüdend met met de jongste tariefverhoogingenuit die voorzieningen blijkt dat het tekort belangrijk blijft, doch dat het zou kun nen weggewerkt worden zoo de vorde- IVIe. »ook onnii iiwnndpr- heid die aangaande de pensioenen, in gewilligd werden. De Raad heeft den wensch uitge drukt dat een oplossing in dien zin eer lang zou tót stand komen, en heeft uit ing gegeven van zijn bezorgdheid met ingang van 1939 zijn budget in even wicht te brengen. Het is in die hoop dat hij, met het oog op werkverschaffing, beslist heeft een gedeelte van de beperkingen die aan het programma der voor 1939 voorziene werken toegebracht werden, op het heffen; de uitgaven voor die ge zamenlijke werken zullen aldus 480 mii- lioen bedragen. Het programma voor den aankoop van 1.025.000 ton kolen voor de be hoeften van het halfjaar ingaande op 1 April e.k. werd insgelijks goedgekeurd. Verschillende tarief- en bestuursmaat regelen werden aangenomen. MAN EN VROUW DOOR EEN AUTO AANGEREDEN TE BRUSSEL Toen de h. Henri Van Moerbeke, 54 jaar oud en woonachtig de Merode- straat, te St. Gillis, Vrijdagmorgen met zijn vrouw, Suzanne Decoster, 54 jaai- oud, langs de verbindingshrug.der Zuid laan, te Brussel, wandelde, werden zij beiden door een auto verrast eh aange reden. Man en vrouw liepen erge verwon dingen op over gansch het lichaam, en moesten bij hoogdringendheid naar het Sint-Fietershospitaal gevoerd worden. Mevr. Van Moerbeke heeft evenwel een schedelbreuk niet lang overleefd en is kort na haar aankomst in het hospi taal overleden. Het parket van Brussel stapte op de plaats van het ongeval af. VIJF AUTODIEVEN AANGEHOU DEN TE BRUSSEL Na een onderzoek dat reeds begin December 19'38 begonnen was, is de rechterlijke politie van het parket te Brussel erin geslaagd vijf personen aan te houden, die zich plichtig gemaakt hadden aan een reeks autodiefstallen. Werden heel spoedig onder aanhou dingsmandaat geplaatst: Charles Swolfs 27 jaar oud en gehuisvest te Brussel, en Nicolas Wuls, afkomstig uit Aken, 38 jaar oud, van Tsjechische nationaliteit. Op het einde der maand December, werd de 34-jarige Guillaume Beunen, geboren te Luik, eveneens aangehou- j den. Nadat men vernomen had, dat de drie schurken geregeld-met elkaar in j betrekking geweest waren, kon men nog twee hunner medeplichtigen aan houden. Het zijn Gustaaf Lohest, 43 jaar oud, uit Schaarbeek en Cesar Van dewalle, uit Evergem, 44 jaar oud. Niet minder dan 15 auto's, die door dezè bende ontvreemd waren, werden door de rechterlijke politie teruggevon- rlf-n rV.^.e voertuieen waren meestal herschilderd en doe*" Lohest verkocht aan een garagehouder uit St. Ghislain nabij Bergen. peloos. Men bekommerde zich niet om mij, want, tot zelfs de schoenpoetser jood, die, volgens zijne stellige verkla ring, reeds op zestienjarigen leeftijd voor eene gansche familie te zorgen had, trok den hebzuchtigen blik van mij af. Ik gevoelde toch al dadelijk, dat ik, om in de wereld te kunnen leven, mij een onderhoud moet verschaffen; doch wat zou ik aanvangen Mijne maag begon opnieuw hare rechten te eischen, en het weinige geld, dat ik mijn broe- zak geborgen had, mocht ik tot dit doel niet besteden. Ik dacht aan mijn zesponder. Misschien had ik dien bij den val in de machinekamer verloren, of wel, de zwarte man had mij dien afgenomen. Ik wilde naar den boot teruggaan, doch het gedrang achter mij belette mij den terugtocht. Plotseling trad mij iemand op zijde, en vroeg mij of ik een Amsterdamsche straatjongen was Ja, antwoordde ik verlegen, en ik had niet gelogen, want daar ik geheel alleen op de wereld stond, kon ik met recht zeggen, dat ik op dit oogenblik hier thuis behoorde. Neem dat pak op uw schouders, en volg mij, zeide de onbekende. Ik gehoorzaamde onwillekeurig, en kromde mijn rug, om er zwijgend het pak te ontvangen. Ik volgde hém, en had vrij wat moei te, om zijne hielen in het oog te houden, zoo haastig liep hij door de straten. Wat mij bewoog, om dezen man te volgen, die zonder dat ik den weg wist een zwaar pak op mijne zwakke schou ders legde, weet ik niet, maar ik dacht .,.Z&ch urn* op dat oogenblik, dat alles, wat mij zou overkomen, de middelen in zich bevat te, om mij verder in de wereld te hel pen. Kijk maar recht voor u uit! riep hij mij toe, terwijl hij zich even omkeer de, en bekommer u niet om de nijdige blikken van de personen daarginder. Hij wees bij die woorden op eenige opgeschoten jongens, in lompen gehuld, die aan den hoek van een groot huis mij met afgunstige blikken bastaarden. Het is wel alles geen goud, wat er in de wereld blinkt, maar het zijn ook allen geen armen, die over 's Heeren weg gaan, hernam hij. Dat zijn gauw dieven, met wie ik liever niets te maken wil hebben. Houd üw pak recht be sloot hij gebiedend. Ik zweeg, en zag als een verschrikte haas om mij heen, telkens wanneer ik een vreemd geluid achter mij hoorde. Toen wij eene poos langs eene gracht voortgeloopen hadden, kwamen wij eensklaps aan den hoek van eene lange straat, welke wij insloegen. Het krielde hier van menschen, omnibussen, handkarren, sleepkoetsen, enz., en ik kon mij niet voorstellen, hoe het mo gelijk was, dat deze gansche beweging niet in zich zelve verward moest gera ken. Gelukkig had ik aan het bevel van den persoon, voor wien ik het pak droeg, om altijd maar recht voor mij uit te zien, geen gehoor gegeven, want dan ware ik hier tegen een paardenkop, daar tegen een loterij-jood, en ginder weer tegen een lantaarnpaal aangeloo- pen; of wel zou ik met mijn neus in een schoft- of een aardappelkelder terecht gekomen. 't Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2