Davidsfonds=Werking 19 Ce zaak Imlaniloff De Politieke Toestand De Albert-I-Bibliotheek BslgF en Nederland De stad der Z-geonsrs [Donderdag JAN. 1939 I9è Katholieken en de Regesringsvorming KÖL0KISLE LOTERIJ DE VOLKSST] XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER i s Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 2S CENTIEMEN. TELEFOON 114. Fubïiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 B. ERSMARUS Zon op 1,38 af 16, 25 l E. K. 28 N. M. 20 Sommige menschen denken nog steeds dat de Davidsfonds-werking al leen daarin bestaat, dat men voor zijn jaarlijksche bijdrage van 20 fr. 'n vier tal boeken krijgt, die dan ongeopend weggelegd worden, maar wier inhoud juist door die niet-lezers gecritiseerd en geringacht wordt. Menigeen, die mij J vertelde dat de boeken van het Da- vidsfonds minderwaardig waren, werd dadelijk vastgezet als ik hem vroeg hebt ge dat boek, met naam van auteur er bij, gelezen Gewoonlijk klonk het antwoord: neen. En wie mijn raad volgde ze te lezen, blijft niet langer zanniken, tenzij hij een geboren fana tiek of vitter is. Zelfs die boeken, die op letterkundig gebied, wat minder 2ijn j worden dan weer geprezen door een voudige menschen die ook lid van het Davidsfonds zijn en ook iets naar hun gading mogen krijgen. Trouwens als ieder lid tusschen de. 4 boeken er één vindt dat hem bevalt en het dan ook leest, dan mag hij niet meer klagen, want 'n boekenwinkel zal U voor 20 fr. niet veel meer kunnen bieden. En dan hebben we nog niet eens ge sproken van het overige cultuurwerk dat door het Davidsfonds-Hoofdbe- stuur, of door uw plaatselijke afdee'.ng Davidsfonds Aalst en Omstreken, iret den overschot dier armzalige 20 Tank jes verricht wordt. Is het Davidsfonds niet de tr we lichtbaken in ons Vlaamsch Cultuurle ven en in onze nationale herwording, die zonder ruitenbrekerij doch ook zen der gedurige koersveranderingen steeds klaar en duidelijk bleef, niettegenstaan de storm en wind, niettegenstaande aanvallen van tegenstrevers,en spot van eigen vrienden Met mannen als Kan. Boon zaliger of Kan. Janssen, de hu'di- ge Voorzitter, zijn wij veilig en geiust over de te nemen richting. Wat de plaatselijke afdeeling betreft is de werking minder gekend, nochtans kan iedereen weten dat wij geldelijk en zedelijk allerlei schooiïe initiatieven steunen als de Vlaamsche Leergangen te Leuven, de Katholieke Vlaamsche Radio Omroep, de Taalgrensactie de Vlaamsche solidariteitsbetoogingen, en op algemeen Vlaamsch terrein steeds samenwerking zoeken met de andere plaatselijke cultureele vereenigingen. Meest gekend echter ook van niet-leden Zijn onze filmvertoonin- gen, die wij nu reeds enkele jaren re gelmatig 2 maal per winterseizoen ge ven, en die steeds een overweldigend succes oogsten, zoodat tot onze spijt steeds volk moest geweigerd worden op onze Zondagavondvertooningen wij trachten hieraan te verhelpen vo_.r de tóekomst. Dit succes is ongetwijfeld te wijten aan de keus der filmen, want onze be doeling is steeds iets puiks te geven aan onze menschen, waar ze wat kun nen van meedragen in hun leven. Zoo leerden wij de menschen steeds goed gezind te zijn met hen het belachelijk gedrag voor te stellen van 'n Kribbe- bijter zoo spoorden wij hen aan tot apostolaat door dat schoone vooibeeld van den in onze goede stede zoo ver eerden H. Don Bosco. Zoo boden wij hen dezen winter een der beste Neder- landsche films aan, waarin ook wat te leeren viel, namelijk dat beschaving niet is uiterlijkheid en schoone taal» maar wel zelfrespect, eerbied voor uw eigen menschzijn. Zoo kregen wij on langs de fijne sociale satire Mr Deeds gaat naar de stad» en wij hopen dat de liefdadige werken onzer stad er de ge volgen zullen van ondervonden heb ben. En dat alles bieden wij U aan. zon der dan nog te spreken van de geeste lijke voordrachten die dit jaar op de parochie van het H. Hart gegeven wer den. Is die 20 fr. dan werkelijk te vel? Neen, welnu doe dan ook iets voor het Davidsfonds, maakt propaganda, toont uw boeken of uw uitnoodiging als het Davidsfonds Aalst en omstreken een filmavond of 'n spreekbeurt inricht, en gij, niet-leden, die toch eens komt kij ken als het werkelijk de moeite loent, weest consequent en steunt onze actie door uw lidmaatschap, stort dadelijk 20 fr. op postcheckrekening 322837 van Davidsfonds Aalst en Omstreken Eugeen Bosteelsstr. 22, Aalst, en weest geen Kribbebijters. Lie. L. Calloens, bestuurslid. EEN MEDEPLICHTIGE AANGEHOUDEN Het stond van in den beginne vast voor al dezen die de zaak Imianiloff volgden, dat deze minstens een mede plichtige hebben moes'. Het bleek im mers uitgesloten dat hij zich de Engel- sche formulieren en sfc mpels der val- sche dokumenten die hij naar voren bracht, eigenhandig had kunnen aan schaffen. De heer onderzoeksrechter Dellois is er in geslaagd den gezochten mededader te ontdekken en wel in den persoon van den heer Salingen Furni- val, die zich te rechte of ten onrechte uitgeeft voor Engelsen «solicitor» of pleitbezorger en als dusdanig zijn bu reel heeft op de Koninklijke plaats te Brussel. Een huiszoeking op het bureel or. in de woning van den Engelschen solicitor bracht een interessanten buit op, na melijk verscheidene formulieren en stempels, allen namaaksels, waaronder er zijn die gediend hebben om den 16- jarigen kapitein en den Engelschen dokter in geneeskunde met de noodige wetenschappelijke diploma's te voor zien. De solicitor werd dan ook aange houden. EEN TOPPUNT VAN TENTOONSTELLING DER ONTWERPEN De h. Lippens laat zich door den h. Houyoux uitleg verstrekken over het ont werp van den bouwkundige» dat eerste gerangschikt werd. DE BEKROONDE WERKEN Van heden Woensdag tot Zondag 29 Januari wordt in het Eeuwfeestpaleis nr 8, op den Heizei te Brussel, een ten toonstelling gehouden van de ontwer pen, ingediend voor de prijsvraag met het oog op de oprichting van de Al- bert-I-Bibliotheek in den Kruidtuin. Men weet dat een aantal ontwerpen door een internationale jury gerang schikt werden en dat premien van 10.000 tot 75.000 frank werden toege kend. De eerste prijs ging naar het ont werp van den heer Maurice Houyoux, uit Brussel, terwijl de heer A. L. van de Walle uit Antwerpen, tweede gerang schikt werd. Dinsdagnamiddag werd door den raad van beheer van het Albert-I-Bi- bliotheekfonds een vooropening van de tentoonstelling ingericht. Onder de aanwezigen bevonden zich graaf Lippens, Voorzitter, generaal Nuyten, rektor Duesberg, uit Luik, oud- rektor Vermeylen, I. Willems, bestuur der van de Universitaire Stichting, ba ron F. Van den Bosch, de h. Nijns, se- kretaris-generaal van openbaar onder wijs, e.a. Onder de aanwezige juryleden vermelden wij de hh. H. Dommartin.A. Dumont, C. Jaspar, J. F. Vanderheyden en P. J. J. Verbruggen. De rondgang in de verschillende za len, waar niet alleen teekeningen maar ook maketten zijn opgesteld,begon met het bezoek aan het ontwerp van den h. Houyoux, een jong bouwmeester,wiens werk met eenparigheid van stemmen bekroond werd, en die ook met de ge beurlijke uitvoering aan den Kruidtuin zal belast worden. Het werk van den Antwerpenaar Van de Walle, een 73- jarig architekt, die vroeger nooit be kroond werd, werd eveneens zeer opge merkt en is sober van lijn. STOUTMOEDIGHEID Maar er is meer, en dat bewijst dat de durf van Imianitoff aan het onge looflijke grenst, dat hij zich zelf geen rekenschap gaf van het dom nuttelooze van zijn overdrijving in den durf. Op 4 April 1918 zou hij gepromo veerd geweest zijn tot kapitein «Liaison Officer» gehecht aan het Groot Hoofd kwartier als tolk. Aan het Britsch hoofdkwartier wa ren gehecht een Belgisch Luitenant Ge neraal, een Belgisch kolonel en andere Belgische officieren en een rechtskun dig raadsheer. Die kapitein-tolk moest onvermijdelijk in konjakt gekomen zijn met deze Belgische en..moes ten dus van hem bekend zijn. Het zou dus volstaan hebben aan een dier heeren een enkel vraagje te stellen opdat de bluf en de schriftvervalsching aan den dag zou gekomen zijn. Als minister Delattre de «fiche» on derworpen had aan den hoogsten func tionaris van zijn departement, dan zou deze hem onmiddellijk de waarde van het stuk hebben doen kennen. Imianitoff was misschien niet de held voor denwelken hij zich uitgaf evenmin als hij de geleerde bol is voor denwel- 1 ken velen hem genomen hebben, maar aan durf ontbrak het hem in geen geval VOOR DE RAADKAMER Frederik Imianitoff is Dinsdag voor de raadkamer te Brussel verschenen, die het te zijnen laste afgeleverd aan houdingsmandaat voor een maand heeft bekrachtigd. De raadkartler was voorgezeten door den h. Huybrechts, Imianitoff werd voorloopig bijgestaan door mr Salkin-Massé. Dinsdag werden nog tal van onder zoeksmaatregelen getroffen en des avonds werden nog verscheidene huis zoekingen gedaan door onderzoeks rechter Dellois, bijgestaan door amb tenaren van de rechterlijke politie. Den Haag, 1 7 Jan. Aan het voor loopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken ontleenen wij nog het volgende: Zeer vele leden spraken hun voldoe ning uit over het bezoek, door den Ko ning der Belgen aan ons land gebracht. Juist in tijden als welke wij thans bele ven, achtten zij toenadering tusschen kleine buurstaten noodzakelijker dan ooit te voren. Ten overvloede betoogden naar aan leiding hiervan verscheidene leden, dat uiteraard de door hen eveneens zeer toegejuichte verbeterde betrekkingen tusschen de beide mogendheden niet tot uitdrukking behoorden te worden gebracht in een militair verbond, door dien zij zulks in strijd achtten n.et onze beproefde zelfstandigheidspolitiek. Wat betreft een mogelijke oplossing van de hangende geschillen met Belgie in verband met de scheidingsregeling zouden sommige van de hier aan het woord zijnde leden gaarne vernemen, of daarop na het vorstelijk bezoek meer uitzicht bestaat dan te voren. Sommige leden verklaarden veel te gevoelen voor een economische toena dering tusschen Nederland en Belgie. Een hunner beval zelfs de regeering het bevorderen van een tariefunie tusschen de beide landen aan.. DE VERGADERING VAN DE RECHTERZIJDE DER KAMER De Rechterzijde der Kamer hield eene vergadering onder voorzitter schap van graaf Carton de Wiart, Het doel was de bespreking van den poli- tieken toestand en der houding door de katholieken aan te nemen tegenover de komende omvorming en aanvulling der regeering. Nadat de voldoening was uitgedrukt over de eindelijke regeling der Burgos kwestie werd door graaf Carton de Wiart eene omstandige uiteenzelling gegeven van den toestand. De voorzitter legde vooral nadruk op het belang voor de katholieken van het ministerie van justitie te behouden. Door verscheidene redenaars werd kritiek uitgeoefend op de landbouwpo litiek van M. Heymans, en erop aange drongen dat opnieuw een zelfstandig en eigen departement van landbouw zou worden opgericht met eene andere maar eveneens katholieke personali teit aan het hoofd. Tijdens zijn uiteenzetting wees M. Carton de Wiart erop dat het hem on mogelijk blijkt, dat M. Spaak de onder handelingen voor de omvorming der regeering op 24 uren zal be-eindigen en regeering op 24 uren zal beeindigen en verschijnen. Zijn inziens zou de nieuwe regeering I zich op zijn vroegst aanst. Dinsdag voor de Kamer kunnen aanbieden. De meerderheid der rechtergroep bleek er tenslotte voor genegen de por tefeuille van economische zaken aan een vertegenwoordiger van een andere partij af te staan indien de landbouw en de justitie in handen van katholieke titularissen blijven. I Een afvaardiging werd aangeduid om deze opvatting over te maken aan het Directorium van het Blok. VLAAMSCHE RECHTERZIJDE VAN DEN SENAAT De Vlaamsche Rechterzijde van aen Senaat vergaderde eveneens onder het voorzitterschap van M. Verbist. De groep was het erover eens dat de portefeuille van Justitie en deze van landbouw aan katholieken moeten wor den toegekend de middenstand zou bij den landbouw kunnen gevoegd blij ven. Desnoods zouden de economische zaken aan een andere partij kunnen worden afgestaan. Ook in deze vergadering kwam een stemming tot uiting over de maatrege len de laatste dagen door minister Hey mans op landbouwgebied genomen. Een lid stelde de vraag of de katho lieken niet liever de Koloniën zouden prijs geven, in plaats van Ekonomische Zaken maar dit voorstel bekwam geen instemming. De Vlaamsche senatoren zouden graag M. Marck zien overgaan naar Justitie en de portefeuille van verkeers wezen zien toevertrouwen aan den kristen demokraat Rob. De Man. Voor landbouw en desgevallend Middenstand denkt men dat de heer d'Aspremont Lynden in aanmerking zal komen. De heeren A. E. Janssen en De Vleeschauwer zouden onderschei denlijk de portefeuille van financien en van Koloniën behouden. HET DIRECTORIUM VAN HET BLOK DER KATHOLIEKEN Het Directorium van het Blok der Katholieken vergaderde met de katho lieke ministers en met de leden van de commissie voor contact tusschen de parlementaire rechterzijden en het Blok. Er werd geen mededeeling aan de pers verstrekt. Naar we konden vei ne men hebben de vertegenwoordigers van de rechterzijden, van Kamer en Se naat de wenschen uiteengezet van hun respectievelijke groepen. Deze zijn een zelfstandig ministerie van Land bouw en behoud van de portefeuille van Justitie voor de katholieken. De vergadering ging akkoord met den tweeden wensch doch de eerste werd verschillend beoordeeld.De open bare opinie zou een verhooging van het aantal departementen enkel en al leen omwille van de politieke dosee ring verwerpen, meenden sommigen. Tenslotte geraakte men akkoord om het behoud te vragen van het status- quo zoodat al de huidige ministers op hun post zouden blijven of deze porte feuilles zouden ahhans in Katholieke handen moeten blijven moest een ver wisseling van titularissen noodzakelijk blijken. Dit zou gemakkelijk gaan in dien de heer Spaak de portefeuille van buitenlandsche zaken wilde afstaan aan een liberale personaliteit. DE KANS IS VOOR IEDEREEN spoediger voor den eenen dan voor den anderen Maar het is zeker dat zij hen toelacht die haar aanlokken en om zulks te doen met vertrouwen en met een maximum van kansen is er niets beters dan de lste SNEDE 1939 Trekking op 27 of 28 Januari 1939 UZHOROD IN HONGARIJE De groote curiositeit van Uzhorod is de Zigeunerswijk. Wij zitten in het hart van Europa, maar wij denken hier te rug aan de Zigeuners van Granada en Andalusie. Het is geen merkwaardig toeval, dat onze gedachten zoo ver weg zijn. Het zijn inderdaad dezelfde zigeu ners. Zij houden van hun nomadenle ven, hun muziek en hun brabbeltaaltje. Elders in de stad Uzhorod worden er nieuwe scholen gebouwd, nieuwe hospi talen, maar hier op deze armzalige ter reinen blijven de ellendige hutten staan Sinds twee duizend jaar leeft in Uzho rod deze Zigeunerskolonie. Deze kolo nie heeft een eigen burgemeester, en hij heeft het niet gemakkelijk om onder zijn volkje rust en orde te bewaren.De ze autoriteit is er nooit van zijn leven in geslaagd er een andere taal bij te leeren. Hij spreekt als zijn stamgenoo- ten een bargoensch, dat voor ons on verstaanbaar is. De Zigeunerskolonie van Uzhorod heeft een eigen school, en als er een vreemdeling komt, dan grijpen alle kin deren naar hun viool en allerlei disso nanten klinken met duivelsch allure in het lokaal. Het is adembenemend,maar de kinderen worden gehypnotiseerd door hun eigen wanklanken en hun ge- ng. Op school leeren de kinderen eerst muziek, dan lezen en schrijven, het op zeggen van liederen in hun eigen taal en tenslotte nog een of ander hand-* werk. Het zijn allemaal musici in den dop, en hun viool hebben ze altijd bij zich. De ouders zijn in zekeren zin com munistisch aangelegd zij gehoorzamen wel aan den burgemeester al gaat ook dat nog wel met moeilijkheden ge paard maar dan is het met hun auto- riteits-idee afgeloopen. Zij dwalen over de vlakte en over de bergen. En veler» die er pp uit trekken, komen nooit meer terug in Uzhorod. Zij hebben hun weg gevonden in de wereld, en zij dwalen en dwalen tot ergens een grens hen te genhoudt. ONTAARDE MOEDER TER DOOD VEROORDEELD IN DUITSCHLAND ZU HAD HAAR TWEE KINDEREN OM HET LEVEN GEBRACHT Het Dusselorfer Schwurgericht heeft de huisvrouw Huppertz uit Neuss ter dood veroordeeld, wegens moord tot 2 maal toe bedreven op een pasgeboren kind. Reeds in 1929 stond beklaagde we gens dit feit terecht, dat zij haar wicht je den verstikkingsdood had laten sterven. Verleden jaar heeft de ontaar de vrouw een ander kind door vergifti ging om het leven gebracht.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1