Hud- Pillen De WITT B!J HET LEGER BEMENBB NIEUWS ALLEEN IN DE WERELD üieuwe Munt stukken v. 50 fs2. EEN ZAAK VAN 0MK00PERIJ 20 Jandat-i. H. Fabianus. Zijn regeering als Faus kenmerkt zich door een groote werkzaamheid en bezorgd heid. Het was een onvergelijkbaar man getuigt de H. Cyprianus van hem. Hij viel als een der eerste slachtoffers van den kerkvervolger Decius. (250) nomen tegen de overrompeling der ar beidsmarkt door eene massa vreemde lingen' die in Belgie het seizoen kwr.èn doen. De stand van de werkloosheid. De Nationale Dienst voor Werkloos heid en Arbeidsbemiddeling deelt me de, dat tijdens de week van 9 januari tot 14 Januari het gemiddelde van da gelijks gekontroleerde werkloozen 216.419 bedroeg, tegen 239.603 voor de voorgaande week. Er is dus een ver mindering met 23.184 eenheden of 9.7 t.h. Voor 1936, 1937 en 1938 waren de overeenstemmende gemiddelden on derscheidenlijk 209,45, 165.249 en 198.613. Een arbeidersvrouw doopt den nieu wen Franschen kruiser. De FranscHe pantserkruiser Richelieu die op 17 dezer te Brest te water is gelaten, kreeg tot meter geen dame uit de voorname wereld, doch de vrouw van een •arbei der, die opzettelijk voor deze vdte«Ten- de taak werd aangezocht, omdat zij is een voortreffelijke echtgenoote en moeder van een talrijk kroost. Deze ongewone aanwijzing gebeurde op uitdrukkelijk verlangen van den Mi nister van Oorlog. Onmiddellijk na de tewaterlating werd de kiel gelegd vóór een nieuwe kruiser, «Clemenceau» die eveneens 35.000 ton zal meten. Kroostrijke Gezinnen. Militieplicht Men verzoekt ons de belanghebben den te willen verwittigen dat de aan vragen om uitstel in zake militairen dienst, bij het gemeentebestuur tusschen i en 20 Januari moeten ingediend wor den. Zooals men weet moet onder deze belangstellenden worden verstaan 1 de jongelingen geboren in 1920, na 31 Mei de jongelingen geboren in 1921, doch voor 2 1 Maart ten slotte de an dere militianen die deel moeten uitma ken van de lichting 1940. Zij moeten er ook op letten een be richt van ontvangst van het neerleggen of het verzenden van hun aanvraag te eischen om later alle betwistingen te vermijden of hunne aanvragen te kun nen bewijzen. - - Jan Kiepura ernstig ongesteld. De wereldberoemde Poolsche tenor Jam Kiepura, die met zijn echtgenoote Mar tha Eggerth de Kerstdagen aan de Fransche Riviera doorbracht, is daar door influenza aangetast. Zijri ziekte nam een ernstiger ver loop, dan aanvankelijk werd verwacht. Op wensch van zijn vrouw heeft Kiepu ra zich naar Parijs laten vervoeten waar hij thans is opgenomen in een sanato rium. Hier is de zanger onder behan deling van professor Neumann, met wien het echtpaar sinds het optreden in Weenen bevriend is. In de Hotelnijverheid. De corpo ratie der Hotelnijverheid richtte aan den Koning, aan den eersten-minister en aan den minister van Arbeid en So ciale Voorzorg alsook aan het patro- naal syndikaat een dagorde waarin ver zet wordt aangeteekend tegen het mis- bruikelijk aanwenden van vreemd per soneel in die nijverheid. De corporatie vraagt dat strenge kontrool zou worden uitgeoefend op het verleenen van werkvergunningen en dat maatregelen zouden worden ge- 9de Vervolg. Ik verbeeldde mij aan eene lange ta fel te zitten, waar de stoker naast, den brigadier, de orgeldraaier naast, de aardappelverkoopster, en de straat bengel naast den man met de puntige bakkebaarden zat. Ik zag leverpasteien in zilveren borden opdragen, en allen aten met graagte. Ik was gelukkig..^rjk was tevreden... zalig Doch plotseling zweefde boven mijn hoofd eene grijze gedaante. Ik staarde haar zwevehden gang lang na. Eindelijk schrikte ik wakker. Het koude zweet droop mij van de bleeke wangen. Ik had de schim van mijn stiefvader gezien. Ik wreef mijne oogen, teneinde mij beter te kun nen overtuigen, maar ik zag niets meer, niets van al die personen, niets meer van de wereld die ik was ingetreden ik zag alleen de eindelooze, eindelooze duisternis. Mijn schreien, waarin ik eindelijk los brak, werd door krampachtige snikken afgebroken. Ik was toch zoo ongelukkig. Ik sliep weder in en droomde op nieuw. Ik zag eene andere gedaante als het zoete licht der maan. Zij troonde op wolken van azuur, en Het hare zach te, hemelsche blikken beschermend op mij neerdalen. Ik verlustigde mij in dien glans, en staarde haar, met tranen in de oogen, lang en zwijgend aan. Zij daalde uit het hooge verschiet, als op wieken, op de aarde neder. Ik herkende mijne moeder. Een Koninklijk besluit heden afge kondigd in het Staatsblad meldt Naarmate van de behoeften worden zilveren 50-frankstukken aangemunt, welke samen met de thans in omloop zijnde muntstukken en biljetten van hetzelfde bedrag wettelijken koers heb ben en zonder beperking als wettig betaalmiddel gelden. Deze muntstukken vertoonen na- vermelde kenteekens Zij zijn samengesteld uit een legee ring van zilver en koper. Het gewicht bedraagt 20 gr.de diameter bedraagt 33 milimeter. Deze muntstukken dragen den naar links gekeerden beeldenaar van den Koning met het inschrift ((.Leopold lib) en onderaan het jaartal. .Op dé keerzijde, onder-dé koninklij ke kroon, worden de wapenschilden van de negen provinciën afgebeeld op de zijden komt de aanduiding v^n de waarde voor 50 frank onderaan-het inschrift h Belgique-Belgie Vörenbepaalde muntstukken worden bij gelijke hoeveelheden, beurtelings met voorrang van den Franschen tekst of van den Vlaamschen tekst gestem peld. Het parket van Luik heeft een tien tal personen ondervraagd, waarvan er Woensdagavond een drietal ter be schikking van het gerecht werden ge houden, in verband met een zaak van omkooperij. Toen besloten werd te Visé een Ca sino op te richten en hiervoor een groep geldschieters werd gevemden, waarvan enkelen Belgen en anderen Nederlan ders zijn, kreeg een Nederlander, zeke re Ledoux, die te Visé woont, opdracht Nederland belangstelling te wekken voor de onderneming. De man zou het hem toevertrouwde geld hebben verduisterd daarenboven heeft hij in Nederland gebruik gemaakt van stuk ken, waarop onrechtmatig dé stempel van d<e gemeente Visé stond, om aan zijn zending een officieel karakter te ge ven. Hij werd dan ook onder dubbele beschuldiging aangehouden. Om de oprichting van het Casinoge bouw te bespoedigen, trachtten de on dernemers zoo gauw mogelijk de noo- cfige toelatihgen te bekomen vanwége de Bestendige Afvaardiging, die mét haar antwoord niet haastig bleek te zijn. Om dit te bereiken werd toenade ring gezocht tot verscheidene provin ciale raadsleden. Enkele dezer zouden zekere sommen hebben ontvangen als kommissieloon voor hun tusschenkomst. Naar aanlei ding hiervan werd dan ook het provin ciaal raadslid R. C. tevens socialistisch gemeenteraadslid te Luik, ter beschik king van het parket gehouden. De burgemeester van Visé, de h. P. deelde hetzelfde lot hij wordt ervan beschuldigd de rijke bemeubeling van het Casino te hebben geleverd, dan wanneer het hier 'n werk geldt waarin de gemeente belangen had. Men verwacht dat nog andere aan houdingen zullen volgen. Moeder die ik slechts gekend heb toen ik een kind van vier jaren was.Ja, zij was het wel. Ik had mij niet bedro gen. Zij nam mij op haar arm, en kuste mij herhaalde malen; toen fluisterde zij me op een hemelschen toon in het oor: Kind, mijn zoon, in alles wat u in de wereld mocht wedervaren, vertrouw op God en aanbid Hem. Daarop verdween zij. Ik ontwaakte andermaal, maar nu te vreden, gesterkt en met een vroolijk ge laat. De zon stond hoog aan den hemel. V. Mijn geleider kwam niet terug. Het was de eerste daad van trouweloosheid welke ik van een vriend ondervond. In mijn hart had ik hem een vriend ge noemd, maar nu noemde ik hem een kwaadaardigen jongen, die er lust in gevoeld had, mij nog ellendiger te ma ken dan ik was. Ik blikte in het morgenlicht om mij heen, als eene marmot die haren hoek verlaten wil, maar zich vooraf overtuigt van de veiligheid der gangen, die in haar hol uitloopen. Een groote steen hoop versperde den ingang van het gat waarin ik lag. Alleen was er eene kleine opening ter linkerzijde, waardoor het daglicht viel, doch nauwelijks groot genoeg om er mijne vuist door te laten. Hemel wat is er dan gebeurd dacht ik. Gisteravond was de opening groot genoeg om er mij en den straat bengel arm in arm door te laten, en nu? De gedachte kwelde mij dat de jon gen er plezier in gevonden had, orn mij hier levend te begraven, teneinde mij daarna van het weinige dat ik bezat, te berooven, ofwel, de steenhoop had door zijne eigen zwaarte, eenige losse De militianen yjan de klas 1937 zul len terug onder de wapens geroepen worden voor deri;duur van 24 lagen bij de regimenten- infanterie, ruiter:' en cyclisten en van zekere eenhcdert van de genie. De militianen van de klas van 1936 zullen terug onder de wapens worden geroepen voor é- 42 dagen bij. de divisie artillerie, van het legerkorps en het ruiterijkerps, bij het regiment der verbindingstroe pen, bij het vliegwezen en het verveer- korps. L 28 dagen bij- de artillerie dei Ar- dcensche jagers éh eenheden tot verde diging tegen luchtaanvallen 24 dagen fïij zekere eenheden van de genie 21 dagen bij dé brigade leger ar tillerie 15 dagen bij de ruiterij-regimenien en cyclisten. De terugroepingen hierboven vermeld zullen geschieden; ter gelegenheid der schietpefiod^ én.voianoeuvers der groo te eenheden iri cfe kampen en die perio den zijn vari 1 1 April tot 20 Mei voor het 2dé Legerkorps; van 30 Mei tot 7 Juli Voor'het Ruiterijkorps van 10 Ju li tot 1 9 Oogst voor het 1 e legerkorps van 9 tot 23 Oogst voor de brigade le- gerartillerie, van 24 Oogst tot 8 Okto ber voor het 3e legerkorps. Zullen voor 1 8 dagen onder de wa pens worden geroepen de militairen der klassen 1936, 1935 en 1934 der regimenten jagers te voet en 5'e 6e en 8e linieregi menten - 1935, 1934 ep 1.933 van het 2e re- ;iment karabijniers-wielrijders 1934 en 1932: der eenheden van projekteurs van de kanonnen 40 legen luchtaanvallen 1933 van het 'regiment der vrerbin- dingstroepen De miliciens dér klassen 1935, '934 1932 van 2e en 11 artillerie-regi menten worden voor 13 dagen onder de wapens geroepen in de kampen. Van 19 Maart tot 2 April voor de militianen der regimenten jagets te voet van 21 Maart tot 2 April voor dezen van het 1 e regiment artillerie Van 30 Mei tot 1 3 Juni voor dezen van het 2e regiment karabijniers-wiel rijders. Van. 15 tot 29 Oktober voor de mi litianen van 5 e, '6^8tr1inie"regimentên van 1 7 Oktober tot 29 Oktober voor dezen van het 2 e artiüerié-regiment. Worden Voor achts dagen onder de wapens- gëro<?pen De militianen van ae klas 1933 van de artillerie tegen .JJichtaanvallen en van de klas'1934 v^fi de artillerie der Ardeensche jagers.de eenheid en grens- ielrijders, de vestingsregimenten en het regünent der trahsmissietroepen VERKEERSONGEVAL TE ZELE Woensdag voormiddag, rond 9 uur 30 deed de kleine Hoogewijs, 16 jaar oud, wonende te Overmere, et Zele zijn bestelronde met paard en kar. Op den weg van den Heikant naar den Barreel, ligt de baan ter vernieuwing uitgebroken, zoodat de kar verzonk.Be reidwillige menschen hielpen het voer tuig uit de modder trekken. Juist op het oogenblik dat het paard vooruit stapte viel Hoogewijs voor het wiel, dat hem over den linkerkant van de borst reed. De omstaanders dienden het wiel op te heffen ten einde hem uit zijn neteligen toestand te bevrijden. De jongeling kloeg van hevige inwendige pijnen D W 131 Deze scherpe pijnen in den rug wijzen er op dat gij aan de Nieren lijdt. Duizenden mannen en vrouwen lijden aan rugpijnen zonder zich te bekommeren om het gevaar dat hen bedreigt. Zwakke en luie nieren laten toe dat de onzuiverheden zich in dén bloedsqmlopp ophoopgn .en het zijn deze giffen (jhagr voornamelijk'het èvertöliig urine zuur) die de zwak ke zenuwen ontsteken en deze ver schrikkelijke pijnen veroorzaken. Het tbesle middel om de kwaal te doeh verdwijnen is de nieren teruggezond te m$ken door van daag "nog een kuur met de Pillen De Wilt te beginnen. Deze berèemde pillén geven aan de verzwakte nieren een nieuw leven. Zoodra "deze levensorga nen opnieuw naar behooren zullen werken dan zullen dè giffen en onzuiverheden van hét bloed uit uw organisme gedreven worden. Eens dat de oorzaak van uw pijnen zal verdwenen zijn zal ook voor een nieuwe periode van gezondheid en geluk beginnen. Wanhoop niet meer, welk ook uw geval of den ou derdom uwer kwaal weze, de Pillen De Witt zullen uw nieren terug iong en gezond maken en U daarbij de Gezondheid schenken. Beproef loyaal de Pillen De Witt. Zij zullen een einde stellen aan de meest hardnekkige gevallen van nierkwalen. Hoe oud gij ook zijt of hoe oud uw kwaal ook weze, de Pillen De Witt zullen U altijd een nieuwe gezondheid en een beter voorkomen geven. HET EENIG SPECIAAL GENEESMIDDEL VOOR DE I NIEREN KAN EEN NIERENAANDOENING GENEZEN LI en 20 FR. in alle apotheken GRIJSAARD DOOR AUTOTRAC TOR AANGEREDEN TE GENT Woensdag-avond rond 4 uur wilde Frans Rijckaert, gepensionneerde, 73 jaar oud» wonende Rustoord Désiré Cnudde 4, de Falingshuizen overste ken, komende vanuit de. Palingshuizen- straat. Op dit oogenblik echter kwam een auto uit de richting van Brugge. De oude man wachtte tot deze voorbij was en begaf zich dan op den rijweg. Uit de richting van de stad kwam als dan evenwel een auto-tractor met aan hangwagen, gevoerd door Cyriel Van- heyste, voerman, wonende te Knesse- lare, Veldstraat 28. De oude man, die wat hardhoorig is, had deze auto niet hooren komen en alhoewel de auto bestuurder naar links uitweek, zoodanig dat hij met zijn linkerwiel op het voet pad aan de andere zijde van den weg terechtkwam, werd er door 5 a 6 m. ver geworpen. De grijsaard werd opgenomen mét ernstige kneuzingen aan het hoofd, het linker scheenbeen gebroken. Na een eerste verzorging ten huize van dokter D'Haenens werd het slacht offer naar het burgerlijk gasthuis over gebracht. Een onderzoek werd ingesteld. Bontekraai I riep beter van die stukken verschikt, en deze moesten, toen ik in een diepen slaap lag, naar beneden gerold zijn. En zoo was het ook inderdaad. Terwijl ik hierover ver der nadacht en plannen beraamde, hoe ik het best uit dit verblijf zou kunnen geraken, hoorde ik een geweldig ge stommel en daarop, eene stem boven mijn hoofd. Bontqkraai l# men luidkeels. Ik stond op om mij stem te overtuigen. Hij was het waarlijk, de straatben gel. -Bontekraai Jo-nas 1 herhaalde hij, terwijl het dak boven mijn hoofd dreunde. t Ik gaf een schreeuw tot antwoord en toen begon hij in een schaterend gelach uit te barsten. Het gestommel hield aan kort daar op werd het gat, waardoor het licht viel grooter en grooter, en eindelijk zag ik het vroolijke gelaat van mijn geleider in de opennig. Met recht Jonas in den walvisch! schaterde hij luid. Daarna reikte hij mij de hand en trok mij met krachtinspan ning naar buiten. Toen ik in het volle licht der zon stond, en ik mij kón overtuigen dat ik onder de bouwvallen van een verbrand huis mijne nachtrust genoten had, zeide hij, dat het voor mij gelukkig was. dat hij was wedergekeerd, daar dgf g.nrsche steenhoop in elkander gezakt ws?. en het mij nooit zou gelukt zijn om er mij uit te werken. Ik dankte in stilte den goeden God dat ik dan tot het leven was wee; ge keerd. Ik heb je lang laten wachten, Jo- TWEE VROUWEN DOOR EEN TREIN GEVAT TE ANTWERPEN Woensdagochtend gebeurde op de. De. Keyserlêité 'An twérpén, Ee r hoogte van de Appelmansstraat, een ongeval waarbij twee vrouwen werden gewond. Op genoemde plaats wilden de 18- jari'ge Alice Rens en de 28-jarige Anna Talboom, Jjejdari uit dé PrinsessUaat ,28 den rijwèg oversteken, achter ee-t tram- rijtuig op het oogenblik dat uit de te genovergestelde richting een tram van lijn 2 kwam aangereden. Beide vrou wen aarzelden een oogenblik en wer den door de tram gevat. De bestuurder remde uit volle macht, maar hij kon niet beletten dat de vrouwen onder het zware voerutig verdwenen. Zij werden over een afstand van enkele meters meegesleurd. De brandweer moest ter plaatse ge roepen worden, om het zware tramrij- I tuig op te tillen, teneinde de slachtof fers uit hun neteligen toestand te ver lossen. Zij hadden inwendige kneuzin gen opgeloopen en werden naar het Stuyvenbèrggasthuis gevoerd, waar hun leven echter niet in gevaar wordt geacht. Politie-officier onderzoek in. Loumen stelde een nas, ging mijn geleider voort.Dat komt arm of rijk zijt, hernam hij gij hebt omdat niemand mij iets te eten wilde mijne hulp noodig, dat is mij genoeg, geven, en ik toch niet gaarne met een j Waar wilt ge heen ledige maag wilde wederkeeren. Ik' Ik herinnerde mij de adreskaart,wei had lang voor een koömenijswinke! ge-jke ik in mijn buisje gestoken had, en staan, voor het mij door aanhoudend liet hem die zien. smeeken gelukte, mijn wettig aandeel te Hij bekeek haar van beide zijden, krijgen. Toen ik in'het bezit daaivan zag: toen eenige oogenblikken met kod- was, en ik mijne dankbaarheid aan den digé gebaren in het zonlicht, krabde man met het witte voorschoot en de [vervolgens met zijne handen in zijne stijve stropdas die achter de toonbank j borbtelige haren, en begon te lezen stond betuigd had, werd ik-dooi de; De heer Zwezerik, wijnhande- bonte kraaien- achtervolgd. Gelukkig late Heererigracht. Kantoor AX nr wist ik hun t© ontkomen door mij te verschuilen achter-een man, die aan een orgel draaide. Zij liepen mij in. gal op voorbij en indien zij niet ergens te gen een muur of een vensterkozijn ge stuit zijn, loopen zij stellig nog voort, om mij op te sporen, besloot hij lachen de. Hierop haalde hij uit de mouw van Uf.VoIg;friij~!: :n,Ik zeide hem dat ik er te négen uré móést wezen, en dat ik dan waarschijn lijk; eene plaats als pakjesdrager of als loópjongen zou kunnen bekomen. Hij.glimlachte, maar.zeide rjiets hier op, en trok mij bij den arm voort. In liet volle daglicht was het mij min der moeilijk om over balken, steen- zijne versleten bruine koetsiersjas eeni-j kalkhoopen heen te klauteren. Wij gé" sneden brood te voorschijn, en reik-haastten ons door de donkere stegen te mij die over. 'en weldra bereikten wij de Heeren- Eet nu, sprak hij, want door het gracht en het kantoor van den wijn- lange slapen zult ge wel honger gekre gen hebben. Hij had zich hierin echter vergist, want de weinige eetlust, dien ik nog be zat, werd mij door zijne mededeeling, omtrent de ontmoeting die hij met den man aan het draaiorgel had gehad, ge heel ontnomen. Ik dankte met het hoofd schuddende. Hij zag me verbaasd aan. Niet eten Ha, ha, ha een rij- kemanskind riep hij uit. Hij betastte mijne zakken, liep eenige malert als een waanzinnige om mij heen, en bekeek mij toen weder van het hoofd tot de voeten. Het doet er ook weinig toe, of gij, handelaar. Hij trok met kracht aan de bel en terwijl hij. mij in het oor fluisterde, dat hij me nog dikwijls zou ontmoeten,liep hij haastig weg. Het kantoor werd voor mij geopend en op een toon, die mij ontzag inboe zemde, werd mij verzocht binnen té komen. Ik voldeed zoo beleefd mogelijk aan die uitnoodiging, nam mijne pet en den bonten zakdoek van het hoofd, en wrong ze tusschen mijne knieen. *t Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2