vw Se/i HERBESAN BOEFJE Laboratorium waard GEMENGD NIEUWS KABINETSRAAD ALLEEN IN DE WERELD Bèl^sph Missionaris in China vépmoord 1 en 1 Zl VJ' de helft Ini u hebb™> St&iBeian. h2»j'4mn De Engelsche boekenproductie in 1938. Het jaar 1937 was een re cordjaar voor de Engelsche "b'óeken- markt. De uitgever van den «Book- 25 Jan. St Paulus Bekeering. seller- geeft thans reeds een statistiek Dit fee^t is het uitgangspunt van de in-1 waaruit blijkt dat in 1938 in Engeland ternationale Bidweek tot bekeering van j 9 1 8 boeken minder verschenen zijn. alle niet-katholieken. Paulus bekeerde Opvallend is, dat het aantal ro'mans zich na door de hand Gods met tijde-1 verminderd is. Ze zijn van 5.097 op lijke blindheid te zijn geslagen toen hij ,4.687 gedaald, de essays van 462 op op weg was naar Damascus om christe- 363. Hetzelfde geldt voor de klassieken nen te vervolgen. Hooge onderscheiding voor een Bei gisch student aan de Pontificale Univer siteit te Rome. De Z. E. H. Robert Fhilippot, priester van het Bisdom Na men, behaalde aan de Pontificale Unifc versiteit te Rome met de allergrootste onderscheiding (maximum der punten) het doctoraat in Kerkelijk Recht. De nieuwe doctor is de zoon van den heer Ontvanger der Telegrafen te Na men en bestuurder van het Midden- standsverbond der Provincie Namen. Nieuwe belangrijke vinding op vlieg- tuiggebied in Amerika. Tegenover den federalen monopolieraad heeft de vice-president van de Bakelite corpora en vertalingen, die van 87 tot 55 terug- geloopen zijn. Poezie en tooneel zijn ook mindèr, al is hier ook de daling niet zoo groot. De leden der regeering vergaderden Maandag namiddag onder voorzitter schap van den heer Spaak-die hen eene uiteenzetting gaf van den international len toestand en daarna in groote lijnen een overzicht gaf van de redevoering die hij Dinsdag in het Parlement zal uitspreken in de plaats van een eigen lijke regeeringsverklaring af te leggen. In de redevoering dié hij mdvgett tion, Beakland, mededeel!.,gen gedaan za, houden 2a, de heel- Spaak in groote omtrent een nieuwe geheime methode |jjnen economisch programma der welke massaproductie van vliegtuigen regeering. uiteenzetten. in oorlog mogelijk maakt. Hij 2aj er aan herinneren dat de re^ Bij deze methode, waarbij gebruikt eering waarvan hij het hoofd is. zin- wordt gemaakt van een nieuw plastisch nens jg de buitenlandsche politiek der materiaal in plaats van hout of metaal vorige regeering voort te zetten. Hij zal zal het mogelijk zijn in twee uren een vleugel of een romp van een vliegtuig te vervaardigen met slechts negen ar beidskrachten. Vier officieele films besteld over Kongo. Aan Belgische cineasten is door het koloniaal fonds voor toeristi sche en sociale propaganda, onder de bescherming van het ministerie van Ko loniën, een bestelling gedaan van vier films over Kongo. Benevens aan den h. André Cauvin, wiens afreis naar Stanleystad reeds aan gekondigd werd tegen het einde van deze maand, zijn de bedoelde bestel lingen gedaan aan de hh. Genval, H. Storck en Ch. Dekeukeleire. Een geschenk van den Amerikaan- schen President. President Roose velt heeft aan de Marquette-Bond voor de katholieke missies opder de India nen een steen ten geschenke gegeveq, die gehaald is uit den muur van het Be nedictijnerklooster te Nancy, waarin Pater Marquette, de beroemde ontdek ker van de Mississippi .en Apostel (Jej Indianen drie eeuwen geleden zijn stu dien voltooid heeft. In het voorjaar van 1938 was de steen aan den presi dent overhandigd doof een vertegen woordiger van de Fransche regeering, die de feestelijkheden bij den 30Oen geboortedag van Pater Marquette bij woonde. aanstippen dat de regeering alle dacht schenkt aan de taalkwestie en de administratieve hervorming. M. Spaak zal de wetsontwerpen ver melden waaraan de regeering groot be lang hecht en welke zij zoo spoedig mogelijk door het parlement wenscht behandeld te zien. Hij zal aandringen opdat de Kamer de bespreking Dinsdag avond zou be ëindigen opdat hij Woensdag in den Senaat zijne redevoering zou kunnen houden. BELGISCH-ITALIAANSCHE VER- EENIGING TE ROME OPGERICHT De vereeniging tot bevordering der Italiaansch-Belgische vriendschap werd definitief gesticht in den loop van een ontbijt Zondag gegeven in het Belgisch gezantschap te Rome. Prinses Marie-José, die het eerevocr- zitterschap dezer vereeniging aanvaard heeft, woonde het ontbijt bij. De vereeniging heeft voor doel de cultureele betrekkingen tusschen Italië en Belgie aan te moedigen en uit te breiden. Mgr. Godfrey zal in Februari naar Londen vertrekken. Mgr Godfrey, de Apostolische Delegaat voor Groot- Brittannie, zal op Zaterdag 1 1 Februari in Londen aankomen in de Westmin ster-kathedraal zal hij den volgenden dag de zeventiende verjaardag van de Pauskroning van Pius XI in te genwoordigheid van Kardinaal Hinsley een Plechtige Mis celebreeren voor de intenties van den H. Vader. BRAND TE LOT In een fabriek van linoleum^en mas- doek te Lot, is Maandag in den voor middag brand uitgebroken, die gezien de brandbaarheid van de in het ge bouw aanwezige stoffen, na korten tijd een geweldige uitbreiding nam. De oorzaak van het onheil was een ontploffing die zich had voorgedaan in een kuip, waarin zich kokende verfstof bevond. Al de vensterruiten vlogen aan stukken, terwijl het brandende vocht zich in alle richtingen verspreidde De hulp van de Anderlechtsche brandweer moest worden ingeroepen die spoedig ter plaatse was, onder de bevelen van kommandant Vandermei- ren en kapitein Fossoul. Na een uur blusschen was men den toestand meester. Nochtans was de aangerichte schade aanzienlijk. Gelukkig werd niemand gewond. Maandag avond Werd vernomen dat een Belgische missionaris, behoorend tot de missie van Scheut, door de Ja panners vermoord wérd in de stad Hotchu, dér prpvincie Sui Yan van China. - Al de christenen, behoorend- tot zijn parochie werden insgelijks gedood. Zo.odra het nieuws ter kennis ge bracht wérdvan net Huis van Scheut werd de Belgische minister van Buiten landsche Zaken op de hoogte gebracht. Anderzijds meldt een telegram van het Chineescb.e agentschap Cential News» het vólgende - Uit Hotchu, tèn Noorden van de Sjansiprovineié': <vordt gemeld, dat de Japanners vooraleer de stad Tung Ta Sheh, in het Wésten van Sui Yan te ontruimen, vijf katholieken der Belg. Missie van de paters van Scheut hebben gefüsiljeerd.;i ■- -• HET TRAGISCH EN ONTZETTEND ONGEVAt TÉ UKKEL De toestand van-- jrrn der gekwetsten van het tragisch ^ufo-ongeval te Ukkel, boezemt grovfo -onrust in. Het betreft hier de 32 Jarige handelsvertegenwoor diger Louis Collin, wonende Depé- tiauxlaan te St Gillis. Mej. Noterman Renée is, zooals reeds gezegd, hé^ «ninst gewond, noch tans bekwam ze", Verschillende verwon dingen over gansch het lichaam. Reeds Zondagavond kon %e de kliniek verla ten en heeft het danken aan het feit dat ze uit het rijjuig werd geslingerd dat ze er niet erger aan toe is. De toestand van, de andere slachtof fers is vrij bevredigend, in acht geno men natuurlijk de vrees die aanvanke lijk om hun lot bestond. M. Degaive heeft, zóoals reeds gezegd, de beide beenen gebroken, terwijl Mej. Coop- man haar beide beenen moest afgezet worden. EEN VRIENDENGROEP De jonge meisjes zijn oud-school vriendinnen, waaryan de families, even als deze van de vergezellende jongens, hun jaarlijkschen verloftijd te Blanken- berge doorbrengeer Daar werden dan vrij geregeld uitstapjes' ingericht. Zoo hadden ze Zaterdagnamiddag een feest bijgewoond te pigenbrakel gegeven door een andere jonge vriendin, mej. Ginette Vangder Vekeo Eén der vriend^/vryi'iiet groepje die geen plaats kon nèfiTéh in den auto is -Zondagmorgen- heel vroeg per trein naar de hoofdstad afgereisd, om er te vernemen aan welk vreeselijk ongeval hij bij toeval is ontsnapt. - EEN BRUTALE KEREL PLOFT EEN KAPMES IN 'T GEZICHT VAN ZIJN GEBUUR TE ST PAUWELS-WAAS Terwijl deze aan het werk was op zijn veld De dichtbewoonde wijk Lijkveldestr. tc St Pauwels, gelegen langs de groote baan van Puivelde naar Stekene, werd door een brutale gewelddaad in op schudding gebracht. Landbouwer Henri Paulus was op zijn veld aan den 'arbeid. Niet ver daar vandaan was zijn gebuur door middel IS EEN HEEL :g-:' v A HERBESAN is het beste en doelmatig; ste geneesmiddel tegen de verstopping.' Hij is volstrekt zonder gevaardoet geen, gewoonte ontstaan, en veroorzaakt geen kolieken. HERBESAN is samengesteld uit 14 uitgezochte planten waarvan de eene werken op de klieren der spijs vertering, andere op de afscheidingen in den ingewandennog andere op de samentrekking der darmwanden, zoo dat het gezochte effekt altijd bereikt wordt welke ook de oorzaak der verstopping iweze. Een tas HERBESAN is een heel laboratorium waard. HERBESAN is inderdaad een welge- doseerde mengeling van 14 uitgezóchte plantenverzameld op het gunstigste oogenblik en op de beste plaatsen. Elke plant heeft een speciale eigen schap dat door geen enkel scheikundig .prodokt, hoe verfijnd ook, kan ver hangen worden. Fr. 7.50 het groot pak. Pr. 15-de vol-. iedige kuur. Fr. 25- de familiekuur. S. A. Anc. Mais. Louis Sanders, Brussel Kwaliteitsprodukt volgens Codex bijzonder aanbod i K°°P bij UW apotheker a HERBESAN i I vort Fr 7 1 Geheel voldaan zij, 1de T' dan !"">c o JJe andere hel/, terug len wt, zullen V J I v<"> Fr. 7.50 terugbetalen. Neem tegen VEBSTOPPlua VAN HET BLOED HUIDAAN DOENinger OESREK AAN EETLUST SCHELE SPEEN regeling "I van een kapmes een houtkant aan het 1 3de Vervolg. Ik ben met alle hoeken en gaten van dit gebouw bekend en heb er me- nigmalen mijne nachtrust genoten. Klim af, zeide hij, toen wij voor eene ope ning, waar eene trap naar beneden leidde, halt hielden. Eepige sekonden later stonden wij weer middeno^> -het plein en tusschen de menigte. Later zie ik u weer, sprak hij.' Hij gaf mij de hand, sprong vervolgens op de veeren van eene vigilante waar voor twee brieschende paarden hup pelden en verdween een oogenblik na dien uit mijne oogen. Ik zal u weerzien schreeuwde hij mij ten overvloede toe, terwijl ik hem verbaasd nazag. Dat was geen groot mensch, maar een kind in de wereld I Ik zocht naar den heer en mevrouw Zwezerik, maar vond hen niet. Wat moest ik doen? Zij hadden me niet ge last terug te keeren, noch om te blijven staan, teneinde hen op te wachten. Ik had dus geen bevel behoeven op te volgen. Met mijne nieuwsgierigheid had ik dus niemand te kort gedaan. Het werd stiller om mij heen daar het reeds twaalf uren was. Eindelijk stond ik geheel alleen op het uitgestrek te plein. Geen sterveling die zich om den armen Jonas bekommerde. Ik kwam eindelijk weer tot bezin ning en spoedde mij door de straten. Het was niet gemakkelijk voor mij om uitkappen. Op zeker oogenblik kwam. deze laat ste tot bij Paulus om hem rekenschap te vragen over moeilijkheden in ver band met het onderhuren van een stuk land. Na Paulus allerhande verwijten te hebben toegestuurd, plofte de brutale kerel zijn kapmes in het gelaat van Paulus, dat heelemaal opengereten werd. Landbouwer Paulus viel buiten kennis neer in een bloedplas, waarop zijn gebuur zijn werk ging hernemen alsof er niets gebeurd was. Andere personen van het pachthof Paulus, die deze daar vonden liggen, droegen hem het huis binnen. Na hem de eerste zorgen te hebben toegediend deed de bijgeroepen geneesheer hem onmiddellijk naar een kliniek te Sint Niklaas overbrengen. Ook de rijkswacht was aldra ter plaatse om een eerste onderzoek in te stellen. De geweldenaar werd onder vraagd, doch deze loochende alle schuld vruchteloos natuurlijk. Het kapmes werd aangeslagen en het parket van Dendermonde verwittigd. VROUW AANGERAND TE OOSTENDE Toen vrouw Bertha Declerck des r.^chts op de wijk Hazpgras, in de na bijheid van het oud-station, te Oosten de, een drankgelegenheid verliet, werd zij aangevallen .door drie kerels, die poogden de vrouw haar handzakjë te ontrukken. De echtgenoot van het slachtoffer daagde echter op en de kerels wilden op de vlucht staan. Twee politieagenten die zich per rijwiel in den omtrek be vonden, kwamen op het hulpgeroep van Bertha Declerck toegesneld en slaagden er in de drie kerels aan te houden. Dit liep echter niet van een leien dakje en politieagent Lamertijn werd hierbij gewond. j De aangehouden booswichten zijn Marcel Hautekiet, wonende aan de Gouwloosstraat en pas uit de gevange- j nis-ontslagen Marcel Lycke en ^har- les Carpels, beiden wonende te Zandr voorde, aan den steenweg Meiboom. Het drietal werd naar de gevange nis te Brugge overgebracht. den kortsten weg door de straten naar het kantoor van den heer Zwezerik te vinden, doch het gelukte mij ten laat ste, omdat ik de gaspitten geteld had die in glazen bakken op staken langs de grachten stonden, welke ik gevolgd had. Het kantoor was gesloten en mijn herhaald gebel tevergeefs. Ik stond wanhopig rond te kijken terwijl tranen o Vet mijne wangen roldén. Wat zou ik doen I Ik rtam een stout besluit, en belde aan het huis dat door den heer Zweze rik bewoond werd. Na le»ng wachten hoorde ik eindelijk ir. de lange steenen gang den sloffenden tred van de keukenmeid, die de deur voor mij opende. Spitsboef wat moet je vroeg ze mij barsch. Ik schreide. Hoe kom je zoo laat Maak dat je wegkomt, beval zij. Het was mij onmogelijk te spreken want het schreien en snikken verstokte mij de keel. Ik bemerk het al. hervatte zij muismuilend, gij hebt uw tijd vergeten en met de straatbengels de wijken afge- loopen. De heer Zwezerik zal boos oo je zijn en je wegjagen, deugniet, be sloot zij grommende. Ik was verdwaald en niemann wilde mij den weg wijzen, wist ik ein delijk met halfverstaanbare woorden uit te brengen. De plooien van het gelaat der keu kenmeid verdwenen eensklaps. Verdwaald Arm schaap riep zij uit. Kom binnen, dan zal ik je wat te eten geven en je den weg naar den kelder wijzen. Ik verbaasde mij, opnieuw bij de verrassende verandering die ik in haar gedrag bespeurde, en, in mijn binnen ste verwenschte ik het oogenblik dat ik de leugen te baat genomen had, om on der dak te komen. Zij nam mij bij- de hand en bracht me in de keuken, waar zij mij voor eene gladgeschuurde tafel neerzette, en vervolgens in mijne nabijheid een stuk- ham, braadworst en het restant van I eene afgekloven kip voorzette, Met een houten vork, <^Jie ze in de hand I had, reikte ze ifnj van tijd'tot tijd éen 'koudèn aardappel toe, die ik alleen met behulp rriijnet handen naar binnen werkte. - 1 Nog nooit had ik mij op dusdanigen kost vergast, en ik had de keukenmeid die toch inderdaad een goed hart moet bezeten hebben, uit dankbaarheid .wel om den hals willen vliegen. Zij scheen zulks te bemerken en zeide Maak nu dat je wegkomt, anders zou de heer Zwezerik je bestraffen.Hier is de sleutel, en het keldergat, weet je in een doorgezaagd okshoofd zal je n matras en een paardédek vinden. Daar is je slaapplaats Ik verwijderde rwj schoorvoetend, want ik kon mijne oogen niet genoeg verzadigen aan al dat blinkend koper werk. hetwelk om den schoorsteen en i aan de wanden hing. en ook de menigte braadtaart- en koekepannen, die op houten planken boven mijn hoofd ston den. Nooit had ik zoo iets gezien. On willekeurig liet ik een zwaren zucht er. dacht, wat toch al die rijke menschen gelukkig zijn doch ik morde niet en behalve de keukenmeid, dankte ik den goeden God nog voor het onverwachte avondmaal, dat miine maag verkwikt •0* had en mij vroolijk deed leven. Ik strompelde de keldertrap af, er# wist, na herhaalde krachtinspanning, de deur te openen. Na lang zoeken, niet, zonder mijn hoofd aan een dwarsbalk gestootén te hebben, of gestruikeld te zijn over een hoop ledige wijnflesschen (want in den donker wist ik den weg niet, die naar mijne legerstede leidde) vond ik eindelijk het bewuste halve okshoofd. Ik kroop er in zonder mij te ontkleeden, trok de paardendek over hóófd en ooren, en viel weldra in een diepen slaap. VI, Er zijn menséhen hi dé wereld, dié afscheidelijk aan ons levenslot verbon den zijn, en die ons nog in latere dagen met welgevallen of met afschuw voor den geest komen. Eene toevallige ont moeting van personen, een onverwachi hulpbetoon, een woord, dat óns over reedt. een krachtige vermaning een beschadigd spel, een voorwerp dat ons aantrekt, zijn slechts enkele dier dui zenden aanleidende oorzaken, waarom onze levensweg niet die richting neemt, welke wij ons hadden voorge spiegeld. Was ik oogenschijnlijk ge doemd om met allerlei wederwaardig heden en verdriet te kampen, de heer Zwezerik was de man, die mijn levens pad van richting deed veranderen.Veel had ik daarbij aan de goede, oude keu kenmeid te danken, die menigmalen het bewijs gaf, dat zij medelijden met den armen Jonas had. Nu, daarvoor zal zij wel hare belooning erlangen, en daar zij nu de koetjes op het droge ge bracht heeft, zal zij haar leven in eer en deugd in een hofje of op een klein bui tentje kunnen eindigen. Het was onder het patronaat van den heer Zwezerik, dat ik gelukkig eenige jaren ouder werd, en ik den jonkmannelijken leeftijd bereikte. Vier jaren had ik in zijn dienst doorgebracht eti in die jaren had ik al veel ondervon- Lden, om een gedeelte der wereld te le'e- ren kennen. Ik had mij ijverig en ge duldig gedragen, niettègéhstaande 'de bespotting en de harde woorden; we'.ke ik zoo dikwijls van eenige kantoorbcn- gels moest: ondervinden. Zij, die van «tl de hoogte op mij neerzagen, of die mij> met vernedering en beschijning behandelden, waren echter juist dege nen, die hun gelaat in eene ernstige nederige plooi zetten, èn bogen en kropèn telkens wanneer zij den ma- ontmoetten, bij wien zij het levenson derhoud verdienden. Ik was in rang opgeklommen yan kelderworm was ik de jongste bed ri de geworden, die evenwel de comman do's van zijne oudere collega s nog ai- tijd met jobsgeduld moest opvolger. Mijne tegenwoordige positie had ik ai- zoo aan den heer Zwezerik te danker die ook nu reeds niet meer op de we reld bestaat. Hij is dood als een pier en God, hoop ik, heeft hem in den he mel opgenomen. Waarlijk, de heeT Zwezerik was een braaf man, die c - wereld kende, en ook somtijds met c. wereld medeging. Zonder diens braaf heid zou ik nimmer op het rechte pa', gekomen zijn; want de wereld ac.. c.c wereld, hoevele duizenden kronkelpa den heeft zij niet, die den mensch tev. ten verderve leiden. Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2