Ontzettende aardbeving in Chili Reeds meer dan dooden GESSENGD NIEUWS Een aantal steden geheel ef ga- deelteiijk geteisterd ALLEEN IN DE WERELD LANDBOUWBELANGEN Aspirine ?7 .lamjari. H. Julianus. Gebo ren te Burgos in Spanje ten jare 1 127, werd hij bisschop van Ceunca. Zijn be zit maakte hij over aan de minbegoe- den en voorzag door handenarbeid in zijn eigen onderhoud. Wonderen beze gelden zijn heiligheid voor en na zijn dood 1208). - Onze kolenhandel. Tijdens d eerste elf maanden van 1938 hebben wij 4.193.870 ton steenkolen ingevoerd voor een waarde van 677, 401.000 fr. Voor dezelfde periode van .1938 was deze invoer veel hooger 5.709.912 ton voor een waarde van 922.464.000 frank. Onze uitvoer bedroeg 4.303.602 ton voor een waarde van 780.818.000 ton tegen 3.972.621 ton voor een waarde van 775.720.000 ton. Wij voerden 1.721.233 ton cokes in en onze uitvoer van dit produkt be droeg 1.089.924 ton. in totaal hebben wij voor 236 mil joen frank minder aankoopen aan brandstof in het buitenland gedaan en voor 3.505.000 fr. meer uitgevoerd. De menschen worden grooter. Hpt anthropologische Instituut varï.iLoncJén heeft thans de resultaten bekend ge maakt van zeer uitgebreide onderzoe kingen omtrent de ontwikkeling van het rrienschelijk lichaam. Voor het vaststellen hiervan werden 701000 gevallen onderzocht, In 90 pro cent hiervan is gebleken dat de zonen grooter zijn dan hun resp. vaders. Daar de onderzoekingen over meer dan 40 jaar loopen, wijzen de gege vens op een langzamen maar gestadi- gen groei van het menschdom. Professor Woodruffe voorziet reeds.dat over een duizend jaar de wereld zal be woond worden door een geslacht van reuzen van zoo om en om twee en hal ve meter. Zoo werd de olifant weer rustig. Op zekeren dag had men in den dieren- tien van New-York een lndischen reu zen-olifant gekregen die Karthoem heette. Karthoem was erg boos en neerde vier maal den stal waarin hij werd ondergebracht. Maar toen bouw de opeens een vogel zijn nest in het olifantenhuis. Van dat oogenblik af was Karthoem zoet als een braaf kindje. Santiago de Chili, 25 Jan. Aard schokken werden waargenomen in den Staat Curico, waar de telegraaflijnen geheel ontredderd werden. In het Noorden van Chili, namelijk te Fort Santiago en te Valparaiso wa ren de schokken zeer heftig. Het verschijnsel bood veel gelijkenis met de aardschokken, waaronder Val paraiso in 1906 te lijden had. Nader meldt men dat in de steden Victoria en Curico talrijke huizen wer den vernield. Ook Alca werd geteisterd Te Talca zijn eén aantal gebouwen onder welke de gevangenis, ingestort. Volgens nog onbevestigde berichten zijn twee duizend personen gedood. De voorzitter van de republiek, de minister van binnenlandsche zaken, 40 geneesheeren en zeventig ziekenverple gers zijn per specialen trein naar de streek van de ramp vertrokken. Later is nog een tweede trein uitgestuurd. De regeering heeft ook vliegtuigen gezon den. Onmiddellijk werden hulpdien sten ingericht. Op verscheidene plaatsen zijn de verbindingen evenwel onderbroken. Talcahuano en Los Angeles werden het meest getroffen. De vreeselijke aardbeving die het Zuiden van Chili geteisterd heeft, heeft een zeer groot aantal slachtoffers ge- eischt, waarvan het juiste aantal Woens- rui- dag nog niet officieel was vastgesteld. De overheden ontkennen dat het aan tal dooden 2000 zou zijn, terwijl uit Valdivia wordt bericht dat dat lijst van de dooden uit Concepcion slechts 60 vermeldt. De regeering heeft hulp per Daarom zorgde men er in het vervolg vliegtuig, speciale treinen, automobie- voor dat hij steeds gezelschap had van een paar vogels en dan was dè wilde olifant braaf en stil. De kansspelen in ons land. Uit goede bron wordt vernomen dat er op nieuw sprake is van het neerleggen bin nen kort, van een nieuw wetsontwéTrp, tot het toelaten van het invoeren vah kansspelen in ons land. Het wetsvoorstel zou o.ro. bevatten dat deze toelating geldig zijn zou voor 4 Vlaamsche en 4 Waalsche Casino s. De Katholieke Universiteit der Ver. Staten. Voor het academisch jaar 1938-1939 zijn aan de faculteiten van de Katholieke Universiteit van Ameri ka te Washington, 5 1 nieuwe professo ren, lectoren, enz. benoemd. Nieuwe komeet. Uit New-York wordt bericht, dat door het observato rium der Harvard-universiteit eene nieuwe komeet werd ontdekt, door den sterrenkundige Leslie Peltier, die vroe ger landbouwer en vervolgens meka- nieker werd vooraleer in hooge sferen tc- zweven. len paar de plaatsen van het onheil ge zonden, die voedsel, doctoren en ver pleegsters vervoeren. Het vaststellen van het aantal slachtoffers en de mate- rieele schade zal verscheidene dagen eischen. De overheden van Concepcion hebben via de radio voortdurend be richten uitgezonden omtrent het onge luk en om verbandmiddelen en derge lijke verzocht, daaraan toevoegend dat men niet in staat was het aantal dooden en gev/onden te schatten. Men bevestigde echter dat het centrum van de stad verwoest is. Concepcion is de derde stad van Chi li, en telt 80.000 inwoners. Sommige steden zijn geheel verwoest, terwijl vele steden, waarbij onder meer Biobio en Cautin het ergst getijsterd blijken.In dien omtrek wonen meer dan 1.600.000 inwoners op een oppervlakte van 400 mijl lang en 100 mijl breed, in Zuid Centraal Chili, langs den Stillen Oceaan De staat van beleg is over het dis trict Talcahuano uitgeroepen. Dit ligt 800 kilometer ten Zuiden van Santia go. Deze maatregel werd genomen om dat een vierde deel van de stad Talca verwoest zou zijn, terwijl de marineba sis ernstig beschadigd werd. Escaders militaire bommenwerpers startten het eerst om hulp te bieden, ge volgd van treinen, in een hiervan be vond zich de president Aguirre Cerda, 40 doctoren, verpleegsters en verband materiaal. De regeering heeft de liefhebbers van radio verzocht, pm bij het verstrekken van berichten samen te werken, doch waarschuwde dat nauwkeurigheid een eerste vereischte hierbij is. Santiago de Chili, 25 Jan. Vol gens de laatste berichten heeft de aard beving te Chilian en te Concepcion eene vërschrikkelijke rarrtp veroorzaakt. Te Concepcion 3000 dooden en ontelbare gekwetsten. Het grootste ge deelte vein de stad is vernield of ver woest. Te Lota, 15 dooden, 50 gekwetsten, Te Talca Huano 1 4 dooden, meer dan 1 00 gekwetsten. De stad Chilian is heelemaal vernie tigd. Het aantal (Jooden zal verschillen de duizenden bedragen, vermoedelijk 3 tot 4000. Conception ligt op ongeveer 400 km. bezuiden Valparaiso. Los Angeles ligt in het binnenland op ongeveer 1 00 km. Zuid-Oost van Concepcion. Talca ligt eveneens in het binnenland op on geveer 150 km. N.-N.O. van Concepci on. Het geteisterde gebied is dus zeer tgebreid. EEN SCHOK VAN DRIE VOLLE MINUTEN Te Tamuco duurde de beving drie volle minuten. Een groot aantal gebou wen bezweek en-'de vallende puinmas sa's richtten groote schade aan huizen, die aan de trilling geen weerstand had den kunnen bieden. Tengevolge van de ramp zijn de meeste telefoon- ert telegraafverbindin gen verbroken. Bij Linares is ëen trein ontspoord. Het betrof een goederentrein én per- soonl^ke ongeluk^in worden niet ge meld. GEVANGENEN PROFITEEREN VAN DE GELEGENHIED Uit Talca worcjlt gemeld, dat de ge vangenen, van Het instorten van een deel van de gevangenis, gebruik maak ten om te vluchten. De bewakers zagen zich genoodzaakt te schieten, waarbij 1 0 gevangenen werden gedood. De minister van binnenlandsche za ken heeft bericht ontvangen, dat de aardbeving de stad San Carlos, die 350 km. ten Zuiden van Santiago gelegen s, heeft verwoest. San Carlos telde 9000 inwoners. Officieel wordt ten slotte medege deeld, dat de Junkervliegtuigen die over de stad Parral vlogen, berichten dat de stad bijna geheel verwoest is. 1 5de Vervolg. Twee jaren later stierf de heer Zwezerik aan eene uitterende ziekte en daar hij geene kinderen naliet, (zijne vrouw had reeds het vorige jaar het tij delijke met het eeuwige vérwisseld) .werden zijne zaken gelikwideerdi' Vah <de overgeschoten gelden werd, volgens zijne testamentaire beschikking, een deel aan de keukenmeid toegewezen, een ander gedeelte werd voor eene plechtige begrafenis en zielmissen be schoren, terwijl het ovêrige aan de ver fraaiing der kerk en ter ondersteuning 'der stadsarmen besteed werd. vii.# Daar stond ik dan weer alleen, ge heel verlaten in de wereld. Alleen Neen, ik had in Pater Kraakvoet den man gevonden die mij al datgene leer de, wat noodig was om een eerlijk man in de wereld te worden. Maar onmoge lijk kon ik van hem vergen, dat hij mij het levensonderhoud verschafte trou wens ik was ook niet de éénige dien hij met raad bijstond zijne leerlingen wa ren legio, en dezen allen behulpzaam van stoffelijken aard te zijn, zou boven zijne krachten gaan. Ik besefte dat ik door de jaren wijzer was geworden en dat ik door den omgang met lieden van ontwikkeling, mij vrijer kon bewegen. Geheele buurten en wijken liep ik on beschroomd af, en de namen der stra- De toestand van onze Graanakkers Rond Kerstdag en Nieuwjaar hebben we in ons land zeer koude dagen en nachten beleefd. De vorst was gewel dig, zoodat het Koninklijk Weerkundig Instituut te Ukkel voor Laag-Belgie 10 tot 15 graden onder het vriespunt heeft vastgesteld, en voor Hoog-Belgie 15 tot 20 graden onder Zero. Dat is iets buitengewoons. Ook zijn tal van landbouwérs verrast geweest voor wat aangaat het bewaren van hunne producten als rapen, voederbee- ten, groenten enz. Wanneer we de velden doorkruisen bemerken we overal vernieling en ver rotting. Zij, 't is te zeggen de voor uitziende boeren die het veevoeder te gepasten tijde hebben ingekuild zijn gered, en zijn thans in de gelegenheid gesteld aan hunne dieren normale rant soenen toe te dienen, zoodat de aanvet- ting van het vee regelmatig voortgaat en dat de bate bij de melkkoeien geenszins vermindert. Droevige toestand evenwel voor veel anderen, die verplicht zijn krachtvoe ders aan te koopen tegen zeer hooge prijzen, en dusvolgens weinige winsten kunnen verwezenlijken. Met de graangewassen zooals tarwe, rogge, masteluin, spelt en wintergerst, is het niet veel beter gesteld, want bijna alle pérceelen hebben van de koude ge leden. De toestand laat over het alge meen veel te wenschen over. Hier evenwel is er nog hoop op red ding, als de landbouwers de daartoe noodige middelen aanwenden. Van het oogenblik af dat de groei j der planten ontwaakt, hebben alle graangewassen behoefte aan opneem bare stikstof. Ze zullen dus niet aarze len 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat per hectare uit te strooien, en lichtjes onder te eggen. Moest er nochtans bij het zaaien geen stikstofmest aangewend zijn, dan is het volstrekt noodzakelijk de aange duide hoeveelheid ammoniaksulfaat eenigszins te vermeerderen. Veel stikstof is immers een bron van vruchtbaarheid en voorspoed. DIXI. INWONER UïT^WELLE DOOR TREIN DOODGEREDEN TE TERJODEN Het tragische nieuws verspreidde zich Woensdagavond bliksemsnel te Welle dat aan een der onbewaakte overwegen tusschen het station Haal- tert-Terjoden en de halte van Welle een vreeseliik ongeluk gebeurd was waarbij de genaamde De Dier Oscar het leven inschoot. De Dier, die be diende is op het bureau der ConLnbu-. ties te Oudenaarde, was, zooals alle 0a4 gen, te Haaltert van den trein gestapt om zich vandaar per fiets naar huis të begeven. De baan die hij langs moest loopt paralleel met de spoorlijn die men op een drietal plaatsen kan oversteken aan onbewaakte overwegen. Aan een van deze overwegen gebeur de het doodelijk ongeval en, naar men veronderstelt, in volgende omstandig heden. Omstreeks kwart na zes uur kruisen daar twee bloktreinen elkaar Brussel-Kortrijk en Kortrijk-Brussel. Wanneer de eerste trein voorbij den overweg was, moet De Dier niet het minste gehoord of gezien hebben van jden tweeden en dus maar over de spo ren gegaan zijn, waar hij ongelukkig lijk door den laatste gevat werd en dood gereden. Rond half acht trof men het slachtoffer aan, dat slechts den ou derdom van 30 jaar had bereikt. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter, wanneerzij hare aankoopen doet, denkt niet alleen aan vandaag en morgen, maar aan alles wat immer in het huishouden ontbreken kan. jVoor alles hoort hiertoe wel j 'Aspirine. Zorgt er voor det •dit nimmer ontbreekt want ieder oogenblik kunt U Aspi rine noodig hebben ter be- "strijding van pijnen, hoofd pijn, tandpijn, zenuwpijnen, verkoudheden, griep, enz HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Tube mef 20 tabl. Fr. 10.-, kleine verpakking Fr. 3.75. Beide ver pakkingen dragen het kruis als kenmer van - ethlheid. NOG DE CASINOZAAK TE VISE RAYMOND COLÏN IN VRIJHEID GESTELD Na een konfrontatie met zijn aankla ger Lëdoux en Lecoq d'Armentières is Raymond Colin in vrijheid gesteld. Beide aanklagers beweerden dat zij van Van Lancken den gemeentebedien- de te Visé, die nog aangehouden is, vernamen dat Colin 'n som van 35.000 fr. zou ontvangen hebben. Meer konden zij echter niet als be wijs aanvoeren, zoodat Colin in vrij heid werd gelaten. Colin heeft steeds aangevoerd dat hij heeft gehandeld ten gunste van de Casinoplannen te Visé, om de toeris tische belangen van de provincie Luik te bevorderen. ten en stegen, die er in lagen, kende ik allen op mijn duimpje. Het zou mij dus niet moeilijk vallen, eene andere, misschien wel betere betrekking te krijgen, zoo meende ik, doch waarlijk, ik vond mij op dat punt bedrogen. Men had mij vergund om nog eenige dagen na den dood van den heer Zwe zerik mijne slaapplaats in den wijnkei der te behouden, doch bij het overgaan der zaken aan een ander persoon, werd ik daaruit verdreven. De man, die eigenaar der pakhuizen geworden was zag er alles behalve menschlievend uit, hij had vreeselijke Öikkc bakkebaarden en een stompneus, waarover twee groo te oogen, als de twee kijkglazen aan den voorsteven van een schip uitstaken. Hij droeg een Italiaanschen hoed, met een buil er in, op het hoofd, en had ge woonlijk een dikken doornstok in de hand. Ik huiverde voor dien man, en hij misschien wel voor mij, want bij onze eerste ontmoeting was het eerste woord hetwelk hij me toevoegde, dat ik het keldergat uitmoest, en mijn verderen weg door de wereld maar moest zien te vinden. Ik gehoorzaamde hem op staanden voer, zamelde de weinige plunje die ik behalve een nieuw pak kleeren, dat ik aangetrokken had, en dat ik mijn eigen dom kon noemen, bezat, op een hoop je bij elkander, bond dit stevig in een roodbonten zakdoek en liep naar buiten Sedert drie jaren was mij geen enke le traan meer ontvallen, maar nu ik weer alleen stond, in het gewoel van menschen en rijtuigen, vond ik mij neg zwak genoeg, en een paar blanke drop pels rolden over mijne wangen. Ik tel de het geld na dat ik bezat en dat ik in HET TRAGISCHE JACHTDRAMA TE LA HOUSSIERE De h. G. Tulkens, die eenige dagen geleden, te La Houssière het slachtoffer werd van een tragisch jachtongeluk, is Dinsdagochtend vroeg te 4 uur overle den aan de gevolgen van zijn vreeselij ke wonde, na tweemaal een schedelbo- ng ondergaan te hebben. Mej. Elsa De Soete, die de onvrij- 'illige daderes is, heeft men naar Ant werpen moeten overbrengen in een toestand van volledige zenuwuitputting. Haar toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. TREKKING VAN DE LEENING 1932 EEN LOT VAN 500.000 FRANK Woensdag had te Brussel de 83ste trekking plaats van de binnenlandsche leening 1932. Reeks 109.363 wint 500.000 fr. De volgende reeksen zijn betaalbaar met 25.000 frank 102.721 136.322 159.661 194.258 195.399 196.355 234.624 235.292 139.425 148.209 194.321 195.263 199.636 204.889 246.388 263.338 263.510 281.479 282.438. Elke obligatie welke behoort tot een uitgetrokken reeks, heeft recht op een tiende van het lot dat deze reeks te beurt viel. de punt van een anderen zakdoek ge knoopt had, en kwam tot het bewust zijn dat ik in het bezit was van eenige guldens, wat klein zilvergeld en een groot getal Belgische centen of er eenige Hollandsche koperen munten onderdoor liepen, heb ik niet kunnen ontdekken en betwijfel ik oo!> zeer, want het was juist een tijd dat de smok kelhandel in het lieve geld zijn toppunt bereikt had, dank zij de toegevendheid van ons Gouvernement. Wanneer men den leeftijd van acht tien tot twintig jaren heeft, dan droomt men zich een leven zonder einde; men gevoelt zich trofs, op welken lagen trap rnen ook in het maatschappelijk leven geplaatst is. Is men kantoorbediende of koffiehuisjongen, of de knecht van een barbier, men richt het hoofd fier over eind, wanneer men een kruier, een pak kendrager of een in lompen gehulden bedelaar ontmoet. Een duivelsche stem schijnt ons toe te fluisteren, dat men zich boven dezen verheffen moet. IJde le menschen de Keizer ziet trotsch op den Koning, de Hertog op den Graaf, de Graaf op den Jonker, en deze weer op zijn rentmeester neder. De eene burger meet de waarde van den ande ren af naar de hoegrootheid der schat ten die hij in zijn bezit heeft. De hoo- vaardij is de hoofdondeugd der men schen. Dat alles weet ik bij ondervin ding, en had mijn pad niet op kronkel- vegen geloopen.il; zou dit nimmer heb ben durven en kunnen zeggen. Het was juist weer op den dag mijner verjaring, :dat ik den kelder- dienst vaarwel zeide. Ik was wel be droefd, maar toch stapte ik fier de gracht ten einde. Plotseling werd mijn oor verrast door een krijschenden uitroep. Uit eene njet maar eene inwendige stem fluister- der stegen stormde een lange lummel, cja{. een ondankbare was. van een jongen op mij toe, en hield mij j Plotseling keerde ik eenige stappen te- bij den halskraag vast. j rug en wenkte hem om weer bij mij te Ik schrikte geweldig en mijn mond j.omeni opende zich om hulp te roepen. Hij glimlachte, en zeide Houd den bek, Jonas, duwde hij Ha Gij hebt mijn dienst noodig mij toe, herkent gij uw straatmakser Joet mij waarlijk genoegen. Waar- niet meer heen wil mijnheer Bontekraai dat ik Een enkele oogslag overtuigde mij j,em ^en weg zal wijzen, dat ik den straatbengel van weleer voor j r)ie woorden waren stekelig en mij had. Eene huivering voer door mij- j petsten mijn eergevoel althans wan- leden toen ik den armoedig gëkhe- n^Qr op eergevoel kon bogen, of wel den knaap van top tot teen beschouw de en zacht voegde ik hem toe -0 Laat mij los opdat ik mijn weg vervolge. Hij grijnslachte en schoof de borste lige haarlokken weg, die onder zijne smerige pet in bundels om zijne oogen vielen. Wees niet ondankbaar, Jonas, het zou u kunnen berouwen, beet hij mij in loen "om mij keen en het oor. j onder tot boven. (Lit dit zoogenaamde eergevoel alweer uitjnijne hoovaardige borst ontsproot. Ik vertelde hem mijn wederwaren sedert ik hem het laatst ontmoet had en eindelijk hoe ik door den dood van den heer Zwezerik weer geheel alleen op 's Heeren wegen te recht was geko men. Hij schaterde van lachen, sprong betastte mij van Was het de hoovaardigheid die in JS|U dan, jonas riep hij uit, ik mijn hart ontkiemde, ofwel schaamde za] u zeggen hoe gij het moet aanleggen ik mij om met den ondeugenden knaap om ecn heer in de wereld te worden, op den publieken weg te spreken Ik j)at strookte met mijne inzichten ea weet het niet, maar dit weet ik wel, dat j^ad drommel wel willen omhel- ik den bengel op de Mookerheide zen vocr zjjn gul aanbod, wenschte. Het komt er maar alleen op aan Naar ik zie zijt ge een man in deit, weten, wat gij daaronder verstaat, wereld geworden, zeide hij hoonend.en „jn£, j^j voort, terwijl hij mij met een betastte mijn nieuw lakensch buisje, schuinsch oog vragend aanzag; en toen waarop ik zoo trotsch was. Ja waarlijk jj, ^et antwoord schuldig bleef, zeide Jonas ge zijt een man in de wereld ge- j^j Nog zijt gij dat niet, evenmin als worden, herhaalde hij, en omdat gij dat Mijn versleten schobbejak getuigt geworden zijt, vergeet gij de weldaad, tegen mijne soliditeit, terwijl uw kraai- die ik u eenmaal bewezen heb. Hij keerde mij den rug toe en ver wijderde zich. Was het eene goede geest die mij aan het wankelen bracht, ik weet het engezicht de spiegel is van uwe onnoo- zelheid. \t Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2